Лек крем за торта? и Как да желирам плодове?

  • 36 632
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 512
Дайте ми плс идея за лек крем за торта! Досега все правя с тези на др. Йоткер, но искам да опитам нещо друго.
И как да желирам плодовете, с които искам да украся тортата?
10х.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 892
За лекият крем - някой друг ще помогне.

За желирането:

Ако искаш да наредиш плодове и да използваш желирането само, за да ги задържиш, то разтвори един желатин в една чаена чаша студена вода. Изчакай да набъбне (около 10-20 мин.) и на слаб огън или водна баня го бъркай докато не стане на прозрачен сироп. НЕ трябва да завира. После редиш плодовете и с лъжичка сипваш отгоре от сиропа. Може да добавиш малко захар или алкохол за вкус.

Ако искаш да направиш глазура от плодове в желиран сироп, тогава разтваряш два желатина в чаша сок (от компота), изчакваш да набъбне, разтваряш на слаб огън и смесваш с останалата част от сок. Редиш плодовете, заливаш със сиропа и оставяш в хладилника за да стегне.

Пуснах преди време тема "Желирана торта". Там съм качила и снимка при вторият вариант на желиране. А и самата торта е от желитрано кисело мляко с плодове и е много лека.


П.С. Ето тук е темата.

Ако искаш рецептата за крем от желирано кисело мляко кажи.

# 2
  • Мнения: 4 358
Аз много обичам крем от изцедено кисело мляко с пудра захар и някакъв аромат.
Хем е сладко, хем е леко киселичко... мммм  eat

# 3
  • Мнения: 1 512
Raya, много благодаря.  Heart Eyes
Нямам форма за торта и не мога да направя желираната торта... Пък и време нямам... Мъжът има утре рожден ден и освен тортата, ще имам и други занимания, та затова си мисля да направя с готови блатове, крем Др. Йоткер и желирани плодове за украса. Ей сега скачам до Фантастико да си набавя продуктите  Grinning

# 4
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Има много различни кремове.Ето някои от тях

Крем гараш:
400 мл сметана
150 гр. захар
500 гр. шоколадов кувертюр
1 с.л. ром
*******
Шаум (белтъчен) крем

2/3 от захарта се смесва с около 100 г вода и се вари на силен огън докато се получи гъст захарен сироп.
В отделен съд се разбиват бетъците с останалата захар на гъст сняг (като за целувки). Трябва да се внимава разбиването на белтъците и изваряването на сиропа да стават едновременно, защото към белтъчния крем веднага се прибавя на тънка струйка захарният сироп, като непрекъснато се разбива сместа до пълното смесване на белтъчния крем със сиропа. След като сместа стане плътна, разбиването продължава още няколко минути, за да стане белтъчният крем по-гладък.
***************
Маслен крем ???Марижан"
Продукти. 1 л прясно мляко, 300 г захар на пясък, 1 кг прясно краве масло, 150 г брашно, 6 яйца, 300 г пудра захар и 2 пакетчета ванилия.
Начин на п р и г о т в я н е. От млякото, яйцата и захарта на пясък се сварява обикновен млечен крем. Кремът се изстудява и постепенно се прибавя към прясното масло, което предварително се разбива с пудрата захар. Цялата смес се разбива непрекъснато, докато се получи пухкав маслен крем. Ако в крема се образуват малки бучки от млечния крем, той трябва да се пасира през гъсто сито или тензух, за да се отстранят бучките. Този крем е нетраен. Трябва да се употребява още в деня на приготвянето му. В производството се използува за пълнеж на пасти, торти, рула и др.
*****************
крем който се прави от следните 2 крема

1-вия - 1 пак. масло + 1 ч.ч. захар се бъркат с миксер, докато захарта се стопи

2-рия - като течен шоколад , но без какаото - сухо мляко, масло и пудра захар + мааааалко прясно мляко се разтопява на водна баня и се смесва с първия.
***************
Лек крем с ягоди
 
Продукти: 300 гр ягоди, 100 гр пудра захар, 3 белтъка
Почистете и измийте ягодите, като 12 ягоди отделете за украса. Смачкайте останалите на пюре. Разбийте белтъците на гъст сняг и прибавете към тях малко по малко захарта. Смесете с пюрето и разбъркайте леко.
**************
Ябълков крем
 
Продукти: 6 ябълки, 80 гр пудра захар, 250 мл прясно мляко, 2 ванилии, 1 с. л. нишесте
Обелете ябълките, почистете ги от семките и ги нарежете на четвъртинки. Сложете ги в тенджера със 100 мл вода, захлупете ги и варете на умерен огън около 20 минути, след което ги смачкайте със захарта. Размийте нишестето в млякото и го сложете на огъня да заври. Прибавете ванилиите и изсипете получената смес към ябълковото пюре.
**********
Малинов крем
 
Продукти: 300 гр малини, 100 гр захар, 1 с. л. лимонов сок, 300 гр сметана, 15-20 гр желатин
Размесете малините със захарта и лимоновия сок. Прибавете разбитата сметана и разтворения желатин. Разбийте с миксер.
**************
Сметанов крем
 
Продукти: 450 гр изстудена сметана, 40 гр захар, 1 ванилия
В дълбок студен съд смесете сметаната, захарта и ванилията. Разбийте с миксер на средни обороти, а след това на бързи обороти около 8 мин, докато кремът се сгъсти. Сложете го на студено до поднасянето му.
***********
Шоколадов крем
 
Продукти: 200 гр разтопен шоколад, 450 гр много студена сметана, 80 гр захар
Оставете разтопения шоколад да изстине до 25оС. Разбийте сметаната с миксер заедно със захарта 8 мин, докато се сгъсти. Прибавете 1/3 от разбитата сметана към шоколада, разбийте и изсипете веднага към останалия крем. Разбъркайте с дървена лъжица за кратко.
*************
Маслен крем

250гр. масло
Пудра захар на вкус
5 сурови жълтъка
Кафе
Начин на приготвяне:
Разбива се маслото и захарта на хубав крем. Към него се прибавя един по един жълтъците. След като всичко се разбие добре започва да се прибавя капка по капка вече приготвеното и изстудено кафе. Трябва много да се внимава с кафето, защото ако се сипва невниматилно крема се пресича. Количеството кафе е по-малко от половин чаша. Този крем трябва да е малко по-сладък от нормалните кремове за торта.
*************
Крем с жълтъци -5яйца+5 суп. л. брашно+1л.мляко+5с.л. захар +ванилия+ настъргана лимонова кора
***********
 ЖЪЛТ КРЕМ
 4 жълтъка и 200 гр. захар /около 1 ч. ч/ се бъркат с миксера около 20 минути, докато напълно се разтопи захарта. Към него се прибавя 1/2 литър прясно мляко се оставя на слаб огън. След около 5 мин. се прибавя предваритело добре разбъркани 100 гр. брашно /около 1/2 ч. ч./, малко вода и 2 бр. ванилия. Бърка се постоянно, за да не загори крема. Готов е като се сгъсти достатъчно.
*************
 БЯЛ КРЕМ
 4 бр. белтъци се бъркат така, че да станат на бял сняг и миксера да оставя диря. На слаб огън се карамелизират 8 с. л. захар и 1/4 чаена чаша вода, за да изври водата и да се получи гъста консистензия. Още вряща карамелизираната смес се изсипва при белтъците и се бърка с миксера.
*************
ЕТО И НЯКОЛКО ИДЕИ ЗА ГЛАЗУРА:

Млечна глазура - около 1/3 чаша. Използва се най-често за глазиране на малки тортички (петифури), като заместител на фондана.
Пресейте 1/2 ч.ч. пудра захар. Добавете с бъркане 2 ч.л. горещо мляко и 1/4 ч.л. ванилия (течна)
**********
 Лимонова глазура - около 1/2 чаша. Достатъчна да покрие торта 8х8 инча. Глазурата не се затопля, а се нанася директо върху горещи торти или коледни сладкиши. Смесете с миксер или блендер 1 1/4 ч.ч. пудра захар и 1/4 ч.ч. сок от лимон, лайм или портокал и 1 ч.л. ванилия (течна). Разбива се до получаване на гладка консистенция.
**********
 Медена глазура
2 с. л. захар, 1/4 ч. мед и 1 ч.л. масло се разбиват и се слагат за възврат на котлона.
*********
Фондан за фигурки и глазура на торти
500 г пудра захар (може да иде и повече)
5 с.л. вода
3 ч.л. желатин ( два желатина)
желатинът се оставя да набъбне във водата и се разтваря внимателно на водна баня (не трябва да кипва, само да се разтвори)

2 с.л. масло
2 с.л. течна глюкоза ( става и с мед)
стапят се маслото и глюкозата и се смесват

1 белтък

Всичко това се смесва в затоплена купа и се бие с миксера, докато стане бяло и на конци. Слага се в найлонова торбичка, после в съд с капак. Оставя се в хладилника поне 12 часа.
След това се замесва с пудра захар и се моделира като с пластелин. За цвят се добавят хранителни оцветители . После се оставя да изсъхне.

За шоколадов фондан се смесва 8 части от горната смес с една част разтопен шоколад и се меси до гладкост.
_________________



***********


ЕТО ЕДНА РЕЦЕПТА ЗА МАРЦИПАН:

200 гр. ситно смляни бадеми
10 горчиви смляни бадеми или олио от горчивите бадеми
200 гр. пудра zахар
малко роzова вода
подправки, напр. ванилия, кора от лимон
1 щипка карамфил
Всичко се смесва докато стане на гладко тесто. Оформя се на топка, овалва се в пудра zахар и се оставя една нощ. След това е готов zа по-нататъчна препаботка

Обработката на марципана общо бзето не е твърде приятна задача.Професионалистите разполагат със специални машини за точене,докато при домашни условия марципанът трябва да се точи между два слоя найлон,иначе много залепва.Добре е найлонът да е малко по-плътен.Ако се меси директно върху плота,е много по-добре да се ръси върху него брашно,а не пудра захар.Захарта не пази добре срещу лепненето,докато брашното помага.
За оформяне на рози,други цветя или различни фигурки предварително се омесва с боя количеството марципан,което  ще е нужно,за да не се получат после различни нюанси.Късат се малки парченца и се оформят.Листчетата за розите се правят различни по големина и после се лепят едно за друго до желаната форма.Добре е фигурките или розите да се направят предния ден,оставят се  да се стегнат непокрити и се поставят върху тортата на следващия ден.По желание може тогава допълнително да се украсят лекичко с една малка четчица и боя-директно да се рисува върху тях.
Марципанът не се влияе от температура,така че не се затопля и не се охлажда-работи се с него на нормална кухненска температура.
 Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 3 892
klia,

Много е лесно.

Желиран млечен крем

1 кофичка кисело мляко;
1 пакетче желатин;
150-200 гр. захар (може и пудра);
1 ванилия;
1 с.л. лимонов сок(може от готовите или малко лимонена киселина - 4-5 кристалчета);

Разбиват се захарта, млякото, ванилията и лимоновият сок.

Желатина се разтваря в 1 кафена чашка студена вода и се оставя да набъбне, слад което се подгрява, без да завира, докато стане на прозрачен сироп. Прибавя се към млечната смес. Разбърква се добре - може и с миксер. РАзсипва се по купички или чаши и се слага в камерата за около 15-20мин. за да стегне по-бързо. После се прехвърля в хладилника.

По-желание може да се прибавят плодове при разбиването на млякото и захарта. Може плода да е на парчета или да се пасира. От горе може да се сложат ядки, какао (в половината смес примерно), бисквитка, пуричка, шоколадови или кокосови пръчици.

Малко хитринки:

Ако желирате в не много красиви купички, при сервирането облейте с гореща вода купичките отвънка. Обърнете крема в десертна чиния и украсете със сметана, плодове или каквото желаете. За такова сервиране трябва да сложите повече желатин - примерно 3 пакетчета на 2 кофички мляко.

Също може да разтворите желатина в сок от компот, а не във вода. Така крема ще е цветен и ще е с вкус на съответният плод.

НЕ използвайте плодове с семки от рода на капини и малини. НО сока може да ползвате.

# 6
  • Мнения: 1 512
Искрица и Рая, страхотни сте!!!
Току- що се прибрахме от покупки и  утре рано отзарана с тортата ще се захвана  Grinning
После ще ви пратя снимка Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 3 892
Чакам снимката с нетърпение.

А Искрица направо ми скри топката, признавам. Особено, ако е писла от личен опит....

# 8
  • Мнения: 3 927
виждам, че вече имаш идеи, но понеже много обичам желирани работи, мога само да добавя следното: желираните плодове се получават много ефектно, ако се нарежат на какви да е парченца и се разбъркат с желатина, предварително разтворен в някакъв сок, примерно около 1 ч.ч. след смесването им просто се пускат безразборно върху тортата, намазана с крем.
правила съм го с комбинацията от банани, киви, портокали и мандарини, но не точно на торта, а само подложка, отгоре малко крем и отгоре много плодове....
става и само с компот от ананас: хем използваш сока за желето, хем ананаса е готов нарязан Wink .

препоръчвам ти желатина на Др. Йоткер. не експериментирай с българския! може да се провалиш!!!

# 9
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Цитат на: Raya
Чакам снимката с нетърпение.

А Искрица направо ми скри топката, признавам. Особено, ако е писла от личен опит....


И на мен ще ми е интересно да видя снимка Simple Smile
Някои от нещата лично съм правила,някои все още чакат реда си.Но съм фен на сладкарството и събирам всичко,до което се добера.Мечтата ми е да направя сладкарница със собствено производство,но за сега съм го отложила,защото единственото най-важно нещо за мен е Калоянчо да се оправи.Обаче около рожденните дни и други празници успявам да намеря време за малко сладкарско изкуство.В този форум откривам много добри идеи. Stuck Out Tongue

# 10
  • Мнения: 294
Добре, и аз искам сладкарница - ама за деца - с изрисувани прозорци и стени, детски масички и столчета е и за мамите ще има местенце:Simple Smile). освен това никой няма да пуши и да пие кафе, за да не се разваля аромата на прясно изпечени сладкиши Wink
дай да се кооперираме - сигурно има и други желаещи Wink

# 11
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Цитат на: slato
Добре, и аз искам сладкарница - ама за деца - с изрисувани прозорци и стени, детски масички и столчета е и за мамите ще има местенце:Simple Smile). освен това никой няма да пуши и да пие кафе, за да не се разваля аромата на прясно изпечени сладкиши Wink
дай да се кооперираме - сигурно има и други желаещи Wink


 welcome Разбира се,че ще бъде за деца,с организиране на празненства за рожденни дни и други поводи.
Да се кооперираме,ама аз съм в Плевен newsm08
Ти от къде си?

# 12
  • Мнения: 1 512
Цитат на: Taneto


препоръчвам ти желатина на Др. Йоткер. не експериментирай с българския! може да се провалиш!!!


Точно такъв си купих  Grinning Аз съм фен на този доктор... Йоткер, де  Grinning

# 13
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Цитат на: klia
Благодаря Рая - много апетитно звучи - насочвам се към кухнята направо Simple Smile
Искрица - страхотни са рецептите обикновено такова изобилие води до незнаене какво точно да направиш - защото искаш от всичко и по много Simple Smile


Ами ще пробваш всичко-едно по едно Wink що време има-все е пред нас Stuck Out Tongue

# 14
  • Мнения: 1 512
Момичета, да ви се оплача - нещо не ми се получи тая работа със желатина  Cry  Cry  Cry
Спазвах указанията, обаче желатина се разтече около тортата, а плодовете - сега погледнах- са сухи Confused
Да правя ли втора порция желатин и да ги залея пак???

Общи условия

Активация на акаунт