Уред за готвене на пара - откъде?

  • 18 258
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Sf
  • Мнения: 808
Електрически уред за готвене на пара в Биг Шоп се е свършил.

Кошничките за готвене на пара засега не ме интересуват...

Ох, ще се разхождаме до Метро. Тъкмо ще видя и новите Braun Multiquick от рекламата Simple Smile

В Биг Шоп видях нещо подобно, но ножчетата им бяха страшно тъпи... Или те така трябва да бъдат  newsm78 Не знам...

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Имам такъв уред от около година- майка и татко ми го подариха, когато ме оперираха. Моят е Girmi, от Техномаркет. Много съм доволна, не е твърде голям. Но няма упътване на български и не мога да правя ориз- пробвах само веднъж, но остана суровичък. Кажете моля, как го правите?
Много ми хоресва риба на пара- ммм, направо е супер- паламуд особено !
Ето това е пароварката ми:

# 17
  • Мнения: 11 004
В Техномаркет има 3-4 вида, от 80 лв. нагоре. Майка ми има такова чудо и е много доволна  Peace

# 18
  • Sf
  • Мнения: 808
Пароварката на ВС Телешоп е почти същата. Джемма, благодаря ти за снимката.

Всъщост редактирам мнението си, защото няма почти никакви рецепти за готвене на пара в българското пространство. Затова ще си купя едно книжле с такива рецепти и ще постна няколко в темата за рецепти Simple Smile

А и ще се поразтърся и в чуждите сайтове Simple Smile Страшно се запалих по този вид готвене, ви казвам  Mr. Green

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 16:53 от кросамая

# 19
  • Sf
  • Мнения: 808
Ориз на пара по японски Simple Smile

Изберете необходимото количество бисерен ориз, което искате да сготвите. Изплакнете го много добре в гевгир, докато водата измие нишестето от ориза и накрая стане чиста.

Оставете ориза да кисне във вода поне за час, ако не разполагате с толкова време, може и 30 мин.

Вече в този си вид, можете да го варите на пара. След 30 мин. можете да добавите зеленчуците, месото или с каквото бихте искали да бъде оризът Самите зеленчуци или месо се варят на пара за още 20-30 мин. или колкото им е необходимо Simple Smile Съвсем накрая добавете сол и подправки.


Това намерих по чуждестранните сайтове Simple Smile
Солта спира хубавото увиране, на който и да е продукт и така отнема повече време за сваряването Simple Smile Затова, от майка си още го знам, трябва да се добавя солта в края на готвенето Simple Smile

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря  bouquet, отивам да накисна ориза, довечера- ориз със зеленчуци ще се яде ! Laughing

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
 Rolling Eyes Отново провал. Оризът пак е суров за моя вкус и е слепен, не е на отделни зърна. Моля, който е правил- да сподели точно как. Praynig

П.П В крайна сметка оризът отиде за суши. Joy

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 20:35 от Джемма

# 22
  • Мнения: 7 091
Страхотно нещо е това, запарвам зеленчуци с голямо удоволствие, запазва се свежестта и цвета им; има различни степени на запарване; може да се сложи абсолютно всичко - от замразени/пресни зеленчуци до сурова царевица, както и подправки. Не зная къде в БГ може да се купи, но горещо го препоръчвам, особено за почитателите на здравословното хранене - ако правилно помня, чрез запарване се губят най-малко от полезните вещества в зеленчуците.

Какъв е твоя? Мисля и аз да си купя, но се чудех какъв точно? newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 718
Аз използвам бланширан ориз или на панино италиански. Слагам му вода според ориза, но в повечето случаи доливам. Също така му добавям и пилешки бульон. Разбърквам го често.

# 24
  • Мнения: 14
Имам този Браун от повече от четири години Това е един от любимите ми уреди,защото е точно за такава "загори тенджера" като мен-всичко си прави сам ,а на всичкото отгоре се обажда,когато е приключил. Относно ориза- всеки вид ориз е различен и иска своето време и количество вода,когато тя е в повече се скашква След като е готов му прибавям подправки на вкус, малко зехтин и оставам да "дръпне"Ще трябва да си откриете най-подходящия ориз и съотношението на принципа на проба-грешка Аз ползвам само бланширан и вече  няколко пъти предварително го запържвам и след това го слагам в уреда, но не зная дали това няма да повреди машинката. За сега нищо й няма

# 25
  • Мнения: 2 257
Какъв е твоя? Мисля и аз да си купя, но се чудех какъв точно? newsm78

Black & Decker - - супер лесен за управление, поддържане и съхранение.

# 26
  • Мнения: 7 091
Какъв е твоя? Мисля и аз да си купя, но се чудех какъв точно? newsm78

Black & Decker - - супер лесен за управление, поддържане и съхранение.

Мерси Simple Smile  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 565
Нашият е Moulinex- на три нива. Купихме го от Технополис преди около година. Много съм доволна от тази машинка. Готвя на детето почти само в нея. За мен и мъжа ми съм правила само замразени зеленчуци, или картофки, които после заливам с разтопено масло и копър, или ги правя на картофена салата. Знам, че има голямо приложение, но наистина липсват рецепти.
 Между другото може да се използва и за стерилизиране на бебешки шишета. Wink

# 28
  • Sf
  • Мнения: 808
Закупих си мечтания уред.

Порових се във форума и реших да публикувам няколкото рецепти, които намерих и някои от които дори изпробвах вече Simple Smile

Свинско във фолио- Гръцки стил

1-2 лъжици зехтин
1 малък червен лук, нарязан тънко
300г. свинско крехко месце нарязано диагонално на 1см дебелина
сол и черен пипер
1чесън на вкус
2домата
2щипки подправки /някакви смесени каквито имате/
4по-големи щипки мащерка
2супени лъжици червен оцет от балсамовия или какъвто имате ако питате мен..

1. Намазвате фолиото. Слагате лук, после месото, сол, пипер, чесън и добавяте доматите на резени. Поръсете с подправките и най-накрая поръсете с олиото и оцета.
2. Затворете фолиото, като затворите краищата добре. Сложете ги в уреда и затворете похлупака.
3. Да седят ок.30мин докато се сготвят напълно.

Пиле с тарагон и крем сос.

2. пилешки гърди
сол и черен пипер
1 1/2 супена л. тарагон свеж или една л. сух
1 малък стрък праз нарязан на ситно
1 малък морков нарязан на пръчици
4 супени лъжици вермут или сухо бяло вино   
4с.л. пълномаслена сметана

Във фолио слагате пилето, сол, пипер, тарагона, отгоре слагате праза и моркова, после вермута и сметаната.
Готви се за 15-20мин.

В книгата пише, че отделните късчета месо се слагат в отделно фолио, забравих да го напиша и за горната рецепта.

Добър апетит
 
Пъстърва на пара

Една пъстърва се измива и почиства и както е цяла от двете й страни в лек диагонал /по посока на костите/ се правят няколко прореза на около 2 см един от друг. Прави се марината от 2 суп. лъжици лимонов сок + 2 суп. л. светъл соев сос + 2  суп. л. сусамено олио, но и със зехтин става!Всичко се разбърква и се слага малко бял пипер и се сипва върху рибата за да престои така поне 20-ина минутки.После се слага в уреда и за около 15-ина минутки е готово!Става много вкусно!

Пиле с лимон на пара
Съставки:

4 -5 пилешки гърди без кост, нарязани на хапки,
2 резенчета настърган джинджифил
4 с.л. лимонов сок
Марината:
1 с.л. сухо шери
1 с.л. лек соев сос
1 с.л. сос от миди!?!
1 с.л. кафява захар
Приготвяне:

Смесете съставките за маринатата. Сложете пилето в купа с лимоновия сок. Добавете маринатата и поръсете пилето с джинджифила.

  Мариновайте пилето за около 20 минути.

Сгответе пилето на пара. Ако използвате уок, сложете пилето върху пароустойчива паница и излейте маринатата върху него. Готви се около 40-45 минути (докато пилето побелее).   

 Ако използвате машина за готвене на пара, изливането на маринатата може и да не е възможно. Оставете я настрана и сгответе пилето според инструкциите на производителя. Сложете маринатата да възври и я излейте върху пилето непосредствено преди поднасянето.
Сервира се горещо с ориз и изпържени сушени гъби. Гарнира се със зелен лук и резенчета лимон.

Dim Sum
китайска кухня, предястия и гарнитури
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
Тесто:
1 1/4 ч.ч. (150 г ) брашно
1/4 ч.ч. (50 мл ) гореща вода
1 1/2 с.л. (25 мл ) студена вода
1/2 с.л. (7.5 мл) олио

Пълнеж:
75 г смляно свинско месо
3 с.л ситно нарязани консервирани бамбукови кълнове
1 с.л. светъл соев сос
1 ч.л. оризово вино (или сухо шери)
1 ч.л. захар
1/2 ч.л. сусамово олио
1 ч.л. царевично нишесте


ПРИГОТВЯНЕ: Пресейте брашното в купа. Добавете, като разбърквате, първо горещата вода, а след това студената вода и олиото. Месете докато се оформи гладко тесто. Разделете тестото на 16 равни части и и с ръце ги оформете като кръгчета. За да направите плънката, смесете заедно смляното свинско, бамбуковите кълнове, соевия сос, оризовото вино, захарта и сусамовото олио. Добавете нишестето и разбъркайте добре. Поставете по малко от пълнежа в центъра на тестените кръгчета. Притеснете краищата на кръгчето заедно, за да ги оформите като малки вързопчета. Постелете дъното на уреда за варена на пара (стимер) с платнена кърпа и наредете в него вързопчетата. Варете 5-10 минути.

Варена на пара риба с джинджифил и зелен лук
китайска кухня, основни ястия с месо
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
1 цяла риба ( кефал, костур или пъстърва ) около 700 г, изчистена
1/2 ч.л. сол
1 (15 мл) с.л. сусамово олио
2-3 стръка зелен лук, разрязани на две по дължина
2 с.л. (30 мл ) светъл соев сос
2 с.л. (30 мл) китайско оризово вино ( или сухо шери)
1 с.л. ( 15 мл) настърган пресен джинджифил
2 с.л. (30 мл) олио
ситно нарязан зелен лук за гарниране


ПРИГОТВЯНЕ: С остър нож направете дълбоки напречни нарези от двете страни на рибата на около 2-3 см разстояние един от друг. Намажете отвън и отвътре рибата със сол и сусамово олио. На дъното на огнеупорна чиния поставете зеления лук, отгоре поставете рибата. Смесете соевия сос, оризовото вино и настъргания джинджифил и полейте с тази смес рибата. Поставете чинията в стимер ( уред за варена на пара) и варете на силен огън 12-15 минути. Извадете чинията от стимера, посипете със ситно нарязан зелен лук. Загрейте силно олиото и залейте с него рибата. Сервирайте веднага.

Пиле на пара по кантонски
китайска кухня, основни ястия с месо
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
600 г обезкостено пилешко месо, нарязано на ивички
1 с.л. светъл соев сос
1 с.л. китайско вино (или шери)
1 ч.л. сок от джинджифил (настържете пресен джинджифил и изстискайте през марля)
2 с.л. нишесте
1/4 ч.л. сол
1/2 ч.л. захар
1/2 ч.л. сусамово олио


ПРИГОТВЯНЕ: Поставете нарязаното на ивички обезкостено пилешко месо в огнеупорна чиния. Смесете със всички останали продукти и разбъркайте добре. Поставете чинията в бамбуков съд за варена на пара(стимер) и поставете в китайски тиган уок, на дъното на който е налята вода. Покрийте с капак и варете на силен огън около 15 минути. Поднесете със сварен на пара ориз.

Пъстърва на пара
интернационална кухня, основни ястия с месо

ПРОДУКТИ:
пъстърви според броя на консуматорите
2 ч.ч.вода
корен магданоз
парче керевиз
даф.лист
кора от лимон
масло
магданоз
лим.резени


ПРИГОТВЯНЕ: Почистената риба я осоляваме.Увиваме в пласт тензух или друго такова тънко платно. Отлежава на студено 1/2 ч. В тенджера наливаме 2 ч.ч.вода. Нарязваме на ситно мерудията, керевиза, даф. лист, лимоновата кора и прибавяме към водата. Оставяме да кипне. В съда поставяме решетка за приготвяне ястия на пара. Поставяме пъстървата(пъстървите) и похлупваме. Оставаме ги на пара 10 мин. Внимателно ги вадим и редим в елипсовидни чинии или рибени плата .Отгоре ги покриваме с парчета лимон. Сгорещяваме на котлона масло и с него заливаме пъстървите. Поръсваме с магданоз.Така приготвената пъстърва е достойна да я изядем в пълния й блясък.

Пюре от моркови и кайсии

ПРОДУКТИ:
700 г моркови, обелени и нарязани
100 г кайсии, обелени и нарязани на половинки
2 с.л. сметана
сол и черен пипер на вкус


ПРИГОТВЯНЕ: Сварете на пара морковите и кайсиите за около 20 минути, докато морковите напълно омекнат. Сложете в кухненски комбайн, добавете сметаната, сол и черен пипер и направете на гладко пюре.


БОБЕНА САЛАТА НА ПАРА
Бобът се кисне във вода за една нощ. На сутринта се сменя водата и се оставя бобът да кисне още в новата вода. В тенджера със съдче за пара се сипва бобът и 350 мл вода - вари се на бавен огън за около час (до сваряване). След това се слага изцеденият боб в отделен съд и към него се прибавят 2 глави нарязан на лентички лук, 3 нарязани домата, 4 печени, обелени и нарязани чушки, 2 настъргани моркова, 1/2 връзка магданоз, зехтин и сол на вкус. По желание се добавя лимон или оцет.

ЗЕЛЕНЧУЦИ НА ПАРА
В тенджера се сипва около 300 мл вода, поставя се съдчето за пара и върху него смесени се нареждат зеленчуците: картофи (необелени, нарязани наполовина по дължина), тиквички (необелени, нарязани на 6 парчета), лук (обелен и нарязан на 4 парчета), зеле (нарязано на резени, дебели около 2 пръста). Зеленчуците се варят на слаб огън при затворен капак около 25 минути. Сервират се в чинии, като се поливат със зехтин или сос по желание и подправки. Зелето е вкусно, поръсено със смлян кимион.

Богата пролетна салата
Описание: Идеалните зеленчуци за тази салата са миниатюрни и свежи. Хубавото на тази рецепта е, че при нужда някои зеленчуци могат лесно да се заменят с други.

Салатата може да бъде приготвена и един ден по-рано. Единствено лимоновият сок трябва да се сложи в последния момент, преди сервирането, защото в противен случай цветовете на зеленчуците ще избледнеят и салатата няма да изглежда добре. Продукти:  150 гр.бейби моркови
 200 гр.ситен пресен зелен фасул
 200 гр. грах
 6 – 8 пресни картофа
 1/4 глава карфиол
 1/4 малка жълта тиква
 2 -3 скилидки чесън, счукан
 1/4 ч.чаша зехтин
 1 ч.л.сол
 черен пипер на вкус
 4 -5 ч.л.майонеза
 счукан пресен босилек
 счукана прясна майорана
 счукан пресен лук
 счукан пресен копър
 1/2 ч.чаша лимонов сок Начин на приготвяне: Пригответе зеленчуците. Отрежете краищата на морковите, зеления фасул и граха. По желание, разрежете на две или ги оставете цели.
Разполовете картофите, разделете карфиола на розички и нарежете на резени тиквата.
Сварете на пара картофите, докато омекнат, за около 10 - 15 минути.
Докато картофите се варят, сложете чесъна и зехтина в голяма купа.
Когато картофите са готови, преместете ги, още докато са горещи, в същата купа.
Сварете на пара морковите, карфиола и зеления фасул, за около 8 - 10 минути. Охладете под студена вода , отцедете и изсипете при картофите.
Направете същото и с граха и тиквата. Те трябва да са ал денте, за по – малко от 5 минути.
Смесете с останалите зеленчуци и объркайте добре.
Добавете останалите продукти, с изключение на лимоновия сок, и разбъркайте отново.
Покрийте купата плътно и охладете добре.
15 минути преди да сервирате, овкусете с лимоновия сок

Това е, което събрах от тук от таме. Дано ви хареса Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт