Аелис в страната на чудесата

  • 78 179
  • 57
  •   1
Отговори
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
И аз реших да си направя тема с любимите рецепти Wink.Някои от тях съм научила от този форум, други от приятелки, роднини и колежки - всички те обаче са лично изпробвани и снимани от мен - то последното си е ясно, още не съм се научила да снимам като хората Joy.Стига приказки, да готвим Heart Eyes.

                                                                                 Содена питка

                                          

Тази рецепта е специалитет на мъжа ми, но и аз я правя - когато е на работа или когато ми се прави на сърдит Simple Smile.

Необходими продукти:

1 кофичка кисело мляко
1ч.л. сода
1яйце
2-3 с.л. олио/ аз веднъж го забравих, но пак стана питката Wink/
сол на вкус - около 1ч.л.
брашно - колкото поеме , да спре да лепне тестото

Първо разбивам яйцето, към него прибавям киселото мляко с угасената в него сода, олиото, солта.Пресявам брашното в една по- голяма тава/ скъпия не го пресява/, правя кладенче и изсипвам гореописаната смес, първо бъркам с вилица, като се сгъсти почвам да меся с ръце - не се иска много месене.Винаги слагам по- малко брашно и после досипвам и меся, докато спре да лепи.Оформям питка с ръце и я слагам в набрашнена тавичка, като отгоре я надупчвам леко с вилица.Пека я в предварително загрята на 180 гр. фурна до зачервяване.Като се извади от фурната готовата питка се пръска с вода и се увива в кърпа за около 15 -20 мин..
Ами това е - бърза , лесна и вкусна питка.

                                                    

Последна редакция: ср, 17 мар 2010, 17:46 от Аелис

# 1
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                   Огретен със сметана

                                          

Необходими продукти:

4-5 по- големи картофа
1 голяма глава лук
2-3 скилидки чесън
300мл. сметана за готвене/ може и заквасена сметана 200 гр., но към нея трябва да прибавите малко вода, по мое мнение обаче с течна сметана е по- вкусен огретена, скъпият твърди , че няма разлика newsm78/
200гр. кашкавал
сол
черен пипер

Тънкостта на този огретен е в рязането на картофите - режат се на много тънки филийки, направо ги "дялкам" Joy.Нарязаните на тънко картофи се слагат в йенски съд, към тях се прибавя нарязаният на тънки полумесеци лук, добявя се сол и черен пипер.От сметаната и пресования чесън се прави сос, с който се заливат картофите, всичко хубаво се обърква, слага се капакът на йенският съд и се пече на 200гр. докато картофите започнат да се зачервяват.Маха се капака, добавя се рендосаният кашкавал и се връща във фурната, докато кашкавалът се запече.
Лесно и вкусно, пробвайте го  bouquet!

Последна редакция: вт, 02 мар 2010, 09:15 от Аелис

# 2
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Сладкиш "Софи"

                                                

Рецептата за този вкусен сладкиш получих от моя колежка, тя ми я даде под името "Домашна торта", но тъй като на мен не ми прилича на торта, реших да й измисля ново име - колежката ми се казва Софка и така съвсем естествено тази вкуснотия аз наричам "Сладкиш Софи" Heart Eyes.

                                                

Необходими продукти:

Блат:

6 яйца - 2 белтъка се отделят за глазурата
1ч.ч. захар
1ч.ч. орехи / нарязани на едро/
2ч.ч. брашно
1бакпулвер

Сироп:

1 1/2ч.ч. захар
1 1/2ч.ч. вода
2с.л.какао
1 пакетче масло/125 гр./
1 ванилия

Глазура:

2 белтъка
2 с.л. захар
2с.л. карамелизирана захар/може и без нея/

По желание: между блата и глазурата може да се сложи банан.

Изпича се блата до суха клечка - при мен на 170 гр., в предварително загрята фурна, за около 40 мин.Изчаква се хубаво да изстине, "набучква се" / аз използвах химикал Rolling Eyes/ и се залива с топлият сироп .Той се приготвя , като се разбъркат добре съставките му , слага се на котлона, бърка се докато се разтопят  маслото и захарта и се оставя да ври на слаб огън около 6- 7 мин., като се наблюдава и разбърква.С този сироп се залива изстиналият и надупчен блат - на мен ви се видя в повече сиропа и не използвах целия, но следващият път ще го направя - ще е още по- сочен сладкиша Heart Eyes.
След като се залее със сиропа отново се оставя да изстине добре, разбиват се белтъците на сняг, постепенно се прибавя и пудрата захар.Две супени лъжици захар се карамелизират на котлона и се прибавят към белтъците, леко се разбърква с лъжица и с тази смес се маже сладкиша.

Дълги са обясненията, но не е труден за приготвяне сладкиша, а е наистина много вкусен.Следващият път ще пробвам и с банан Wink.

Приятен апетит  bouquet!

                                      

Последна редакция: сб, 02 яну 2010, 17:09 от Аелис

# 3
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Фин сладкиш с целувка

                                  

Рецептата за този сладкиш имам от майката на кумата ми, която е страхотна кулинарка.Ако обичате карамел- ще се влюбите в него Heart Eyes.

Необходими продукти:

1л. прясно мляко
4 яйца/ жълтъци и белтъци се разделят/
 около 400 гр. захар
1пакет чаени бисквити - аз използвах" Еверест" с какао , но ми отиде малко повече от 1 пакет, че ги наредих на два реда Heart Eyes.
1 ванилия
1ч.ч. нарязани орехи
5-6 с.л.брашно

В кръгла тава се карамелизира захар - количеството да е толкова, че хубаво да покрие дъното на тавата/ моята е с диаметър 30 см./.Когато е готов карамела , върху него се пръска малко студена вода.Приготвя се крем от млякото,4-те жълтъка ,5-6 с.л. брашно,ванилията и 10 с.л. захар. Кремът се вари , като се бърка непрекъснато, когато започнат да излизат балончета е готов.Върху карамела се излива половината крем, върху крема се редят бисквитите/ моите бяха с дупка и ги редих на 2 реда с разминаване Wink/, върху бисквитите се изсипва останалият крем, посърва се с нарязаните на едро орехи.Белтъците се бият на сняг с 4-5 с.л. захар и се разстилат върху сладкиша.Фурната се включва на 1 и само на долен реотан и сладкиша се слага вътре, докато целувката "поизсъхне"/ аз включих фурната на 90- 100 гр. и държах там сладкиша около 15-20 мин., докато целувката получи лека коричка/.
Това е.Лесен е за приготвяне сладкиша, най- трудното е да отрежеш прилично парче, защото наистина е много фин Wink.

Приятен апетит  bouquet!

Последна редакция: ср, 17 мар 2010, 16:51 от Аелис

# 4
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                Турски банички

                                                  

Рецептата за тези банички я имам от този форум, на Estell е, много са вкусни Heart Eyes.

Необходими продукти :

1 пакет кори за баница/ аз ползвах на Бела, 400 гр./
 250-300 гр. сирене
 50 гр.масло
 3 с.л.вода с 3 с.л. олио

Количеството на продуктите зависи от това колко банички сте решили да направите, аз малко на око действах Wink.

Взимат се по 2 кори за баница и се намазват с маслото (може и разтопено), отгоре се поръсва със сирене (обезсолено) и се завива на четири като плик.Пържат се като палачинки, аз мазах тигана с масло.Слага се баничката в намазания с масло тиган  и се полива с водата и олиото, като се гледа да се напои навсякъде.Когато хубаво се зачерви се обръща и изпечената страна се маже също с вода и олио.



Източник : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=391413.msg10987729#msg10987729

Последна редакция: чт, 08 апр 2010, 20:51 от Аелис

# 5
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                    Торта Добуш

                                                    

На тази торта аз й казвам " тортата на баба", тъй като рецептата получих от бабата на съпруга ми Wink.Много хубава торта , правили сме я няколко пъти и дори и не винаги да ни се получава на външен вид, вкусът й е невероятен.

Продукти за блата : 2 яйца , 1ч.ч.захар ,1 ч.ч. олио ,1ч.ч. прясно мляко
                                                ½ ч.л. сода, брашно колкото поеме, до меко тесто/ при мен отидоха около 6 чаши от 200 мл, но зависи от брашното, така че това количество е само ориентир/

Приготвяне : от продуктите се замесва тесто и се точи на кори по половин сантиметър дебели (4-5  броя, зависи дали ще са с по-малък или по- голям диаметър). Изпичат се  поотделнох до зачервяване в тавичка поръсена с брашно, в предварително загрята на 190 -200 гр. фурна. След като  изстинат се заливат с крем.


Крем : 1 л. Прясно мляко , 4 яйца , 4 с.л. брашно ( с връх ), 2 ч.ч. захар ,1    
            пакет масло- 125 гр. ,1 ванилия , 2 с.л. какао.


Приготвяне : Разбива се яйцата с 1ч. захар и прясното мляко. Към сместа се добавя другата чаша захар , разбъркана с брашното.Слага се на огън и се бърка докато се сгъсти и покаже  първия мехур. Като се махне от котлона се добавя маслото и ванилията. Кремът се разделя на  2 равни части и в едната се слага какаото. Залива се  кора – крем.


 Тортата се украсява отгоре с орехи (начукани или мляни) и  шоколадови пръчици/ аз използвах настърган шоколад/.Трябва да престои поне 12 часа / на хладно място, но не в хладилник/, за да имат време блатовете да поемат крема и да омекнат.

Забележка : аз направих 7 блата с по- малък диаметър, искаше ми се тортата да е по - висока Wink.За Нова година я направих с доза и половина крем - препоръчвам и на вас така да я правите, че много крем поемат блатовете и с една доза на втория ден става малко суха.




Ето и темата : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=449233.0

Последна редакция: пн, 01 мар 2010, 20:54 от Аелис

# 6
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Салата с кус- кус и сладка царевица

                                                     

Много лесна и вкусна салата, аз малко на око я правя, но ще се опитам да дам някакви пропорции.

Необходими продукти :

Половин пакет кус-кус / аз обикновено "Stella" ползвам, но става със всякакъв/
1 консерва сладка царевица
1-2  скилидки чесън
1/3 ч.л. черен пипер
1 кофичка майонеза / аз ползвах Краси/
1/2 кофичка кисело мляко / имайте готовност да добавите от него/

Приготвяне:

Кус- куса се сварява в подсолена вода, много е важно да не се развари.Когато е готов се изцежда добре, измива се със студена вода и се слага в съда, в който ще правите салатата.Добавя се изцедената сладка царевица и хубаво се разбърква. В отделен съд се разбъркват добре майонезата и киселото мляко - трябва да се получи хомогенна смес, прибавя се пресованият чесън и черният пипер и отново добре се разбърква, тази смес се остава за 5- 10 мин. и чак тогава се прибавя към кус-куса и царевицата.Разбърква се добре.В началото може да ви се струва малко течно, но кус-куса поема тази течност след 10-15 мин., понякога дори ми се налага да добавя 2-3 с.л. кисело мляко, за да не стане салатата твърде суха.

Ами това е, пробвайте я, чудесна е Wink!

# 7
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                              Дъщерите на дукесата

                                          

За основа на този десерт послужи рецептата за сладкиш "Дукесата" на KRISTI4.Ето я оригиналната рецепта :

ДУКЕСАТА

Рецептата е от управителката, където работя  
Става и за торта, като се направи на 3 блата в кръгла форма ис е покрие с глазура по желание-шоколадов ганаш, фондан..
идеята е от една сватба, където бях  

2 п. бисквити (не от твърдите) чаени
1 1/2 п. краве масло
1 1/2 ч.ч Dricking Chocolate (топъл шоколад на прах) - не се разтваря, използва се в прахообразно състояние
1/2 ч. ч захар
3/4 ч.ч вода
1 ванилия
1 яйце
1 жълтък

Разстопявам кравето масло и добавям всички останали продукти с изключение на бисквитите.Яйцата се разбиват предварително и с непрекъснато бъракене се смесват с продуктите.Накрая натрошените на не много дребно бисквити.
Разтила се в форма (аз използвах тази за кекс-продълговатата) и се остава да престой в хладилника за час.За да искарам после Дукесата от формата, поставих в топла вода и обърнах в подноса.
Порусва се с кокос, шам фъстък....
излизат 2 броя


Първият път направих сладкиша по оригиналната рецепта, но като го изкарах от формата ми се "разля" , затова вторият път го направих в чаши с малки изменения :

Вместо Dricking Chocolate използвах разтворимата напитка Нескуик/ отново в прахообразно състояние, без да се разтваря Wink/ и намалих захарта на 1/4 ч.ч., че първият път ми стана прекалено сладко.За украса използвах заквасена сметана/ 200 гр./  с 2 лъжици захар - слагам захарта в сметаната, няколко завъртания с лъжицата и в хладилника - след около 30 мин. захарта се е разтворила - този номер го научих от Лабрекс Heart Eyes.И така - разпределя се "Дукесата" в чаши, откоре се слага крема от заквасена сметана и накрая смлени орехи, за да се получат "Дъщерите на дукесата" Heart Eyes.

Много е лесен сладкиша, и много шоколадов Wink.

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 20:50 от Аелис

# 8
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                 Гювече

                                             

Забелязала съм, че във всяка къща гювечетата се приготвят различно, затова реших да ви споделя моя си начин Wink:

Необходими продукти за 4 гювечета :

400 гр. гъби
4 чушки/ може и печени, но тогава не се запържват/
1 голяма глава лук
300 гр. луканка или луканков колбас
400 гр. сирене
1 ч.л. червен пипер
4 яйца

В тиган се запържва лука, добавят се чушките / ако са пресни/ и гъбите.Не е необходимо да се пържат много, колкото да омекнат гъбите и чушките, добавя се червен пипер.На дъното на гювечетата се разпределя сместа по равно, върху нея се слага сиренето, след това луканката. Добавя им се по 1к.ч. вода/ около 60 мл/, ако гъбите са пуснали много течност - може и по- малко вода.Не се слага сол, гювечето си става солено от сиренето.Не се добавя и мазнина.Слагат се в незагрята фурна с капачетата , включва се на 220 гр.Когато започнат да клокочат фурната се намаля на 200 гр. и се оставят да се пекат около 5-10 мин./ няма нужда много да се пекат, то всичко в тях е готово/.Накрая се чуква по 1 яйце във всяко гювече , връщат се във фурната без капак и се пекат до готовност на яйцето.

Това е - лесно, вкусно, няма какво да му се обърка, много обичам такива ястия, когато ми се налага за кратко време да приготвя вкусна вечеря Wink.

# 9
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                Качамак по Бордовски

                                         

Ето източника, който съм ползвала за тази рецепта :  http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1002.msg26788.html#msg26788

250 гр. царевичен грис *
200 гр. сирене
4 с.л. зехтин
50 гр. краве масло
1 с.л. червен пипер
1 ч.л. сол
1300 мл. вода


Водата се кипва със солта. На тънка струя се прибавя царевичния грис и при непрекъснато разбъркване качамака се вари 5 минути. Мазнините се загряват до пълно стопяване на маслото и леко покафевяване,свалят се от огъня и се прибавя червения пипрер с разбъркване. Качамака се разпределя по купичките, залива се с мазнината и се поставя по една плочка сирене. Поднася се веднага.

Това е един много лесен начин за приготвянето на качамак, става за 10 мин., а е много вкусен.

# 10
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Кекс с канела и локум

                                                  

Необходими продукти :

1ч.ч. кисело мляко
1ч.л. сода
1ч.ч. захар
7с.л. олио
1ч.л. канела
2ч.ч. брашно / аз сложих 1 2/3 ч.ч. и спрях, че доста гъстичко ми се видя newsm78/
локум - 4-5 парченца, от онези малките, в картонените кутии Wink.
нарязани на едро орехи - около 1/3 ч.ч.

Содата се угася в киселото мляко, разбърква се добре, добавя се захарта и отново хубаво се разбърква - аз бърках на ръка, но може и с миксер.Добавя се олиото, канелата и пресятото брашно, като се разбърква хубаво след всеки добавен продукт, а брашното се добавя постепенно, не наведнъж, за да прецените гъстотата.Сместта се изсипва в намаслена и набрашнена тавичка/ да не е много голяма, за този кекс аз използвам тавичка с диаметър 22 см./.Върху сместа се нареждат нарязаните локумчета, като съвсем леко се притискат, между тях се нареждат и орехите.Пече се в предварително загрята фурна, на 170 гр., около 25-30 мин. , това важи за моята печка, при вашата може да е различна температурата и времето, пече се до " суха клечка".

Много лесен и вкусен кекс, вече споменах , че не е много голям, ако ви хареса може да пробвате и двойна доза, аз със сигурност ще го направя Heart Eyes.

                                                      

Ето и темата : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=461258.0

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 17:37 от Аелис

# 11
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                              Лазаня Ани

                                            

И тази лазаня , като "Сладкиш Софи" , е кръстена на колежката, която ми даде рецептата за нея Wink.Това е първата лазаня , която направих, много ми хареса и само така си я правя - лесна , вкусна и не много тежка.

Необходими продукти :

1кутия кори за лазаня - аз ползвах" Stella", важното е на кутията да пише, че не се нуждаят от предварителна термична обработка
500гр. кайма
1 буркан доматено пюре / 600 гр./ и толкова количество топла вода
350-400 гр. кашкавал
1 с.л. босилек

Начин на приготвяне:

В тенджера  с малко мазнина се запържва каймата, когато промени цвета си се добавя доматеното пюре/ ако киселее сложете в него 1 с.л. захар/, разбърква се хубаво и тогава се добавя топлата вода.Сместта се бърка, докато сместта заври, оставя се да клокне около 2 мин., напълно достатъчни са, и се добавя босилека, соса се дърпа от котлона.
В квадратна или правоъгълна тавичка / за лазанята  ползвам  правоъгълна, с размери 32-22 см./ се сипват 3-4 лъжици сос, колкото да покрият дъното на тавичката и се редят един пласт кори - при мен са три кори на ред и се налага да начупя една, за да запълня оставащото малко пространство, това после не се забелязва Wink.Върху корите се сипва от доматеният сос - трябва добре да напои корите, но не бива и да плуват в него, хубаво разнасяте соса , да покрие и ъгълчетата на корите, след това ръсите щедро кашкавал.И така се редуват кори - дом. сос - кашкавал.При мен са 5 пласта кори , най- отгоре задължително се слага щедро от дом. сос, а от кашкавала се ръси съвсем малко, тук- таме.Пече се на 180 гр. за около 25-30 мин., пробва се с вилица - ако е мека лазанята, значи е готова.Много внимавайте да не я печете повече от необходимото, защото се разкашква.След като я изкарате от фурната я оставете да почине 15 мин. и след това я разрежете и сервирайте.

Моята тава е средна , от корите ми остават , пазя си ги за следващата лазаня Wink. Доматеният сос е точно количество за тази тава, ако вашата е по- голяма ще се наложи да увеличите количеството на соса и кашкавала.

Забележка:Не слагайте много мазнина, когато пържите каймата, ако все пак се окаже , че каймата " плува" - отцедете излишната мазнина, преди да добавите дом. пюре.Ако се случи каймата да позагори дъното на тенджерата ви - не е проблем - сложете каймата в друг съд, измийте дъното на тенджерата, подсушете я , сложете вътре каймата и дом. пюре и продължете както си е по рецептата Wink.


Ами това е - лесна и вкусна, може би някой ден ще се наканя да направя " по- сложна лазаня", но докато настъпи този момент ще си правя тази Heart Eyes.

Последна редакция: пн, 08 мар 2010, 13:20 от Аелис

# 12
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                       Тутманик

                                              

Този тутманик е по рецепта на Милица Божинова, Лабрекс го е препоръчала в една от темите , ето линк : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=209098.msg4537277#msg4537277 .

Много вкусен е този тутманик, записвам го в любимите за по- лесно намиране, защото честичко ще го правя Wink.


Необходими продукти :


за тестото:
4 яйца
1 с.л. олио
няколко капки оцет
щипка захар
щипка сол
1 кубче мая
1 ч.ч.кисело мляко
1 ч.ч. пресно мляко
брашно

за плънката:
сирене и краве масло

Начин на приготвяне :

Замесва се тесто от изброените продукти /аз обикновено оставям един жълтък за намазване/. Тестото се дели на четири части и се разточват четири кори, не тънки. Всяка се намазва обилно с масло, ръси се с натрошено сирене, навива се на руло, усуква се и се навива на охлювче. Четирите охлювчета си пълнят една голяма тава. Оставя се да втаса в тавата, маже се с жълтък, може да се наръси със сусам и се пече.
 
Аз го пекох на 170 гр. около 30 мин., спазих указанията , дадени в рецептата и съм много доволна от резултата.

                                              

Последна редакция: вт, 22 дек 2009, 09:23 от Аелис

# 13
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                         Обърната баница

                                  

Преди три дни бяхме на новогодишен купон от службата на мъжа ми и там една от съпругите на колегите му сподели с мен рецептата за тази баница.Много интересна ми се стори и я направих още на следващият ден, резултата беше страхотен и без никакво колебание я записвам в любимите си рецепти Heart Eyes.

Необходими продукти :

1 пакет кори за баница - аз ползвах "Фамилия"
125 гр. масло
300 гр. сирене

За заливката :

5 яйца
1 кофичка кисело мляко, пълномаслено
2 с.л. брашно
1 бакпулвер
 

Начин на приготвяне :

Взима се по една кора, намачква се на топка и се слага в намаслена тавичка - тавичката не трябва да е с незалепващо покритие,  така се процедира с всички кори - намачкват се на топка и се подреждат в тавичката.Маслото се разстапя и с него се поръсват " топките".Отгоре се натрошава сиренето.Заливката се приготвя от горепосочените продукти, като бакпулвера се разбърква хубаво в брашното и се добавя към яйцата и киселото мляко, всичко се разбърква до хомогенна смес и с нея се залива баницата.Пече се на  190 -200 гр. в предварително загрята фурна.Като се извади тавата се обръща върху три огнеупорни купички и се оставя така да поизстине, а след това се хапва с удоволствие Heart Eyes.

Много вкусна се получи тази баница, стои си бухнала и мекичка, чудесна е. А е и най- лесната баница, която съм правила, дори четиригодишната ми дъщеря ми помагаше - мачкаше корите на топка Heart Eyes.

                                      


Последна редакция: нд, 28 фев 2010, 10:03 от Аелис

# 14
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                              Баница с халва


                                         

Това е рецепта , която научих в този форум и е един невероятно лесен и вкусен десерт.Ще ви напиша точно как го правя аз.

Необходими продукти:

1 пакет фини кори
около 300 гр.тахан халва
125 гр. разтопено масло - може да ви остане от него Wink

За сиропа:

1 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. захар

Взима се една кора, намазва се  с разстопеното масло, втора кора се слага върху нея, и тя се намазва с масло, отгоре се настъргва халва на едро ренде, завива се на руло и се реди в намазнена тава като вита баница.Така се процедира и с останалите кори, най- отгоре се намазва с масло и се пече на 170 гр. до зачервяване.
Сиропа се приготвя предварително, може и докато се пече баницата - ври около 5-6 минути.Горещата баница се "напръсква" със студения сироп, той не е много, само напоява баницата, не правете повече сироп, прекалено сладка става.След като се напръска  се завива в хартия , и отгоре с хавлия, да се задуши и омекнат корите.

Като източник съм използвала рецептата на inanikol , ето линк : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=347203.msg11668767#msg11668767

                                           

# 15
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Сладкиш "Агнес"

                                          

Рецептата за този сладкиш е на Lindita, ето от къде я научих : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369417.msg10048961#msg10048961

Този сладкиш стана любим на съпруга ми, той не е много по сладичкото/ за разлика от мен и голямата ни дъщеря/, има 2-3 сладкиша, които много харесва, всичко останало само дегустира Joy.След като го опита заяви, че ще иска да му го правя честичко, затова записвам рецептата в Любимите.

Необходими продукти :


4 яйца
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. захар
1 п. кр. масло - сложих 200 гр. масло, едно пакетче малко ми се видя newsm78.
1 ванилия
1 ч.ч. нарязани орехи

Начин на приготвяне :

Разделят се белтъците от жълтъците. Белтъците се смесват  със захарта, брашното, орехите, размекнатото кр. масло и ванилията.Слага се в намаслена и набрашнена тавичка, пече се на около 170 гр., при мен стана готов за около 30 мин.. Жълтъците се разбиват с 1 ч.ч. пудра захар и с този крем се намазва опечения сладкиш. Връща се във фурната само докато се стегне крема /суши се/ - аз суших на 90-100 гр. около 10 мин., проверявах дали е хванало коричка. Поръсва се с настърган шоколад или шоколадови пръчици. /това още докато не е изсъхнал крема/ - нямах шоколад и затова поръсих с орехи, пак си е вкусно Heart Eyes.

Забележка : Аз разбих маслото със захарта до побеляване.Прибавих белтъците rазбити на сняг,орехите и брашното/ в него разбърках ванилията/. Всичко се разбърква добре и се изсипва в малка тавичка,намазана с масло и посипана с брашно .Пекох в умерена фурна - 170 гр. на моята фурна..Не знам какво ще се получи , ако просто се смесят белтъците с всички останали продукти, страх ме е да пробвам Rolling Eyes.Все си мисля, че белтъците трябва да се разбият на сняг newsm78.Както и да е, приготвен по гореописаният начин сладкиша стана наистина вкусен Heart Eyes.

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 10:01 от Аелис

# 16
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Содени питки

                                            

Много лесна рецепта, и бърза, тъй като не се налага да се чака тестото да втаса.

Необходими продукти :

1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.л. захар
1 равна ч.л. сол
1 яйце
2 с.л. олио
брашно - колкото поеме

Начин на приготвяне :Пресява се брашно / аз пресях 5 ч.ч., но после добавях/,към него добавих солта, отделно се разбърква киселото мляко със содата/ да шупне/ , добавих разбитото яйце, олиото и захарта, хубаво разбърках с вилица .В пресятото брашно със солта направих кладенче, там изсипах сместта, първо ръзбърках с вилица, а после месих и с ръце , като добавях брашно, докато тестото не спря да лепи по ръцете ми.Не се меси много, колкото да се получи меко тесто, което не лепи.Намазах тавата с олио, поръсих с брашно, оформих осем питки / броят е в зависимост от големината Wink/ и ги наредих,в центъра на всяка питка "боцнах" по малко масло и отгоре ги поръсих със сусам - не можа хубаво да залепне, може би първо трябваше да ги намажа с жълтък newsm78.Пекох на 170 гр. около 30 мин., но вие се съобразявайте с особеностите на вашата печка.

Ами това е, мисля си, че хубаво ще се получи и с малко сиренце вътре в питките, следващият път ще пробвам.Много са хубави тези питки, мекички са отвътре, а коричката им е вкусна и хрупкава.

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 10:08 от Аелис

# 17
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                            Баница с кренвирши

                                            

Необходими продукти :


1 пакет кори за баница - ползвах "Фамилия"
3 кренвирша
около 300 гр. сирене
1 майонеза - мисля, че е 200 гр., ползвах кутийка "Краси"
330 мл. газирана вода
4 яйца

Начин на приготвяне:


В намазнена тава се редят две кори, върху тях се нарежда нарязаният на колелца кренвирш / по- нарядко се реди, че става много тежка баницата/, върху кренвирша се слага настъргано сирене, ако ви е много солено сиренето - слагайте по- малко, аз на око действах Wink.После пак се слагат две кори, кренвирши, сирене и така докато свършат корите, най- отгоре нищо не се слага, реденето завършва с последните две кори.Баницата се нарязва и се залива от добре разбитите яйца, майонеза и газирана вода.Пече се до готовност - аз пекох на 190-200 гр. около 35-40 мин.Не се слага мазнина при реденето на баницата, само тавата се намазнява, преди да започне да се реди.

Последна редакция: нд, 16 май 2010, 17:53 от Аелис

# 18
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Мъфини



Тези мъфини направих на базата на кекса с канела и локум, много хубави се получиха Heart Eyes.Направих четири вида и ще обясня по- подробно, че ще се правят пак, не искам да пропусна нещо Heart Eyes.

Забърквам две смеси в два отделни съда, съдържанието на всяка смес е :

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
7 с.л. олио

Содата се угася в киселото мляко, добавя се захарта, разбърква се хубаво, добавя се и олиото и пак хубаво се разбърква.

Към едната смес добавих 1 ч.л. канела и 2 ч.ч. брашно.
Към втората смес добавих 1 с.л. какао и 2 ч.ч. брашно.

Формата ми е за 12 мъфина, намазах гнездата с масло,  6 гнезда напълних с едната смес / малко повече от 2/3 от гнездото да е пълно/и 6 гнезда с другата.От двете смеси ми остана по малко, използвах дуралексови купички и така се получиха общо 14 мъфина.
На първите три мъфина с канела отгоре сложих нарязани на едро орехи и малки парченца локум, на другите 3 сложих парченца смокини от сладко и орехи, на половината какаови мъфини сложих орехи и смокини, на другата половина парченца натурален шоколад и орехи.
Пекох ги на 170-180 гр., за около 20- 25 мин., до суха клечка.До фурна си е, така че ги наблюдавайте.Не отваряйте фурната преди да минат 20 мин., ако ви се запекат по- рано - намалете градусите.



Последна редакция: чт, 08 апр 2010, 17:20 от Аелис

# 19
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                     Македонска баклава

                                            

Чудесна е, непременно я опитайте Hug.

Необходими продукти :


1 пакет кори от 500 гр.

За заливката :

100 гр. сусам
250 мл. олио
300 гр. захар
1 бакпулвер
250 мл. газирана вода

В една купичка се приготвят 150 гр. смлени орехи / аз ги нарязах по на едро, че обичаме да ни хрупат/, а в друга купичка се слага 100 гр. кокосови стърготини.

Начин на приготвяне:

В намазана с масло тава се слага 1 кора, намазва се със заливката /  около 2 с.л./, ръсят се орехи.Слага се втора кора , намазва се със заливката, ръси се кокос.Трета кора като първата, четвърта кора като втората и така , докато се свършат корите.Нарязва се на квадратчета.Залива се с останалата заливка.Изпича се в загрята фурна на 150 гр.за 1 час, докато хубаво се зачерви.Изчаква се хубаво да изстине и се залива със сироп, приготвен от 500 гр. захар, 400 мл. вода и 2 с.л. лимонов сок/ прясно изстискан/.

Забележки :Това, което описах , е половин доза от оригиналната рецепта.Написах  я така, тъй като си става голяма, ако се направи като в оригиналната рецепта се получава наистина огромно количество баклава.При мен се пече повече от час, дори накрая леко увеличих фурната, за да може да се позачерви.Лимоновият сок в сиропа сложих след като го отместих от котлона - не му трябва много да се вари, 1-2 мин. са достатъчни.Според мен баклавата може да понесе още малко захар - аз си падам по по- сладичкото, обикновената баклава, която правя , е по- сладка от тази, та следващият път ще увелича съвсем малко захарта.

Да ви е сладко  bouquet!

                                            

Последна редакция: нд, 21 мар 2010, 09:22 от Аелис

# 20
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                     Арменски сладкиш

                                    

Рецептата за този сладкиш имам от 7-8 години, правя го много често, защото у дома много го харесват и редовно си го поръчват Heart Eyes.Не знам дали наистина този сладкиш има нещо общо с Армения, просто под това име го имам записан в тетрадката с рецепти Wink.Лесен е за изпълнение и не изисква някакви специални продукти, а е много вкусен.

Необходими продукти :

1 яйце
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. оцет
1 1/2 ч.ч. брашно - аз слагам още малко  Wink
1 ванилия
1 ч.ч. орехи - нарязани

Разбърква се яйцето, добавя се киселото мляко с угасената в него сода, захарта, олиото, оцета и брашното, с разбърканата в него ванилия.Накрая се слагат орехите. Сместа се изсипва в намазнена и набрашнена форма или тавичка.Пече се в предварително загрята на 170 гр. фурна около 30-35 мин., градусите и времето при вас може да са различни, зависи от това как пече фурната ви.Сладкиша се пече до "суха" клечка, след което се изчаква хубаво да изстине и се обръща в тортена чиния.Изстиналият сладкиш се маже с шоколадова глазура.

Шоколадова глазура:

Едно пакетче масло / 125 гр./ на стайна температура, към него се добавят 2-3 с. л. какао и 3-4 с. л. пудра захар, накрая и 1 яйце.Всичко това хубаво се обърква, става гладък и гъст шоколадов крем.Не се обработва термично, направо се маже върху сладкиша.Украсата е по желание, аз използвам смлени орехи.

Да ви е сладко !

                                            

Последна редакция: ср, 03 мар 2010, 10:25 от Аелис

# 21
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                         Лесна дроб сарма

                                            

Миналият ден направих дроб сарма по тази рецепта : http://kulinar.gbg.bg/index.php?p=recipe&id=3046

Чудесна се  получи, ще се прави често, затова я записвам в любимите си.Спазих точно рецептата, много ми хареса резултата, само че следващият път ще удвоя количеството - като седнахме четиримката на масата и за малко да не ни стигне Joy.

Пробвайте я, вкусна и лесна е.

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: нд, 07 фев 2010, 21:13 от Аелис

# 22
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                       

                                                                                     Тутманик "Невена"

                       
                                                               

Тази рецепта имам от колежка и съвсем в реда на нещата кръстих тутманика на нея Heart Eyes.По икономичен е като продукти от тутманика на Милица, но е също толкова вкусен Wink.

Необходими продукти:

Около 1 кг. брашно - пресято / при мен отиде съвсем малко повече от килограм/
500 мл. хладка вода
3 яйца
1/2 кубче мая / аз сложих малко повече, около 2/3 от кубчето/
1 с.л. сол
1 ч.л. захар
125 гр. разтопено масло / аз използвах повече, около 150 гр./
250-300 гр. сирене

Брашното се пресява, слага се солта, прави се кладенче и в дупката се сипва хладката вода и размитата мая/ аз я размих в малка част от водата и при нея сложих и захарта/.Добавят се и предварително разбитите яйца.Замесва се меко тесто. Оформя се по желание, ще се опитам да обясня как го оформих аз.Разделих тестото на две, защото ми се видя много и реших да направя два по- малки тутманика.Този на горната снимка оформих по следният начин : едната половинка тесто разделих на 3 части, всяка разточих на кора.Намазах първата кора с разтопено масло и поръсих със сирене, върху нея сложих втората кора, намазах с масло и поръсих със сирене, най- отгоре сложих третата кора, нея не я намазах.Корите така, както са една върху друга, ги загърнах като плик - защипвах с пръсти двата срещуположни края.Сложих "плика" в намазнена с масло тавичка със загърнатите части надулу и надупчих с пръсти така, че да се получат квадратни парчета.Така оформеният тутманик оставих да втаса , докато удвои обема си и почти запълни тавичката.Намазах го с жълтък и пекох в незагрята фурна на 170 гр.

Другата половина от тестото оформих по следният начин/ показала съм го на долната снимка / - разделих тестото на две, разточих две кори.Намазах първата кора с масло , наръсих със сирене, навия я на руло и я разтеглих малко, след това я усуках и я завъртях като охлюв в центъра на тавичката.Така процедирах и с втората кора, навих я около първата и оставих да втаса, докато удвои обема си.Намазах втасалият тутманик с жълтък и пекох по същият начин, както и първият тутманик - в незагрята фурна, на 170 гр., докато хубаво се зачерви - около 30 мин. в моята фурна.

Ами това е.Много вкусен е тутманика , пробвайте го Heart Eyes.

Да ви е сладко  bouquet!

                                                       

# 23
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Ориз за гарнитура

Ето източника, записвам си я в Любимите за да си намирам лесно рецептата, много хубав става ориза, приготвен по този начин, само че вместо олио аз използвах масло : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=458055.msg13620376#msg13620376

На котлон за гарнитура
1 ч.ч ориз
2 ч.ч вода
сол на вкус или кубче бульон
1 или 2 с.л олио/ масло/

Завирам водата ,добавям солта и олиото.Ориза трябва да е много добре измит,последната му вода да е бистра.Добавяш ориза и когато започне да ври с водата ,намаляш котлона на 1 или на най -ниската степен ако си на газ и захлупваш с капак.Ако имаш капак с дупка зашлюпваш добре,ако не е с дупка,оставяш минимално леко отворено.Не се бърка ориза.Когато видиш вече ,че няма вода в тенджерата тогава леко можеш да бутнеш да видиш дали има на дъното вода.Ако няма изключваш ориза и го оставя няколко минути захлюпен.Става страхотен и не се слепва,всяко зрънце се дели.Понякога добавям пресни или сушени зеленчуци.

Благодаря на mishonka95, че ме научи как да правя хубав ориз за гарнитура  bouquet.

Последна редакция: пт, 23 апр 2010, 14:35 от Аелис

# 24
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                     Аладинки

                                                     

Тази рецепта научих от Петя - момиче, с което се запознах във форума и се сприятелих Flutter.

Необходими продукти:

2-3 яйца
1/2 с.л. сода за хляб
8-9 с.л захар
1/3 с.л сол
1  кисело мляко
брашно - около 2 ч.ч., трябва да се получи тесто, малко по- гъсто от това за палачинки
1-2 ванилии
1 с.л олио или малко масло

Слагат се продуктите в купа и се разбиват  с миксер - първо яйцата, после киселото мляко с угасената сода в него, останалите продукти и накрая брашното с разбърканата в него ванилия.  Тестото трябва да стане по-гъсто от палачинково.Ако е много брашното може с малко вода да се разреди и обратното -ако е много течно с малко брашно може да се сгъсти. Обикновено се пържат с доста олио, но със тефлоновия стават и без. Изсипваш с черпак или г.лъжица малки кръгчета, те трябва да се надуят и да добият златист цвят.

Забележки : Сложих 3 яйца и 1 ванилия, разбърках по гореописаният начин и пържих в тефлонов тиган , само намазан с мазнина.Стават бързо Wink.Много вкусни се получиха, като сладки , бухнали палачинки.Хапнахме ги със сладко от боровинки, децата ги мазаха с течен шоколад Wink.

Да ви е сладко  bouquet!


# 25
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                      Грис халва

                                                 

Тази рецепта е на max-mama, много е сполучлива, записвам си я, за да не я загубя някъде Crazy.

Необходими продукти :

1ч.ч. грис
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. вода
1 ч.ч. захар

Захарта и водата се разбъркват до пълното разтваряне на захарта - отнема няколко минути.Гриса се запържва в олиото докато леко покафенее, бърка се непрекъснато.Прибавя се студеният захарен сироп/ на порции/ към гриса, докато се поеме цялото количество.По желание могат да се добавят стафиди или орехови ядки.Още топла грис халвата се изсипва във форма или тавичка, охлажда се и се нарязва на парчета.По желание може да се поръси с канела.

Да ви е сладко  bouquet!

                                         

# 26
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                      Негърско дупе в бял памперс

                                              

Блатът на този сладкиш е половин доза от шоколадовият кейк без яйца на Лабрекс :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg9148427#msg9148427

Необходими продукти :

1 1/2 ч.ч. пресято брашно
1 ч.ч. захар
2 с.л. какао - с връх
1 ч.л. сода
1/2 ч.л. сол
1 ч.ч. вода
90 мл. олио
1 ванилия
1ч.л. оцет

За глазурата :

200 мл. заквасена сметана - използвах малка кофичка Данон
3 с.л. кристална захар - отново с връх Wink.

Смесват се сухите съставки, без содата.Налива се водата, разбърква се хубаво и се добавя содата, изгасена с оцета, пак се разбърква. Сипва се олиото и много хубаво всичко се смесва.
Пече се в намаслена и набрашнена форма на 180 град. Моят се пече около 40 мин., но то си зависи от фурната.

Глазурата се приготвя  като към сметаната се добавя захарта и се правят само 3-4 оборота с лъжицата, колкото да се смесят, не се бърка енергично.Слага се в хладилник за около час - захарта се стопява в сметаната.

Изстиналият сладкиш се гарнира с глазурата.Не съм слагала орехи в блата, следващият път ще пробвам, но и без тях се получи много вкусен и сочен десерт.

                                                  

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: вт, 16 мар 2010, 09:21 от Аелис

# 27
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                            Крем карамел с кроасани

                                                           

 Това е един от най- любимите сладкиши на голямата ми дъщеря , чудесен е.Рецептата е известна, някои я правят с козунак, но на мен най ми допада с мини кроасани с шоколад Heart Eyes.

Необходими продукти :


2 пакетчета мини кроасани с шоколад
6 яйца
2 ч.ч. захар / едната чаша е за карамела/
700 мл. прясно мляко

 Едната чаша захар се карамелизира - аз я карамелизирам на дъното на съда, в който ще правя крем карамела,като се минава малко и по стените.Веднага върху карамела се лепят кроасаните.Отгоре заливате със сместа от разбитите с миксер яйца,мляко и останалата 1 чаша захар. Пече се на водна баня/ формата с крем карамела се слага в по-голяма от нея тава, в която има вода/ на около 180 C.После оставате да изстине и слагате в хладилника, като се охлади добре обращате в някакъв съд,примерно голямо кръгло плато или табличка .Преди да обърнете минете с нож по ръба на тавичката, да се отдели крема от нея.Може да се окраси с розички сметана, ще заприлича на торта Heart Eyes.Ние го предпочитаме чистичък.Формата , в която правя този сладкиш е с диаметър 25 см., ако вашият съд е по- голям или по- малък може би ще се наложи да промените количеството на продуктите.

                                                           

Да ви е сладко  bouquet!

# 28
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                             Шоколадов сладкиш със сладко

                                                          

.Много приятен сладкиш, леко влажен и много сладък, точно като за мен Heart Eyes.Рецептата е на Мони, ето линк : http://vkusnoikrasivo.com/forums/viewtopic.php?p=27704#p27704

Необходими продукти :



- 3 яйца
- 1 ч. ч. захар
- 2 малки прахчета ванилия (аз сложих едно пакетче ванилена захар)
- ½ ч. ч. олио
- 1 ч. ч. сладко (най-хубаво става с вишни, аз сложих от кайсии)
- 1 ч. ч. вода
- 1 ч. ч. счукани орехи
- 2 ч. ч. брашно
- 1 пакетче бакпулвер
- 1 ½ ч. л. канела
- 2 суп. л. какао

Чаената чаша е с вместимост 200 мл.

Пресяваме брашното с бакпулвера, канелата и какаото. Яйцата разбъркваме със захарта и ванилията. След това към тях добавяме олиото и отново бъркаме. Следват орехите и сладкото. Започваме да добавяме от брашнената смес. След половината от брашното добавяме половината чаша вода, разбъркваме добре и после другата половина брашно и останалата вода. Разбъркваме всичко и изсипваме в намаслена и набрашнена тавичка, ако е йена, може и така. Печем за около 40 минути на предварително загрята на 160 градуса фурна. Оставяме да изстине добре в тавичката и след това режем на парчета по желание.
 Не прекалявайте с печенето, като при кекс, хубаво е сладкишът да остане леко влажен. Може да се използва различно сладко или конфитюр. През зимния период, около коледните и новогодишните празници, може да се добави и малко, на върха на ножа, смлян карамфил и малко индийско орехче, за да може сладкиша да придобие специфичния вкус на коледните сладкиши. Може да му се направи глазура или да се остави просто така.Аз само с пудра захар го наръсих, следващият път повечко ще си поиграя с украсата Wink.

Да ви е сладко   bouquet!

Последна редакция: ср, 03 мар 2010, 09:06 от Аелис

# 29
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                    Бързи спагети с шунка

                                                  

Правя спагети по този начин от години, стават за максимум 30 мин., а са много вкусни.

Необходими продукти :

1 опаковка спагети - използвах на Дерони, 400 гр.
310 гр. лютеница - това е точно едно бурканче от лютеница "Първомай", има хорце на картинката, идеална е за тази рецепта
шунка
малко олио
200 гр. кашкавал
2-3 щипки ронена чубрица

Сваряват се спагетите в подсолена вода, отцеждат се, измиват се за секунда със студена вода и се захлупват в съда, в който сте ги варили.Слагате на дъното на по- голям тиган малко олио / може и зехтин/, и запържвате в него нарязаната на кубчета шунка.Като се позапържи добавяте лютеницата, тя не бива много да се готви, само да клокне и е готово.Така полученият сос слагате в съда със спагетите, добавяте  рендосаният кашкавал и ронената чубрица и хубаво обърквате всичко.Сервира се веднага.

Това е основна рецепта, ако искате може да добавите гъби, маслини Wink.Може да стане и с кайма, но тя трябва хубаво да се запържи, правила съм, също става вкусно Wink.

Последна редакция: вт, 16 мар 2010, 09:15 от Аелис

# 30
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                    Свински хапки с картофи и гъби
 
                                        

Необходими продукти:

700-800 гр. свинско месо, нарязано на хапки
1.5 кг. картофи
500 гр. гъби
олио
1 с.л.червен пипер
сол на вкус , аз сложих една равна супена лъжица

Слатате олио на дъното на тавичката, в която ще  приготвяте ястието и добавяте нарязаното на хапки месо.Когато леко се запече добавяте гъбите.Когато и те поомекнат - слагате червеният пипер , а минута след него картофите.Посолявате на вкус и добавяте вода толкова, че почти да покрие картофите.Запичате до готовност.
 

Последна редакция: сб, 12 юни 2010, 09:40 от Аелис

# 31
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                            Хрупкави пилешки бутчета "Сигнал"

                                                                  

Не знам защо се наричат така, в тетрадката ми с рецепти са под това име.Много вкусни стават бутчетата, може и с крилца да се заменят.

Необходими продукти :

8 пил. бутчета / долната част/
майонеза
кисело мляко
чесън
галета

Пилешките бутчата се мажат обилно с майонеза, овалват се хубаво в галетата и се редят в тавичка, без да се слага мазнина.Пекат се на 200 гр. около 1 час, в предварително загрята фурна/ да станат по- бързичко Heart Eyes/.Пекат се докато хубавко се зачервят.Прави се сос от равни части майонеза и кисело мляко/ от него може и повечко да се сложи, да не е много тежък соса/ , разбива се до хомогенна смес, прибавя се скилидка чесън.С него се заливат бутчетата.

                                                                  

Последна редакция: ср, 10 мар 2010, 09:21 от Аелис

# 32
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                Бърза баница

                                      

Необходими продукти :

1 пакет "Одрински кори"
200 гр. майонеза - аз ползвах "Краси"
газирана вода - количеството е точно колкото майонезата
сирене

На всяка кора се ръси сирене, завива се и се нарежда права в тава, без никаква мазнина - нито по кората, нито по тавата.Нареждат се всички кори , след което се заливат с майонезата и газираната вода/ предварително смесени/.Баницата се пече на 200 гр. за около 35-40 мин., хубавко да се зачерви.Изважда се от фурната, леко се поръсва с вода и се завива с кърпа за десетина минути.

Много лесна баница , а е много вкусна,непременно я опитайте Wink.

                                                

Последна редакция: нд, 11 апр 2010, 14:48 от Аелис

# 33
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                       Крем "Милена"

                                           

Рецептата прочетох в темата с ресторантските рецепти и комбинирах с рецепта на Dor@ за много вкусен летен десерт - вкусно се получи, затова я записвам веднага Heart Eyes.

Необходими продукти :

400 гр. цедено мляко
200 гр. заквасена сметана
150 гр. течен шоколад
6 равни с.л. пудра захар
1 ванилия

От цеденото мляко, сметаната, пудрата захар и ванилията се прави гладък крем.Слага се малко на дъното на чаша или купичка, след това се слага течен шоколад и се реди така , докато се напълни чашата или купичката, завършва се с белият крем и се окрасява със смлени орехи.

Оригиналната рецепта е с разтопен шоколад, с който се облива чашата и се слага от белият крем.

# 34
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                               Страхотен тиквеник

                                                    

Рецептата за този чудесен тиквеник ми донесе съпругът ми - негова колежка приготвила такъв за бабин ден , много му харесал и й поискал рецептата.Едва тези дни успях да го приготвя, все го пренебрегвах, моя грешка:love:.

Необходими продукти :

1 пакет кори - ползвах "Фамилия", така ми беше написано в рецептата
олио за поръсване на корите
2 ч.ч. орехи - нарязани на едно, може и повече да се сложи
100 гр. стафиди
захар за поръсване на корите

За плънката хубаво се разбъркват :

4 ч.ч. настъргана сурова тиква
4 зелени ябълки
1 пакетче канела

Начин на приготвяне :

Разстила се една кора, поръсва се със супена лъжица олио и супена лъжица захар, разстила се втора кора, слага се върху първата и отново се поръсва с олио и супена лъжица захар.Слага се трета кора върху другите две, поръсва се с олио и 3 с.л. захар с връх.Слага се от тиквената смес навсякъде и щедро, подреждат се парченца орехови ядки и стафиди - колкото повече, толкова по- добре.Трите кори се навиват на руло, което се поставя право , без да се завива, в подмазана с олио правоъгълна  тава, като края на кората трябва да се намира отгоре.Така се процедира и с другите кори, получават се шест дебелички рула.Преди печене се намазват с олио и се поръсват щедро с кристална захар.
Тиквеникът се пече на 180 гр. до готовност.

Забележки :Използвах оригиналната тава на фурната - достатъчно голяма беше за 6-те дебели рула.Забравих , че края на корите трябва да е отгоре и го сложих отдолу Embarassed - едва ли е повлияло на вкуса, чуден си беше тиквеника Wink.В рецептата не пише дали се прави нещо, след като се извади от фурната - аз го поръсих с пудра захар, добре му се отрази.Леко изцедих тиквата и ябълките, че се притеснявах да не стане воден тиквеника - като го опитахме беше хрупкав, но на другият ден беше омекнал и станал много сочен.

Приятен апетит   bouquet!

Последна редакция: чт, 18 мар 2010, 09:55 от Аелис

# 35
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                              Сладкиш "Решетка"

                                            

Това е рецепта от "тефтерчето с рецепти" на свеки - много интересни неща има в това тефтерче Wink.

Необходими продукти :

За тази рецепта използвам ч.чаша с вместимост 200 мл., но ще стане с всякаква.

2 яйца
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
3 ч.ч. брашно - при мен малко повече , 3 1/2 ч.ч.
1 бакпулвер
няколко ореха
мармалад

Яйцата се разбиват хубаво със захарта, добавя се олиото, след него и брашното, в което се намира бакпулвера.Получава се гъста смес, като тесто, но не бива да е прекалено гъста, трябва да лепне по ръцете и да може да се бърка с вилица, макар и трудно.Така получената смес са разделя на две -  с по- голямата част се застила дъното на формата или тавичката, предварително намазнено и набрашнено.При застилането мазах ръцете си с олио, че иначе много лепне и трудно става.Отгоре се намазва с мармалад.Към останалото тесто се добавя малко брашно и се замесва малко по- твърдо тесто , докато спре да лепне, за да може лесно да се оформи решетката - правят се кръгли фитилчета, които се редят върху мармалада така, че да се получи формата на решетка. В "кутийките" на решетката се поставят едри орехови ядки.Пече се в предварително загрята фурна на 180 гр. около 30 мин..

Това е.Сладкишът е сух и ронлив, точно такъв го харесвам, но ако вие не обичате подобни сладкиши - харесайте си друга рецепта Hug.

                                                

Последна редакция: пн, 22 мар 2010, 13:28 от Аелис

# 36
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Сладкиш "Канелена целувка"

                                                  

Отдавна имам тази рецепта, но тези дни стигнах до нея.

Необходими продукти:

1 яйце - белтъка се отделя от жълтъка
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1/4 ч.ч. олио
1 ч.ч. захар
1 ч.л. канела
1 1/2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. орехи

мармалад за намазване


Жълтъка от яйцето се смесва хубаво с останалите продукти, като содата е угасена в киселото мляко.Сместа се слага в подмазана и набрашнена тавичка или форма,пече се в предварително загрята на 180 гр. фурна до суха клечка.Намазва се с мармалад.Белтъка се разбива на сняг , към него се добавят 4 с.л. захар, разпределя се над мармалада и се връща във фурната, която през това време е намалена на 120 гр..Държи се на тази температура до порозовяване на белтъка.

Забележки : Оставих вратата на фурната отворена и намалена на 120 гр., докато мажех сладкиша с мармалад и приготвях "целувката" лампичката светна и мушнах сладкиша , да се изсуши " целувката".На снимката се вижда , че украсих сладкиша с карамелен топинг , но това съвсем не е задължително.

Последна редакция: ср, 24 мар 2010, 12:53 от Аелис

# 37
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Боб с наденица

                                                    

Необходими продукти :

500 гр. боб
2-3 парчета наденица
3 с.л. дом. пюре или лютеница
1 морков
1-2 чушки
1 голяма глава лук
1 с.л. червен пипер
1 с.л. сол - равна
джоджен
ронена чубрица
олио

Боба се накисва от предната вечер, на другият ден се вари, като се хвърля първата вода.Когато е почти готов се маха от котлона - ако водата му е много, повечето се изхвърля, но се оставя все пак течност в боба, какво количество - вие решавате, в зависимост от това колко гъст искате да стане.Изсипва се в глинен гювеч, добавя се олиото, червеният пипер, солта, след това и нарязаните на ситно зеленчуци / морков, чушка, лук/, подправките, лютеницата и хубаво се разбърква.Добавя се и наденицата, нарязана на кръгчета.Фурната се включва на 250 гр., след 20 мин. се намаля на 200 гр. и се пече още 30 мин.Опитва се дали боба е добре сварен - ако е , ястието е готово.Много върви със содена питка.

# 38
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Сладкиш "Шоколадово докосване"

                                                     

Това е сладкиш от "старите тефтери", записала съм го като "Сиропиран сладкиш", но след като го опитах реших, че заслужава по- поетично име.

Ето и рецептата :


5 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. лимонада или друга газирана напитка
1 бакпулвер
2 1/2 ч.ч. брашно - аз сложих 3 ч.ч.

Яйцата и захарта се разбиват с миксер до пухкав крем, добавя се лимонадата и леко се разбърква с вилица или лъжица, прибавя се брашното със сложеният в него бакпулвер.Така получената кексова смес се слага в намазнена и набрашнена тавичка или форма с големина 34/22 см.Пече се в предварително загрята на 180 гр. фурна за 30-35 мин., до "суха клечка".

Сироп :
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. вода
2 с.л. какао с връх - използавах какао на д-р Йоткер

Всичко се смесва и се слага на котлона, бърка се, в момента , в който заври и захарта се разтвори се отмества от котлона и се оставя настрани да поизстине.

Изстиналият сладкиш се нарязва на квадрати и отгоре се залива с охладеният сироп.

# 39
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                             Много вкусни принцеси с кайма и кашкавал

                                                                   

Рецептата за тези принцеси копирах преди време от темата с ресторантските рецепти - не съм си записала авторката Embarassed.Много вкусни принцеси, не се събират в средата на филията и са много сочни.

250 гр. кайма
1 яйце
една филийка хляб / напоява се с вода и хубаво се изтисква/
едно средно по големина доматче - рендосва се
100 гр. кашкавал - нарязан на много малки кубчета
вегета
ронена чубрица

Всичко се омесва много хубаво и се намазват филиите / не се мажат с масло, направо със сместа/.Запичат се и са готови за хапване Wink.

# 40
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                Сиропиран черен сладкиш

                                                                      

Отново рецепта от " старите тефтери" - сладкишът се приготвя лесно, не изисква много продукти, а е вкусен Wink.

Необходими продукти :

1 ч.ч кисело мляко
1ч.л. сода
1ч.ч захар
1/2 ч.ч. олио
2 с.л. какао
1 ч.л. канела
2 ч.ч. брашно - аз сложих чаша и половина, гъстичко ми се видя newsm78
1 ч.л. ромова есенция
 
Содата се угася в киселото мляко, добавят се останалите продукти и се разбърква до хомогенна смес - не е нужно да се ползва миксер, аз го разбърках с вилица.Сместа се слага в намазнена и набрашнена тавичка , не много голяма и се пече в предварително загрята на 180 гр. фурна до суха клечка/ при мен се изпече за около 30 мин./.Остава се малко да изстине , след което се залива със сок от компот или захарен сироп.

Забележка: Аз напоих сладкиша с една кафена чаша сок от компот и го окрасих с кокос.Може да му се сложи и бита сметана, и топка сладолед, може да се намаже и с крем от заквасена сметана и пудра захар - зависи от вкуса ви.

# 41
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                  Торта с вафлени кори

                                                                   
                                                               

Рецептата е на Джемма, най- трудната част беше да намеря вафлени кори, всичко останало беше лесно, а резултата - извънредно вкусен Heart Eyes.

Ето рецептата:

6 вафлени кори - при мен бяха пет
200 гр масло
1/2 чаша мляко
200 гр xалва
300 гр шоколад
1/2 чаша заxар

В тенджера се слага млякото и маслото, като се стопи се слага захарта, халвата и шоколада. Вари се около 5 мин. Разбърква се на крем. Маже се върху корите. Отгоре се поръсва с орехи.

                                                                 

# 42
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                   сладкиш с лимонови резенки

                                         

Тази рецепта се получи от комбинирането на две други : едната е на zuzutu , ето линк :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=485142.0

Другата е на пеполина , ето линк и за нея :

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1619.msg31194.html#msg31194

Необходими продукти:
1 1/2-2 пакетчета обикновенни бисквити( според тавата)
1 пакет лимонови резенки
1 кофичка кисело мляко(висок процент)
50 гр. захар
1 буркан компот - използвах от праскови, но ще стане със всякакъв.


Първо се нареждат на дъното на тавичката плътен ред бисквити, захарта се прибавя към киселото мляко, разбърква се хубаво и останалите бисквите се добавят натрошени, след което изсипваме получената смес върху реда бисквити.Плодовете от компота се нарязват и се нареждат върху сместа от бисквити, кисело мляко и захар. Сока от компота го загряваме и в него разтапяме лимонените резенчета, като се разтопят изчакваме получения сироп да поизстине и с него заливаме сместа (бисквити и кисело мляко). Оставяме да престои една нощ в хладилника за да стегне.

Не можах да изчакам една нощ - престоя около 5 часа, преди да бъде нападнат.Получи се един ароматен и лек летен десерт, непременно го опитайте.

# 43
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                            Бисквитена торта с ягоди и шоколад

                                                       


Копирах си тази рецепта още миналата година, но не успях да я изпробвам - ето източника.
Малко промених рецептата, получи се вкусна тортичка ,ще се прави в сезона на ягодите.

Необходими продукти :

250 - 300 мл. прясно мляко (ако я правите с обикновени бисквити)
1 1/2 пакет бисквити (по оригиналната рецепта е с обикновенни, но аз я направих с чаени, ако и вие използвате чаени, не се топят в мляко.Използвах бисквити "Роден край", тъй като са без дупка).
100 гр. шоколад
200 мл. заквасена сметана
250 гр. ягоди
1/2 ч.ч пудра захар
1 с.л захар
1 пак. ванилия

Сметаната и пудрата захар се разбъркват леко с лъжица

Ягодите + захарта (1 с.л) се разбиват на пюре и се добавят към сметаната.

Добавя се и ванилията.

Бисквитите се топят в прясното мляко и се редят в съда/ ако са чаени, не се топят в прясното мляко/. Отгоре се нанася дебел пласт от сметановия крем. И така докато свършат бисквитите и крема.

Завършва се с крем и отгоре обилно се настъргва шоколад.

Отлежава в храдилник, покрита с фолио.

Преди поднасяне може да се поръси с хладък или топъл сос от малко мляко, шоколад и капка есенция ром / пропуснах тази част/.

Тортичката е сочна, трудно се реже "фотогенично" парче, но пък  компенсира с чудесният си вкус Wink.

Ами това е - много лесно се приготвя тортичката, единственият й недостатък , е че не е много голяма. Използвах кръгла форма с диаметър 24 см. и тортата ми стана тъничка- получиха се два реда бисквити и два слоя крем.

# 44
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                  Гратин с тиквички

                                                            

Чудесно ястие , и много лесно за приготвяне, тъй като тиквичките не се пържат предварително.

Необходими продукти :
2 бр. тиквички или патладжани
1 бр. морков
1-2 скилидки чесън
1 майонеза 200 гр.- използвах на Краси
1 глава лук
копър
кашкавал (сирене или топено сирене)
олио

Тиквичките се нарязват на кръгчета с дебелина 1.5 см, нареждат се в намазнена тавичка и леко се посоляват. Морковът се настъргва, смесва се с пасирания чесън и майонезата. Тази смес се разпределя върху тиквичките. Отгоре се нареждат полумесеци от лука. . Запича се във фурната за 10-15 минути, поръсва се обилно със ситно нарязан копър и рендосаният кашкавал (или друг вид сирене)и се запича за още 5 мин., докато кашкавалът придобие тен. По същият начин могат да се приготвят и патладжани, но след като се нарежат на кръгчета се посоляват, престояват 20-30 минути и се измиват.

Източник

# 45
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                                                  Тирамису

                                                                   

За тази рецепта аз нямам никаква заслуга - тя е на Танита, по- долу ще дам линк към рецептата й, горещо ви препоръчвам да разгледате целият й блог и няма да сгрешите, ако освен Тирамисуто опитате и други от нейните вкусотии.Търсих рецепта за Тирамису, в която да няма сурови яйца и така открих тази чудесна торта.

Ето и рецептата:


1 ч.ч пудра захар
1 пакетче(220гр) крем сирене Филаделфия
2.5 чаши течна млечна сметана
5 ч.л. захар
1 чаша гъсто кисело мляко или заквасена сметана
1 пакет бишкоти
една чаша кафе – еспресо или нес + 1-2 с.л ром, Бейлис или ликьор с вкус на кафе
Може да се използва безкофеиново кафе и есенция ром, ако от тортата ще хапват деца.

Пудрата захар се разбива със сиренето до пухкав крем. Към крема от сиренето се прибавя киселото мляко(заквасената сметана) и се бърка до получаването на еднородна смес.Чаша и половина течна сметана се разбива с три лъжици захар, докато стане гъст крем и малко по малко се прибавя към крема от сиренето докато стане пухкав крем.
Бишкотите се потапят в кафето и се редят в тортена форма с откопчаващи се страници, изсипва се половината крем и се разстила върху бишкотите, настъргва се шоколад или се поръсва какао по желание, после пак се редят бишкоти напоени в кафе и отгоре останалия крем. Оставя се в хладилника за поне 10 часа. Изважда се от хладилника, махат се страниците, разбива се останалата една чаша сметана с 2 ч.л. захар, намазва се тортата и се поръсва с какао.
Отстрани направих борд от разрязани наполовина бишкоти, но украсата може да бъде каквато си решите.

Според авторката на рецептата, когато нямате бишкоти може да изпечете пандишпанов блат.Досега съм я правила само с бишкоти, но може някой път да опитам и с блат.

Източник

# 46
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Пълнени патладжани по италиански

                                                           

Тази рецепта открих съвсем случайно във вестник "Сега" - взехме го заради седмичната телевизионна програма, а той ни изненада и с хубава рецепта за патладжани.Наистина вкусни се получиха.

Необходими продукти за 4 порции:

2 патладжана
1 глава лук
30 мл. зехтин
2-3 скилидки чесън
риган
черен пипер
60 гр. пармезан
100 гр. крутони
магданоз
3 домата
200 гр. моцарела



Патладжаните се разрязват по дължина и вътрешността им се издълбава до половин сантиметър от кората - да станат като лодки.Посоляват се лодките и вътрешността на патладжана и се оставят настрана за 30 мин., след което се измиват.В загрятият зехтин се запържват нарязаният на ситно лук , счуканият чесън и изплакнатата вътрешност на патладжана.Към тази смес аз добавих и 2с.л. лютеница, но в оригиналната рецепта го няма , така че може да го пропуснете.Подправя се с риган и черен пипер, не добавяйте сол- патладжаните са поели от нея по време на престоя.Със сместа се пълнят лодките и се поръсват с пармезан, крутони и магданоз.Редят се в тавичка и се поливат със сока от настърганите домати.Отгоре се редят парченца моцарела или се поръсва с нея, въпрос на вкус.Пекат се в предварително загрята на 220 гр. фурна за около 20 мин.

Това е - лесно и вкусно.Препоръчвам да спазвате рецептата, но ако ви липсват някои продукти - импровизирайте.Пармезана може да замените с твърд кашкавал, моцарелата с бяло сирене, но ако имате възможност, ползвайте оригиналните продукти.

За крутоните - приготвих си ги сама.Нарязах една филия хляб на кубчета и врътнах в микровълновата фурна на два пъти по за 40-50 секунди, като между двете врътвания разбърках.

# 47
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Сандвичи от патладжани

                                                       
                                                             

Тези патладжани приготвих по рецепта от в. "Сега", но я промених малко - получи се вкусно лятно ястие.Плънката правих "на око", ще дам приблизителни пропорции, то тя е толкова лесна , че няма какво да й се обърка.

Необходими продукти :

2 патладжана
150-200 гр. сирене
150-200 гр. извара
2 скилидки чесън
2 яйца
50 мл. зехтин
риган

Нарязват се патладжаните на колелца, осоляват се и се оставят така за час, след което се измиват със студена вода.Запичат се от двете страни - аз го направих във фурната, използвах режим "грил".Прави се плънка от изварата, сиренето, яйцата и чесъна - трябва да се получи гъста каша.Взима се кръгче патладжан, маже се с плънка, поръсва се с риган и върху него се залепва друго парче патладжан и така докато "залепите" всички кръгчета.Поставяте "сандвичите" в покрита с намаслена хартия за печене тавичка.С останалата плънка се намазват патладжаните отгоре, ръсва се малко зехтин и се пекат на 210-220 гр.докато хубавко се запече плънката върху патладжаните.

Това е. Може да се експериментира - да се добави кръгче домат към "сандвича", да се поръси с кашкавал - ще пробвам следващият път.

Да ви е сладко!

# 48
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                              Препечени телешки филета с Балсамико по рецепта на Дейвид Роко

                                                                             


Тази рецепта видях по Фиеста ТВ - направи ми силно впечатление, много ми беше интересно какво ще се получи.Дейвид Роко е голям чаровник и аз съм му голяма почитателка - с такава лекота и удоволствие готви, че направо заразява Simple Smile.Ето рецептата, копирана от сайта на Фиеста ТВ :

Продукти:
4 телешки филета
3 глави лук
1/2 чаша зехтин
1/2 чаша оцет Балсамико


Приготвяне:

Загрейте мазнина в тиган, нарежете лука на шайби.
Пържете докато стане приятно златист и карамелизиран. Това е в моментът, в който лукът е мек и сладък и всичките му естествени захари излизат. Добавете малко сол.
Ако видите, че лукчетата залепват за тигана, сложете малко вода, така тиганът ще се деглазира. Щом лукът стане златисто кафяв и прозрачен - е готов. Махнете го от котлона и го извадете от тигана.
# В същият тиган добавете малко зехтин, изпържете филетета от всяка страна за около 30 секунди.
# Когато месото е почти готово, добавете балсамиковия оцет. Силният му вкус ще намалее от готвенето и ще стане приятен плътен, сладникав сос.
# След около 15 минути върнете лука в тигана и оставете на котлона за още 5 минути.


Да дам някои разяснения - трябват ви наистина хубави , крехки и тънко начукани телешки филета - случих на месар, направи ми 2 много хубави, големи и тънки филета, пак ще пазарувам от него Simple Smile.Направих рецептата с 2 филета, тъй като не бях сигурна в крайният резултат - те бяха големички и изпълниха тигана ми точно, все едно за него бяха правени.Запържих ги малко повече от 30 секунди, може би по минута от всяка страна.Сложих половин чаена чаша балсамико - в началото ми се стори , че е много, че филетата плувнаха, но точно след 15 мин. готвене ,колкото си е написано, течноста се изпари и се получи гъстичък сос.

Много вкусни станаха филетата - леко сладки, а карамелизираният лук е просто вълшебен, приготвен по този начин.Мисля си, че и свинско, и пилешко ще стане вкусно по този начин, ще пробвам със сигурност и ще споделя резултата с вас.

Да ви е сладко!

# 49
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419

                                                            Орзо с пилешко, гъби и грах

                                             

Необходими продукти за 4 порции :

1 1/2 чаша орзо
200-300 грама пилешко - сварено и обезкостено
4 с.л. консервиран грах
3 с.л. мариновани гъби
1 малка глава лук
100 гр. настърган кашкавал
3-4 с.л. зехтин
1/2 ч.л.риган


Орзото се сварява в подсолена вода , като спазвате указанията на опаковката.Докато ври в зехтина запържвате лука, като стане прозрачен добавяте гъбите, но само за няколко минути, не ги пържете много, 2-3 мин. са достатъчни.Пилешкото се нарязва на малки парченца.
Орзото се прецежда и се слага в съда, в който ще се пече / аз използвах тавичка от йенско стъкло/.Към него се добяват запържените лук и гъби така както са си с мазнината, пилешкото, граха, ригана и хубаво се разбърква.Отгоре се поръсва с кашкавала и се запича за кратко, докато кашкавала се разтопи .

# 50
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                        Сладкиш "Шоколад и орехи"

                                         

Обичам всичко с шоколад, този сладкиш не прави изключение.А в комбинация с орехи е просто неустоим.Съвсем лесен е за приготвяне, заслужава си да се пробва;).

Необходими продукти:

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
1 1/2 Ч.Ч. брашно
3 с.л. какао

За глазурата:
50 гр. натурален шоколад
50 гр. течен шоколад
1 с.л. олио
100 гр. смлени орехи

Киселото мляко и содата се разбъркват хубаво и се добавят останалите продукти така, както са изброени.В намазнена и набрашнена форма с диаметър 22-23 см. се изсипва сместа и се пече в предварително загрята на 180 гр. фурна за около 30 мин..След като се изпече се приготвя глазурата - на водна баня се разстапя натуралният шоколад с добавената към него лъжица олио, като се разстопи се отмества от котлона и към него се добавя течният шоколад.Бърка се енергично до гладка смес и се залива охладеният сладкиш - не е задължително да е съвсем изстинал.

Заливката може да се приготви и като се разстопи 100 гр. шоколад с лъжица олио.Отгоре сладкишът обилно се поръсва със смлените орехи.

                                                       

Да ви е сладко!

# 51
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                           Чийзкейк с боровинки


                                                         

Отдавна се канех да вкарам в употреба замразените боровинки и домашното сладко, което приготвих миналият месец.Получи се чудесен десерт - и на вид, и на вкус.

                                                         

Необходими продукти:

За основата:

1 пакет чаени бисквити - използвах "Еверест" с масло,220 гр.
90-100 гр.меко масло


За крема:

3бр.крема сирене(всяко пакетче от 125 гр., общо около 375 гр.)
5 с.л. пудра захар
1 ч.ч. готварска сметана
5 с.л. кристална захар
1 бр.желатин
1 ч.ч. боровинки - използвах замразени

За намазване :

1 бурканче сладко от боровинки

Бисквитите се натрошават на ситно - сложих ги между два пласта хартия за печене и минах няколко пъти с точилката, тази идея взех от Pep-4o;).Размекнатото масло се смесва с тях и с така получената смес се покрива дъното на форма с откопчаващи се страни с диаметър 26 см..Остава се в хладилника докато приготвите крема.
Крема сиренето се разбива с пудрата захар, а готварската сметана се разбива на крем и към нея се добавя кристалната захар.Двата крема се смесват и към тях се добавя разтвореният на водна баня желатин, разбива се хубаво.Накрая се добавят боровинките и се разбърква леко с лъжица.Извадете формата от хладилника и сложете крема върху основата, загладете го и отново сложете в хладилника.След около 4 часа , когато крема хубаво е стегнал ,отгоре се намазва със сладкото от боровинки.
Остава само да си отрежете парченце, а след него още едно Wink.

Да ви е сладко!

# 52
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                 Макарони с три вида сирена

                                         

Необходими продукти:

1 пакет макарони - моят беше от 400 гр.
150 гр. пуешко филе
200 мл. готварска сметана
100 гр.краве сирене
80 гр. пушено топено сирене
150 гр. кашкавал

Сварете макароните според указанието на опаковката.Прецедете ги и ги сложете в тавичка - нека не е много малка, не бива да се получава дебел пласт макарони.Добавете филето, нарязано на малки кубчета. Поръсете със сиренето и добавете и нарязаното на кръгчета пушено топено сирене.Идва ред на сметаната - залейте с нея макароните и хубаво разбъркайте.Поръсете с настърганият кашкавал и запечете във фурната на 200 гр. , докато кашкавала хубаво се разтопи.

В рецептата нямаше пропорции, описала съм ви в какво съотношение приготвих макароните аз, ако вие желаете да промените нещо - не е проблем.В рецептата на колежката ми имаше шунка и бекон, които се запържват предварително, но аз ги замених с пуешкото филе - притесних се , че шунката и беконът могат да " утежнят" макароните;).

Това е, сервират се веднага след приготвянето.

Приятно готвене и още по- приятно похапване!

# 53
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                         Пиле по милански      

                                   



Най- общо казано ще ви трябват :

Пилешки филета, начукани,но не много тънко, да приличат на сочни пържолки

За панировката:

брашно
яйца
сол
галета
олио или зехтин за пърженето

За запичането:

домати
кашкавал
босилек

Може да си вземете филета, които са си във вид на пържоли, по- удобно е.А може да си вземете "пеперуда", да я разделите на две и да получите две пържоли;).Между два пласта свежо фолио сложете филето и много леко и внимателно го начукайте, мъъъничко да го изтъните, но внимавайте да не го накъсате - не ви трябва да е много тънко, за да остане сочно.
Пригответе си три чинии - в първата сложете брашното, във втората - разбитите яйца с малко сол, в третата - галетата.Вземете едно филе, овъргаляйте го в брашното, изтръскайте го, потопете го и от двете страни в яйцето, а след това и хубаво го овъргаляйте в галетата - готово е за паниране.
Не засичах време, пържих , докато хубаво се зачервиха.
Когато всички филета са готови си приготвяте тавичката, в която ще печете - застилате я с хартия за печене и редите филетата в нея.Върху всяка пържолка слагате домат на кръгчета, поръсвате с босилек и отгоре слагате тънки резенчета кашкавал.Всичко това може да приготвите предварително и когато решите, че ще сервирате вечерята слагате тавата във фурната за 8-10 мин., или докато се разтопи кашкавала.

Източник: ФиестаТВ

# 54
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Кекс със сусамки и ананас

                                                    

Не знам защо този кекс стана толкова вкусен - може би защото рецептата е на Йоли, а нейните рецепти са нещо като синоним на " много, много вкусно". Чудих се какво ще се получи с кексово тесто и сусамки,че и ананас, но си знаех , че няма как да не стане - може и да не ми вярвате, но това е един от най- хубавите кексове , които съм опитвала;).Може пък и нещо общо да има това, че много обичам сусамки:))).


Необходими продукти:

3 яйца
100 гр.захар
180 гр.брашно
1 ч.л.бакпулвер
125 гр.течно масло
1 ванилия
щипка сол

150 гр.ананас (пресен или от консерва)
100 гр.сусамки

Приготвяне

* Разбийте добре яйцата със захарта.

* Прибавете пресятото брашно,заедно с бакпулвера,солта и ванилията.

* С внимателно бъркане сипете маслото към тестото.

* Нарежете на кубчета ананаса,а сусамките начупете на едри парчета. Сложете ги в кексовото тесто и разбъркайте.

* Намаслете правоъгълна кексова форма и я поръсете с брашно. Сипете в нея тестото и изпечете кекса в предварително загрята на 180*фурна.

Това е всичко, което е необходимо, за да зарадвате семейството си с вкусен десерт:).

Приятно кексоправене и още по- приятно похапване!
Източник

# 55
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                 Пърленки


                                        


Тестото наистина е много вкусно!Според авторката на темата Angela това е най- вкусното тесто за пици и мекици и аз реших, че най- вероятно ще е изключително подходящо и за пърленки:).Е, много обичам да го казвам и ще го направя - оказах се права:))).
В рецептата тестото се замесва на ръка, но машинката ме е разглезила напоследък , та тя се справи с тази задача:).
Тъй като количеството ми се видя голямо - направих половин доза, вие решавате с какво количество тесто ще се справи вашето семейство:))).



около 1 кг брашно
1 суха мая
1 ч. л. сол
2 ч.л. захар
2-3 с.л. олио
1 с.л. оцет
1 кофичка кисело мляко с 1 ч.л. сода бикарбонат в него
1 яйце
прясно мляко на око - около 200 мл

Брашното и сухите съставки се разбъркват в голяма тава или купа, правим кладенче и добавяме останалите. Замесваме меко тесто. Престоява на стайна температура около 30 минути. След това може да се ползва за каквото искате - пица, мекици.

Това е оригиналната рецепта на Angela.
Направих половин доза с 200 мл. кисело мляко и 100 мл. прясно, 1 яйце, половин пакетче суха мая на доктора - или казано накратко, освен яйцето всичко разделих на две.Първо поставих в машинката мокрите продукти , накрая пресятото брашно и върху него маята.Тестото пое около 550-600 гр. брашно,докато стане на хубава топка, не го измерих точно.
Половината пърленки направих в контактният сандвичмейкър, а другата половина изпекох на грил тигана - и двата вида станаха уникално вкусни.Веднага след изпичането ги намазах с масло и половината натърках със скилидка чесън (със съпругът ми обожаваме чеснови пърленки), а другата половина поръсих с шарена сол за децата.

Източник

Последна редакция: чт, 12 май 2011, 15:31 от Аелис

# 56
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                           Талиателе с левурда и синьо сирене

                                    

Необходими продукти:
250 гр. талиателе
50 гр. синьо сирене
6-7 листа левурда( мечи лук, див лук, див чесън)
25 гр. масло
175 гр. заквасена сметана

Пастата се сварява в подсолена вода според указанията на опаковката.
В тиган разтопете маслото и в него запържете нарязаната на ивици левурда за около 3 минути.Синьото сирене намачкайте в заквасената сметана, добавете така получената смес към запържената левурда и разбъркайте, докато се получи не много гъст гладък сос - не дръжте сметаната продължително на котлона, достатъчно е само да клокне и е готова.
Прецедете пастата, добавете соса, разбъркайте и поднесете веднага.

Това количество хапнахме със съпруга ми и питахме за още:))).Не бях сигурна в успешният си опит, затова направих по- малко количество, но следващият път ще знам - удвоявам количествата и ще можем да си хапнем всички от тази наистина вкусна паста.

Източник

# 57
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
                                                                  Медена пита

                                     

Веднага ви предупреждавам - много сладка става тази пита, ако пожелаете - намалете количеството на меда.В рецептата на marina_slavena то е 250 мл., аз сложих една ч.ч., която е с вместимост 220 мл. и стана много, много сладко - но не се оплаквам, точно по мой вкус е:))).

Необходими продукти:

1 яйце
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода угасена в 1 ч.л. оцет
1 ч.ч. брашно - сложих съвсем малко в повече
1 ванилия
1 ч.л. с връх канела

За заливане:
250 мл. мед - сложих 220 мл.
кокосови стърготини - по желание



Всичко се разбърква с вилица или лъжица - както ви е по- удобно, не е необходим миксер.Сместа сложете в намазнена и набрашнена тавичка - моята е с диаметър 20 см., но и малко по- голяма да е - не е проблем.Пече се в предварително загрята на 180 гр. фурна до "суха клечка" - при мен отне 30 мин., но при вас може и различно да е.Готовият сладкиш изкарайте от фурната, надупчете го с вилица и веднага го залейте с меда - сладкиша трябва да е горещ при заливането!!!.След като меда попие в блата, може да поръсите с кокосови стърготини.


Това е - много лесен за приготвяне сладкиш!

Приятно готвене и още по- приятно похапване!!!

Общи условия

Активация на акаунт