Хранене, спорт и отслабване по време на кърмене

  • 74 665
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Хранене, спорт и отслабване по време на кърмене

Повечето майки са много мотивирани да ядат питателна храна, докато са бременни. Ако приемем, че сте имали подходяща диета по време на бременността ви, можете да произвеждате много мляко за бебето си, като запазите тази мотивация и се уверите, че продължавате да се храните по същия здравословен начин, докато кърмите. Макар че трябва да се опитате да имате “добра диета”, докато кърмите, трябва да знаете, че няма нужда вашата диета да е перфектна, за да поддържа лактацията. Можете да кърмите дори и хранителният ви режим да не е идеален. Може да се изненадате като научите, че проучванията са показали, че храненето на майката има само минимален ефект върху съставът и количеството на млякото, което се произвежда. Обикновено, освен ако майката не е твърде недохранена, млякото й е хубаво. Майките, чиито диети са бедни, изчерпват своите собствени енергийни запаси, и могат да станат анемични, но телата им ще продължат да произвеждат млякото, от което бебето има нужда, като теглят от складираната енергия на майката за нейна сметка, а не за тази на бебето. Повечето жени в тази страна (САЩ) не страдат от липса на храна, а напротив – ядат твърде много погрешни видове храна.
Няма специални диетични правила, които да спазвате, докато кърмите. Ако хранителните ви навици са сравнително здравословни, няма причина да ги променяте, докато кърмите. Няма определени храни, от които да се въздържате или такива, които има нужда да ядете (като мляко) с цел да произвеждате изобилно количество хранително мляко. С малки изключения кърмещите майки могат да ядат почти всичко, което им се яде - включително шоколад, броколи, пица, и диетична сода - в умерени количества. Някои диетолози и специалисти по лактация смятат, че едно предимство на кърменето е, че млякото променя вкуса си в съответствие с храните, които яде майката, така че бебето се запознава с различни вкусове и е склонно да има по-малко проблеми с храненето като расте. Едно известно изследване доказва, че когато майките ядат много чесън, млякото има вкус и аромат на чесън. Не само, че бебетата, които са изпили млякото, не са имали никакви храносмилателни проблеми, но всъщност те са предпочели чесновото мляко пред неовкусеното. Помислете върху следното - бебетата на жените в Южна Америка, които ядат много люти чушки и на жените в Индия, които ядат много къри, не са с повече колики или по-нервни от американските.
Вероятно сте чували, че яденето на "газообразуващи" храни като зеле, фасул или броколи предизвиква у бебето газове. Мисля, че това са бабини деветини, защото газовете се образуват, когато бактериите в червата си взаимодействат с чревните влакънца. Нито газовете, нито влакънцата могат да преминат в кърмата, дори вие да имате газове.

Въпреки че е възможно бебе да е чувствително към храна, изядена от майката, много по-вероятно е то да реагира на храна, която му се дава директно. Подозирам, че повечето майки, които се кълнат, че не могат да ядат дадено нещо (пица, мексиканска храна, броколи, зеле, фасул, шоколад и т.н.) докато кърмят, просто реагират пресилено на съвсем нормалното поведение на тяхното бебе през който и да е ден. Има естествена тенденция кърмещата майка да свързва всяко малко нещо, което бебето й прави с кърменето. ВСИЧКИ бебета имат дни, в които са нервни, имат газове и повръщат по малко. Някои бебета имат чувствителна храносмилателна система и без значение с какво ги храните те ще преживяват периоди на чревни смущения. Можете да бъдете сигурни, че нищо не може да се преработи от чувствителния бебешки стомах така лесно, както кърмата.
Когато кърмите, започвате да си мислите "...толкова газове има днес...трябва да съм яла нещо... а, снощи вечерях пица... това трябва да е. Не мога да ям пица отсега нататък". Когато стигне до крайност, такъв начин на мислене може да доведе до диета, която не включва нищо освен варено пиле и полиран ориз.

 За повече от 25 годишен опит с работа с кърмачки съм виждала много малко случаи на чувствителност към храна. Не казвам, че такава не съществува, а само, че е изключително необичайна. Изчислено е, че само 3-7 % от бебетата имат някакъв тип непоносимост към храна или хранителна алергия. Симптомите на чувствителност към дадена храна могат да включват неутешима нервност, внезапно пробуждане с очевидно страдание, кожни обриви, хриптене, зелени слузести изпражнения. История на силна фамилна алергия (към храна или друго) също може да увеличи вероятността за чувствителност към храна. Ако мислите, че бебето ви има проблеми с нещо, което сте яли, помнете, че на храната й отнема 4-6 часа да въздейства върху кърмата. Опитайте да елиминирате минимум за 2-3 седмици заподозряната храна. Подобряването на бебето може да отнеме известно време. Разбира се, междувременно то може да израсте чувствителността през това време, тъй като храносмилателната му система се развива.
Храната, която е най-честият виновник за проблеми като чувствителност и алергия, е кравето мляко. Затова и то е първата храна, която трябва да намалите или спрете, ако подозирате, че бебето ви е чувствително към храна. Може да минат 10 дни до две седмици, докато елиминирате кравешкия протеин от диетата си, така че изчакайте поне две седмици, преди да решите, че проблемът е в кравето мляко. Проблемът в кравето мляко е протеинът, който е труден за храносмилането на бебетата, не лактозата. Хората не се раждат с непоносимост към лактозата, освен ако нямат едно рядко разстройство на метаболизма. Непоносимостта към лактозата се дължи на недостига на ензим, който разгражда лактозата (млечната захар), за да я направи лесно смилаема. Бозайниците се раждат с този ензим в червата си. Когато порастнат и се отбият, ензимът намалява. Това е причината непоносимостта към лактозата рядко да се проявява преди тригодишна възраст при хората, тъй като това е средната възраст за отбиване (ако това ви шокира, вижте статията “Отбиване”). Лактозната непоносимост е по-често срещана при азиатците и африканците в зряла възраст.

Протеините в кравето мляко са основно казеини, които са по-трудносмилаеми от суроватъчните протеини, намиращи се в по-голямо количество в човешкото мляко. Протеините от кравето мляко преминават във вашата кърма и могат да причинят храносмилателни проблеми на бебето ви. Тези протеини могат дори да изострят чувствителността на бебето ви преди да се роди, ако по време на бременността си пиете много мляко. Ако решите да намалите или елиминирате млечните продукти, запомнете, че преработеното мляко е по-малък проблем от пълномасленото.
Може да продължите да ядете сирене, кашкавал и кисело мляко при намаляване или спиране изцяло на прясното мляко. Тъй като млякото и млечните продукти са важен източник на калций, уверете се, че приемате достатъчно калций от други източници като броколи, ядки, спанак, консервирана сьомга. Вземането на допълнително калций може да е добра идея, ако сте решили да ограничите млечните продукти. Имате нужда от около 1,000 мг калций всеки ден, ако сте на възраст между 18-50 години, независимо дали кърмите или не. Макар че кърмещите майки губят известно количество костна маса по време на кърмене, една година след отбиването на детето тази костна маса не само е напълно възстановена, но изследванията доказват, че жени, които кърмят, са наполовина по-малко застрашени от риск да имат фрактура на костите, отколкото жени, които никога не са кърмили, и колкото по-дълго време кърмите (сборно от всички деца), толкова по-нисък е рискът. В действителност кърменето ви предпазва от остеопороза.

Ако сте анемична, не се тревожете, че в млякото ви няма да има достатъчно желязо за бебето. Кърмата съдържа по-малко желязо от адаптираното мляко, но количеството му се усвоява по-ефикасно, така че е по-малко вероятно бебето ви да стане анемично дори желязото ви да е с ниски стойности. Трябва да приемате допълнително желязо, за да се чувствате вие по-добре, но това няма да окаже влияние върху нивата на желязо в кърмата ви.
Съветът относно колко течности да пиете, докато кърмите е "пийте, когато сте жадна". Няма доказателства, че ако се насилвате да пиете повече течности, количеството на кърмата ще се увеличи (това е друга бабина деветина). Пиенето на прекалено много вода (повече от 12 чаши дневно) може всъщност да намали количеството на кърмата. В момента се препоръчва да пиете 2-2,4 литра вода на ден. Проблемът е, че като нова майка вие често забравяте да се грижите за себе си, докато сте погълнати от грижите около бебето. Опитайте да пиете чаша вода или сок всеки път, когато сядате да кърмите. Повечето майки установяват, че са по-жадни, когато кърмят. Ако отделяте големи количества светла на цвят урина и нямате запек, вие вероятно приемате достатъчно течности. Ако се изхождате трудно и изпражненията ви са сухи, а урината ви е концентрирана и тъмна на цвят може би имате нужда да увеличите приема на течности. Помнете, че е нормално първата урина сутрин да е по-тъмна и концентрирана, отколкото през останалото време на деня.

Добро правило е да приемате 200-500 калории повече, отколкото са ви били нужни за да поддържате теглото си преди да забременеете, докато кърмите. От кърменето не се напълнява. Всъщност, докато кърмите вие изгаряте калории, когато кърмите и това ви помага да се избавите от излишните килограми по-бързо докато бебето суче. По време на бременността тялото ви е натрупало мазнини, които използва при производството на мляко. По-лесно е да свалите мазнини от долната част на тялото (ханш, дупе и бедра) когато кърмите, в сравнение с майка, която храни бебето си изкуствено. (Ура!)
Ако сте вегетарианка, вероятно няма да трябва да променяте диетата си, освен ако тази диета не включва никакъв животински протеин (веганство и макробиотична диета). Ако не искате да консумирате никакви животински продукти, трябва да  размислите относно приемане на витамини, съдържащи витамин В12. Ако не ядете никакви млечни продукти, трябва да сте сигурни, че взимате достатъчно калций. Аз препоръчвам всяка кърмеща майка да продължи да взема витамините, които е взимала по време на бременността, през цялото време докато кърми.

Също както съвета "пийте, когато сте жадна", трябва да “ядете, когато сте гладна”. Проучванията показват, че повечето кърмещи майки са склонни да свалят до 0,5 - 1 кг за месец през първите 4-6 месеца след раждане, и продължават да отслабват с по-бавна скорост след това. Те отслабват повече от майките, които хранят бебетата си изкуствено и приемат по-малко калории. Ако искате да отслабнете (а повечето от нас искат – колко депресиращо е все още да носим старите дрехи за бременни, които са ни писнали, след като сме родили...), планирайте да го направите бавно. Най-добре е да не опитвате да свалите килограми агресивно през първите няколко месеца след раждането, защото през това време тялото ви има нужда да се възстанови от раждането и да установи добро производство на мляко. Твърде бързата загуба на тегло (повече от 0,5 – 1 кг на седмица) е свързано с освобождаване на замърсители от околната среда, които са складирани в телесната мазнина в кърмата.

Започнете програмата си за отслабване бавно, докато кърмите. Увеличете активността си и яжте по-малко мазно и сладко, и повече плодове и зеленчуци. Опитайте се да приемате поне 1,800 калории всеки ден, и определено не по-малко от 1,500 калории. Дори умерената диета по време на кърмене може да ви помогне да  отслабнете с 2-3 килограма всеки месец, но не очаквайте да свалите от телесната мазнина по-рано от 2 седмици след раждането. Килограмите, които губите веднага след раждането, обикновено са течности. Майките, които кърмят по-често, отслабват повече от майките, които кърмят по-рядко и майките, които кърмят за кратък период, са склонни да отслабват по-бавно от майките, които кърмят по-дълго. Може да сте от щастливките, които откриват, че могат да ядат повече от когато и да било, и пак да отслабват, докато кърмят. Това беше моят случай, но открих, че ако изяждам по една кутия сладолед преди лягане всяка вечер, не отслабвах толкова бързо, колкото бих искала.

Въпреки много разгласеното, но много спорно изследване за спортуването по време на лактация, НЯМА доказателство, че умереното спортуване е каквото и да е друго, освен полезно за кърмещите майки (или който и да е друг). Планирайте да правите упражнения след кърмене, така че гърдите ви да не са пълни и неудобни. Носете поддържащ спортен сутиен. Пийте чаша вода преди и веднага след упражненията. Пийте повече, когато времето е горещо. Ако редовно вдигате тежести или правите други упражнения, включващи повторяеми движения на ръцете, започнете бавно. Ако ви се запушат млечни канали, спрете и започнете отново още по-полека. Изплаквайте гърдите си преди кърмене – някои бебета не обичат вкуса на сол. Разхождайте се с бебето си. Ако го носите в раница, допълнителното му тегло ще изгаря дори повече калории. Ако времето позволява, правете много разходки – това се брои за упражнение и ви извежда извън къщи. Ако времето ви налага да сте вкъщи, опитайте се да носите мъника в шал или кенгуру, докато домакинствате – и се опитайте да танцувате с него. Може да се почувствате глупаво, но то ще го хареса, а също и вие. Никой няма да ви види, а и от наскоро родилите майки се очаква да се държат малко шантаво – техническият термин е “бебешки мозък”.

На кратко: опитайте се да ядете питателна храна, докато кърмите, заради бебето и заради вас самите. Не се тревожете, ако диетата ви не е префектна, млякото ви ще продължава да бъде хубаво. Ако искате да отслабнете по-бързо, започнете полека, увеличете активността си, яжте хранителна и здравословна храна. Умерени упражнения са полезни както за вас, така и за бебето ви. Опитайте се да се забавлявате, за да се придържате към програмата си за упражнения. Яжте умерено всичко, каквото поискате и помнете, че много майки отслабват докато кърмят дори без да променят диетата си или режима на упражнения. Обичайно ще имате около 1,5 кг допълнителни тъкани в гърдите си, докато кърмите, така че сложете и това в сметките си за отслабване. Наслаждавайте се на кърменето на вашето бебе, яжте здравословно, и най-вероятно ще отслабнете, докато ядете повече храна, отколкото сте свикнали да ядете преди да се появи мъничкото ви същество.


                  Преведоха Natalie и boo www.breastfeedingbasics.com

# 1
  • Мнения: 116
чУДЕСНА И ИЗЧЕРПАТЕЛНА СТАТИЯ

# 2
  • Мнения: 20
Аз кърмя вече 6 месеца и половина и отскоро започнах да ходя на аеробика 1 път в седмицата. Чувствам се много добре слез това, но все се притеснявам дали това няма да се отрази на кърменето. За всеки случай избягвам да правя упражненията с гиричкител Как мислите?

# 3
  • Мнения: 619
Никакъв проблем!  Peace
Аз вдигам много по-сериозни тежести, но кърмя успешно вече 10-ти месец /без тенденция да спираме скоро/ Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 580
Страхотна статия! Поздравления за Бу, че реши да я сподели с нас!  bouquet
Бързо отслабване на всички мами и послушни бебчета! Peace

# 5
  • Мнения: 368
Привет,
тъкмо мислех да пусна питане по въпроса за спорта Simple Smile
В една книжка прочетох, че в първите месеци не било особено добре да се спортува, защото се натрупвало млечна киселина (която не знам защо преминава в кърмата), която от своя страна дразни стомахчето на бебето.

Питането ми е към мамите - имате ли такива наблюдения. Бебето ми има колики, но са слабички (пу, дано така да остане, че с големия зор видях 1 година Wink.
Струва ли ви се адекватно такова твърдение, или мога да започна активно да тренирам (тае-бо) веднага щом се наспя Simple Smile
Благодаря!

П.С. Специални благодарности на този подфорим и специално на Хедра и Бу за изчерпателните статии и материали, които ме направиха по-подготвена и уверена, за да успея да кърмя успешно!  Hug

# 6
  • Мнения: 122
На кърмата няма да се отрази по никакъв начин ( стига да не се преуморяваш и обезводняваш). Трябва ти и подходящ сутиен. Аз към 6м след раждането се върнах към много активен спорт и доста сериозни натоварвния ( била съм 12г професионален спортист и не се шегувам с тежестите във фитнеса) и не съм наблюдавала никакъв отрицателен ефект върху кърмата и бебето съответно.
 Но за спорта след раждане знам, че трябва да е съобразен с факта, че тазовите кости не са се прибрали напълно. Не трябва прекалено да товариш тази област, а и коремните преси са по-специални. Както ми обясни един инструктор, испанец, възстановяването трябва да започне отвътре навън.
Успех с влизането във форма!

# 7
# 8
  • Мнения: 116
И аз благодаря на Бу, Simple Smile много полезна статия.И понякога се улавям,че ям насила за да има за бебето,но явно не трябва.Поради тази причина все още ми стои коремчето,бедрата,дупето..Много ми се иска да поотслабна,но все се срахувах да не ми спре кърмата

# 9
  • София
  • Мнения: 580
На кърмата няма да се отрази по никакъв начин ( стига да не се преуморяваш и обезводняваш). Трябва ти и подходящ сутиен. Аз към 6м след раждането се върнах към много активен спорт и доста сериозни натоварвния ( била съм 12г професионален спортист и не се шегувам с тежестите във фитнеса) и не съм наблюдавала никакъв отрицателен ефект върху кърмата и бебето съответно.
 Но за спорта след раждане знам, че трябва да е съобразен с факта, че тазовите кости не са се прибрали напълно. Не трябва прекалено да товариш тази област, а и коремните преси са по-специални. Както ми обясни един инструктор, испанец, възстановяването трябва да започне отвътре навън.
Успех с влизането във форма!

Swayka, може и да дадеш някакъв жокер за коремните преси, моля?! Hug
Благодаря предварително!  bouquet

# 10
някой знае ли специална диета по време на кърмене.трябва ли да се набляга на въглехидрати или белтъчини за да се otslabne по бързо.аз съм родила преди 4 месеца със секцио.по време на кърмене дори съм надебеляла .седя си в къщи и все съм гладна.ако се подложа на без въглехидратната диета дали ще навредя на детето и дали ще ми спре кърмата newsm78

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Прегледай Библиотеката, където в раздел "Хранене и здраве на кърмачката" има статии точно за този въпрос  Grinning Надявам се да са ти от полза.

# 12
Прегледай Библиотеката, където в раздел "Хранене и здраве на кърмачката" има статии точно за този въпрос  Grinning Надявам се да са ти от полза.


много ти благодаря

# 13
  • Мнения: 614
А дали може да се правят упражнения за стягане на бюста - с две долепени ръце и да го стягаш?Такива си правя от няколко години, всеки ден по 2-3 мин.  Защото моя си беше по-голям и преди раждането, а сега Памела може пасти да яде Joy

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Няма причина да не могат да се правят тези упражнения Simple Smile

# 15
  • Мнения: 9
Колко хубаво звучи написаното в тази статия ... само дето при мен май не се получава точно така  Sad , а и като се замисля и кърмещите майки около мен също споделят, че не свалят килограми, а по-скоро качват.

# 16
  • Мнения: 61
Здравейте някой спортувал ли е със степер по време на кърмене и какъв е резултата, влия е ли на кърмата?

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Не би трябвало да има никакво негативно последствие за кърмата Grinning

# 18
  • Мнения: 695
"открих, че ако изяждам по една кутия сладолед преди лягане всяка вечер, не отслабвах толкова бързо, колкото бих искала."

.... какво ли друго е пробвала авторката Simple Smile Не й е било лесно Simple Smile

# 19
  • Мнения: 208
И като бременна не съм яла такива количества храна,както сега.Постоянно съм гладна и си хапвам.Засега не съм качила килограми,но и не свалям.В началото като започнах да кърмя се бях уплашила и мислех че имам проблем-никога не бях имала такъв апетит.Даже и тема бях пуснала.Аз мисля че този апетит ще изчезне като се оправи времето и по цял ден сме навън.

# 20
  • Мнения: 1 569
От около месец веднъж седмично ходя на фитнес и плуване и се чувствам страхотно. Никакъв проблем с кърменето. Ако мога ще ходя и по-често, но предпочитам да не прекалявам с помощта с гледането на малката от страна на баба й. Но мисля скоро да започна поне още един ден в семдицата да спортувам...

# 21
  • Мнения: 368
И като бременна не съм яла такива количества храна,както сега.Постоянно съм гладна и си хапвам.Засега не съм качила килограми,но и не свалям.В началото като започнах да кърмя се бях уплашила и мислех че имам проблем-никога не бях имала такъв апетит.Даже и тема бях пуснала.Аз мисля че този апетит ще изчезне като се оправи времето и по цял ден сме навън.

Да бе, какво е това чудо не знам  Shocked На вечеря съпернича на мъжа ми по количества  Shocked Но постепенно свалям. Не толкова бързо колкото ми се иска, но ми остават само 4 кила Wink

# 22
  • Мнения: 99
6 месеца след като родих бях толкова кг колкото и преди да забременея, качих 12 кг. Без диети и фитнес (като изключим фитнеса около бебето  Laughing), само кърмене. А апетитът ми е огромен и в момента  Shocked

# 23
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Хубава статия, ама да имах и воля да намаля вредните храни.
Основно сладкото ми е проблема... за спорта също имам оправдания,
като липса на време и пр. Общо взето дисциплина ми липсва, на теория
иначе съм много добре подготвена.  Crazy

# 24
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
И аз така, Евил  Wink
Заковала съм на едни килограми поне, та това ми е успокоението. С каката влязох във форма точно за три месеца, а сега вече 7 не успявам... Но пусти сладолед! Не мога лятото без него.

# 25
  • Мнения: 12
Здравейте! Качих доста килограми по време на бременността - 26 Embarassed. Не че си промених толкова режима на хранене, по-скоро се отрази спирането на упражненията, които правех всяка сутрин преди да забременея. Имах някои проблеми в началото и реших да не рискувам с физическото натоварване. След като родих постепенно започнах да правя леки упражнения за възстановяване. Няколко пъти правех и упражнения за гърди. Малко след това се появи запушване на каналите на едната гърда, което стигна и до мастит... Възможно ли е да е от упражненията? Не смея да ги правя вече. Всички ми казват да не тренирам докато кърмя, щяло да ми намалее кърмата... Искам да тренирам по-скоро за тонус, но и се притеснявам да не се получи пак някое запушване, че си беше голяма мъка. Как мислите, има ли връзка?

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
В интерес на истината отдавна се каня да пиша по темата, като изрично подчертавам, че моето кърмаче беше на 1 година като почнах да тренирам. Значи ходих по 5 пъти в седмицата на фитнес като тренирах с инструктор в началото. Без упражнения за гърди, ръце и гръб - ок но без гърди, паралелно с това и направих 90 дневната диета и резултата до август е -14 кг., без това да се отрази съществено на кърменето ни. Все още се кърмим и смятам да направя може би към края на годината още веднъж диетатат, че ми останаха още едни 7-8 кг. излишни. Но се чувствам значително по добре  Sunglasses Почнах работа и в момента още не мога да организирам така ежедневието, че да почна пак да ходя на зала но и това предстои, само още малко да вляза в релси Crazy

# 27
  • София
  • Мнения: 432
Аз пък тренирам от един месец редовно във фитнеса - по два пъти в седмицата, като ползвам инструктор. Правя упражнения за всички мускулни групи, включително за гръб, трицепси, бицепси, рамене, само едно за гърдите, всякакви за корем и крака. И, да чукна на дърво, проблеми с кърменето на малкия нямам никакви. Включително сме се цокали непосредствено след тренировка - въобще не се мръщи на вкуса на млекцето ми.
До раждането качих само 11 кг и почти нямам какво да свалям. Но, признавам, апетитът ми, откакто кърмя е много по-голям от онзи по време на бременността.

# 28
  • София
  • Мнения: 95
Бу, благодаря за интересната статия.
Общо взето нещата при мен се случват по начина, по който са изложени фактите в нея.
По време на бременността ми качих около 16 кг., с 6 от които се разделих, докато бях в болницата.
Факт е, че със следващите 6 кг се разделих през изминалите шест месеца, кърмейки активно. Започнах да правя упражнения някъде в края на втория месец. Наблягах предимно на коремните преси, упражнения за талията и бедрата, тъй като там са ми проблемните места. Признавам, че не съм била особено прилежна - имаше дни, в които пропусках. А когато започнаха големите летни горещини, просто се отказах - струваше ми се прекалено мазохистично. Затова пък наблегнах на сладоледа  Mr. Green. За него, както и за шоколада нямам спирачки. Винаги съм обичала да ги хапвам. Всъщност винаги съм имала добър апетит, без особени последствия за фигурата до момента. Но също така съм била и сравнително активна физически. Та хапвам си и сега добре, без особени ограничения във вида и количеството, с идването на хладното време смятам да подновя и гимнастиката. Все пак имам да свалям още 4 кг.
А кърмата си тече ли тече.... и бебка цока ли цока...  Grinning

# 29
  • Мнения: 1 072
Колко хубаво звучи написаното в тази статия ... само дето при мен май не се получава точно така  Sad , а и като се замисля и кърмещите майки около мен също споделят, че не свалят килограми, а по-скоро качват.
И при мен е така Tired Пробвах 90-дневната диета когато бебето беше на 2-3 месеца. За 20 дни свалих 4 кила, затова пък бебето имаше колики през плодовия ден, а кърмата ми намаля драстично  Cry Спрях диетата, всичко се нормализира, килограмите - също  Close Продължавам да съм колкото и когато я родих, +8 Close

# 30
  • Мнения: 695
Здравейте! Качих доста килограми по време на бременността - 26 Embarassed. Не че си промених толкова режима на хранене, по-скоро се отрази спирането на упражненията, които правех всяка сутрин преди да забременея. Имах някои проблеми в началото и реших да не рискувам с физическото натоварване. След като родих постепенно започнах да правя леки упражнения за възстановяване. Няколко пъти правех и упражнения за гърди. Малко след това се появи запушване на каналите на едната гърда, което стигна и до мастит... Възможно ли е да е от упражненията? Не смея да ги правя вече. Всички ми казват да не тренирам докато кърмя, щяло да ми намалее кърмата... Искам да тренирам по-скоро за тонус, но и се притеснявам да не се получи пак някое запушване, че си беше голяма мъка. Как мислите, има ли връзка?
Здравей, Aida,
Честито бебче:)
Леките упражнения допринасят много за възстановяване на формата след раждане и ако са съчетани със здравословно хранене едва ли ще се отразят на количеството кърма, което гърдите произвеждат. Добре е да имаш предвид, че като кърмеща майка имаш нужда от около 500 калории повече дневно в сравнение с периода преди бременността. Това се равнява на . Много кърмещи майки спортуват и това се отразява чудесно на тонуса и самочувствието им, без да ощетява бебчето по никакъв начин. Важно е да се храниш когато си гладна и да приемаш достатъчно течности.   
Колкото до запушването на канали, то е един от често срещаните проблеми в началото на кърменето. Често запушването е свързано с начина, по който е организирано кърменето. Много малко вероятно е да има връзка между запушването и упражненията, но все пак ако искаш кажи какви точно упражнения за гърди си правила.

# 31
  • IT
  • Мнения: 3 704
При мен не се забелязва връзка с кърмата и ядене. Какво ли не ядох и пих да ми се увеличи кърмата и резултат няма. Храни се смесено, но аз от кърменето не се отказвам особенно от нощното. Но въпреки доскорошните ми набези към хладилника нямам увеличение на килограмите. Сега почнах да се храня доста по-малко като количество, течностите останаха повече, а и тръгвам на фитнес съвсем скоро.
Още преди доста години, когато бях ученичка  Embarassed, четох една статия във вестник за културизъм историята на една американка, занимавала се активно с фитнес и състезателка преди да забременее-това което си спомням много ясно от статията беше, че тя отивала на фитнес след като е накърмила бебето и желанието да докаже, че жена която кърми може да изглежда добре.

# 32
  • Мнения: 155
Почнах да тренирам февруари - 2 месеца след раждането, което беше секцио. Правих упражненията на Синди Крофорд. Имах много упражнения с гирички. Не се отрази въобще на кърменето - т.е. имах си кърма в изобилие. Тренирах около 4 месеца всеки ден без събота и неделя, после през лятото спрях, защото ми беше много горещо, а и дъщеря ми като порастна спеше по-малко и изискваше повече внимание, така че нещо взе да не ми достига време. Тренирах след кърмене сутрин, тъй като с пълни гърди не ми беше комфортно.

Ядях нормално (без да преяждам, но и без да гладувам), хапвах си сладко, пиех много вода и слабеех. Преполагам, че беше от кърменето. Качих общо 14 или 16кг за цялата бременност, в болницата оставих само 5.  До лятото ги бях свалила всички. Мисля, че не е от спорта, защото упражненията ми бяха предимно силови и за стягане, а не за отслабване.

# 33
  • Мнения: 51
Много хубава статия! Едва ли нещо може да се добави. Simple Smile Особено ми хареса това за мнителността на майките - нкак си мислят, че те и тяхното хранене непременно са причина за каквото и да е - плач, лошо настроение, газове... Чувството на вина е всесилен деспот. Simple Smile

# 34
  • Мнения: 78
Аз започнах 90-дневната, за сега с кърмата нямам проблем.

# 35
  • Мнения: 298
А има ли специални упражнения за след раждане или пък такива които да се избягват ?

# 36
  • Мнения: 2 214
Много интересна и полезна тема, още съм бремена и засега за диети и спорт само мисля.
По принцип се гордея с това че се храня доста здравословно (с много малки изключения) след първото раждане много бързо се възтанових, но тогава не кърмих (за съжаление). Помошниците ми за възтановяването бяха чичко Дюкан (без първия протал), финтнеса и сауната.
Сега съм решена да кърмя и ще приложа максимум усилия за това, имам само едно нещо което съм чела чула и нещо подобно, което не ми изглежда реално но все пак ще ви го споделя а знаещите да си дадът мнението.
Ето и тезата:
По време на кърмене не трябва да се спазват диети и да са отслабва защото при отслабването организма произвеждал някакъв токсин (не започних точно) който минава в кърмата и по този начин тровим детето.
Знам че звучи глупаво, но имам една позната която по тази причина не иска да отслабва щото да не си тровила детето. Embarassed

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Г-жо Стихийно бедствие, този път ще е различно Simple Smile
Токсини се отделят по различно време в тялото ни Simple Smile както и в телата на всички живи организми. Въпросът е в какво количество - защото до определено ниво организмът ни е напълно способен да се справи сам, да отдели, преработи и изхвърли токсините (затова имаме бъбреци, например, както и черен дроб). Приема се, че при отслабване с повече от 0,5 кг на седмица (2 кг на месец) се отделят повече токсини от "доброто" количество. Повечето кърмещи майки предпочитат да свалят с темпо от 2 до 3 кг на месец - ако човек е качил повечко килограми, може да изглежда незначително в началото, но и все пак не е реалистично да се очаква килограми, качвани 9 месеца, да изчезнат за седмици Simple Smile Тялото има нужда от възстановяване, уравновесяване и чак тогава може да почне да сваля постепенно.

# 38
  • Мнения: 2 214
Бу, благодаря ти за отговора, това ще го спазя 2 кг на месец не е малко, за една години даже и по малко ще се възстановя.

Последна редакция: ср, 16 фев 2011, 22:21 от г-жа Стихийно бедствие

# 39
  • Мнения: 7
здрасти на всички много интересна статия  Simple Smileискам само да попитам каква е тази 90-дневна диета бих искала и аз да я направя Simple Smile

# 40
  • Мнения: 20
Аз започнах да ходя на спорт на 6ия мсец след като родих. Все още кърмех, но не съм имала проблеми. Кърмих до 2та година. От години си ходя на аеробика и много ми липсваше. Сега се опитвам да ходя поне 1 в седмицата и ми се отразява доста добре.

# 41
  • Мнения: 234
Чудесна статия! Записвам се да следя темата и да се включвам.

Общи условия

Активация на акаунт