Коледа

  • 5 252
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 402
Чакате ли все още Коледа с детско нетърпение? С кого ще бъдете на коледните празници? Спазвате ли местните традиции при празнуването в семеен кръг.

Моите дечурлига почнаха да ме питат все по-често дали наистина вярвам в съществуването на дядо Коледа, аз все още отговарям: Да, разбира се. Заради децата, да им "продължа" детството.

B Дания коледната вечер е на 24.12., когато се раздават подаръците и се танцува около коледната елха. Традиционнната храна е доста мазна и скучна, но традициите са много уважавани тук. Аз все още се чувствам подвластна на Дядо Мраз и 31.12. е "другата" Коледа в нашето семейство.

Весела Коледа и щастлива Нова година на всички.

# 1
  • Мнения: 3 521
Коледата ни е типична мулти-култи.
 Аз си приготвям нашите манджи, моите хора слагат шунките и вурста.
На Бъдни вечер сме заедно. След вечеря свекитата палят елхата, дрънкат със звънеца и започва разопаковането на подаръците. Свекър ми свири много добре на пиано и пее и на него се пада грижата за музикалното оформление.
За Коледа свеки прави гъска с кнедли, аз - пълнена пуйка с ориз и кисело зеле.  Обикновено сме доста паплач и двете птици идват тамън.

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Скоро в детския Нашънъл Географик имаше въпрос, кога в Германия се отварят коледните подаръците, вече знам Wink

По въпроса, обожавам Коледа и всичките приготовления около нея Heart Eyes Обикновено сме в къщи само семейството. Следвам някакви мои си "традиции", смесица от българските и тукашните. Щерката вярва в дядо Коледа Mr. Green синът вече е голям. Въпреки, че той се досеща какви ще са подаръците, аз продължавам надлежно да ги крия, така че да не ги види до заветния ден.
На Нова Година единствения ритуал, който запазих, е баницата с късмети  Flutter

# 3
  • Мнения: 3 034
обичаме я и я чакаме с нетърпение, а сега с малкия човек - съвсем  Heart Eyes няма нужда да го лъжа, защото вярвам в коледния дух и в нещо, което се усеща във въздуха в тази нощ - единствено. купените подаръци не мисля да го лъжа откъде са, но има други по-ценни подаръци, които само Коледата носи и респективно - Дядо Коледа. ще оставим завесите дръпнати, както всяка година, за да видим като мине шейната  Simple Smile караме традиционна българска православна Бъдни Вечер, стоим до след полунощ, за да си кажем "наздраве". на Коледа отваряме подаръците и похапваме сладости и баница с късмети (аз съм свикнала, че е за Коледа)  Grinning ако е хубаво навън - излизаме да се порадваме на снега. сега вече ще мислим и по-сериозни забавления  Grinning

# 4
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Обичам Коледните празници и винаги съм ги чакала с нетърпение.Но от както съм тук,по това време на годината се чуствам ужасно.Нямам роднини и ми липсва истинската коледна атмосфера.Тази  година ще се опитаме да си направим Коледата по нашенски,заради детето,но едва ли ще е същото,поне за мен.Иначе тук не съм забелязала да празнуват Коледа по някакъв особен начин.Дори ако не са украсите в магазините по нищо друго не мога да разбера,че е Koледа.
Мечтая да изкарам Коледните празници в България заедно с всички роднини.Все пак това е семеен празник. Peace

# 5
  • T"A
  • Мнения: 2 515
След Анита се чувствам най-комфортно да отговоря  Peace
С умиление си спомням за празничната атмосфера в детските ми години - украсяването на елхата, пищното празнуване, откриването на подаръци под елхата... Помня как ни разсейваха да гледаме зарята или нещо друго, за да сложат подаръците. Гледайки бенгалския огън, бях като омагьосана. Новата година беше истинският празник, в службата на родителите ми имаше и чествания за децата на служителите, дядо Мраз идваше там  Grinning
На Бъдни вечер се радвах на седемте постни ястия и беше единственият ден в годината, в който ядях с апетит   Grinning

Тук ми е много тъжно, че тези празници не се празнуват. Всъщност Нова Година се празнува символично - излизат на заведение, в 12 отварят шампанско и се целуват. А за мен това е чуждо празнуване. Атмосферата не е същата, когато само в нашия дом има украса и само от нашия прозорец се виждат искрите на бенгалския огън. В една от предишните години пътувах за празниците до България, но не бих могла да го правя всяка година, лятото е предпочитан сезон за тези посещения. А много бих искала да предам и на децата си тази традиция, това вълнение и празничност. Може би, когато те се появят на бял свят, ще си ходя до дома на родителите ми всяка Коледа...

Иначе правя баница с късмети за Нова Година, и разни постни манджи за Бъдни вечер. Но това съвсем не е достатъчно, за да се настрои човек празнично, споделеността и взаимността са важен фактор в празнуването. И, разбира се, присъствието на семейството  Peace

Хайде, сега е ред на по-свежарските разкази  Hug

# 6
  • Мнения: 327
Ние си е караме изцяло по български защото винаги в този период сме в Бг.
Весели празници на всички където и да сте по света

# 7
  • Мнения: 295
Ние си караме изцяло по полски. Свекърва ми е шеф диригентът на парада и наистина успява да създаде страхотна атмосфера. При нас приготовленията започват няколко седмици по-рано: подготвяне на украса с децата, печене на сладкиши и други вкусотии. На Бъдни вечер: постни ястия, както е в полската традиция, специални взаимни пожелания с оплатек, пеене на коледни песни от цялото семейство, разопаковане на подаръци, ходене на църква в полунощ... Красиво е, истинско е, християнско е - искам тази традиция да предам на детето си.

# 8
  • Мнения: 2 907
Коледа започвам да я чакам от октомври всяка година. През декември вече съм луднала да купувам всевъзможен кич.

На масата слагам всевъзможни неща, но по-скоро от гастрономическата гама. Пушена сьомга, гъши пастет, екзотични плодове.

Аз лично все още "вярвам" в дядо Коледа и ще предам тази вяра и на детето ми.

# 9
  • загубено
  • Мнения: 6 494
Обичам Коледните празници,и винаги ги чакам с нетърпението на малко дете.
Харесва ми атмосферата на този празник.
Самото приготовление,хубавите аромати от кухнята,миризмата на току що изпечени курабийки....
Все спомени от детството ми.
Тук празнуват Коледа,Нова година е символична.
Ние и двамата сме българи и си я празнуваме по нашенски.
От както се роди детенце се стараем да е празнично,да му предадем от магията на Коледната нощ.
Аз все още вярвам, че на Коледа стават чудеса!
(Може би е време да порасна)

# 10
  • Мнения: 707
И при нас е малко мулти-култи. На всяка Коледа сме със свеки, така че и при нас тя води парада. Харесват ми техните традиции, но се опитвам да предам на детето и малко от нашите. Номера с постното за Бъдни вечер няма как да мине, че всички са големи месоядци  Rolling Eyes. Иначе на Коледа свеки готви, а аз само помагам. Добре се справя жената, а аз отговарям за сладките изкушения.
Украсяваме дома в края на ноември. Подаръците почти сме ги накупили. Остава да ги опаковам
 и сложим под елхата на Коледа.
Девойката е още малка, но от следващата година дядо Коледа ще посещава дома ни  Grinning.

# 11
  • Мнения: 580
Не празнуваме по български, защото нямам спомен как се е празнувала Коледа в България (по мое време се празнуваше Нова Година и идваше дядо Мраз).
Във Виена всичко ти създава предколедно настроение, дори и да не искаш, затова е много лесно да станеш част от приказката. Всички улици са украсени, навсякъде има щандове с греяно вино и пунш. Виенските коледни базари са нещо наистина вълшебно.
Украсяваме къщата в края на ноември (вътре и вън) с венци, панделки, топки, фигурки, лампички. Печем сладки, навсякъде има запалени свещи, цялата къща мирише на канела, ванилия и шоколад. Слушаме Коледни песни. Тук там малко кич за настроение. На самата Коледа празнуваме с пълнена пуйка, слагаме най - различни гарнитури, сос (тук заимствам от времето ми в Америка). С две думи - умирам за Коледа Simple Smile

# 12
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Всяка година чакам Коледните празници с нетърпение. На Бъдни вечер обикновено сме тримата и се опитвам да я карам донякъде по български - нечетен брой ястия, питка... но помежду тях се вмъкват и "местни" нотки - пушена сиомга, гъши (патешки) дроб... А откакто и от две години насам се научих да правя английски коледен кейк, съвсем станахме мулти-култи (много ми хареса този израз на surfline).  Laughing
Да добавим към това и украсените осветени улици, коледните базари, топлото вино и аромата на канела, очакването в очите на Камбанката, когато ме пита "дойде ли месецът на дядо Коледа", украсяването на елхата и мигащите светлинки вечер в полумрака... Коледно ми е Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 3 932
По  принцип на Бъдни вечер постим (изключително и само), на Коледа се събираме с верни другари и засядаме от обяд, задължително има питка и-или баница с късмети. На НГ-различно, били сме и в ресторант и в домашна обстановка.
Май предимно по нашенски се развива действието и в трите сценария newsm78
Коледа ще празнуваме в Щатите при роднини, а за Нова година мислим да понарушим традицията и да се изнесеме на топличко на океана, да празнуваме без сняг, но с много пържоли Mr. Green и по бански...
Даже се чудя да правя ли елха, или да "украся фикуса"... ooooh!както ме посъветва загрижено моят скъп съпруг Tired, предвид, че от средата на декември няма да сме си в къщи...още съм в размисъл, дано не повехне фикуса  Peace

# 14
  • Мнения: 1 107
Не празнуваме по български, защото нямам спомен как се е празнувала Коледа в България (по мое време се празнуваше Нова Година и идваше дядо Мраз).
Да, дори нямам спомен у дома някога да се е празнувала Коледа- след 92-93 година, майка ми започна да прави на тези дни по-организирани вечери, но непрекъснато повтаряше, че този празник не го признавала....така и аз досега не съм усетила истинския коледен дух. Имали сме винаги коледно дръвче -украсено подобаващо, но подаръци с панделки в кутии не си спомням Simple Smile
Миналата година бяхме тук за празниците и направихме една многонационална вечеря (гостите бяха от всички краища на света) - а аз бях най-вече впечатлена от многото свещници, имитиращи коледно дръвче по прозорците на сградите. Имам усещането, че в северните страни коледния дух наистина витае във въздуха повече- базарите с вкусни деликатеси,глог, канелени сладки и дядо Коледа с който можеш да се снимаш (въпреки възрастта Wink)
Тази година ще се прибираме вкъщи за празниците, така че ще пропусна празнуването тук, но  вече подготовката навсякъде е с пълна пара, така че ще се насладя малко и на северен коледен дух.

# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Май пренесохме празнуването на Нова година от преди, в празнуване на Коледа сега  Thinking. Но ми харесва, чакам с нетърпение не само Коледа, но и всички празници  Laughing. Е, добре, Коледа малко повече, заради подаръците, елхата и настроението.  Mr. Green И коледните картички  Joy Joy Joy Wink

Минервата, ако решиш да украсиш фикуса, ще намажем ли с една снимчица?  Flutter

Аз няма да казвам какво се случи на фикуса на един приятел преди години, срам ме е. Blush

# 16
  • Мнения: 1 550
Много весело си изкарват празниците някои от вас Wink
Ние тази година няма да празнуваме семейно Confused Нашите няма да дойдат, но сме си поканили гости Heart Eyes и за Коледа и за Нова Година Party
И на мен ми харесва суетата около Коледните празници, настроението на Коледните песнички, светлините от Коледната декорация, уханието на всичко вкусно приготвено за празника Party. Някак си всички ставаме по- добри по това време на годината.
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам. Имам да си наваксвам за всички пропуснати години Party
Нова Година тук се празнува символично, но фойерверките са на ниво Grinning Останалото- настроение и желание за празнуване си го създаваме сами.

# 17
  • Мнения: 3 932
Минервата, ако решиш да украсиш фикуса, ще намажем ли с една снимчица?  Flutter

Аз няма да казвам какво се случи на фикуса на един приятел преди години, срам ме е. Blush

Той фикусът всъщност е палма  Embarassed
Кажи с истинския какво стана  newsm78

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам.
Вие ме забивате с тези поколения, които не са празнували Коледа  Thinking Единствено подаръците не ги получавахме на Коледа, но иначе Бъдни вечер се празнуваше както и сега се празнува в България, елха, постни манджи, не се раздига масата. Коледа пък се събирахме семейството на село при баба и  се колеше прасето, греяната ракия, опваше се софрата, пиене и ядене на корем. Даже по-скоро сега не празнуваме Коледата, както тогава  Rolling Eyes

# 19
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Кажи с истинския какво стана  newsm78

Изядохме го.  Blush

# 20
  • Мнения: 1 550
Аз съм също от поколението, израснало без Коледа и за това сега толкова ми харесва да я празнувам.
Вие ме забивате с тези поколения, които не са празнували Коледа  Thinking Единствено подаръците не ги получавахме на Коледа, но иначе Бъдни вечер се празнуваше както и сега се празнува в България, елха, постни манджи, не се раздига масата. Коледа пък се събирахме семейството на село при баба и  се колеше прасето, греяната ракия, опваше се софрата, пиене и ядене на корем. Даже по-скоро сега не празнуваме Коледата, както тогава  Rolling Eyes
Ами нямахме село  33uu и такива събирания на Коледа при нас не е имало.
Елхата се купуваше малко преди Нова Година.
А Бъдни вечер сме празнували след '89 година.

# 21
# 22
  • Мнения: 11 315
Моите родители бяха против цензурата на празниците и затова с умиление си спомням детството ми,когато празнувахме Бъдни вечер и Коледа. Елхата я подреждахме на Бъдни вечер, а подаръците бяха подредени през нощта под нея и на другата сутрин падаше голямо опаковане. Аз все още вярвам в дядо Коледа (тогава беше Мраз) и съм предала вярата си на децата. Тук в Германия обаче малка бърканица, защото в много краища на страната подаръците ги носи Христовото дете (ангелче).
Миналата Коледа мъжа ми се облече с костюм, сложи си брада, подаръците ги беше намъкнал в един голям красив чувал и влезе с гръм и трясък. Децата в началото му говореха на "Дядо Коледа", докато в един момент каката не попита "Дядо Коледа, ти не си ли татко?"  Joy
Мъжът ми се изчерви, свали брадата и децата умряха от кеф, че татко им бил "пратеника на Дядо Коледа, щото той не можел да огрее по едно и също време при всички деца" (цитат на щерката).
На следващата сутрин (вече Коледа) синът ми изчезна за известно време, след което се появи облечен в костюма на дядо Коледа (от баща му), но целия оцапан в черно. На въпроса защо костюма е оцапан, той ми отговори, че бил влязъл в камината да провери, дали наистина дядо Коледа може да мине оттам. hahaha
Не знам тази година какви веселби ще падат, още повече, че са трима и още преди месец ме попитаха дали ще има подарък от Дядо Коледа за Елиас.
Най-големия запис беше на щерката преди 2 г. Беше си поръчала подарък Барби в една от принцесините и одежди (май че беше Анастасия и белия пегас). Аз не бях сигурна, че иска точно тази кукла (понеже съм върл противник на тези кльощави едрогърдести мадами), затова отидохме с нея в магазина и на място да прецени това ли е което иска. Оказа се, че е това. Та купуваме ние куклата и Мирел изкоментира - "Сега да я пратите на Дядо Коледа, че да може навреме да ми я донесе на Бъдни вечер!" ooooh! Mr. Green

# 23
  • Мнения: 1 473
С нетърпение очаквам Коледа. И преди и сега за мен тя е празник на който семейството се събира и се създава една неповторима атмосфера.
 Обикновено се прибира ме за Коледа и Нова година в България при родителите и приятелите и празнуваме с тях, но тази година ще си бъдем тримата тук и ще се опитам да направя традиционната трапеза за Бъдни вечер и съответно празничен обед за Коледа.
Ще украси ме елха и разбира се ще има подаръци, които се отварят на 25.12 сутринта.
Детето ни е още малко и не разбира, но бих искала един ден да му предам моите разбирания и усещане за този празник когато порасне. Да знае как се празнува в България и какво се влага в този празник.
Едва ли ще падне сняг, тук при нас рядко има сняг, но ако има ще е още по хубаво и романтично.

Пожелавам на всички  Весела Коледа и Щастлив Нова година

# 24
  • Мнения: 3 034
и аз не съм имала баба на село, но градските ми баби си празнуваха, както и родителите ми. който искаше празнуваше. и на Великден ходехме на църква в 12, съвсем малки сме били. имаше милиция пред църквата да плаши гаргите, но милиионерите главно се прозяваха. никой не пострада от квартала, защото са го видели там, а бабетата си бяха най-редовни в църквичката (говоря за църквата на Семинарията най-вече). та и аз се обърквам с тея поколения, въпрос по-скоро на традиции в семейството си беше и тогава. и разбира се, на религиозни убеждения, особено за хора от по-старото тогава поколение - баби, дядовци, прабаби и т.н.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Ами нямахме село  33uu и такива събирания на Коледа при нас не е имало.
Елхата се купуваше малко преди Нова Година.
А Бъдни вечер сме празнували след '89 година.
Миленче, ползвах твой цитат, но имах в предвид няколкото човека, които казаха, че такова нещо не са празнували в България. Стана ми интересно за кои години става дума?! Аз, от как се помня, винаги сме празнували и не е необходимо да имаш село, за да празнуваш. Имаше си хора, които купуваха цели прасета от близките села, за да отбележат Коледа. Ние бяхме късметлии Simple Smile А Бъдни вечер отбелязвахме в София. Елхата задължително се украсяваше на 24ти, не по-рано, не било на хубаво. Като пораснах по-голяма, едвам дочаквах да свърши училище и сама си монтирах и украсявах дръвчето на този ден. Трудно се преборих с това суеверие и свикнах с тукашната традиция, началото на декември вече да е украсена  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 7 914
но имах в предвид няколкото човека, които казаха, че такова нещо не са празнували в България. Стана ми интересно за кои години става дума?!
аз не съм споменавала, но да си кажа, че до '89 не сме празнували Коледа  Rolling Eyes.. винаги Нова Година е била с посрещането на гости, подаръци и тн Rolling Eyes

# 27
  • Spain
  • Мнения: 3 750
обожавам коледата и вси4ки празници покрай нея . все още поддържам илюзията за дядо Коледа , дядо Мраз и Реес Магос  Mr. Green вси4ките тези "типове" носят подаръци   Mr. Green . не мога да се откажа от моя Дядо Мраз Simple Smile тук "въведохме " новите - Дядо Коледа и Реес Магос. има някакво вълшебство за мен тези дни .оби4ам да слагам елхата , харесва ми да поукрася в къщи и с трепет да 4акам карти4ките (2 години полу4авах форумски 4еститки Simple Smile ). празнуваме ги винаги в компания и винаги е много приятно . за испанците коледата както и за нас е семеен празник събират се ве4ер на ве4еря а на следващия ден на обяд . младежите плъзват през нощта по заведения . първата година се бях стреснала от толкова костюми , вратовръзки и еле4ета , но свикнах   Laughing (на хубавато бързо му се свиква ) . нова година си я празнуват в шумни компании , фоерверки , шампанско , гърмежи отвсякъде . казват и НО4е виеха (старата нощ един вид изпращат) и традицията е да се ядат 12 зърна грозде с всеки удар на камбаната . гроздето не трябва да се изяде нито преди да свършат нито след това защото ина4е поверието е 4е няма да имаш успешна година Simple Smile . нормално е след това да се излезе нанякъде - самите испанци запо4ват веселбата доста късно - дори и без празници , за обикновени дискотеки е нормално да излезеш към 11-12 през нощта . ние си ги празнуваме обикновено в къщи защото ве4е сме и с деца , което оба4е не озна4ава 4е е ску4но   Wink Sunglasses

# 28
  • Мнения: 27 524
Чакате ли все още Коледа с детско нетърпение? С кого ще бъдете на коледните празници? Спазвате ли местните традиции при празнуването в семеен кръг.
B Дания коледната вечер е на 24.12., когато се раздават подаръците и се танцува около коледната елха. Традиционнната храна е доста мазна и скучна, но традициите са много уважавани тук. Аз все още се чувствам подвластна на Дядо Мраз и 31.12. е "другата" Коледа в нашето семейство.

О, да, чакам  Flutter Ако не сме си в София при родата, сме или у нас с приятели българи или ние у тях. Местните традиции не спазваме. По две причини - нямат никакви традиции тук и не сме смесени фамилии, все сме си българи.
Тук най-големият им празник от Коледните е Свети Никола, на 6-ти.12. си дават подаръците на децата. Дъртите си ги разменят на Бъдни Вечер, но пак има и за децата  Crazy
Традиционна храна нямат. Всъщност и традиционна кухня нямат изобщо  hahaha
За Дядо Мраз съм и аз  Blush Елха и украси правим преди Бъдни вечер, а не, както май навсякъде из Европа, месец-два по-рано, е, какво е това  Shocked два месеца да гледам елха, играчки, лампички и катерещи се дядомразовци и да искам баш на Коледа и НГ да ми е забавно, весело и ново - няма начин  Mr. Green
Правя содена питка и сухи чушки с боб за БВ, хапваме пиле с плънка за Коледа и баница, точена, с късмети, а за НГ - купон, алкохол, танци, дъхави питки, пържоли, салати и неспане до сутринта, това е  Flutter Party

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
празнуваме, как няма.
тук като сме приготвям постни манджи за бъдни вечер, само 4мата сме си.
вечерта децата си лягат по-рано, защото знаят че сутринта ги чакат подаръците. съответно 'дядо коледа' трябва да поостане до по-късно и да ги подреди под елхата. на коледа следва празничен обяд с приятели и разходка някъде, по възможност на сняг Rolling Eyes
в бг е по-забавно, на бъдни вечер сме в родителите на мъжа ми задължително (традиция от началото на нашия брак). свекъра 'гони' дявола с тамян, хапваме постни манджарета, пием вино...свекърва ми е страхотна готвачка Heart Eyes следват народни танци и игри на народите.
на коледа сме у нашите, брат ми е именник. между другото в нашата къща винаги се е празнувала коледа, не сме се измодерничели Laughing
следват подаръци и програма подготвена от децата.
на нова година по възможност сме соло, някъде с компания.

аз съм от тези дето виждат чашата полупразна, затуй не помня кога въобще съм вярвала в дядо коледа/мраз.
имам някакви спомени като съвсем малка, баща ми си дойде от един банкет късно вечерта, отвори широко вратата и с още толкова широка усмивка ни изненада - децаааа, дядо мраз! след него влезе някакъв мъжки екземпляр с чувал на рамо и червени бузи и ни се ухили...помня, че ревнах и получих един телефон награда.

това между другото, ама сякаш получавахме много подаръци едно време децата newsm78, от работата на мама, от на тати, баби, дядовци, парички от суровакането. моите девойки миналата година сефте суровакаха и много се забавляваха, сега чакат с нетърпение пак този момент.

у нас елхата винаги се украсява първата събота на декември. сега се пада на никулден.

# 30
  • Мнения: 580
Да, значи си е наистина просто до семейство. Аз да ви кажа честно нямам познати, които да са празнували Коледа преди 89г., което може би пък е причината сега да празнувам най-истинската Коледа на света

П.С. В Австрия елхата се украсява на 24. декември по обяд, после се звъни с едно звънче, което за децата е знак, че Христовото дете е дошло и е оставило подаръците. Обикновено децата намират някъде по елхата "къдрица" от Христовото дете (един вид доказателство, че го има  Grinning) При нас въпреки това си идва дядо Коледа - нали сме индивидуалисти  Mr. Green

# 31
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И в моя пост Коледа и Нова година като спомен от детството са малко размити, проследих и дискусията, която се зароди за празнуването на Коледа преди 10-ти...

Коледа в детството ми не е имало. Имаше Бъдни вечер, ходихме при баба ми, хапвахме вкусните постни манджи и се прибирахме вкъщи. Там вече баща ми вадеше някакъв колбас, защото той, ако не е ял месо, все едно не е ял изобщо. Подаръците от баба си ги получавахме на Бъдни вечер, веднага след хапването. В нейния дом дядо Коледа не идваше  Mr. Green

Обаче на Нова Година дядо Мраз оставяше подаръци под елхата. Цял месец се подготвяхме за този празник. Нима не помните бананите през декември? Дядо Мраз си седеше и в ЦУМ и имам снимки с него. До ден днешен отказвам да наричам белобрадия старец дядо Коледа, правя го пред племенниците ми, да не ги объркам, но разказвайки най-съкровените спомени от детството ми, разказвам за дядо Мраз.

На 25 декември у дома не е бил по-специален ден - че той не беше ли работен ден изобщо? По някое време, мисля, че беше след 1989 започнаха да приготвят свинско със зеле в Коледния ден. Това е моята хронология  Peace

# 32
  • Мнения: 3 034
дядо Мраз в ЦУМ и аз го помня. баба ми живееше близо и много държеше да ме мъкне, тя се виждаше там с приятелки, и те повлачили внучетата  Laughing мен ме беше страх от него, освен това съм му сваляла брадата неведнъж и все тръгвах натам с един куп забрани, което разбира се, убиваше веселбата в зародиш.
25-ти си беше работен ден, да. не ни е е пречело. обикновено се взимаха отпуски, доколкото си спомням, защото ходехме на ски седмицата преди Нова Година, че и след нея, значи родителите ми са били свободни. но аз рипвах супер рано да ровя за подаръците под елхата, та едва ли е било от значение дали нашите ще са на работа или не  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 1 550
Уф, успокоих се, че и други не са празнували Коледа преди '89 Grinning Моето семейство си пада по какви ли не семейни сбирки, че дори и без повод. И за това ми беше малко трудно да си представя, че точно Коледа се е пропускала.
Говорих снощи и с нашите и според тях в България винаги се е празнувал Великден, защото това е нашият най- голям християнски празник. След възкръсването Исус е станал Бог, та от там и голямото значение на този ден.
Аз свързвам Коледа по- скоро с всички ритуали на зимата- сурваки с домашно направените сурвакници с кравайчета и пуканки, коледарите с песните и хората и най- вече с кукерите.
В училище сме правили такива сурвакници и сме учили разни народни песнички.
А километричните опашки за банани и протоколи и аз ги помня Grinning Имаше дори ограничение колко кила може да купиш Crazy

Общи условия

Активация на акаунт