Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 5-та тема

  • 49 867
  • 363
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 394
Пина,направих кроасаните първи вид половин доза,само,че май сгреших,че ги сложих в по-голяма тава и тръгнаха повече на страни -нямаха възможност да се надуят много .Иначе станаха вкусни...тоест аз само едно ъгълченце опитах/нали съм на диета/,но синът ми вече трети яде.Ако повече пъти се нагъва тестото,нали ще станат и повече пластове.А относно мазането-аз намазах с жълтък и масло,а ако се намаже само с белтък,не става ли по-мека коричката?

# 181
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Пепика, радвам се, че ти е харесала питката - наистина беше много ефектна. Но "ефекта" се получи случайно. Просто наредих възелчета за най-външния кръг, втория беше пак от възелчета, но около 50% бяха по-големи. Просто не прецених тестото. В средата я оформих като Короната на готвачката. Аз досега все торти правех и това ми беше 3-тата питка, та като се надигнаха тези по-големите възелчета с цветето върху тях - стана точно като двуетажна торта. А бях я украсила и с цветчета, изрязани със сладкарските ми джаджи - мъжът ми вика, че толкова съм се побъркала с тези торти, че и питката като торта оформих hahaha

# 182
  • Мнения: 11 747
dodyniki , да, точно така - колкото повече пъти нагъваш и разточваш, толкова повече пластове ще има. По описание са 5 процедури, което не е малко, но ако имаш желание, може и още...
Иначе за тавата е хубаво да има място, да не се слепват един за друг, като се надуят. Накъде ще тръгнат - настрани или нагоре зависи как са оформени, как са завити, как е било тестото и такива неща. Ако е било много меко тестото, ще тръгне настрани, ако е било по- стегнато - нагоре.
За по- мека коричка - ми не знам. Според мен е все едно дали с жълтък или белтък ще мажеш, по- скоро зависи от печенето. Би трябвало да имат фина коричка, не знам как ти се е получило...  Thinking

Пепика , аз много добре разбрах каква цел преследваш. Точно такова ще стане - меко и мазно  Peace ако не се препича! Трябва много светличко да се извади от фурната, макар че се пече на висока температура. Леко като се зачерви и става хрупкаво, заради мазнината. Кашкавалките точно такива меки и мазни душици пухкави си ги правех, що чудо съм изяждала...  Crazy

Рецептите, които давам, дано някой ги ползва и да са му успешни! Ще се радвам всеки, който се е пробвал да дава отзиви и снимки, за мен е удоволствие.  Simple Smile

# 183
  • Мнения: 1 283
Стискайте ми палци  Peace правя рогчетата !   Тестото ми стана едно мазно и тежко, никога не съм работила с такова. Но ако стане като гевреците  Hug- това е моето тесто!

# 184
  • Мнения: 1 394
Пина,благодаря ти за бързият отговор.Коричката беше много мека,но ми се щеше да е ,като при кроасаните-изобщо да няма...тоест само да е препеченко.Сега сложих вторите да втасват,само,че този път направих тестото по-твърдичко и ги наредих ,като за питка в по-малка тава,но така,че като си удвоят обема да не се залепят един за друг,а да станат горе-долу един до друг.Ще видя този път какво ще стане и ще пиша.Само,че маслото ми дойде с 20-на грама по-малко...мисля,че няма да е кой знае какъв проблем...че не ми се ходеше до магазина да купувам...А този път смятам да ги намажа само с белтък.

# 185
  • Мнения: 1 283
Момичетааа, къде сте? Направих рогчетата - не ве ро ятни  са   bouquet  bouquet  bouquet Pina  това е за теб! Точно като памук са, изкарах първата тава, отивам да зяпам до печката, да не изгоря втората тава. Излязоха ми 18 рогчета. След малко снимки  Peace.




Това остана без сирене, но пък то първо изчезна. Тестото е страхотно, пухкаво - направо се топи в устата. Геврека, за който ви разправям е в тази форма навит. Утре специално ще отида да купя за да ви го покажа. Не е същото тесто, въпреки че това на рогчетата на Пина е много нива над купешкото  Hug


Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 22:37 от Пепика

# 186
  • Мнения: 406
Пепика,аз ще си шия гоблена и ще чакам рогчетата  Peace но ако ми се при ядът Blush  да подхвърлиш някое към мен  Mr. Green

# 187
  • Мнения: 1 394
Пина,ето и обещаните кроасанчета.Черпя те ,вземи си !Станаха ,като перца-леки и въздушни и сладкииии...изпуснах захарта малко,но нищо.Само дето май трябваше още да ги пека.Фурната ми е хубава,а защо така отгоре взеха да изгарят,а отдолу едва се бяха опекли...Незнам дали хубаво се виждат на снимката,но това успях да снимам.

На вкус са страхотни и от тях опитах едно ъгълче,само,че и друго-следващият път ще разточвам по-тънко,за да са и по фини пластовете,нали?Така поне мисля,де...
Пепика,страхотни рогчета!Айде,като поотслабна,че да мога от време навреме да си позволявам такива неща,ще ти дойда на гости и с такива да ме посрещнеш.Нали нямаш нищо против?Аз малко нахална,ама нали знаеш...С нахалство към прогреса! Mr. Green

# 188
  • Мнения: 11 747
Пепика , страхотни рогчета!   chef  Обаче геврека ти е много красив!!  Peace Не ми е хрумвало да оформя геврек така, ама тебе си те бива по оформлението....
Много, много се радвам, че тестото ти е харесало. Наистина не знам какво точно е на купешките гевреци, които описваш, но по думите ти съдя, че за такова нещо трябва да иде реч. Най- вероятно при купешките са поспестили малко продукти, нали така се прави през последните 18 години....
Сега вече ти е ясно как става това тесто. То стои доста мазно и не бухва много при втасването. Това беше проблем, в известен смисъл, в темата за рогчетата, когато всички очакваха тестото да им бухне като хлебно..., ама то не става така. Кашкавалките се надуват малко повече и стават малко по- пухкави в средината, защото са с повече мая  Peace

dodyniki , кроасаните ти изглеждат доста добре! Виждам че на доста пластове са станали  Peace
За изпичането - може и от тавата да е. Забелязала съм, че с някои тави отдолу става доста зачервена кора, а с други съвсем бяло остава. Зависи от материала на самата тава - дали е алуминиева, алпака или обикновена. Ако не греша при алуминиевата остава бяло отдолу, а при другите 2 вида се препича.
За да ти е по- фина коричката, просто като ги извадиш напръскай съвсем лекичко с вода и завий с памучна кърпа за 5мин и ще омекне и ще стане съвсем мека, не като кора, а просто кафевичко.
За разточването, да може би  може по- тънко, така и самото кроасанче ще стане с по- стегната форма. Ако искаш да не са толкова надути, като обикновени кифли, намали малко маята  Peace
Аз кроасани не съм правила от 100 години  Embarassed ама акъл давам  Blush

П.П. искам да допълня за кроасаните. Ако искаш да са повече разлистени пластовете, трябва повече масло  Peace Както виждаш и с по- малко става..., но ако вместо с 20гр по- малко, сложиш с 50гр повече, ще се откроят по- ясни слоевете.

# 189
  • Мнения: 1 394
Пина,благодаря ти за съветите!  bouquet Знаех си аз,че е от тавата.Повече нищо няма да пека в нея.Два пъти правя вече в нея-единият път питка,сега кроасаните и дватапъти остават бели отдолу.А в другите тави нямам такъв проблем и не ми се е случвало. И за маслото ми стана ясно,още,като точих тестото. Wink А ако направя по този начин питка или козунак....нали пак ще станат newsm78

# 190
  • Мнения: 11 607
Рогчетата на Пина са един път! Ох...с тази закваска..дето не мога да се отделя от нея, просто ям само хляб и ми е много, много вкусно, не ми остава време да правя по-различни неща....Искам рогчета да направя, искам и една питка от един пенсионерски вестник да направя, искам  и кроасанчетата на Пина.......Но ще видя....към края на седмицата може да спретна нещо с мая. Направо ви завиждам вие какви ги вършите! Продължавайте в същия дух!

А за тавите бях чела някъде,че трябвало да се пече в тъмни тави, защото привличали светлината и топлината - на принципа на русите и черните коси и кожи на слънце(разбирате ме, нали?). Та...ако тавата отдолу е светла - нямало да привлича топлината толкова, колкото по-тъмните тави...Дали е вярно - не знам!

# 191
  • Мнения: 11 747
dodyniki , аз пък ги обичам тия тави, дето отдолу не прегаря, че не обичам дебели кори и ме устройва. Пак зависи до колко, защото има един модел, дето отдолу не остава просто бяло, ами директно си остава сурово  ooooh! Не ги знам какви са тия материали, какво е туй чудо, но явно е възможно  Thinking
За питка или козунак какво имаш предвид? Ако направиш кроасани като питка, би трябвало да сатне, но козунака си е козунак, той е с друго тесто, може би не разбирам каква ти е идеята?


Маме, не е до цвят! Ако е алпака, пак е светла, ама се пече! Алуминият го прави този номер, самия материал, като че ли не се и нагрява така  Thinking

За рогчетата, чета някои ми нямат доверие, що тъй?!  Thinking Стават си супер, не са мазни.

# 192
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Значииии...нищо няма да кажа, подстрекателки такива Twisted Evil!
Цяла сутрин точа лиги тука по тия изкусителни рогчета, тръгвам към кухнята и се спирам. Не стига, че отсега ми е зор тоз Великден с козунаците, ами и сега - рогчета ooooh!. Ще взема накрая да си оплескам диетата, ама ха.
А ми остават още няколко дни от трета.
Няма пък. На 1 май ще ги правя и точка Crossing Arms.

# 193
  • Мнения: 1 394
Цитат
един модел, дето отдолу не остава просто бяло, ами директно си остава сурово 
Анджък,за такава говорим точно!Ще взема да я хвърля.Отгоре виж поизгоряха,а отдолу,бели като сняг.И за да не остане сурово ги прегарям отгоре...А в големите тави дето си правя питките никога не съм имала такъв проблем,те са от тези ...поцинкованите....мисля,че така беше,не съм много запозната с материалите от които се правят.Там си става еднакво и отгоре и отдолу...

# 194
  • Мнения: 88
Здравейте момичета, хайде и аз да се включа в тази тема.
Направих една от рецептите на моята свекърва
Ето резултата

Общи условия

Активация на акаунт