С възрастта шансовете за забременяване намаляват, защото?!

  • 22 683
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 846
Здравейте!
Имам няколко въпроса по темата. Ако някой отговори компетентно ще съм благодарна.  Peace
Цитат
Рисковете на възрастта
С възрастта шансовете за забременяване намаляват, защото

   
 -Обвивката на яйцеклетката става по-твърда и сперматозоидът прониква по-трудно.
След като обвивката става по-твърда, как е възможно да забременее една жена? Или този проблем може да се реши, как? За каква възраст става дума?!

 -Времето между овулацията и следващия цикъл не е достатъчно, за да може оплоденото яйце да се имплантира в обвивката на матката. 
Това е напълно неразбираемо за мен...?!

 -При мъжете над 45 г. се увеличава количеството “дефектна“ сперма - около 16% в сравнение само с 4% при мъжете до 30 г.
Това означава ли, че мъжете трябва да имат деца до 30г. възраст?!

 -Цикълът се нарушава и става по-трудно да се прогнозира кога настъпва овулацията.
Защо се нарушава цикъла и може ли по някакъв начин това да се промени?

 -Намалява количеството на влагалищните секрети, които подпомагат движението на сперматозоидите.
Как могат да се увеличат влагалищните секрети, за да се подпомогне движението на сперматозоидите?

Източник: http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=230&aid=5650
С тъмно червено са моите въпроси, а другото е извадки от някаква статия.
Ще се радвам на точни и ясни отговори.  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 186
извинявам се предварително, че няма да дам точни отговори на въпросите ти, но това мисля, че само специалист може да ти го обясни.
да, наистина шансовете с времето намаляват, но не спират или не са загубени. всеки организъм е природа, а не математика. историята познава всякакви случаи на забременели безпраблемнно жени и над 40+ със здраво родени деца, вкл. и татковци на такава възраст. въпросът е, че когато си готова да имаш дете и не стане в рамките на 6 месеца до година, да се обърнете към специалист по репродуктивно здраве и да направите необходимите изследвания да се види защо не става и къде е причината. не винаги възрастта е показателна за проблеми или каквото и да било.
аз лично се борих 7 години и преминах и през ада, но не се отказах и в скоро време очаквам моето щастие.
те губи време, а действай и ще намериш отговор на всичките ти въпроси. успех  Peace

# 2
  • Мнения: 1 846
извинявам се предварително, че няма да дам точни отговори на въпросите ти, но това мисля, че само специалист може да ти го обясни.
да, наистина шансовете с времето намаляват, но не спират или не са загубени. всеки организъм е природа, а не математика. историята познава всякакви случаи на забременели безпраблемнно жени и над 40+ със здраво родени деца, вкл. и татковци на такава възраст. въпросът е, че когато си готова да имаш дете и не стане в рамките на 6 месеца до година, да се обърнете към специалист по репродуктивно здраве и да направите необходимите изследвания да се види защо не става и къде е причината. не винаги възрастта е показателна за проблеми или каквото и да било.
аз лично се борих 7 години и преминах и през ада, но не се отказах и в скоро време очаквам моето щастие.
те губи време, а действай и ще намериш отговор на всичките ти въпроси. успех  Peace
Благодаря ти за подкрепата и хубавия пост. Hug Успех и на теб в пътя.  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 869
Съншайн,по точка втора ,ако така можем да я наречем ,бях чела ,че с годините циклите идват по начесто.Според мен и от там лутеалната фаза намалява,тоест момента в който ембриона може да се имплантира в матката.
Все пак не съм мед.лице,и инфото е от нета,а там не всичко е 100 % вярно.

# 4
  • Мнения: 1 846
Съншайн,по точка втора ,ако така можем да я наречем ,бях чела ,че с годините циклите идват по начесто.Според мен и от там лутеалната фаза намалява,тоест момента в който ембриона може да се имплантира в матката.
Все пак не съм мед.лице,и инфото е от нета,а там не всичко е 100 % вярно.
Благодаря ти, аз си мислех че циклите стават все по-рядко. Peace Но е вярно това, че не всичко в интернет е 100 % вярно.

# 5
  • Мнения: 344
Възрастта, на която стават много неща, е различна при жените. При мен няма нищо от изброените в списанието опасности на възрастта за жените, а е възможно да ги има при по-млади жени от мен. Има клиники в чужбина, където обръщат основно внимание на изследванията и възрастта малко ги впечатлява, да не кажа изобщо, стига да имаш овулация. Както се сещаш, това е в Америка - страната на възможностите и на световния напредък. Моите изследвания съответстват на жена с 10 години по-млада от фактическата ми възраст и като ги чета такива статии, като тази в списанието, само си казвам - тия признаци ги няма при мен. Така и ти, Съншайн, ако нямаш нищо от изброените опасности на възрастта, не се шашкай. Пък, ако ги имаш , Доки е достатъчно информиран, за да ти помогне. Опасностите на възрастта ги приеми само като предупредителна жълта светлина на светофар, след която може да има зелена светлина за твоите ин витро опити. Всичко зависи от биологичния часовник, който е различен от ЕГН.  Grinning

# 6
  • Мнения: 1 846
Възрастта, на която стават много неща, е различна при жените. При мен няма нищо от изброените в списанието опасности на възрастта за жените, а е възможно да ги има при по-млади жени от мен. Има клиники в чужбина, където обръщат основно внимание на изследванията и възрастта малко ги впечатлява, да не кажа изобщо, стига да имаш овулация. Както се сещаш, това е в Америка - страната на възможностите и на световния напредък. Моите изследвания съответстват на жена с 10 години по-млада от фактическата ми възраст и като ги чета такива статии, като тази в списанието, само си казвам - тия признаци ги няма при мен. Така и ти, Съншайн, ако нямаш нищо от изброените опасности на възрастта, не се шашкай. Пък, ако ги имаш , Доки е достатъчно информиран, за да ти помогне. Опасностите на възрастта ги приеми само като предупредителна жълта светлина на светофар, след която може да има зелена светлина за твоите ин витро опити. Всичко зависи от биологичния часовник, който е различен от ЕГН.  Grinning

Да, като допълним и мъжкия фактор защото все пак децата не си ги правиш сама Simple Smile Което пак не е свързано с възрастта, а с това колко се е грижила мама за сина си примерно защото понякога и това го има.
Иначе по принцип за възрастта, в бг прекалено много обръщат внимание на годините....
И ако клиниките извън бг са загрижени за човека, тук са загрижени само как да те стресират за да ти вземат парите най-успешно. Костатирам, но мисля че не съм само аз на това мнение четейки форума. Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 423
Момичета, вместо да си чешете езиците се огледайте в подфорума- вижте колко млади жени , много под 40г. имат проблем с яйчниковия резерв. Резервът се уврежда не само от напредването на годините, но и от редица болести, които могат да те налазят по всяко време. Тези с прекрасния резерв над 40 години не пишат тук, защото нямат нужда.
Цените в клиниките са високи и често непосилни, но твърдението, че клиниките са направени просто да ни скубят не е валидно за всички- направени са, за да ни помогнат, а това струва много пари.

# 8
  • Мнения: 1 846
Момичета, вместо да си чешете езиците се огледайте в подфорума- вижте колко млади жени , много под 40г. имат проблем с яйчниковия резерв. Резервът се уврежда не само от напредването на годините, но и от редица болести, които могат да те налазят по всяко време. Тези с прекрасния резерв над 40 години не пишат тук, защото нямат нужда.
Цените в клиниките са високи и често непосилни, но твърдението, че клиниките са направени просто да ни скубят не е валидно за всички- направени са, за да ни помогнат, а това струва много пари.
Благодаря за коментара, Шмати! Peace
Познавам жени с нормален цикъл над 60 г., просто исках да споделя това което ме вълнува. Simple Smile Не знам кой е споменавал 40 г. жени, но определено не съм аз.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 24
Познавам жени с нормален цикъл над 60 г.
Чак за такава екстраполация не говорим. Нормален цикъл не означава само наличие на менструация. Ако изследването на цикъла в динамика (хормони FSH, E2, LH, прогестерон и др.), на щитовидна жлеза и много други са с драстични отклонения, тогава и при наличие на нещо подобно на менструация, цикълът изобщо не е нормален. За преклонната възраст, за която говориш в цитата, и която най-често настъпва около 55 г., със сигурност стойностите на хормоните в динамика (FSH, прогестерон и др.) не са в норма, дори и при подобие на менструация.
Нормален цикъл (в литературата такива жени се цитират като normal cycling woman) имат жените, при които всички изследвания на цикъла в динамика (FSH, E2, LH и др.), са нормални. Каквото и да им изследваш, все им е нормално. Такива жени (normal cycling woman) са млади и фертилни, независимо от възрастта им.

Последна редакция: ср, 04 юли 2012, 18:58 от doc

# 10
  • Мнения: 1 846
Познавам жени с нормален цикъл над 60 г.
Чак за такава екстраполация не говорим. Нормален цикъл не означава само наличие на менструация. Ако изследването на цикъла в динамика (хормони FSH, E2, LH, прогестерон и др.), на щитовидна жлеза и много други са с драстични отклонения, тогава и при наличие на нещо подобно на менструация, цикълът изобщо не е нормален. За преклонната възраст, за която говориш в цитата, и която най-често настъпва около 55 г., със сигурност стойностите на хормоните в динамика (FSH, прогестерон и др.) не са в норма, дори и при подобие на менструация.
Нормален цикъл (в литературата такива жени се цитират като normal cycling woman) имат жените, при които всички изследвания на цикъла в динамика (FSH, E2, LH и др.), са нормални. Каквото и да им изследваш, все им е нормално. Такива жени (normal cycling woman) са млади и фертилни, независимо от възрастта им.

Възможно е, само констатирам само факти. Не бих казала, че жената за която говоря не е с нормални хормони и всичко отстанало в норма. Но все пак и подържането и спокойствието влияят. Peace
А възможно ли е всичко да е нормално като хормони и пак нещо да не е наред?

# 11
  • София
  • Мнения: 1 423
Съншайн, какъв е конкретният въпрос, който те тормози, кажи ни, за да дадем съвет ако можем? Всичко е възможно- може да си в прекрасна възраст, с прекрасни хормони, изрядни вътрешности, хиляда изследвания и всякакви опити и пак да не си бременна.
Може да си над 40 години, с един яйчник и без тръби, последната яйцеклетка да ти намерят и пак да забременееш.

# 12
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
... защото яйчниковият резерв намалява, защото качеството на яйцеклетките се влошава, има го понякога този проблем и при жени в пикова фертилна възраст, никой не отрича, но почти задължително се наблюдава при преминалите я. Защото оплодителната способност при мъжете спада, понякога рязко. Защото рисковете от възникване или влошаване общи заболявания, намаляващи шансовете за успешно завършила бременност, скачат много. Защото е имало достатъчно време вредните навици да си кажат думата. И какво ли още не.
Липсата на връзка между възрастта и шансовете за добре завършила бременност е подвеждащо вярване. Има и то каква. Не ми харесва, ама никак, понеже касае пряко и мен, но е факт. През 2008 г, когато забременях със сина ми на 32, FSH беше 3, само 2 г по-късно, когато започнаха проблемите около все така неидващото второ, вече беше 8. За това пък, асистираните репродуктивни технологии напредват много бързо. В Брюксел рядко виждам бременна жена под 35 г., горе -долу толкова е видимо средната възраст на пациентите в репродуктивните им клиники. Така, че надежда винаги има, не губя моята.

Последна редакция: чт, 05 юли 2012, 02:22 от Saule

# 13
  • София
  • Мнения: 6 372
шансовете намаляват, защото намалява общият брой на яйцеклетките и се увеличава броят на дефектните яйцеклетки. това е единствената причина.

# 14
  • Мнения: 344
шансовете намаляват, защото намалява общият брой на яйцеклетките и се увеличава броят на дефектните яйцеклетки. това е единствената причина.
Ето как намалява яйчниковият резерв и как има жени на около 45 години с капацитет на 30-35-годишни жени. Общата тенденция е една, а това, което става при конкретната жена, е друго:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:WallaceKelseyModel.jpg

В литературата трябва да се чете и между редовете. Например, питаш ли се, как е установено, че яйцеклетките при група жени на определена възраст са дефектни? Коя жена без проблеми с фертилността ще се подложи на изследване за качество на яйцеклетките?

Има разлика между фактите, установени при проблемни двойки, които най-вече се изследват за качество на гаметите, и останалите, които никога не се изследват, защото нямат проблеми. Двете групи трябва да са на една и съща възраст, а резултатите ще са определено различни.

Само обръщам внимание на детайлите и че общата тенденция е едно, а конкретната жена - друго.

Последна редакция: чт, 05 юли 2012, 18:40 от mammita2012

# 15
  • София
  • Мнения: 6 372
шансовете намаляват, защото намалява общият брой на яйцеклетките и се увеличава броят на дефектните яйцеклетки. това е единствената причина.
Ето как намалява яйчниковият резерв и как има жени на около 45 години с капацитет на 30-35-годишни жени. Общата тенденция е една, а това, което става при конкретната жена, е друго:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:WallaceKelseyModel.jpg

Само обръщам внимание на детайлите и че общата тенденция е едно, а конкретната жена - друго.

само обръщам внимание на това, че в науката подобни случаи се наричат казуистика, както ти много добре знаеш. и когато се информира пациента за шансовете му/й, не е редно да се натъртва върху наличието на отделни, казуистични и единични случаи, които са хилядни части от процента - защото такова натъртване може да генерира напразни надежди и да коства огромна загуба на средства, време и нерви.

както и да е, темата изобщо не е за това, което посочваш. темата беше - защо намаляват шансовете за забременяване с възрастта, а не "има и жени, които на 45 имат запазен ЯР".

# 16
  • Мнения: 344
наличието на единични случаи, които са хилядни части от процента
Извадката на жените с женски фактор от ин витро центровете (група 1) не е представителна за жените изобщо (група 2) на която и да е възраст. Още повече, група 2 е дори преобладаващата част от жените, а не единични случаи и в никакъв случай части от процента, както пишеш. По-скоро жените с женски фактор от ин витро центровете са по-малката част в сравнение с всички останали жени. Т. е точно обратното на това, което казваш.
Твърдението, че ако жените от една болница имат заболявания, то всички жени имат тези проблеми, в невярно.
Горното обсъждане е по повод промяната на фертилността с възрастта, което става в толкова широки граници, че жените не трябва да се учудват, ако на определена възраст изобщо нямат съответните общоприети за възрастта признаци.
Аз обясних прозрачно ясно нещата и не ми се спори.  Grinning
По-скоро, жените трябва да вярват на това, което става конкретно с тях, а не в общия случай.


# 17
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Нека не забравяме, че изследванията върху ЯР и процесите на изчерпране се простират далеч не само върху пациентки на клиники с женски фактор, а върху контролни групи от цялостната женска популация. Които недвусмислено показват, че изчерпването на резерва и влошаването на качеството на яйцеклетките е възрастово обусловен процес. Гадно е, да, но да гледаме истината в очите.

Продължавам да твърдя, че възрастта е фактор и при общите заболявания (особено автоимунните), които повишават риска от ранно прекъснали бременности и незачеване.

Последна редакция: чт, 05 юли 2012, 23:10 от Saule

# 18
  • София
  • Мнения: 1 423
За да разберат какво става конкретно в тях, трябва да отидат на лекар, който да им назначи и разчете изследванията свързани с яйчниковия резерв, а не да си стоят вкъщи и да смятат, че щом им идва могат да се залъгват, че всичко е наред.

# 19
  • Мнения: 1 846
Съншайн, какъв е конкретният въпрос, който те тормози, кажи ни, за да дадем съвет ако можем? Всичко е възможно- може да си в прекрасна възраст, с прекрасни хормони, изрядни вътрешности, хиляда изследвания и всякакви опити и пак да не си бременна.
Може да си над 40 години, с един яйчник и без тръби, последната яйцеклетка да ти намерят и пак да забременееш.
Понякога си мисля, че всичко е от стареенето на организма! И сякаш след определен период от време чувстваш как остаряваш, тоест тялото ти се променя без да знаеш защо. Мислех си, че тези неща са свързани с физиката на човек. Но може би е и до психика, постоянно някой ти твърди че до определена възраст си млад, а после едва ли не стар! Всичко това ми се струва нелепо.
А здравословните проблеми може би по-скоро са свързани с фактора неправилно хранене и много стрес. Simple Smile Правя си изводи, за да помогна сама на себе си. Ако човек не може да помогне на себе си, как ще помогне на друг?! Всеки се чувства по различен начин нужен или полезен. Може би, тези неща са начин на мислене и възпитание. От където може би идват и всички други проблеми.
А това, което ме тормози вече го споменах защо хората трябва по годините да определят дали си стар или млад?! Това ли е фактора, за да се чувстваш пълноценен в собствената си кожа?! Що за стрес е това, първото което навсякъде те питат е на колко години си? И сякаш определящия фактор е това...като чуят определена възраст пак - а ти си млад, че ако не си на 25 г. стар ли си?
Сутринта се обаждат на мъжа ми по повод работа и го питат на колко години е?! Защо...Четеш в обявите за работа търсим хора до...еди какви си години!!!! Другите какво не са хора или какво? Не са млади ли? Смешно е. Чудя се в каква лудниц живея, чета в други теми как хората страдат от панически разтройства-познайте защо, ами от стреса който вече е минал предела си. На където и да се обърнем сме под огромен стрес, ама на каква цена?! Здравето ни, ако преди от определени болести са страдали хора над 60 г. възраст сега от същите болести страдат хора на 20-30г. възраст! Уж, си направихме свят пълен с неща за нас си и за удобството си, а същност сме станали роби на хора: лекари, гсм оператори, телефонни сметки и други плащания, луксозни къщи ....за сметка на здравето ни. Каква е ползата не знам! Лично за мен, вредата от тези неща е по-голяма от колкото ползата. Peace Преждевременно ни застаряват от толкова много стрес и срахове. Нали има медицина, до къде се е развила освен да режат и да те тъпчат с хапчета?! Това ли е решение на проблемите?! И другото за всеки проблем ходиш при различен лекар и веки ти казва различно нещо, накрая се чудиш кой ти казва истината. Ами нали има изследвания които се правят има апаратура с която може да се види къде е проблема, защо тогава няма лечение а само скалпел и лекарства от които организма бавно но сигурно се скапва докато издържи. Прекалено много въпроси имам, далеч съм от мисълта че някой може да отговори на всички тях.
Но не ми се иска от годините да зависи шанса ми за дете! Или от здравето ми, защото лекарите не лекуват. Лично аз съм се заела с това да си помогна и се надявам и на други да мога да помогна след това. Боря се и искам да се справя, заради себе си и заради хората които обичам и ме обичат. Simple Smile

....В Брюксел рядко виждам бременна жена под 35 г., горе -долу толкова е видимо средната възраст на пациентите в репродуктивните им клиники. Така, че надежда винаги има, не губя моята.
За вредните навици съм съгласна, до някъде защото и там фактора години не е най-определящ.
Имате надежда, защото се намирате в Брюксел?
Без достатъчно пари определено се губи надежда, аз живея в бг!

шансовете намаляват, защото намалява общият брой на яйцеклетките и се увеличава броят на дефектните яйцеклетки. това е единствената причина.
Явно само, че има хора които това нещо не го знаят или го научават прекалено късно. Peace

Последна редакция: пт, 06 юли 2012, 12:41 от Съншайн

# 20
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Съншайн, надеждата и парите нямат много общо. Аз съм пациент на българска клиника, в Брюксел на вратата направиха такива издънки (хайде на процедура без цитонамазка и микробиология!, това като за начало, има и още), че стреснато си хванах багажа и се прибрах тук. Там, разбира се, няма фонд  Laughing, но не това беше главното ми основание да предпочета България. Човек не знае какви професионалисти има под носа си, докато не изсърба попарата на светилата  Hug Така, че не губи надежда, най-вече тук!
 

# 21
  • Мнения: 344
Познавам жени, които забременяха по естествен начин без проблем и родиха децата си: на 39 години и други на около и след 45 години (имат по две деца едно след друго на тази възраст). Тогава нямаше ин витро в България. Изключих предположението, че се движа сред най-плодовитите жени, и приех тези факти за нормални за съответната възраст. Огромната разлика във фертилността и яйчниковия резерв между жените с напредване на възрастта става толкова голяма, че в много случаи става обратното: по-възрастна жена (ФАР не я финансира) има по-добри шансове за свое дете от по-млада жена (ФАР я финансира). Това е истината, която подкрепя известните доктори, които гледат изследванията на жените, а не възрастта им.

Последна редакция: пт, 06 юли 2012, 16:55 от mammita2012

# 22
  • София
  • Мнения: 6 372
Познавам жени, които забременяха по естествен начин без проблем и родиха децата си: на 39 години и други на около и след 45 години (имат по две деца едно след друго на тази възраст). Тогава нямаше ин витро в България. Изключих предположението, че се движа сред най-плодовитите жени, и приех тези факти за нормални за съответната възраст. Огромната разлика във фертилността и яйчниковия резерв между жените с напредване на възрастта става толкова голяма, че в много случаи става обратното: по-възрастна жена (ФАР не я финансира) има по-добри шансове за свое дете от по-млада жена (ФАР я финансира). Това е истината, която подкрепя известните доктори, които гледат изследванията на жените, а не възрастта им.

логиката на изводите ти е меко казано, особена. това е т.н. "логика на 100-те процента" - ако се случи на мен, събитието е с вероятност 100%, ако не ми се случи на мен - 0%.
да, ама в науката не се смята така статистическа вероятност.

според данни на НСИ, в България годишно има около 20 раждания от жени над 50 г. възраст.
това е. потърси данните, публични са, това са данни за всички раждания, а не за инвитро оплождания, там ясно се вижда каква е тенденцията.

лекарите, занимаващи се с инвитро, са най-наясно с женската фертилност. и точно те са на мнение, че една млада жена с изчерпан яйчников резерв има по-добри шансове да зачене от една жена на 45 с много добри овариални показатели.
аз самата, уви, съм пример за това. първо дете съм родила на 39 г., след което не успях да зачена втори път, въпреки усилените опити, добрите овариални показатели, липсата на проблеми и доказаното оплождане на яйцеклетките. имаме и други такива примери сред нас.

да, някои успяват и на по-късна възраст. и какво от това? това не променя тенденцията.

изобщо, ти какво всъщност се опитваш да кажеш? че плодовитостта на жената се увеличава с възрастта или че фондът трябва да финансира без ограничение на възрастта?  Laughing

# 23
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Аз познавам една жена, която на 55 почти няма бели косми, но тенденцията е още от средата или дори началото на четиресетте да се налага ползване на боя (ако така искаш, разбира се). Шансът аз да съм като нея е едно на няколко хиляди, така, че минималното 0.01 % малко ме вълнува. То е прекалено теоретично.

Тъкмо сериозните репродуктивни специалисти никога не пропускат да подчертаят ролята на възрастта, просто, защото той е измежду решаващите да успеха на репродуктивната терапия. Когато моят лекар за първи път ми каза "Добре ти е резервът за твоята възраст", аз подскочих до тавана. Бях на 35 тогава и си казах "Глупости, 35 е нищо". Нищо не е в социален смисъл, в биологичен е много. Отне ми време да го приема. Пикът на фертилната вързаст е около 25, няма лекар, който да оспорва това. Въпреки че, ето - и аз се хващам за сламки, jam съобщи за първа бременност на 39 и аз си мисля "На 36 съм, може пък да ми се усмихне късметът"... Дано на всички.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 423
Съншайн, тревожат те много неща, но си на прав път- искаш да се грижиш за себе си по-най-добрия начин- без стрес и здравословно хранене. Всъщност това е първото нещо,което голяма част от ин-витро специалистите препоръчват като крачка към забременяването. На мен ми казаха да го приложа, за да си увелича шансовете и ако мога така да забременея естествено.
Но просто има чисто физическа бариера понякога- например да имаш увредени тръби или сперматозоидите на партньора да не са достъчно пъргави, тогава трябва лекар да помага. И ако не идеш да разбереш къде е причината, може да имаш перфектни яйцеклетки и да не си на 25 г. , но пак да няма бебе.

# 25
  • Мнения: 344
според данни на НСИ, в България годишно има около 20 раждания от жени над 50 г. възраст.

какво всъщност се опитваш да кажеш? че фондът трябва да финансира без ограничение на възрастта?  Laughing
Jami, 20 раждания на такива жени в БГ е потресаващо много. Как да родят тези, които масово ползват противозачатъчни методи и ако случайно забременеят, след като са родили 1-2-3 деца, правят аборти. Точно в тези факти е работата, че извадката на родилите жени не е представителна за фертилността на всички жени. Ами, като не искат да раждат и да се изследват за фертилност, как да стане и как да ги проучим?  
За ФАР си права за намека ми  Grinning, да гледат изследванията, а не личната карта, нали затова са доктори, а не държавна администрация, но го поставих в скоби, да не увличаме в тази посока.
По темата, с възрастта шансовете за забременяване стават по-трудно предсказуеми, защото има все по-голямо отклонение в яйчниковия резерв и фертилността на различните жени и само медицинските изследвания (Е2, LH, FSH, прогестерон в динамика на цикъла; Антимюлеров хормон в комбинация с инхибин В - за яйчниковия резерв, и др. изследвания), както и резултатите от ин витро процедурите, могат да хвърлят светлина, какво е положението при определена жена.
По темата, освен всички споменати фактори, основно е значението на генетичната програма за промяна на фертилността с възрастта при конкретния индивид, понеже това е индивидуалната програма, по която функционира репродуктивната система. Може човек да е спокоен или не, да живее в стрес или не, но става това, което е записано в гените, а това е индивидуалната ДНК.
Спокойствието и ограничаването на стреса са много важни като предпоставка с възрастта да стане това, което каже персоналният компютър във всеки от нас.

Последна редакция: пт, 06 юли 2012, 23:02 от mammita2012

# 26
  • Мнения: 2 249

според данни на НСИ, в България годишно има около 20 раждания от жени над 50 г. възраст.
това е. потърси данните, публични са, това са данни за всички раждания, а не за инвитро оплождания, там ясно се вижда каква е тенденцията.

да, някои успяват и на по-късна възраст. и какво от това? това не променя тенденцията.


Джам, наистина данните са публични, но не всеки средностатистически потребител може да ги намери... В тази връзка, т.к. ти си човек, който се занимава активно с репродуктивните проблеми, имам молба към теб-ако успееш да намериш данни (публични и статистически) за броя на абортите по желание в България (с разбивка по възраст), моля те да пуснеш линк тук в темата Hug

P.S. Аз мернах някакви данни за абортите по желание с разбивка по възраст, но бяха в журналистически материал newsm78, а аз нямам високо мнение за журналистите и предпочитам да видя сухите таблици с числата в тях  Joy

# 27
  • Мнения: 1 846
Съншайн, тревожат те много неща, но си на прав път- искаш да се грижиш за себе си по-най-добрия начин- без стрес и здравословно хранене. Всъщност това е първото нещо,което голяма част от ин-витро специалистите препоръчват като крачка към забременяването. На мен ми казаха да го приложа, за да си увелича шансовете и ако мога така да забременея естествено.
Но просто има чисто физическа бариера понякога- например да имаш увредени тръби или сперматозоидите на партньора да не са достъчно пъргави, тогава трябва лекар да помага. И ако не идеш да разбереш къде е причината, може да имаш перфектни яйцеклетки и да не си на 25 г. , но пак да няма бебе.
Съгласна съм с теб, за жалост понякога факторите са много а спокойствието трудно се осъществява.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Точни отговори нямам... а и животът ги опровергава доста често Mr. Green

Ще ми бъде интересно да ви чета обаче  Wink

# 29
  • Мнения: 1 846
Точни отговори нямам... а и животът ги опровергава доста често Mr. Green

Ще ми бъде интересно да ви чета обаче  Wink
Ако имаше точни отговори, щеше да има и точни решения. Но е трудно да решаваш сам, какво е добро или лошо за теб самия.  Peace

# 30
  • Мнения: 2 249
Съвсем случайно открих статистика (за 2008-2009 гг.) за ражданията и абортите и т.н. на страницата на Националния център за здравна информация. Както може да се предполага в България, страницата на центъра не е потребителски ориентирана и не помага за търсенето, но през Гугъл ето какво изскочи:

http://www.nchi.government.bg/download/bul_nac_kons.pdf

# 31
  • Мнения: 1 846
Съвсем случайно открих статистика (за 2008-2009 гг.) за ражданията и абортите и т.н. на страницата на Националния център за здравна информация. Както може да се предполага в България, страницата на центъра не е потребителски ориентирана и не помага за търсенето, но през Гугъл ето какво изскочи:

http://www.nchi.government.bg/download/bul_nac_kons.pdf


Таблицата(2) на страница 10 изглежда ужасяващо!
Аборти по желание 58.8 на сто!
"Около ¾ от спонтанните аборти и абортите по
желания са на жени на възраст от 20 до 34 години. ...........

Коефициентът на обща плодовитост (съотношението между броя на живороде-
ните деца и средногодишния брой на жените във фертилна възраст) продължава да на-
раства и от 42,6 на хиляда жени през 2008 година достига 44,9.
..........

Сравнителният анализ на данните за извършените аборти и живородени деца по
възраст на жените показва, че само за последните две възрастови групи т.е. за жените
над 40 години извършените аборти са повече от живородените деца. (Таблици 9 и 16)."

# 32
  • Мнения: 344
Основното предназначение на противозачатъчните методи е да не се стига до раждане или до аборт по време на ползването им. Респективно фертилността на жените, ползващи  противозачатъчни методи, остава масово неоценена в статистиките.

# 33
  • Мнения: 1 846
Основното предназначение на противозачатъчните методи е да не се стига до раждане или до аборт по време на ползването им. Респективно фертилността на жените, ползващи  противозачатъчни методи, остава масово неоценена в статистиките.
Какво точно искате да кажете с това, да се предпазва този които не иска да забременее за да не се стига до аборт? Peace

# 34
  • Мнения: 344
Основното предназначение на противозачатъчните методи е да не се стига до раждане или до аборт по време на ползването им. Респективно фертилността на жените, ползващи  противозачатъчни методи, остава масово неоценена в статистиките.
Какво точно искате да кажете
Че жените, които ползват противозачатъчни методи, по правило не влизат в статистиката за раждания и аборти, и тяхната фертилност остава неоценена. Явлението е масово.

Последна редакция: пн, 23 юли 2012, 12:47 от mammita2012

# 35
  • Мнения: 1 846
Основното предназначение на противозачатъчните методи е да не се стига до раждане или до аборт по време на ползването им. Респективно фертилността на жените, ползващи  противозачатъчни методи, остава масово неоценена в статистиките.
Какво точно искате да кажете
Че жените, които ползват противозачатъчни методи, по правило не влизат в статистиката за раждания и аборти, и тяхната фертилност остава неоценена. Явлението е масово.
Явно статистиките не са много точни?

# 36
  • Мнения: 344
Те математиците си смятат, каквото им дадеш, но обектът е такъв - шавлив (жена)  Grinning

# 37
  • Мнения: 1 846
Те математиците си смятат, каквото им дадеш, но обектът е такъв - шавлив (жена)  Grinning
Не мисля, че са точно математици по-скоро тези водят статистики и боравят с числа.
Явно, че шанс за каквото и да е човек има докато е жив има какви ли не случаи за жени без значение от възрастта имащи деца. И такива които медиците не разбират защо нямат деца тъй като са физически здрави.  Peace

# 38
  • Мнения: 138
Познавам жени, които забременяха по естествен начин без проблем и родиха децата си: на 39 години и други на около и след 45 години (имат по две деца едно след друго на тази възраст). Тогава нямаше ин витро в България. .......... Това е истината, която подкрепя известните доктори, които гледат изследванията на жените, а не възрастта им.

   mammita2012...... Hug  подкрепям те  Peace

                     Момичета да се помолим на Майка Богородица   днес на нейния голям празник !
                   Да потърсим нейното застъпничество ,за да се заченат и родят живи и здрави рожбите , които чакаме !                                        

                                       

# 39
  • Мнения: 1 846


                     Момичета да се помолим на Майка Богородица   днес на нейния голям празник !
                   Да потърсим нейното застъпничество ,за да се заченат и родят живи и здрави рожбите , които чакаме !                                        
 
Амин. Благодарим за пожеланията, нека на всеки да се случват само хубави неща и бебенце.  bouquet Hug

# 40
  • София
  • Мнения: 6 302
Не само възрастта на майката има значение

http://life.dir.bg/news/mama-bremennost-bashtinstvo-11850745

и още нещо, което пак важи за повечето кандидат-татковци над определена възраст

http://life.dir.bg/news/zdrave-bremennost-bashtinstvo-11890644

Последна редакция: чт, 30 авг 2012, 12:02 от Zazzy

# 41
  • Мнения: 106
Не вярвам, че намаляват. С днешната медицина. Щом на 60 годишни правят инвитро и когато трябва да са баби и прабаби стават майки въобще не мисля, че с възрастта шансовете намаляват. За по естествения път, може би да, но ако решиш да станеш майка, медицината ще ти помогне и на 70.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Не вярвам, че намаляват. С днешната медицина.

И си права, и не си  Peace
Има хора, които точно с днешната медицина цял живот се мъчат да имат дете след определена възраст и пак не успяват...
Така че - намаляват, да. Това не значи обаче, че каузата е загубена.

Успех и сбъднати мечти на всички  Hug

# 43
  • Мнения: 1 846
Не вярвам, че намаляват. С днешната медицина. Щом на 60 годишни правят инвитро и когато трябва да са баби и прабаби стават майки въобще не мисля, че с възрастта шансовете намаляват. За по естествения път, може би да, но ако решиш да станеш майка, медицината ще ти помогне и на 70.
ДОри и когато нямат яйцеклетки ли? Peace
Не само възрастта на майката има значение

http://life.dir.bg/news/mama-bremennost-bashtinstvo-11850745

и още нещо, което пак важи за повечето кандидат-татковци над определена възраст

http://life.dir.bg/news/zdrave-bremennost-bashtinstvo-11890644
Благодаря за информацията. Peace



Така че - намаляват, да. Това не значи обаче, че каузата е загубена.

Успех и сбъднати мечти на всички  Hug
Благодаря, дано всички да сбъднем мечтите си. Hug  bouquet

# 44
  • Мнения: 1 661
Съншайн, жените в напреднала възраст стават майки, ползвайки донорски яйцеклетки. Peace

# 45
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Съншайн, жените в напреднала възраст стават майки, ползвайки донорски яйцеклетки. Peace

Всъщност, да се намери донорска яйцеклетка не е толкова лесно. Освен това, далеч не всички жени са съгласни и се чувстват спокойно с такъв вариант.

# 46
  • Мнения: 1 846
Съншайн, жените в напреднала възраст стават майки, ползвайки донорски яйцеклетки. Peace
Да, но децата не са биологически техни. Peace

# 47
  • Мнения: 1 661
Струва ми се, че темата взе да се измества. newsm78
Не обсъждахме колко е лесно или трудно да се намерят донорски яйцеклетки, а как жените в напреднала възраст стават майки. Peace

Дори и децата да не са биологични деца на майката много жени правят процедури с донорски яйцеклетки. Всеки има различно мнение по въпроса и различни мотиви да го направи. Peace

# 48
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Така е, Жълта роза, но донорските варианти не са решение за всеки.

Освен това, възрастовият фактор не засяга само производството на яйцеклетки, но и имплантацията, и износването. Четох средни данни за Бeлгия, в които успеваемостта на инвитро-оплождането е около 11 % за жени над 40 г. Към това прибави и, че далеч не всички бременности от тези 11 % са завършили успешно.
И на мен не ми харесва, но това е положението.

# 49
  • Мнения: 1 846
Така е, Жълта роза, но донорските варианти не са решение за всеки.

Освен това, възрастовият фактор не засяга само производството на яйцеклетки, но и имплантацията, и износването. Четох средни данни за Бeлгия, в които успеваемостта на инвитро-оплождането е около 11 % за жени над 40 г. Към това прибави и, че далеч не всички бременности от тези 11 % са завършили успешно.
И на мен не ми харесва, но това е положението.
Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 4 878

Освен това, възрастовият фактор не засяга само производството на яйцеклетки, но и имплантацията, и износването. Четох средни данни за Бeлгия, в които успеваемостта на инвитро-оплождането е около 11 % за жени над 40 г. Към това прибави и, че далеч не всички бременности от тези 11 % са завършили успешно.
И на мен не ми харесва, но това е положението.

Това е положението при жените, които се подлагат на инвитро и най-вероятно са с дългогодишни проблеми. За останалите няма статистики, предвид, че мнозинството от жените над 40 вече са приключили с възроизводството и тяхната фертилност няма как да се отчете.

Последна редакция: ср, 05 сеп 2012, 12:00 от Alexandria37

# 51
  • Мнения: 1 661
Така е Saule, аз не казвам, че жените след 40 имат много висок % на успеваемост при процедурите, едва ли някой може да го каже.
Намесих се в тази тема, защото останах с впечатление, че някои хора тук не разбират как жените над 40 били ставали майки като нямат собствени яйцеклетки. Peace

# 52
  • Мнения: 106
Май с моето изказване тласнах темата в тази посока. Вярно е, че и на 70 можеш да станеш майка, но е свързано с много средства, така че не е толкова лесно колкото съм го написала. Лично моята майка ме е родила на близо 40 и често си коментират с приятелки, че децата родени в по-късна възраст били по - умни и осъзнати. Не знам дали това е вярно. Други пък казват, че шанса детето да получи някакъв синдром-на Даун или друг, да се роди аутист и тн. с възрастта се увеличават. В Библията пък пише, че Сара е родила на 100 години. Всичко за мен е Божа работа.

# 53
  • Мнения: 1 846
Май с моето изказване тласнах темата в тази посока. Вярно е, че и на 70 можеш да станеш майка, но е свързано с много средства, така че не е толкова лесно колкото съм го написала. Лично моята майка ме е родила на близо 40 и често си коментират с приятелки, че децата родени в по-късна възраст били по - умни и осъзнати. Не знам дали това е вярно. Други пък казват, че шанса детето да получи някакъв синдром-на Даун или друг, да се роди аутист и тн. с възрастта се увеличават. В Библията пък пише, че Сара е родила на 100 години. Всичко за мен е Божа работа.
Така е. Peace

Общи условия

Активация на акаунт