Какво (не) знаем за имигрантите

  • 11 861
  • 114
  •   1
Отговори
  • Мнения: 270
Съпричастна съм към темата. И за да опровергая по добър начин авторката на блога , който пускам по-долу ще дам на шанс на всички нас да се изкажем по нея. Какво не знаем за имигрантите?

Аз знам, че има едно място наречено Бусманци и един затвор там, където ако си бежанец и току що си влязъл в България те затварят - заедно с децата си ако си имал неблагоразумието да си майка или баща, който иска освен собствения си живот да спаси и този на децата си.

Знам за затвора от 2005г. Още тогава пращах приятелите си на свиждане на затворниците, тъй като самата аз бях по програма Еразмус в чужбина. Молех ги просто да ги посетят, да говорят с тях или да им занесат нещо. В последствие мои познати създадоха организация и благодарение на нея имат достъп в затвора. Носят помощи и говорят с тях. Сред тях е и адвокатката Диана Даскалова - една изключително отдадена жена на моралните стойности. Какво практично се прави могат да кажат те самите понеже аз съм далеч и не поддържам връзка  с тях, но пак от този блог разбирам, че не се стои на едно място.
Питам се знаете ли какво се случва? Там живеят с година затворени човеяки същества - мъже и жени, деца, не защото са престъпници, а защото нямат документи. Не ги депортират, а и те не желаят ЗАЩОТО ГИ Е СТРАХ. Защото в някои от тези страни се убива. Чели сте Ловеца на хвърчила на Домейни. Това, обаче не е книга, а самата истина. И аз съм свеова рода емигрант, макар че не мисля , че е точно така понеже се намирам в страна от ЕУ. Свободното ни движение е наше право тук. Обаче разбирам какъв ад е да си затворен без престъпление и недоумявам как при толкова много незатворени бг престъпници сме толкова акуратни към затварянето на чужди граждани.

Някой знае ли какво става? Какво е затвора в Бусманци? С какви правомощия е? Има ли право българската страна да затваря майки с деца?

Моля само на съпричастните да пишат. Тези с етническа нетолерантнст могат да си пияат по клюкарските теми. Зная силата на този форум и силата на майчините сърца. Затова пускам темата тук.

Аз мога да надам глас. Вие?

Ето и блога http://svetlaen.blogspot.com/2010/01/blog-post_12.html

# 1
  • Мнения: 184
Във вечерта на убийството на Цанков в Шоуто на Слави Трифонов Кулеков показа свой репортаж точно за този затвор. Не бях чувала за него, краткият филм ме впечатли дълбоко, цял ден после търсих реакция в нета, но не намерих такава. Всички коментираха Цанков.

# 2
  • Мнения: 95
За този "дом за временно пребиваване" чух от репортажа на Кулеков при Слави. Показаха ужасни неща там.Мъж от Израел с туберкулоза,на когото са казали,че това е болница.Хора от бившите републики на СССР,които не могат да се приберат,защото никоя страна не ги иска.Косовар,който седи 7 месеца в изолатор,защото е косовар..много се потресох.Не знам колко от нещата са такива каквито ги показаха,но показаното ме остави без думи..

P.S. Това дори не било затвор,а се наричало "Дом за временно пребиваване на чужди граждани" (или нещо подобно..) .. временно - повечето казаха,че са там с години..

# 3
  • Мнения: X
Никога не съм знаела колко всъщност е сериозен проблема, но знам, че сериозен проблем има. И че ние, които до скоро търпяхме унизително отношение по чужбините, заради това, че сме български емигранти, имаме дори и по-лошо отношение към нещастниците, които са се озовали на българска земя бягайки.
Мисля си, че по-голямата част от тези бежанци, всъщност са искали да минат само транзит оттук, а не да остават за постоянно. Но ние сигурно имаме някакви договорености с партньорите от ЕС да ги спираме и да не ги пускаме по-нататък. И тъй като е скъпо да ги върнем, откъдето са дошли, просто ги държим така и чакаме въпроса да се реши от само себе си. А българско гражданство се получава доста трудно дори за лица с доказан български произход, камо ли за някакви нещастници от Африка и Азия.
Позорна история с две думи.

# 4
  • Мнения: 139
За съжаление знам за мястото отдавна. И не е само това в Бусманци. Има и в Дружба - зад ТЕЦ-а. Отвън изглеждат направо чудесно в сравнение с вътре. Там попадат хора, влезли в РБ без документи (паспорти, визи...). Това, което мен ме е учудвало винаги е първо - с какъв акъл тези хора тръгват в някаква посока без дори да знаят език и да имат реална представа къде отиват. ОК, изключвам хората от места с военни конфликти, но там попадат и хора от мирни държави и второ - защо вместо да ги държи на такива ужасни места нашата страна просто не ги депортира обратно по родните им места? Да, депортирането е разход, но нима не се плаща за храна, вода, ток и персонал, който да ги "надзирава"? Все пак това не са престъпници.
Честно казано не знам в друга европейска страна да има подобна "административна" екстра.

# 5
  • Мнения: 7
Аз съм бивша нелегална имигрантка,а по настоящему-вече легално пребиваваща в Майорка.Преди седем години се сблъсках с европейските закони/които не ни включваха тогава/ и с местните власти.Повярвайте ми,отнесоха се към мен по-цивилизовано и с повече уважение от коя да е БГинституция към собствените си граждани.Какво да очакват тогава бедните имигранти в Б-я!По въпроса с връщането им-не съм запозната-но като член на ЕС сигурно има някаква спогодба,както и европейски изисквания по отношение на условията за настаняване. Ако има и перо в държавния бюджет/както на всякъде в ЕС/къде отиват парите при това безогледно потъпкване на човешките права,да не говорим за конвенцията на ООН за правата на децата,която също е подписана от Б-я.А може би отново трябва да ни излъчат по CNN...

# 6
  • София
  • Мнения: 6 363
Честно казано не знам в друга европейска страна да има подобна "административна" екстра.

това, че не знаеш, не значи, че няма такива. бежанските лагери не са българско изобретение...  пусни едно търсене в гугъл за refugee camp Europe и чети...
http://beta.vita.it/news/view/84540 - Reportage from Sant’Anna, Europe’s largest refugee camp
http://www.corporatewatch.org/?lid=3427

вижте и това: http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=915& … id=1&id=00001

# 7
  • Мнения: 95
О не и в репортажа си казаха,че е нормално да има такива домове.Но отношението и условията в българския такъв са просто нечовешки.

# 8
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
За съжаление знам за мястото отдавна. И не е само това в Бусманци. Има и в Дружба - зад ТЕЦ-а. Отвън изглеждат направо чудесно в сравнение с вътре. Там попадат хора, влезли в РБ без документи (паспорти, визи...). Това, което мен ме е учудвало винаги е първо - с какъв акъл тези хора тръгват в някаква посока без дори да знаят език и да имат реална представа къде отиват. ОК, изключвам хората от места с военни конфликти, но там попадат и хора от мирни държави и второ - защо вместо да ги държи на такива ужасни места нашата страна просто не ги депортира обратно по родните им места? Да, депортирането е разход, но нима не се плаща за храна, вода, ток и персонал, който да ги "надзирава"? Все пак това не са престъпници.
Честно казано не знам в друга европейска страна да има подобна "административна" екстра.
     защо не зададеш този въпрос на хилядите нелегално пребиваващи българи в чужди държави  Simple Smile . все си мисля , че в цялото това отношение има намеса и всеобщо отричаният , но съществуващ расизъм на българите. какво ли щяха да говорят по медиите , ако това се случваше с българи....после се сърдим като ни представят негативно по световните медии.                          съжалявам за правописа, но и двата шифт клавиша не ми работят  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 9
Още информация по темата - вижте връзките в статията http://lydblog.wordpress.com/2010/01/12/bulgarian-guantanamo/

# 10
  • Мнения: X
всяка държава от ЕС има такива лагери
специално за шведските съм 4увала, 4е наро4но били гадни и мизерни и ги държали там с години за да се откажат сами от идеята и да се върнат

нали сте наясно, 4е тези имигранти после ви увисват на данъците и то за доста годинки
а знаете ли, 4е много от тях са били масови убийци в родините си, дошли с фалишиви или никакви документи

аз не бих ги защитавала само ей така за спорта, като знам какви мизерии правят тук из Скандинавието
доста такива съм срещала
от тях може би само 1% са нормални хора
другите са мързеливи маймуни, търсещи къде да вегетират и паразитстват, 4е и не са малко и криминалните им прояви

# 11
  • Мнения: 139
За съжаление знам за мястото отдавна. И не е само това в Бусманци. Има и в Дружба - зад ТЕЦ-а. Отвън изглеждат направо чудесно в сравнение с вътре. Там попадат хора, влезли в РБ без документи (паспорти, визи...). Това, което мен ме е учудвало винаги е първо - с какъв акъл тези хора тръгват в някаква посока без дори да знаят език и да имат реална представа къде отиват. ОК, изключвам хората от места с военни конфликти, но там попадат и хора от мирни държави и второ - защо вместо да ги държи на такива ужасни места нашата страна просто не ги депортира обратно по родните им места? Да, депортирането е разход, но нима не се плаща за храна, вода, ток и персонал, който да ги "надзирава"? Все пак това не са престъпници.
Честно казано не знам в друга европейска страна да има подобна "административна" екстра.
     защо не зададеш този въпрос на хилядите нелегално пребиваващи българи в чужди държави  Simple Smile . все си мисля , че в цялото това отношение има намеса и всеобщо отричаният , но съществуващ расизъм на българите. какво ли щяха да говорят по медиите , ако това се случваше с българи....после се сърдим като ни представят негативно по световните медии.                          съжалявам за правописа, но и двата шифт клавиша не ми работят  Simple Smile
Питала съм. Все пак повечето, които съм питала са отивали при познати, или чрез агенция за временна заетост и са просрочвали правото си на престой. Самата аз съм се замисляла за подобно нещо. Отказах се, обаче. За това и не разбирам и питам. И не, не съм расистка - работя с хора от различно места, с различен цвят на кожата и религия, личният ми живот е свързан също с човек, които не е от България, редовно се разправям със съответните служби, разрешаващи престоя на чужденици - и по служба и лично. Точно за това доста неща не разбирам....

# 12
  • Мнения: X
всяка държава от ЕС има такива лагери
специално за шведските съм 4увала, 4е наро4но били гадни и мизерни и ги държали там с години за да се откажат сами от идеята и да се върнат

нали сте наясно, 4е тези имигранти после ви увисват на данъците и то за доста годинки
а знаете ли, 4е много от тях са били масови убийци в родините си, дошли с фалишиви или никакви документи

аз не бих ги защитавала само ей така за спорта, като знам какви мизерии правят тук из Скандинавието
доста такива съм срещала
от тях може би само 1% са нормални хора
другите са мързеливи маймуни, търсещи къде да вегетират и паразитстват, 4е и не са малко и криминалните им прояви
Дори и да е така това не означава, че трябва с години да стоят в някакво си общежитие тип затвор с неясен статут. Пък има и деца, нали?

# 13
  • Мнения: X
...
Дори и да е така това не означава, че трябва с години да стоят в някакво си общежитие тип затвор с неясен статут. Пък има и деца, нали?

ела го кажи на скандинавците тук, дето предлагат същите условия

за мен Европа се напълни достатъ4но с измет
бъдете доволни, 4е в БГ все още е малко
4е ако стане като тук друга песен ще запеете

# 14
  • Мнения: 139
Mma Ramotswe,
Може би говорим за различни неща. В моя квартал например има доста араби. Половината от тях са нелегални. Част от тази половина имат чести криминални прояви. Другата половина, обаче са с редовни документи. Работят. Предлагат и работно места. Лошото е, че в "Бусманци" попадат тези от втората категория - тези, които искат да минат нормалната, законовоустановена процедура за получаване на разрешително за пребиваване и работа в РБ. Те не бият и убиват. Не са го и правили никога.
Тези с престъпните наклоности са си на свобода - рамо до рамо с престъпниците българи.
А домът, в който настяняват бежанци в София не е в Бусманци, а в "Овча купел". Там е доста "по-човешко".

Общи условия

Активация на акаунт