Какъв физиологичен разтвор за инхалации?

  • 76 190
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 420
Купихме инхалатор ,но незнам какъв физиологичен разтвор да слагам.Има ли значение.Взех Naso libero,може ли с него?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 957
Най-обикновен. Казваш в аптеката, че ти трябва за инхалации, дават ти от стерилните пластмасови банки.

# 2
  • Мнения: 420
Банки не става,защото само първия път след отварянето са стерилни.При всяко следващо издърпване се замърсява.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 957
Банки не става,защото само първия път след отварянето са стерилни.При всяко следващо издърпване се замърсява.
Е, все пак е за инхалации, не за венозно вливане! Става.

# 4
  • Мнения: 647
Банки не става,защото само първия път след отварянето са стерилни.При всяко следващо издърпване се замърсява.
Е, все пак е за инхалации, не за венозно вливане! Става.

Здравейте!

Това ми е любима тема, понеже я повтарям по 10 пъти на ден в аптеката или по телефона, докато отпускаме инхалатори за домашна употреба.

Физиологичният разтвор за инхалации трябва да отговаря на следните изисквания:

1.   Да е стерилен – да няма развиващи се в него бактериални колонии
2.   Да е изотоничен – концентрацията на натриевия хлорид да е равна на 0.9%
3.   Да е изоосмотичен – осмотичното налягане, което създават дисоциираните йони върху клетъчните мембрани, да е варен с осмотичното налягане от вътрешната страна на клетъчните мембрани
4.   Да е апирогенен – да е изчистен от бактериални ендо- и екзо-токсини, които се получават от бактериално замърсяване по време на производството. Пирогените са вещества, които предизвикват повишаване на телесната температура при навлизане в организма на пациента.

Кои разтвори отговарят на тези изисквания?

Приемът през белия дроб е практически равен на приема мускулно, подкожно и венозно (парентерално). Затова разтворите за инхалации трябва да са толкова чисти, колкото и инжекционните разтвори.
Само разтворите, предназначени за парентерална употреба – банки и ампули с физиологичен разтвор отговарят на тези четири изисквания. В този смисъл, всички солени води за нос (Тетрисал, Маример, Риномер, Стеримар, Диснемар, Назо либеро, Низита и прочее) НЕ СТАВАТ, защото не са нито изоосмотични, нито апирогенни.

Каква трайност имат отворените опаковки?

Всички стерилни разтвори имат трайност до 2 дни след отваряне, защото още при отварянето те се замърсяват от въздуха. Такова замърсяване се получава дори, когато вкарате стерилна игла в банка и втора стерилна игла, за да влиза въздух. Именно този влязъл въздух замърсява разтвора и в него започват да се развиват бактерии. Защо точно два дни? Ами защото да толкова време бактериите се развиват до степен да започнат да отделят ендо- и екзотоксини, които причиняват треска при пациента.

При небулизаторите (инхалаторите за домашна употреба) има и друг тънък момент – при приготвяне на разтвора за инхалации е важно да няма никакви частици. Например, стъклените ампули са рискова опаковка, понеже може да попаднат микрочастици стъкло и това стъкло да бъде инхалирано в белия дроб на пациента. За разлика от горещите парни инхалации, където разтворителят се изпарява и твърдите частици остават на дъното на загрятия съд, при небулизаторите няма загряване и целия разтвор отива под формата на аерозол в дробовете на пациента.

В този смисъл, за инхалации можете да използвате:

1. Банки с физиологичен разтвор, като използвате колкото успеете до 48 часа след първото отваряне. Остатъка се изхвърля.
2. Стъклени ампули, като трябва да сте сигурни, че няма да попаднат микрочастици стъкло (не знам как точно ще го осигурите това нещо)
3. Пластмасови ампули за инхалации - при тях няма никакъв проблем – хем са еднократни, хем отговарят на всички изисквания, хем няма опасност от частици стъкло.

В нашата аптека, понеже продаваме много инхалатори на ден, сме направили този анализ отдавна и се насочихме към пластмасовите ампули за инхалации. Само такива отпускаме с инхалаторите и пациентите са много доволни.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 5
  • Мнения: 840
А Тонимер, пластмасова ампула, предполагам също не е подходящ Thinking

Бих помолила г-н Вълев да уточни, кой точно е най-подходящият физ. разтвор за инхалации. Коя е марката? Защото в аптеките се предлага само Тонимер, Риномер, Стеримар, които се оказват неподходящи Peace

редактирам се: Издирих го в нета този разтвор за инхалации. Явно за това става въпрос:


Обаче едно ми е много чудно, защо лекари и фармацевти не предупреждават, че физ.разтвор трябва да е специално за инхалации Confused Доста пъти съм правила инхалации с обикновен физ.разтвор и никой, никога не ми е споменавал, че трябва да е специален Whistling

Последна редакция: сб, 31 окт 2009, 23:09 от amarinova

# 6
  • Мнения: 3 146
3. Пластмасови ампули за инхалации - при тях няма никакъв проблем – хем са еднократни, хем отговарят на всички изисквания, хем няма опасност от частици стъкло.

Да, хем е доста по-скъп от другия... Нали разбирате, че при правенето на доста голямо количество инхалации, по 50лв на месец само за това трябва да се дава (минимум). И не са удобни споменатите, защото са по 5мл, а при вентолина например, трябва да се сложи 2-3 мл. Да не говорим, че дозирането през тези ампули е по-трудно, а и също ще се вкара игла и ще има замърсяване, нали така?!
Нали и вентолинът, например, се ползва по месец, а от него се изтегля течност? Той замърсява ли се?

Виждала съм, че в САЩ има готови разтвори - в пластмасова ампула - за еднократна доза и си е смесено с физ-р-р. Това бих приела да е алтернатива

Вие лично преди една година ми отпуснахте два пъти банка, явно отскоро сте на ампулите, понеже не сте дали на съпруга ми последния път банка, а от тях. Разбирам професионалната ви гледна точка, но на мен с тези флакони ми е по-трудно да дозирам и много по-скъпо.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 957
Бих помолила г-н Вълев да уточни, кой точно е най-подходящият физ. разтвор за инхалации. Коя е марката? Защото в аптеките се предлага само Тонимер, Риномер, Стеримар, които се оказват неподходящи Peace

Винаги съм си купувала Natrium Chloride 0,9 Actavis (свободен от бактериални ендотоксини). От която и да е аптека. Освен големите банки от 500мл, има и такива по 200мл, но много трудно се намират. Държа в хладилник за периода, в който правя инхалациите, след това изхвърлям. При нужда (обикновено скоро, уви!) купувам нова банка. Нямам възможност за ампули. Не оспорвам, че са по-доброто. И, повярвайте ми, в болниците ползват банките многократно, не само за инхалациите, но и за инжекциите. Не казвам, че това е добре.

# 8
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Банки не става,защото само първия път след отварянето са стерилни.При всяко следващо издърпване се замърсява.

Да си купиш една банка физ. разтвор и 15-20 спринцовки със стерилни игли
така става.

# 9
  • Мнения: 647
А Тонимер, пластмасова ампула, предполагам също не е подходящ Thinking

Бих помолила г-н Вълев да уточни, кой точно е най-подходящият физ. разтвор за инхалации. Коя е марката? Защото в аптеките се предлага само Тонимер, Риномер, Стеримар, които се оказват неподходящи Peace

редактирам се: Издирих го в нета този разтвор за инхалации. Явно за това става въпрос:


Обаче едно ми е много чудно, защо лекари и фармацевти не предупреждават, че физ.разтвор трябва да е специално за инхалации Confused Доста пъти съм правила инхалации с обикновен физ.разтвор и никой, никога не ми е споменавал, че трябва да е специален Whistling

Здравейте пак!

За съжаление, у нас е пълно с "професионалисти", които не мислят с главите си. Има го и друго, хората с времето стават специалисти в дадена сфера. Както има лекари, които са специалисти по кожни болести и не се справят никак с кардиограмите, така има и фармацевти, които са много добри в отпускането на очни препарати, но от хормони разбират по-малко. То, същото важи и за всяка професия. Лошото е, когато на някого му обясняваш, че прави грешка и му казваш защо, а той упорства да е прав по принцип. И прави глупости на гърба на децата си.

Мисля, че ви дадох много добра обосновка кои контейнери да ползвате за инхалации. Както видяхте, имате практически две възможности - или пластмасови ампули за инхалации или банки, които обаче ползвате до два дни.

Цената на инхалациите ставала 50 лева на месец. Ами става, кой е казал, че поддържането на добро здраве е безплатно. Само сметнете обаче, колко ви струва едно разболяване на детето в зимния сезон - антибиотик + сироп за кашлица + капки за нос + витамин С + още нещичко ... Това прави около  50 лева. И като ви се разболее два пъти в месеца поне, значи бюджетът е към 150 лева. Това без необходимостта от болничен на някой от родителите и разходите за отопление у дома (щото болните стоят вкъщи, нали!). Има една наука- казва се фармакоикономика. Тя изчислява кои разходи са по-ефективни. Та, разходите за профилактика винаги излизат по-малко от разходите за лечение, според тази наука. Обаче, нулеви разходи няма.

Профилактиката не е само инхалации, някои може да спортуват, да ходят по планините. Това пак прави разходи- други по сума, но пак са разходи.

Нашата работа е да ви даваме съвети за това, кое е правилно от гледна точка на употребата на лекарствени препарати. Тези, които са идвали в нашата аптека, ще потвърдят, че аз живо ги агитирам да правят инхалации, а не да идват при нас болни за антибиотици, нищо, че от антибиотиците печелим повече.. Изобщо, здравеопазната система печели от болните хора. От немърливите към здравето си, от неспортуващите, от затлъстелите, от немислещите "за утре"...

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 10
  • Мнения: 647
Банки не става,защото само първия път след отварянето са стерилни.При всяко следващо издърпване се замърсява.

Да си купиш една банка физ. разтвор и 15-20 спринцовки със стерилни игли
така става.

Става, за два дни! После банката трябва да се изхвърли! Иглите и спринцовките ви са стерилни, но не живеете в стерилен бокс - въздухът е нестерилен.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 11
  • Мнения: 840
Днес обиколи всички квартални аптеки, работещи в неделя и като ги попитам за физ. разтвор за инхалации и ме гледаха така Shocked Както и да е, вземах си банка, просто защото друго не намерих. Ще я ползвам по два дни и после нова Peace

А при профилактика, колко често и с каква продължителност трябва да са инхалациите newsm78

А и още едно въпросче, на което не мога да намеря отговора за себе си Peace В никакъв случай не искам да изпадам в спорове, но защо е необходимо всичко да е толкова стерилно Thinking Нали въздуха който дишаме ежедневно не е стерилен, средата в която живеем също. Лежала съм в болница с детето и от първия до последния ден съм зареждала инхалатора с една и съща спринцовка, следователно дори там нещата не са били стерилни Thinking

# 12
  • Мнения: 647
Днес обиколи всички квартални аптеки, работещи в неделя и като ги попитам за физ. разтвор за инхалации и ме гледаха така Shocked Както и да е, вземах си банка, просто защото друго не намерих. Ще я ползвам по два дни и после нова Peace

А при профилактика, колко често и с каква продължителност трябва да са инхалациите newsm78

А и още едно въпросче, на което не мога да намеря отговора за себе си Peace В никакъв случай не искам да изпадам в спорове, но защо е необходимо всичко да е толкова стерилно Thinking Нали въздуха който дишаме ежедневно не е стерилен, средата в която живеем също. Лежала съм в болница с детето и от първия до последния ден съм зареждала инхалатора с една и съща спринцовка, следователно дори там нещата не са били стерилни Thinking

Това е изискването за инхалаторните лекарства. Ако искате го спазвайте! Те, и наркоманите си мият спринцовките и иглите, за да ги ползват повече от един път.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 13
  • Мнения: 3 146
Цената на инхалациите ставала 50 лева на месец. Ами става, кой е казал, че поддържането на добро здраве е безплатно. Само сметнете обаче, колко ви струва едно разболяване на детето в зимния сезон - антибиотик + сироп за кашлица + капки за нос + витамин С + още нещичко ... Това прави около  50 лева. И като ви се разболее два пъти в месеца поне, значи бюджетът е към 150 лева.

Извинете, но детето ми е с астма, зная колко пъти съм му правила инхлация и, повярвайте ми, досега полади инхалация АБ не е пил... тъкмо напротив. Нито ми се е налагало, поради самата инхалация да купувам други лекарства. За астмата купувам и други лекарства, разбира се, но заразяването с вируси няма нищо общо с инхалацията, поне при моя син (нали държите да не правим генерални заключения, аз за частния случай говоря). И няма сила, която да ме убеди, че не се печели повече с въпросните стерилни ампули, въпреки че сигурно трябва да са по-скъпи от банката, това ми е ясно.

Колкото до безплатното здравеопазване - нали сме се разбрали всеки да говори в своята си област на компетенции. Е, в моята влиза да ви кажа, че има система на оргенизиране на данъците, осигуровките и т.н., която позволява при внасяне на въпросните редовно - нещо, което ние правим - да не те карат да даваш по 150 лв на разболяване, въпреки че си си внесъл и осигуровките, а да ти е безплатно. Казва се социална финансова система. А това тук е някакъв понтаж на либерализма... дори не е либерализъм. Така че, моля ви, да оставим тези твърдения за друг форум.

И пак ви казвам - вие лично сте ми отпускал (нали твърдите, че продавам е неправомерно да се употребява в този случай) банка, като не сте ми казвал, че трябва да я изхвърля след 2 дни. Но тогава просто не предлагахте от ампулите, а последния път, когато съпругът ми е настоял да му отпуснете банка, сте отказал, с аргумента, че е много по-добро ампулата и така вместо 1.70 мъжът ми е платил 10 лв за количество, което е в най-добрия случай за два дни, а самият вентолин за месец е 11 лв. Не виждам какво ви е пречело да му отпуснете банката, като му кажете да я изхвърлим след два дни?! Отказал сте. (Зная, че ще кажете, че е във вашата компетенция да не отпускате нещо по ваша преценка.) Добре, няма проблем. Купихме го от друга аптека, където също си разбират от работата, маркират рецептите и т.н., но ни го отпуснаха, просто защото няма причина да не го направят, освен 8-те лева оборот, предполагам.

Разбирам, че се отнасяте стриктно към работата си, умажавам това, но да ми твърдите, че "сиренето = здарвеопазването е с пари", просто е смешен аргумент в 21-век.

Колкото до стерилността, нали разбирате сам, че в домашни условия такова нещо като стерилност няма...

Имам една молба - може ли да дадете линк към някоя сравнително популярна статия, където да се обяснява точно това за развитието на ендо-и екзотоксините в разтвора, както и някаква статистика на пациенти, получили треска по тази причина, тъй като търсих и не намерих никъде, но явно не мога да задам правилните параметри, въпреки че търсих и в немски, и в английски страници! Благодаря предварително!

Последна редакция: нд, 01 ное 2009, 16:45 от gergandi

# 14
  • Мнения: 647
Цената на инхалациите ставала 50 лева на месец. Ами става, кой е казал, че поддържането на добро здраве е безплатно. Само сметнете обаче, колко ви струва едно разболяване на детето в зимния сезон - антибиотик + сироп за кашлица + капки за нос + витамин С + още нещичко ... Това прави около  50 лева. И като ви се разболее два пъти в месеца поне, значи бюджетът е към 150 лева.

Извинете, но детето ми е с астма, зная колко пъти съм му правила инхлация и, повярвайте ми, досега полади инхалация АБ не е пил... тъкмо напротив. Нито ми се е налагало, поради самата инхалация да купувам други лекарства. За астмата купувам и други лекарства, разбира се, но заразяването с вируси няма нищо общо с инхалацията, поне при моя син (нали държите да не правим генерални заключения, аз за частния случай говоря). И няма сила, която да ме убеди, че не се печели повече с въпросните стерилни ампули, въпреки че сигурно трябва да са по-скъпи от банката, това ми е ясно.

Колкото до безплатното здравеопазване - нали сме се разбрали всеки да говори в своята си област на компетенции. Е, в моята влиза да ви кажа, че има система на оргенизиране на данъците, осигуровките и т.н., която позволява при внасяне на въпросните редовно - нещо, което ние правим - да не те карат да даваш по 150 лв на разболяване, въпреки че си си внесъл и осигуровките, а да ти е безплатно. Казва се социална финансова система. А това тук е някакъв понтаж на либерализма... дори не е либерализъм. Така че, моля ви, да оставим тези твърдения за друг форум.

И пак ви казвам - вие лично сте ми отпускал (нали твърдите, че продавам е неправомерно да се употребява в този случай) банка, като не сте ми казвал, че трябва да я изхвърля след 2 дни. Но тогава просто не предлагахте от ампулите, а последния път, когато съпругът ми е настоял да му отпуснете банка, сте отказал, с аргумента, че е много по-добро ампулата и така вместо 1.70 мъжът ми е платил 10 лв за количество, което е в най-добрия случай за два дни, а самият вентолин за месец е 11 лв. Не виждам какво ви е пречело да му отпуснете банката, като му кажете да я изхвърлим след два дни?! Отказал сте. (Зная, че ще кажете, че е във вашата компетенция да не отпускате нещо по ваша преценка.) Добре, няма проблем. Купихме го от друга аптека, където също си разбират от работата, маркират рецептите и т.н., но ни го отпуснаха, просто защото няма причина да не го направят, освен 8-те лева оборот, предполагам.

Разбирам, че се отнасяте стриктно към работата си, умажавам това, но да ми твърдите, че "сиренето = здарвеопазването е с пари", просто е смешен аргумент в 21-век.

Колкото до стерилността, нали разбирате сам, че в домашни условия такова нещо като стерилност няма...

Здравейте!

Виждам, че имате лично отношение към темата.

Да сте чували за еволюция в компетентността?

В началото, когато работех в една друга аптека, отпускахме по 3 инхалатора на година. Тогава никой не искаше да си купува инхалатор и лекарите не бяха чували за това животно, с изключение на една шепичка хора в Александровска болница.

Е, по това време нямаше нищо друго, освен банки, при това стъклени. Мога да ви кажа, че за пластмасови банки не бяхме и чували. Една банка струваше 32 стотинки, а един инхалатор – цели 80 лева!

После се появиха пластмасовите банки, които бяха много по-леки и по-удобни. Те бяха дори по-евтини от стъклените.

Междувременно, на пазара освен Омрон се появи и марката Микролайф. Лекарите пишеха в рецептите „Омрон – швейцарски” – сиреч „Микролайф”… Тогава се пишеха стъклени ампули за инхалации.

Мога да ви гарантирам, че дотогава аз също съм отпускал банки с две игли и спринцовка – просто нямаше нищо друго, по евтино от тях.

После се получи бум на вноса на инхалатори – появиха се Парибой, Медеос, Медел, Хепи Неб, Еоло… В каталозите на Парибой пишеше, че е добре да се ползват специални ампули за инхалации, които обаче не се внасяха в България, щото струваха по 1,45 едната!

През цялото време, обаче, имаше лекари, които си бяха с акъла и изписваха стъклени ампули, а не банки – за да бъде стерилен разтворът за инхалации, или поне така правеха всички от Педиатричната клиника на Александровска болница, където лекуват астматиците и пациентите с муковисцидоза. Имате ли идея колко ампули на ден отиват за пациент с муковисцидоза? Стига се и до 30 инхалации на ден!

Най-накрая се появиха моделите на ПИК – първо обикновените, а след година и детските форми. Там също пише, че има специални ампули за инхалации, но вносителят за България не ги внася, щото е направил проучване, че никой няма да даде по 2,30 лева на ампула, на колкото я продават италианците.

Едва през май тази година се внесоха ампулите от пластмаса, които също имат малък пазар, защото фармацевтите в аптеките не ги познават – ние попаднахме на тях съвсем случайно, като разглеждахме номенклатурата на търговците на едро. Дори и сега има дилъри в складовете, които не знаят, че във фирмата им има такива ампули, та аз всеки път им обяснявам как се казват в тяхната програма, за да ми ги намерят. От два месеца тези ампули станаха дефицитни, понеже складовете не ги зареждат- малки обороти се правят, значи няма търсене, значи не са интересни за тях. Проста икономическа логика. Но, ние сме направили необходимото да ги намираме директно от производителя, за да ги има за нашите пациенти. Защото са най-доброто решение за тях (според нас).

Ако спазвате инструкциите за употреба, вие ще давате същите пари, като си купувате банки, а не ампули. Така че, версията ви за печалбарството е леко обидна.

Помислете само- постарали сме се да ви изнамерим нещо, което е удобно и ефикасно. Щото, можеше просто да не го правим, както не го правят и други.

Публикуваме разни неща във форумите, защото ни е интересно, гъделичкащо и приятно да сме полезни на всеки. Ние нищо не печелим от това, а редно би било за този труд да ни се плаща, нали! И, понеже концепцията на форума е, че всичко е безвъзмездно, то нашето заплащане е благодарността на хората. Когато я има…

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Общи условия

Активация на акаунт