Семена от чия

  • 56 663
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте може ли да попитам някой знае ли нещо повече за семената чия и в кои храни се използват най-често.Разбрах че може да се слагат и в мюслито някой пробвал ли е и хубаво ли е.От къде мога да си закупя тези семена продават ли се в Била, Кауфланд Лидел?Благодаря предварително! newsm78  newsm78

Последна редакция: пт, 23 фев 2018, 09:46 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 172
Могат да се купят от магазини за плод и зеленчук, както и от диетични щандове или магазини. Аз ги консумирам като в чаена чаша слагам една супена лъжица и допълва с вода след около 10-тина минути семената набъбват и тогава ги "изпивам", добиват вид като обвити с желе. Единствен недостатък за мен е че получавам газове а плюсове имат доста.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 589
Слагала съм в бонбони,
към мляко от конопено семе
и към някакво смути бях сложила, също.
На мен вкуса не ми харесва.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

На мен вкуса не ми харесва.

какъв вкус? моите са неутрални на вкус.

ползвах ги в събота, набъбнали с 1 с.л. вода вместо яйце в палачинките.
слагам ги в мюсли, в крекери, в хлябове, в кисело мляко с плодове.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 185
 Аз бях правила десерт с чия. Накисваше се в подсладено с мед прясно мляко ,на дъното на чаша се слага пюре от ягоди и мента ,или друг плод и отгоре се залива с млякото с чията  . Като постои няколко часа ,става като желирано.  Много е вкусно! Има различни рецепти и идеи в интернет  Peace

# 5
  • Мнения: 1 167
Слагам ги в мюсли заедно с годжи бери,страхотно е

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Много хубав пудинг се получава от пасиран плод,семена чия,мед и кокосово мляко.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 589

На мен вкуса не ми харесва.

какъв вкус? моите са неутрални на вкус.

ползвах ги в събота, набъбнали с 1 с.л. вода вместо яйце в палачинките.
слагам ги в мюсли, в крекери, в хлябове, в кисело мляко с плодове.
Аз усещам вкус, слаб, но усещам  Simple Smile
Например бонбони от настъргани моркови, с фурми и оваляни в кокосови стърготини или смляно ленено семе винаги усещам разлика във вкуса, ако съм сложила чиа.

# 8
  • Мнения: 564
А помагат ли за отслабване,имат ли пречистващо действие ?

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А помагат ли за отслабване,имат ли пречистващо действие ?

помагат за по-лесна дефекация.
на двата ти въпроса бих отговорила с "не"  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 564
Благодаря за отговора  bouquet

# 11
  • Мнения: 8 908
Слагам в кисело мляко заедно с трици. Оставям да престои няколко часа и хапвам.
Често ползвам за закуска - накисвам през нощта и на сутринта консумирам.
Може да добавиш също ядки и плодове - аз предпочитам кисели или горски.

Не се подлъгвай относно детоксикиращи и бла-бла действия  Wink

# 12
  • Мнения: 1 455
Аз отскоро правя  шоколадов пудинг с чия. Слагам семена и мляко 1:5. На 50гр чия слагам 250 мл мляко (ядково или прясно краве). Една лъжица мед и какао на вкус. затварям всичкото в една купа с капак и разбирам добре. Стои в хладилника и след около 1ч го пресипвам в купички и отново връщам обратно. Може да престои така и цяла седмица. Гарнирам с плодове.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Накисвам от вечерта 1 с.л. ленено семе и 1 с.л. чия и сутринта ги изяждам на гладно. Купувам я от Кауфланд. Добавям ги също към салати и домашен хляб.

# 14
  • Мнения: 4 785
С чия закусвам - скоро ми обърнаха внимание, че препоръчителната доза за деня е две супени лъжици. Та слагам от вечерта две супени лъжици чия в половин кофичка кисело мляко и оставям в хладилника. Сутринта режа едно киви, половин банан и мед на вкус, разбърквам и става страхотна закуска. Напоследък само това ям. Мъжът ми слага и овесени ядки, защото не го засища само с чия, на мен ми е ок.

# 15
  • Мнения: 311
Чия слагам в мляко, сокове, шейк, десерти, дори правя бисквити и ги добавям.
Единственото трябва да се накиснат малко преди употреба, аз не ги накисвам от предната вечер.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
чия и ленено семе имали сходни качества

# 17
  • Мнения: 697
Аз си я слагам в кисело мляко, към което прибавям и мед. Много ми е вкусно, понякога закувсвам с това. Не знам дали и за какво е полезно, но поне знам, че не е вредно.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето две нелоши статии за чиа и нейните ефекти. Аз лично я ям като лекарство срещу запек предимно, но не са за пренебрегване и другите й ползи.

http://www.bb-team.org/articles/4174_semena-ot-chia

http://www.edna.bg/zdravoslovno/hrani/novata-maniia-semenata-ot-chia-4629066

# 19
  • София
  • Мнения: 10 897
С чиа правя браунис, шоколадов пудинг за закуска, също добавям и към хлябове.
Чиата се използва в рецептите и като заместител на яйцата. 1 с.л. семена чиа, накиснати в 3 с.л. вода са равни на 1 яйце.  Peace

# 20
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Аз предимно ги хапвам сутрин за закуска. Намачквам 1 банан, малко кисело мляко и 1 с. л. чиа. След 1 час ги консумирам.  Peace

# 21
  • Мнения: 1 386
чия, ленено семе, безглутеново мюсли и амарат всичко смесено с ккисело мляко. Това ми е закуската от месец.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 221
Аз чия хапвам предимно сутрин с мюслито - слагам 1 - 2 ч.л. при самите ядки и оставям да се накисне за около 10 мин (докато се облека, гримирам). Не усещам вкуса, но освен овесени ядки слагам сушени плодове и ядки, понякога мед, конопени семена или растителен протеин. Чията много ме засища. Обикновено до 13-14ч въобще не огладнявам.

Пробвала съм и плодово кремче да правя с нея - намачквам плодовете (ягоди, банани или нектарини/праскови) слагам чия и след около час плодовото пюре се желира леко. Много е вкусно Simple Smile

Обикновено я поръчвам он-лайн, заедно с другите подобни продукти, които ползвам - конопени семена, ленено семе, тиквени ядки, разни други растителни добавки и т.н. Купувала съм чия и от разни малки магазинчета по центъра, както и от Фантастико на био щанда.

# 23
  • Мнения: 3 595
Чията и лененото семе имат наистина сходни качества, но за разлика от лененото семе, чията няма нужда да бъде смилана, за да може тялото да усвои полезните вещества.

Аз ям кисело мляко с нарязани плодове като банани или манго, поръсени с чия.
Чия пудинг от накисната чия в бадемово мляко с канела и мед или сироп от агаве.
Правила съм сладкиши и хлябове с чия.
Слагала съм чия в панировка за риба и месо.
Слагала съм я в смутита.

# 24
  • Мнения: 46
Качествена и евтина чиа можете да си закупите от магазин "Зоя" (Zoya), които имат и сайт  за онлайн поръчки. Чиата там е насипна и можете да си купите колкото искате, излизаше 16 лв килото, което ако го сравните с цените по търговските вериги 10-15лв. за 200-250гр, усещате разликата. Извинявам се, ако съм направила излишна реклама, не е била това целта, а само да помогна Simple Smile

Иначе чиата действа прекрасно в доста отношения, но това можете да прочетете навсякъде в интернет пространството. Мен лично ми действа благоприятно на храносмилателния тракт.

Моите рецепти (за закуска):
1. Сладък вариант - Кисело мляко, чиа, мюсли, сушени плодове, мед и кокосово масло. Смесвам всичките продукти и ги оставям да преседят поне 3 часа, обикновено си ги правя вечерта и закусвам с тях на следващия ден.
2. По-солен вариант - Вода, чиа, мед и сирене (бяло саламурено). Пак по същия начин смесвам всичко предвавително. Тук обаче е по-важна пропорцията вода-чиа, за да не стане прекалено гъсто или прекалено воднисто. И да - чиата смесена с вода придобива вид на желе.

Има доста варианти за приготовление, но все още не съм ги пробвала, а и съм единствената вкъщи, която се "мъчи" с тези неща и не ми се занимава.

# 25
  • Мнения: 6 302
Аз в събота си направих много вкусно кремче - царевично нишесте с кафява захар, и докато беше горещо прибавих чия.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Качествена и евтина чиа можете да си закупите от магазин "Зоя" (Zoya), които имат и сайт  за онлайн поръчки. Чиата там е насипна и можете да си купите колкото искате, излизаше 16 лв килото, което ако го сравните с цените по търговските вериги 10-15лв. за 200-250гр, усещате разликата.

Ами и аз ще понаправя малко реклама, защото все пак някой може да иска да си я купи и по-евтино. Ние поръчваме само от тук :
В момента е на промоция 1 кг за 10лв, като редовната цена в този сайт мисля че беше 12 лв. Много пъти сме купували и аз и приятелите ми, абсолютно същата чия като тази в скъпите магазини (в случай, че някой се притеснява за качеството и ниската цена).

# 27
  • София
  • Мнения: 1 390
Има ли някаква разлика между бяла и черна чиа?

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
не съм виждала бяла

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Има ли някаква разлика между бяла и черна чиа?

не

# 30
  • София
  • Мнения: 1 390
В сайта, показан от Мейбелин, я има.

# 31
  • Мнения: X
Аз си слагам по една чаена лъжичка върху салатата.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Аз си слагам в супата, в салатите, правя крем от кисело мляко, банан, авокадо и чия на детето, понякога я ям само с кисело мляко, влагам я в мъфини (сладки и солени), овесени бисквити...Общо взето май на всичко може да се наръси.

# 33
  • Мнения: 114
Чия включвам най-често в закуската, като най-любимата ми комбинация за закуска с чиа е тази: www.supichka.com/2015/05/zakuska-s-chiya-kiselo-mlyako-i-plodove.html

# 34
  • Мнения: X
В супата я ръскаш нали?Не я вариш?

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Не, не вариш. На готовото сготвено ястие ръсиш и разбъркваш.

# 36
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
На мен чията ми напомня леко ароматът на ягоди. Накисната със студена вода,или сок,най-често портокалов.  
Правила съм желирани плодови салати.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Харесвам я набъбнала,иначе ми е като маково семе.

# 38
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Харесвам я набъбнала,иначе ми е като маково семе.
+1

# 39
  • Мнения: 178
Здравейте.Има ли значение по колко чия се хапва дневно.Аз я  ръся обикновено върху салата  но сега искам да пробвам за закуска.Ще съм благодарна ако ми кажете количеството което се слага от чия.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 805
За възрастни, препоръчителната дневна доза е 2 супени лъжици.

# 41
  • Мнения: 178
За възрастни, препоръчителната дневна доза е 2 супени лъжици.
Мерси

# 42
  • Мнения: 4 871
Когато я ръсите на салати, тя как набъбва? Ненабъбналите семена са много твърди и няма как да се сдъвчат? newsm78 Или разчитате в стомаха да набъбнат?

Иначе аз си ги добавям в мюслито с овесени ядки и плодове. Обикновено ги кисна във вода, но понякога и в кисело мляко.

# 43
  • Мнения: 6 302
Аз току що си сварих един крем  от нишесте и сложих  вътре  малко пакетче чия, много хубаво стана.

# 44
  • Мнения: 1 050
Сутрин закусвам кисело мляко с една лъжица чия, една натрошено ленено семе и малко сусамов тахан. Много ми е вкусно.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Днес за закуска сложих лъжица чия в домашно пюре от праскови/без захар/,хареса ми

# 46
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Здравейте, току-що направих тези, много са вкусни и лесни: https://nooosugar.wordpress.com/2016/08/20/%D0%B2%D0%B5%D0%B3%D0 … 0%B5%D0%BC%D0%B5/

Основната съставка е чия.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Харесва ми рецептата Peace
днес ще ги направя

# 48
  • Мнения: 347
Четох ,че може да причинят рязко понижаване на кръвното , има ли нещо вярно ? Страх ме е с това кръвно .Кажете дали сте усетили подобен ефект Simple Smile

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
Не съм усетила подобно нещо

# 50
  • Мнения: 347
И аз не усешам пдобно нещо ,вече 2ри ден си ги хапвам и ми е много добре Simple Smile

# 51
  • Мнения: 7
За възрастни, препоръчителната дневна доза е 2 супени лъжици.

# 52
  • Мнения: 7
За възрастни, препоръчителната дневна доза е 2 супени лъжици.

Няма такова нещо ,препоръчителната доза е по 1 с.л. 3 пъти на ден ,около 3-4 дни . След това дозата се увеличава на 2 с.л. 3 пъти на ден . И да,помага за отслабване аз ям чиа от 3 дни и съм -3 кг. Почти не ям така ме засищат ,че не чувствам глад .

# 53
# 54
  • Варна
  • Мнения: 1 805
В посочената от Вас статия пише да се яде по 3 чаени лъжички на ден, а не 3 супени, както сте написали Вие в предишния си коментар. След това дозата се увеличавала на 4 ч.л, което са си 2 супени, както аз съм посочила.

За тези, които се интересуват от влагането на чията в храни - вчера пекох веган мъфини (и за постещи), като вместо яйца сложих накисната чия. Станаха страхотни.

# 55
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Аз правих хляб в хлебопекарната и добавих смес от различни видове семена, включително чия.

# 56
  • Мнения: 5 307
Имам въпрос. Какво е правилното съотношение на мляко : чиа при приготвяне на пудинг? Намерих рецепта - 2 с.л чиа, 125 мл прясно мляко, 1,5 ч.л мед. Разбърква се и се слага за няколко часа в хладилника.
Не се получи. Чиата изплува нагоре. Да не би да се залива с горещо мляко?

# 57
  • София
  • Мнения: 10 897
Имам въпрос. Какво е правилното съотношение на мляко : чиа при приготвяне на пудинг? Намерих рецепта - 2 с.л чиа, 125 мл прясно мляко, 1,5 ч.л мед. Разбърква се и се слага за няколко часа в хладилника.
Не се получи. Чиата изплува нагоре. Да не би да се залива с горещо мляко?

Аз правя такъв Шоколадов чиа пудинг.

# 58
  • Мнения: 5 307
Благодаря, явно трябва допълнително разбъркване.

# 59
  • Мнения: 37
Много полезни и много безвкусни Simple Smile

# 60
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Аз накисвам семената за около 10 минути. Докато се измия,облека и си изпия кафето и те стават.
Един ден ги смлях лекичко и добавих в един хляб от разни семена. Така, обаче, не се усеща много вкусът на чията.

# 61
  • Мнения: 1 432
Често използвам чиа. Най-вече в смутита и сурови кремчета тип пудинг или парфе. Слагам и във печива като спойващ елемент. Както и да използвам обаче, добавям достатъчно вода или течност.
Ето някои вкусни неща, в които съм използвала чиа.

Хляб орехи и розмарин-без брашно


Сурови крекери с чиа
Могат и да се опекат, ако не държите да са сурови. Описала съм стъпка по стъпка приготвянето.



Пълнозърнести питки с лимец, ечемик и чиа



Сурово веган парфе с горски плодове


# 62
  • София
  • Мнения: 10 897
А пък аз, освен шоколадовия чия пудинг, който показах на предната страница правя:

Диетични изварени мъфини с кайсии и чиа



Ментов чиа пудинг с праскови



Здравословен хляб без мая



Хляб с чиа семена



Браунис с червено цвекло и семена от чиа



Последна редакция: нд, 28 яну 2018, 19:33 от Vanja77

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 4 054
Аз имам чувството, че в кисело мляко не набъбва, може би става с прясно, но не съм пробвала.

# 64
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Аз имам чувството, че в кисело мляко не набъбва, може би става с прясно, но не съм пробвала.
набъбва,набъбва. Аз дори слагам сутрин още със ставането,после тоалет,тутканици разни и след 10 минути вече е готово за ядене. Ако се сетя, го зареждам вечер,но понякога сутрин ми се яде нещо друго и оставям киселото мляко с чия за обяд.

# 65
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Вече към заредила чия за крекери. Сега ще отивам да ги замеся. Ще споделям резултат след  приготвяне.

# 66
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Станаха страхотни крекерите. Вече почти ги преполових. Вчера установих, че ми липсва конопено семе. Заместих с малко брашно от гроздове семе и конопено брашно. Но резултатът е много добър. Препоръчвам!

# 67
  • Мнения: 1 432
Станаха страхотни крекерите. Вече почти ги преполових. Вчера установих, че ми липсва конопено семе. Заместих с малко брашно от гроздове семе и конопено брашно. Но резултатът е много добър. Препоръчвам!

Страхотно! Радвам се! Не съм използвала досега брашно от гроздово семе. Откъде го купуваш?

# 68
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Бианка,аз го купувах от един специализиран магазин,но затвориха. Имам още малко, а после ще търся онлайн.
Правих шницели с овесени ядки и чия. Станаха вкусни.

# 69
  • Мнения: 1 432
Потърсих в Балев, но нямаха, ще чакам да заредят. Но си купих беално от теф. Ще го пробвам скоро.

# 70
  • Мнения: 1 432
От днес това мързеливо сладко от малини

# 71
  • На ръба..
  • Мнения: 2 119
За първи път правих чиа с тиква по тази рецепта, получи се превъзходен.

След като свърши реших да пробвам друга рецепта с бадемово мляко. Тука съотношението не е правилно изчислено, защото си остана течно, но добавях плодове и пак не остана Blush

# 72
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
*DiDora*,и мм недолюбва тиква. Само за мен да я купувам,не ми се разправя. Но виж с бадемово мляко, много красиво и вкусно.
За закуска накиснах от снощи чия в мляко от соя,добавих замразени ягоди и банан(когато се натисне замразен банан,на сутринта се е разтворил в млякото и му придава един невероятен кремообразен аспект. После сложих овесени ядки и стафиди,малко сметана и канела с малко мед. Не се сетих да снимам,но не остана.

# 73
  • Мнения: X
Купувам Био чия за 1,57лв./100г.
Другата е един лев.
С кисело мляко и мед се старая да хапвам редовно.
Наистина дава много енергия,усеща се.Употребява се и при диабет,високо кръвно и доста други проблеми.Страхотен продукт Simple Smile

# 74
  • Мнения: 1 179
Чия слагам в смутито сутрин по 1 с.л. и разбивам с блендера. Сега обаче съм бременна и в англоезичните сайтове се споменава да не се консумира от бременни, че няма достатъчно данни как влияе на плода.
Някой хапвал ли е по време на бременност?

# 75
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Не мога да ти бъда от полза,но от това, което знам, трябва да се внимава в смисъл че семената са в състояние да увеличават 10 пъти обема си. Така че,или накиснати предварително, или да се ограничи употребата им. Иначе само положителен ефект имат върху организма,подобряват умствената дейност, засищат много бързо, балансират кръвната захар, подпомагат храносмилането. Навлезли са отскоро на пазара и вероятно това е причината за малко предпазливото им използване.

# 76
  • Мнения: 13
Аз ги ям с овесени ядки и кисело мляко, а съпругът ми харесва зелена салата отгоре поръсена със семената. За децата съм пробвала палачинки с чия семена, които се усещат съвсем леко във готовите палачинки. Можеш да ги намериш почти във всеки по-голям магазин. Ние ги ядем почти ежедневно!

# 77
  • Мнения: 14
Ако нямате време да чакате семената да набъбнат, добра алтернатива е да си направите смути и да ги прибавите в него. След това с часове се чувствате сит.

# 78
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Ами те набъбват за около 10 минути. Аз зареждам купичката и отивам да се мия,да оправям къщата,да пия кафе и те вече са готови.

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 4 054
Аз явно имам проблем с чия-та - причинява ми запек и ми подува стомаха. Някой има ли такива проблеми?

# 80
  • Мнения: X
По принцип ефекта ѝ е точно обратен,спомага за храносмилането.
При мен действа супер Simple Smile

# 81
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 765
Ако я накиснеш, пак ли ти провокира този ефект?

# 82
  • Мнения: X
Е тя се хапва само след накисване Simple Smile

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 4 054
Ако я накиснеш, пак ли ти провокира този ефект?

С мюсли съм я консумирала - стои с ного в кисело мляко над 15мин.

# 84
  • Мнения: 2 596
Ако я накиснеш, пак ли ти провокира този ефект?

С мюсли съм я консумирала - стои с ного в кисело мляко над 15мин.



15мин. са малко.Аз си я приготвям от предната вечер.
Според мен и трябва поне 2-3часа да се накисне.

# 85
  • Варна
  • Мнения: 10 589
Аз явно имам проблем с чия-та - причинява ми запек и ми подува стомаха. Някой има ли такива проблеми?
Открих тази статия, в която пише за подут стомах
http://holesterol.eu/странични-ефекти-на-семената-от-чиа/

# 86
  • Мнения: 55
Аз имам чувството, че в кисело мляко не набъбва, може би става с прясно, но не съм пробвала.
Най много набъбват във вода!

# 87
  • Мнения: 98
Вчера накиснах 2-3 супени лъжици чия в 150мл мляко и днес все още не  е набъбнала...Семенцата си стоят мънички и твърди, а млякото си е течно. Дали е от семената? Вие от коя марка сте доволни?

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 26 440
В прясно или кисело мляко?

# 89
  • Мнения: 4 871
Дори и в кисело би трябвало да набъбнат.

# 90
  • Мнения: 98
В прясно или кисело мляко?

Прясно краве мляко

Общи условия

Активация на акаунт