Салати

  • 43 795
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 242
Здравейте. В нас много обичаме салати и редовно си приготвяме с тати, но това което правим взе да ни омръзва. Ако имате идеи за оригинални и вкусни салати моля да споделите.
А сега ще ви дам една наша любима салата.

200 гр. зелен боб консерва
200 гр. царевица консерва
5 бр. печени червени чушки
1 кремвирш  или някакво друго местно произведение.
Боба, чушките и месото се нарязват на парчета и се заливат със дресинг които включва:
1 с.л. горчица,
4 с.л олио,
1 с.л оцет,
1 с.л сол
2-3 скилидки счукан чесън
копър
Нядявам се да ви хареса.

# 1
  • Мнения: 920
Салата с риба тон


консерва риба тон
консерва царевица
кисели краставички
зеле (с червена зелка става много добре)
майонеза
кисело мляко
черен пипер
копър

Краставичките се нарязват на кубчета и се смесват с рибата, царевицата и нарязаното зеле. Обърква се с майонезата и ако салатата е тежка на вкус се олекотява с кисело мляко. Слагат се пипера и копъра.

Не давам количества, сложете повече или по-малко от това, което обичате. Салатата може да се приготви и без зеле, може вместо него да се сложат варени макарони.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 311
Здравейте!
 И ние сме големи фенове на салатите. Често вместо да готвя забърквам една голяма купа салата  и това хапваме за вечеря. Обикновенно аз импровизирам със салатите като гледам да разнообразявам.
 Соса за салатите е с основа майонеза+кисело мляко, горчича, малко лук на ситно и разреждам малко с водичката на кис. краставички, а ако нямам отворен буркан краставички с обикновеннна вода. Могат да се добавят и други продукти по желание като кетчуп, бял пипер, копър, соев сос, кис. краставичка или каквото обичате.

 1 салатка

 пилеско месо на кубчета
 кашкавал на ивички(или настърган на едрото на рендето)
 домати
 царевица
 лук
 магданоз
На дъното ка купата слагам нарязана зелена салата и върху нея разбърканата смес . Заливам с майонезения сос и гарнирам с няколко маслинки

2 салатка

 Зеле на ситно
 шунка (кремвирш) на ивички
 кашкавал на рендето
 домати
 магданоз
 майонезен сос

 3 салатка с рибни продукти

 зелана салата
 маслини
 лук
 крутони
 авокадо( ако нямам слагам краставица)
 риба тон( или рулца от раци, или готовите морски миксове или кой каквото измисли)
 залива се с заливката непосредствено преди консумация за да не омекват крутоните

 Е това е от мен дано да намерите нещо подходящо за вас. Само да допълня,че всички салати подправям с магданоз(копър) и прясно изцеден лимонов сок.  chef   chef   chef

# 3
  • Мнения: 289
здравейте,
аз също много обичам салати и често си измислям. Ето тук някои от любимите ми. Може да не са най-ниско калоричните, но за това са много мням-мням.
Печени чушки с разни работи

Печени чушки ситно нарязани /ок.15бр/
Извара /ок.100гр./ може и бяло сирене
майонеза /ок.2-3 с.л/
кис.мляко /ок. 1 с.л./
счукан чесън /ок. 3-4 ск./
олио /зехтин/
оцет
сол
 Всичко е около, защото и вкусовете са така.


Пушена макаронена салата

макарони /1/2 пак. от трицветните спирали/
пресен лук /ок. 2-3 стръка/ /в краен случай кис.краставички, а може и двете/
пушена майонеза /ок. 1 кутия/
пушен кремвирш /ок.2-3бр. или шунка/
горчица /ок. 1ч.л./
лим.сок
сол

Бобена
сварен боб или от консерва
кис.краставички
ситно нарязан и намачкан със сол кромид лук
Може и малко печена чушка
сол, олио, оцет
Важното тук е да престои поне 2 часа. Много е проста и сигурно всеки я знае, но аз да я напиша

Правя и други, но тези са бързи и дано ви харесат.

# 4
  • Мнения: 5 500
Ето как аз правя прословутия "Цезар" , но подходящ за пости.

1,2 марулки или салатки нарязани или накъсани на парченца

За дресинга:
1 скилидка чесън
2,3 с. л. зехтин
1,2 с. л. лим. сок
1 ч. л. горчица
сол и чер пипер

Продуктите за дресинга се поставят в чашка, чесъна се смачква с вилица, набожда се и с нея се разбиват съставките.

За чесновите хапки:
1,2 филии черен хляб
2,3 с. л. зехтин
1 скилидка чесън

Чесънът се запържва леко в зехтина и се прибавя хляба нарязан на кубчета. Хапките се пържат, докато станат хрупкави.

Дресинга се полива в/у нарязаната салата и от горе се посипват хапките.



А, ето и една моя измишльотина, кръстила съм си я Оризова салата, която съвсем не е здраволсовна Wink

Продукти:
2 чаши сварен ориз /аз използвам кафяв
2 чаша ситно нарязани или настъргани кисели краставички
1 чаша грах
1 чаша настърган кашкавал
1 майонеза, черен пипер, магданоз и копър

Всички продукти се смесват, знаете как.


Италианска картофена салата

Имате нужда от: 1 кг сварени и нарязани на кубчета картофи, една глава лук на шайби и 200 гр обезкостени маслини.

За дресинга:

2 с. л.  ситно нарязан чесън
5,6 с. л. зехтин
1 с. л. лим. сок
1 ч. л. босилек
чер пипер, сол и магданоз

Всички продукти за дресинга се смесват с чашка и се разбиват енергично.

Картофите, лука и маслините се смесват в купа и се поливат с дресинга.


Да ви е сладко Wink  Sign Exclamation

# 5
Ето и моята любима салата:

Макарони - 1/2 пакет
2-3 домата
100-на грама кашкавал
100-на грама шунка
Крутони (препечени или пържени, както ги обичате)

Дресинг:
Майонеза и кисело мляко - равни количества
Босилек
По желание - счукан чесън

Подреждате в чиния сварени макарони, отгоре кашкавала и шунката, по края доматите на кубчета, отгоре крутоните и поливате с дресинга. Ефектно се получава ако най-отгоре сложите малко зелена салата на ивички.

Салатата е особено подходяща за гости, защото с минимално количество продукти получавате доста салата - изхранвала съм рота народ с нея Simple Smile И не отнема време

Бон апети

# 6
  • Мнения: 1 290
Виждам, 4е вси4ки тук май обичат зелените салатки...

Това което слагам аз в нея са 2-3 листенца дивисил (леощян), ситно нарязани.
Накъсвам салатки, режа много магданоз, зелен чесън и зелен лук, 1 консерва риба тон, лимон, зехтин, крутони, яй4ице, царевица и тези листенца леощян. Много му е силен аромата така,4е внимавайте. Не на всеки може да се хареса, но според мен много отваря нещата.

Simple Smile)

# 7
Аз много обичам салата от ряпа и моркови.

Настъргвам една -две ряпи, оставям да поседи, после хубаво изцеждам. След това настъргвам и морковите -2-3 ако са големи. Гледам да са на око равни количества ряпата и морковите, но и едното да е повече не е проблем.
След това подправям с ябълков оцет, зехтин и сол на вкус. Много я харесвам с орехи и добавям в зависимост от количеството салата между 1/2 - 1 чаша  орехи.

Ето какво намерих преди няколко седмици и пробвах - много е приятно също.

ПРОДУКТИ:
1- 2 средно големи репи
1 - 2 моркова
2 - 3 скилидки чесън (счукани)
около 150 - 200 гр. кашкавал
майонеза

Настъргват се репите на най-ситното ренде, посоляват се и се изцеждат след престой.
Добавят се и настърганите моркови (пак на ситно), счукания чесън и настъргания кашкавал. Размесват се добре и се посоляват. След това се добавя и майонезата (според вкуса - аз сложих около 3/4 чаша, но ако някой обича с повече майонеза може да сложи и чаша). Сервира се след престой в хладилника

# 8
  • Мнения: 2 567
Здравейте,
страхотни рецепти сте публикували. Скоро смятам да ги изпробвам повечето.
Мойта най-лесна салата, когато бързате и нямата време е:
*изцедено кис.мляко
*печени, обелени и нарязани 4ушки
*натрошено сирене

Смесвате всичко и става наситина вкусно.
Пробвайте го!

Добър апетит  Grinning

# 9
  • Мнения: 461
ето няколко салати и от мен Grinning

Пилешка салата
Пилешко месо на кубчета (най-добре бяло месо)
3, 4 мандарини или 1 консервена кутия без сока
2 ябълки - обелени и нарязяни на кубчета, орехи нарязани на 4-5.
майонеза (аз предпочитам салатна, че не е толкова тежка), сол, черен пипер, лим. сок
С малко къри става по пикантно, за тези които си падат по индийската кухня:-)

Салата с риба тон
2 консерви риба тон в олио, царевица, домати, краставица, лук – може и зелен, зелена салата и червен боб или мексикански (тука го продават като консерва). Обърква се със  оцет, олиото от рибната консерва, сол, черен пипер. Слагам и магданоз или каквито подправки имам.

Картофена салата по северногермански (или както я прави свекито:-))
Сваряват картофите и се нарязват на  кубчета, кисели краставички, една ябълка -обелена и нарязана на кубчета, лук - аз лично предпочитам зелен или Schnittlauch , на български се казвал див лук, в Б-я не съм го виждала, тук го продават на всякъде.
Обърква се с олио, сол, черен пипер и водата от киселите краставички, магданоз (него го слагам май навсякъде). германците слагат и една ч.л. захар, ама аз като я правя все я  "забравям"-въпрос на вкус
За капак се прибавя нарязан на ситни кубчета и запържен бекон. Трябва да престои поне 2 часа да си поеме миризмите.

# 10
  • Мнения: 2 655
Ето и моята любима салата:
1. 1 пакетче рачешки роладини;
2. 1 буркан кисели краставички;
3. 1 1/2 чаена чаша царевица;
4. 1 бурканче майонеза;
5. 3 - 4 супени лъжици кисело мляко;
6. 1/2 лимон или лимонтозу;
7. 1  -2 чаени лъжички сол / на вкус/.

Роладините и краставичките се нарязват на ситно. Към тях се прибавя царевицата, предварително сварена. Всичко се залива с разбитата майонеза и кисело мляко. Овкусява се с лимон /ако ползвате лимонтозу го разбийте хубаво с малко вода/ и сол по желание. Добър апетит, на тези които ще пробват.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 679
Ето и моята любима салата за много гости  Grinning
САЛАТА
"СЕЛЬОДКА"

Списък на необходимите продукти:  400 гр. сельодка, 700 гр. червено цвекло, 500 гр. моркови, 1 кг. картофи, 400 гр. сметана, 200 гр. майонеза, 2 глави лук
 
Начин на приготвяне:
 
1. Цвеклото се измива и поставя да се вари. След около 30 мин, се изважда и когато изстине се обелва и настъргва на едро ренде.
 
 2. Картофите се варят с обелките, и когато изстинат се обелват и настъргват на ренде. По същия начин се процедира и с морковите.
 3. Сельодката, се почиства от кожата и се нарязва на много тънки ивички. ( всъщност сельодка е херинга маринована по специален начин, характерен за руската кухня. За рецептата може да се използва всякакъв вид маринована херинга, дори и пушената става.)
  4. В купа се размесват сметаната и майонезата, а лукът се нарязва на тънки ивички.
 5. В дълбока салатиера /аз ползвам йена глас и става много кресиво/, се подреждат: ред картофи, ред цвекло, моркови, лук,сельодка и се намазва слой от сметаново-майонезната смес. Операцията продължава по същия начин докато се напълби салтиерата.  
А салатата е за гости, защото излиза доста като количество и стои много ефектно на масата - досега който съм гощавала с нея е бил очарован - стархотно мезе е за всичко Simple Smile

# 12
  • Мнения: 8 769
jutoo, много ми хареса идейно салатата ти Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap , и като свършат постите ще я направя на първите гости още  Grinning  chef Grinning  chef Grinning  chef Grinning

# 13
  • Мнения: 522
Верно, че вече е пролет, но моята салата май се води за зимна. Ако успете да намерите продуктите, опитайте я:
ПРОДУКТИ:
1- 2 средно големи репи
1 - 2 моркова
2 - 3 скилидки чесън
около 150 - 200 гр. кашкавал
майонеза
ПРИГОТВЯНЕ:
Ряпата се настъргва на ситно ренде, посолява се, престоява малко и силно се изстисква с ръце, след което може да се измие в ситна по-голяма цедка и наново се изстисква (за хората с по-деликатни стомаси). Поставя се в подходящ съд, прибавят се настърганите моркови, счукания чесън, настъргания кашкавал. Размесва се добре, опитва се на сол и се прибавя майонеза, толкова, че да се получи гъста смес. Поставя се за малко в хладилника. Подходящо мезе за концентрирани алкохолни напитки.
 Laughing

# 14
  • Мнения: 1 391
ЕСЕННА САЛАТА

Прави се от:
Карфиол,
Броколи,
Червено цвекло,
/може и малко зелен фасул/
лук /най-вкусно е с червен/
царевица
моркови
олио
оцет

Сос:
чесън
Майонеза
кисело мляко
сол
черен пипер

Зеленчуците се бланшират предварително - почти сваряват.
Цвеклото е важно да е сварено добре.
Царевицата е от консерва.
Всичко се омешва.

Става невероятно красива цветна салата: червено - цвеклото, зелено - броколите и фасула, бяло - карфиола, жълто - царевицата

Отгоре се залива със соса от половин майонеза и едно кисело мляко, в който са добавени чесън, сол, черен пипер.

Много е вкусна!

ЛЕСНА ЛЯТНА САЛАТА

Продукти:
Домати,
краставици,
царевица,
карфиол
сирене,
лук,
сол,
олио

Млечен сос: като този посочения горе - майонеза+кисело мляко

Нарязват се на ситни кубчета доматите, краставиците.
Редят се на пластове в купата без да се бъркат. Домати, краставици, изсипва се царевицата, сирене натрошено,
отгоре карфиол суров, добре измит и накъсан на малки розички, лук.
Залива се със соса в който има и сол и олио и каквото е необходимо като подправки.

Поднася се неразбъркана

Общи условия

Активация на акаунт