Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
В нашето ОДЗ имат Рецептурника /одобрен с писмо на МЗ №33-17-130/29.11.2004г, Юруков, Петрова, Байкова, и др., който е тук и една малка книжка за хранене на деца от 1-3год (тя е ксерокопие, подвързано и няма автор на копието).

В яслата в Студ.град, към която има и кухня, готвят на едно място за кухнята и яслата.-Тяхният рецептурник е снимани листа в папка, но директорката ми каза, че това е одобрено от ХЕИ и е издадено най-много преди 5 год.

Малко обобщена информация за кухнята (от директорката на яслата):
Млечна кухня- за деца от 3 до 10м Shocked (така каза директорката, но сигурно ще го направят от 6м до 10м заради изключителното кърмене до 6м). Там храната е кремове, каши, пюрета. Всичко е пасирано.
Детска кухня (тази в Студ.град е такава) - за деца от 10 м до 3год. Храната е на парченца. Използват прясно и кисело мляко на Обнова, сухо мляко на Нестле(жълти кутии по 2кг), какао на Нестле (за шоколадов мус - мляко, грис и какао, а може би и захар), застройките са с цяло яйце белтък и жълтък, но се варят, каймата е същата като пакетираната в магазина със сол, консерванти и оцветители и т.н.
Преходна кухня - за децата на 10 м в яслата храната от детската кухня се пасира, за да могат да свикнат.

Контрол от ХЕИ се прави периодично (домакинката не можеше да ми каже колко често) като идват, правят замервания дали се използват необходимите количества, дали се спазва хигиената. Контрола на качеството се прави от домакинката като приема продуктите. Тя ми каза, че менюто не го пращат в ХЕИ.

# 1
  • Мнения: 2 534
Молба към модератора да закове темата  Praynig
Който има въпроси или е недоволен от менюто на детето си , може да сподели тук , но да напиша - конкретно пишете , коя храна искате да се включи , коя да се изключи от рецептурника .
В тази тема , ако Томасе успее , в последствие ще копира оригиналния рецептурник ( 500 стр.) , по който се приготвя менюто в яслите и градините .

# 2
  • Мнения: 2 070
Ами тя Томасе нали пусна такава тема, аз помолих да я заковат, но Реза прецени, че е по-добре да е в библиотеката... Я я види някой там, я не...
И аз приканвам всички, които могат да вземат рецептурниците от яссите си да го направят..От градините също...

# 3
  • Мнения: 4 406
още днес ще се набутам да го взема...
а седмичните менюта да приложа ли?

# 4
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
За основателно недоволните хора от детските градини, които имат конкретни оплаквания и предложения, включително и за храната там - ето една възможност да си кажат мнението.

# 5
  • Мнения: 2 885
Нищо ново под слънцето.
Тези рецептурници ги дадох като линкове в една друга тема. Някои мами не ми повярваха тогава Wink
Интересува ли ви информация за частните кухни /в София/ или само държавните такива да има в тази тема?
Да знам де... newsm78

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 16:26 от немирница

# 6
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Мисля, че ще бъде от полза да се знае и за частните кухни.
Идеята ми беше за тези, които се интересуват да може да видят рецептите в нета, без да дават 37лв( мисля, че толкова беше) за рецептурника.

# 7
  • Мнения: 135
Мисля, че ще бъде от полза да се знае и за частните кухни.
Идеята ми беше за тези, които се интересуват да може да видят рецептите в нета, без да дават 37лв( мисля, че толкова беше) за рецептурника.
Чудесна идея-там има не само рецепти,но и грамаж за порция на дете,така че мамите ще могат да се ориентират в нормите на ХЕИ! newsm10
Само ,че работата май ще е множко...

# 8
  • Мнения: 4 406
аз открих топлата вода- в нашата ясла храната е от Млечна кухня... Embarassed
на мен все още не ми харесва това, че през ден закуската е филия с нещо си, следобед има пак филия , вафла, суха паста Свежест...

# 9
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Много съжалявам, но програмата не може да разчете всичко от снимките с цифровия апарат, за да бъде разшифровано и прехвърлено в WORD документ. Сега, когато са на снимки може да се прочете (с малко усилие), но снимките са доста (около 500) и са големи. Така, че няма да мога да ги  изпращам по мейл. Но мога да ги записвам на диск и да го давам, на който проявява интерес. Скоро ще имам всичко като ксерокопие.

# 10
  • под тепетата
  • Мнения: 9 175
Добро утро! Аз си го преснимах преди година,взех го от градината. С подвързването ми излезе около 7-8 лв. Едва ли ще ви откажат да го дадат, в удобно за тях време разбира се.

# 11
  • Мнения: 7 362
Контрол от ХЕИ се прави периодично (домакинката не можеше да ми каже колко често) като идват, правят замервания дали се използват необходимите количества, дали се спазва хигиената. Контрола на качеството се прави от домакинката като приема продуктите. Тя ми каза, че менюто не го пращат в ХЕИ.
С едно допълнение : Всеки ден от храната,която консумират децата се оставят проби,които се съхраняват 24 часа.Така,че ХЕИ като дойде на проверка може да проконтролира минимум два дни-настоящия и предишния-качество и т.н.

# 12
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Благодаря за допълнението  bouquet
Това го знаех, но забравих да го напиша.
Ако не дай Боже да случи някакво натравяне може да се хване от къде е.

# 13
  • Мнения: 2 885
В последният брой на сп.Моето бебе и аз има 4 рецепти от Ози.

# 14
  • Мнения: 2 070
как ви се струва филия с конфитюр в яслата? вие давате ли вкъщи? мен ако ме питат искам ли да е в менюто - бих го махнала... и то за закуска. Какъв е проблема да е с мед или с доматче или краставичка отгоре...

Общи условия

Активация на акаунт