КЛУБ НА РОДИТЕЛИТЕ, ориентиращи се към ЧАС

  • 54 041
  • 360
  •   1
Отговори
# 255
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Миналата година и пред мен стоеше въпроса - частно или държавно у-ще да избера за моя първокласник. Изборът ми беше ограничен, поради основното изискване, което имах: близост до дома или до работното ми място. Естествено важни за мен бяха и брой на деца в клас /не по-малко от 10/, база на училището, преподавателски състав, извънкласни занимания, и не на последно място - размер на таксата и начин на плащане, още повече, че имам 2 деца и частно образование и за двамата на този етап ни е непосилно. Не знам, аз ли не случих на училище /пообиколих няколко, които ми бяха удобни като местоположение/, но в крайна сметка се спрях на ДУ.
Интересно би ми било да споделите, кое конкретно ви накара да изберете ЧУ и до каква степен изборът отговаря на очакванията ви.
Като гледам какво се очертава в държавните училища с въвеждането на делегираните бюджети, май пак ще трябва да се замислям за частно училище.

# 256
  • София
  • Мнения: 4 412
Забравих да кажа и за пътуванията - има една Наредба, че работниците не могат да пътуват ежедневно повече от 30 км. от дома си. Това междуградска карене е около 30-35 мин. Аз мисля, че за едно дете 5-9 години е вредно да пътува повече от това време, дори си мисля, че около 20 мин. е допустимо. Това също определя избора ми.

# 257
  • Мнения: 4 877
не разбирам защо джиповете ги свързвате с мутри и парадиране. Едва ли някой със трошка на 20г би имал възможност да плаща таксите на училището.

Нашата кола е опел от 1993-та (мисля)  Peace

определено и за мен образованието е най-добрата инвестиция. Готина кола можеш да си купиш и на стари години, но да образоваш "детето" на стари години - не става. Ние сме хахави, предпочетохме да купим готино пиано за децата, вместо да си подобрим авиопарка.

ха-ха, автопарка, имам предвид. Laughing  Laughing Laughing Но за София определено вече ми трябва ново хеликоптерче, но тоз мой мъж, все на старото държи. Традиционалист! Laughing  Laughing  Laughing
И още нещо - пианото не струва колкото самолета.  Grinning Като минем на цигулка - ще се тръшна, че трябва да е Страдивариус.
"Цигулка "Страдивариус", изработена преди повече от три века, бе продадена от аукционната къща "Кристи" в Ню Йорк за рекордната сума от 2 032 000 долар "
Laughing

И последна редакция - това е една от най-добрите ни инвестиции. Животът на пианото е 150 г. На него може да свирят и пра-правнуците ни.

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 14:26 от danybon

# 258
  • Мнения: 967
Вие пък, чак мото  Embarassed, ако предполагах, щях да се напъна повече.

3м не свързвам мутрите с джиповете (въпреки, че няма мутра без джип) просто натам ми бяха тръгнали мислите.
Колкото до парадиране, колата е израз на статус в нашето общество и при децата избива на парадиране. Исках да изразя само, че ако ще родителите да имат гараж с по 10 коли (а съм виждала на рожден ден на съученик на дъщеря ми паркирани в огромния гараж на китен замък в Австрия), това не би трябвало да има връзка по принцип с детето и неговата личност. И ако родителите не са в състояние да го обяснят на чадото си, съм щастлива, че в Лицея държат да им го втълпят по подходящ начин. Просто перченето с благинки, които не са твоя заслуга не  се толерира. Затова няма и лафка, затова няма и автомат за напитки, никой не си носи пари, не си ползва телефона в у-ще и  последно пак ни намекнаха, че най-здравословната закуска е плод - например ябълка и госпожата не гледа с добро око например на белгийски великденски шоколадови зайчета  Mr. Green.

А за трошката не си права. До миналата година бях горд собственик на 10 год. Шкода Фелиция и си плащам редовно таксите във френското училище. Не мисля, че са непосилни, вече секретарките по 800-1000 лв. чисто взимат. И ако има още един хранител в семейството, а ако трябва дори и допълнителна работа, ще стане схемата.  Но както казах в първата тема  - за мен БМВ ще има чак в другия живот. Просто съм се вманиачила на тема образование и там ще си влагам парите - речено-сторено!

Колкото до признаването - миналата година приравних дипломата на дъщеря ми (след 4 клас) в министерството на образованието - абсолютно безпроблемно. Според закона до 7 клас не се изискват приравнителни изпити. Първоначално планирахме детенце да взима бълг. предмети като частна ученичка, но в последствие се отказахме - в Лицея почти никой не го прави. Сега ходим на частни уроци по български само 2 часа седмично (това е единствената екстра), за да може да говори и пише добре (все пак като израстнала в Австрия й е малко трудно с правописа). Също така една съученичка на дъщеря ми се премести преди 3 месеца от Лицея в българско училище (някое от посолствата не плащало вече таксите на обучението) и родителите не можеха да си го позволят вече. Въпреки че детето дори не говореше перфектно български, наскоро ги посети и разказа, че вече се справя добре с материала, намерила си е нови приятели  и т.н.

# 259
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Нали за това споменахме профилът на родителите, чиито деца учат в училищата.
Естествено, че не джипът ще ми определи еднозначно отношението, но е брънка в пъзела. Освен това ако 100% от спиращите пред училището коли струват по над 50-100 х., на мен веднага ще ми стане ясно, че това не е моята среда, не са моите хора. Това чисто класово, без значение отношението им към учебния процес и възпитанието и без значение дали аз мога да си платя таксата...


# 260
  • Мнения: 4 877
на последното тържество при нас имаше и джипове, и ладички. Важното е децата да са готини и умни. Grinning

# 261
  • Мнения: 967
Ох, това ме подсети да ви кажа, как колеги-партньори-украинци на мъжа ми избират частно училище за децата си в Украйна. При първо прозвъняване, където ти обясняват "базата" на училището, те питали дали има фитнес център. Ако имало - това било знак, че е училище с преобладаващи мутри и даже не ходели на "оглед"  Joy hahaha. Толкова ми стана смешно тогава, но така е, всекиму своето!

# 262
  • София
  • Мнения: 4 412
Ами аз започвам да си мисля, колко е добре да си напривим ние училище. Simple Smile

Профила на родителите - може и да не карат скъпа кола, но да имат за цел детето да стане фолк-певец-певица, да има основно 6 защото е в частно у-ще, хайде и по-други примери ми идват за отношението между хората. И за това са 2-те страни - разбиранията на родителите и отношнието на цялото училище.

# 263
  • Мнения: 4 877
Ами аз започвам да си мисля, колко е добре да си напривим ние училище. Simple Smile

Профила на родителите - може и да не карат скъпа кола, но да имат за цел детето да стане фолк-певец-певица, да има основно 6 защото е в частно у-ще, хайде и по-други примери ми идват за отношението между хората. И за това са 2-те страни - разбиранията на родителите и отношнието на цялото училище.


Таня, нали нямаш предвид поп-фолк, защото синът ми няма да влеза в това у-ще, ако ще и неграмотен да остане. Върл метал е (благодарение на баща си, разбира се) Simple Smile

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 14:44 от danybon

# 264
  • София
  • Мнения: 4 412
Таня, нали нямаш предвид поп-фолк, защото синът ми няма да влеза в това у-ще, ако ще и неграмотен да остане. Върл метал е (благодарение на баща си, разбира се)

Ами не знам поп-фолк ли е? Тези певци към Пайнер какви се водят? Ама нали си ме разбрала правилно, че предпочитам детето да е в по-друга среда.

Аз си мисля, че трябва да направим клуб на родителите, които държат на образованието на децата си. За мен не е проблем да си общува детето и с такова от държавното училище, стига родителите му да полагат усилия за изграждането му като човек. Някакси не мога да допусна, че трябва детето да е в частно училище, за да стане нещо от него. Ама моето дете е малко и може и да не съм в час.

# 265
  • Мнения: 3 479
не разбирам защо джиповете ги свързвате с мутри и парадиране

Освен това на почти всички джипове може да им се вземе ДДС-то, което в много случаи кара хората от бизнеса да ги купуват.

Данибон, оправих си подписа. Благодаря, че ми каза Laughing За това има тема пусната в Клюкарника.

Радмила, искам да те питам за Френския лицей: задължително ли е децата да започват от ДГ? Аз например искам моят най-малък син да го гледам вкъщи до предучилищна, като сама му организирам спорта и езиците и евентуално някаква почасова занималня (родителски кооператив Laughing). Та в тази връзка ме вълнува, дали вземат деца от по-късна възраст.

# 266
  • Мнения: 967
не разбирам защо джиповете ги свързвате с мутри и парадиране

Освен това на почти всички джипове може да им се вземе ДДС-то, което в много случаи кара хората от бизнеса да ги купуват.

Данибон, оправих си подписа. Благодаря, че ми каза Laughing За това има тема пусната в Клюкарника.

Радмила, искам да те питам за Френския лицей: задължително ли е децата да започват от ДГ? Аз например искам моят най-малък син да го гледам вкъщи до предучилищна, като сама му организирам спорта и езиците и евентуално някаква почасова занималня (родителски кооператив Laughing). Та в тази връзка ме вълнува, дали вземат деца от по-късна възраст.

Ами натам клонят, че е задължително. На страницата им още може да се види, че правят интеграционен първи клас, но е посочено, че заради големия наплив места има само за тези, които са били в ДГ. И честно казано, по-добре е с ДГ, за да научат езика. Там се говори изключително, само и единствено на френски. Даже и в междучасията. Имаме с едно детенце кооперация с родителите да ги караме до училище сутрин - ако знаете колко са сладки, както си говорят на български и изведнъж преминават на френски - съвсем естествено. На нас ни беше изключително трудно като отидохме в Лицея 2 клас. Допълнителни занимания по френски, частни учители 3 пъти седмично, освен това имаха и задължителни 6 часа немски седмично и религия  (в България има 2 часа засега), а и моята ходеше на български 3 часа (към посолството). Направо как издържа детето - не знам. Та мисълта ми е, че колкото по-рано тръгнат, толкова по-хубаво научават езика и им е лесно после.

Проблемът е, че сега на Лицея им дадоха (или са купили - явно Саркози е извадил пачката сега като е бил на посещение в БГ) място да построят училищна сграда (някъде в Изток, около телевизионната кула). И това училище ще събира само 600 деца. И няма да се разрастват. Така че в момента даже местата за ДГ са доста запълнени  Sad и доколкото знам има листа на чакащите. Но разбира се - няма нищо невъзможно. Най-добре човек да се обади и да се осведоми. Нали сте наясно, че моите сведения са отчасти лични мнения, отчасти от слухове и каквото съм разбрала на родителски срещи (добре, че се намират добри хора да превеждат какво плещят на френски учителите)  Grinning и се извявам ако с някое евентуално грешно инфо подвеждам някого.

# 267
  • Мнения: 4 877
Таня, нали нямаш предвид поп-фолк, защото синът ми няма да влеза в това у-ще, ако ще и неграмотен да остане. Върл метал е (благодарение на баща си, разбира се)

Ами не знам поп-фолк ли е? Тези певци към Пайнер какви се водят? Ама нали си ме разбрала правилно, че предпочитам детето да е в по-друга среда.

Аз си мисля, че трябва да направим клуб на родителите, които държат на образованието на децата си. За мен не е проблем да си общува детето и с такова от държавното училище, стига родителите му да полагат усилия за изграждането му като човек. Някакси не мога да допусна, че трябва детето да е в частно училище, за да стане нещо от него. Ама моето дете е малко и може и да не съм в час.

разбрахте  Grinning, мисля обаче си изпуснала едно "не" - поне така си мисля

Ами аз започвам да си мисля, колко е добре да си напривим ние училище. Simple Smile
Профила на родителите - може и да не карат скъпа кола, но да имат за цел детето да стане фолк-певец-певица,

 Grinning и затова попитах.  Grinning Защото - съкън (или сакън, не знам как се пише този турцизъм). Иначе за у-ще - прекрасна идея. Hug Хем се намерихме, хем - долу-горе общ профил.

# 268
  • Мнения: 22 989
Нали за това споменахме профилът на родителите, чиито деца учат в училищата.
Естествено, че не джипът ще ми определи еднозначно отношението, но е брънка в пъзела. Освен това ако 100% от спиращите пред училището коли струват по над 50-100 х., на мен веднага ще ми стане ясно, че това не е моята среда, не са моите хора. Това чисто класово, без значение отношението им към учебния процес и възпитанието и без значение дали аз мога да си платя таксата...



Моето мение е,че все повече нормални,редови съграждани,карат хубави коли.Откакто има лизингови къщи и конкуренция между тях,се обнови атопарка на доста хора.Гледам и съдя по собствените си приятели и познати.Мутренския тип поведение и манатлитет ме притеснява мен,не колите пред школото.Познавам хора,които са с големи възможности,а карат средностатистически коли,както и такива,които едва свързват двата края,но карат лъскави возила.Мутрите отдавна не са монополисти,спрямо управлениято на хубави коли,лошото е,че отстъпиха и правото на мутренско държание.Е това ме дразни мен.

# 269
  • Мнения: 4 877
Нали за това споменахме профилът на родителите, чиито деца учат в училищата.
Естествено, че не джипът ще ми определи еднозначно отношението, но е брънка в пъзела. Освен това ако 100% от спиращите пред училището коли струват по над 50-100 х., на мен веднага ще ми стане ясно, че това не е моята среда, не са моите хора. Това чисто класово, без значение отношението им към учебния процес и възпитанието и без значение дали аз мога да си платя таксата...



Моето мение е,че все повече нормални,редови съграждани,карат хубави коли.Откакто има лизингови къщи и конкуренция между тях,се обнови атопарка на доста хора.Гледам и съдя по собствените си приятели и познати.Мутренския тип поведение и манатлитет ме притеснява мен,не колите пред школото.Познавам хора,които са с големи възможности,а карат средностатистически коли,както и такива,които едва свързват двата края,но карат лъскави возила.Мутрите отдавна не са монополисти,спрямо управлениято на хубави коли,лошото е,че отстъпиха и правото на мутренско държание.Е това ме дразни мен.

е, аз с моя авиопарк  Grinning - кой като мен.

Общи условия

Активация на акаунт