Разделно хранене-рецепти

  • 418 519
  • 304
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 3 787
Постни:

Пържен ориз с три вида гъби

250 г жасминов ориз
20 г шийтаке (манатарки)
20 г дървесна гъба
200-250 г печурки
1 глава лук
4-5 с. л. олио
2-3 щипки натриев глутаминат
1-2 с. л. соев сос
1 - 1 1/2 ч. л. Сол

1. Китайските гъби се накисват предварително във вода, след което се поставят в кипнала вода за 1-2 минути и се изваждат. В същата вода се вари оризът заедно със солта. След като се свари, се оттегля от огъня и се отцежда от водата.
2. Лукът се нарязва и се запържва в дълбок тиган с предварително загрято олио. Прибавят се печурките, а след това и останалите гъби. Пържи се 3-4 минути на силен огън.
3. Когато гъбите се запържат, се добавят натриевият глутаминат  . Накрая се изсипва изцеденият ориз, полива се със соев сос и се разбърква добре.

Последна редакция: чт, 18 яну 2007, 17:33 от ками

# 241
  • София
  • Мнения: 3 787
Спагети:

Спагети със зеленчуци по китайски

1 пакет спагети
3 моркова
2 скилидки чесън
1 стрък праз
1/2 глава лук
1 ч. ч. стерилизирани гъби
1 ч. ч. замразен грах
1 к. ч. соев сос
6 с. л. олио


1. Спагетите се сваряват. Морковите се нарязват на пръчици или тънки колелца. Лукът и чесънът се нарязват наситно, празът - на тънки диагонални колелца, гъбите - на парчета.
2. Зеленчуците се запържват в следния ред: първо се запържва лукът за около 20 секунди, след това се слагат последователно морковите, празът и печурките
3. Накрая се изсипва грахът и зеленчуците се разбъркват непрекъснато, за да не омекнат (трябва да останат хрупкави).
4. Сварените спагети се изцеждат, не се изплакват. Изсипват се при зеленчуците и при непрекъснато бъркане се добавя соев сос, докато се получи приятен кафяв цвят.

# 242
  • София
  • Мнения: 3 787
Риба:

Задушена риба в джинджифилов сос

600 г лефер
3 стръка праз лук
2-3 с. л. скилидки чесън
1 морков
3 резенчета корен от джинджифил
1 кубче пилешки бульон
2 с. л. кетчуп
1-2 с. л. соев сос
1 с. л. ябълков оцет
1/4 с. л. сух джинджифил
3-4 с. л. Олио


1. Ябълковият оцет, соевият сос и джинджифилът се смесват в купичка. Върху рибата се правят напречни разрези, след това се полива с маринатата и се оставя да отлежи.
2. Празът, морковът, джинджифилът (предварително накиснати във вода) и чесънът се нарязват на лентички. Олиото се загрява в дълбок тиган. Джинджифилът и чесънът се запържват за 30 секунди. Прибавят се морковът и празът и се пържи около минута.
3. След това се наливат 400 мл вода, прибавят се пилешкият бульон и кетчупът. След като кипне, се поставят рибите и се задушават по 6-7 минути от всяка страна. Изваждат се и се подреждат в плато. С останалият сос се заливат рибите.

# 243
  • Мнения: 903
Мусака ''Кус-кус''

1 пакет кус-кус
1 пакет гъби
1/2 стрък праз (може и лук)
1 морков
1 пиперка
100 гр. обезкостени черни маслини
2 жълтъка
1-2 с.л. брашно
олио, сол, риган, майорана, чубрица, червен пипер

Кус-куса се сварява, но без да се разварява. Изсипва се в тавата или йена. Праза, гъбите, чушката, моркова и подправките се задушават и се смесват с кус-куса. Прибавят се и нарязаните на дребно обезкостени маслини. Жълтъците се разбиват с брашното и малко вода и се залива мусаката. Пече се до леко зачервяване.


Разделна ароматна баница

1 пакет кори "Бела"
4 жълтъка
200-300гр. газирана вода
олио/масло
сол, чубрица, маково семе, сусам, ким и разни подправки /аз ползвам за барбекю/ по желание

Тавата се намазва с мазнината. Корите се набират лист по лист и се слагат в тавата нагъчкани една до друга. Жълтъците се разбъркват със солта и газираната вода и се изливат върху корите. Трябва да се разпределят равномерно върху всички кори. Поръсват се всички подправки. Полива се с олио или се нареждат малки бучици масло. Пече се до зачервяване. Става много лека и хрупкава баница.


 

Последна редакция: вт, 23 яну 2007, 10:26 от DidiP

# 244
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 350
Привет момичета,
Отдавна следя темичката Ви с интерес Simple Smile.
Ето едно предложение и от мен, което видях онзи ден в предаването на Ути.

Зеленчуково ризото
Продукти:
-глава кромид/лук
-маслини
-чесън
-гъби
-царевица
-ориз кафяв(аз позвах обикновен и пак стана Wink)
- подправки-по желание аз слагам риган и босилек, може и малко черен пипер.
Количеството на продуктите ми е на око Laughing

Задушаваме в малко мазнина кромида, маслините, царевицата и гъбите, добавяме малко вода да поуврът лекичко. След това добавяме ориза и водата(в съотношение 3 към 1) и накрая чесъна и подправките.
Ври  до сваряване на ориза.
 
Лек ден  bouquet


# 245
  • Мнения: 285
Момичета, имам предложение да си систематизираме книгата с рецепти по разделно хранене.
След минутка пускам да видите как съм подредила само постните ястия от първа страничка на Ками - по категории и с линкове. Смятам, че така ще е по-лесно да си намираме рецептите, които ни трябват. По подобен начин си представям и останалите категории - съвсем в стила на готварската книга на бг-мамма.

Мога да се заема с категоризацията, стига тя да ви харесва.
Предложението ми е темата да започва с така да се каже "съдържанието" на готварската ни книга.

Какво мислите?

# 246
# 247
  • Мнения: 253
nadinka, идеята ти е супер  Peace  Така по-лесно ще се намират рецептите и няма да ги търсим по всички страници  Simple Smile

# 248
  • София
  • Мнения: 3 787
Надинка,идеята ти е наистина страхотна HugБраво.Аз отдавна обмислям нещо такова,но все не остава време Rolling Eyes
Давай Grinning

# 249
  • София
  • Мнения: 3 787
Тази супичка правих днес:
Супа:

Пилешка супа с целина и розмарин

200 гр пилешко месо
половин глава целина
2 моркова
1 червена чушка
100 гр. бамя или зелен фасул
1 стрък праз лук
1 глава лук
2 скилидки чесън
2 домата/или 1 чаша стерилизирани домати/
2 с.л олио
розмарин
сушени зеленучци
чубрица
червен пипер
сол
магданоз за поръсване

В голяма тенджера се слага водата/около 2 литра/плюс подправките /без магданоза/и олиото.След като заври,се добавят нарязаните на ситно целина,моркови,лук,чесън,праз,чушки и бамя/или зелен фасул/.Вари се до омекване на зеленчуците,след което се прибавя пилешкото месо,нарязано на малки кубчета.2-3 мин. след това се слагат и наситнените домати и се досолява,ако има нужда.Ври още 5-6 минути и се сваля от огъня.Поръсва се със ситно нарязан магданоз и се поднася топла.

# 250
  • Мнения: 903
Nadinka, идеята е супер. И мен ми е минавало през главата, ама нямам време да се занимавам. Супер си, горещи прегръдки от мен Hug

# 251
  • Мнения: 903
Момичета, да ви кажа още една леснотия - супа топчета, но вместо да си играя да правя топчета, купувам една тънка наденичка и леко я замръзявам. После я нарязвам на малки колелца, които слагам във врялата супа. Когато се сварят в супата стават едни много симпатични и вкусни топчета.

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 19:58 от DidiP

# 252
  • Мнения: 903
Пиле по селски

2 пилешки бутчета
4 чушки
1 глава лук
2-3 скилидки чесън
1/2 ч.ч. доматен сок
олио, сол, риган, черен пипер

Сваряват се пилешките бутчета. Обезкостяват се и се накъсват на парченца.
Задушава се в зехтин лукът,чесъна и чушките, нарязани на ивички.
Прибавя се месцето и се добавя доматения сок,черен пипер, риган и сол на вкус. Задушава се още десетина минути.
Могат да се използват и пилешки гърди, но те не се варят, а направо се задушават.

# 253
  • Мнения: 2 616
Здравейте и от мен.
Вчера четох сигурно повече от час всичко, което сте написали тук и рецептите за разделно хранене и установих, че не е толкова страшно и сложно, колкото си мислех, та май ще опитам и аз да мина на този режим на хранене, обаче сигурно ще имам нужда от малко помощ, докато вляза в час кога какво с какво се консумира.

Понеже довечера ще готвя риба, тя с какво може да се консумира, имам предвид каква гарнитура, до сега винаги съм я готвила с картофи,но видях, че комбинацията хич не е удачна. Вие с какво я приготвяте?

# 254
  • Мнения: 253
 Здравей, Ivelina  Grinning  Погледни тази тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=154144.0  и ще намериш отговорите на този и на още много други въпроси, които те вълнуват  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт