Примерна схема на захранване (9)

  • 76 368
  • 596
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 641
Косе Босе, дай моля те примерна схема за хранене и количества (ориентировъчни) на зеленчуци, мазнини, плодове и кърма/ам по месеци ако имаш такава. Опитвам се да давам през ден различни неща, ние не сме въвели много неща още. Бях чела че не е добре да се предлагат едни и същи неща по вече от 5 пъти седмично и то не последователно - риск от алергия.

За водата...какво да кажа- опитвам всячески да го накарам да пие - но неиска. Вчера отказа да суче и тази сутрин урината му имаше жълто оранжев цвят. Обикновено нощния памперс пропуска, а снощи едва имаше малко в него.

Ако сега трябва да започна от начало бих давала вода от самото раждане - по малко за да познава вкуса и.

# 256
  • Португалия
  • Мнения: 3 963
Косе -Босе, по въпроса за подслаждането-- видях  сладък сироп от царевица- био продукт!  На вид е като мед и със същия цвят/примерно липов/.Указано беше на етикета-за диабетно болни,за подслаждане на детски храни...не помня всичко. Малко странно ми се стори,царевицата има ли захари newsm78  Срещала ли си подобно нещо?

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 18:56 от Mamagemelar

# 257
  • Мнения: 2 111
Ако сега трябва да започна от начало бих давала вода от самото раждане - по малко за да познава вкуса и.
Абсолютно съм съгласна.И при нас  няколко пъти памперсите бяха почти сухи,урината жълта и имаше дъх на ацетон от устата.В момента пие по 50-60 мл вода на ден с лъжица.Явно кърмата не замества нуждата от вода при нас,а се кърмим 5 пъти на ден.

# 258
  • Португалия
  • Мнения: 3 963
И още нещо- моите ,злоядите,харесаха райската ябълка Grinning Сега се чудя ,дали ще е добре да замразя,на кубчета примерно newsm78

# 259
  • Мнения: 65
Здравейте,
Днес разговарях с нашия педиатър за захранването.Дъщеря ми е на 5 месеца и половина и мисля да я захраня на 6 месеца.Досега не е приемала нищо друго,освен кърма.Никакви сокове,дори вода.Предлагам,но тя отказва да пие.Ще бъда по-настоятелна,но това,което ме притеснява сега е,че педиатъра на Мина ми препоръча да започнем захранването със сокчета.Първата седмица от захранването да давам сок,втората седмица-зеленчуково пюре,като ме посъветва да кърмя след предлагането му,третата - плодово, след което да предложа каша и да редувам -веднъж каша,веднъж-плодово пюре.Притеснява ме и бързото заместване на кърма с пюре.Според него на 8-мия ден от предлагането на зел. пюре трябва дазаместя обедното хранене.Така да процедирам и със кашите и следобедното хране.
Следях тема на захранване 8 и в частност съветите на Косе Босе и прочетеното противоречи на съветите на нашия педиатър.Объркана съм.Помогнете ми.
Благодаря предварително
Моля

# 260
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147

Следях тема на захранване 8 и в частност съветите на Косе Босе и прочетеното противоречи на съветите на нашия педиатър.Объркана съм.Помогнете ми.
Благодаря предварително
Моля

Ами какво да ти кажа! Мисля че ти си тази, която решава на кого да вярваш! На педиатър, на написаното тук, или на нещо друго... Аз все пак си мисля, че да започнеш захранването със сок не е от най-блестящите идеи!

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 20:29 от Lady Frost

# 261
  • Мнения: 19 296
Косе Босе, може ли да подслаждам някои неща с глюкоза на прах вместо захар? Например, понякога давам каша сутрин и подслаждам с 2 големи чл глюкоза на прах. Вечер давам кисело мляко пак с 2чл глюкоза. На обяд като заспи пак давам кисело мляко с 2чл мед.

В детското хранене много често се коментират източниците на 'бързи' захари, с които може да се замени рафинираната захар, но за глюкозата в чист вид не съм срещала мнения. В кашите и детските храни я има, но не се споменава количеството. В изкуствените и естествените подсладители също се слага, но е малък процент от общото съдържание. Тук някъде във форума съм срещала мнения, че от нея се подобрявал апетита - обаче това е краткотраен и нездравословен ефект.

А това препоръка на лекар ли е?
Глюкозата на прах не е безобидна по принцип. Проблемът е, че се усвоява веднага – в едно нормално, не много натоварено физическо състояние на организма тя се трансформира директно в мастни запаси (т.е. от нея се пълнее, но нездравословно). В този смисъл няма с какво да е по-добра от фруктозата например. За количествата на едно хранене и дневно – най-добре педиатър да те посъветва и да ти каже дали влияе такъв прием на глюкоза върху панкреаса, инсулина и т.н.

Медът е добър вариант за подслаждане. Подобен естествен продукт е кленовият сироп, но да е качествен и чист. Сиропът от агаве също е хубав вариант, срещала съм го в детски рецепти за над 1 год., на вкус е приятен. Обаче дори с тези продукти много лесно може да се надхвърли здравословния прием на захари…
Много ти благодаря за мнението. Педиатър ми го беше препоръчал, когато детето беше много зле и много отслабнало. Повече не сме говорили по въпроса и затова реших да попитам. Другата седмица трябва да се консултираме с детски гастроентеролог да ни изготви схема за безглутеновата диета. Ще попитам и за глюкозата.

А колко е здравословният прием на захари?
Нашето меню е горе долу такова:
-сутрин каша от царевица, елда, ориз и просо с банан и подсладител(мед/глюкоза) или оризов/царевичен кускус със сирене и масло или оризов корнфлейкс с АМ.
-обед месо-обикновено изяжда количество колкото 1 кюфте+малко зеленчук. Или филийка с масло и сол.
-по време на обедния сън давам кисело мляко-вече изпива около 100мл само
-следобед кисел или пасиран плод с половин жълтък. Ако по-късно й се прияде давам пак плод
-вечеря нещо от нашето ядене, в повечето случаи отказва зеленчуци, хапва месо като количество около 1/2 кюфте. Ако не иска нищо друго давам кашкавал или сирене.
-в 00-1ч давам кисело мляко подсладено

Как ти се струва такова меню на нашата възраст?
Всички храни яде отделно-само месо, после само зеленчук, само хляб с масло. Попара не иска и да погледне. Всички количества са малки-например сутрин е около половин малка купичка каша. Откакто спазваме безглутенова диета промяната е, че поне яде редовно и като че ли малко повече. Киселото мляко се принудих да го давам в заспало състояние, за да й вкарвам повече калории.  От време на време давам безглутенови вафли, но изяжда парченце около 2см и не иска повече.

# 262
  • Мнения: 1 449
Следях тема на захранване 8 и в частност съветите на Косе Босе и прочетеното противоречи на съветите на нашия педиатър.Объркана съм.Помогнете ми

Чудесно е, че педиатърът подкрепя изключително кърмене през първите 6 месеца.
Но оттам нататък някои от съветите са сходни с тези при захранване на 2-3 месеца.
Ето откъде идва объркването.

Твърдата храна замества кърменето възможно най-късно. Идеалният вариант е до 1 год. всяко хранене да бъде млечно. Дори да пропуснем този идеален вариант, факт е, че всички педиатрични школи препоръчват да се приема между 600 и 950 мл мляко преди 1 год. С бързо заместване на кърмене още първия-втория месец става невъзможно да се вмести нужното мляко. Едно дете на 6-7 м. има нужда от кърма и като допълнение малко твърда храна, които покриват енергийните и хранителните му нужди. При достатъчно подкрепа за кърмене или при доброто качество на днешните изкуствени млека това е напълно обоснован и постижим подход.
За справка: която и да било педиатрична организация с традиции и с публикувани дългогодишни изследвания от последните 15-20 години - сайтове и статии има достатъчно и тук, и извън форума.

За сока – няма нищо лошо да се започне с него. На възраст 6 месеца и ако е само за седмица – може. След това се прави бърз преход към пюре. В този случай обаче сокът може и да се пропусне, 2-3 страници назад е обсъждан подробно този подход.
За справка: схемите на водещите педиатрични организации. Доста от тях са публикувани тук с посочен източник на информация.

и т.н., и т.н.

--> Прибързаното заместване на кърмене съвсем не е актуален съвет.
--> Сокът като първа храна на 6 м. може да се приеме за допустимо захранване.


Във всеки случай педиатърът трябва да знае как се движи захранването в общи линии.

# 263
  • Мнения: 1 449
Косе -Босе, по въпроса за подслаждането-- видях  сладък сироп от царевица- био продукт!  На вид е като мед и със същия цвят/примерно липов/.Указано беше на етикета-за диабетно болни,за подслаждане на детски храни...не помня всичко.
Малко странно ми се стори,царевицата има ли захари. Срещала ли си подобно нещо?

Всъщност захарите са вид въглехидрати т.е. нишестето в царевицата може да се обработи на няколко етапа по биохимичен път и да се получи втечнена захар или глюкоза (горе-долу същото става и в стомаха под въздействието на енизмите – нишестето става глюкоза и оттам идват многото калории). По същия начин може да се получи по промишлен път сладък сироп от ориз и картофи например.

За царевичния сироп знам, че не се препоръчват на деца под 1 год. заради опасност от ботулизъм. Както при меда, сиропът е идеалната безкислородна среда за развитие на спорите на ботулиновата бактерия. Нямам представа дали био царевичният сироп е сигурен от тази гледна точка.

Царевичният сироп няма предимства пред кристалната захар или фруктозата на прах, не е по-полезен или по-различен от тях. Много е критикуван, включително в детските храни – заради високото съдържание на фруктоза и бързото ѝ усвояване т.е. не доставя енергия за по-продължително време, а директно се натрупват мастни депа. Използва се много, защото е по-евтин от тръстиковата захар например.

Евентуално може да се ползват сушени плодове за подслаждане – на тази възраст е трудно да се дават директно, но ако постоят в топла вода и се пасират фино? Те са много сладки, но понеже захарите в тях са в комбинация с доста фибри и други съединения се усвояват по-здравословно от организма.

# 264
  • Мнения: 2 132
Косе Босе искам да те попитам от кога могат да се дават кълнове?
 И втори въпрос - понеже скоро ще излизат кестените - те от кога се дават и към коя група спадат? Благодаря!   bouquet

# 265
  • Мнения: 2 132
Здравейте,
Днес разговарях с нашия педиатър за захранването.Дъщеря ми е на 5 месеца и половина и мисля да я захраня на 6 месеца.Досега не е приемала нищо друго,освен кърма.Никакви сокове,дори вода.Предлагам,но тя отказва да пие.Ще бъда по-настоятелна,но това,което ме притеснява сега е,че педиатъра на Мина ми препоръча да започнем захранването със сокчета.Първата седмица от захранването да давам сок,втората седмица-зеленчуково пюре,като ме посъветва да кърмя след предлагането му,третата - плодово, след което да предложа каша и да редувам -веднъж каша,веднъж-плодово пюре.Притеснява ме и бързото заместване на кърма с пюре.Според него на 8-мия ден от предлагането на зел. пюре трябва дазаместя обедното хранене.Така да процедирам и със кашите и следобедното хране.
Следях тема на захранване 8 и в частност съветите на Косе Босе и прочетеното противоречи на съветите на нашия педиатър.Объркана съм.Помогнете ми.
Благодаря предварително
Моля
Аз имам двама педиатри - един на частно и един на държавно. И двамата ме подкрепиха за захранване след 6 месеца. Този на частно също каза да почна първо със сокче, после плодово, после зеленчуково и накрая каша. Т.е. той прилага схемата , която се практикува при ранното захранване, но просто я измества за след 6ти месец. Освен това каза, че трябва бързо да захранване и да заместваме хранене, защото детето след няколко месеца трябвало да яде от ДК. На мен обаче това не ми харесва като вариант, а и няма да я записвам на ДК. Педиатърката ми, която е на държавно каза да започна с каша и да давам 3седмици само каша, за да може коремчето на детето да свикне. Все пак 6м детето е било само на кърма и сега за няколко седмици да се въведат съвсем различни неща ми се струва много прибързано и нещадящо за детското стомахче. Съветите на държавната за сега съвпадат и с актуалната информация, която съм чела тук във форума, така че мисля да действам по този начин.

# 266
  • Мнения: 65
Благодаря за насърчителните отговори Simple Smile.
Косе Босе,върнах се няколко страници назад и видях,че сте обсъждали необходимото количество мляко на ден,което бебето трбва да изпива.Как да разбра колко мляко изпива Мина?Кърмя я на поискване,не се цедя и не давам мляко с биберон.Обикновено прави паузи след кърмене от 2 часа / 2 часа и половина.Кърмя я и през нощта с паузи от около 3 часа.Смятам,че млякото й стига,защото изглежда щастлива и доволна след хранене.Кърмя все още само от една гърда на хранене и когато й предложа другата,тя често отказва,което мисля е индикация,че млякото й стига.
Ще се придържам към вече изградената ми концепция да захраня със зеленчуково пюре,но се чудя какво да дам след него-плодово или каша,към която да почна дадобавям плод след време?
Искам да попитам също така и за нощните каши.На какъв етап от захранването се дава нощната каша?Нощното кърмене много ме изтощава.Ще ми се да мога да подмина поне храненето в 1:30 и да кърмя само в 4:30.

# 267
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Напълно е възможно, ако започнеш да даваш каша вечер да се засища повече. Но това не е гаранция, че няма да се буди и евентуално да иска да яде и среднощно.

# 268
  • Португалия
  • Мнения: 3 963
Косе-Босе  Hug  bouquet.
Не е май много по темата,но пак да се пробвам....
  Опитах се да давам каша преди сън,но не искат нищо с лъжичка ,след следобедния сън SadДаже и следобедното пюре ми отказват ,когато са по-раздразнени.Въпроса ми е -има ли горна граница за развитието на дъвкателните способности / защото мисля,че е точно това проблема-не искат да дъвчат/ и докога се предлага пасирана храна. 
имат си желание да хапват и парченца плодове ,и хляб,и друго....но се уморяват и се отказват

# 269
  • Мнения: 1 449
Косе Босе,върнах се няколко страници назад и видях,че сте обсъждали необходимото количество мляко на ден,което бебето трбва да изпива.
Как да разбра колко мляко изпива Мина?

Тези количества са само за ориентир - показват логиката да не се замества толкова бързо кърмене. Освен това варират в доста широки граници - така че едно здраво кърмаче със сигурност се вмества самó някъде в тях.

Според описаното детенцето получава достатъчно кърма и му стига за момента. Ти сама най-добре преценяваш, с толкова кърмачески стаж вече. Пък и детенце на 5-6 месеца много по-ясно може да подскаже дали не му достига кърмата – за разлика от едно бебе на 1-2 месеца, което плаче и мрънка дори когато се радва.

Общи условия

Активация на акаунт