Бременни кърмачки?

  • 39 305
  • 617
  •   1
Отговори
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Има ли такива сред вас и въобще физиологично възможно ли е това? Да не ви се стори глупав въпроса, ама наистина не съм наясно двете неща възможни ли са едновременно. Въпроса ми беше провокиран от друга тема, където нещо се обясняваше че ако не кърмиш и яйчниците възстановявали дейноста си
 newsm78 Бих се радвала и на професионално мнение. Благодаря!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Имат си даже отделна темичка, някои дори родиха вече Laughing
Двете неща са възможни едновременно, но обикновено има известен период, в който кърменето предотвратява забременяването. Колко ще е дълъг и колко ще е ефективно това обаче е много относително и зависи от много фактори, някои от които се определят още от преди раждането. Механизмът най-простичко е такъв - за кърменето е необходим хормонът пролактин, той е отговорен за изработването на кърмата. Той обаче потиска отделянето на яйцеклетки. Т.е. ако се поддържа на достатъчно високи нива (с често кърмене, без добавки и без нощни паузи и изобщо паузи, по-големи от 4часа), за известно време осуетява овулацията и отлага възстановяването на менструацията. Противно на това, което се счита у нас, кърменето е най-широко използваният метод за предотвратяване на забременяване и е методът, който в световен мащаб предотвратява най-много бременности.
Но - нивата на пролактина намаляват с времето, дори да се запази честотата на кърменията. Ако по някаква причина се мине към смесено хранене или бебето се захрани, или започне да проспива големи периоди от време, тогава най-често менструацията се възобновява. И тогава забременяване е възможно. Възможно е да се забременее дори преди първата менструация след раждането - макар че по правило колкото по-рано се възстанови менструацията, толкова по-малка е вероятността да е била предшествана от овулация. И обратното - колкото по-късно се възвърне менструацията, толкова е по-вероятно да е имало овулация преди нея. Но това са статистики - има си жени, които успяват да забременеят още месец-два след раждането при активно кърмене, макар че бройката им е под 2%. Според някои източници кога ще се възстанови менструацията и плодовитостта зависи и от нивата на определени хормони към края на бременността, а не само от начина и честотата на кърменето.
С две думи обобщено - кърменето рядко пречи на забременяването, особено пък след 6-тия месец и двете неща могат да се съвместяват успешно поне за известен период от време, ако майката има желание.

# 2
  • Paris
  • Мнения: 1 727
hedra чудесна си! Благодаря ти за изчерпателния отговор Grinning
Само още едно въпросче ако може- Ако жената е бременна, може ли да продължи да кърми успешно?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да продължава да кърми, докато тя и бебето имат желание, стига бременността да протича безпроблемно. Обикновено към 5-6 месец кърмата намалява силно като количество и променя състава си - превръща се в нещо като коластра, но много бебета продължават да сучат за комфорт независимо от променения вкус и количество, докато други се отказват. За повечето майки кърменето в първите няколко месеца може да е болезнено и неприятно заради чувствителните от бременността зърна - някои избират да спрат с кърменето, други просто намаляват броя и продължителността на кърменията. Правила няма - комфорта на майката и бебето са водещите Grinning
След раждането може да се продължи с кърмене на новороденото и голямото детенце - това се нарича кърмене в тандем Grinning

# 4
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Ще се разпиша първа - влизам  в 8-мия месец и от време на време малкия си иска. Аз не му отказвам, оставила съм го сам да реши кога да се откаже. Не ми пречи, не ми тежи единственното е че зърната са по-чувствителни и при първото засукване се усеща лека болка която е кратка и не е дразнеща.

# 5
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Presi искрено се възхищавам на такива майки като теб! Желая ти леко раждане и кърмене в тандем, както казва Хедра!

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 094
....
Само още едно въпросче ако може- Ако жената е бременна, може ли да продължи да кърми успешно?
Ами на мен досега не ми пречи, и синът ми не е променил честотата на набезите си Thinking

# 7
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
И аз съм "бременна кърмачка" за ужас на почти всички около мен. Когато забременях, малката беше на 9 месеца и сучеше около три пъти дневно (сутрин след ставане, на обяд преди заспиване и вечер преди заспиване). Сега суче веднъж на обяд  преди да заспи. Понякога си иска и инцидентно де, и в зависимост от случая не й отказвам. В момента тече коластра, но подозирам, че това е нормално предвид скорошното раждане. Това не я трогва, сякаш дори й харесва. Зърната ми не са станали по-чувствителни, единствено ме притеснява контракциите, които напоследък зачествяват като й давам да суче. Моят генеколог не възразява срещу това. Не мисля, че може само това да предизвика преждевременно раждане. Не знам как ще е после с бебката сигурно ще са си голяма конкуренция. Откровено казано не съм сигурна, че ще избера да ги кърмя и двете в тандем. По-скоро "каката" ще премине на сух режим Simple Smile

# 8
  • Мнения: 829
а наистина ли си имате отделна темичка, бремелинки-кърмелинки? къде я криете? може да се присъединя скоро  Wink

# 9
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
а наистина ли си имате отделна темичка, бремелинки-кърмелинки? къде я криете? може да се присъединя скоро  Wink

И аз това се чудя  newsm78. Уж търсих, търсих.... Hedra да споделя, да не се спотайва

# 10
  • Мнения: 941
и аз искам да се присъединя
надявам се малката да се отбие до появата на новото бебе, после ще пие от чаша най-вероятно,
ето какво намерих http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5600

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 18:02 от Клара

# 11
Аз кърмех през цялата бременност и още кърмя по-голямата си дъщеря. Тя е на 2годинки и  9 месеца почти,а синът ми - на 2 месеца. На моменти ми беше направо неприятно като бременна.  А после имах чувството, че е забравила как се става (докато беше силно намаляла кърмата) и само впиваше зъби, но вече се оправвят нещата:)
Но все още има моменти, в които ми се иска вече да се е отбила Embarassed

# 12
  • София
  • Мнения: 529
Присъединявам се към вас! Hug Hug Hug
Как е досега при нас:
В началото болезнените гърди ме побъркваха, особено ако щерката прекали с "черпенията".
После дойде момента в който млякото намаля - тя протестираше със захапвания и смени на гърдите по няколко пъти.
После дойде благодатен за мен Laughing период, в който знаеше че няма много мляко и сучеше много лекичко, по-скоро за успокоение и приспиване.

Вече мисля, че млякото се замени с коластра, но беба не протестира, дори напротив.

Лошото при нас е че заспива винаги и само на гърда. А какво ще правим като се роди и бебка...

# 13
  • Мнения: 829
бремелинки-кърмелинки, бих искала да ви задам няколко въпросчета!

1. горе-долу в кой месец ви намаля кърмата значително? Аз сега съм в началото на трети месец и вече усещам, че млякото е значително по-малко: Мартин суче яко, дръпва поне 10-15 пъти, за да глътне веднъж. Но не се отказва и си го търси много пъти на ден.

Слава богу, че поне нощем си отвоювах покой със сценката, че сега "бибите" правят млекцето и още не е готово, но като стане готово, ще му кажа и ще му дам, но това не го правя преди 6ч. сутринта. повечето пъти този номер минава  Praynig.

2. споделихте ли с лекаря си, който следи(еше) бременността ви, че още кърмите детенцето си? И ако да, каква беше реакцията му? Питам, защото се притеснявам как ще реагира моята гинеколожка, след 4 дена се записвам на ЖК, а тя още Марти като беше на 6 месеца ми казваше, че "стига му толкова кърмене на това дете"... и прочее! Дали да кажа сега или само, ако имам проблеми (например контракции) да кажа? Но пък ако си кажа по-късно, може да излезе неловко някак...  Thinking в чуденка съм, накратко!

3. за тези, които са кърмили до края на бременността: силни ли са контракциите, докато детето суче? И непременно ли има такива или само при някои мами? честно казано, имам някаква надежда детето да се отбие само, когато кърмата стане коластра, но като го гледам сега, как си търси гърдата, малко се съмнявам! и съм малко притеснена от неизвестността на кърменето в напреднала бременност...

ако имате опит или повече информация, помагайте!  Praynig благодаря предварително!  Hug

# 14
  • София
  • Мнения: 529
При мен 3 месец също беше големия спад в количеството. До тогава на  искане давах само 1 гърда, а от тогава по нейна инициатива се започна лява-дясна-лява-дясна-лява..... и т.н. Вече в 4 месец явно се промени и вкуса на млякото. Дръпне 2 пъти, отдалечи се от гърдата и гледа странно, пак опита, пак се дръпне и погледне отстрани. Голям смях беше за мен.
Но не се отказа, може да си седи на гърите и без ефективно сукане - просто за кеф. Май само малките кърмачета се отказват като дойде коластра Wink

Гинеколожката ми в началото я информирах, че кърмя още. Исках и нейното мнение все пак. Тя каза, че няма проблем. Скоро не сме говорили по темата, но аз взех решението вече - ще отбивам каката точно заради контракции Sad
(което не значи, че като се роди бебка няма пак да се поддам на провокации при желание от нейна страна Laughing)

Досега не оказваше влияние по никакъв начин. По инфо от мрежата до 34-36 с. не би трябвало окситоцина от кърменето да оказва влияние на матката. Сега съм 28 г.с. и при мен вече предизвиква контракции  Cry Cry Cry
Всеки път, когато каката се лепне за повече време се започват чести стягания, които си остават с часове след това. За сравнение ако примерно се преуморя и започнат - като полегна почти веднага отшумяват.

Това е от мен. Ще следя темата за други мнения!!! Hug

Успех и лека бременност!

Общи условия

Активация на акаунт