Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
В нашето ОДЗ имат Рецептурника /одобрен с писмо на МЗ №33-17-130/29.11.2004г, Юруков, Петрова, Байкова, и др., който е тук и една малка книжка за хранене на деца от 1-3год (тя е ксерокопие, подвързано и няма автор на копието).

В яслата в Студ.град, към която има и кухня, готвят на едно място за кухнята и яслата.-Тяхният рецептурник е снимани листа в папка, но директорката ми каза, че това е одобрено от ХЕИ и е издадено най-много преди 5 год.

Малко обобщена информация за кухнята (от директорката на яслата):
Млечна кухня- за деца от 3 до 10м Shocked (така каза директорката, но сигурно ще го направят от 6м до 10м заради изключителното кърмене до 6м). Там храната е кремове, каши, пюрета. Всичко е пасирано.
Детска кухня (тази в Студ.град е такава) - за деца от 10 м до 3год. Храната е на парченца. Използват прясно и кисело мляко на Обнова, сухо мляко на Нестле(жълти кутии по 2кг), какао на Нестле (за шоколадов мус - мляко, грис и какао, а може би и захар), застройките са с цяло яйце белтък и жълтък, но се варят, каймата е същата като пакетираната в магазина със сол, консерванти и оцветители и т.н.
Преходна кухня - за децата на 10 м в яслата храната от детската кухня се пасира, за да могат да свикнат.

Контрол от ХЕИ се прави периодично (домакинката не можеше да ми каже колко често) като идват, правят замервания дали се използват необходимите количества, дали се спазва хигиената. Контрола на качеството се прави от домакинката като приема продуктите. Тя ми каза, че менюто не го пращат в ХЕИ.

# 1
  • Мнения: 2 534
Молба към модератора да закове темата  Praynig
Който има въпроси или е недоволен от менюто на детето си , може да сподели тук , но да напиша - конкретно пишете , коя храна искате да се включи , коя да се изключи от рецептурника .
В тази тема , ако Томасе успее , в последствие ще копира оригиналния рецептурник ( 500 стр.) , по който се приготвя менюто в яслите и градините .

# 2
  • Мнения: 2 070
Ами тя Томасе нали пусна такава тема, аз помолих да я заковат, но Реза прецени, че е по-добре да е в библиотеката... Я я види някой там, я не...
И аз приканвам всички, които могат да вземат рецептурниците от яссите си да го направят..От градините също...

# 3
  • Мнения: 4 406
още днес ще се набутам да го взема...
а седмичните менюта да приложа ли?

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
За основателно недоволните хора от детските градини, които имат конкретни оплаквания и предложения, включително и за храната там - ето една възможност да си кажат мнението.

# 5
  • Мнения: 2 885
Нищо ново под слънцето.
Тези рецептурници ги дадох като линкове в една друга тема. Някои мами не ми повярваха тогава Wink
Интересува ли ви информация за частните кухни /в София/ или само държавните такива да има в тази тема?
Да знам де... newsm78

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 16:26 от немирница

# 6
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Мисля, че ще бъде от полза да се знае и за частните кухни.
Идеята ми беше за тези, които се интересуват да може да видят рецептите в нета, без да дават 37лв( мисля, че толкова беше) за рецептурника.

# 7
  • Мнения: 135
Мисля, че ще бъде от полза да се знае и за частните кухни.
Идеята ми беше за тези, които се интересуват да може да видят рецептите в нета, без да дават 37лв( мисля, че толкова беше) за рецептурника.
Чудесна идея-там има не само рецепти,но и грамаж за порция на дете,така че мамите ще могат да се ориентират в нормите на ХЕИ! newsm10
Само ,че работата май ще е множко...

# 8
  • Мнения: 4 406
аз открих топлата вода- в нашата ясла храната е от Млечна кухня... Embarassed
на мен все още не ми харесва това, че през ден закуската е филия с нещо си, следобед има пак филия , вафла, суха паста Свежест...

# 9
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Много съжалявам, но програмата не може да разчете всичко от снимките с цифровия апарат, за да бъде разшифровано и прехвърлено в WORD документ. Сега, когато са на снимки може да се прочете (с малко усилие), но снимките са доста (около 500) и са големи. Така, че няма да мога да ги  изпращам по мейл. Но мога да ги записвам на диск и да го давам, на който проявява интерес. Скоро ще имам всичко като ксерокопие.

# 10
  • под тепетата
  • Мнения: 9 272
Добро утро! Аз си го преснимах преди година,взех го от градината. С подвързването ми излезе около 7-8 лв. Едва ли ще ви откажат да го дадат, в удобно за тях време разбира се.

# 11
  • Мнения: 7 378
Контрол от ХЕИ се прави периодично (домакинката не можеше да ми каже колко често) като идват, правят замервания дали се използват необходимите количества, дали се спазва хигиената. Контрола на качеството се прави от домакинката като приема продуктите. Тя ми каза, че менюто не го пращат в ХЕИ.
С едно допълнение : Всеки ден от храната,която консумират децата се оставят проби,които се съхраняват 24 часа.Така,че ХЕИ като дойде на проверка може да проконтролира минимум два дни-настоящия и предишния-качество и т.н.

# 12
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Благодаря за допълнението  bouquet
Това го знаех, но забравих да го напиша.
Ако не дай Боже да случи някакво натравяне може да се хване от къде е.

# 13
  • Мнения: 2 885
В последният брой на сп.Моето бебе и аз има 4 рецепти от Ози.

# 14
  • Мнения: 2 070
как ви се струва филия с конфитюр в яслата? вие давате ли вкъщи? мен ако ме питат искам ли да е в менюто - бих го махнала... и то за закуска. Какъв е проблема да е с мед или с доматче или краставичка отгоре...

# 15
  • Мнения: 9 990
Медът бил алерген.Вкъщи аз самата не ям защото не обичам филия със сладко, съответно и детето не си иска.В градината имат веднъж-два пъти.Смятам за нормално количеството.Имат със яйчен пастет, с халва и с други неща, не е само с конфитюр...Виж, мажа бисквита с шипков мармалад-хапва, ама понякога. ThinkingИначе да-имат филия с масло и домат/крастевица, със сирене...
За яслата-по-добре с такъв конфитюр, отколкото с течен шоколад.Незнам...

# 16
  • Мнения: 2 070
Въпроса е, че яслата е до Фантастико, от където са продуктите. Тия конфитюри не са домашни, бъкани са с консерванти и други подобрители... Иначе като цяло съм доволна от менюто, днес ще има даже май качамак, не знам в каква форма, а сутрин чая е с мед и лимон...

# 17
  • Мнения: 3 810
Това за мамите в София ли е?
Тук преди време мамите се надигнаха срещу грамажа на супата- буквално само цапаха бурканите.
Оказа се, че това е било най- малкия проблем.
След проверка се оказало, че готвели с маргарин(което се поправи) и уж обещаха да подобрят качеството и разнообразието.
Пролетта за мое учудване слагаха в киселите честичко киви(това за деца до 1г.). Веднъж реших да пробвам да дам на Дима(другите дават...и аз да опитам...). В резултат Дима се обрина...  Другото което слагаха редовно пролетта беше банан. Явно им е по- лесно. Веднъж не сложиха череши, сливи или някакъв друг пресен плод.
Веднъж дори имаше вместо кисел- натурален сок! #Crazy
Вчера ме питат- ще погледнете ли менюто?
А аз: "Ами ако го погледна, ще мога ли да го променя?"
"Не!"
Продължавам да взимам детска кухня, защото бонбоната ми яде само супите(моите не ги харесва...) и чат- пат киселите. Това е единственото което хапва(+ бисквитки, солетки, к. мляко) към кърмата.
Лошото е че ако решим да променим кухнята по наш стандарт пак ще има недоволни майки- ще кажат: "Моето дете така си ги ядеше, а така не ги яде..."
Не може да се угоди на всички.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 204
Доволна съм от храната в градината. Знам от опит каква е, защото е от детската кухня на Люлин. Градината е в един двор с кухнята и храната в нашата ясла и градина идва оттам. Нямам нищо против филиите с конфитюр  Grinning Единственото, от което бих била недоволна е, ако се готви с маргарин. Не ползвам вкъщи, вреден е! Налага ми се да го консумирам в банички, кифли и пр, но от това не може да се избяга...

Мисля си, че не може да се направи храната така, че да харесва на всички. Пък и като се има предвид колко е таксата в градината и колко струва купончето за детска кухня храната е повече от прекрасна!

# 19
  • Мнения: 135
Фирмите снабдяващи градините с хранителни продукти да обявяват доставните си цени по складови документи в интернет. Mr. GreenИмам в предвид , че се фиксират неколкократно завишени цени на които се предлагат продуктите и от там изкуствено оскъпената храна.НА ЯСНО СЪМ ,че това няма да стане,но поне някой да обърне внимание на проблема!

# 20
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Предложенията за стратегията по образованието направени от работната група не са окончателни. При интерес от някой за коментари ги предоставям на лични. Но с уговорката, че това не е прието окончателно и не е влязло в сила. Иначе ще стане - прочетох там, че ще стане така. И после аз виновна, че не е станало.

Видях предложението ти да се пусне тема на сдружението и тук.
Аз пък мисля, че ще е по-подходящо не да има една тема по всичкология във всеки подофрум, която неминуемо ще се обърне на чат, ами да се пускат теми по конктертни въпроси.

Да вземем пример - какво сте намислили по темата за храната в градините?
Какви предложения имате?

Не само за градините, мислим за храната в ДЗ. В момента съм преснимала (на ксерокс и на цифров апарат) рецептурниците одобрени за ясла и за градина. Установяваме контакти с лекари (вече ни подкрепи д-р Абаджиева - завеждащ детско отделение във Втора градска - тя е и алерголог и педиатър), надяваме се да ни подкрепи и доц. Байкова - специалист по хранене, диетолог - тя е участвала в написването на рецептурника от 3-7г. и продължава да действа за доброто хранене на децата в ДЗ. Надяваме се на още подкрепа от лекари - ако имате подходящи, готови да работят на доброволни начала, казвайте! Ще последват разговори с МЗ и ХЕИ (надяваме се) и обмисляне на Консултативен съвет по храненето в ДЗ - той може да включва гореспоменатите лекари, родители, директори  и .............( предложете вие).
Възможно е този Консултативен съвет да предлага 2-3 седмични менюта на всички ДЗ и те да си избират, вместо да се прави за всяко ДЗ. Може да се дадат препоръки за режима на хранене - например плода да не бъде за десерт на обяд, а между храненията, да се изключи шоколада и шок. изделия (от ДЯ напълно, а от ДГ да се намалят количествата поне и да се дават за десерт(1лъжичка например) вместо за закуска, и още много, но не мога сега да напиша всичките. Но все пак чакам идеи!

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 08:29 от Reza

# 21
  • Мнения: 3 663
уф, това с храната ми е болна тема  ooooh!
тази седмица държа да подчертая, че харесвам менюто в танината ясла
обаче
какво се случва
точно след като измрънках, че нямат зърнени храни в менюто вече два пъти имат за следобедна закуска жито с крем (вкл и днес)
прекрасно според мен, зърнена храна, прясно мляко, супер
да, ама не
идват сутринта майки с децата си, поглеждат менюто и "ауу ужас, жито! значи пак няма да ядеш!"
като се заприказвахме кое му е толкова ужасното аджеба на това жито, се оказа, че те даже не са опитвали и готвили такова "чудо" на децата си вкъщи
казвам им, че е вкусно - ау, стига бе, жито!
и после то детето как да го хареса
отначало реших, че е единичен случай, но за нещастие съм в грешка
и не е въпроса точно в житото, а по принцип
разбирам, че всеки си има вкус, но някак си направо е станало масово децата да не харесват точно здравословните храни и с изключение на наистина злоядите деца, които според мен хич не са толкова много, се оказва, че децата имат масово зле изградени хранителни навици

накрая дидиа ще се окаже права, че ако трябва да направят менюто в ДЯ/ДГ здравословно половината деца просто ще спрат да ядат
и няма да са виновни готвачите  Confused

та вече и аз не знам какви предложения да имам за храната  ooooh!
ако трябва да се съобразя с таня бих вкарала в храната на яслите повече кашкавал, кисело мляко, прясното да е пълномаслено, спанак, коприва, овесени ядки, разни плодови щрудели (но това май е неизпълнимо, лелите няма да имат време да ги  направят Sad), по-често зърнени храни и риба и по-малко вафли и цитронади
да махна тотално маргарина също така...

# 22
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.

# 23
  • Мнения: 3 663
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.
има логика
съгласявам се  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 7 821
За рибата - чела съм постинги на майка против тях - защото са я извикали да си води детето на лекар заради заседнала кост в гърлото му. Та поставяйки под съмнение качественото изчистване не знам дали не е по-добре рибата да си я правим в къщи.
В градината на децата е имало подобен случай. Освен това рибата дори и да се чисти трябва да се проверява после от учителките и е нехигиенично да бръкнат в чинията на всяко дете. По тези причини при нас изобщо не се предлага риба и аз го приветствам, ако искам приготвям я за вечеря или в събота и неделя.
Някой по-горе писа, че е против шоколада. Защо не мога да разбера сте против шоколада (говоря за деца на 4, 5 и повече години)? И как си го представяте това с по лъжица на дете  Rolling Eyes , някой ще ги порежда или как?
За плодовете между храненията съм съгласна, но както писах и в друга тема с овесените ядки  Sick  Wink.
Всъщност големия проблем с храната е при ОДЗ-тата и това, че на бебета сервират същото което и на 7 годишните. По това трябва да се работи.
Иначе с някой дребни забележки аз харесвам храната в градината на децата, те също.

# 25
  • Мнения: 2 534
Единственото, от което бих била недоволна е, ако се готви с маргарин. Не ползвам вкъщи, вреден е!
Работим по въпросът за маргарина , искаме поне на филиите за закуска да бъде заменен с масло .
 

# 26
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825

Някой по-горе спомена, че е добре фирмите доставчици да изнасят цените си в интернет.
Абсолютно ЗА!
Приеха предложение за фирмите-доставчици и производителите да се проверя в Агенцията на потребителите дали има оплакване от техни продукти, преди да се сключи договора.

Има проект за изграждане на единна информационна система за детските градини, но той няма общо с наблюдателните камери. По-скоро засяга приема на деца, материалната база и храната.
Ако има такава система, в нея спокойно може да се въведат рецептурниците и коя градина по кой от тях работи.

Всички ОДЗ и ЦДГ работят по Рецептурника от 3-7г. одобрен от ХЕИ. А ДЯ работят по рецептурник (снимани листа с печат на ХЕИ) - но тук не съм съвсем сигурна дали всички ясли работят по него. Моля някоя мама с дете в ДЯ (която е към Здравеопазването и е само ясла) да провери при директорката или домакина как изглежда техния рецептурник.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 09:52 от Reza

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Предполгам тези храни минават през някакъв контрол?
Проверява се точно какво има в тях и колко са качествени?

(моля, кажи ДА Simple Smile )

# 28
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Предполгам тези храни минават през някакъв контрол?
Проверява се точно какво има в тях и колко са качествени?

Контрола се осъществява от директорката и домакина при приемането - директорка ми е казвала как викала сестра да помирише кайма, която не й харесвала. Но ми каза, че често връщали продукти, които не харесвали (но преценката е лична).
Иначе се заделят от всички храни за деня и се пазят 24часа - при проблем би засякли от къде е дошло. Но след дъжд качулка.

# 29
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Това хич не е работа на директорката.
Контрола трябва да е в самата фирма доставчик и да се следи от ХЕИ.
Качеството на храната не може да се определя на око от някой, който има съвсем други неща за вършене.

Последна редакция: чт, 16 ное 2006, 10:40 от Reza

# 30
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Лошото е, че няма как във всяко ДЗ да стои всеки ден човек от ХЕИ. А ако се правят проверки в началото при избора на доставчик в последствие често качеството се влошава.
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

# 31
  • В офиса
  • Мнения: 4 008
По темата за храните няма да кажа нищо ново, но основното ми желание би било прозрачност.

Почваме от менюто - има ли го разлепено на видно място във всяка градина? за колко дни напред? дали не е добре да се изготвя месец предварително и да се дава в писмен вид на родителите (както е в нашата градина, напр.). Спазва ли се?
Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? Тук подвъпрос към чужбинските майки: в техните градини има ли алтернативни менюта и опция за избор. Те могат ли да участват в съставянето на менюто?

Минаваме през доставчици, цени, качество. Това с Агенцията е малко бошлаф работа. Кой да се оплаче, когато родителите не знаят кои са доставчиците, нито някакво друго инфо, а съответните пък обикновено са силно нечии хора на директорките. Така че силно 'за' публични интернет регистри, където се вижда за всяка градина кой на какви пари какво доставя.
Качеството не знам как може да се следи, но това не е работа на директорките. Санкциите за фирмите доставчици какви са?

За културата на хранене, това едва ли може да влезе в някакъв рецептурник. Аз може да съм против маргарина, кренвиршите, солетите и пакетираните сладкиши, да искам всеки ден топло мляко и пресни плодове, но на родителят Х да не му дреме. И след като парите заделяни за ДГ и в частност за храната там са толкова малко, едва ли имам право да изисквам, а и да го направя, от въздуха ли ще завалят. Тук обаче може да се помисли за различно финансиране на градините и за различен статут. Пак чужбинските майки да кажат колко типа градини имат - само държавни и частни ли, или някакви междинни варианти. Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

# 32
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

Да именно нещо такова имах предвид.
Не често, а ежедневно да се знае каква храна заминава за градините и това да не се вменява като отговорност на директорите.
Те може да са отговорни за това как се приготвя храната на място, но не и за доставките.

# 33
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

Пълната таксата е 40 лв.

Градините се финансират от държавата.

В линковете, които бях пуснала в темата за камерите пише, че за един ден храната е разчетена (ако не се лъжа, но ще проверя и ако трябва ще поправя) за 1.25 лв.
В група с 30 деца това прави по-малко от 40 лв на ден.
Малко ли е....достатъчно ли е, може да се каже само ако се видят цените за доставка.

На мен ми се струва, че трябва да си факир, за да успееш да нахраниш децата като хората за тези пари.

# 34
  • Мнения: 2 070
Здравейте и в тази тема. На работната група предложението фирмите производители да се проверяват преди сключване на договорите беше мое. Първоначално директорките не ме разбраха особено, защото така или иначе храните, които се купуват са одобрени от ХЕИ и се гледат за годност. Добре, че представителката от общината, която ръководи групата ни подкрепи и застана зад нас, каза, че лично ще настоява да има проверка преди това, справка с агенцията за защита на потребителите и т.н. И точните и думи бяха, че трябва да има прозрачност. Не знам някоя от вас чете ли черния списък в Готварски рецепти, но то там си е шок и ужас.

# 35
  • Мнения: 2 534
Градините се финансират от държавата.

В линковете, които бях пуснала в темата за камерите пише, че за един ден храната е разчетена (ако не се лъжа, но ще проверя и ако трябва ще поправя) за 1.25 лв.
Общината отпуска парите за ДГ
За детските ясли - Министерството на здравеопазването и там сумите , за които се изготвя менюто са доста по-високи от тези , които са отделени за ДГ от общината .

# 36
  • Мнения: 30
Някой по-горе писа, че е против шоколада. Защо не мога да разбера сте против шоколада (говоря за деца на 4, 5 и повече години)? И как си го представяте това с по лъжица на дете  Rolling Eyes , някой ще ги порежда или как?
За плодовете между храненията съм съгласна, но както писах и в друга тема с овесените ядки  Sick  Wink.
Всъщност големия проблем с храната е при ОДЗ-тата и това, че на бебета сервират същото което и на 7 годишните. По това трябва да се работи.
Иначе с някой дребни забележки аз харесвам храната в градината на децата, те също.
Ето веднага се появяват различия в начина на хранене на децата.
Нашето дете например шоколад, вафли, кремвирши салами прояде в ДГ - няма как. Така или иначе вече са на достатъчно голяма възраст. Но аз роптая срещу даването сутрин на една изцяло въглехидратна закуска, каквато се предлага в нашата ДГ - филия с шоколад и чай, като добавите следобед вафла - ами то физически не остава възможност детето да си набави необходимите белтъчини и витамини. В крайна сметка в къщи яде само вечер.
Овесени ядки - има чудесни миксове с овесени ядки, сушени плодове, ядки - с прясно или кисело мляко са си вкусна закуска.
В чест на истината предпочитам да увеличат таксата на градината, но да я вида вложена в по-качествена храна за децата.

По-горе прочетох идея за създаване на единно меню за ДГ- също съгласен, не виждам проблем чрез ХЕИ например да се оформят няколко варианта на ежемесечни менюта, да има самата градина по-малко възможност за вариране в менютата, ще може и по-лесно да се следят разходите на градината за храна - отговарят ли на предлаганото меню.
Също да се проверява качеството на приготвяне на храната, не само бактериологично, но и като вкусови качества, като форма на поднасяне - съобразено с възрастта.
Но си мисля, че тези фирми трябва да се проверяват често от ХЕИ и ДВСК, но не знам дали не се прави, а ако се прави колко често. Нека се включат хората които са в час с тези неща.

Да именно нещо такова имах предвид.
Не често, а ежедневно да се знае каква храна заминава за градините и това да не се вменява като отговорност на директорите.
Те може да са отговорни за това как се приготвя храната на място, но не и за доставките.
Също Peace .

# 37
  • Мнения: 2 534
Когато говорихме с алерголожката точно това обсъждахме ... не е проблем да се дава по няколко блокчета шоколад , проблемът е в това , че филия с течен шоколад не трябва да е следобедна закуска ... все въглехидрати ...
abcd , дори и да увеличат таксата , парите няма да отидат за храната на децата , те отиват в републиканския бюджет

# 38
  • Мнения: 2 070
Има много скъпи мюслита, но съвсем спокойно може да се направи микс от най-обикновени бг овесени ядки със стафиди и други нещица вътре и готово. Друг е въпроса дали децата ще искат да ядат това. Жени и сутрешна закуска не трябва да е според мен филията с шоколад. За маргарина сто процента съм съгласна с вас. И за кремвиршите /справка - в черния списък в готварски рецепти, за който има време и нерви да се ужасява/

# 39
  • Мнения: 3 810
Не знам каква е практиката в Сф, но в ДГ на дъщеря ми беше така:
Общината осигуряваше само най- необходимите продукти- олио, брашно, малко месо...
Всички родители доплащаха към 7-8лв. месечно(зависи от дните, коите детето е посещавало Дг) за плодове и месо. Парите се събираха от родител, както и закупуване и контрол на продуктите.
Нямам наблюдения да са давали кренвирши(чета "черния списък в готварски рецепти")
Пак имаше недоволни родители, защото им идвало скъпо.
Но мисля, че това е добро решение- златната среда. Родителите преценяват и ако им идва скъпо си записват децата в друга ДГ. Те избират.

# 40
  • Мнения: 2 534
  Жени и сутрешна закуска не трябва да е според мен филията с шоколад.
Не съм се изразила правилно ...
Алерголожката имаше предвид да не е самостоятелна храна , без значение дали е сутрешна закуска или следобедна , а да е като десерт , ако го има изобщо . Каза че това дали да се дава трябва да е решение на родителя и да не е включено в менюто на ДГ и ясли  (по възможност )

# 41
Аз съм работила в детска кухня.Откакто напуснах, щото не издържах, не взимам храна от там.Не мога да подложа детето си на това. Предпочитам да готвя вкъщи. Смятам, че децата се хранят непълноценно в детските градини, а здравето на детето е най-важното нещо в първите 7 години.Ако то се развива добре физически в началото, после ще се усъвършенства и интелектуално. Не съм съгласна децата да се тъпчат с месо-в повечето градини всеки ден има месо в менюто.Има и куп други неправилни неща.

# 42
  • Мнения: 2 885
Аз съм работила в детска кухня.Откакто напуснах, щото не издържах, не взимам храна от там.Не мога да подложа детето си на това. Предпочитам да готвя вкъщи. Смятам, че децата се хранят непълноценно в детските градини, а здравето на детето е най-важното нещо в първите 7 години.Ако то се развива добре физически в началото, после ще се усъвършенства и интелектуално. Не съм съгласна децата да се тъпчат с месо-в повечето градини всеки ден има месо в менюто.Има и куп други неправилни неща.

Дай ни повече информация. За нас тя е особено важна. Благодарим предварително.  bouquet

# 43
  • Мнения: 636
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Последна редакция: пн, 11 дек 2006, 17:38 от terra

# 44
  • Мнения: 2 070
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Molq, spodeli za koq qsla i v koi kvartal stava duma...   bouquet

# 45
...
Почваме от менюто - има ли го разлепено на видно място във всяка градина? за колко дни напред? дали не е добре да се изготвя месец предварително и да се дава в писмен вид на родителите (както е в нашата градина, напр.). Спазва ли се?
Имат ли родителите възможност да участват в изготвянето му? Алергичните деца? Децата вегетарианчета? ...
...

За културата на хранене, това едва ли може да влезе в някакъв рецептурник. Аз може да съм против маргарина, кренвиршите, солетите и пакетираните сладкиши, да искам всеки ден топло мляко и пресни плодове, но на родителят Х да не му дреме. И след като парите заделяни за ДГ и в частност за храната там са толкова малко, едва ли имам право да изисквам, а и да го направя, от въздуха ли ще завалят. Тук обаче може да се помисли за различно финансиране на градините и за различен статут. Пак чужбинските майки да кажат колко типа градини имат - само държавни и частни ли, или някакви междинни варианти. Защото със сигурност има хора, които не искат всички екстри на частните градини, но са съгласни да плащат не 30 (всъщност каква е таксата в държавна ДГ?), а да кажем 60-100 лв, но да знаят че децата им се хранят качествено.

Детето ми има непоносимост към някои храни.
Менюто в градината стои на табло до входа и го сменят в петък за следващата седмица. От там виждам и преценявам какво ще трябда да нос за храна. Държат проба от всяка донесена от мен храна 48 часа в хладиник - заради ХЕИ. Спазват менюто и, защото в противен случай детето повръща, а на тях не им се чисти повръщано  Mr. Green
Оносно културата на хранене - правим това в къщи и в магазина, когато има избор, иначе е безпредметно.В градината се учат как да държат правилно филията, приборите - маниерите на хранене.
За таксите - и 200лв да станат пак ще е същото.

Всяка есен роднини ми носят от село ябълки, голямо количество. Но  в градината нямат право да ги вземат от мен за да ги дадат на децата. Доколкото ми е известно трябва да пазаруват от магазини за хранителни стоки, които имат контрол и разрешение от ХЕИ (първото не е много сигурно)

# 46
  • Мнения: 636
Защо? Какво му е на месото?

Иначе искам да ви питам нормално ли е да се дава като трето ястие кифла с кремвирш, със сладко, тулумбичка, козунак и други такива? Не ходим на ясла, но вземаме от там храна. При това ме карат да нося и белина, за да бъдело чисто?!!!!!
Имам чувството, че като не могат да измислят трето и купуват разни измислени кифли, баници и т.н. Това не е нормално според мен.

Molq, spodeli za koq qsla i v koi kvartal stava duma...   bouquet
Кварталът е Хаджи Димитър, по-точно Стефан Караджа. Яслата/има и детска градина/ е близо до крайната спирка на автобус 85. А защо питаш? Моля, сподели.

# 47
Цитат
Samo supite ne struvat . Opitaite gi i kajete bihte li si sipali takava .Drugoto e dobre napraveno i e redno da ima celi kartofki i orizceta zashtoto niakoi decica sa po-golemicki. Na manicite da im se pasira v kashti .
Само супите не струват . Опитайте ги и кажете бихте ли си сипали такава .Другото е добре направено и е редно да има цели картофки и оризчета защото някои дечица са по-големички. На мъниците да им се пасира в къщи .

--------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 13:19 от Ellypr

# 48
  • Мнения: 2 242
Наскоро си купих лично от авторката ‘Детска кухня’ на Свиленка Пантелинова (инструктор по хранене в комплекс по детско хранене с Банка за майчина кърма-София). Книгата я няма по книжарниците и до колкото разбрах за сега само тя си я разпространява. Та по нейни думи държавната детска кухня в София работела по тези рецепти. Вътре всяка рецепта е с грамажи, химичен състав (белтъчини, мазнини, въглехидрати, калории), има таблици за прием на витамини, вещества според възрастта и т.н. В книгата има доста инфо взето от основите на нутрициология, но пък захранването се почва със сокове в нач.на втори месец hahaha. Уж е щадяща технология на готвене, а почти всяка рецепта е със сол и захар (количества достатъчни за дневната доза само от едно хранене) newsm78.

Аз също бих предпочела по-високо заплащане, но възможност за избор. Родителят да може да избира по някакъв начин качеството и вида на храната. Ей го на Зори тръгна от 3 дни на градина и цялото ми четене и старание да се храни здравословно отидоха по дяволите. Разбира се че ще платя допълнително, вместо да яде кюфтета, лютеници, колбаси (чудя се дали това последното може да го видя), че и всеки ден месо Shocked! А това е само от менюто за тази седмица! От горе на всичкото явно Зори си има вече изградени вкусови предпочитания (готвя с мин.сол и пектинова захар) и вече три дни си стои гладна и набива хляб Sick... е предполагам скоро ще прояде, но това ли трябва да е решението ?

Vache за 73 ли става въпрос в твоя постинг?

# 49
  • софия
  • Мнения: 379
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!

# 50
  • Мнения: 2 242
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!
че то това си е закон, нашите законодатели са над тия неща като качество, здравеопазване, международни норми, държавни изисквания ... и тям подобни дивотий
 
"ЗАКОН ЗА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ
Чл. 37. (1) (Предишен текст на чл. 37, изм. - ДВ, бр. 37 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Възложителят определя изпълнителя на обществената поръчка въз основа на оценка на офертите по един от следните критерии, посочен в обявлението:
1. най-ниска цена;
2. икономически най-изгодна оферта
. "
 hahaha

би ли споделила повечко за качеството на храната  Praynig

# 51
  • софия
  • Мнения: 379
храната не е толкова лоша, колкото очаквах. готвят ги вкусно, не знам как го правят с такива продукти. имам подозрения, че слагат вегета или нещо подобно за вкус. иначе за доставките - аккто казах, най-евтиното сирене, кашкавал, макарони и т.н. наистина всичко се провярява за годност, но проблема е според мен в производителите.

# 52
  • Мнения: 2 534
наистина всичко се провярява за годност, но проблема е според мен в производителите.

точно така
проблемът не е в менюто , а в това какво е качеството на храните , от които то се приготвя
Когато говорихме с д-р Абаджиева (педиатър-алерголог) се стигна точно до този извод ... не е проблем да има сандвич с колбас , стига той да е качествен , нито пък да има мусака за обяд , ако е приготвена от смляно месо

# 53
  • Мнения: 5 178
Имам един въпрос към майките запознати с рецептурника за млечна кухня 3-6м Първа група
- с какво мляко се приготвят млечно-зеленчуковите пюрета и кисела
- кисела с пшенично или царевично нишесте се приготвя
В кухнята при нас съм сигурна, че се готви стрикнто по рецептурника, но не знам какво точно съдържат рецептите

# 54
  • Мнения: 2 242
В рецептурника на Свиленка Пантелинова храната е разделена за над 4м, над 6м, над 10м. Рецептите от първата група са с ‘Пр.мляко/сухо мляко’.
Ако можеш питай по кой точно рецептурник готвят или най-добре какво мляко слагат Wink

# 55
  • Мнения: 712
В яслата на Боян (75-то ОДЗ - Младост 1а) менюто се обявява от петък. Разписано е за седмицата, но по думите на директорката не винаги го спазват стриктно. Тя обясни, че понякога в зависимост от доставките на продуктите, може да се разменят ястията за отделните дни.
Не знам как успяват да ги нахранят 3 пъти на ден за 1 лв.... Аз в къщи не успявам. Е, вярно, че то и количествата им са миниатюрни, но все пак.....
Боян яде всичко, което се предлага и не проявява капризи, макар че повечето от ястията у нас никога не са готвени (домати с ориз, леща яхния). Интересно, че в къщи не яде зелен боб и други ястия със сос, а в яслата яде.

Прави ми впечатление, че често се яде леща и боб. Няма да ви обяснявам каква пукотевица настава после, но детето се оплаква от болки в корема все по-често. Не съм забелязала да се дава толкова много месо - най-много 3 пъти в седмицата. За десерт на обяд се дава плод или компот. Не ми харесва, че дават плода за десерт. Аз никога не давам плод заедно с основно ястие. Винаги е отделно, поне 2 часа преди или след яденето.
Помолих мъжа ми да вземе днес рецептурника и да видим какво ще ми донесе.

# 56
  • Мнения: 712
Сещам се, че има едни овесени ядки с плодове, които са българско производство и са 3-4 лв за 1 кг опаковка. Има няколко разновидности, но тези с плодовете и стафидите са добри.

# 57
  • Мнения: 7 378
Сещам се, че има едни овесени ядки с плодове, които са българско производство и са 3-4 лв за 1 кг опаковка. Има няколко разновидности, но тези с плодовете и стафидите са добри.
          А пък аз се сещам,че децата в ДГ изобщо не ги ядат.Като има мюсли с мляко или крем така си отиват в боклука. Mr. Green А и не бяха от българските т.с. счита се ,че са с по-добро качество.
баща ми доставя хранителни продукти за детска кухня. за да спечели търга трябваше цената да е най-ниска. и затова децата ни ядат кайма от 3лв кг! да продълга ли с храните? кремвирши от 2лв кг?! има ги, но не ги яжте!
Не винаги най-ниската цена е най-лошото качество.Аз съм засичала агнешко на пазара струва 6 лв ,а от такъв като баща ти 8.50 лв за кг и познай качеството къде беше по-добро.А КАК се печели търг в БГ знаем всички. Mr. Green/Не се шокирайте от цените,които споменавам - инфото за тях е от преди няколко години /.
              И още един въпрос  - къде са директорките и мед.сестрите в ДГ,които зарежда баща ти - те имат право да връщат ВСИЧКИ некачествени продукти и ако не успеят по този начин да повишат качеството - има докладна до кмета и смяна на доставчика.

# 58
  • софия
  • Мнения: 379
              И още един въпрос  - къде са директорките и мед.сестрите в ДГ,които зарежда баща ти - те имат право да връщат ВСИЧКИ некачествени продукти и ако не успеят по този начин да повишат качеството - има докладна до кмета и смяна на доставчика.
[/quote]
храните не са развалени, не може и да се види какво има в каймата или в кремвиршите с просто око, а за вкуса е въпрос на производител и дори да се смени доставчика ще се намерят пак други евтини гадни колбаси.

# 59
  • Мнения: 7 378
храните не са развалени, не може и да се види какво има в каймата или в кремвиршите с просто око, а за вкуса е въпрос на производител и дори да се смени доставчика ще се намерят пак други евтини гадни колбаси.
   Ами не е точно така при нас като върнаха няколко пъти некачествени продукти /има и родители в комисията,която ги приема/ и сега няма проблеми.Опитва се от време на време ,но не минават номерата и сега и колбасите и шунките са от качествено месо и не са само кремвирши  Mr. Green Така,че пробвайте и после ще си говори
                Аз не говоря за развалени храни,а за колбаси с по-ниско качество.Една наденица не е шунка,или едно пиле и съответни обезкостени разфасовки са различни неща.И се оказа както навсякъде в живота,че ефтиното излиза по-скъпо - като почистиш месото  от кокали и кожи,тлъстини /зависи от месото/ и остава почти нищо,а едно обезкостено месо ,което е по-скъпо си е чисто месо.
               Пробвайте и после ще спорим.А навсякъде си има отговорни за приема на продукти ,говорете с тях и директорите и пробвайте първо с плодовете - при тях лошото качество си личи най-лесно.Върнете ги 1-2 пъти и ще си говорим дали ще носи изсъхнали мандарини  Mr. Greenbouquet Peace

# 60
  • Мнения: 4
Майка ми работи в детска градина в кухня.Имала е спор с домакинката на детската градина къде е мястото на рецептурника-в кухнята при готвача или при домакинката.Търсих в МОН някаква информация за този проблем.При проверка на РИОКОЗ в същата детска градина е казано,че мястото на рецептурника е в кухнята в отговор на това домакинката е заявила,че няма да и се слага ред на работата и че трябва да е при нея.Ако някой може да ми помогне да пише.Моля ви.

# 61
  • под тепетата
  • Мнения: 9 272
Домакинът изчислява продуктите според дадения грамаж в рецептата и в зависимост от бройката на децата за деня.
Готвачът пък ползва рецептурника, за да спазва технологията за приготвяне на храната.
 И двете имат нужда от рецептурника, и ако се брои за помощ -или да го преснимат( за да има и за двете) или да си закупят още един(макар ,че е скъпичък).

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
А някой има ли рецептурник за детски ясли? Майка ми работи към детски ясли и търси такъв рецептурник одобрен от МНЗ.

# 63
  • Мнения: 502
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

# 64
  • Мнения: 1 541
Не знам защо съм била така блажено заблудена, че храната в детските кухни минава доста строг качествен контрол и можем да сме сигурни поне в нея  Confused След прочетеното до тук от утре ще спра да взимам храна от там- дъщеря ми не ходи на градина, но взимахме за обяд от люлинската кухня до сега.
Бях пробвала частните кухни, но храната там дори аз не можех да я ям. Тази беше страшно вкусна, но.....ще се лишим от супите и основните им.

За жалост не мога да съм полезна по темата, но пък вие ми бяхте страшно полезни на мен, за което благодаря   bouquet

# 65
  • Мнения: 798
Няма да имам нерви да изчета целия рецептурник, при положение, че знам детето ми какво яде в яслата и от какво не съм доволна. В същото време има разлики в предлаганите храни в различни ОДЗ-та, което ми говори, че рецептурника е една доста обща база, на която може всеки да твори.
Аз доста се разправях вначалото с директорката, че за мен е неприемливо в яслена група децата да ядат маргарин (който принципно е по-добре да се избягва във всяка възрастова група), вафли, шоколад, готова кайма и т.н. , а пък плодовете и зеленчуците в суров вид да са сведени до веднъж седмично. В отговор - парите не стигат. И аз от своя страна: овесените ядки, елдата и качамака не са никак скъпи закуски. Един банан и една вафла са горе-долу на една цена.  Маслото и маргарина също са съпоставими. Ръжения хляб може и по-евтин да е от пшеничния. Сокчета тип "степ" са просто пълен боклук. Един билков чай е далеч по-полезен. И така... 
явно аргументите са само за да няма диалог, а не за да има градивен диалог. От друга страна на родителската среща видях, че не повече от 5% от родителите се интересуват конкретно какво ядат децата им, което е една друга тема...

# 66
  • Мнения: 7 640
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

на канчето или на БУРканчето newsm78
 По норма супаатаа е 150 мл, т.т. по-малко от основното от 190. Но в някои кухни- примерно в Дружба- всички порции са по цяло бурканче.

# 67
  • Мнения: 46 492
  Моля,мами,кажете,какво трябва да е  количеството храна от държавна детска кухня?Струва ми се,че слагат много малко-супата едва покрива дъното на канчето...

Трябва да е:
Първо: 100 гр.
Второ: 150 гр.
Трето: 250 гр.

Освен, ако няма някаква промяна от скоро, но се съмнявам.

Общи условия

Активация на акаунт