Литература от автори - детски психолози?

  • 3 504
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 335
Някой може ли да ми препоръча заглавия на хубави книжки за развитието на хлапетата, написани от детски психолози?
Повече май ме интересуват такива за привързаното родителство..
Най, най-добре би било ако книжките са на български. Не че не мога и на английски, ама се хващам че повече внимавам да си превеждам и изпускам от същината на текста Simple Smile

Последна редакция: пт, 07 авг 2009, 17:20 от Stelfy

# 1
  • Мнения: 9 483
Веднага, и то ти го препоръчвам с две ръце Peace:




"..Д-р Фицхю Додсън (1923--1993) -- световноизвестен американски психолог, преподавател и писател започва кариерата си като свещеник, преди да се отдаде изцяло и до края на живота си на децата, тяхното отглеждане, възпитание и лечение. Баща на три деца, практикуващ детски психиатър, собственик и ръководител на детско училище в Калифорния, член на повече от десет научни асоциации, той популяризира огромния си опит в книги като “Изкуството да бъдеш родител”, “Изкуството да бъдеш баща”, “Всичко зависи от първите шест години”, “Как да приучим децата си към дисциплина”, “Да обичаме, без да позволяваме всичко” и много други, издавани в милионни тиражи по света и станали настолни на поколения родители.

Трябва ли да оставим детето да плаче?
Можем ли да го напляскаме?
Как да се справим с истеричните му кризи?
По какъв начин да развием въображението и интелигентността му?
С какви средства да му помогнем да стане щастлив и отговорен индивид?

Тези въпроси и още много други намират отговор в “Изкуството да бъдеш родител” -- истинско практическо ръководство за отглеждане и възпитание на децата и най-известна книга на д-р Фицхю Додсън, превърнала се за съвременните родители в това, което беше д-р Спок за родителите от петдесетте години на миналия век.
Проследявайки развитието на детето от раждането му до края на петата година, д-р Додсън дава на читателя многобройни съвети, произтичащи от постиженията на науката и от придобитите знания за психологията на детето, както и от обикновения здрав разум, като наред с това заявява:
Любовта на майката към детето й е по-важна от всяка научна документация. Любовта на майката към детето й е по-важна от всичкия здрав разум, който би могла да прояви, докато го отглежда. Вслушвайте се в гласа на сърцето! Някой ден може да се поколебаете пред поставен от детето ви проблем. Тогава науката и здравият разум ще ви подскажат едно, а сърцето ви - друго. Вярвайте на сърцето си!"

# 2
  • Мнения: 857
И мен ме интерсува затова се записавам да следя темата Simple Smile.

# 3
  • Мнения: 789
Книгите на Улрих Дикмайер - "Нашето дете".Книгите са 6 броя - съответно "Нашето дете от 1 ден до 1 година","Нашето дете от 1 до 2 години"....и т.н до 6 годинки.

# 4
  • Мнения: 30
Книгата на Додсън "Изкуството да бъдеш родител" Peace може да дръпнеш и от Виртуална библиотека Спиралата

# 5
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Книгата на Додсън "Изкуството да бъдеш родител" Peace може да дръпнеш и от Виртуална библиотека Спиралата
И ще останеш доволна. Лично на мен ми помогна за много неща и най-вече ти дава идеи, не ти казва направи това и това.   

# 6
  • Мнения: 275
Бих препоръчала още две :

http://www.book-bg.com/details.php?id=26701

и изобщо цялата поредица.

А също и :
http://www.book-bg.com/details.php?id=26972

# 7
# 8
  • София
  • Мнения: 44 121
Додсън наистина и ан мен мн ми допада.

# 9
  • Мнения: 106
Фицхю Додсън и на мен много ми харесва и ми е помогнал много с идеите си в доста ситуаций.  yes

# 10
  • Мнения: 1 269
още един глас за додсьн. пьрво прочетох `как да приучим децата си кьм дисциплина`, хареса ми и сега чета `изкуството да бьдеш родител`.
купих две книги на иржина прекоп- `малкият тиранин` и `ськровищата в нашите деца`, но додсьн ми допада повече  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 1 335
Много гласове за Додсън?
А аз защо съм останала с впечатлението, че май той беше дето обяснява как децата трябва да бъдат налагани с пръчка при неподчинение!?
Щото ако ми е вярна паметта значи не е каквото търся no
Затова и писах, че повече се интересувам от литература за привързаното родителство Heart Eyes
Разбира се, ще погледна в "Спиралата" след толкова препоръки - чунким да си сверя часовника! Wink
Кристофер, особено ми допада на пръв поглед на Паола Сантагостино книгата (поне така по описание и заглавие) - ще я потърся!

Благодаря на включилите се до момента!! Hug

# 12
  • Мнения: 1 269
в грешка си! боят не се препорьчва от додсьн.

# 13
  • Мнения: 9 483
Много гласове за Додсън?
А аз защо съм останала с впечатлението, че май той беше дето обяснява как децата трябва да бъдат налагани с пръчка при неподчинение!?
Щото ако ми е вярна паметта значи не е каквото търся no
Затова и писах, че повече се интересувам от литература за привързаното родителство Heart Eyes
Разбира се, ще погледна в "Спиралата" след толкова препоръки - чунким да си сверя часовника! Wink
Кристофер, особено ми допада на пръв поглед на Паола Сантагостино книгата (поне така по описание и заглавие) - ще я потърся!

Благодаря на включилите се до момента!! Hug


Аааа в голяма заблуда си! Naughty
Точно обратните методи обяснява той-защо не е добре с лошото, с "недей" и "неправи това и онова"..просто как да възпитаваме децата си, без да усетят налагане от наша страна, и те самите да искат да се държат добре Wink
Но е мн трудно да се обясни с 2 изречения-трябва да се прочете Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 1 335
А-а добре, добре тогава Grinning Ще я видя тази работа! Peace

# 15
  • Мнения: 1 219
ДА,но именно Додсън пише,че няма значение с какво ме храни детето-със шише с АМ или с гърда Rolling Eyes ShockedВ началото като го прочетох това си помислих,че аз нещо не съм разбрала правилно или пък написаното става въпрос,че нама значение дали се храни с кърма от шише или с кърма от гърда.ДА ама не!Човека направо си казва,че каквото и да изберем-кърма или АМ и двете са еднакво полезни и че нямало научни доказателства,че едното е по-полезно от другото! Whistling

# 16
  • Мнения: 1 219
Даже сега,за да се подкрепя отворих книгата "Изкуството да бъдеш родител"и прочетох още веднъж написаното!Намира се на 25стр.,за по-любопитните могат да отворят и да прочетат. Peace

# 17
  • Мнения: 9 483
ДА,но именно Додсън пише,че няма значение с какво ме храни детето-със шише с АМ или с гърда Rolling Eyes ShockedВ началото като го прочетох това си помислих,че аз нещо не съм разбрала правилно или пък написаното става въпрос,че нама значение дали се храни с кърма от шише или с кърма от гърда.ДА ама не!Човека направо си казва,че каквото и да изберем-кърма или АМ и двете са еднакво полезни и че нямало научни доказателства,че едното е по-полезно от другото! Whistling

Айде да не влизаме в цитиране на книгите...ще го направя в случая, защото с написаното от теб подвеждаш останалите Naughty
Не вади 1 изречение от целия пасаж и смисъл. Ето какво е написал:

"..Естествено или изкуствено хранене -погрешно поставен въпрос

Проблемът с храненето още повече се обърка заради спора между привържениците на гърдата и почитателите на би¬берона. Жалко е, че хората реагират толкова емоционално, като се присъединяват към единия или другия лагер. Това е тема, по която се горещят лекари, медицински сестри, де¬тегледачки и обкръжението им. Така понякога се насажда чувство за вина у майките, които не кърмят бебето си. Хо¬рата казват: „Кърменето е измислено от природата." Забе¬лежка, според мен толкова смислена, колкото и следната: „Ако Бог искаше хората да летят, щеше да им даде крила."
На препирнята може да се сложи край чрез следното твърдение: не съществува нито едно научно доказателство, че единият от двата метода е по-благотворен за детето във физически или психологически план. Вие сте тази, която ще изберете предпочитания от вас метод.
Но ако се спрете на храненето с биберон, гледайте да притискате детето към себе си и да го галите точно както бихте правили, ако го кърмехте. Впрочем и тук не става дума за строго правило. Бебето ви не се излага на никакъв психологически риск, ако случайно му дадете биберона набързо. То просто се нуждае от физически ласки, все едно дали го кърмите или не."


Та всеки вижда смисъла на написаното-той не е "за" или"против" , защото все пак има и случаи в които майката не може да кърми-но може да си гушне бебето-нали Wink

Общи условия

Активация на акаунт