Какво трябва да знам за корка?

  • 12 472
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 893
Мисля пода във всекидневната да е покрит с корк.
Обаче нямам идея какво да търся  newsm78
Ще се радвам,ако някой ми помогне с инфо или личен опит.

# 1
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Нашата всекидневна е с корк,защото е обща с трапезарията и бокса,а не искахме сто вида настилки.Мога да кажа,че изключително лесно се поддържа,приятно е да ходиш дори бос.Ако стане авария с разливане или изтърване това не е проблем.Коркът си го купихме на квадрати.Малко странно се лепи-със специално лепило и се удря с чук/при нас това го направиха майсторите/.После ние си го лакирахме.Мъжът ми дори съжалява,че не сложихме корк в другите стаи./те са с паркет/

# 2
  • Мнения: 1 893
И аз така съм чувала,но като се разтърсих,се оказа че имало коркови паркети,натурални настилки,с ПВЦ покритие,с лаково покритие.
И сега не знам кое е по-добро  newsm78

# 3
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
На нас лично ни препоръчаха да не е корков паркет/бил скъп и за натоварени помещения като магазини/,да не е с никакво покритие,защото винаги можеш да си го лакираш.

# 4
  • Мнения: 8 917
Защо не поразпиташ на "Стройко" Peace

# 5
  • Мнения: 1 893
Благодаря за идеите   bouquet

# 6
  • Мнения: 4 390
Ние сме с плаващ, многослоен корков паркет в хола, коридорите и кухнята и сме изключително доволни от избора си. Grinning
Ето ти малко информация:
 
Коркът е прекрасен изолатор от студ и шум, освен това е еластичен, непромокаем.
Най-луксозният вариант е фурнированият „плаващ" паркет с подложка от корк, с която се избягва „тракането след монтирането „мъжко-женско". Има го и без фурнир с дебелина 9 мм и 12 мм, представляващ многослойна настилка с най-високо качество.
Както дюшемето и паркета, трябва да пазим и корка от изгаряния с цигара или въгленче от камината.
¨     Почистването им става с влажна кърпа. Ако върху тях няма лак, тогава те не бива да се почистват с активни химически препарати.
Лакираните коркови паркети могат да се почистват с препарати от рода на
- ИРСА Корк Клийн и веднъж месечно /може и по-рядко/ с нещо такова -ИРСА МАСЛО High-Protection, подходящ и за корк или могат да се използват парафиновосъчни препарати. 
За възстановяване лаковото покритие на подовия корк е необходимо да измиете пода   свлажна кърпа или препарати, а след това да нанесете няколко слоя лак.

¨     Превъзходен топлинен и звукоизолатор: поради ниското специфично тегло и порестата структура, коркът дава най-добрата термична изолация; запазва изолационните си свойства в много широк температурен спектър, през зимата той съхранява топлината, а през лятото държи хладно.

 ¨     Еластичен, непромокаем и не гние; един от вътрешните слоеве твърди клетки поддържа формата и запазва здравината; при натиск газовете в тези клетки се свиват и намаляват обема си; преустанови ли се натискът, коркът възвръща предишната форма без трайни следи от деформация; затова дамските токчета не са опасни за подовите плочки! Корковите покрития не се овлажняват, не гният, лесно се почистват и са химически инертни към въздействието на битови  химически препарати. След специална обработка в заводски  условия в корка не се развиват патогенна микрофлора, гъбички и насекоми.
 
¨     Антистатичен – не поема прах и по повърхността му не се образуват електрически заряди. Това обеснява защо паркетите и лампериите от корк не предизвикват алергии и не са опасни за астматиците.Коркът не се пропива със странични миризми като например цигарен дим, не се наелектризира.

¨     По корковия под се ходи с удоволствие бос, той не се хлъзга и почистването му е възможно най-енергоикономично и без да се нуждае от прохосмукачка, от килими и др.постелки.

# 7
  • Мнения: 1 893
Дивиана,а какво е плаващ паркет  newsm78

# 8
  • Мнения: 646
Здравейте момичета, малко извън темата - в кухнята балкона ми е присъединен към кухнята. На стените има изолация, но яно са студени и през зимата по ъглите се образува по малко мухъл и латекса става на люспи. Мислех си ако на стените се залипи корк/ от този на ролките / дали ще си решим проблема или няма да ни свърши никаква работа?

# 9
  • Мнения: 1 893
Здравейте момичета, малко извън темата - в кухнята балкона ми е присъединен към кухнята. На стените има изолация, но яно са студени и през зимата по ъглите се образува по малко мухъл и латекса става на люспи. Мислех си ако на стените се залипи корк/ от този на ролките / дали ще си решим проблема или няма да ни свърши никаква работа?
Не съм сигурна,че това ще реши проблема,но и аз ще следя отговорите,защото ние направихме същото.
А на пода и тавана на терасата имате ли изолация?

# 10
  • Мнения: 646
Да, имаме изолация, но балкона е студен, защото е от тези ,които стърчат извън блока...и сме на високо и открито....

# 11
  • София
  • Мнения: 84
Прегледай този сайт, има доста инфо,  мисля, че ще ти е от полза.
www.cork-bg.com

# 12
  • Мнения: 4 390
Дивиана,а какво е плаващ паркет  newsm78

Който не е захванат за основата с винтове, пирони или лепила. Лепят се само сглобките или се използва т. нар. клик-система - съединяване на парчетата от паркета без лепене.

# 13
  • Мнения: 646
Много благодаря за сайта. Хубав е. Ще ходя само д а питам за цената...

# 14
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
А може ли някой по-запознат да каже каква е цената на квадрат?! В момента сме в ремонт, предстои да слагаме паркет, но това, което прочетох за корка ми хареса доста Peace.

# 15
  • Мнения: 646
Аз ей сега видях , че има и цени посочени в сайта. Влез и виж там.

За мен си остава въпроса ще помогне ли корка в моят случай..или не.

# 16
  • Мнения: 705
Коркът трябва да се маже с лак на всеки 6 месеца. Нашия сме го мазали 1 път за няколко години. Не изглежда като нов, но е все още красив.

# 17
  • Мнения: 3 251
. Мислех си ако на стените се залипи корк/ от този на ролките / дали ще си решим проблема или няма да ни свърши никаква работа?
Сестра ми си санираха по този начин кухнята, сложиха изолация/външни стени,таван и под/ и стените ги облепи с корк/на ролка/-много красиво и уютно стана.После постави корк и в коридора, но от този на плочки, като краищата /от към гранитогреса и тавана/на корка ги прикри с дървени малки первазчета с дърворезба/-лакираха го навсякъде. Нещо невероятно красиво и практично е.

# 18
  • Мнения: 646
Благодаря ти Нина. А сестра ти имала ли е преди това проблем с конденз и мухъл?

# 19
  • Мнения: 3 251
Благодаря ти Нина. А сестра ти имала ли е преди това проблем с конденз и мухъл?
Определено имаше, защото с изпаренията при готвенето, абсорбаторът не се справяше на 100%, а плюс това кухнята й е със северно изложение- температурната разлика през студените месеци си казваше "тежката дума".

# 20
  • Мнения: 646
Благодаря ти Нина. Снощи го обсъждахме в къщи и според мъжат ми нямало да ппомогне...а аз искам да реша проблема по някакъв начин, затова разпитвам.

# 21
  • Мнения: 1 449
За разлика от плочите за лепене, плаващият корков паркет е с по-голяма дебелина (нашият е 10.5 см) и с него наистина се усещат всички предимства на корка, които Дивиана вече e описала.

Паркетът може да е фабрично лакиран или с ПВЦ-покритие. Вкъщи двете спални са с лакиран по две причини: другият ми изглеждаше като обикновен ламинат (определено се губеше усещането за топлината на корка!) и мисля, че именно заради пластмасовото си покритие ще събира много прах. Цените бяха 45-65 лв/кв.м преди година и 2-3 месеца.

Добавям и споделеното в друга тема преди време:
Коркът е много добре решение за спалня или детска стая: топлоизолира, не е шумен при ходене (за разлика от стандартния ламинат), много приятно се стъпва по него бос.
joy mtl е права, че задължава като дизайн, но има и интересни и „леки” разцветки (вкъщи двете спални са съответно с цвят шампанско и бяло).
За съжаление, фирмите-доставчици на корк са много малко и изборът на вид и цвят се свежда до определена наличност (a производителите предлагат невероятни цветове)...


Да уточня – когато купихме паркета (от Корковата къща на Раковска), от същия вид имаше тъмносиньо, пепеливо зелено и други интересни цветове. Не знам дали все още се предлага.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 300
За разлика от плочите за лепене, плаващият корков паркет е с по-голяма дебелина (нашият е 10.5 см) и с него наистина се усещат всички предимства на корка, които Дивиана вече e описала.

Предполагам, че имаш предвид 10,5 мм  Sunglasses

# 23
  • Мнения: 121
Чух, че ако се остави тежка мебел върху корка за по-дълго време (година или >), оставало следа (вдлъбнатина). Вярно ли е това?

# 24
  • Мнения: 446
В моята дневна коркът е обикновен алжирски, на плочки дебели 4 мм. Лепихме го с Прома и после го лакирахме. Тук-там вече е поизтъркан лака, но все пак е правен преди 7 години. Пробвали сме, става да се ошкури леко и после пак се лакира, но не сме правили ремонти повече. Не остават следи от мебели, а удоволствието да стъпиш бос върху него е страхотно. Живеем на първи етаж и разликата в комфорта в стаите с паркет и с корк е огромна. Пак бих си направила корков пода в новата къща, ако мога да си го позволя.

# 25
  • Мнения: 1 449
Предполагам, че имаш предвид 10,5 мм  Sunglasses
Да, разбира се, благодаря Simple Smile

Чух, че ако се остави тежка мебел върху корка за по-дълго време (година или >), оставало следа (вдлъбнатина). Вярно ли е това?
Не сме го ползвали толкова време. Все пак подозирам, че единствено леглото от ковано желязо в спалнята би могло да създаде този проблем (цялата тежест пада върху 4-те метални крака). Но засега е ок.

# 26
  • Мнения: 4 390
Остават вдлъбнатини, но ако се премахне натиска, след време изчезват /"при натиск газовете в тези клетки се свиват и намаляват обема си; преустанови ли се натискът, коркът възвръща предишната форма без трайни следи от деформация;"/
За да се предпази корка от нараняване, от тежки метални крачета, например, под крачетата е хубаво да се поставят подложки.

# 27
  • Мнения: 1 449
Остават вдлъбнатини, но ако се премахне натиска, след време изчезват (...)
На теория е така, но моите подозрения относно конкретни мебели все пак остават Simple Smile

За да се предпази корка от нараняване, от тежки метални крачета, например, под крачетата е хубаво да се поставят подложки.
Има подложки и те наистина предпазват повърхността от надраскване. Против вдлъбнатини обаче решението е да се увеличи площта, върху която пада тежестта...

Най-важно е да се оценят другите предимства на корка, вдлъбнатите са последния проблем. Пък и при плаващия корков паркет отделните парчета могат да се заменят след време.

# 28
  • Мнения: 4 390
моите подозрения относно конкретни мебели все пак остават Simple Smile
Възможно, не споря. Peace

Цитирах
Цитат
остават вдлъбнатини, но ако се премахне натиска, след време изчезват
от позиция на нашия опит. Сменяхме местоположението на малка каменна маса, която тежи поне 50 кг. Имаше вдлъбнатина на мястото на основата на масата /квадрат с размери 30 на 30/ за може би 3.5 седмици, след това изчезна, а беше стояла няколко месеца на предишното си място. При мен се оказа, че не само на теория е така.Simple Smile




# 29
  • София
  • Мнения: 3 880
цените мисля са от порядъка на 50-60 лв./кв.м.
ние също обмисляме да сложим корк в някои стаи newsm78

# 30
  • Мнения: 2 085
кое според вас е по-добър вариант-с лепене или плаващ?

# 31
  • Мнения: 1 893
Аз съм за плаващ, защото е по-дебел.

# 32
  • Мнения: 1 449
Плочите за лепене са с дебелина 3-4 мм. Те са пресован корк с декоративен слой, съответно лакирани/нелакирани. Изискват много гладка, суха и твърда повърхност, за да бъдат качествено залепени.

Плочите за паркет са с дебелина 10-12 мм. Те са многослойни (подложен корк, МДФ, декоративен слой, фабрично финишно покритие).

плаващият корков паркет е с по-голяма дебелина [...] и с него наистина се усещат всички предимства на корка

# 33
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
И аз мисля...

# 34
  • София
  • Мнения: 1 078
Някой знае ли цената на монтаж за квадратен метър?

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
 В Пловдив в Магазин Барса  казаха ,че майстора взема 6 лв на 1м2.Трябва да предвидиш пари   за лепилото  и за лака.За лакирането също вземат пари  мисля ,че беше 1,50 на кв. метър. Ние също се чудим  между корк и естествен паркет или дюшаме. С корка ни идва по-ефтино ,а и за паркета  ме е страх да не купим някои недобре изсъхнал и после да сстои раздалечено.

# 36
  • Мнения: 1 449
Корков паркет:
3-4 лв/кв.м (колкото за поставяне на ламинат)
Всеки майстор на ламинат може да го сложи.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 078
От няколко дни търся информация къде ли не.И сега намерих тази тема,но...през Гугъла Mr. Green...информация беше доста изчерпателна.В началото бях решена да сложа само в детската,сега вече мисля и за спалнята.В Корковата Къща (по-точно ,в сайта им) видях доста интересни неща,които вече са лакирани,но не знаех колко струва монтажа.И аз мислех,че колкото ламината,щом е на такава клик-система.Хем лесно,хем красиво и топло(заради което всъщност го правя),хем и по-евтина от паркета заради по-евтин монтаж.Сега остава само да си харесам корка и ще правим това Hug

# 38
Аз също си сложих корков паркет 10.5 мм но неволно вече на 2 места наранихме лаковото покритие (мисля че е PVC). Знае ли някой как мога да възстановя нараненото покритие на корковия паркет. Кой лак е най близък до това покритие като еластичност. Ако пренебрегнем този недостатък (много лесно се наранява от остри предмети та даже и от палав нокът на упорито дете), съм възхитен като цяло от корка. Дори и от факта че се реди много лесно и бързо без необходимостта от намесата на майстор-корифей. И като се има предвид че аз много обичам да се разхождам бос вкъщи, тази част от апартамента бързо ми стана любима.

# 39
  • Мнения: 23
Имаме корк в хола от 10години,фабрично лакиран.До момента не съм го лакирала,изглежда си добре.Тук -там на места е повреден от остри предмети,но като цяло е запазил добро състояние.Добра изолация е и не личи,когато е мръсно Embarassed.Като цяло съм много доволна.Брат ми също си слож корк,но беше прекалено лъскав и не стоеше добре.Ако имахме възможност,щяхме да сложим навсякъде,но тогава беше доста по-скъп от другите настилки.

# 40
  • Мнения: 2 085
някой знае ли какви са цените на корка?

# 41
Допълнителна информация в сайта на официалния вносител Импала ООД

 София 1612,бул.Цар Борис ІІІ № 19

www.impalabg.com или на   тел:02/ 952-02-47

работно време на магазина: 9.00-19.00 /понеделник-петък/ , 9.00-14.00 /събота/

# 42
  • Мнения: 3 323
Имам описания от Дивиана плаващ паркет - съгласна съм с всичко написано, с изключение на " непромокаем". Решихме се на този вариант именно заради проблеми с влагата. На пода е многослоен паркет, а стените и тавана с 5 мм. ролков... само за няколко месеца започна да гние и мухлясва  и се наложи да провим и външна изолация... Оттогава няма мухъл. Не е подходящ /според мен/ за интензивно ползвани помещения, като хол и детски поради леснонаранимата си повърхност. Нашия е слаган преди 7-8 години, тогава струваше около 50 и няколко лева. Само ще добавя, че избелява от слънцето. Иначе е топъл, безшумен и красив, както е описан.

# 43
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Коркът си е хубаво нещо!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт