ХУМУС

  • 11 401
  • 12
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 686
 Каво представлява? - пастет, пюре, салата....?

Видях го в 1 от темите заедно с рецептата. Често съм гледала да пишат за него, но никога не съм го пробвала. Ястие ли е или предиястие? Маже ли се на филия или се яде като салата? На вас харесва ли ви? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 4 202
Каво представлява? - пастет, пюре, салата....?

Видях го в 1 от темите заедно с рецептата. Често съм гледала да пишат за него, но никога не съм го пробвала. Ястие ли е или предиястие? Маже ли се на филия или се яде като салата? На вас харесва ли ви? Rolling Eyes

Яла съм хумус в ливански ресторант и много ми харесва, все се каня да го направя, ти даже сеге ме подсети.
В ливанския ресторант го сервират с арабски питки, нещо като разядка е  Wink

# 2
  • Мнения: 49
Много важна съставка на почвата Laughing

# 3
  • Мнения: 1 425
Това е вид разядка,която се яде предимно като предястие.Под формата на пастет е и е много вкусно..... Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 35 814
Много важна съставка на почвата Laughing
Peaceот която зависи плодородието на почвата...



От е-кулинар:

Хумус
турска кухня, предястия и гарнитури

ПРОДУКТИ:
1,5 ч.ч. нахут
1/2 ч.ч. тахин /сусамено масло/
1/2 ч.ч. зехтин
3 ч. л. червен пипер
4-5 скилидки чесън
3 лимона
сол на вкус

 
ПРИГОТВЯНЕ:
Нахута се накисва от вечерта. Сварява се добре, така че да могат до се отделят люспите на всяко зърно.Нахута се прекарва през машина за орехи или се смачква добре в хаван. В една купа се смесват смления нахут, тахина, смачкания чесън, червения пипер и солта. Бърка се докато се получи еднородна смес. Много бавно, при непрекъснато бъркане се добавя зехтина и сока от лимоните. Сервира се с парче лимон, маслини или туршия. 

Последна редакция: чт, 06 юли 2006, 16:22 от denis_d

# 5
  • София
  • Мнения: 191
Продава се в арабските магазини (по женския пазар в София), в полуготов вид, в консерва. Добавят се 1-2 с.л. сусамов тахан, чесън и лимон, разбърква се и готово. Страхотно е. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 90
Хумус от майстора на ориенталска кухня Точица
--------
2 ч.ч.нахут,
1 ч.ч.тахан,
4-5 ск.чесън,
1/2 ч.л.млян кимион,
сок от 2 лимона,
2 с.л. ядки /най-добре кедрови или шам-фъстък, кашу/
2 с.л.зехтин,
магданоз,
сол

Накиснатият от предната вечер нахут се сварява и се претрива през гевгир. След това се пасира с чесъна, лим.сок, кимиона и тахана /ако е много гъсто се прибавя малко кис.мляко/. Посолява се и се оставя за ок.30 мин. в хладилника, разстлан на тънък слой в чиния за сервиране. Едросчуканите ядки се запържват в зехтина и се изливат върху хумуса. Отгоре се поръсва с магданоз и се украсява с лимонови и доматени резенчета.

# 7
  • Мнения: 77
Мммм, много е вкусно. Горе-долу това са рацептите, които и аз знам. Много добре върви към месо. Аз съм го яла в Израел, но и тук майка ми се справи да го направи чуден. Успех с приготвянето, не е трудно.

# 8
  • Мнения: 1 526
Тук никой не сяда да яде без хумус! Както вече са обяснили прави се от смляна леблелия, тахан, зехтин, чесън, сол. Но домашния не става като купешките! Топи се с пита, яде се и с месо и със салата. На мен лично първият път преди около 9 год ми се стори отвратителен, а сега винаги имаме в хладилника. Много е полезен за костите.

# 9
  • Мнения: 5 183
Много е полезен за костите.

Така ли? не знаех. На мен ми е много вкусен, но ми се струва доста калори4ен... Wink

# 10
  • София
  • Мнения: 298
А откъде може да си закупи човек нахут и тахан?

# 11
  • Мнения: 2 013
Сусамов тахан продават в повечето супери - виждала съм във Фантастико и Пикадили, както и в диетичните магазини. Той е полутечен, в бурканчета или кутии. Вкусен е и сам по себе си - тази съставка всъщност е много полезна за костите. НЕ СЕ БЪРКАЙТЕ С ТАХАН ХАЛВА обаче. Сусамовият тахан може да се яде и смесен с мед.
Нахутът е всъщност леблебия, продава се при разните пакети с бобови разстения в супермаркетите. Вари се като боб - с накисване от предишната вечер, важно е добре да се свари, за да се смели по-добре. В чужбина съм виждала и консервиран нахут - като консервите с грах, но тук не съм се заглеждала, предполагам, че има.

Хумус, написан като Хомос, видях в Пикадили в мола на Стамболийски, но не открих в Пикадили в мола в Лозенец. Може и да не съм гледала обаче. В Лозенец открих след много търсене сусамов тахан.

# 12
  • Мнения: 1 526


Така ли? не знаех. На мен ми е много вкусен, но ми се струва доста калори4ен... Wink
Не само ти се струва- той е МНОГО калоричен. Тук като с мъжО видим ученичка 7-8клас с 2 глави по- висока от мен и с гръдна обиколка 100-120см само се подбутваме и викаме: Хумус, хумус!!!!

Общи условия

Активация на акаунт