Какво ще готвите за Коледа?

  • 24 669
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 676
Цитат на: HOLY
Цитат на: mariakara
А ориз няма ли в тези сърми? Embarassed

Малее,извинявам се,но съм забравила ориза в бързината! Embarassed Добре,4е в сърмите не го забравих! Wink  #Splat


Моля ти се, не се притеснявай и без ориз ще си ги хапнем Simple Smile .

Аз все още се услушвам, 4ета ви предложенията и си мисля Thinking Дали да не направя нещо на бързо и нищо спецялно...например една лазаня и 1-2 салатки.

# 16
  • Мнения: 1 545
Нашата трапеза ще е смесена - българо-италианска. От наша страна ще приготвим лозови сърмички, питка с паричка, боб, ошав. А свекърва ми ще приготви и аз не знам какво точно, но .... ще видим, тя обикновено вкусно готви. Няма да мине без традиционната змиорка /пържена, много е вкусна/ и пастиера - типично неаполитански сладкиш, с жито, извара, мнооооого захар и т.н.
Така че ще има за всички вкусове по нещо.

# 17
  • Мнения: 1 283
Аз освен сърми и баклава имам и нова поръ4ка(от мъжо) за кьопоолу(така ли се пише? Thinking )Става супер,с пове4ко 4есън,мммм!

# 18
  • Мнения: 9 901
уффф, оставете се, на нас задачата ни е тиквеник, а в албания няма тиква:( и утре от Бг настъргана в пликче и замразена ще мъкна....
Че и корите им за баница едни такива странни...и кори ще нося:(

# 19
  • Мнения: 676
Цитат на: HOLY
Аз освен сърми и баклава имам и нова поръ4ка(от мъжо) за кьопоолу(така ли се пише? Thinking )Става супер,с пове4ко 4есън,мммм!


Страхотна идея... Bulb ....знаеш ли  Confused:  малееее откога ми се яде кьопоолу /и аз незнам как се пише/ и до сега неможах да се сетя какво то4но ми се яде...... Grinning ...май и аз ще спретна едно Grinning

# 20
  • Мнения: 1 278
По традиция приготвям задължително три неща за Коледа:
    - Коледна капама в един огромен гювеч
    - Коледна торта, обикновено "Ден и нощ", но заради алергията на децата към какао от две години правя една много вкусна и лесна торта с кондензирано мляко и орехи
    - и.... меденки

Коледната капама, която правя е малко по различна от Дивианината основно по подправките и по наредбата.
Ключовите подправки при мене са:
                           - за каймата за сърмите - босилек, червен и черен пипер
                           - за ръсене между редовете - босилек, дафинов лист, бахар и черен пипер
 (на това ястие не слагам чубрица, заради дафиновия лист и бахара)

И понеже гювечът ми е наистина доста голям, успявам да ти наредя ето така:
   -ред сърми - ред пържоли - ръсене с подправките + малко сол
   -ред сърми - ред парчета пиле - ръсене с подправките + малко сол
   -ред сърми - ред наденица - ръсене с подправките + малко сол
   -ред пържоли - ръсене с подправките + малко сол - ред гъби
   -последен ред сърми, покрит с парченца пушено сирене.  
Гювечът го запечатвам с тесто. Така полученото чудо едвам го пренасям до студената фурна и я включвам на не повече от 120-150' С преди да си легна. Пече си се цяла нощ и на  сутринта къщата ухае на неповторим Коледен аромат, а трапезата е  пълна да Стефанов ден.

# 21
  • Мнения: 1 278
Цитат на: diviana
... банска капама...


Съвсееем мъничко уточнение - нашата капама, дето я правим е просто капама или Коледна капама. Банската се различава основно по това, че сърмите са отворени и се слага кървавица  Wink .

# 22
  • Мнения: 1 278
Заслужава си да се спомене и тортичката с кондензираното мляко. Необходими са ви 2 кутийки подсладено кондензирано мляко (аз взимам Дъч лейди, но тук в Загреб, уви, няма никакво). Още ви трябват орехи и готови вафлени кори или блат за торта:
   сгъстеното мляко се вари в съд с вода около два часа (на водна баня, де), така както е неотворено в металните кутии; само, че внимавайте!!! после като отваряте кутиите, да не стане беля от промяната на налягането вътре; оставете малко да се охлади
   нататък е още по-лесно - мажете корите и ръсите с орехите и през цялото време трябва да бъдете много, много предпазливи да не изядете крема ей така, защото е ужааасно вкусен!

Да ви е сладко!

# 23
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Demetra
Цитат на: diviana
... банска капама...


Съвсееем мъничко уточнение - нашата капама, дето я правим е просто капама или Коледна капама. Банската се различава основно по това, че сърмите са отворени и се слага кървавица  Wink .


Знаеш ли, може и да си права. Нищо чудно и Коледна капама да се нарича.
Но пък имам приятели, които са от Банско, те също я правят по моя начин.
Може би като мен не обичат кървавица. Grinning
Весели празници.

# 24
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Demetra
По традиция приготвям задължително три неща за Коледа:
    - Коледна капама в един огромен гювеч
    - Коледна торта, обикновено "Ден и нощ", но заради алергията на децата към какао от две години правя една много вкусна и лесна торта с кондензирано мляко и орехи
    - и.... меденки

Коледната капама, която правя е малко по различна от Дивианината основно по подправките и по наредбата.
Ключовите подправки при мене са:
                           - за каймата за сърмите - босилек, червен и черен пипер
                           - за ръсене между редовете - босилек, дафинов лист, бахар и черен пипер
 (на това ястие не слагам чубрица, заради дафиновия лист и бахара)

И понеже гювечът ми е наистина доста голям, успявам да ти наредя ето така:
   -ред сърми - ред пържоли - ръсене с подправките + малко сол
   -ред сърми - ред парчета пиле - ръсене с подправките + малко сол
   -ред сърми - ред наденица - ръсене с подправките + малко сол
   -ред пържоли - ръсене с подправките + малко сол - ред гъби
   -последен ред сърми, покрит с парченца пушено сирене.  
Гювечът го запечатвам с тесто. Така полученото чудо едвам го пренасям до студената фурна и я включвам на не повече от 120-150' С преди да си легна. Пече си се цяла нощ и на  сутринта къщата ухае на неповторим Коледен аромат, а трапезата е  пълна да Стефанов ден.


Ъъъъ, аз харесвам бахар само в рибена чорба. Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 1 278
Цитат на: diviana
Ъъъъ, аз харесвам бахар само в рибена чорба.


Да ти кажа бахарът сам по себе си не се усеща, заради комбинацията като цяло. Пък и няма да слагаш повече от 2-3 зърна на ред. Аз обожавам чубрица и особено червен пипер и ги слагам на много ястия. Обаче въпросната комбинация, дето ти я казвам е наистина неповторима и понеже си я хапвам само веднъж в годината ми много типична точно за този ден Simple Smile
Можеш да пробваш, ако се прежалиш с бахара  Laughing Обещавам ти, че няма да го усетиш като бахар.
А за името на капамата - и двата вида се правят в този край на България. Просто чисто кулинарно (по книгите  Wink ), банска я водят тази с кървавицата. Честно казано никога не съм я правила така, нито пък съм яла.
Иначе кървавицата и мен не ме блазни особено, виж за бахур  .... мммм, умирам  #Silly (бахур да не се бърка с бахар, моля  Stuck Out Tongue

# 26
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Demetra
Цитат на: diviana
Ъъъъ, аз харесвам бахар само в рибена чорба.


Да ти кажа бахарът сам по себе си не се усеща, заради комбинацията като цяло. Пък и няма да слагаш повече от 2-3 зърна на ред. Аз обожавам чубрица и особено червен пипер и ги слагам на много ястия. Обаче въпросната комбинация, дето ти я казвам е наистина неповторима и понеже си я хапвам само веднъж в годината ми много типична точно за този ден Simple Smile
Можеш да пробваш, ако се прежалиш с бахара  Laughing Обещавам ти, че няма да го усетиш като бахар.
А за името на капамата - и двата вида се правят в този край на България. Просто чисто кулинарно (по книгите  Wink ), банска я водят тази с кървавицата. Честно казано никога не съм я правила така, нито пък съм яла.
Иначе кървавицата и мен не ме блазни особено, виж за бахур  .... мммм, умирам  #Silly (бахур да не се бърка с бахар, моля  Stuck Out Tongue


О, щом е така ще опитам и по твоя начин. Grinning

Благодаря за уточнението относно името капамата. Ще зная вече. Simple Smile

А каква е разликата между бахур и кървавица? Rolling Eyes
Аз само бабек (дори не зная правилно ли го наричам и изписвам) харесвам. Grinning

# 27
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Demetra

Иначе кървавицата и мен не ме блазни особено, виж за бахур  .... мммм, умирам  #Silly (бахур да не се бърка с бахар, моля  Stuck Out Tongue


То не е ли едно и също? (бахур и кървавица; бахар знам какво е. Wink ). Тази тема е май за готварския клуб, но както и да е.

# 28
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Laura
То не е ли едно и също? (бахур и кървавица; бахар знам какво е. Wink ). Тази тема е май за готварския клуб, но както и да е.


Е, хайде сега, нали не предлагаш да отворя тема "Бахур и кървавица", пък макар и в готварския клуб  Laughing  Laughing Струва ми се, че бързо ще потъне в забвение. Освен това и двата "деликатеса" са си съвсем актуални за нашия клуб, щото нито една от нас, струва ми се, не може да си ги купи от магазина   Laughing Освен Тити, може би... трябва да я питаме има ли почва  нещо подобно в Албания, али ниема (последното е на хърватски  Sunglasses ).

Иначе за разликата - Лаура, мила, ти ме провокира!!!

!!!!!! За гнусливите и вегетарианците дотук !!!!!!! (И понеже жените не изълняват инструкции, моля пригответе си непромокаемо пликче)
 
"Кървавица: 3 л прясна кръв от заклано прасе се разбърква с дървена лъжица и се осолява. Смесва се със 2 кг скълцано месо от обрезки, осолено и размесено с черен пипер, бахар, кимион и карамфил. С това се напълват по-дебелички свински или говежди черва и се вари, докато при надупчване с игла от тях не изтича кръв.
Бахур: бял и черен свински дроб, месо, сланина от главата, сърце, ориз, чубрица, бахар, черен пипер, дебели свинске черва. Всичко се кълца тъпче се в червата и се вари" Тука поне не пуска кръв.

Те т'ва е! Черно на бяло. Ако някой има мерак да си го сготви.

И много моля, дами, не си мислете, че развалям Коледното настроение. Това си е нещо типично, даже задължително за Коледната трапеза, по нашите родни земи. От прасето нищо, ама нищо не се изхвърля!  Oha!  Party

# 29
  • Мнения: 9 901
ъъъ, представа нямам за бахур и кървавица, те в Албания свинско не ядат и по магазините има само красиви свински контрафилета в ограничено количество, останалото е телешко.
Но има агнешки чревца и главички, които нашите мъже набиват, та ушите им плющят:)

Общи условия

Активация на акаунт