Отопление на газ - моля, споделете

  • 22 769
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 091
Здравейте,
очевидно имам проблем с концепцията за отопление на дома. Котелът (брикети) ни създава невероятни проблеми, а по улицата минава тръбопровод за газ.
Искам да ви попитам: колко ви излезе като първоначална инвестиция? какви са ви сметките - в сравнение с квадратурата? Предимства и недостатъци?
Газта е една от алтернативите, но съм чувала, че в София не излиза никак евтино. Вярно ли е?

# 1
  • Мнения: 287
Ако ще те успокои това, и в Ямбол никак не е евтино! Много мои познати ползват газ и други алтернативни отопления.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 571
1300лв котел, 700лв газова инсталация, отоплителната инсталация излезе 2000лв, но виждам че вие имате такава, 425лв присъединителна такса.
120-140лв са сметките, включва отопление на 3 стаи и баня + топла вода. За сега нямам газов котлон, готвя на ток, но рядко и сметката за тока за декември и януари беше 30 лв

# 3
  • Мнения: 287
Според мен има разлика ако е апартамент и ако е къща. В сметките . Ние понеже живеем в къща сами и сметките ни не са по- малко от 200 лв и нагоре.За апартамент излиза доста по-малко.

# 4
  • Златна Добруджа
  • Мнения: 497
Ние сме много доволни от отоплението на газ. Преди това бяхме на камина с водна риза т.е. един вид пак парно, но просто и дума не може да става за сравнение.
За първоначалната инвестиция не мога да ти кажа - трябва да питам мъжа ми, че той се занимава с всичко, колкото до сметките - плащаме около 100-120 лв/месечно за отопление на апартамент 100 квадрата /включва 3 стаи, кухня и голям коридор/+ топла вода, като освен за къпане, при мен топлата вода в кухнята също е свързана с газовата инсталация. Друго предимство е програматора - ти решаваш кога и на колко градуса да работи  Peace

# 5
  • Мнения: 3 091
1300лв котел, 700лв газова инсталация, отоплителната инсталация излезе 2000лв, но виждам че вие имате такава, 425лв присъединителна такса.
120-140лв са сметките, включва отопление на 3 стаи и баня + топла вода. За сега нямам газов котлон, готвя на ток, но рядко и сметката за тока за декември и януари беше 30 лв
Виждам, че си от Варна - странно, защото и в София присъединителната такса е същата. какъв ви е котела?

Дани, ако не е тайна - колко квадрата отоплявате?

А има ли доволни или недоволни от София?

Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 10:51 от Ламята неСПАСКА

# 6
  • София
  • Мнения: 1 819
По-добре е.
Ние бяхме на ток и сега е в пъти по-евтино. Котела беше около 3000 лева, но си заслужава. Цялата инвестиция ни изезе около 7000 лева, но къщата е голяма, а и трябваше да се сменят някои радиатори и да се пригоди инсталацията на парното.

# 7
  • Мнения: 3 091
По-добре е.
Ние бяхме на ток и сега е в пъти по-евтино. Котела беше около 3000 лева, но си заслужава. Цялата инвестиция ни изезе около 7000 лева, но къщата е голяма, а и трябваше да се сменят някои радиатори и да се пригоди инсталацията на парното.
Само за отопление и топла вода ли ползвате газ? Колко квадрата е горе долу къщата? питам, за да си направя точна сметка.
И на нас ни казаха, че котела е около 3000 лв., но бойлер със серпентина имаме, както и радиатори. Къщата е около 280 кв.м.

# 8
  • при моите любими
  • Мнения: 2 528
За цените на инсталацията не мога да ти помогна, нито дори за сметките , защото сме ма газ от месец и половина и още не сме платили нито една сметка, но мога само да кажа, че по топло никога не ми е било, а съм живяла и на парно и с климатици и с други конверторни печки. Мисля, че е добър избор

# 9
  • Мнения: 14 489
записвам се по темата, защото и ние ще се газифицираме. досега сме на камина с водна риза, ама не е работа това.
от провинцията съм и не мога да ти помогна с нещо конкретно, но от управителя на местното газификационно дружество бях чула един начин за изчисление на сметките за газ - умножаваш квадратурата на жилището по 1.2 - примерно за 100 кв.м. апартамент /предполагам че ако отопляваш всичко/ 120 лева. това е една груба сметка разбира се, още повече зависи и колко човека живеят и дали ползват много топла вода и т.н.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Котела ни е Radiant RSF 20E MICROSLIM - казаха че за 100-тина кв.м е достатъчен. Не знам дали е най-добрия избор като марка, но него ни предложиха и го взехме. Повечето котли топлят водата за битови нужди на отделен кръг - т.е. като проточен бойлер, така че имаш топла вода в неограничени количества.
Присъединителната такса изобщо не се учудвам че е еднаква Wink. Цената на газовата инсталация зависи от това колко ще е дълга тръбата от  централния газопровод до мястото където ще е котела - лятото беше около 30лв/м, а котела трябва да е на или съвсем близо до външна стена, защото котела си има комин, който отвежда газовете навън. Не може да се ползва обикновен комин на сграда.
Най-добре да питаш в някоя фирма, за това какъв котел ти е нужен - според квадратура, дограма, изолации и т.н.
Във всички случаи отоплението на газ е много добър вариант. Имаме приятели, които топлят същия апартамент като нашия, само че с котел на въглища и им излиза почти колкото и на нас, само че с много повече хамалогия Peace

# 11
  • Мнения: 1 893
И аз ще следя темата.
А знаете ли дали може да се газифицира сграда, която е на ТЕЦ, т.е да се ползват тръбите и радиаторите?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Може и да може с общ котел за входа, но не мисля че си заслужава. Пак ще будете зависими от останалите апартаменти и това неминуемо ще доведе до конфликти. Освен ако не са 10 апартамента и всички се разбират прекрасно.

# 13
  • Мнения: 287
У нас топлим етаж от къща около 100 кв м , който се явява втори на къщата. Но приземния етаж също получава някаква топлина, а и таванското помещение също. А долу никой не живее и си държа цветята, а на тавана само си суша дрехите засега. Ползваме за отопление и битови нужди топла вода. В сравнение с отоплението , консумацията на газ за бита е съсем малък процент.Лятото сметките са около 20 лв.

# 14
  • Мнения: 14 489
В сравнение с отоплението , консумацията на газ за бита е съсем малък процент.Лятото сметките са около 20 лв.

а иначе колко плащате?

# 15
  • Мнения: 3 091
В сравнение с отоплението , консумацията на газ за бита е съсем малък процент.Лятото сметките са около 20 лв.

а иначе колко плащате?
Да, колко плащате през отоплителния период?

# 16
  • София
  • Мнения: 1 819
Миналата зима през най-студените месеци плащахме по около 400 лева, НО нашата къща не е еталон. Площта е около 140 кв.м, но е много отворена и обемите са други. Затова не казах колко плащаме в първия ни пост, защото бих ви подвела.

# 17
  • Мнения: 3 219
Живея в къща с вътрешна изолация ,пвц дограма,има приземен етаж/където е котела,но там го използваме за мазе/,има и втори етаж/тип тавански-там е стаята на големия ми син/.Отопляема площ -около 90 кв.м.Готвя на газ ,отопление и топла вода също.Котела ни е Аристон /май около1800лв/,също си купихме програматор Аристон.За декември и януари сметките са ни по 130 лв.,но да не забравяме,че тази година зимата е мека.Таксата за скачване е същата,но има и някакви други работи-проекти и др.подобни.

# 18
  • Мнения: 287
Тази година сметките ни са около 250 лв, а миналата зима 350 - 370 в най студения месец.

# 19
  • Мнения: 953
а някой от пловдив няма ли да сподели мнение.знам че има 1-2 района газифицирани вече.

# 20
  • вече и в други градове
  • Мнения: 145
топлим се на газ вече 3-та година. котела ни е "Mora" чешки и е 1200лв. , но не си спомням каква му е мощността, а тя трябва да се има предвид като се купува котела. готварската печка е на същата фирма. топлим около 90квадрата къща и тази зима най-високата сметка /януари/ е 120лв. с ДДС. 5 човека сме в къщи - лятото не плащаме повече от 15лв., а тока ми е около 25лв. таксата за включване със всички разрешителни беше около 600лв.
 май друго нямаше.

само да добавя, че съм много доволна!!

# 21
  • Мнения: 863
тези последните цени ми звучат малко по-нормално,по-горе се споменаха едни цифри,които направо обезсмислят начинанието,според мен Thinking

# 22
  • Мнения: 14 489
тези последните цени ми звучат малко по-нормално,по-горе се споменаха едни цифри,които направо обезсмислят начинанието,според мен Thinking

аз постоянно чувам такива огромни разлики - за жилище около 100 квадрата едни плащат 120-130 лв други 300 #Crazy
искрено се надявам ние да сме от първите Joy

# 23
  • Мнения: 3 091
Аз също смятам да сме от първата група. Не случайно питах за квадратура, за да си съставим по обективна представа. Но май и усещането на топло е различно при различните хора...

Виждам, че има разлика в цените и според населеното място.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ние се газифицираме в момента. Котелът ни е 2500 лв., отоплителната инсталация - 1800 лв., газовата инсталация - 1100 лв., присъединителната такса - малко над 600 лв. Общо всичко ще ни излезе 6800 лв. ooooh!, но се надявам да си струва!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
Аз съм изключително доволна от газта - топло, чисто и засега най-евтиното ни отопление.
Инсталацията с котела излезе около 5000лв, но котелът е кондензационен от тези с най-високото КПД - BAXI, 10-18 kW.
Ползваме програматор - седмичен, за всеки ден си нагласяваш кога и колко градуса да бъде - това е много икономично, особено когато няма целодневно човек в къщи.
Миналата зима в най студения месец платихме 170лв, тази зима е топла и не е показателна, сега за януари сметката е 75 лв. Лятото не са повече от 6-7 лв, но пък ние имаме слънчева инсталация, така че почти не ползваме газ за топла вода.
А, да - отопляваме ефективно около 130м2.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 571
chockolina, какъв котел избрахте?

# 27
  • Мнения: 3 647
Здравейте,
очевидно имам проблем с концепцията за отопление на дома. Котелът (брикети) ни създава невероятни проблеми, а по улицата минава тръбопровод за газ.
Искам да ви попитам: колко ви излезе като първоначална инвестиция? какви са ви сметките - в сравнение с квадратурата? Предимства и недостатъци?
Газта е една от алтернативите, но съм чувала, че в София не излиза никак евтино. Вярно ли е?
мога да ти споделя на нас колко ни излезе ( не сме в София-а във Варна)
 най-скъп ни излезе котелът 1500 лева с два кръга (единия за парното другия за топла вода ), отделно около 700лева са радиаторите - по добре е да вземете с по голяма площ да са така ще можете да държите на по ниски  нива на отоплението, а ще топли повече
с монтаж и всичко излезе около 4500- 5000 лева
а сметките са доста ниски около 80-100 лева на месец( парно + топла вода) на 80кв.

# 28
  • Мнения: 1 630
Ламята,
За цени не мога да съм ти полезна,
но не мога да се стърпя да не кажа колко е удобно газовото отопление.
Освен да врътнеш копчето на термостата (ако е по-съвремена система и това не трябва, понеже си го програмираш)
Нямаш никаква друга грижа

+ Веднъж годишно би трябвало да идва някой за поддръжка на системата

# 29
  • Мнения: 3 091
писах, писах. форумът се скапа и край!
хубава тема се получава - много благодаря, давате ми големи надежди!
колко време отне включването в системата? от подаването на молбата примерно? при нас няма да трябва да копаят много - газ има на съседната улица.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 11 340
chockolina, какъв котел избрахте?

"Зевс Майор 24" - 27,9 kW.

Ламита, на нас тръбата ни беше до вратата, но вече 2 седмици чакаме за разрешението от общината. Иначе за около 1 седмица хората свършиха цялата работа.

# 31
  • Мнения: 4 970
Тази тема ми идва тъкмо на време Hug. Наскоро закупихме жилище, което ще бъде газифицирано.И ни предстои цялата тази процедура Crazy -котели, присъединяване и т.н. ooooh!
Благодаря ви за ценната информация ,която споделяте  bouquet

# 32
  • Мнения: 424
Да се включа и аз темата. Днес от Варна газ ми дадоха оферта 5830 лв за 80 кв / котел/ 
Само отоплителната инсталация е 2500лв . Струва ли си да се възложи на друга фирма или да работя само  с тях? Като се замислих от гледна точка на финансиране - Варна газ искат 90 % авансово, а ако отоплителната исталация се възложи на друга фирма плащането определено става разсрочено.
Някой от Варна възлагал ли е изграждането на инсталацията на друга фирма освен Варна газ?
По-добри ли са цените?

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 571
chockolina, чувала съм добри отзиви за тях  Simple Smile. Разрешителното от общината се чака седмица-две и после има срок за обжалване още 2 седмици, така ще трябва да го изчакате.
dema, нищо не ти пречи да провериш, но цените мисля са почти изравнени. При нас друга фирма изгради и отоплителната и газовата инсталация. Прима газ (в нашия район това е газоразпределителното дружество, а не Варна газ) само дойдоха и пуснаха газта.

# 34
  • Мнения: 424
ментолка,  дай идеи за фирми за отоплителни инсталации Praynig
Видях , че някой банки предлагат кредит за енергийна ефективност с безвъзмездна помощ около 800 лв за газов котел? Някой пробвал ли е? Има ли уловка?

# 35
  • Мнения: 3 219
Нашето скачване стана бавно,добре ,че не се бяхме нанесли още да живеем.Трябва да ви кажа,че газта минаваше  до оградата на къщата,пред самата входна врата.Но бяхме подали молбата в края на август,когато има най-голям наплив.Та както ви казах има разни проекти и други,които отнеха доста време.Иначе всичко почти платихме в брой.

# 36
  • Мнения: 3 091
Тази седмица дано намерим време да отидем до СОфия-газ. Щом имам резултат, подробно ще ви пиша.

# 37
  • Мнения: 1 216
за последните два месеца плащаме по 100 - 115 лв за 90м2, в сумата е включена и топлата вода. Направо си е райско!!!

# 38
  • Мнения: 479
Здравейте всички!
И на нашият дом му предстои газифициране.
Искам попитам ползващите колко шум издава котлето, докато работи /и как шуми - като хладиник , или как?/ Thinking.
Нашият котел ще е в трапезарията, но тя е обща с хола и ако бръмчи яко ще си е доста изнервящо #Cussing out.
Ще трябва някак си да се шумоизолира  newsm78.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Шумът не е никак дразнещ и не е по-силен от колкото на хладилник.

# 40
  • Мнения: 479
Аха, така значи за шума.

А мирис на газ усеща ли се?

# 41
  • Мнения: 14 489
 Joy Joy Joy то ако вземе да се усеща.... hahaha

# 42
  • Мнения: 479
Ми що се смеете, бре?  Embarassed
На нас туй един строител ни го е казвал-той беше предвидил отделно помещение на всеки етаж за котлетата на всички апартаменти, за да не се усеща нищо.

# 43
  • Мнения: 14 489
ако се усеща то значи че има изтичане. а това по принцип въобще не трябва да се случва. за това се слага газ сигнализатор. има ли изтичане спира подаването на газ към котела.

# 44
# 45
  • Мнения: 4 970
При нас е предвидено от строителите котлето да е на терасата.

# 46
  • Мнения: 257
И мен ме интересува темата! Сега се отопляваме на парно на ток и плащаме доста, но когато го слагахме нямаше избор. Дайте имената на някакви фирми, които се занимават!  Аз знам само Овергаз, дори ходихме и разговаряхме, но нямам никаква база за сравнение.
  bouquet

# 47
  • Мнения: 479
При нас е предвидено от строителите котлето да е на терасата.

?! Доколкото знам трябва да се осигурят винаги плюсови температури, където е котлето.
А балконът ще се остъклява ли?

Има ли и други, на които котлетата им са на балкона?

# 48
  • Мнения: 4 970
Балкона аз имам намерение да го остъклявам , но не поради тази при4ина newsm78( просто не я знаех).Дай моля те пове4е инфо за това ако имаш

# 49
  • Мнения: 53
Аз съм от Добрич,и ползвам газ за готвене,отопление и топла вода.Котела ни е 1400лв. инсталацията около 1000лв.,но тръбата по която тече газта ни излезе повече пари,защото имаме голяма козирка-около 600лв.При нас обаче таксата за присъединяване е 189лв.За октомври,ноември и декември за апартамент 80кв.м платихме 160лв. при температура 22 градуса.Страшно сме доволни.

# 50
  • Мнения: 479
Балкона аз имам намерение да го остъклявам , но не поради тази при4ина newsm78( просто не я знаех).Дай моля те пове4е инфо за това ако имаш

Инфо нямам  Rolling Eyes
Сигурно трябва мъжете да разпитаме  Naughty - аз това май от моя го бях чула, или незнам откъде newsm78

# 51
  • Мнения: 3 091
със сигурност знам, че трябва да се осигури приток на свеж въздух в помещението, където има котел - за да се поддържа горенето. За това трябва да се помисли.

# 52
  • Мнения: 14 489
със сигурност знам, че трябва да се осигури приток на свеж въздух в помещението, където има котел - за да се поддържа горенето. За това трябва да се помисли.

доколкото знам, макар да не съм съвсем сигурна, към котела се слага комин, разделен на две- през едната част излизат изгорелите газове, през другата влиза свеж вздух

# 53
  • Мнения: 3 091
Уриел, не винаги. Зависи от широчината на комина. При нас няма да стане...

# 54
  • Мнения: 11 314
Не мога да раzбера zащо говорите zа квадратура на отопляемата площ, при положение, че се отоплява обем не плоскост.
Все пак стаите имат раzлична височина и раzлични по големина проzорци, което води до раzлики в ефективността на отоплението било то на гаz, въглища или дърва.
Колкото по ниски са таваните, толкова по голяма ще е ефективността.
Имам гаz в апартамента, който даваме под наем. За цени няма да коментирам, Ламче zнаеш zащо.
Само бойлер е, който е в банята. Служи zа отопление и топла  вода. Няма редовен приток на свеж въzдух. Раzхода е минимален при нас, но цената на кубик е висока.

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 88
Плащането е много относително и различно. Зависи дали е апартамент, къща, дали има изолация. Самото присъединяване може да провериш на сайта на газоснабдяване. От там зависи какви промоции може да ползваш като начало. От там дали ще си сложиш медни(скъпи) или пластмасови(евтини) тръби. Също има значение дали ще ползваш термостат при отоплението. Но най голяма роля играе изолацията. Аз тази зима не съм плащала повече от 70лв за 110кв при 24гр.

# 56
  • София
  • Мнения: 18 679
А я кажете котлетата как ги "маскирахте"? Питам тези, при които са в апаратментите. Нашето е в коридора и ме дразни така. Искам да го "облека" в шкафче. Но още не съм измислила какво точно и към каква фирма да се обърна - алуминий, дървения, нещо трето, за което не се сещам?

# 57
  • Мнения: 3 091
А я кажете котлетата как ги "маскирахте"? Питам тези, при които са в апаратментите. Нашето е в коридора и ме дразни така. Искам да го "облека" в шкафче. Но още не съм измислила какво точно и към каква фирма да се обърна - алуминий, дървения, нещо трето, за което не се сещам?
Ти първо питай тези, които са го поставяли - да не би да трябва да се охлажда и нещо да му стане ако е покрито с нещо! хрумна ми просто Wink

# 58
  • Мнения: 14 489
нашето /като го сложим де/ ще го облечаме в гипс картон и с тапета в който е останалата стая

# 59
  • Мнения: 479
Виждала съм в кухня, сложено в шкафче , като кухненската мебел, само, че по-високо.

УРИЕЛ, вие отвсякъде ли ще го "зазидате" с гипскартона или ще направите някаква вратичка?

# 60
  • Стара Загора
  • Мнения: 88
А я кажете котлетата как ги "маскирахте"? Питам тези, при които са в апаратментите. Нашето е в коридора и ме дразни така. Искам да го "облека" в шкафче. Но още не съм измислила какво точно и към каква фирма да се обърна - алуминий, дървения, нещо трето, за което не се сещам?
Според мен трябва да го съобразиш с интериора наоколо. Иначе може да го скриеш с всичко дори и с този широкия хънтър, той има възможност за поставяне на прозорче с вратичка за управление. Моят е поставен на стената а тръбите са скрити зад гипсокартон.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 1 571
?! Доколкото знам трябва да се осигурят винаги плюсови температури, където е котлето.
Котела си има защита, която да го пуска, в сучай че е изключен ако температурата падне под 5 градуса, за да не замръзне водата в него.

със сигурност знам, че трябва да се осигури приток на свеж въздух в помещението, където има котел - за да се поддържа горенето. За това трябва да се помисли.

доколкото знам, макар да не съм съвсем сигурна, към котела се слага комин, разделен на две- през едната част излизат изгорелите газове, през другата влиза свеж вздух
Точно така, за това не може да се ползва обикновен комин а този който си е към котела се извежда навън през стената. Повечето котли са със затворена горивна камера, което означава, че не ползва въздух от стаята за да гори

Плащането е много относително и различно. Зависи дали е апартамент, къща, дали има изолация. Самото присъединяване може да провериш на сайта на газоснабдяване. От там зависи какви промоции може да ползваш като начало. От там дали ще си сложиш медни(скъпи) или пластмасови(евтини) тръби. Също има значение дали ще ползваш термостат при отоплението. Но най голяма роля играе изолацията. Аз тази зима не съм плащала повече от 70лв за 110кв при 24гр.
За газовата инсталация се плзват задължително медни тръби, за отоплителната (парното) е по-евтино и лесно с PVC с алуминиева вложка.

нашето /като го сложим де/ ще го облечаме в гипс картон и с тапета в който е останалата стая
Все пак трябва да имаш достъп до него, нали там са копчетата за включване и настройка. Нашия е на стената на приобщена тераса, освен котела се виждат само малка част от тръбите, но и тях ще измисля как да ги скрия, за сега нямам идеи обаче.

# 62
  • Мнения: 3 091
Ментолка, казваш, че се прави отделен комин... При нас няма как да стане или поне аз така си мисля. Комините са вътрешни и отвън няма къде да се прави нов Sad
Дано това не е единственият и неразрешим проблем!

# 63
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Ламята, не се прави отделен комин а самите котли си имат димоотвод, който се извежда навън през стената. Затова и котела се монтира на външна стена или близо до такава. Виж на снимката как изглежда
http://www.ruvex.bg/images/47__pimg
Не знам това нещо ако се вкара в обикновен комин, дали ще може да тегли свеж въздух, по-точно кислород за процеса на горене.

Все пак не съм специалист, казвам при нас как е и как ни обясниха че трябва да е. Най-добре да питаш в някоя фирма.

Общи условия

Активация на акаунт