Какво ще готвите за Коледа?

  • 24 668
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Цитат на: Demetra

4. Сушени чушки  
ей това нещо го забравих!хем мислих да питам баба по -отрано как да си изсуша чушки и забъйла.много съжалявам,но ще се размина с любимите чушки.

# 46
  • Мнения: 1 278
Цитат на: jara
Цитат на: Demetra

4. Сушени чушки  
...но ще се размина с любимите чушки.


Напълни си обикновени, де. Важното е да го има на софрата за адет

# 47
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ами така и ще направя,макар че ми се щеше да са от сушените.
тук като искам да пълня чушки се отчайвам  Shocked техните са едни тикви огромни или много дъъъълги и тесни. втория вид са трудни за пълнене.а първия...в една чушка влиза половин кило ориз Laughing  Imp
преди 2 години  на Бъдни вечер бях подготвила 8 такива  (бях бременна)бая материал отиде.да не ти казвам после ,до атанасов ден се давех с тях Rolling Eyes

# 48
  • Мнения: 1 278
Цитат на: DidKa

Дайте някой хубава и изпита рецепта за пита? Close-mas:


Постна за Бъдника и др. пости
Трябват ти само брашно - около 1/2кг, мая-10г, вода
Размиваш маята с малко хладка вода и я смесваш с брашното и водата. Месиш и оставяш малко да втаса, а може и да не я оставяш. Ако искаш си я украсяваш отгоре с малко от тестото, но по-твърдо (добавяш брашно) и печеш в силна фурна.

Обогатена за всички празници "Блажи се"
Продукти: брашно 1кг, кис. мляко - 500г, яйца 4, мая - 20г, масло - около 1 с.л., сол, захар - 1 ч.л., вода
Размиваш маята с малко вода, брашно, захарта и щипка сол. Оставяш на топличко да втаса. Когато е готова я изсипваш в пресятото брашно и добавяш разбитите с млякото яйца (без 1 жълтък). Солиш на вкус и месиш. Оставяш да втаса. Когато е готово правиш по-малки топки, които мажеш с масло и ги нареждаш една до друга в тавата (може една голяма в средата и около ея по-малки и др. варианти) и оставяш отново да втаса. Мажеш отгоре с жълтък и печеш първоначално в силна фурна и после намаляваш до умерена.

Весели празници!

# 49
  • Мнения: 1 278
Цитат на: jara
,,, техните са едни тикви огромни или много дъъъълги и тесни. втория вид са трудни за пълнене.а първия...в една чушка влиза половин кило ориз Laughing  Imp


Ааа, тия първите и аз ги научих. Онзи ден за седем чушки ми трябваха осем яйца и сигурно едно кило сирене. На три пъти ги забърквах, щото все не ми достигаше. Вече съм решила да ги режа надлъжно и да ги пека на половинки, полегнали ми Тодорки. Купуваш три чушки и храниш цялата фамилия Laughing

# 50
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Canadka
'бански дедо"


Оооооох, а пък това как го обичаааааааааам.

Може да сложиш монетите в питата, но ги увий в хартия за печене. Аз винаги правя така, каквато и монета да използвам.

# 51
Цитат на: DidKa
...
Дайте някой хубава и изпита рецепта за пита? Close-mas:

Ето тази правих за прощъпулника на Ели. Тя е най-скорошно изпитаната. Ето рецептата, но тази питка става за Коледа, защото за бъдни вечер трябва да е постна

Ето рецептата:
4 яйца / 1 жълтък се отделя за намазване отгоре /
0,5 л прясно мляко
1 кубче прясна мая или 2 пак. суха
1 кг брашно
1 ч.л. сол
0,5 ч.л. захар
кашкавал
масло
Това е тесто с мая, затова е хубаво всички продукти да са леко топлички, а не да излизат направо от хладилника. Яйцата се разбиват добре, маята и захарта се размиват в малко от хладкото прясно мляко и се прибавят към яйцата. Сипва се останалото мляко, солта, брашното и се омесва меко тесто. Заедно с брашното аз слагам и по 1 с.л. мак и сусам, но това не е задължително.Покрива се с фолио и се оставя на топло да втаса / може и в микровълновата, ако има такава програма / Втасалото тесто се разделя на 2 равни части. Всяка част се разточва на правоъгълна кора, дебела около 0,5 см. Намазваме с разтопено масло и поръсваме навсякъде с настърган кашкавал. Кората се навива на руло, като при навиването се усуква и разтяга да се удължи.
От тук нататък има 2 възможности:
1. Двете кори се слагат на кръст. С трите края се плете плитка, която се навива на охлюв, а четвъртият край се увива отстрани на охлюва - става като козунак.
2. Двете рула леко се разплескват /да станат плоски / и се режат на еднакви триъгълници. Краищата, които остават, се оформят на топче, което се слага по средата на намазнена тава. Покрай него започваме да редим триъгълните парчета едно до друго с върха нагоре на концентрични кръгове, като всеки следващ кръг похлупва до половината предишния. Получава се нещо като хризантема.
Готовата питка трябва да втаса отново и щом се надуе, намазваме отгоре с отделения жълтък, разтворен с малко вода. Аз я поръсвам със сусам и слагам да се пече при 180 - 200 С около 45 минути - да се зачерви като козунак.
Тавата трябва да е достатъчно голяма, защото при втасването и печенето се надува доста.
При втория вариант на подреждане питката става като разпукнато цвете - много е ефектно

ПП: Аз правих вторият вариянт и накрая я намазвам с олио за да лъщи.

# 52
Цитат на: Demetra
... Вече съм решила да ги режа надлъжно и да ги пека на половинки, полегнали ми Тодорки. Купуваш три чушки и храниш цялата фамилия Laughing

 Laughing  Laughing  Laughing И аз вече така правя. В началото се "прекарвах" ама ми дойде (слава богу на време) акъла Wink

# 53
А ето и една питка за Бъдни вечер
Постна

ПИТКА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР

Аз правя питката така:
Затоплям около 1/2 л вода - не гореща, топличка
Разтварям вътре 1 пакетче или 1 бучка мая, щипка сол, 1 ч.л. захар и прибавям брашно докато стане гъсто като боза. Оставям го да удвои обема си и тогава прибавям малко олио, примерно 1/2 к.ч. и брашно. Омесвам всичко докато стане не много твърдо тесто. После пак го оставям да втаса. Замесвам го леко, слагам го в тавата и правя украса. Паричката слагам при последното омесване. отгоре а надупчвам с вилица, за да не се отдели кората при печенето. Пека на 170 градуса около 45 минути, но зависи от фурната.


И още една

Постна питка

 1 кг брашно
 300 мл вода
 10 г сол
 1 пак. бакпулвер

В пресятото два пъти и смесено с бакпулвера брашно направете кладенче , в което сложете солта и сипете постепенно хладката вода , докато се получи тесто . Омесете го добре и оформете питка . Изпечете я в силно загрята фурна .

А тези гевреци мисля за Нова година да ги стъкна:

Варени гевреци
500 г. брашно
1 суха мая + 1 ч.л. захар + 1 с.л. сол
1 ч.ч. + топличка вода /за меко тесто/
Омесва се тесто и се оставя на топло петнайсетина мин да втаса. Оформят се гевречетата, подреждат се в набрашнена тава и се оставят пак да втасат. През това време се слага на котлона една тенджера с вода с 2 с.л. мед или глюкоза. Като заври се пускат гевречетата за около 3-4 мин. Поръсват се с мак, сусам или каквото ви харесва и след като поизсъхнат се пекат в загрята на 180 - 200 С фурна

Добър апетит

# 54
  • Мнения: 2 452
Цитат на: diviana
Цитат на: Canadka
'бански дедо"


Оооооох, а пък това как го обичаааааааааам.

Може да сложиш монетите в питата, но ги увий в хартия за печене. Аз винаги правя така, каквато и монета да използвам.


Aз пък ги увивам във фолио и на баницата отгоре слагам "маркировка" къде са късметите, за да не ги срежем.  Laughing

# 55
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Хонда,много хубава питката на Бетка- кокетка.искам и аз такава да направя
на Моника замина на боклука след   има -няма два дни,след като никой не я удостои с внимание Cry иначе вид имаше,ама нещо сгреших.
сега ще се опитам да вникна в обяснението ти и може да се пробвам за Коледа.трудно ли е? Embarassed аз много се плаша от продукти,които задължителното е да втасат....

# 56
Цитат на: Laura
...
Aз пък ги увивам във фолио и на баницата отгоре слагам "маркировка" къде са късметите, за да не ги срежем.  Laughing

Що се отнася до баницата с късмети, от няколко години ги слагам откоре забити като байрячета , само парата е вътре без обозначение (на който му се забие в зъбите е)
когато ги слагах вътре и аз ги увивах във фолио.
Пък тази година благодарение на едно майче от Б-я имам невероятни късмети с пожелания. Написани са на оризова хартия. newsm10

Пожеланията са от сорта:
"И тази година
добър късмет улучи -
пада ти се здраве
и благополучие"  (има и картинка с един таралеж, който дръжи Здравец и отдолу пише ЗДРАВЕТО)

"Годината те чака
красива, съдбовна,
ще бъдеш във плен
на магия любовна."
(Любовта)

"Пада ти се
           ненадейно
много щастие
           семейно."
(Щастието) и т.н.

За което СТРАШНО съм й БЛАГОДАРНА  newsm51

# 57
Цитат на: jara
...трудно ли е? Embarassed аз много се плаша от продукти,които задължителното е да втасат....

Не е хич трудно. Аз следвах тази рецепта стъпка по стъпка. И на мене ми ебше първата питка и стана за мое удовлетворение.
Не се страхувай от втасването.
Знаеш ли аз пускам фурната на около 23 -25 градуса да се подгрее и слагам питката там да втасва. Хем по-бързо втасва, хем съм й осигурила хубава, топла среда за целта

# 58
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Honda
Що се отнася до баницата с късмети, от няколко години ги слагам откоре забити като байрячета , само парата е вътре без обозначение (на който му се забие в зъбите е)
когато ги слагах вътре и аз ги увивах във фолио.

Аz парата също я увивам в фолио, но не обоzначавам къде е.

Хонда, много хубави късметчета. В БГ ли ги продават? Миналата година не съм ги виждала, трябва да е нещо ново.

# 59
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: jara
тук като искам да пълня чушки се отчайвам  Shocked техните са едни тикви огромни или много дъъъълги и тесни. втория вид са трудни за пълнене.а първия...в една чушка влиза половин кило ориз Laughing  Imp

За пълнени чушки купувам обикновено от "унгарските" чушки, те по приличат на нашенските. Другите, които продават не ми харесват особено, zащото са и доста жилави...

Общи условия

Активация на акаунт