Леснотийка, вкуснотийка, евтинийка, мммм....

  • 12 865
  • 48
  •   1
Отговори
  • Сливен
  • Мнения: 382
 Чаках гости за днес и тъй като си знаех, че малкия човек няма да ме остави таз сутрин да готвя, се хванах снощи да го направя. Стигнах до десерта малко след 12 часа. Набързо забърках нещо по интуиция и 15 минути по-късно бях приключила.  Wink
Днес обрах овациите именно с десерта, така че ето и рецептата:

1,5 кофичка кисело мляко.
1 кофичка заквасена сметана
1 сладко (сложих от сливи, но мисля, че ще стане с каквото и да е)
2 пакетчета желатин (2 супени лъжици)
няколко капки ромова есенция

Желатина се оставя в 1/2 чаша вода да се накисне за няколко минути. Когато набъбне се разтапя на водна баня.
(Тук ще отворя една скоба, за да обърна внимание как се разтапя желаин, защото на мен много дълго време нищо желирано не ми се получаваше. Задължително на водна баня и в никакъв случай водата не трябва да завира. Държи се на огъня докато водата стане доста гореща, но не повече от 50*С. Оказва се, че ако желатина се нагрее над тази температура, той губи свойствата си.)
Всички останали продукти се разбъркват в купа и към тях се добавя желатина.
После купата - в хладилника.

На сутринта натроших 1 пакет какови бисквити, добавях няколко лъжици прясно мляко, една лъжица масло и 1 ванилия. И полученото тесто разстелих най-отгоре, върху вече желираната смес. Час по-късно, натопих купата за няколко секунди във вряла вода и я обърнах върху тортена чиния.

Забравих да го снимам цялото, но ето едно останало парченце:

# 1
  • Мнения: 1 708
Страхотно изглежда!Ще го пробвам! Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 35 920
И аз правя нещо подобно - но без бисквитите.
Твоето ми хареса повече и ще го пробвам.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 858
Дааа Mr. GreenТова десертче сигурно е много вкусно. Аз правя подобно с праскови от компот и бисквити /форумска рецепта/ и е фантазия наистина. И този вариант ще го опитам.

# 4
  • Мнения: 174
След диетата ми ще се поглезим с едно такова творение Hug

# 5
  • Мнения: 7 474
Пробвайте същото ,но с пресни ягоди , малини или боровинки! Става невероятно!  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 35 920
Пробвайте същото ,но с пресни ягоди , малини или боровинки! Става невероятно!  bouquet
Непременно!
Много обичам десерти с млечни продукти /чийзкейка ми е любим/

# 7
  • Мнения: 5 183
Зву4и вкусно, а има и представителен вид. Ще го пробвам. Мерси за рецептата   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 756
супер тъкмо имах тонове домашно сладко от какво ли не
ще опитам още дове4ера  bouquet

# 9
  • Мнения: 614
Ооо това ще го пробвам задължително.

# 10
  • Мнения: 382
не е нещо ново тази рецепта, отдавна я има във форума.

# 11
  • Мнения: 22 867
не е нещо ново тази рецепта, отдавна я има във форума.

Форумът е толкова обширен, че не е възможно всичко да изчете човек. Нищо лошо, че някъде повтарят вече дадена рецепта или някой е стигнал до нея по друг път и я споделя тук. Аз и се зарадвах, защото е лесна и вкусна!  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 220
не е нещо ново тази рецепта, отдавна я има във форума.

Е, и? Аз не съм попадала на нея! Кенга, заквасената сметана малко кофичка ли е или голяма (колкото кисело мляко). Звучи много добре - идеален десерт за жегите!

# 13
  • София
  • Мнения: 212
Лесно ми се вижда,а и издлежда много вкусно!Ще я пробвам и аз и ще ви кажа дали се е харесало!!!
Тази сутрин изпробвах една рецептичка от форума-Бърза закуска-не помня на кого беше,но много се услади и на мъжа ми и на дъщеря ми ,та даже и на нейните приятелчета!Забърках с  лъжица 3 ч.чаши брашно,1 кофичка кисело мляко,2 ч.л. сода, 200-300 гр. сирене,намаслих една тавичка и сложих от полученото тесто топчета-колкото кюфтета,в/у всяко набучих по малко масълце и изпекох.Облизвах си пръстите после!!!

# 14
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Чаках гости за днес и тъй като си знаех, че малкия човек няма да ме остави таз сутрин да готвя, се хванах снощи да го направя. Стигнах до десерта малко след 12 часа. Набързо забърках нещо по интуиция и 15 минути по-късно бях приключила.  Wink
Днес обрах овациите именно с десерта, така че ето и рецептата:

1,5 кофичка кисело мляко.
1 кофичка заквасена сметана
1 сладко (сложих от сливи, но мисля, че ще стане с каквото и да е)
2 пакетчета желатин (2 супени лъжици)
няколко капки ромова есенция

Желатина се оставя в 1/2 чаша вода да се накисне за няколко минути. Когато набъбне се разтапя на водна баня.
(Тук ще отворя една скоба, за да обърна внимание как се разтапя желаин, защото на мен много дълго време нищо желирано не ми се получаваше. Задължително на водна баня и в никакъв случай водата не трябва да завира. Държи се на огъня докато водата стане доста гореща, но не повече от 50*С. Оказва се, че ако желатина се нагрее над тази температура, той губи свойствата си.)
Всички останали продукти се разбъркват в купа и към тях се добавя желатина.
После купата - в хладилника.

На сутринта натроших 1 пакет какови бисквити, добавях няколко лъжици прясно мляко, една лъжица масло и 1 ванилия. И полученото тесто разстелих най-отгоре, върху вече желираната смес. Час по-късно, натопих купата за няколко секунди във вряла вода и я обърнах върху тортена чиния.

Забравих да го снимам цялото, но ето едно останало парченце:



Може ли дадеш дозировка на продуктите?
Каква сметана слагаш - малка кофичка(250г) или голяма(400г), а сладкото цяло бурканче ли е или част от него и колко грама е приблизително?

# 15
  • Сливен
  • Мнения: 382
Ха де!
То е от преди година това, но до колкото си спомням сложих малка кофичка сметана и лютеничено бурканче сладко от сливи.
Всъщност зависи какво точно харесвате у вас. Ние с мъжа ми не залитаме много по тежките сладкиши и затова избягвам да използвам много сметана. Във варианта, който съм написала там, сладкишчето беше много свежо и леко накиселяваше. Ако харесате по-сладкичко можеш да използваш по-сладко сладко (Всъщност аз като голям фен на вишните, горещо бих ги препоръчала!!!) или да замениш едната кофичка мляко със сметана. Така ще стане по-близко до парфе.

# 16
  • Мнения: 205
Харесва ми идеята за този десерт,обичам всичко на млечна основа.

# 17
  • Мнения: 852


или да замениш едната кофичка мляко със сметана. Така ще стане по-близко до парфе.

[/quote]

Със заквасена сметана или със сладкарска

# 18
  • Мнения: 852
А купата какъв размер е горе долу Embarassed

# 19
  • Сливен
  • Мнения: 382
Имах предвид заквасена сметана, за каквато говоря и по-горе. Аз лично не харесвам сладкарската сметана, но всичко си е въпрос на вкус, предполагам, че и с нея ще стане. Размера на купата няма значение - каквато имаш в къщи. Ако сместа не напълни купата, сладкишчето ще ти е по-нисичко, ако пък ти остане, ще направиш в още няколко малки купички.

# 20
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Много благодаря   bouquet ЕЙ сега запретвам ръкави Grinning  chef
Ама че съм шматка, изобщо не видях, че темата е от преди година Grinning

# 21
  • Мнения: 952
на снимката изглежда наистина страхотен сладкиш Peace браво на този който избута темата напред,че да я видим и ние Wink Искам да попитам авторката трябва ли сместа да престои цяла нощ в хладилника,ако го направя сега и вечерта направя блата няма ли да е достатъчно да се желира сместа? newsm78

# 22
  • Мнения: 376
Да питам на вкус като желираната торта ли е ???

# 23
  • Мнения: 525
Много вкусно изглежда мисля че е идеално за жегите. МЕРСИ за рецептата

# 24
  • Сливен
  • Мнения: 382
на снимката изглежда наистина страхотен сладкиш Peace браво на този който избута темата напред,че да я видим и ние Wink Искам да попитам авторката трябва ли сместа да престои цяла нощ в хладилника,ако го направя сега и вечерта направя блата няма ли да е достатъчно да се желира сместа? newsm78

Колкото повече стои в хладилника, толкова по-добре. Наскоро правих нещо подобно с желатин, кисело мляко и сладко, но престоя само 3-4 часа в хладилника. Така и не разбрах дали защото стоя по-малко или нещо желатина ми не беше добър, но се наложи да го ядем с лъжичка. Та за себе си вече съм решила - ако не мога да ги оставя за нощ в хладилника, не се захващам с желатинови сладкишчета.

# 25
  • Мнения: 952
днес почерпих свеки със сладкиша и направо я изненадах със своите сладкарски умения Mr. Green Mr. Green направих го със сладко от вишни и стана разкош,нещо като парфе ми се получи Hug наистина е вярно че колкото повече стои в хладилника толкова по добре,моя стоя цяла нощ заедно с бисквитения блат  chef

# 26
  • Сливен
  • Мнения: 382
днес почерпих свеки със сладкиша и направо я изненадах със своите сладкарски умения Mr. Green Mr. Green направих го със сладко от вишни и стана разкош,нещо като парфе ми се получи Hug наистина е вярно че колкото повече стои в хладилника толкова по добре,моя стоя цяла нощ заедно с бисквитения блат  chef

Ехааа! Радвам се, че съм спомогнала, макар и косвено, да впечатлиш свеки!  Sunglasses

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 382
Да питам на вкус като желираната торта ли е ???

Ева, идея си нямам коя е желиранаТА торта, за която говориш, но на вкус е като парфе, само че по-леко и маааалко накиселяващо. Всъщност - кисело мляко със сладко, но във формата на сладкиш.  Wink Абе... пак не е точно така, защото мъжа ми не обича кисело мляко със сладко, всъщност, като се замисля той и парфета твърди, че не обича, а това на снимката така го натисна, че...

# 28
  • Мнения: 376
Благодаря ти , имах предвид желираната торта на Рая ( дано не бъркам името ) но забравих да уточня.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Мдам, прилича ми на желираното кисело мляко-мнооого го обичам, но съсс сметаната явно се получава друг ефект. Ще опитам!!!!

# 30
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Аз го направих със сладко от къпини и малини, стана като парфе, исках да снимам, ама късно - омете се веднага, нищо не остана от него Grinning

# 31
  • Мнения: 5 183
Ей само като ви 4ета и се надъхвам да го правя, а и на снимката изглежда доста ммммммммммммм апетитно!

# 32
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Чудесна идея , само процедурата с желатина ме притеснява а то в случая е най важното  Rolling Eyes

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 205
Кенги, а ако не сложа сметана дали ще стане  newsm78 Ей сега бях до магазина и забравих. А е ужасно горещо и нищо не може да ме накара да изляза пак  Crossing Arms
Имам и само едно пакетче желатин... Ще експериментирам май, защото обещах на мъжа си нещо сладичко и разхлаждащо  Whistling

# 34
  • Мнения: 1 065
Чудесен сладкиш,семейството ми много го хареса и се изяде за отрицателно време!
Обичам да правя сладкиши ,но все се ограничавам и внимавам колко ям,а така обичам сладко...

# 35
  • Мнения: 100
Ееее, Кенга, браво! Hug
Точно в момента имам всички продукти в хладилника,само желатин купувам и утре ще го направя.
Изглежда много вкусно и съм сигурна,че вкъщи ще го харесат.
Мерси.

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
При мен се получи супер, вече я правя за втори път, но сега със сладко от вишни. Втория път вместо бисквити (нали сме на диети)  наредих нарязани нектарини и пъпеш, става страхотно. Още веднъж благодаря за страхотната рецепта   bouquet

# 37
  • Сливен
  • Мнения: 382
Момичета, много се радвам, че се харесва сладкишчето!!! Благодаря ви за страхотните отзиви!  Hug

# 38
  • Мнения: 47 963
аз също правя десерти с желирано кисело мляко, става с компот, със сладко и с пресни плодове, слагам само млякото и плодовете, (евентуално сока от компота) и желатин(обикновенно на 1 желатин -1/2 литър течност/мляко), без сметана, захар и др подобни
на дъното на съда слагам бисквити или готов блат, отгоре сместа и във хладилника-и готово-торта!  chef

# 39
  • Мнения: 173
Пробвала съм да правя сладкиши с желатин но не ми се получаваше.Явно не съм го разтваряла както трябва.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Пробвала съм да правя сладкиши с желатин но не ми се получаваше.Явно не съм го разтваряла както трябва.
Ооо, последния път бях много бърза. Уж на водна баня (купичка вода, в нея чаша до половината с вода и желатина), сложих това в микровълновата за 2.30сек и готово.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 787
И аз правих тази вкусотийка миналата седмица.Сложих сладко от вишни и стана страхотно.
Благодаря на Кенга за рецептичката  bouquet

# 42
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Кенга, изглежда наистина лесно и вкусно!  Hug

# 43
  • Мнения: 2 381
Ще пробвам и аз.Ако сложа пресни праскови дали ще се получи добре?Може би трябва да ги нарежа на много ситно  newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 971
МММ, много вкусно изглежда   bouquet

# 45
  • Мнения: 2 381
Два пъти правих от тази вкуснотийка.Мноооого ни хареса.Мъжът ми каза, че иска всяка седмица да приготвям от това парфе  chef



Благодаря на авторката за рецептата  bouquet

# 46
  • Варна
  • Мнения: 2 378
*Daisy*, В КАКВА ФОРМА ГО НАПРАВИ, ЧЕ Е ТАКОВА ПОЛУКЪЛБО?

# 47
  • Мнения: 2 381
*Daisy*, В КАКВА ФОРМА ГО НАПРАВИ, ЧЕ Е ТАКОВА ПОЛУКЪЛБО?
sea woman  Grinning
В купа за салата го направих Wink

# 48
  • Мнения: 236
Кенга, цяло лято правя това десертче! Страхотно е! Много благодаря! Ето и снимки:

Общи условия

Активация на акаунт