Майонезени сладки

  • 6 529
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 380
Много лесни, бързи и много вкусни сладки. Тестото е много приятно за работа.



200 гр. майонеза
3 яйца
200 гр. масло (аз ги правих с маргарин за печене- shortening)
1 ч. захар
1 ч.л. сода погасена с лим. сок или същото кол-во бакпулвер.
Брашно- колкото поеме до консистенция на меко тесто.

 Разбъркваме течните съставки, маслото разтопяваме и прибавяме захарта и содата. Добавяме постепенно брашното докато получим меко, но плътно тесто с което се работи лесно като с пластилин. Оформяме  топчета, които овалваме в смес от захар и мак. Печем около 20 мин. при 200 гр.С или до златист цвят.

# 1
  • Мнения: 22 867
Ама че апетитно изглеждат! А и обичам мак.  Grinning  xenia ,   bouquet  bouquet  bouquet за рецептата, наистина изглеждат лесни за правене. Копвам си я, ще почака само до събота-неделя!

# 2
  • Мнения: 119
Чудесно изглеждат!
Интересни, като повечето ти рецепти xenia, а вярвам и вкусни, като всички, които вече съм опитала. Ще се изпробват непременно.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Пробвах ги днес - имах една изостанала майонеза Grinning
Станаха чудесни - вкусни и сипкави. Не съм ги овалвала в нищо - нямах мак, а реших, че и без захар могат да минат Laughing Мързела е голяма работа... Mr. Green
Ако някой се вълнува от количеството брашно - при мен отидоха 4 чаши, тестото беше доста меко и още лепнеше леко, но реших, че му стига и го оставих за около час в хладилника, така че като го извадих беше точно.
Стават около 60 броя.

# 4
  • Мнения: 1 195
  bouquet
супер
ще ги пробвам Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 3 679
Еха, супер изглежда, а и лесно ми звучи - ще ги пробвам. Сигурно и със сусам ще стане вместо мак  newsm78 А ако се ползва от това брашно, което е вътре с набухвател дали ще стане и трябва ли да се слага сода тогава  newsm78

# 6
  • Мнения: 4 380
Еха, супер изглежда, а и лесно ми звучи - ще ги пробвам. Сигурно и със сусам ще стане вместо мак  newsm78 А ако се ползва от това брашно, което е вътре с набухвател дали ще стане и трябва ли да се слага сода тогава  newsm78

Да, със сусам също ще стане. Друг вкус, но сигурно не по-лош. Може да пробваш и само с брашно с набухвател. Въпреки че аз му нямам много доверие на набухвателя вътре, не мисля, че пък от кой знае какво значение е именно за тези сладки. Ако ти се намира сода, слагай сода. Но и капни малко лим. сок да шупне за да не ти миришат на сода после. newsm78
Сладките стават пръхки, т. нар. "сабле" (пясъчни). Не знам как е на български. newsm78

# 7
  • Мнения: 22 867
Откога им се каня на тия топченца, но все време не намирах. Днес ги спретнах, на вкус ми заприличаха на едни бабини курабии от преди много, много години. Ето ги, не ми станаха чак толкова красотни, като на xenia , ама какво да се прави - такъв е майсторът. Но пък са много вкусни! Накрая, понеже ми писна да въртя топченца, направих нещо като руло, нарязах го и го изпекох.

  bouquet xenia за рецептата!
 

# 8
  • Мнения: 7 474
Интересна рецепта, изглеждат много апетитно тези питки  Crazy


labrex специални комплименти за теб -
с каквото и да се захванеш винаги се получава страхотно   bouquet
Отдавна исках да ти го кажа  Hug

# 9
  • Мнения: 22 867
Интересна рецепта, изглеждат много апетитно тези питки  Crazy


labrex специални комплименти за теб -
с каквото и да се захванеш винаги се получава страхотно   bouquet
Отдавна исках да ти го кажа  Hug

Благодаря ти!  bouquet Похвала от тебе............... Embarassed Ще взема да си повярвам в зодията. Където и да съм чела, все пише, че сме добри изпълнители. Може пък и да има нещо вярно. Но вярното е, че когато рецептата е добра - става!

# 10
  • Мнения: 4 380
Браво labrex! Страхотно изглеждат! Crazy А рулото е много хитро хрумване. Crazy
Радвам се че са се харесали на вкус. Моите сутрин на закуска си ги хрупаха с мляко с огромно удоволствие. Правят се елементарно и стават много.

# 11
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Наистина интересна рецепта.   bouquet

Ако не сложа захар, но сложа малко сол, дали това ще попречи по някакъв начин на рецептата? В къщи по се предпочитат соленките. Simple Smile

И още един въпрос имам - ако направя сладкия вариант, дали ще е подходящо да ги овалям в кокосови стърготини? Може би след печенето, докато са още топли? newsm78

Уф, последно питане - трябва ли да се ядат веднага? Имаме едно парти в училище и може да ги направя за там, но ще трябва да престоят един ден. Дали ще се отрази на вкуса?

Мерси за търпението. Embarassed

# 12
  • Мнения: 4 380
Не мисля, че ще станат добре в солен вид, но ако решиш да експериментираш, да разкажеш после на какво прилича!

Нищо няма да полепне след изпичането. Не знам как би се отразил на вкуса кокос.

Не е задължително да се ядат веднага, престоят не влошава качествата.

# 13
  • Мнения: 22 867
Наистина интересна рецепта.   bouquet

Уф, последно питане - трябва ли да се ядат веднага? Имаме едно парти в училище и може да ги направя за там, но ще трябва да престоят един ден. Дали ще се отрази на вкуса?

Мерси за търпението. Embarassed

За соления вариант не съм сигурна дали ще се получи добре, можеш да опиташ с малко тесто, но децата определено ги харесват, пък и добре изглеждат, така че за училище ще ти свършат работа.

# 14
  • Мнения: 7 418
   Сладките изглеждат страхотно! Grinning

# 15
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
labrex , пак се представи невероятно!  Hug

# 16
  • Мнения: 500
Хм,изглеждат ми вкусни и лесни.Ще пробвам. Peace

# 17
  • Мнения: 27 524
Сладките стават пръхки, т. нар. "сабле" (пясъчни). Не знам как е на български. newsm78

Точно така  Simple Smile

# 18
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
xenia, благодаря за рецептата!
Направих ги, всички много ги харесахме, свършиха бързо.
Но искам да попитам нещо.Колко брашно горе-долу отива?hedra беше писала за 4 чаши, при мене отиде повече брашно.Струваше ми се, че тестото е много мазно и все добавях брашно.В един момент като че ли тестото трудно се събираше, в смисъл, че се разсипваше.Успях да го събера и ги направих.

# 19
  • Мнения: 4 380
xenia, благодаря за рецептата!
Направих ги, всички много ги харесахме, свършиха бързо.
Но искам да попитам нещо.Колко брашно горе-долу отива?hedra беше писала за 4 чаши, при мене отиде повече брашно.Струваше ми се, че тестото е много мазно и все добавях брашно.В един момент като че ли тестото трудно се събираше, в смисъл, че се разсипваше.Успях да го събера и ги направих.


Наистина не съм мерила. newsm78 Сипвах докато не ми стана тесто което се меси като пластилин. newsm78 Когато започва да става на трохи, брашното е в повечко. newsm78 Това е пясъчно тесто и трябва да изглежда мазно в суров вид.

# 20
  • Мнения: 1 483
Еха,изглеждат страхотни,май дне сще ги направя за довечера за десерт  chef

# 21
  • Мнения: 44
Ей, как ги докарвате така кръгли? При мен се поразляха. Дали брашното не ми беше малко? Rolling Eyes И мнооого бързо се изпекоха - за около 15мин. Но и също толкова бързо се ометоха  Laughing Много оригинална и лесна рецепта, само дано следващия път ги направя на вид, като вашите  Peace  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 830
Страхотно изглеждат и искам да ги пробвам и аз.  Heart Eyes  chef Само не знам къде да търся маково семе и дали ще открия . Rolling Eyes

# 23
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Маково семе има при подправките в "Била"

# 24
  • Мнения: 634
Много интересно звучи, ще пробвам Peace

# 25
  • Мнения: 7 418
 А колко големи топчета трябва да се оформят?Колкото орех?По-големи? newsm78

# 26
  • Мнения: 4 380
А колко големи топчета трябва да се оформят?Колкото орех?По-големи? newsm78

Да, като орех или малко по-големи-като топче пинг-понг. Не се надуват много при печене. Сладките ще бъдат малко по-големи от това което оформиш.

# 27
  • Мнения: 7 418
Xenia,мерси! Simple Smile

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Записвам се, че рецептата ми се стори интересна. А и обичам много майонеза  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 380
Записвам се, че рецептата ми се стори интересна. А и обичам много майонеза  Simple Smile

Ще бъдеш разочарована.  Няма да усетиш никакъв помен от майонезата. Wink

# 30
  • Мнения: 1 271
аз търсих, търсих, търсих маково семе... в един магазин ме посъветваха да питам в аптека... и аз питах - а аптекарката:" как маково семе - това е наркотик!?!" #Crazy
та ще ги правя със сусам така съм решила, че път към Била скоро нямаме

# 31
  • Мнения: 7 418
  Направих курабийките,без мак обаче,че не го намерих в квартала....
 
  Много приятни са се получили.Мекички вътре и хрупкавки отвън! Grinning
  Благодарности за репцептата!  bouquet  bouquet  bouquet

# 32
  • Мнения: 22 867
  Направих курабийките,без мак обаче,че не го намерих в квартала....
 
  Много приятни са се получили.Мекички вътре и хрупкавки отвън! Grinning
  Благодарности за репцептата!  bouquet  bouquet  bouquet

Ако се овалят в смлени или наситно счукани орехи, сигурно пак ще стане добре. И аз съм им фен на тия сладки, ще ги пробвам как са и с орехи.

# 33
  • Мнения: 7 418
  Това е добра идея със смлените орехи! Grinning
  На мен друго ми хрумна снощи....да сложа вътре във всяка курабийка по половинка орехче(само че и орехи нямах вкъщи... Laughing)

# 34
  • Мнения: 14 654
Прекрасна и лесна рецепта, благодаря   bouquet
Овалях сладките в сусам поради липса на мак. Мисля, че същото тесто ще става и за соленки, много пръхкави и приятни са. Като издадох на мъжа ми, че са забъркани с майонеза ми каза: "Тогава нямаш нищо против да си сложа и кетчуп и гочица, нали?" Яде ги с горчица.

# 35
  • Мнения: 3 356
Дзак и от мен,тези дни ще пробвам.

# 36
  • Мнения: 3 356
Направих ги днес за закуска.И аз сложих сусам вместо мак (не намерих в района).Май сложих малко повечко брашно  Thinking,другият пък  ще се коригирам.

http://www.bgphoto.net/photos/8281/o633370375261954686.jpg

# 37
  • Мнения: 963
За желаещите да изпълнят оригиналната рецепта  Simple Smile  : днес гледах маково семе - в Метро, при останалите подправки. Беше в големи пликове (може би по 0,5кг)  Peace  .

# 38
  • Мнения: 2 708
Седях си сутринта. Станах сравнително рано за неделен ден. Всички спят. Детенце след малко ще става да ходи на урок. Не можем да миткаме никъде, че трябва да сме си тук заради нея. Чудя се какво да правя. Цъкам каналите на телевизора. Нищо интересно в неделя сутрин. Четох в нета - пак нищо интересно. Отворих хладилника, да й подготвя закуска - и оооо изненада, подмята се една кутийка майонеза, която никой не ще да дояде. И какво ми хрумва в този момент - ми да - майонезените сладки на Ксения. Когато пусна рецептата нямах време да ги направя. Еееее, сега им дойде времето. При мен подправки, както и другаде съм писала - в достатъчни количества и в голямо разнообразие. Та естествено, след като имам майонеза, то е ясно че имам и маково семе Laughing Laughing Laughing Брашното за малко да не стигне, че вчера Умбра направо яко ме подкукуроса да направя посред нощ хляба с доматчета и маслини, ама си добавих малко царевично в сладките. Слава Богу, малко не ми достигна, така че не се отрази на вкуса.
Ксения, чудесни са сладките, които си представила. Аз лично съм ти от феновете. Не че винаги съм съгласна с това, което казваш, но в повечето случаи ми харесва. И най-вече това, че имаш мнение и го отстаяваш със стил Laughing Стилът Ксения Laughing Peace
Определено имаш стил, и си на ниво, което може би в повечето случаи е нещото, което дразни другите. Laughing Ама както се казва в една поговорка "Лисицата като видяла, че гроздето е високо, казала - кисело е!" Stop
Ето моите сладки, по твоята рецепта Hug



Благодаря ти   bouquet

# 39
  • Мнения: 4 380
Ауу, колко са красиви! И посипани с едра захар изглеждат супер. Crazy При нас едра захар трудно се намира.

Мерси за комплиментите!  Blush И аз все се каня да попитам...тази картина на аватара ти чия е?

# 40
  • Мнения: 7 418
Blush И аз все се каня да попитам...тази картина на аватара ти чия е?
  Дали е Дали? newsm78
  И аз се чудех...извинявайте ,че се вмъквам   Wink

# 41
  • Мнения: 12
сори за глупавият въпрос,но маслото разтопено ли се прибавя и може ли вместо масло да се използва маргарин калиакра?

# 42
  • София
  • Мнения: 3 789
Страхотна идея. Приличат на вкусни бижута. Тези дни ще ги забъркам, че днес правих крем Дипломат и много ще ни дойдат десертите, а и маково семе нямам.
Ще кача и снимки Peace

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само да се отчета, че вместо с майонеза (каквато нямах) ги пробвах и със заквасена сметана - също стават Grinning

# 44
  • Мнения: 7 418
сори за глупавият въпрос,но маслото разтопено ли се прибавя и може ли вместо масло да се използва маргарин калиакра?
  Аз  ги направих с маргарин( Белла) и  станаха много хубави!:peace:

Последна редакция: чт, 09 юли 2009, 23:50 от Селма

Общи условия

Активация на акаунт