Примерна схема на захранване (9)

  • 76 456
  • 596
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 336
Синът ми е на 1год и 3мес.
Режимът на хранене ни е следният:
Сутрин-8,30ч - кус-кус със масло и сирене,юфка със масло и сирене или попара
обяд-12,30-13ч- от кухтнята готвено или аз му готвя
следобед-16,30ч-кисело млеко
вечер-19,30ч- супа
преди лягане -21,00-21,30ч- АМ 180мл.
Та въпросат ми е  -С какво мога да замена АМ-а преди лягане?
Благодаря ви предварително за отговора Hug

# 226
  • Мнения: 33
Здравейте момичета,

искам да попитам дали постапвам правилно.Става въпрос за съхранение на дом пюрета.Примерно днес варя ябълки, пасирам пълня два буркана- единия изяждяме веднага, другия слягям във фризера и вадя когато пак ще ядем ябълково пюре.Дали така не се губят витамините? Същото правя за картофено и тиквено пюре? Вие как приготвяте дом пюрета всеки ден ли готвите? А някои знае ли от къде мога да намеря Био зеленчуци?

Благодаря Ви  bouquet

# 227
  • Мнения: 1 100
Тед, ето цитат от Косе Босе, отнасящ се за вас.

"Мляко за възрастта между 1 и 2 години: Около 500 мл.
Препоръките варират от 450 до 650 мл в различни схеми на хранене.
Най-често срещаните са 500 мл или поне 500 мл.
Определено има смисъл от препоръките – както от долните граници, така и от горните.
В това общо количество мляко за деня се включват всички приемани млечни продукти - директно и в състава на храната под формата на застройки, супи, кремове, десерти и др.
За сравнение:
200 мл прясно мляко = 150 г кисело мляко = 40 г сирене

Категорично пълномаслено мляко между 1-вата и 2-рата година (над 3% масленост). Това е стандартната препоръка. Няма единодушно мнение в официалните препоръки дали млякото да е пълномаслено или нискомаслено за възрастта между 2 и 3 год.Млечните продукти трябват да бъдат разнообразни в рамките на деня.

Съотношението на млечните продукти зависи от детенцето и традициите.
Например за деня са достатъчни:
* 200-250 мл прясно мляко/АМ + 120-150 г кисело мляко + 40 г сирене/кашкавал/пълномаслена извара
* 350-400 мл прясно мляко/АМ + 50-75 г йогурт + 30 сирене
"


т.е. можеш да замениш АМ с пълномаслено прясно мляко. А киселото мляко следобед чисто ли го яде или с плодове?

# 228
  • Мнения: 2 336
киселото мляко след обед го хапва чисто/без захар ,без бисквити, без плодове/. От време на време сутрин пие и прясно мляко също чисто, като имам предвид че е без захар директно от кутията около 100мл. си изпива. /давам му когато има запек/

# 229
  • Мнения: 534
Искам да попитам мога ли да започна захранването с някое разхлабващо пюре (например : тиква,сини сливи,круша )защото много често сме запечени и все си мисля че като почнем ще и се нормализира ритъма на изхожданията.И колко дена след като съм започнала с 2лъжички,после 3 лъжички мога да и дам цялото количество бурканче и между кой хранения да го въведа сутрин или следобед

# 230
  • Мнения: 360
Здравейте момичета,
искам да попитам дали постапвам правилно.Става въпрос за съхранение на дом пюрета.Примерно днес варя ябълки, пасирам пълня два буркана- единия изяждяме веднага, другия слягям във фризера и вадя когато пак ще ядем ябълково пюре.Дали така не се губят витамините? Същото правя за картофено и тиквено пюре? Вие как приготвяте дом пюрета всеки ден ли готвите? А някои знае ли от къде мога да намеря Био зеленчуци?
Аз правя всеки ден пюре, но може би има вариант и да не правиш всеки ден.
За био зеленчуците е доста сложно. В биомаг има само чушки и домати, казаха, че ще имат и моркови, но дали вече имат не знам. Като цяло това е единственото място, има един магазин Слънце–Луна, но там също имат само това. Друга възможност са бабите на Графа и на Канала, но за тях не знам колко са био. Като цяло е това. Аз доста се рових и засега открих само тези варианти. Крайно незадоволително  Naughty

# 231
  • Мнения: 695
Отново имам въпрос: започнахме захранването преди почти месец със зеленчукови пюрета, от вчера въвеждам месо, започнах с пуйка. Знам, че първият вид месо се въвежда 10 дни. Това значи ли, че не мога да дам друга нова храна през тези 10 дни (иска ми се да започна да й давам по малко плодово пюре следобед, засега ядем само зеленчукови и само на обяд). Сега като се замисля, май не е правилно да въвеждам едновременно месо и плодове, нали са различни групи храни... как да процедирам? Кога мога да й дам плод?

# 232
  • Мнения: 1 449
Искам да попитам мога ли да започна захранването с някое разхлабващо пюре (например : тиква,сини сливи,круша )защото много често сме запечени и все си мисля че като почнем ще и се нормализира ритъма на изхожданията.И колко дена след като съм започнала с 2лъжички,после 3 лъжички мога да и дам цялото количество бурканче и между кой хранения да го въведа сутрин или следобед

Може да се започне с разхлабващи плодове. Но не е сигурно, че ще действат точно така в началото на захранването. Това са първите твърди храни, които постъпват в стомахчето, така че то има нужда от време, за да свикне с тях и за да ги разпознава изобщо като регулиращи храни. Разхлабващият ефект може да се прояви и в началото. Между другото, сините сливи не са съвсем леки за стомахчето, могат да се отложат като пета-шеста храна.

Запекът може да се регулира с подходящо редуване и комбиниране на храните, не е задължително да се дават често или непрекъснато разхлабващи плодове. Така че първите месеци на захранването са подходящият момент да се започне правилен хранителен режим и стомахчето да се регулира самó в хода на захранването. Допълнително средство за справяне със запека е предлагането на повече течности около времето на хранене - вода и кърма.

Кога се предлага плодово пюре - конкретно за плодовото пюре се счита, че не замества хранене. Затова се дава между храненията. Според повечето съвременни схеми на захранване обаче, плодовото пюре е добър вариант за захранване и се дава самостоятелно. В началото на захранването то е достатъчно калорично и в комбинация с повече мляко може да бъде отделно хранене. Когато бъдат въведени кашите, то се добавя към тях, или се изнася като междинно хранене след като бъдат въведени зеленчуците/кашите. Независимо от вариантите на включване на плодово пюре (междинно или самостоятелно хранене в началото), детето определя грамажите.

Количеството пюре няма значение – ако няма да се замества кърмене.
Това се актуалните препоръки на всички водещи схеми на захранване.
Вариантите са два:
1) кърмене + пюре (детето се дохранва с пюре, колкото изяде)
2) пюре + кърмене (на теория в този вариант се замества по-бързо кърмене)

Количеството пюре има значение – ако се замества кърмене.
В този случай целенасочено се увеличава количеството пюре до достигане на доза, която засища детето. Дозата се достига за поне за 7-10 дни. Грамажите, препоръчвани за съответната възраст, нямат смисъл – пълното количество пюре е това, което засища детето до следващото хранене.

# 233
  • Мнения: 1 449

Може друга нова храна. Но не е желателно да бъде пак месо, това е смисълът на паузата от 10 дни.
Новата храна може да бъде зеленчук или плод. Въпросът е като цяло да не се въвеждат безразборно плодове, зеленчуци, каши и т.н.
На този етап нов плод е добър вариант - за разнообразие. Например може да се въведе 1 седмица след месото, после още 1-2 вида плодове, после друг вид месо или нов зеленчук.

# 234
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
m_a_g_i_vs аз съм захранила с тиква. Тя е подходяща за първо пюре. Иначе крушата също е от плодовете за първите месеци.

ted_ киселото мляко, което яде следобяд чисто, го измести за вечеря, за да замениш АМ, а на негово място давай плодове или каша или пък двете заедно.

# 235
  • Мнения: 2 132
JeniB ти си кипила Оризова безмлечна каша  като за начало иили млечната оризова ?
Купих оризова БЕЗмлечна. Една синя кутия е. Ти за другата ли казваше, че е с желязо?

Тази на Гербер дали не се предлага някъде и в БГ?

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 18:58 от JeniB

# 236
  • София
  • Мнения: 1 833
JeniB ти си кипила Оризова безмлечна каша  като за начало иили млечната оризова ?
Купих оризова БЕЗмлечна. Една синя кутия е. Ти за другата ли казваше, че е с желязо?

Тази на Гербер дали не се предлага някъде и в БГ?

JeniB, тази която си  купила е обогатена с желязо и е подходяща за първо захранване - не се притеснявай. Кашите на Милупа и на Хип са най- добрите, които се продават на пазара, според мен. На Гербер няма каши  в България

# 237
  • Мнения: 2 641
Благодаря на всички които дават ценни съвети в тази тема и най вече на Косе Босе Simple Smile
След като давах 6 дни пуйка с тиква, сега давам 2ри ден спанак+картофи на Сънвал. За моя радост бебо много харесва спанак и броколи Simple Smile

НО не иска да пие вода. Опитвам с лъжичка, оливаме на всякъде но е единствени начин. С биберон отказва. Четох Косе Босе казва че при започване на захранването трябва да се въведе и водата. Да, ама не се получава при нас - вече си мисля дали да не започна да разреждам сокчета за да го накарам да пие течности. Иначе се кърмим поне 6-7 пъти на денонощие, включително 2-3 пъти през нощта.

# 238
Благодаря ти,Home raider!!!Иска ми се да започна да давам,заради убеждението че все пак е естествен продукт и може би по-полезно,а може и да греша,знам че АМ е обогатено,но все пак да започна да давам и прясно мляко.

# 239
  • Мнения: 19 315
Косе Босе, може ли да подслаждам някои неща с глюкоза на прах вместо захар? Например, понякога давам каша сутрин и подслаждам с 2 големи чл глюкоза на прах. Вечер давам кисело мляко пак с 2чл глюкоза. На обяд като заспи пак давам кисело мляко с 2чл мед.

Общи условия

Активация на акаунт