За и против килимите

  • 15 288
  • 51
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 573
Харесвате ли килимите? Какви са плюсовете и минусите им според вас?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Харесвам ги, но са ми трудни за поддръжка. Предстои ми изцяло обзавеждане на къща и смятам да ги пропусна.
Плюс - създават комфорт и завършеност на стаята, минусите май са повече. Събират прах, цапат се, трудно се почистват и перат.

# 2
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Никаква красота и мекота не може да компенсира праха по тях.
Тъкани и леки, че и позволяващи пране може би, но повече - не.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз ги харесвам,но задържат мърсотия и колкото и да ги пера с четка не мога да почистя добре,ние сме с ламинат,който е много по-лесен за поддръжка

# 4
  • София
  • Мнения: 358
Абсолютно против. Да сложа килим означава да се превърна в чистачка 12 часа в денонощието. С дете на 2г, абсурд да си причиня да сложа килим  Mr. Green Пък дори и да е голямо детето, килимите така или иначе задържат прах и много много мръсотия. Има фирми, които идват на място, вземат килима и после го връщат чистичък и сух. Но това колко пъти в седмицата трябва да го правя  newsm78 Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 38 613
Харесвам килимите на вид, но с 2 деца и папагал просто не мога да си ги причиня.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 796
Аз ги харесвам,но задържат мърсотия и колкото и да ги пера с четка не мога да почистя добре,ние сме с ламинат,който е много по-лесен за поддръжка
+1  Peace

# 7
  • Мнения: 4 210
Обожавам килими от типа на персийските.
Имам два разкошни такива, под тях естествен буков паркет.
С две деца съм, от време на време и с папагал (на племенника е, но когато отсъства от града  стои у дома).
Не съм се превърнала в слугиня, нито пък задържат толкова прах.
Отопляваме се и се охлаждаме с климатици, те задържат повечето прах от въздуха.
Килимите ги минава мъжът ми с прахосмукачката веднъж в седмицата. Използваме опцията воден филтър. Доволна съм от резултатите, пък и вече втора година НЕРА филтъра е съвсем бял и чистичък.
Перат се веднъж в годината на автомивка, но при познати и със специално внимание.
Пристрастна съм и за това не чувствам нито тежест, нито дискомфорт при поддръжката им.
Радвам им се.

# 8
  • Мнения: 5 386
Против съм. Не обичам "да обслужвам" излишни или незадължителни аксесоари в дома. Не ми се чистят, иначе има много красиви килими.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 796
Харесват ми ,ама да не са ми в къщата  Laughing Всъщност имам 1 пътечка в коридора,и една стъпка в кухнята пред мивката. Тупам ги и веднъж седмично ги минавам с четка и препарат. Толкова стига.
Ама да си застилам целия апартамент ,не. Ангажимент си е ,слугуване..... задържа прах ,косми, трохички,айде нема нужда. Така ми е много лесно със миенето на паркета Simple Smile

# 10
  • Мнения: 39
Да ги гледам в чуждите къщи - може, но не и в моята. Да, наистина придават уют, топлина и завършеност, но като знам какво чистене пада, за да не еволюират микробите в тях до ниво - динозаври и веднага ми се отщява всичко свързано с килими. За това - ламиниран паркет:)

# 11
  • Мнения: 8 106
Обожавам килими от типа на персийските.
Имам два разкошни такива, под тях естествен буков паркет.
С две деца съм, от време на време и с папагал (на племенника е, но когато отсъства от града  стои у дома).
Не съм се превърнала в слугиня, нито пък задържат толкова прах.
Отопляваме се и се охлаждаме с климатици, те задържат повечето прах от въздуха.
Килимите ги минава мъжът ми с прахосмукачката веднъж в седмицата. Използваме опцията воден филтър. Доволна съм от резултатите, пък и вече втора година НЕРА филтъра е съвсем бял и чистичък.
Перат се веднъж в годината на автомивка, но при познати и със специално внимание.
Пристрастна съм и за това не чувствам нито тежест, нито дискомфорт при поддръжката им.
Радвам им се.
newsm10  и аз така. С три деца съм и постоянно си седим на пода  Simple Smile Не мога да се накарам да седна да играя с тях на твърд и леден ламинат, на килима е мекичко и топличко.

# 12
  • Мнения: 7 848
Не мога без килим,  незавършено, неуютно ми е. Макар, че с котката  и козината й е голям слугинаж.

Но съм за килими. Не мога без килим.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 010
Ние сме без деца и без килими, но имам чувството, че вървят заедно. Не мога да си представя лазещо бебе, със сини коленца, на паркета   Whistling
Плюсове за мен са, че държат топло, меко и не се чува всяка стъпка.
Минуси - трябва хубава прахосмукачка (минимум с воден филтър).

Някой ден ще си купим килими, засега не са ни нужни  Peace

# 14
  • Мнения: 141
Много ми харесват,но само да ги гледам  Party
Вкъщи съм махнала всички килими ,писна ми всеки месец да ги пера,събират много прах.С теракота ми е много удобно прахосмукачка и парочистачка и съм готова  Laughing

# 15
  • София
  • Мнения: 358
Единствения път, когато сложих килими, беше като пропълзя малкото. Това беше за няколко месеца. Като стана на 1г и 2-3 месеца ги махнах.
Съгласна съм напълно за сините коленца и седенето на студения под. Главно заради това ги сложих, докато детето беше предимно на земята, пълзейки и играейки си там.  Peace

# 16
  • Мнения: 50
Против, прашлясват и се мацотят. Паркет, ламинат, плочки са за предпочитане.

# 17
  • Мнения: 140
За килимите съм,някак си без тях ми е много постно,въпреки че имам килим само в хола.

# 18
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 409
За килимите съм! Честно казано съм изненадана колко много хора живеят без/не харесват килими!

# 19
  • Мнения: 63
 newsm10Щастива съм,защото днес си купих нов килим! много ми е хубаво и уютно!

# 20
  • Мнения: 2 328
"За" килимите съм.Имам малко бебе,което лази и не бих го оставила да си играе на студен паркет примерно.Прахосмукачката ми е Рейнбоу,проблеми с поддържането на чистотата у дома нямам.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То по-добре да се помисли за подово отопление, отколкото мнимата изолация на един килим.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 010
Лилянa, аз килима не го разглеждам като "топлоотдаващо", лятото колкото и да е горещо предпочитам да седна на мек килим, отколкото на ледени, твърди плочки или паркет.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 277
Харесвам килими (и пердета), не завършено и голо ми е без. А и децата ми, нищо, че са вече проходили, все още си играят на пода. Чисти се редовно с прахосмукачка, лятото се перат.

Интересно, преди да навлезе водния филтър, динозаври ли са се разхождали в домовече ни.

# 24
  • Мнения: 5 178
И аз съм за килимите, детето е почти на 8 и още си играе предимно на земята .. Е не мога да си представя да стои на паркета, особено зимата, когато под нас никой не живее (ползват го за лятна резиденция  Rolling Eyes)

В холът и трапезарията оптично са ми разделени с килим под холната масичка bowuu

# 25
  • Мнения: 851
В търсене съм на подходящ килим...Сума време се чудих какво не ми е наред в дневната. Според мен от някои ламинати и изобщо ламинирани повърхности, се събира много прах, не толкова от килимите. Наблюдавам вкъщи и при баща ми с неговия балатум- чак ме е яд, че съм 'модерна'. Дано и новите килими не са от някакви особени материи, да събират прах, но..съмнявам се да стане по- зле.

# 26
  • Мнения: 72
За мене килимът е задължителен, ако се стремим към красив и завършен интериор. Вече човек може да меневрира с материите в зависимост от помещението и навиците си. Разбира се, поддръжката е по-трудна, неизбежно е  Laughing

По-големият проблем е, че повечето килими на нашия пазар са доста грозни...  ooooh!
Когато търсех килим за хола на достъпна цена, не успях да си харесам нищо тук и си поръчах от Urban Outfitters. Уникален като шарки, но много лошо качество. След няколко пранета избеля  #2gunfire

Икеа имат няколко килима, които ми допадат - всички персийски модели без този
 Красив е и с чудесен десен, но прекалено груб на пипане. Изобщо не мога да си представя да го сложа в домашни условия.

Другите ми фаворити са:
STOCKHOLM и IKEA/STOCKHOLM


ALVINE

# 27
  • Мнения: 4
мда много прах събират

# 28
  • Мнения: 2 052
Не харесвам килими, обаче имам, тъй като сме с грозни плочки навсякъде  Mr. Green Предните собственици са имали някакъв много странен вкус, кухнята ми например е с плочки в тъмно зелено и кафяво, в различни нюанси, светло, тъмно, абе ужас  Mr. Green Във всяка стая имам напукани плочки. Мечтая да сложим навсякъде ламинат и да съм без килими Simple Smile
Не ги харесвам, защото събират много прах, колкото и да чистиш. И някак по-просторно ми е без тях в и без това малкия апартамент Simple Smile

# 29
  • София
  • Мнения: 478
Категорично "ЗА". Това е нещо като пердетата - придава завършемост и уют на интериора.
По отношение на цапането - прахосмукачка на 2-3 дена и пране 2-3 пъти годишно, мисля са си съвсем ОК. Децата са непрекъснато по земята и климът ми е много важен  Simple Smile.
В момента съм изправена пред голямо чудене - в кухнята, в карето мивка/печка/хладилник, искам да постеля нещо, но не знам какво newsm78. Проблемът е, че непрекъснато някой се разнася с мокри ръце или продукти, понякога нещо капе/пръска, и ако не се забърше веднага, се разнася, а не мога да мия непрекъснато. Та си мислех дали да не взема 2-3 от малките Икейски килимчета тип черджета - така ще мога да го пера веднъж седмично и да си слагам другото. Ох, не знам newsm78!

# 30
  • Мнения: 4 210
Онзи мокет от 3 лв метъра на Брикото.
Докато седях и се чудех какъв цвят да избера за кухнята си, която е с гранитогрес на пода, дойде служителката и ми вика: "За тази цена тази година син, догодина сив" hahaha  Mr. Green

# 31
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 409

В момента съм изправена пред голямо чудене - в кухнята, в карето мивка/печка/хладилник, искам да постеля нещо, но не знам какво newsm78. Проблемът е, че непрекъснато някой се разнася с мокри ръце или продукти, понякога нещо капе/пръска, и ако не се забърше веднага, се разнася, а не мога да мия непрекъснато. Та си мислех дали да не взема 2-3 от малките Икейски килимчета тип черджета - така ще мога да го пера веднъж седмично и да си слагам другото. Ох, не знам newsm78!

Едно такова памучно от 5 лв. съм си постлала пред мивката и ми е много удобно!  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 478
Едно такова памучно от 5 лв. съм си постлала пред мивката и ми е много удобно!  Peace

Пере ли се в пералня?


# 33
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 409
Да, пере се! 😊

# 34
  • София
  • Мнения: 478
Благодаря ви, момичета! Вече взех решение - остава и да отскоча до Икеа Simple Smile

# 35
  • Мнения: 46 551
Преди бях против. Даже детето го отгледахме на гол гранитогрес и паркет.
Но след като веднъж пробвах, вече съм за. Не може да се постигне такъв уют без тях, въпрос на вкус, наистина, но ми е много по-приятно с тях  Simple Smile Не се цапат толкова веднъж годишно ги перем. Прах всичко събира в крайна сметка, и пердета, и щори, и дамаски на дивани и т.н. Няма как да живеем с стерилна обстановка.
Но ако човек има здравословни проблеми, които се влошават от тях, тогава - няма начин.

Ето такъв тип ми харесва в последно време. Ще го взема като на нашият му дойда време за смяна  Laughing
Много обичам да седя на пода, а този толкова мекичък изглежда, че няма да могат да ме вдигнат от него  Joy

# 36
  • Мнения: 288
Ние имаме подобен в спалнята и наистина е страхотно. Много е приятно, тихо, топло и уютно. Цапа се да, но в спалнята е поносимо. Имам предвид, че не стоим по цял ден там, а и се събуваме боси, когато влизаме в тази стая. Два пъти в годината го пере фирма. Нямаме никакви алергии, така че ни е добре.

# 37
  • Мнения: 11 136
Хич не е мнима изолацията на килима, нито топло-, нито шумоизолацията. Работи си и още как, дори да е покрита само част от пода.
И на мен ми създава уют, живяла съм и без, е много са ми стерилни интериорите без текстил (килим, пердета) - днес някак виждам и мода в това, да се слагат щори вместо пердета, ламинат вместо естествени материи на пода и т.н. Отговорите във форума го доказват.
С почистването сме свикнали, но все пак - по-светлите килимчета се сменят през около 5 г. Поради това - а и поради други причини -не бих си купила постелка за хиляди левове.

# 38
  • Мнения: 993
Хич не е мнима изолацията на килима, нито топло-, нито шумоизолацията. Работи си и още как, дори да е покрита само част от пода.

Така е - дом без интериорен текстил създава усещането за студенина, твърдост, незавършеност и винаги "кънти". При цялата ми любов към изчистените интериори, не мога да си представя как хората доброволно се лишават от уюта на килимите и пердетата и стъпват/седят на твърди и студени подове...

# 39
  • Мнения: 3 039
Килимите ми създават усещане за уют, за завършеност на интериора, но несъмнено изискват много грижи!

# 40
  • Мнения: 268
Аз много харесвам килими с дълги влакна, но толкова трудно се чистят.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 448
Имам четири стаи и във всяка имам килим , но малък ,обикновенно под масичката в хола , под трапезната маса в дневната , като пътечка в спалнята , а в детската имаме от тези с улиците , синът ми е първи клас но все още търкаля колички буквално легнал върху килимчето си на пода Simple Smile
Лятото ги махам , защото тогава внясаме повечко мръсотия , например след плаж ... #Crazy
преди около седмица си ги сложих отново чистички , напълниха дома ми с уют и топлина !
Немога да свикна без тях , не ми е хубаво !

# 42
  • Мнения: 17
Килимите придават завършеност на интериора. Без тях определено е доста студено у дома през зимата. Определено съм за. Детето ми е с алергии и алерголога каза да ги махам, но честно казано не смятам че те са най-големия проблем.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 448
Ох и моето е с алергии Sad
но на мен пък ми казаха редовно изтупване и почистване !То и без това ги чистя всеки божи ден .

# 44
  • София
  • Мнения: 44 200
Абсолютно за килимите съм... За да не се събира прах - гладко тъкани или с къса нишка, въпреки, че аз предпочитам дългокосмести, меки, топлички, идеални за въргаляне на  деца.
Много харесвам едни икейските от юта... така за кухня, трапезария...

# 45
  • Мнения: 1 308
В къщи сме с подово и камина, и въпреки това съм за килимите, защото придават уют на дома Heart Eyes
От друга страна събират косми, прах, кончета, боклучета и т.н. Нашите килими са прибрани и след време, когато имаме деца със сигурност ще се използват
Wink

# 46
  • Мнения: 18 559
За килимите съм, но не масовитете изкуственяци, а тези - плътните, дебели, вълнени килими. Heart Eyes

# 47
  • Мнения: 1 416
Твърдо ПРОТИВ!
Гнусосъбирачки!
Мразя килими! И мокети!
Събират прах и мръсотия, никога не могат да бъдат идеално чисти така, както един гладък, миещ се под, независимо от какъв вид.
Килими, мокети, китеници и всякакви черги - там, където живея аз - НЕ!
Чистенето само с прахосмукачка - не е чистене. Не се ли измие с вода и препарат, и парцал - значи е мръсно. Да, и пердетата събират прах, както и всичко останало, но по пердетата не ходиш с крака, докато по килима стъпваш постоянно. Та дори и с домашни чехли да си, пак се цапа предостатъчно. А нещо, което переш два пъти в годината, абсолютно не е чисто.

Последна редакция: вт, 11 ное 2014, 03:29 от AQUА

# 48
  • Мнения: 13
Не мога да си представя дом без килими и пердета,дом не офис....На пазара в момента има такова разнообразие от килими,хубави и качествени,избира се лек и удобен за тупане килим и готово,за пране същто си има фирми,останалото с праха и мръсотията е въпрос на хигиена от страна на домакинята.Нима плюшените играчки не събират прах но всички родители имаме много от тях и са постоянно в ръцете на децата ни.Праха е на всякъде около нас,ние невидимо живеем с него,с добра хигиена се справяме с всичко

# 49
  • София
  • Мнения: 38 613
Мета всеки ден по 2 пъти, в почивните дни поне по 1 път на ден на пода се разсипва храна или разлива течност - при това положение е просто невъзможно да поддържам килим.
Плюшени играчки имаме малко и децата не играят с тях.
Нямаме пердета, а щори.
Абе - офис! Mr. Green

Преди ремонта свекърва ми държеше много на един персийски килим в стаята. Голямото дете беше придобили една странна, лека, но постоянна кашлица/покашляне. Махнах килима - махна се и кашлицата.

# 50
  • Мнения: 851
Намерих си два килима вкъщи и се чудя какво да ги правя. Никога не са били ползвани и ме е страх да не ги повредя. От онези- гладко тъкани май им казват. Някой има ли си такъв? Интересува ме лесно ли се поддържат, как се перат...Ще се радвам някой да сподели, че втори месец им се чудя.
Принципно съм за килимите. В момента сме без и е лесно за поддръжка, но така или иначе всеки ден чистя прахоляк от ламината. Пък ми е неуютно така. Колкото до здравословната страна- с астматик съм вкъщи, случвало се е и 2х на ден да чистя, не забелязвам това да влияе по някакъв начин. Прах си има, разликата е къде се събира. Всичко останало е въпрос на усещане.

Последна редакция: чт, 13 ное 2014, 14:33 от Leaves

# 51
  • Мнения: 568
Харесват ми и ми изпълват с досада в равни количества.

Общи условия

Активация на акаунт