Истинската причина за кариеса при децата

  • 28 001
  • 200
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 161
Здравейте!
Попаднах на много интересен материал, който се хванах да превеждам. Ще ви кажа само с 2-3 думи: американски учен-стоматолог обикаля света и изследва зъбите на различни нации. Установява, че противно на това, което е учил за причината за кариеса, цели общности, които се хранят със сладки храни и не си мият зъбите имат здрави зъби до дълбока старост.

Изследвайки индианци, ескимоси, полинезийци и какви ли не общности
той стига до извода: общности, които се хранят със естествена храна имат 0.14-0.15% кариес. Когато същите хора живеят в близост до град, и се хранят с индустриална храна, случаите на кариес нарастват на 26-40%!

Тук е първата част на лекцията: http://video.google.com/videoplay?docid=7540355561930587803



Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 02:02 от Ludmil

# 1
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
Много интересно,благодаря.. Hug

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 295
  Shocked  Странно

# 3
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Благодаря  Grinning

# 4
  • Мнения: 2 774
Нещо аз ли не разбрах като хората?
Още на 18-тата секунда той казва,че е длъжен да отбележи ,че не е нито зъболекар ,нито доктор
Все пак е интересен материал.
Мерси   bouquet

# 5
# 6
  • Sofia
  • Мнения: 6 931
чакаме да преведеш и другите 2 части Hug

# 7
  • Мнения: 4 187
Много интересно! С нетърпение чакам другите 2 части  Peace!

# 8
  • Мнения: 46 535
Да видим и другите части, но още от сега не съм съгласна  Mr. Green не съм учен и не разбирам, но за мен състоянието на зъбите си е генетично предопределено.
Пример: свекър ми и свекърва ми живеят заедно над 35 г., съответно се хранят с една и съща храна. Той е с абсолютно здрави зъби, така, както майка го е родила, а тя с почти всички разрушени и извадени ...
Децата им са по същия начин - мъжът ми е със здрави зъби, сестра му с много кариеси, малката им сестра също е с кариеси, не е нужно да обяснявам, че от една паница са яли  Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
... не съм учен и не разбирам, но за мен състоянието на зъбите си е генетично предопределено...

В много голяма степен съм съгласна с теб Simple Smile Баба ми до преди 4-5 години имаше пълен комплект абсолютно здрави зъби - носещи почуда и радост у всеки стоматолог. Загуби ги поради парадонтоза - но без кариес.

Моята стоматоложка ми разказва, че за нея било много "любопитно" да види черепите на жертвите от Баташкото клане и напълно здравите им зъби. 

# 10
  • Мнения: 1 640
Интересно!В очакване съм.

# 11
  • Мнения: 2 978
И какво сега? Цялата теория на опаки...хм..странно.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
Ето я втората част: http://video.google.com/videoplay?docid=2677498361551032529...

Ако знаех, че е поредната тема на Людмил  ooooh!

Ей сега ще пусна и третата, за да видите всичко:

http://video.google.com/videoplay?docid=-1106177066097673821

# 13
  • Мнения: 46 535
Не знам, но аз се чувствам като герой на LOST, в бункера, седя и гледам касетата  Joy

# 14
  • Мнения: 3 376

Ако знаех, че е поредната тема на Людмил  ooooh!

Е и? Shocked

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
EASpirit, просто не ми допада стила на неговите теми: Заговорът на големите корпорации и правителство срещу обикновения човек и прочие... ooooh!
Но обикновено гледам темата, а не автора й.

Извинявам се за офф-а.  Peace

# 16
  • Мнения: 3 376
Съжалявам,но едва ли на някой му допадат тези неща,но за съжаление това което казва Людмил е самата истина.
Друг е въпроса дали ние сме готови да "погледнем" към нея или е по-лесно просто да махнем с ръка и да отминем.Както става в 90% от случаите.

Съжалявам за офф-а.

По темата-много интерсно,когато имам време ще гледам и другите части и тогава ще коментирам.

# 17
  • Мнения: 46 535
Съжалявам,но едва ли на някой му допадат тези неща,но за съжаление това което казва Людмил е самата истина ...

Добре де, как разбра, че точно това е истина Rolling Eyes аз на практика виждам друго  newsm78

# 18
  • Мнения: 1 161
Нещо аз ли не разбрах като хората?
Още на 18-тата секунда той казва,че е длъжен да отбележи ,че не е нито зъболекар ,нито доктор
Все пак е интересен материал.
Мерси   bouquet
Нямах много време да обясня. Това не е човекът, за който казах че е обиколил света да изследва зъбите.
Този на видеото представя идеите му. Ученият се е казвал Weston A. Price и тук можете да видите цялото му световно изследване, със снимки на зъби от всякакви раси и кутури  Mr. Green.

Във втората и третата част на лекцията се излагат тези изследвания. Ще видя кога мога да ги преведа. Ако има желаещи, могат да помогнат.

Най-удивителното за мен остава, че кариесът може да се лекува сам, с правилна диета.

Това за генетичната предопределеност на здравите зъби не е съвсем вярно. Четох в книгата му - посещава затворени общности с единен генетичен фонд, и открива перфектни зъби. Минават се години, в живота им навлизат модерните индустриални храни. След второто му посещение открива, че децата от същата общност, със същите гени са а с изгнили зъби, заради досега с деминерализираните храни на цивилизацията.

Koйто знае английски нека прочете The Cause, Prevention, and Treatment of Early Childhood Tooth Decay

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 02:08 от Ludmil

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Съжалявам,но едва ли на някой му допадат тези неща,но за съжаление това което казва Людмил е самата истина.
...................
По темата-много интерсно,когато имам време ще гледам и другите части и тогава ще коментирам.

Аз пък не разбрах как реши, че ТОВА е истината като си гледала само първата част от филма?  newsm78

Не твърдя, че всичко във филма е лъжа.  Naughty Но не бих го нарекла и 'самата истина'.

Аз и дъщеря ми живеем в града и се храним повече или по-малко с  "индустриалните деминерализирани храни по градовете" пък си имаме здрави и неизгнили зъби.

Определено храната има значение за здравето ни, но само от това да зависи.... Thinking

# 20
  • Мнения: 1 161
Съжалявам,но едва ли на някой му допадат тези неща,но за съжаление това което казва Людмил е самата истина.
...................
По темата-много интерсно,когато имам време ще гледам и другите части и тогава ще коментирам.

Аз пък не разбрах как реши, че ТОВА е истината като си гледала само първата част от филма?  newsm78

Не твърдя, че всичко във филма е лъжа.  Naughty Но не бих го нарекла и 'самата истина'.

Аз и дъщеря ми живеем в града и се храним повече или по-малко с  "индустриалните деминерализирани храни по градовете" пък си имаме здрави и неизгнили зъби.

Интересно е и друго - неправилното хранене води и до физически деформации, не просто до развалени зъби. Той го е показал нагледно, с фотографии.
Определено храната има значение за здравето ни, но само от това да зависи.... Thinking
Той казва в книгата, че има значение, когато са се изграждали зъбите как се е хранел човек. Например, ако в детството ти си се хранела само с естествени домати, то сегашните, които купуваме на децата нямат и 1/3 от нужните минерали в тях, защото ги гледат с хидропоника. Когато си била малка не е имало кока-кола, която разяжда ръждив болт, какво да говорим за зъбите...

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 02:12 от Ludmil

# 21
  • Мнения: 545
супер. значи, зъбите нямат нищо общо с гените Simple Smile

шегувам се. да, сигурно има значение, както по време на детството, така и след това. НО все пак си има и някаква конституция на човека, на отделният индивид.

И не мога да повярвам, че, ПРИМЕРНО, издръжливостта му към слънчеви изгаряния няма нищо общо с наследствеността - само защото заради разни дупки слънцето е по-силно и по-опасно. така излиза едва ли не ако тръгнем да отричаме влиянието на наследственост само защото има и вредно влияние, което се е появило през последно време.

еди
ПС извинете ме, ако мисля опростенчески, но нещо не се вързва да няма наследственост...

# 22
  • Мнения: 25 664
Не мисля, че има противоречие между наследственост и придобити заболявания, вследствие на начина на живот. Може би просто хората с по-добри гени заболяват по-рядко и по-трудно от останалите. Напр. ако в рода на един човек няма ракови заболявания, но той е подложен на силни канцерогени, естествено, че ще се отрази фатално на здравето му. Груб пример давам само.  Peace
И обратното - една и съща среда влияе различно на отделните индивиди.
Просто средата ни е толкова отровена вече, че не знаем кое как ни влияе и накъде ще избие при поколенията ни.

ПП Разсъждавам по принцип, не конкрето за това със зъбите. В случая, ако наистина е направено такова мащабно изследване, както се твърди, частните случаи с чинка и стринка нямат значение.

# 23
  • Мнения: 2 978
Доколкото знам от моя зъболекар, гените имат значение, НО по- малко от значението за правилното хранене, както и правилното миене на зъбите. Да не говорим за честото посещение при зъболекар.

# 24
  • Мнения: 1 161
Доколкото знам от моя зъболекар, гените имат значение, НО по- малко от значението за правилното хранене, както и правилното миене на зъбите. Да не говорим за честото посещение при зъболекар.
Моят зъболекар ми каза, че в момента положението при децата е силно тревожно -- почти всеки втори тинейджър е с развалени или извадени зъби. Преди не е било така. Аз го отдавам на това, че в живота ни сега навлязоха много повече индустриалните храни от чужбина, отколкото по Тошово време. Вижте -- няма вече нормална боза, кисело мляко. Всичко бъка от оцветители, консерванти.

Същят доктор Прайс провежда опит с котки. 6 котки храни с естествената им сурова храна, 6 котки храни с готвено месо.
След 2 поколения котките, хранени с готвени храни, имали явни деформации по зъбите и скелета.

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 10:53 от Ludmil

# 25
  • Мнения: 2 978
Да, моят също каза, че било ужасно положението при децата. ooooh!

# 26
  • Мнения: 1 161
Не мисля, че има противоречие между наследственост и придобити заболявания, вследствие на начина на живот. Може би просто хората с по-добри гени заболяват по-рядко и по-трудно от останалите. Напр. ако в рода на един човек няма ракови заболявания, но той е подложен на силни канцерогени, естествено, че ще се отрази фатално на здравето му. Груб пример давам само.  Peace
И обратното - една и съща среда влияе различно на отделните индивиди.
Просто средата ни е толкова отровена вече, че не знаем кое как ни влияе и накъде ще избие при поколенията ни.

ПП Разсъждавам по принцип, не конкрето за това със зъбите. В случая, ако наистина е направено такова мащабно изследване, както се твърди, частните случаи с чинка и стринка нямат значение.
изследването, макар и правено 40-те години е наистина мащабно - стотици хора е изследвал от 12 различни националности по целия свят. При всички резултатите са идентични, било индианци, австралийски аборигени или африканци - чудесно съзъбие при млади и стари, липса на физически деформации.

# 27
  • Мнения: 2 652
Аз не можах да гледам видеото, но схванах за какво иде реч. Може и така да е, както се твърди, но имаме ли някакъв избор?! Айде, намерете "естествена" храна в днешно време.

# 28
  • Мнения: 3 376
От гените ни зависи кои са ни слабите места - тези, които ще са най-уязвими на неблагоприятни влияния. Когато подлагаме организма си на неблагоприятни влияния като замърсяване, непълноценна (за сметка на това пълна с боклуци) храна, ни "избива" точно в слабите места. За това един има разрушени зъби, друг е пълен с алергии, трети не може да се отърве от инфекции по дихателните пътища. А по-некъсметлиите, имат от всички "екстри".  Wink Въпросното изследване е било съсредоточено върху зъбите, но ако беше изследвал и други "градски" болести, сигурна съм, че щеше да покаже подобни резултати.

# 29
Аз го отдавам на флуорните таблетки.
Като съм била малка доста такива таблетки съм погълнала, зъбите ми от 6 годишна са с кариеси. Мразех сирене и мляко. Докато родих. След това започнах да пия мляко, да ям сирене, па макар и "изкуствени". Зъбите ми се оправиха.
Сега флуор не давам на децата ми, но гледам да ядат сирене достатъчно честичко.

Също важно нещо е слюнката на човек. Мъжът ми е ад за всеки стоматолог, защото има силно слюнкоотделяне. Слюнката почиства зъбите след ядене, пази венците от развитие на бактерии. Тези като мен, дето нямат толкова много ... "плюнки" в устата си трябва да си мием зъбите по-често.
Като се оженихме той имаше само 2 пломби в усатата си. След това намали консумацията на мляко (пиеше по 5 кофичики на ден) и зъбите му много бързо се развалиха.
Ако ще млякото да е "чиста химия" поне 5% в него са мляко (изключая нискомаслените млека).

# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
... Когато си била малка не е имало кока-кола, която разяжда ръждив болт, какво да говорим за зъбите...

Не ме закачай на тази тема - върл почитател на кока-кола съм от най-ранна възраст.

Но за другото си прав... Може би голямо значение има, че докато дъщеря ми навърши 1г. половина я хранех единствено с био-храни и без сол и захар. След което започна да хапва и от нашите 'нормални' храни настатаха едни обриви и алергии от всичко.  ooooh! Близо година й трябваше, за да 'свикне'.

Но според мен не може или трудно може да се изолира едно влияяние от друго. Едва ли следва да се пренебрегне замърсения въздух... или пък наследствеността.

# 31
  • Мнения: 1 161
От гените ни зависи кои са ни слабите места - тези, които ще са най-уязвими на неблагоприятни влияния. Когато подлагаме организма си на неблагоприятни влияния като замърсяване, непълноценна (за сметка на това пълна с боклуци) храна, ни "избива" точно в слабите места. За това един има разрушени зъби, друг е пълен с алергии, трети не може да се отърве от инфекции по дихателните пътища. А по-некъсметлиите, имат от всички "екстри".  Wink Въпросното изследване е било съсредоточено върху зъбите, но ако беше изследвал и други "градски" болести, сигурна съм, че щеше да покаже подобни резултати.
Всъщност не е само върху зъбите, а върху цялостното влияние на храненето. Според него неправилното хранене води до деформации и дегенерации на костите и тъканите, час от които са и зъбите.

Въпросът е какво можем да направим за да избегнем тази дегенерация?

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 13:40 от Ludmil

# 32
  • Мнения: 46 535
Ludmil, пак да питам. Щом няма генетична предопределеност, а всичко зависи от храната, как си обясняваш факта със здравите зъби на свекър ми и липсващите на свекървата Thinking


За колата, от теб не очаквах да се връзваш на градски легенди  Simple Smile даваха документален филм с опити и сравниха действието на колата и водата в/у ръждив болт. Действието беше едно и също  Laughing можеш да си го направиш и вкъщи, лесно е  Wink

# 33
  • Мнения: 3 146
Ludmil, всеки знае, че здравите зъби се предават генетично, така че в малки общости е нормално. НО е 100% доказано, че през Средновековието, например, хората към 20 години са били със стръшно развалени и множество липсващи зъби, въпреки че са засвидетелствани техники на почистване на зъбите. Здравите зъби в Древния свят, както и до 18 век при робине са били равни на злато. Една от основните причини за смърт в Англия, например, около 17 век е била от болни зъби. Умирали са огромен брой хора, също е документирано. Не ми казвай, че през Древността, Средновековието и Новото Време хората са яли индустриална храна. Просто е смешно.

# 34
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Гените не са това, което бяха  Laughing ... така си е , химикалите увреждат генетичния материал ...

# 35
  • Мнения: 2 818
 Thinking Само на мен ли ми се струва, че в лекцията (първата) се има предвид да се избягва флуора, а не че гените няма влияние.

# 36
  • Мнения: 46 535
Thinking Само на мен ли ми се струва, че в лекцията (първата) се има предвид да се избягва флуора, а не че гените няма влияние.

Флуора беше м/у другото, наблягаше се на това, че всичко зависи от храната като цяло.

# 37
  • Мнения: 3 376

Аз пък не разбрах как реши, че ТОВА е истината като си гледала само първата част от филма?  newsm78

Под "ТОВА" имах предвид темите на Людмил като цяло,не говорех за тази конкретно,защото както съм пояснила не мога да изразя мнение,тъй като не съм гледала всички части на филма.

Пък и вече официално е доказано,че флуора не е толкова полезан за зъбите колкото се е считало досега.
Също и не смятам,че млечните продукти биха могли да спомогнат за задравяването на зъбите.

# 38
  • Мнения: 1 161
Има ли желаещи да преведат втората част на лекцията?

# 39
  • Мнения: 545
а, много си изостанала - преди месеци мина новата мода - ментос и кока кола лайт...
изсипва се една опаковка ментос в бутилка 2 литра кока кола лайт..

НЕ го пробвай вкъщи!

еди.

Ludmil, пак да питам. Щом няма генетична предопределеност, а всичко зависи от храната, как си обясняваш факта със здравите зъби на свекър ми и липсващите на свекървата Thinking


За колата, от теб не очаквах да се връзваш на градски легенди  Simple Smile даваха документален филм с опити и сравниха действието на колата и водата в/у ръждив болт. Действието беше едно и също  Laughing можеш да си го направиш и вкъщи, лесно е  Wink

# 40
  • София
  • Мнения: 6 999
а, много си изостанала - преди месеци мина новата мода - ментос и кока кола лайт...
изсипва се една опаковка ментос в бутилка 2 литра кока кола лайт..

НЕ го пробвай вкъщи!

Това съм го гледала като опит...правиха го на поляна - ясно е защо.  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 1 161
а, много си изостанала - преди месеци мина новата мода - ментос и кока кола лайт...
изсипва се една опаковка ментос в бутилка 2 литра кока кола лайт..

НЕ го пробвай вкъщи!

Това съм го гледала като опит...правиха го на поляна - ясно е защо.  Mr. Green
Да, в доброто старо време закуските ни не излитаха и не гърмяха  Joy
http://www.youtube.com/watch?v=pJsDfLndlKU

# 42
  • Мнения: 1 161
Ludmil, всеки знае, че здравите зъби се предават генетично, така че в малки общости е нормално. НО е 100% доказано, че през Средновековието, например, хората към 20 години са били със стръшно развалени и множество липсващи зъби, въпреки че са засвидетелствани техники на почистване на зъбите. Здравите зъби в Древния свят, както и до 18 век при робине са били равни на злато. Една от основните причини за смърт в Англия, например, около 17 век е била от болни зъби. Умирали са огромен брой хора, също е документирано. Не ми казвай, че през Древността, Средновековието и Новото Време хората са яли индустриална храна. Просто е смешно.
Всичките цифри, статистики се водят върху хора по градовете, по простата причина, че единствено там са се водили някакви статистики в Средновековието. А градският начин на живот във всички времена е способствал за разпространение на болести, неправилно хранене и начин на живот.

Като кажеш, че 100% хората в Средновековието са имали развалени зъби, това включва ли и общностите, като австралийските аборигени, индианците, африканците, ескимосите, полинезийците и всички останали народности, които Прайс е изследвал и отразил в книгата си?

# 43
  • Мнения: 145
Ludmil, пак да питам. Щом няма генетична предопределеност, а всичко зависи от храната, как си обясняваш факта със здравите зъби на свекър ми и липсващите на свекървата Thinking


За колата, от теб не очаквах да се връзваш на градски легенди  Simple Smile даваха документален филм с опити и сравниха действието на колата и водата в/у ръждив болт. Действието беше едно и също  Laughing можеш да си го направиш и вкъщи, лесно е  Wink

Подкрепям Никол - ето пример от моето семейство - баща ми е с изключително здрави зъби - на 70 години е и няма нито един кариес, а един зъб му падна наскоро от парадонтоза! Майка ми е другата крайност - нито един здрав дъб в устата и - чене и коронки! Съответно аз съм наследила майка ми - имам много лоши зъби, а брат ми - баща ми - здрави и хубави! И аз няма да обяснявам, че с брат ми до 25 годишна възраст сме яли една и съща храна и от една паница дет се вика!  Laughing
Я сега ме убеждавайте, че не е генетично!

# 44
  • Мнения: 46 535
Това с Ментоса според мен ще стане с всички газирани напитки  Thinking ще взема да пробвам някой ден  Simple Smile

... НЕ го пробвай вкъщи! ...

 tooth

# 45
  • Мнения: 2 978
Има и генна зависимост, но е по - малка, в сравнение с всички останали фактори, като храна и поддъражане на хигиената.

И аз имам познат, на който родителите му са със супер скапани зъби, а той е на 38г и има само един кариес. (сега да не кажете, че е осиновен, че като ви знам Laughing)

# 46
  • Мнения: 1 161
Ludmil, пак да питам. Щом няма генетична предопределеност, а всичко зависи от храната, как си обясняваш факта със здравите зъби на свекър ми и липсващите на свекървата Thinking


За колата, от теб не очаквах да се връзваш на градски легенди  Simple Smile даваха документален филм с опити и сравниха действието на колата и водата в/у ръждив болт. Действието беше едно и също  Laughing можеш да си го направиш и вкъщи, лесно е  Wink

Подкрепям Никол - ето пример от моето семейство - баща ми е с изключително здрави зъби - на 70 години е и няма нито един кариес, а един зъб му падна наскоро от парадонтоза! Майка ми е другата крайност - нито един здрав дъб в устата и - чене и коронки! Съответно аз съм наследила майка ми - имам много лоши зъби, а брат ми - баща ми - здрави и хубави! И аз няма да обяснявам, че с брат ми до 25 годишна възраст сме яли една и съща храна и от една паница дет се вика!  Laughing
Я сега ме убеждавайте, че не е генетично!
Наследствен фактор несъмнено има. Но кой го поражда е въпросът. Все повече гласове се надигат в подкрепа на идеята, че НИЕ включваме и изключваме гените в нас.

Наскоро гледах лекция на специалист по генетика, Bruce Lipton, в която е показано много ясно и точно, че не друг а сам ЧОВЕК и неговите родители програмират гените. С други думи, всеки от нас носи гени за талант, за здраве и същевременно за диабет, за рак, за развалени зъби. И кой карти ще изтеглим зависи от нас, а не от някакви хаотични сили там отвън.

Въобще цялата тази идея, че болестите идват отвън, независимо от нас и човек е безпомощен пред дефектните си гени е мит, според мен. Защото когато човек е безпомощен, той ще-неще ще се обърне към ваксините, генетиката и т.н.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 11:04 от Ludmil

# 47
  • Мнения: 46 535
Има и генна зависимост, но е по - малка, в сравнение с всички останали фактори, като храна и ...

Искаш да кажеш, че твоят приятел е ял храна, различна от тази на родителите му  Rolling Eyes не е задължително да е от майката или бащата, то и София има сини очи, ама не от комшията, а от баби и дядовци  Laughing


Наследствен фактор несъмнено има. Но кой го поражда е въпросът. Все повече гласове се надигат в подкрепа на идеята, че НИЕ включваме и изключваме гените в нас ...

Ludmil, да задам тогава въпроса по друг начин. Една и съща храна, еднакъв начин на живот. Кое поражда кариесите при свекърва ми? И кое е предпазило свекър ми?

# 48
  • Мнения: 2 978
Никол, не знам какво е ял. Честно казано, даже като го знам колко пие, се учудих, че има такива зъби.

Е, точно това е, според мен, че гена не винаги се проявява при всеки. Зависи и от твоите си гени, и комбинацията от предните.

# 49
  • Мнения: 1 161
Има и генна зависимост, но е по - малка, в сравнение с всички останали фактори, като храна и ...

Искаш да кажеш, че твоят приятел е ял храна, различна от тази на родителите му  Rolling Eyes не е задължително да е от майката или бащата, то и София има сини очи, ама не от комшията, а от баби и дядовци  Laughing


Аз например, като малък, обичах да ям най-киселите и зелени ябълки от дърветата в парка, които никой в семейството не ядеше. Когато излезех навън се наяждах с череши от дърветата, докато у дома такива рядко се консумираха. Така че възможно е твоят приятел да е набавял минералите за зъбите си от друго място, дори у дома да се е хранел заедно с родителите си с "неправилна" храна.

Наследствен фактор несъмнено има. Но кой го поражда е въпросът. Все повече гласове се надигат в подкрепа на идеята, че НИЕ включваме и изключваме гените в нас ...

Ludmil, да задам тогава въпроса по друг начин. Една и съща храна, еднакъв начин на живот. Кое поражда кариесите при свекърва ми? И кое е предпазило свекър ми?
1. Има голямо значение средата когато са израствали и са се оформяли зъбите -- храна, вода, емоции... Ако човек е "закърмен" със здрави зъби те ще си останат такива. Например Мирена, която още кърми Самуил, яде ядки и пие чай от коприва и други билки, за да си набавя калций.

2. Никога хора, които живеят заедно, не се хранят еднакво. Например, когато бях дете у дома се ядеше само готвена храна. Но когато играех в парка до нас си хапвах листа от глухарчета, зелени ябълки и какво ли не. Баща ми обичаше да изяжда по 5-6 ябълки на ден, докато майка ми не обича ябълки.

3. Eмоциите, светогледа, начина по който човек възприема и реагира на света могат да отключват и заключват гените в него. Това казва Брус Липтън. Всеки от нас носи гените на рака, на диабета, но не всеки ги отключва. Обидата, например, отключва рака.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 12:23 от Ludmil

# 50
  • София
  • Мнения: 6 999
...не е задължително да е от майката или бащата, то и София има сини очи, ама не от комшията, а от баби и дядовци  Laughing

Е да, много ясно...какво друго да кажеш Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Людмил, никога не съм яла коприва или пила чай от нея, листа ям от рукола, ама рядко, всеки ден пия кока-кола и то от повече от 20 години и Макдоналдс ям доволно и...зъбите ми са здрави и бели.

Емоциите вярно отключват болестни състояние, но не се ли измести темата? newsm78

# 51
  • Мнения: 1 161
...не е задължително да е от майката или бащата, то и София има сини очи, ама не от комшията, а от баби и дядовци  Laughing

Е да, много ясно...какво друго да кажеш Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Людмил, никога не съм яла коприва или пила чай от нея, листа ям от рукола, ама рядко, всеки ден пия кока-кола и то от повече от 20 години и Макдоналдс ям доволно и...зъбите ми са здрави и бели.

Емоциите вярно отключват болестни състояние, но не се ли измести темата? newsm78
Да, идеята на темата е да предпазим децата, а не да бистрим за колата и хамбургерите.
Не съм убеден, обаче, че това поколение, което още от детството си е в Макдонълдс, с кока-кола и хамбургер ще има твоите зъби... Защо положението със зъбите при децата днес е толкова тревожно? Ето и ти си яла сладко, и те ядат сладко. Но сега всеки втори тинейджър е с развалени зъби.

Аз си мисля, че, ако следваме идеята от лекцията, преди 20-30 години, храната е била богата на минерали. Тогава дори да не обичаш домати, да речем, все ще хапнеш салата от време на време, или ще ядеш пица с доматен сос, или лютеница... И така си набавяш минералите за изграждане на здрави зъби и кости. Но днес, доматите, които се слагат в хамбургерите, в салатите са парникови, гледани с хидропоника, т.е. не в пръст а с воден разтвор. И само на вид напомнят някогашните, но минералите ги няма... И тонове да изядеш от тях, пак няма да си ги набавиш... Това важи и за останалите индустриални храни. И мисля, в това е отговора за катастрофалното положение със зъбите на младите днес.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 12:44 от Ludmil

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз си мисля, че не трябва така да се вторачваме в отделни части от тялото на човека ... децата трябва да се възпитават в силен дух, да обичат тялото си, личността си и да се хранят до колкото се може здравословно, да се  водят сред природата и така ... щастието е най- важно ... в модерния свят , в който живеем, можем да си поръчаме и нови зъби, ако само там е проблема.... Така че да гледаме на децата като на личности, не като на отделни части .... моето мнение е, че има връзка между развалените зъби и болната психика ...колкото по- изнервен човек, тол;кова по- лоши зъби ...имате ли обратни примери ...

Винаги съм се чудела защо шизофрениците  имат толкова развалени зъби и то по типичен начин , от лекарставата ли им се развалят или връзката е друга

# 53
  • София
  • Мнения: 6 999
Ludmil, това което се опитвам да кажа от самото начало е: Причините са комплексни. Не може да се вини само храната, само гените, лошата хигиена или само характера на човек...

Разбирам желанието ти да сочиш с пръст неща като Макдоналдс или Кока-кола, но просто не винаги думите ти хващат дикиш /ако знаеш какво значи тази дума/.

Важен е баланса: Нямам намерение да лишавам дъщеря си от Макдоналдс и да го заменя с коприва  Naughty Но пък не бих я хранила само с Макдоналдс - важно е балансираното хранене и балансирания живот.

"Верен е средния път." е казал Буда и без да искам да те обиждам мисля, че ти малко си го поизтървал... Peace


secretgarden, абсолютно   bouquet

# 54
  • Мнения: 3 146
Всичките цифри, статистики се водят върху хора по градовете, по простата причина, че единствено там са се водили някакви статистики в Средновековието. А градският начин на живот във всички времена е способствал за разпространение на болести, неправилно хранене и начин на живот.

Като кажеш, че 100% хората в Средновековието са имали развалени зъби, това включва ли и общностите, като австралийските аборигени, индианците, африканците, ескимосите, полинезийците и всички останали народности, които Прайс е изследвал и отразил в книгата си?

Думата "Средновековие" може да се употребява единствено върху Европейската култура, надявам се, си наясно с това. Не е вярно, че в Средновековието са се водили статистики само в градовете, тъй като огромната част от населението тогава до 12-13в поне не е живяла в градове. "Статистики" са се водили в манастирите най-вече или в енорийските църкви, т.е. включвали са се хората, които са работили към манастирите (селяни и занаятчии, които живеят на земите на манастира) или енориашите (енориите са обхващали и села, и градове).

Не зная дали има някаквъ разлика между расите относно здравината на зъбите, но е възможно. Ако искаш да кажеш, че трябва да се храним като аборигените или масаите, например, за да не ни се развалят зъбите, да поговорим за детската смъртност в африка. 

Напълно съм съгласна, че храната е основата на здравето, когато няма генетични проблеми, наистина съвременната индустрия произвежда некачествена храна, за да е евтина и да могат компаниите да печелят, защото парите са реално по-висока ценност от здравето, но не мисля, че е нужно да се хвърлят бомби със здравословния начин на хранене на аборигените и разни подобни.

Само за сведение, в Средновековието храната и храненето е било свещен акт, защото за християнина тялото е храм на душата, в който храм тя ще възкрасне за вечен живот. Така че храната тогава е била 100 пъти по-голяма ценност от днес.

Само да добавя, че огромен процент от причините за разваляне на зъбите е стресът. На нервна основа бяха ми развалени зъбите с пулпити в 6 клас: отвън бяха напълно здрави, вътре - нищо не останало. На мен ми беше страго забранявано от майка ми да пия кола, газирани неща, да ям сладко често, да ям хамбургери и разни подобни. Вярно, че обяснението ми го даде стоматолог, но имам много познати с този проблем.
Ако живееш в малка общност, в която конфликтите се уреждт традиционно и в която депресивността е намалена до минимум, разбира се и стресът ще е по-малък.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 12:56 от gergandi

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат
Думата "Средновековие" може да се употребява единствено върху Европейската култура


Това не е вярно ... тези епохи се използват за обозначаване на определен етап от развитието на обществата...

# 56
  • Мнения: 46 535
Може би аз не съм разбрала, но според филма, храната лекува кариеса (вече възникнал по една или друга причина). С една дума "Седим и чекам да ми мине".

Аз като малка нито съм яла сладко, нито Макдоналдс, нито съм пила газирано, на 16 г. бях с 18 пломби и 1 изваден зъб, после проядох и пропих от всичко  Mr. Green и сега 11 г. по-късно положението се запази, т.е. нямам нито 1 нова пломба, така че всеки да си прави и изводите.

Което не значи, че не си храня детето здравословно, но това, че ще изяде 1 хамбургер в месеца, не ме стряска, вманиачаването до такава степен ми е чуждо, няма да ме направи безсмъртна, нито ще промени това, което ми е заложено  Tired пък и от моето до твоето разбиране за здравословно хранене има голяма разлика  Sunglasses

Денят е слънчев, радвайте ми се, с ядки или кола, няма значение, към едно място сме тръгнали всички  Mr. Green

secretgarden, половинката ми е най-нервния човек, който познавам  Close  ooooh! зъбите му са най-здравите, които съм виждала, след тези на баща му.

... Причините са комплексни. Не може да се вини само храната, само гените, лошата хигиена или само характера на човек ...

С това по-мога да се съглася  Grinning

# 57
  • Мнения: 1 161
Ludmil, това което се опитвам да кажа от самото начало е: Причините са комплексни. Не може да се вини само храната, само гените, лошата хигиена или само характера на човек...

Разбирам желанието ти да сочиш с пръст неща като Макдоналдс или Кока-кола, но просто не винаги думите ти хващат дикиш /ако знаеш какво значи тази дума/.

Важен е баланса: Нямам намерение да лишавам дъщеря си от Макдоналдс и да го заменя с коприва  Naughty Но пък не бих я хранила само с Макдоналдс - важно е балансираното хранене и балансирания живот.

"Верен е средния път." е казал Буда и без да искам да те обиждам мисля, че ти малко си го поизтървал... Peace


secretgarden, абсолютно   bouquet
Опитвам се да се опирам винаги на факти.

Това, което исках да кажа, че МакДонълдс е далеч от балансираното хранене. Мой приятел беше управител в едно от заведенията им и ми каза, че зеленчуците там са чиста хидрпононика - марули, домати, всичко. Как иначе биха имали пресни домати целогодишно... А чел съм западно изследване върху такива хидропонни зеленчуци и то показва, че при тях липсват повече от половината нужни за човека минерали.

Впрочем, Има един филм със стойността на хиляди думи, препоръчвам ти го:Super Size Me

# 58
  • Мнения: 1 161
Цитат
Само да добавя, че огромен процент от причините за разваляне на зъбите е стресът. На нервна основа бяха ми развалени зъбите с пулпити в 6 клас: отвън бяха напълно здрави, вътре - нищо не останало. На мен ми беше страго забранявано от майка ми да пия кола, газирани неща, да ям сладко често, да ям хамбургери и разни подобни. Вярно, че обяснението ми го даде стоматолог, но имам много познати с този проблем.
newsm10 Абсолютно съм съгласен с това. И, мисля си, освен по-качествена храна по Тошово време и стреса беше по-малко.

# 59
  • Мнения: 3 146
Това не е вярно ... тези епохи се използват за обозначаване на определен етап от развитието на обществата...

Ако се използва в аналогичен смисъл, евентуално, може, но иначе е недопустимо. Съдържателно думата е измислена през Новото Време, за да обозначи вековете според християнското летоброене, които са между античността и Ренесанса (също измислена от романтизма дума). Но "Средновековие" в собствен смисъл, т.е. синонимно не може да се употребява за друга, освен за европейската култура и история. В Индия и Китай никой не е чувал за Средновековие. Да ги уважаваме, все пак!

Извинете за спама!

# 60
  • София
  • Мнения: 6 999
Ludmil, уффффффффффф...

Какво значи 'факти'? Всичко е безкрайно субективно. Твоят приятел 'управител' много ми е интересно сам ли е ходил да ги бере тез хидропонни зеленчуци, че е толкоз наясно. Избивам го на заяждане вече... А по света все някъде е лято и да речем в момента внасят ягоди от Южна Африка, гледани напълно естествено  Wink

Всяко изследване се поръчва с определена цел и съответно резултатите му са субективни. Това съм сигурна, че ти е ясно.

Факт ли е, че докато бях бременна се храних предимно с Макдоналдс и Дънкин донътс/само това ми се ядеше/ - напълнях само с 13 кг. не ми се развали нито един зъб и сега близо 4 години по-късно дъщеря ми има перфектни зъби. Какво доказва това? - За мен лично нищо не доказва... Както и това, че жена ти е яла коприва, сурови ядки и ...каквото там е яла докато е била бременна и има същия резултат.

Балансът е важен.

# 61
  • Мнения: 3 146
Isa e права, не въпросът не идва от така наречените "факти", а от интерпретацията им и кои ще включиш в аргументацията. Единичният случай е по-скоро чудо от гледна точка на която и да е философия или наука, отколкото регулярен факт, а най-малкото средностатистически пример, доказващ закономерност.

# 62
  • Мнения: 539
Още едно елементарно филмче, създадено за тъпите американци!Разликата е в това, че ако на вас един доктор тръгне да ви обяснява нещо за зъбите, няма да го направи с лимон и кетчуп, нито ще ви назовава "рут канал", а ще ви го обясни с по-медицински термини, защото сме с малко по-различно IQ. Нито един добър зъболекар или лекар не отричат тази теория, напротив. постулират "Рационалното хранене е най-важно". Но защо тъпите американци си мислят че всички хора по света си мислят че като ядат шоколад ще им се развалят зъбите. Просто има нации които не са толкова ограничени.

# 63
  • Мнения: 2 978
Накратко.
Яжте това, което ви се яде. Пийте това, което ви се яде.
Мийте си редовно зъбите, ходете редовно на зъболекар. А генните изследвания и главоблъсканици ги оставете на специалистите.

# 64
  • Мнения: 539
Накратко.
Яжте това, което ви се яде. Пийте това, което ви се яде.
Мийте си редовно зъбите, ходете редовно на зъболекар. А генните изследвания и главоблъсканици ги оставете на специалистите.

АБСОЛЮТНО! ПОДКРЕПЯМ Peace

# 65
  • Мнения: 1 161
Още едно елементарно филмче, създадено за тъпите американци!Разликата е в това, че ако на вас един доктор тръгне да ви обяснява нещо за зъбите, няма да го направи с лимон и кетчуп, нито ще ви назовава "рут канал", а ще ви го обясни с по-медицински термини, защото сме с малко по-различно IQ. Нито един добър зъболекар или лекар не отричат тази теория, напротив. постулират "Рационалното хранене е най-важно". Но защо тъпите американци си мислят че всички хора по света си мислят че като ядат шоколад ще им се развалят зъбите. Просто има нации които не са толкова ограничени.
Лекцията се базира на книгата с изследванията на д-р Прайс, която е свободно достъпна.

По-мащабно изследване от неговото едва ли има правено до сега - в цял свят, всред всякакви нации, раси и т.н. той открива здрави общности; не само сред индианците, аборигените или пакистанците, а и в швейцарските Алпи - хора, които не познават дегенеративни заболявания, кариес, костни заболявания... И не е само той.

Прочетете книгата на д-р Бернард Йенсен, той е пътувал до 50 държави в света, включително и България, в търсене на принципите на дълголетието и здравето. Заключенията му са същите, като на д-р Прайс -- "Doctor Jensen concluded that the long-lived people live a simple life, in a moderate temperature, eat
unprocessed foods, no fried foods, little meat, live a serene, contented life, maintain good posture and consistently live close to where the soil is black."
Между другото, той почина наскоро, беше над 100 годишен.

А ето, при нас практически няма здрави хора - всеки има някакво заболяване, било по зъбите, костите, стомаха, вътрешните органи, зрението, но при все това се държим за колата и хамбургерите и твърдим, че сме здрави??? newsm78

Ще ви цитирам откъс от книгата на Атанас Гълъбов "Световната Конспирация срещу Здравето":

"Световноизвестният специалист по лечение с хранене д-р Бернард Йенсен споделя впечатленията си от посещението си при Хунза, народност, живееща в Непал. Допреди няколко десетилетия там са били непознати подобни заболявания като рак, диабет, туберкулоза, както и други, типични за съвременното общество. Не е имало болници, лекари, зъболекари, аптеки, полиция и затвори, защото това не е било необходимо. С построяването на нов път, свързал едноименната долина, в която живеят, с "цивилизования свят", при тях навлезли и рафинираните храни, алкохолът, цигарите, захарта, безалкохолните напитки. И, разбира се, заедно с тях дошли и всички модерни болести и пороци. Не случайно мъдреците са казали: "Прост начин на живот - възвишено мислене."
    Това, че даден продукт или ястие изглежда апетитно и стимулира вкусовите рецептори, не значи, че е полезно! Много от нещата, които вършим, често са в резултат на внушени глупави и обикновено вредни навици или на първични реакции от типа на "И другите правят така!" Подобен аргумент може би е оправдан за деца в детската градина, но едва ли за зрял човек, който претендира за независимост на мисленето и рационалност на преценките.
    Бих искал да ви обърна внимание върху един важен факт, който много хора не вземат предвид - освен обозначените на етикетите на хранителните продукти "добавки", чието приемане става с нашето знание (ако четем това, което е написано, разбира се), съществува и скрита консумация на химикали и медикаменти под различна форма, за състава на които нямаме никаква представа. Налице е едно постоянно, трайно излагане на минимални дози от синтетични вещества, трудно доловими със съвременните рутинно прилагани медицински тестове. Тъй като човешкият организъм има значителни приспособителни способности, разпознаването на уврежданията от токсични съединения и химични елементи често е възможно тогава, когато те вече са се натрупали в значително количество или са приети еднократно в голяма доза. Само в хранителната промишленост се използват над 5000 химически вещества, а в производството на пестициди - над 1500. Поне 6000 влизат в състава на различни медикаменти, а колко още милиони други се синтезират и навлизат в биосферата, никой не би могъл да каже. В резултат на синергизъм и на взаимно потенциране на въздействието и най-вече поради дългия латентен период на изява на уврежданията, предизвикани от изкуствено създаваните вещества и продукти, опасността от интоксикация с непредсказуеми последици става все по-голяма с всяка изминала година.
    В развитите страни на всички животни се дават в изобилие хормони и антибиотици, които после чрез млякото и месото, както и чрез хранителните продукти, приготвени от тях, влизат в човешкия организъм. Същото важи и за растенията, чрез които пестицидите и съединенията от изкуствените торове попадат в човека. В САЩ още преди 20 години са давали на животните около 1000 медикамента и хормона! Почти на 100% от птиците, 90% от свинете и телетата и 60% от едрия рогат добитък се добавят редовно антибиотици към храната. Около 70% от месото на пазара в САЩ е от говеда, угоявани с помощта на хормони. Положението не е много по-различно и в другите развити държави.
    Като се има предвид и замърсяването на въздуха и водата, както и приемането на толкова много медикаменти и ваксини за "лечение" и "профилактика", то чудно ли е, че човечеството става все по-болно и алергиите и случаите на свръхчувствителност към различни вещества зачестяват все повече?"

# 66
  • Мнения: 3 146
Добре, вече има няколко теми от теб по въпроса за здравословния начин на живот - без ваксини и без индустриална храна , Ludmil, кажи какво предлагаш? !00% от населението на земята да спре да се занимава с индустрия и да започне да се занимава с натурално земеделие, както и да не се ваксинира? Тогава ще се върне положението на естествения отбор - ще зависим изцяло от природата, но тя не е най-грижовната майка, защото естественият отбор е жесток. Моят син се роди с пилорна стеноза, от това се умира, ако не се оперира - ако нямаше индустрия, антибиотици и големи болници с лекари, обучени в университети, които са рожба на големия град, нямаше синът ми да оживее. Не, благодаря! Цивилизацията си има цена.

500 човека някъде може и да живеят, и да се рханят целесъобразно, но не и 7 000 000 000 души. Просто ще измрем от глад без индустриализация в производството на храна. Единствено благодарение на подобреното здравеопазване и на подобрените начини на производтво на храна и съхранението й се е увеличило населението на земята.

Но и без друго сме много, защо да не понамалеем, а...

Несериозно е!

# 67
  • Мнения: 545
хей. не съм на мнението на людмил, но нали няма да се повишава тон ненужно...

факт е иначе, че дори в тази секунда измират като мухи от глад на някои места по света.

за да се разсъждава дали нещо е здравословно за определен човек, той трябва първо въобще да е  нахранен. обаче, трябва да се мисли и за здравословното, защото иначе ни чака доста груба  и канцерогенна химия - именно защото сме много и заменяеми, докато парите никога не са излишни.

еди
ПС истината винаги е по средата някъде. освен ако не е натикана в някой ъгъл Simple Smile дайте по-спокойно, да не я забравим по пътя.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 20:05 от T3-M4

# 68
  • Мнения: 1 161
Добре, вече има няколко теми от теб по въпроса за здравословния начин на живот - без ваксини и без индустриална храна , Ludmil, кажи какво предлагаш? !00% от населението на земята да спре да се занимава с индустрия и да започне да се занимава с натурално земеделие, както и да не се ваксинира? Тогава ще се върне положението на естествения отбор - ще зависим изцяло от природата, но тя не е най-грижовната майка, защото естественият отбор е жесток. Моят син се роди с пилорна стеноза, от това се умира, ако не се оперира - ако нямаше индустрия, антибиотици и големи болници с лекари, обучени в университети, които са рожба на големия град, нямаше синът ми да оживее. Не, благодаря! Цивилизацията си има цена.

500 човека някъде може и да живеят, и да се рханят целесъобразно, но не и 7 000 000 000 души. Просто ще измрем от глад без индустриализация в производството на храна. Единствено благодарение на подобреното здравеопазване и на подобрените начини на производтво на храна и съхранението й се е увеличило населението на земята.

Но и без друго сме много, защо да не понамалеем, а...

Несериозно е!
Хей, прекрасно е желанието да спасяваме населението на Земята. И то започва от децата ни и най-вече бъдещите деца на България...

При сегашния индустриален начин на живот, ще се раждат все повече деца с увреждания, и ще има нужда от все повече лекари,  болници, университети. И така докога? Как ще спрем това? Със строенето на още и още болници? С търсенето на все по-силни ваксини, антибиотици и фармацевтика?

Аз предлагам нещо друго. Ние, с нашия правилен избор можем да променим нещата. Ако започнем да купуваме натурални биологични продукти, те ще започнат да се продават нав … ите им ще паднат. Така парите ни ще подкрепят когото трябва -- не корпорациите и химическите концерни, на които не им пука за здравето на децата, а трудолюбивият българин, производител на биологична продукция -  човек, заложил на помощта на птиците, насекомите и червеите, а не на изкуствените торове, семената-мутанти и пестицидите.

Ако ние се образоваме и заменим МакДонълд диетата с едно балансирано, здравословно хранене ще дарим шанс на децата ни за по-добро здраве. Изследванията го доказват -- био храните съдържат 40-60% повече антиоксиданти, минерали и витамини. Което значи по-добро здраве, по-здрави гени, по-здрави зъби.

Бих могъл да ви разкажа нашият опит, но само ако има интерес. Не искам да се натрапвам.

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 22:21 от Ludmil

# 69
  • Мнения: 903
Записвам се - темата е изключително интересна Peace

# 70
  • София
  • Мнения: 6 999
Ludmil, наскоро четох някакво изследване /естествено не помня къде/, според което сегашните тинейджъри приемат и обработват джънк-фуд много по-добре от нас на тяхната възраст. Един вид хората се изменят и се нагаждат към новите условия на хранене Simple Smile
След 100-тина години Макдоналдс, а не копривата ще е в основата на доброто хранене

# 71
  • Мнения: 1 161
Ludmil, наскоро четох някакво изследване /естествено не помня къде/, според което сегашните тинейджъри приемат и обработват джънк-фуд много по-добре от нас на тяхната възраст. Един вид хората се изменят и се нагаждат към новите условия на хранене Simple Smile
След 100-тина години Макдоналдс, а не копривата ще е в основата на доброто хранене

Всички млади тела могат да поемат боклуци, докато не се задръстят, защото в човешкия организъм има резерви за поне 100 години, които изразходваме за 30.

В момента бием рекорди по смъртност и болести -- Номер 1 сме в в света по смъртност от сърдечни заболявания. Те в голяма степен се дължат на неправилно хранене. Kaто слушам моя зъболекар и по развалени зъби сред децата ще бием рекорда скоро.

Последна редакция: ср, 28 ное 2007, 14:39 от Ludmil

# 72
  • София
  • Мнения: 6 999
Ludmil, за тинейджърите говорех... не сред тях е бум-а на сърдечно-съдови заболявания все пак Wink И говоря, че се приспособяват към този тип храна. А ако в човешкия организъм има резрви за 100 години - ми то аз повече от 100 не смятам да живея.  Whistling Mr. Green

Водещото ни място по заболявания/каквито ще да са/ се дължи в много по-голяма степен на липсата на профилактика, а не на това, че ядем Макдоналдс... Малко я преекспонираш тази тема... Макдоналдс има в не повече от 5 града в БГ все пак. Не е масова храна това.  Stop

И изобщо какъвто и факт да се изложи ти все към копривата теглиш. Погледни малко по-реалистично.  ooooh!

# 73
  • Мнения: 1 161
Ludmil, за тинейджърите говорех... не сред тях е бум-а на сърдечно-съдови заболявания все пак Wink И говоря, че се приспособяват към този тип храна. А ако в човешкия организъм има резрви за 100 години - ми то аз повече от 100 не смятам да живея.  Whistling Mr. Green

Водещото ни място по заболявания/каквито ще да са/ се дължи в много по-голяма степен на липсата на профилактика, а не на това, че ядем Макдоналдс... Малко я преекспонираш тази тема... Макдоналдс има в не повече от 5 града в БГ все пак. Не е масова храна това.  Stop

И изобщо какъвто и факт да се изложи ти все към копривата теглиш. Погледни малко по-реалистично.  ooooh!
100 години МОЖЕМ да живеем, ала изкарваме едва половината.

За да не залитам се държа за фактите, просто не ми се рови из статистиките на НСИ за да вадя сухи цифри, но знам, че границата на сърдечно-съдовите заболявания в България пада все по-ниско. Ако преди тя бяха "привилегия" на пенсионерите, сега млади хора, на по 30 години умират от такива. А такова заболяване не се развива за ден-два, корените му са в тинейджърската възраст.

Макдонълд е просто символът на нездравословното хранене. Иначе във всяка училищна лавка ще намерите пълен комплект храна за разваляне на зъби и стомах Laughing

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 23:11 от Ludmil

# 74
  • Мнения: 936
Ludmil, що не се откажеш, бе човек??? Който търси, намира!  Някои хора и 300 години да живеят, макар че и 100 им стигат, пак няма да разберат за какво става въпрос....
Хубавото е, че рано или късно всичко излиза на яве и нищо скришно няма да остане на тази земя; дано тогава да не сме от страната на съжаляващите.

# 75
  • Мнения: 46 535
... И, мисля си, освен по-качествена храна по Тошово време и стреса беше по-малко.

О, да, мазните баници, пържените мекици и кифлите, поръсени със захар в училищните столове бяха мноооого качествени  smile3521 Аз пък обвинявам точно Тошовото време за вредните навици за хранене - тестено, свинско, пържено и почти пълна липса на прясна салата, няма какво да се лъжем ...

Super Size Me, тоя филм само ме накара да пратя мъжа ми за хамбургери, по принцип ядем много, многорядко, но така е направен, че да ти потекат лигите, поне на мен ми действа по този начин и мисля, че е скрита реклама  Mr. Green Laughing

# 76
  • Мнения: 1 161
.

Последна редакция: ср, 28 ное 2007, 00:27 от Ludmil

# 77
  • Мнения: 539
Ludmil, аз също много харесвам твоите принципи в живота. Възхищавам се на силата ти да живееш природосъобразно и здравословно. Всичко което казваш е абсолютната истина, според мен. Много умни хора се връщат назад към природата, не случайно разни практики като Аюрдева напр. набират все повече почитатели в световен мащаб. доколкото знам в Америка  - "майката на нездравословния начин на живот" органичните продукти са по-скъпи от останалите. Аз също купувам картофи и моркови от една баба от едно село, която не ги наторява, и се надявам поне малко да спестя пестицидите на децата. Но факт е, че съществува "новата генерация"(сл.1980г.), които са и нашите деца. Те са съвсем различни - мозъка им също морфологично е променен за да може да приема информацията, която им предлагаме сега (компютри,...и т.н.). Предполагам че и организма им ще свикне само с изкуствена храна, и ще я преработва, без да  създава проблеми. Иначе това, за което говорим са болестите на индустриалните, общества. Но всеки сам тр. да избира как да живее, дали като теб (едва ли скоро твоя син ще види комп.) или като нашите деца, чието бъдеще е пред монитора и чата. А от болести само Господ да пази. Според мен всичко е генетичен код, ама това е др. тема...

# 78
  • Мнения: 1 161
Ludmil, аз също много харесвам твоите принципи в живота. Възхищавам се на силата ти да живееш природосъобразно и здравословно. Всичко което казваш е абсолютната истина, според мен. Много умни хора се връщат назад към природата, не случайно разни практики като Аюрдева напр. набират все повече почитатели в световен мащаб. доколкото знам в Америка  - "майката на нездравословния начин на живот" органичните продукти са по-скъпи от останалите. Аз също купувам картофи и моркови от една баба от едно село, която не ги наторява, и се надявам поне малко да спестя пестицидите на децата. Но факт е, че съществува "новата генерация"(сл.1980г.), които са и нашите деца. Те са съвсем различни - мозъка им също морфологично е променен за да може да приема информацията, която им предлагаме сега (компютри,...и т.н.). Предполагам че и организма им ще свикне само с изкуствена храна, и ще я преработва, без да  създава проблеми. Иначе това, за което говорим са болестите на индустриалните, общества. Но всеки сам тр. да избира как да живее, дали като теб (едва ли скоро твоя син ще види комп.) или като нашите деца, чието бъдеще е пред монитора и чата. А от болести само Господ да пази. Според мен всичко е генетичен код, ама това е др. тема...
Да, новата генерация Индигови деца може много повече от това. Te могат да ни помогнат да се отърсим от старата парадигма.
Именно тяхно е посланието да съхраним природата, да помогнем на Земята да възстанови баланса си.

# 79
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Кофти е да започнеш една тема, но да те подкарат за друга, защото хората са досадници.... не се подхлъзвай, че това няма край ...карай за кариесите и зарежи Мак Доналд'с

# 80
  • Мнения: 2 978
Ludmil,
искам да те попитам нещо.
Как живееш бе човек? Как успяваш да се ровиш постоянно, да търсиш истината за храната, живота, животните, че дори за гените ти остава време?

Не ти ли е трудно така, не живееш ли в постоянен страх, от зарази, болести и лоши неща?
Как успяваш да живееш в оптимизъм или всичко около теб е песимизъм и черно?

Съжалявам, че ти задавам тези въпроси (не си длъжен да отговаряш), но понякога само като те чета и ми иде да се гръмна.
Ако взема да мисля какво ям, на какво спя и какво става около мен, честно ти казвам, ще си взема белият чаршаф и сама ще отида при ангелите.

Не се ли уморяваш?

# 81
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вини, спамиш ...

# 82
  • Мнения: 2 978

Питам човека, к'во толкова? Благодаря, че ми каза, все пак..... Rolling Eyes

Мисля, че на доста хора ще им е интересно. Аз съм любопитна, как живеят такива хора, които цял живот се опитват да живеят целесъобразно.



# 83
  • Мнения: 3 146
secretgarden, Вини не спами, въпросът е съществен.

Можем да поспорим кой кого подхлъзва в тази тема. Въпросът не е в това, а в положението, че не само храната разваля зъбите.

# 84
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Питайте тогава как е жена му . Дали правят редовен секс ...все съществени въпроси и все по темата ...

# 85
  • Мнения: 2 978
Питайте тогава как е жена му . Дали правят редовен секс ...все съществени въпроси и все по темата ...


Рдовният секс е равен, на здраво тяло и здрави зъби - никакъв стрес не се задържа в организма.
 Не се бях сетила, иначе и това щях да го питам.

# 86
  • Мнения: 1 161
Питайте тогава как е жена му . Дали правят редовен секс ...все съществени въпроси и все по темата ...


Рдовният секс е равен, на здраво тяло и здрави зъби - никакъв стрес не се задържа в организма.
 Не се бях сетила, иначе и това щях да го питам.
За секса съм съгласен 100% luvbed Но тантристки секс.

В подкрепа на д-р Прайс, ще ви разкажа за Йоан, по-големия син на Мирена от първия й брак. След развода, той остава с майка си. Тогава е бил на 3 годинки. Много рядко е хапвал захарни изделия, кроасани, вафли и джънк фууд. Месо никога не е ял. За училище тя му приготвяше плодове и ядки. Това не значи, че беше хилав, напротив яко и силно момче е. Ваксини не са му слагани. За 13 години е преболедувал една шарка и това е. Когато в училище минаваше грип той винаги беше сред децата, които оставаха в клас. Зъбите му бяха отлични. Преди да замине в Америка, при баща си, на 15 години, го заведох на контролен преглед и зъболекарят ни каза, че ако всичките му пациенти са с такива зъби ще трябва да си смени професията  Simple Smile

Сега, от 3 години, живее при баща си в Америка, където се храни с тамошната храна, въпреки че остава на вегетарианска диета. Трябва да добавим и стреса от адаптацията. Но от баща му разбрахме, че вече има кариеси, които са били "лекувани" навреме ...

Да се върна малко на темата за сърдечните заболявания -- Номер едно в света сме, няма грешка, вижте това: На всеки три минути умира българин с болно сърце, цитирам

"България е на първо място по инсулти и в първата десетка по инфаркти в света, допълни д-р Гергова.
Най-честите причини за повишаване на сърдечносъдовите заболявания и опасността от инфаркти и
инсулти са нерационалното хранене и наднорменото тегло. Българинът нямал ясна представа за теглото
си. По думите на д-р Гергова, едва 39% от запитаните смятат, че са с наднормено тегло, но реално
затлъстели са двойно повече - 64 на сто. Затлъстяването на нацията е следствие от вредни хранителни
навици.
Само 37%, от участниците в проучването консумират плодове ежедневно, обясни
специалистката. Полезните храни не са познати на голяма част от българите. 41 на сто от запитаните
никога не консумират пълнозърнест хляб, 65 на сто не използват зехтин, 40% не консумират риба и 53
на сто рядко ядат зеленчуци. Четири от всеки пет българи предпочитат висококалорични и вредни храни
от типа на шоколадови и захарни изделия."


P.S.
До защитниците на МакДонълд диетата - продължавайте с вафлите и хамбургерите за да държим първенството. Поне с нещо да сме известни по света Wink

Последна редакция: ср, 28 ное 2007, 15:43 от Ludmil

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Начинът на хранене, стреса и средата в  която живеем несъмнено оказват влияние върху кариеса и здравето ни.

# 88
  • Мнения: 1 161
Гледахте ли новините по канал 1?
http://news.bnt.bg/content/view/full/206407

# 89
  • Мнения: 46 535
... P.S.
До защитниците на МакДонълд диетата - продължавайте с вафлите и хамбургерите за да държим първенството. Поне с нещо да сме известни по света Wink

Ех, да можех и аз да го обвиня него, ама тогава, когато имах проблеми със зъбите, даже не бях чула за него  Joy


Какво ли разбират те, виж, баткото от филмчето е много по-компетентен от тях  Mr. Green


Людмиле, тая тема се изчерпа, не се ли усещаш  Hug

# 90
  • Мнения: 1 161
... P.S.
До защитниците на МакДонълд диетата - продължавайте с вафлите и хамбургерите за да държим първенството. Поне с нещо да сме известни по света Wink

Ех, да можех и аз да го обвиня него, ама тогава, когато имах проблеми със зъбите, даже не бях чула за него  Joy


Какво ли разбират те, виж, баткото от филмчето е много по-компетентен от тях  Mr. Green


Людмиле, тая тема се изчерпа, не се ли усещаш  Hug

Съвсем не се е изчерпала, защото не сме решили какво да направим за децата.

Ще цитирам новините от тази вечер:

"Нужни са спешни мерки за предпазване на децата от заболявания на зъбите", предупредиха днес от Българския зъболекарски съюз. "75 % от децата до 6 години у нас имат по няколко кариеса на млечните зъби."

"Поне по 4 постоянни зъба с кариес има почти всяко дете в България до 12-годишна въраст. Преди да навършат 18 години повечето младежи у нас вече са с по един изваден зъб. Рязкото увеличаване на зъбните заболявания за децата и почти пълното обеззъбяване, до което се стига в пенсионна възраст, налагат да се реагира на държавно ниво сега, за да се подобри здравословното състояние на нацията след 10 години, обясняват от Зъболекарския съюз."

"Д-р Николай Шарков – председател на БЗС:
"Флуорът е доказал своето значение за изграждане на здрава зъбна структура".

Най-масовата и най-евтина флуорна профилактика е да се добавя флуор в питейната вода
. Това става като се инсталират флуоратори към пречиствателните станции. За осъществяването на тази задача се искат решение на държавни институции или на местните Общински съвети. До тогава е добре да се осигурява мляко, обогатено с флуор или да се пият флуорни таблетки.

Бременните трябва да приемат по 1 мг флуор дневно от 4 месец до раждането и по време на кърменето, за да бъде детето със здрави зъби.

Шест общини вече субсидират детските градини за осигуряване на флуорирано кисело мляко."


 Dizzy Face Dizzy Face
Да чувате някой в БЗС да споменава нещо за правилно детско хранене? Виж за флоуор са вече готови, въпреки доказаната му вреда. Във който и здравен портал да влезеш ще прочетеш, че прекомерната употреба на флоуор ускорява дегенерацията на зъбите.  A от БЗС казват, че бил "доказал значението си"...  newsm78 Вероятно имат в предвид значението му върху банковите сметки на зъболекарската гилдия  Sunglasses

Последна редакция: чт, 29 ное 2007, 01:42 от Ludmil

# 91
  • Мнения: 1 161
Ето кратък документален филм, представящ работата на д-р. Прайс
http://video.google.com/videoplay?docid=-6732288606352338419&hl=en

След този филм може пак да си припомним статията:

"България е на първо място по инсулти и в първата десетка по инфаркти в света, допълни д-р Гергова.
Най-честите причини за повишаване на сърдечносъдовите заболявания и опасността от инфаркти и
инсулти са нерационалното хранене и наднорменото тегло. Българинът нямал ясна представа за теглото
си. По думите на д-р Гергова, едва 39% от запитаните смятат, че са с наднормено тегло, но реално
затлъстели са двойно повече - 64 на сто. Затлъстяването на нацията е следствие от вредни хранителни
навици. Само 37%, от участниците в проучването консумират плодове ежедневно, обясни
специалистката. Полезните храни не са познати на голяма част от българите. 41 на сто от запитаните
никога не консумират пълнозърнест хляб, 65 на сто не използват зехтин, 40% не консумират риба и 53
на сто рядко ядат зеленчуци. Четири от всеки пет българи предпочитат висококалорични и вредни храни
от типа на шоколадови и захарни изделия."


и новините от тази вечер:

"75 % от децата до 6 години у нас имат по няколко кариеса на млечните зъби."

"Поне по 4 постоянни зъба с кариес има почти всяко дете в България до 12-годишна въраст. Преди да навършат 18 години повечето младежи у нас вече са с по един изваден зъб. Рязкото увеличаване на зъбните заболявания за децата води до почти пълно обеззъбяване, в пенсионна възраст".


Ако тези неща не ни накарат да променим нещо, то значи наистина обричаме децата си деградация.

Последна редакция: чт, 29 ное 2007, 01:43 от Ludmil

# 92
  • Мнения: 539
Людмиле, тук пренебрегваме една много важна дума за която става въпрос в новините "Профилактика". Майка ми 35 год. е детска зъболекарка.  - нейното мнение е -децата а и големите хора не ходят редовно на зъболекар, затова са с много умъртвени зъбии т.н. а и хигиената им е под всякаква критика - много хора не знаят как правилно се четкат зъбите. Иначе всичко си е ген - някои хора имат по природа здрави зъби (много от циганите напр.!) добре минерализирани и т.н.

# 93
# 94
# 95
  • Мнения: 1 161
Людмиле, тук пренебрегваме една много важна дума за която става въпрос в новините "Профилактика". Майка ми 35 год. е детска зъболекарка.  - нейното мнение е -децата а и големите хора не ходят редовно на зъболекар, затова са с много умъртвени зъбии т.н. а и хигиената им е под всякаква критика - много хора не знаят как правилно се четкат зъбите. Иначе всичко си е ген - някои хора имат по природа здрави зъби (много от циганите напр.!) добре минерализирани и т.н.

Да, с профилактика можеш да спасиш зъбите, но няма да им спестиш деформации, пародонтоза, разклащане, деформации  в костната система, в скелета, в черепа.

 Прайс, Потенджър и Бернард Йенсен навеждат на една и съща мисъл -- правилното хранене изгражда здрави и добре развити кости. При пътуванията си по света те срещат общности, където хората имат идеални зъби за цял живот без профилактика и зъболечение. Това е и нашата цел.

За тези, които отдават значение на правилното хранене ще предложа една таблица с най-здравословното комбиниране на храните:

Отпечатайте я, окачете я на видно място в кухнята и нека тя ви стане кухненският наставник. По-нататък ще публикувам и подробна таблица с комбинацията на продуктите.

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 00:21 от Ludmil

# 96
  • Мнения: 14 654
Много ме е яд, когато се решава така масово да се "профилактират" хората, като например те задължават да приемаш вода с флуор. Напълно съм съгласна с това:
A от БЗС казват, че бил "доказал значението си"...  newsm78 Вероятно имат в предвид значението му върху банковите сметки на зъболекарската гилдия  Sunglasses
Флуор се изписва на новородени бебета за профилактика, слагат им го в млякото в градините. По- добре да им дават по един портокал всеки ден вместо това мляко и ще е по- полезно за зъбите.

# 97
  • Мнения: 2 761
Записвам се-изклю4ително интересна тема,при това не само за зъбите!

# 98
  • Мнения: 539

Флуор се изписва на новородени бебета за профилактика, ...
[/quote]

Това не е практика. Или поне на мен никой не ми е изписвал флуор за децата. Пак допираме до "зравословно, разнообразно и рационално хранене, което го препоръчват всички доктори.
Имаше една приказка "цяра е в мярата...", нещо такова беше, един вид да не се прекалява с нищо.

# 99
  • Мнения: 14 654
Това не е практика.
Практика е. Това, че си попаднала на лекар, който не го предписва е по- скоро изключение.

# 100
  • Мнения: 376

Флуор се изписва на новородени бебета за профилактика, ...

Това не е практика. Или поне на мен никой не ми е изписвал флуор за децата. Пак допираме до "зравословно, разнообразно и рационално хранене, което го препоръчват всички доктори.
Имаше една приказка "цяра е в мярата...", нещо такова беше, един вид да не се прекалява с нищо.
[/quote]

Наистина не е практика, даже е случайност ако попаднеш на лекар, който ще го препоръча за бебока. И при това трябваше /личен опит/ да попитам специално стоматоложката дали да давам флуор на вече порастналото си бебе - почти на две годишна възраст. А докато бях бременна стоматолог ми каза, че няма нужда да пия...

# 101
  • Мнения: 1 161
Дайте да обобщим нещата дотук:

1. Трима учени, д-р Прайс, д-р Потенджър и д-р Йенсен независимо един от друг изследват влиянието на храната и околната среда върху здравето и дълголетието на човека. Тримата стигат до еднакви заключения -- храненето с местно отгледана (не-индустриална храна) сурова или леко обработена храна дарява човека за цял живот със здрави зъби, физика и кости. Храненето трябва да е разделно (в тези условия това естествено се спазва, за нас има таблица.)

2. В България хората имат много сериозен проблем със зъбите и сърцето. На всеки три минути у нас умира човек с болно сърце, в същото време почти всяко дете до 12 години е вече с развалени зъби.

3. Зъболекарския съюз решава, че тези проблеми ще се "излекуват" с флоурид, който да се слага във всичко - мляко, питейна вода и т.н. В същото време техните колеги от Американската Зъболекарска Асоциация, предупреждават, цитирам: "ранното излагане на децата на флуор ще развали зъбите им.".

Какво е флуор? Флуорът влияе и на обмяната на мазнините и въглехидратите, участва във формирането на зъбите и костите, но не трябва да се забравя, че самият флуор е вещество с втори клас опасност (“фторос” в превод от гръцки означава “разрушаващ”, а газообразният F2 е смъртоносен за човека).

Излишъкът на флуор в организма предизвиква дисбалансиране на фосфорно-калциевия обмен, а това води до нарушение на минерализацията на костните тъкани и сухожилията.

Според учените, флуорът в прекомерни количества предизвиква колоидно прераждане на тъканта на щитовидната жлеза, намалява имунитета, затруднява вътреклетъчните процеси на синтеза и ускорява физиологичното стареене. Резултатите от ново изследване, публикувано в списание Behavioral Brain Research, показват, че флуорът е способен да предизвика промени в мозъчната тъкан и някои форми на слабоумие, като Алцхаймер. За последните 10 години В Америка [където масово се слага флуор в питейната вода]случаите на аутизъм при децата са нараснали с 800%.

Изводът е: възможно е да запазим зъбите на децата, дори в едно съвременно общество.


  • Ако флуорът действително е способен да помага на зъбите на децата ни, то той трябва да бъде в изключително малки дози. Далеч по-полезно е този елемент да попада в организма на детето в необходимото количество чрез храната - рибата, ябълките, чаят.
  • Нужно е внимателно да подбираме храната им, да ги научим правилно да я съчетават и да гледаме да е колкото се може в естествения си вид, без печене, пържене и др. обработки. Храната трябва да е биологична или поне естествено отглеждана, без пестициди и нитрати, да не е отглеждана в парник или чрез хидропоника.
  • Децата не бива да привикват да си набавят енергия от концентрирани храни, като вафли и шоколади, защото това води към пристрастяване и предпочитанието им пред естествено сладките плодове. Уви, не вафлите, а плодовете ще го дарят със здраве.
  • Индустриалната храна (вафли и бонбони, хабургери, кифли, всякакви бързи закуски, полуфабрикати, газирани напитки и др.) като принцип е вредна за здравето и трябва да се избягва. Причините са много. Първо тя се състои от съставки, чиито ценни елементи и минерали са премахнати или в неправилни пропорции. Второ, тя е пълна с консерванти и оцветители, които са доказано вредни. Трето, тя е лишена от жизнена сила.

Вижте нещо интересно. Това са снимки на гъба, направени с кирилиянова фотография. Полето, около гъбата е праната (жизнената сила). Колкото по-силно и интензивно е, толкова повече тя ще ни дари с жизненост, когато я изядем.


Сурова гъба от биологична ферма - пращи от енергия


Сурова гъба от супермаркета - аурата е по-малка по размер и интензитет


Същата гъба съвсем леко сготвена. Силата й се е стопила наполовина.


Срязана гъба, оставена 24 часа - вижда се значително разкъсване и намаляване на полето.
Представете си я срязана + сготвена -- едва ли е останала сила в нея.


Гъба, сготвена за 5 секунди в микровълнова печка -- полето й е унищожено.
Представете си сега, какво става с мозъка на децата, който те бавно пекат с GSM-ите...


Изводът е, че колкото повече обработваме храна, толкова повече тя става безжизнена.


ДА ДАРИМ ДЕЦАТА СЪС ЗДРАВИ УСМИВКИ

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 19:18 от Ludmil

# 102
  • Мнения: 376
Ludmil, благодаря   bouquet

# 103
  • София
  • Мнения: 6 999
Гъба, сготвена за 5 секунди в микровълнова печка -- полето й е унищожено.
Представете си сега, какво става с мозъка на децата, който те бавно пекат с GSM-ите...

Това ми е малко: Нерде Ямбол...нерде Стамбул... По-добре пускай отделни теми - за отделните си идеи: 1. За Кариеса, 2. За микровълновите. 3. За мобилните. 4.... и т.н.

Във всеки случай - горкия ми мозък: Говоря поне по 1 час дневно от мобилния си телефон... Sick

# 104
  • Мнения: 1 161
Гъба, сготвена за 5 секунди в микровълнова печка -- полето й е унищожено.
Представете си сега, какво става с мозъка на децата, който те бавно пекат с GSM-ите...

Това ми е малко: Нерде Ямбол...нерде Стамбул... По-добре пускай отделни теми - за отделните си идеи: 1. За Кариеса, 2. За микровълновите. 3. За мобилните. 4.... и т.н.

Във всеки случай - горкия ми мозък: Говоря поне по 1 час дневно от мобилния си телефон... Sick
Ако можем да сравним мозъка с онази гъба, която сaмo след 5 секунди в микровълнова е с разрушено поле... Не е задължително човек да хване рак или нещо видимо от употребата на GSM. Разрушеното енергийно поле около главата може да се прояви като неврози, слаба памет, неадекватност ... Въобще от главата се командва цялото тяло. Когато я бомбандираме с микровълни може да се очаква поражение във всяка част на тялото...

Мобилният телефон е малка микровълнова печка - не знам вие, но аз усещам как ми се стопля главата, когато говоря. Което значи, че ако не за 5 секунди, то за 5 години може да опече един мозък... Но освен мозъци може да пече и други неща, например яйца: http://cellcook.hit.bg

# 105
  • Мнения: 545
Людмил,

това с телефона е вярно, наистина. Говоря за прословутият експеримент с яйцата.

Но, знаеш ли, ако си сложиш ръката на парното, ще се стоплиш. Ако я държиш дълго време, ще я изгориш (ако е по спецификация). Дай да спрем парното.

бтв, избягвате ли кафета със хотспотове или ги приемате за реклама?Simple Smile

еди
ПС а какво има общо това с кариеса ?Simple Smile отвори нова тема за вредата от безжичното, там има много да се говори, при това не само журналистичкеските евтини сензацийки.

# 106
  • Мнения: 1 161
Людмил,

това с телефона е вярно, наистина. Говоря за прословутият експеримент с яйцата.

Но, знаеш ли, ако си сложиш ръката на парното, ще се стоплиш. Ако я държиш дълго време, ще я изгориш (ако е по спецификация). Дай да спрем парното.

бтв, избягвате ли кафета със хотспотове или ги приемате за реклама?Simple Smile

еди
ПС а какво има общо това с кариеса ?Simple Smile отвори нова тема за вредата от безжичното, там има много да се говори, при това не само журналистичкеските евтини сензацийки.
Общото с кариеса е, че при яденето на храна, облъчвана с микровълни се нарушава енергийния баланс в тялото и така се стига до бавно рушене на тъканите, включително и зъбите. Аналогичното става и когато се ползва GSM (това е моя хипотеза).

Проблемът е, че изследванията за вредата от GSM засягат само видимите ефекти -- затопляне, промяна в химичния състав на мозъка, електромагнитно влияние. Но снимката с облъчената гъба по-горе ни казва, че ефекта е далеч по-голям от видимия - руши се аурата.

Знае се, че всяка жива материя има около себе си жизнено поле, аура, което я прониква и поддържа. Ако това поле се разруши, ще се разруши и материята. Негативните изблици на емоции също имат разрушителен ефект - затова, както някой добре забеляза, шизофрениците са с развалени зъби.

Вижте за пример експериментът на Масару Емото с ориза: три буркана с ориз във вода. Всяка сутрин той казва над единия "Благодаря", над другия "Мразя те!!!" а третия пренебрегва. Познайте кой ориз почернява и изгнива... Този експеримент беше повторен от мнозина.

  Дори след кратък разговор по GSM в мозъка на детето настъпват промени, които после траят с часове:

"Испански учени решили да направят изследване, след излъчването на телевизионно детско предаване, в което наградите били уж абсолютно безопасни детски мобилни апарати. За целта те подложили на щателни изследвания две деца - 11 годишният Пол и 13 годишната Дженифър. Те им дали да проведат кратък разговор със своите родители по безопасните детски телефони от телевизионното шoу. На специален скенер учените виждали оцветени в жълто, проникващите в мозъка на децата радиомагнитни вълни. Оказало се, че действат в мозъка на малчуганите повече от час след приключване на разговора."

И това е най-щадящият вариант с "безопасен детски телефон". Какво да кажем за мощните модерни GSM, които са мода сред децата. И кой може (или има интерес) да ни каже, какви промени настъпват във физиологията им, включително кости и зрение?

Последна редакция: нд, 02 дек 2007, 11:38 от Ludmil

# 107
  • Мнения: 2 761
Това за гъбата  много ми хареса.Файла на ориза не ми се отвяря,но мисля,4е така както си го описал има доста об6то с един руски филм за паметта на водата.
Между другото 4етох,4е една от при4ините за разваляне на зъбите и за ред други проблеми е консумацията на постьоризирано мляко.Като имам пове4е време 6те понапи6а пове4е.

# 108
  • Мнения: 545
това за пастьоризацията е .. идиотско. сори за определението, не е лично.

защото, ако не беше пастьоризираното мляко, повечето от нас не биха могли въобще да консумират мляко. просто не виждам как щеше да се организират нещата.

а в края на краищата, важен е цялостният ефект. е, без пастьоризация - няма мляко. лоша ли е пастьоризацията - не.

същото важи за доста неприятни неща от съвременният (градски) живот, които в края на краищата са повече полезни от колкото вредни.

еди.

Последна редакция: нд, 02 дек 2007, 20:24 от T3-M4

# 109
  • Мнения: 46 535
 Защо не е представен реален опит? Т.е. какво ще стане с яйцето, ако се води нормален по продължителност разговор с един (естествено) телефон? А се правят някакви крайни и нереални опити, които в реалния живот не се случват? Вие виждали ли сте човек, който говори 65 мин. с 2 телефона newsm78 аз не ...

... Но, знаеш ли, ако си сложиш ръката на парното, ще се стоплиш. Ако я държиш дълго време, ще я изгориш (ако е по спецификация). Дай да спрем парното.
...

Ахъм Thinking

Яйцето се "сварява" и след намокряне с топла вода, значи ли, че не трябва да си мия косата, защото е опасно? Опитът съм го правила по грешка Blush уж маска на косата, ама вместо жълтък, сложиш и белтъка  Mr. Green след като се опитах да го отмия с хладка (не мога да се къпя с гореща вода), белтъкът се свари и едва го махнах  ooooh!)

# 110
  • Мнения: 7 803
експеримента с гсм-те пък го отрекоха по про7  newsm78 преди 5-6 месеца някъде

# 111
  • София
  • Мнения: 6 999
  Вие виждали ли сте човек, който говори 65 мин. с 2 телефона newsm78 аз не ...

Рекордът ми е 4 часа, но естествено с един, а не с 2 телефона... На всеки кръгал час М-тел те изключват  Mr. Green Определено последните 5 години си говоря здраво по гсм-а и нямам мозъчни изменения...видими за сега Wink А - забравих - нито един нов кариес в рамките на последните 5 години. Всичките ми налични кариеси са от времето до 18-я ми рожден ден. Wink

Разбирам желанието на Людмил да отглежда детето си и самият той да живее във възможно по-натурална среда... Но добре би било в тази си цел да не вярва на всяка прочетена глупост в И-нет...

Omega, знаеш ли какъв е принципът на пастьоризацията?  newsm78 Аз непастьоризирано мляко не бих пила...ма ти пий що не. Дето вика баба ми: От главата си патиш.  Mr. Green

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 01:08 от Isa

# 112
  • Мнения: 545
isa аз бих пил и още как, ама... ако може таквозинка хем да не е 'болно', хем да е прясно. и тук е проблема. иначе, ако не бъркам, пастьоризацията е най-безобидното нещо от съвременните техники. не че е ултранова...

# 113
  • Мнения: 1 161
  Вие виждали ли сте човек, който говори 65 мин. с 2 телефона newsm78 аз не ...

Рекордът ми е 4 часа, но естествено с един, а не с 2 телефона... На всеки кръгал час М-тел те изключват  Mr. Green Определено последните 5 години си говоря здраво по гсм-а и нямам мозъчни изменения...видими за сега Wink А - забравих - нито един нов кариес в рамките на последните 5 години. Всичките ми налични кариеси са от времето до 18-я ми рожден ден. Wink

Разбирам желанието на Людмил да отглежда детето си и самият той да живее във възможно по-натурална среда... Но добре би било в тази си цел да не вярва на всяка прочетена глупост в И-нет...

Omega, знаеш ли какъв е принципът на пастьоризацията?  newsm78 Аз непастьоризирано мляко не бих пила...ма ти пий що не. Дето вика баба ми: От главата си патиш.  Mr. Green
Това, което продължава да ме учудва, че дори стигнал до дъното, с най-болното сърце и зъби в Европа (и вече в света) българинът продължава да измисля все нови и нови оправдания, само и само да не промени себе си и децата си.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 10:06 от Ludmil

# 114
  • Мнения: 2 761
"Днес правим млякото о6те по-трудно усвоимо посредством всеоб6тата практика на пастьоризиране,която уни6тожава естествените му ензими и изменя крехките му белтъ4ини.Суровото мляко съдържа активните ензими лактаза и липаза,които му позволяват да смила само себе си.
Липсата на ензими и измененитео на  жизненоважните протеини при пастьоризираното мляко правят калция и другите минерални елементи в млякото до голяма степен трудно усвоими.
През 30-те години на миналия век д-р Франсис М.Потинджър  провежда десетгоди6но изследване,сравнявайки изхранването на 900 котки с пастьоризирано и със сурово мляко.Една 4аст от животните полу4ават единствено сурово необезмаслено мляко,докато останалите се хранят само с пастьоризирано необезмаслено мляко.Котките от групата,хранена със сурово мляко,укрепват и остават здрави,активни и жизнени през целия си живот,но котките,изхранвани с пастьоризирано мляко,скоро стават равноду6ни,объркани и податливи на множество хрони4ни заболявания,свързани обикновено с хората и вклю4ва6ти сърде4ни заболявания,отслабване на бъбреците,дисфункция на 6титивидната жлеза,затруднено ди6ане,падане на зъби,крехки кости,възпаление на 4ерния дроб и др.Това оба4е,което привли4а най-силно вниманието на д-р Потинджър,е какво се слу4ва с второто  и третото поколение.Цялото първо потомство на групата с пастьоризирано мляко се ражда с ло6и зъби и малки,слаби кости-явен признак на недостиг на калций,което показва неусвояване на калция от пастьоризираното мляко.Потомството на групата със сурово млякко остава здраво като родителитеси.Много от котенцата от третото поколение на храненатата с пастьоризирано мляко група са мъртвородени,докато вси4ки,които оцеляват,са безплодни и неспособни да се размножават.Тук се налага експеримента да прилю4и,тъй като 4етвърто поколение котки,хранени с пастьоризирано мляко,не се ражда,макар 4е групата със сурово мляко продължава безкрайно да се множи и да укрепва.Ако това не е достатъ4но доказателство за вредните последствия от пастьоризирано мляко,обърнете внимание на факта,4е дори новородени телета,хранени с пастьоризирано мляко,взето от собствената им майка,обикновено умират в рамките на 6 месеца-факт,който мле4ната проми6леност не иска да признае.
Дале4 по-изгодно за мле4ната проми6леност е пастьоризирането на млякото,за да бъде увели4ен срокът му на годност,макар 4е денатурираното мляко с ни6то не спомага за продължителността на 4ове6кия живот.Не6то пове4е,пастьоризацията прави млякото от болни крави в нехигиенизираните мандри относително "безвредно",като убива някои,но не вси4ки опасни микроби,а това намалява разходите на мле4ната индустрия.

Възрастните трябва сериозно да преосмислят млякото като съставна 4аст на ежедневното хранене,освен ако нямат възможност да се сдобиват с добро сурово мляко,което е прекрасна храна.Да тъп4ем децата си с пастьоризирано мляко,за да растат "силни и здрави" е абсолютно безумие,тъй като те просто не са в състояние да усвояват хранителните ве6тества.
Действително и мъжете,и жените,и децата трябва да премахнат вси4ки пастьоризирани продукти от храната си,за6тото тези денатурирани мле4ни проукти само образуват по 4ервата слузеста утайка,която върпрепятства усвояваенто на органи4ните хранителни ве6тества.
Правило:Премахнете налълно пастьоризираното и хомогенизирано мляко от храната си.Ако разполагате с гарантирано добро сурово мляко,консумирайте го отделно и като пълноценна храна,а не в съ4етание с други храни."


Дето вика баба ми: От главата си патиш.  Mr. Green
´
Напълно съм съгласна с баба ти!

# 115
  • Мнения: 46 535
Това, което продължава да ме учудва, че дори стигнал до дъното, с най-болното сърце и зъби в Европа (и вече в света) българинът продължава да измисля все нови и нови оправдания, само и само да не промени себе си и децата си.


А мен ме учудва как можеш да се връзваш на градски легенди и някакви опити, правени от никому неизвестни хора, които се отричат Rolling Eyes

Българинът е с болни зъби, защото не яде здравословна храна (според теб), а европейците са по-добре, защото? Те не ядат ли същата, че и по-лоша храна  Thinking

# 116
  • София
  • Мнения: 6 999
...Суровото мляко съдържа активните ензими лактаза и липаза,които му позволяват да смила само себе си.
Липсата на ензими и измененитео на  жизненоважните протеини при пастьоризираното мляко правят калция и другите минерални елементи в млякото до голяма степен трудно усвоими.

Аз имам непоносимост към лактазата. Ако пастьоризацията води до липса на лактаза в прясното мляко би следвало да мога да пия такова пастьоризирано. Но аз не мога - нито пастьоризирано, нито непастьоризирано мога да пия...

Не съм специалист и не мога да споря са ли ензими лактазата и липазата... И дали високите градуси, до които се загрява млякото ги убиват. Но много добре знам какво усещам като пия мляко... Не че мога да пия де Sick

# 117
  • Мнения: 936
Абсолютно те подкрепям, Омега.... Ако ми посочиш и източника с тази информация, ще съм много благодарна!

# 118
  • Мнения: 2 652
Млякото е среда, в която най-лесно и бързо се развиват всякакви микроорганизми и бактерии. В днешни времена, за да стигне прясното мляко от вимето на съответното животно до магазина минава през какво ли не и без пастьоризация или стерилизация не може да се осигури неговата безопасност, дори и при взети мерки за супер хигиена. Пастьоризацията е процес на загряване на млякото до 70 градуса, като е възможно да останат спори на някои микроорганизми, стерилизацията е загряване за много кратко време до 100 градуса и убива всякакви гадинки.

Ако искате в 21 век да пиете необработено стерилно мляко, ще се наложи да заемете съответна поза под избрана от вас крава.

# 119
  • Мнения: 2 761
Ако ми посочиш и източника с тази информация, ще съм много благодарна!


Изто4ника е тази книга:
http://www.pe-bg.com/?cid=9&pid=19992

Междду другото има доста добро описание и за тантристкия секс,за който е споменал Людмил.Книгата е изклю4ително ценна и написана на достъпен език.


е загряване за много кратко време до 100 градуса и убива всякакви гадинки.

Интересно е да  про4ете6 какво става с млякото,когато се загрее до 100 градуса...

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 12:17 от Omega

# 120
  • Мнения: 1 161
Ако искате в 21 век да пиете необработено стерилно мляко, ще се наложи да заемете съответна поза под избрана от вас крава.
Mного по-лесно - отиваш до съседа. Едва ли има град в България, където хората да не гледат кози, овце или крави. Обикновено такива хора изнасят мляко на пазара сутрин рано или го продават у дома си. В нашия район познаваме поне 4-ма човека, които продават козе и краве мляко, топло, прясно издоено. Заквасваме по цяла тенджера, едно че излиза 3 пъти по-евтино и второ че е истинско, пълномаслено, без нишесте и други примеси.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 13:24 от Ludmil

# 121
  • Мнения: 2 652
е загряване за много кратко време до 100 градуса и убива всякакви гадинки.

Интересно е да  про4ете6 какво става с млякото,когато се загрее до 100 градуса...

Аз не твърдя, че млякото не се променя, може би не ме разбра. Просто единствената алтернатива в днешно време е пастьоризацията или стерилизацията. Навремето като купувахме прясното мляко в найлонови пликчета, да не би да не го кипвахме на котлона?

Mного по-лесно - отиваш до съседа. Едва ли има град в България, където хората да не гледат кози, овце или крави. Обикновено такива хора изнасят мляко на пазара сутрин рано или го продават у дома си. В нашия район познаваме поне 4-ма човека, които продават козе и краве мляко, топло, прясно издоено. Заквасваме по цяла тенджера, едно че излиза 3 пъти по-евтино и второ че е истинско, пълномаслено, без нишесте и други примеси.

Да, знаем ги тия - в пластмасови бутилки ги продават и твърдят, че още сутринта е издоено. А пластмасата е много полезна, за секунди реагира с млякото и му убива и антибактериалните способности, да не казвам, че и го вмирисва допълнително. Нишесте и примеси няма, пастьоризираното мляко трае максимум 15 дни.

Просто трябва да приемем, че живеем в такова време. Ок, ще си набавя прясно мляко "от съседа" дето го нямам, а от къде естествена храна да взема без нитрати и пестициди, каква вода да пия, какви дрехи да обличам, с какво да ги пера, какво да дишам? Аз съм твърдо за здравословен начин на живот, доколкото е възможно, подбирам какво консумирам, но чак пък мляко директно от кравата...

# 122
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да, знаем ги тия - в пластмасови бутилки ги продават и твърдят, че още сутринта е издоено. А пластмасата е много полезна, за секунди реагира с млякото и му убива и антибактериалните способности, да не казвам, че и го вмирисва допълнително.

Това не е вярно ... млякото не трябва да се държи в прозрачни бутилки, заради витамин  newsm78 незнам си кой си, който се разгражда ... останалото, което си написала звучи смахнато

# 123
  • Мнения: 1 161
Това, което продължава да ме учудва, че дори стигнал до дъното, с най-болното сърце и зъби в Европа (и вече в света) българинът продължава да измисля все нови и нови оправдания, само и само да не промени себе си и децата си.


А мен ме учудва как можеш да се връзваш на градски легенди и някакви опити, правени от никому неизвестни хора, които се отричат Rolling Eyes

Българинът е с болни зъби, защото не яде здравословна храна (според теб), а европейците са по-добре, защото? Те не ядат ли същата, че и по-лоша храна  Thinking
Черногледството също има своя дял в деградиране на здравето. А ние и по черногледство бием рекорд. После, европейците отдавна са наясно с пълнозърнестите храни. Още 80-те години, в ГДР се продаваше пълнозърнест черен хляб от покълнало жито и без мая.

д-р. Прайс, д-р. Йенсен и Потенджър за световно известни авторитети и изследванията им  никога не са били опровергавани. Не е учудващо, че не ги знаем в България, та ние собствените си гений не знаем.

 Някой да е чувал за Илия Вълков (Yull Brown) или Стефан Маринов? Те са световно известни авторитети в енергетиката, пуснете коя да е търсачка и се убедете сами.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 14:14 от Ludmil

# 124
  • Мнения: 14 654
Е, ако живея в къща в някое китно селце и имам доверие на съседката с кравата, ще си купувам мляко от нея. Но от тези хора, които стоят до пазарчето и продават мляко в бутилки от кока- кола никога няма да купя, предпочитам това от магазина.

# 125
  • Мнения: 545
без да влизам в отвратни подробности, имам наблюдения как се събират пластмасовите шишета за подобни снабдители.

нулева не, отрицателна хигиена.

иначе,  много хубаво си говорим по принцип, но в реалният градски живот е руска рулетка това мляко.

еди.

Да, знаем ги тия - в пластмасови бутилки ги продават и твърдят, че още сутринта е издоено. А пластмасата е много полезна, за секунди реагира с млякото и му убива и антибактериалните способности, да не казвам, че и го вмирисва допълнително.

Това не е вярно ... млякото не трябва да се държи в прозрачни бутилки, заради витамин  newsm78 незнам си кой си, който се разгражда ... останалото, което си написала звучи смахнато

# 126
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
и аз не купувам такова мляко, защото софийските крави пасат на "най- добрите" поляни и дават "най- полезното" мляко ... Не вярвам да са здрави .... това за шишетата и хигиената си е вярно ...но пък от село мляко винаги взимам

# 127
  • Мнения: 2 652
Точно днес сутринта даваха в "Здравей, България" репортаж от една ферма за животни именно, заради безумните условия, нямам думи на какво приличаше.
Кое точно ти звучи смахнато в моя пост?

# 128
  • Мнения: 1 161
Е, ако живея в къща в някое китно селце и имам доверие на съседката с кравата, ще си купувам мляко от нея. Но от тези хора, които стоят до пазарчето и продават мляко в бутилки от кока- кола никога няма да купя, предпочитам това от магазина.
Точно така и ние правим -- познаваме двама човека, които ни са съседи, ходим с наши шишета за мляко и няма проблем.

# 129
  • Мнения: 46 535
Хигиената едно на ръка, другото е, че в моето село бабите го разреждат с вода и слагат мас, за да изглежда маслено, на вкус е  Sick освен това не знам животното от какво е болно, силно се съмнявам, че и стопаните му знаят, не го лекуват, като стане много зле и не може да мърда му теглят ножа и това е, а до тогава ползват каквото дава ...

Ludmil, съгласна съм за здравословното хранене, въпреки, че под здравословно разбирам малко по-различно от твоето, но колкото и да чета, нищо не може да ме убеди, че влияе в/у генетично заложеното - зъбите, цвета на косата и очите и т.н. Ти щом си убеден, храни детето си, както намериш за добре  Hug и се моли да не е наследило твоите зъби.

# 130
  • Мнения: 1 161
и аз не купувам такова мляко, защото софийските крави пасат на "най- добрите" поляни и дават "най- полезното" мляко ... Не вярвам да са здрави .... това за шишетата и хигиената си е вярно ...но пък от село мляко винаги взимам
Сестра ми купува мляко от с. Железница, на 30 мин. с обикновен автобус от София. Там е чисто.

# 131
  • Мнения: 2 652
Точно така и ние правим -- познаваме двама човека, които ни са съседи, ходим с наши шишета за мляко и няма проблем.

Да, ама това е съвсем различно от:

Mного по-лесно - отиваш до съседа. Едва ли има град в България, където хората да не гледат кози, овце или крави.

Я ми кажи в кой от големите градове, а и не чак до там големите, това е възможно?!

# 132
  • Мнения: 1 161
Хигиената едно на ръка, другото е, че в моето село бабите го разреждат с вода и слагат мас, за да изглежда маслено, на вкус е  Sick освен това не знам животното от какво е болно, силно се съмнявам, че и стопаните му знаят, не го лекуват, като стане много зле и не може да мърда му теглят ножа и това е, а до тогава ползват каквото дава ...

Ludmil, съгласна съм за здравословното хранене, въпреки, че под здравословно разбирам малко по-различно от твоето, но колкото и да чета, нищо не може да ме убеди, че влияе в/у генетично заложеното - зъбите, цвета на косата и очите и т.н. Ти щом си убеден, храни детето си, както намериш за добре  Hug и се моли да не е наследило твоите зъби.
Винаги нещата трябва да се купуват от доверени хора, това е правило номер едно, не само за млякото а за всичко. Ние сме си намерили по един за всичко, което не произвеждаме -- мляко, картофи, мед.. Ако трябва отиди в къщата му, виж кравите -- чисти ли са, добре ли се грижи за тях... Тези, от които купуваме млякото живеят в центъра на града, а животните гледат в близко село. Познаваме ги като добри и честни хора, всяка вечер пристигат от селото с гюм мляко, от който продават.

А именно заради моите зъби се интересувам от всичко това, защото не искам да повтарям грешките на родителите ми.

Колкото до прословутата профилактика, знаете ли на какви ми прилича -- на хълма около мен има всякакви къщи. Повечето са "тръгнали", т.е. започнали са да се пропукват, защото хълмът бавно върви. Причината е, че основите им са слаби, още когато са ги строили. И хората през 2-3 години кърпят пукнатините, замазват ги, мине се време, отворят се нови и така... Но рано или късно пукнатините стават твърде големи за да може да им се прави профилактика...

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 14:42 от Ludmil

# 133
  • Мнения: 46 535
... А именно заради моите зъби се интересувам от всичко това, защото не искам да повтарям грешките на родителите ми ...

Никой не иска, но аз не мога да открия тези на моите родители, ограничавана съм от сладко и газирано, поддържали са ми добра хигиена и пак ... за очите пък - телевизия не съм гледала, а на 6 г. бях с +5.5  Tired

# 134
  • Мнения: 545
сестра ти ще купува мляко до момента, до който половин до 1 % (един процент) от "софиянците" не хукнат натам. тогава няма да има.

освен това, явно има време всеки няколко дни да отскача до там, а и живее в този край на софия (защото до спирката на обикновения автобус който след като го дочакаш и при добро време са 30 минути), та, до тази страна на София са между час и два часа от другите ъгли. на северозапад затриха ТКЗС-то, а и на фона на Кремиковци да се пие мляко от тази страна на София без анализи си е живо подритване на здравната книжка...

еди.
ПС да, ако народонаселението си беше останало по родните села, или поне в бившите окръжни градове, щеше да е възможно. но, в момента, на места няма достатъчно хора на други има прекалено много, а млякото трябва да се събере, транспортира, складира и прочие.
ПС/2 Сухото мляко не е пастьоризирано...

и аз не купувам такова мляко, защото софийските крави пасат на "най- добрите" поляни и дават "най- полезното" мляко ... Не вярвам да са здрави .... това за шишетата и хигиената си е вярно ...но пък от село мляко винаги взимам
Сестра ми купува мляко от с. Железница, на 30 мин. с обикновен автобус от София. Там е чисто.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 15:02 от T3-M4

# 135
  • Мнения: 1 161
... А именно заради моите зъби се интересувам от всичко това, защото не искам да повтарям грешките на родителите ми ...

Никой не иска, но аз не мога да открия тези на моите родители, ограничавана съм от сладко и газирано, поддържали са ми добра хигиена и пак ... за очите пък - телевизия не съм гледала, а на 6 г. бях с +5.5  Tired
Уви, ако всичко опираше до храна и физическа грижа, мечтата на Хитлер за идеалната арийска раса щеше да се сбъдне... Но не е така. Виж пак гъбата горе. На всичките снимки има гъба, нали? И за окото тя е една и съща. Но само една от тях те дарява с нужната сила и здраве... От храна до храна има огромна разлика. Ако човека, който готви е раздразнен, негативните му емоции ще "прекристализират" храната и от полезна тя ще стане вредна. Това е доказано с многократни опити. Moже да купиш прекрасни на вид плодове от сергия, над която продавача цял ден е псувал и викал. И те ще донесат вреда не полза, на този, който ги яде. Освен ако не се извършва тайнството на молитва преди ядене, което малцина днес правят.

Детето е като попивателна хартия за проблемите в семейството. Те могат да имат всевъзможни последици върху здравето на детето. Например, Луиз Хей казва, в книгата "Излекувай Живота си", че дългогледството се свързва с неприемане на настоящето.

# 136
  • Мнения: 1 161
Няма страшно, когато 1/3 от софиянци се заинтересуват от такова мляко ще пробият на пазара истински фирми за сертифицирани био продукти и тогава във всеки магазин ще има такива, не само в Елемаг.

сестра ти ще купува мляко до момента, до който половин до 1 % (един процент) от "софиянците" не хукнат натам. тогава няма да има.

еди.


и аз не купувам такова мляко, защото софийските крави пасат на "най- добрите" поляни и дават "най- полезното" мляко ... Не вярвам да са здрави .... това за шишетата и хигиената си е вярно ...но пък от село мляко винаги взимам
Сестра ми купува мляко от с. Железница, на 30 мин. с обикновен автобус от София. Там е чисто.

# 137
  • Мнения: 545
людмил,

има един лаф в Интернет. Ако искаш да съсипеш тема намеси или Хитлер, или Холокоста. Хайде да не изпадаме в глупости.

Второ
сметни колко крави трябват за 2/3 от Българското население (защото там някъде са 'софиянците'). аз говорех за 1%. ако трябва да организираш за повече - пастьоризацията или консервацията НЕ ти мърда, това не е нещо на дребно. направи си елементарна сметка с калкулатор, за по-лесно я направи в тонове.

еди.

# 138
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, спомням си за случая, когато цяло племе (хранещо се изключително с природни продукти) беше измряло ( в буквален смисъл) след първия си контакт с бели хора от... зъби / кариеси. Просто до този момент са имали късмет да не "познават" причинителя. От там на сетне, природната храна не ги е спасила. Така че... не се надявайте, че ако отидете да живеете в поречието на Амазонка голи, ще станете особено здрави. По-вероятно е да бъдете особено изядени или отровени - според това кое ви докопа първо.

# 139
  • Мнения: 1 161
Белият хляб е отровен. Премахването на кълна и на съдържащите минерали външни пластове отнема жизнените сили на зърното. Обработено е с мощни изкуствени торове. С химикали, на чиято опаковка стои череп с кости, е пръскано срещу плевели, гъби и вредители. После са му слагали задържащо химическо вещество, с цел да се постигне изкуствено нискорасло растение, за да може да понася още изкуствени торове. В мелницата е обработвано с други химикали за трайност, във фурната е печено на ток. Така приготвеният хляб е безполезен и дори вреден.

Прявното мляко от магазина е било свръхзагрявано за пет-шест секунди на 135 до 150 градуса – нещо, което почти напълно разрушава ценните му свойства.

Ябълките са пръскани поне тринайсет пъти, включително с олово, сяра и арсен. Златна превъзходна е сортът, който най-добре понася изкуствените торове.

Медът е евтина смес от изкуствен мед и малоценен вносен мед. Това се познава още по цената.

Бялата захар
е концентрат, който действа като отрова на организма, защото във фабриката сокът от захарното цвекло е бил в съприкосновение с негасена вар и серен диоксид.

Твърдосварените яйца са трудни за смилане, а за децата са безотговорно висок белтъчен концентрат.

Студеното и мазно печено месо става на буца в празния стомах и е като шок за черния дроб.

Да видим сега алтернативите:
Пълнозърнест хляб -- можете да го набавите от щанда за биопродукти или да си го опечете сами, както ние правим.

Прясното мляко -- можете да го взимате от собственици на крави или кози.

Ябълки -- винаги може да се намери някоя изоставена ябълка, било в парка, в планината или в безстопанствен двор. Оберете я и й благодарете.

Медът -- намерете честен почтен пчелар и купувайте само от него. Има такива хора, просто ги потърсете...

# 140
  • Мнения: 46 535
... Moже да купиш прекрасни на вид плодове от сергия, над която продавача цял ден е псувал и викал. И те ще донесат вреда не полза, на този, който ги яде ...

Нищо не сме купували, когато бях малка и се появихапроблемите ми с очите и зъбите, всичко се произвеждаше на село  Peace

А ти от къде си сигурен, че дядото на кравата не й тегли по една от време на време  Thinking

Извън темата, кажи за яйцата, че ми стана интересно, кога захранихте малкия с яйце?

# 141
  • Мнения: 1 161
... Moже да купиш прекрасни на вид плодове от сергия, над която продавача цял ден е псувал и викал. И те ще донесат вреда не полза, на този, който ги яде ...

Нищо не сме купували, когато бях малка и се появихапроблемите ми с очите и зъбите, всичко се произвеждаше на село  Peace

А ти от къде си сигурен, че дядото на кравата не й тегли по една от време на време  Thinking

Извън темата, кажи за яйцата, че ми стана интересно, кога захранихте малкия с яйце?
Той не го иска, никакви животински продукти не иска. За сега ги замества с Млякото на Мама (по-добра марка няма) Party

# 142
  • Мнения: 1 161
Храненето- е свещен акт, от него зависи здравословното състояние на организма. Храненето не е само физически процес, но и духовен. Когато човек се научи да яде правилно и да си избира съответна храна, той е научил вече законите на физическия свят, които постепенно ще приложи и към своя вътрешен живот.

Много неща зависят от яденето. Знае ли как да яде, човек е разрешил една от най-важните задачи на своя живот. Ще ядеш само когато си гладен. Ако не си гладен, ще постиш. Ако хората се подчинят на този вътрешен инстинкт, ще бъдат по-здрави. Начинът, по който човек яде, определя какъв е той в умствено и в духовно отношение. Правилно хранене е това, в което взимат участие и мисълта, и чувствата.

Човек трябва да яде и да мисли за храната, която приема, както и за храносмилането. Ако не мисли, той се натъква на различни болести. Виждате, че един човек се храни, но в това време мисълта му е заета с други неща, не мисли за храната, която приема, не благодари за благото, което му се дава в момента. Яжте и мислете за това, което ядете, и благодарете. Разумният свят следи човека как се храни. Ако яде бавно, дъвче добре, благодари, те му помагат във всички работи. Ако човек не може да разбере смисъла на храненето, на дишането и на мисленето, животът сам по себе си ще остане неразбран.

Човек трябва съзнателно да се храни. Като яде, той трябва да благодари за храната, която му е дадена. Растенията, плодовете, животните се жертвуват за хората, които трябва да благодарят за това. Ако не благодарят, малко се ползуват. Тогава страданията на растенията и животните са по-големи и хората трябва да изкупуват тези жертви. Как се изкупува жертвата на растенията и животните? Чрез работа. Помнете: храненето се основава на закона на любовта. Ако употребяваш храна, която не обичаш, ти не можеш да се ползуваш от нея. Всяка храна крие в себе си живот, който може да се използува, само ако обичаш тая храна. Не мисли, че храната внася силата. Тя е само проводник на живота, който дава сила на човека. Ако обичаш живота, който е скрит в храната, всички клетки ще се отворят за него и ще го приемат. Ако не обичаш известна храна, ти не обичаш и живота в нея. Храната ще влезе и излезе от клетките ти, без да приемат те живота, който се съдържа в нея. Това значи да ядеш, без да се ползуваш от храната, която приемаш. Има един закон, на който се основава правилното хранене. И ако човек спазва този закон, той ще може да се ползува от храната, която употребява. Този закон гласи: човек може всичко да яде, но ако яде с любов, съзнателно.

Никога не яж, ако нямаш разположение. Не яж, ако си гневен. Храната е жива и тия частици, след като влязат в организма с благодарност, те ще го обновят. Яденето е една велика работа и затова ще седнеш, но не надве-натри да се наядеш, полека, без бързане, малко ще хапнеш, с благодарност, ще спреш на най-сладката хапка; да се усеща една лекота в стомаха.
Когато яде, човек трябва да бъде разположен, да седне пред трапезата тих и спокоен и да яде бавно, да дъвче храната си добре. Това може да продължава 40 минути, ако може и цял час — няма защо да се бърза.

Имате някакъв плод. Круша например. Не почвайте веднага да я ядете. Спрете се, разгледайте я, помислете си малко за нея, нека се зароди към този плод любов у вас. Вижте какво е написано в нея. Всеки плод е едно написано писмо от невидимия свят. Върху този плод са падали слънчевите лъчи.

След плодове никога не пий нито студена, нито топла вода. Преди ядене може да пиеш вода, но веднага след ядене не се позволява.

Умният човек сам избира храната си и ще яде такава храна, която да му помогне да развие известни качества. Умният ще яде от тия плодове, които са необходими за неговата интелигентност, да я усили, да я развият още повече. Някой иска да стане красив, изящен, деликатен, нека яде от най-хубавите ябълки. Който иска да стане интелигентен и разумен, да яде круши — с правилна крушообразна красива форма, с хубав жълт цвят, а не от валчестите с груба месеста част. Който иска да поправи бъбреците си, да яде бял боб. Слаби ли са очите ви, яжте леща, но не говоря за болни очи, но за здрави и като се яде леща, ще се поддържа здравето. По малко ще ядете от гулиите, зелето, лещата, боба, плодовете, за да поддържате здравословното си състояние. В понеделник човек ще яде такива храни, които ще развиват неговото въображение. Във вторник ще яде храни, които ще му дадат енергия. В сряда ще яде храни, които ще развият неговата интелигентност, в четвъртък ще яде храни, които ще усилят вярата му, ще поддържат неговото достойнство и достолепие. Ако човек не може да си подбере нужната храна, образува се мускулно натрупване, а красотата е мускулна тъкан, в която мускулите са хубаво съчетани, с голяма пластичност, с израз, с лице, по което може да се чете. Красиво лице е това, по което Бог пише, а грозно — по което човек пише и задрасква.

Учителя Петър Дънов

# 143
  • Мнения: 2 761
Людмил,а хляба в глинен съд ли го пе4ете?Може би и в пещ?В пещ наистина става много вкусен,но за съжаление не всеки може да си го прави така.
6те се радвам да сподели6 някоя рецептта за дома6ен хляб,предполагам с дома6ен квас,а не с мая.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 18:28 от Omega

# 144
  • Мнения: 1 161
Людмил,а хляба в глинен съд ли го пе4ете?Може би и в пещ?В пещ наистина става много вкусен,но за съжаление не всеки може да си го прави така.
6те се радвам да сподели6 някоя рецептта за дома6ен хляб,предполагам с дома6ен квас,а не с мая.
Виж за това трябва да питаш Мирена, тя е хлебаря у дома. Но мога да ти разкажа как го правим:

Смилат се царевица, ръж, просо и пшеница с ето такава мелничка.
После се смила голосеменен овес в друга мелничка, която го прави на овесени ядки. С тях накрая се поръсва питката.

Хляба се замесва с квас, в краен случай със сода и домашен ябълков оцет. Пече се в сач или в тавичка, на дърва или ток, в зависимост от сезона. Когато се опече изглежда ето така. Изработката му струва два пъти по-евтино от купешкия, а по качества го превъзхожда многократно. Много засища и е 10 пъти по траен. Тук пазим една питка, правена преди 6 месеца. Изсъхнала е но няма и петънце мухъл.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 20:43 от Ludmil

# 145
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
хляба изглежда страхотно...от къде такава мелничка мога да си взема ?

# 146
  • Мнения: 1 161
хляба изглежда страхотно...от къде такава мелничка мога да си взема ?
За моя изненада се оказа, че Shcnitzer са австралийска фирма. А аз мислех че е немска. Писах им е-майл с въпрос къде се продават мелниците им в Европа. Моята е донесена от Америка. Имаше и електрически вариант, но предпочетох ръчна -- така хем си правиш упражнения за мускулите, хем мелиш  Party Може да се наглася колко едро да мели, днес например смелих царевица на едро и направихме качамак. От току-що смляното жито се носи едно ухание на нива, на зрели жита, което го няма при бялото брашно от магазина. Може би защото изветрява, не знам. Но хлябът от прясно смлени зърна е различен, като вкус и като усещане. По-груб е, защото има и трици, парченца от царевица. Това е чудесна четка за червата, с такъв хляб не можеш да имаш нередовен стомах...

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 22:12 от Ludmil

# 147
  • Мнения: 2 652
..... днес например смелих царевица на едро и направихме качамак. От току-що смляното жито се носи едно ухание на нива, на зрели жита, което го няма при бялото брашно от магазина.

Ах колко вкусно си го написал..

# 148
  • София
  • Мнения: 6 999
... Изсъхнала е но няма и петънце мухъл.

Това ми напомня картофите на Макдоналдс и те след 6 месеца стоене са сухи, но без мухъл... Или вашият хляб има проблем или картофите са много еко  newsm78

За съжаление повечето от нас, които живеем в града нямаме вашите възможности и време да си приготвяме храната по такъв начин.  Sad

# 149
  • Мнения: 1 161
..... днес например смелих царевица на едро и направихме качамак. От току-що смляното жито се носи едно ухание на нива, на зрели жита, което го няма при бялото брашно от магазина.

Ах колко вкусно си го написал..
наистина така е, не е заради рекламата... Веднъж опиташ ли такава питка намираш и време и начин и всичко за да си го приготвяш, не можеш вече да се върнеш към белия дунапрен в магазина, който минава за хляб...

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 21:52 от Ludmil

# 150
  • Мнения: 1 161
... Изсъхнала е но няма и петънце мухъл.

Това ми напомня картофите на Макдоналдс и те след 6 месеца стоене са сухи, но без мухъл... Или вашият хляб има проблем или картофите са много еко  newsm78

За съжаление повечето от нас, които живеем в града нямаме вашите възможности и време да си приготвяме храната по такъв начин.  Sad
Нямаш представа колко бързо се прави такава питка - Замесва се за 10-на минути и се пече 20-на минути (на тук), докато се свари супата за обяд. Мирена прави малки питки, за да има пресен хляб и за да стават бързо.

Да се върнем на зъбите -- когато зърната се смелят непосредствено преди омесването на хляба се запазват ценните им съставки. Това се практикува във всички примитивни нации (онези с идеалните зъби  moresmile) -- суровините се приготвят непосредствено преди яденето, нямат фризери, чували с брашно и т.н.

А  при индустриалния хляб минават седмици преди да се опече хляб от брашното и съставките му са отишли на кино --  окисляват се (като онази гъба горе). И, между другото, работих известно време в местния хлебозавод -- със сигурност знам, че в ръжения хляб всъщност има не повече от 15% ръж.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 22:08 от Ludmil

# 151
  • София
  • Мнения: 6 999
Ludmil, ама нали трябва да втаса, а брашното да се смели, а.... ?  newsm78
Не е толкова бърза тази работа.

Но определено домашния хляб няма общо с купения.

# 152
  • Мнения: 1 161
Ludmil, ама нали трябва да втаса, а брашното да се смели, а.... ?  newsm78
Не е толкова бърза тази работа.

Но определено домашния хляб няма общо с купения.
Хлябът е без мая и няма нужда от втасване. Престоява може би 20-на мин. на топло, ако е с квас, а когато е със сода и оцет се пече веднага.
За по-бързо може с електрическа мелничка. Но друго е ръчно -- можеш да му fiuuuuuu докато мелиш. Това е също част от тайната. Едно време жените много са пеели, и в кухнята и по жътва...  То е вид ритуал, магия. Песента придава благост на храната.

Ще взема да заснема едно приготвяне на питка, за да видите как става.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 22:14 от Ludmil

# 153
  • Мнения: 14 654
Песента придава благост на храната.
Знаех си!
А иначе с този така хубаво изглеждащ хляб, не се връщаме на проблемите със зъбите, а на проблемите на целия ни организъм, идващи от лошото хранене. Ето ти казваш, че и за редовен стомах е най- чудесното решение, вместо активия, което пък напомня колко много хора са болни от запек, само виж честите реклами на разхлабващи средства  Mr. Green

# 154
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Къде  и как съхранявате зърното без да мухлясва ? От къде го купувате ?

# 155
  • Мнения: 1 161
Песента придава благост на храната.
Знаех си!
А иначе с този така хубаво изглеждащ хляб, не се връщаме на проблемите със зъбите, а на проблемите на целия ни организъм, идващи от лошото хранене. Ето ти казваш, че и за редовен стомах е най- чудесното решение, вместо активия, което пък напомня колко много хора са болни от запек, само виж честите реклами на разхлабващи средства  Mr. Green
Във чисто тяло болести не виреят (това включва и зъбите), това се знае още от египетско време.

Преди 100-на години (виждал съм стар учебник по медицина) докторите са препоръчвали първо да се изчисти болният отвътре (да се измият червата от натрупани токсини с топла вода или билкова смес), предписвало се е слънцелечение, масаж, фрикции и чаааак тогава, ако няма подобрение се е минавало на лекарствата. После идва Рокфелер и задрасква всичко природно от учебниците, само хаповете оставя... защото от слънце, вода и билки пачка не се прави... но това е друга тема...

Последна редакция: вт, 04 дек 2007, 13:16 от Ludmil

# 156
  • Мнения: 1 161
Къде  и как съхранявате зърното без да мухлясва ? От къде го купувате ?
Царевицата я отглеждаме, житото го взимаме от фуражен магазин. В него има малки пакетчета с билки, които го предпазват от молци и други такива. Съхраняваме го в големи стъклени буркани с капачки на тъмно.

# 157
  • Мнения: 2 761
Питката изглежда много петитна.
Такава мелни4ка съм виждала тук,но електри4еска.Тази мели зърносто с някакъв камък...Сега не мога да се сетя как се казва то4но.Мисля оба4е,4е е от съ6тото естество,с което са си мляли зърното древните траки(тази година ходих на Перперикон и там видях подобно не6то).Сетих се-хромел се казва и мели зърното на трици!
Маята прави Ca и Mg в бра6ното неразтворими и неусвоими, а те са най-важните елемента за алкалния баланс.Един вид маята ограбва Ca и Mg и прави хляба киселинообразува6т.

Преди 100-на години (виждал съм стар учебник по медицина) докторите са препоръчвали първо да се изчисти болният отвътре (да се измият червата от натрупани токсини с топла вода или билкова смес), предписвало се е слънцелечение, масаж, фрикции и чаааак тогава, ако няма подобрение се е минавало на лекарствата.

Верно,и Дънов пи6е подобни не6та.
Другата книга,която е много ценна и го е събрала е:
http://www.book.store.bg/c/p-p/m-131/id-4355/dao-na-prochistvane … -daniyl-rijd.html"

Последна редакция: вт, 04 дек 2007, 10:57 от Omega

# 158
  • Мнения: 2 761
Другото много важно не6то за здрави зъби и кости е производството на вит.Д,което се осигурява от слънцето.Слън4евата недостатъ4ност е една от основните при4ини за хрони4ния недостиг на Ca.
Сега се се6там,4е на мен като малка са ми давали да пия рибено масло.Освен това като морско 4едо всяко лято съм на морето и си полу4авам дозата,при това без да блокирам достъпа на вит.Д посредством слънцеза6титни мазила(за ужас на мнозина).
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206211.msg4432483#msg4432483




# 159
  • София
  • Мнения: 748
Толкова се афектирах, че дори не изгледах до края филмчето, стигнах до обяснението с лимона и го спрях.. Смятам, че филмът е много аматьорски и едностранчив, направен от човек, който няма широк поглед върху нещата. Първо, зъболекарят извършва 2 основни дейности- да профилактира и да лекува, а не само да рови дупки и да тъпче пломби. Друг е въпросът колко зъболекари наблягат върху профилактиката. Като най-лесен пример за профилактика ще посоча случай, в който вашият зъболекар ви обръща внимание на незадоволителното ниво на устната ви хигиена, особено в по-задните области на зъбните редици. Колко от вас ползват конец за зъби? Появата на кариес сама по себе си не се обуславя от един единствен фактор- приема на въглехидрати. Много зависи какви са те- рафинирани или не, ниско- или високомолекулни. За да се появи кариес е необходимо да са налице повече от 1 от следните фактори:
1. дефект в зъбната структура
2. прием на въглехидрати и техния вид
3. ниво на орална хигиена
3. фактора време
Появата на множествен кариес в ранна детска възраст е сериозно заболяване, основната причина за който се смята дефекта в емайловата структура.
Дядо ми може никога да не си е мил зъбите, но ако е ядял рафинирани въглехидрати 1 годишно и е имал здрав емайл може и да е бил без кариеси. Ядосвам се, че много хора се ловят на  уж компетентни разработки върху различни проблеми, а не се обръщат към професионалисти.

# 160
  • Мнения: 2 761
Ами дядо ти не си е мил зъбите,за сметка на това редовно е ядял 4есън и лук,който убиват вси4ката флора и фауна в устната кухина.
Моите зъби са здрави и  без да ползвам конци за зъби -не мисля да си разранявам венците с тях и ги смятам за изли6ни..

# 161
  • София
  • Мнения: 748
Ами дядо ти не си е мил зъбите,за сметка на това редовно е ядял 4есън и лук,който убиват вси4ката флора и фауна в устната кухина.
Моите зъби са здрави и  без да ползвам конци за зъби -не мисля да си разранявам венците с тях и ги смятам за изли6ни..
Ами,  научи се да ги ползваш правилно, за да не си разраняваш венците. Ако знаеше какви гадости излизат между зъбите, дори и перфектно да си си ги измил преди това нямаше да ги мислиш за излишни.

# 162
  • Мнения: 2 761
Както ве4е писах,аз проблеми със зъбите нямам.Така 4е не мисля да инвестирам в разни кон4ета,след като явно досега добре се спрявам с 4етката.
Освен това,за да излизат гадости,явно има не6то,което ти яде6,а аз-не.

# 163
  • Мнения: 1 161
Толкова се афектирах, че дори не изгледах до края филмчето, стигнах до обяснението с лимона и го спрях.. Смятам, че филмът е много аматьорски и едностранчив, направен от човек, който няма широк поглед върху нещата. Първо, зъболекарят извършва 2 основни дейности- да профилактира и да лекува, а не само да рови дупки и да тъпче пломби. Друг е въпросът колко зъболекари наблягат върху профилактиката. Като най-лесен пример за профилактика ще посоча случай, в който вашият зъболекар ви обръща внимание на незадоволителното ниво на устната ви хигиена, особено в по-задните области на зъбните редици. Колко от вас ползват конец за зъби? Появата на кариес сама по себе си не се обуславя от един единствен фактор- приема на въглехидрати. Много зависи какви са те- рафинирани или не, ниско- или високомолекулни. За да се появи кариес е необходимо да са налице повече от 1 от следните фактори:
1. дефект в зъбната структура
2. прием на въглехидрати и техния вид
3. ниво на орална хигиена
3. фактора време
Появата на множествен кариес в ранна детска възраст е сериозно заболяване, основната причина за който се смята дефекта в емайловата структура.
Дядо ми може никога да не си е мил зъбите, но ако е ядял рафинирани въглехидрати 1 годишно и е имал здрав емайл може и да е бил без кариеси. Ядосвам се, че много хора се ловят на  уж компетентни разработки върху различни проблеми, а не се обръщат към професионалисти.
Този филм е базиран на изследванията на д-р. Прайс. За вас преведох и краткото филмче, което представя работата му. Той говори за съвсем друг вид здрави зъби -- зъби, които без никаква поддръжка и профилактики остават идеални до дълбока старост. Независимо от храненето и климата.

 Професионалиста не лекува зъби. Аз съм ходил над десетки пъти на зъболекар, но нито един зъб не ми е излекуван досега... Зъболекаря не премахва първопричината.

Идва болен човек при доктора -- драсват му рецептата и го пращат обратно в къщи. Без да му кажат как да се храни, кога да се храни, как да съчетава правилно храната. Нито ще му кажат, как да се справи с негативните емоции в себе си. Те просто отлагат проблема... Защо? Защото

ЗДРАВИЯТ ПАЦИЕНТ Е НЕПЕЧЕЛИВШ КЛИЕНТ

Кой зъболекар има сметка всичките му пациенти да носят до края на живота си идеални зъби, като онези "диваците" на д-р. Уестън Прайс?

# 164
  • Мнения: 14 654
1. дефект в зъбната структура
2. прием на въглехидрати и техния вид
3. ниво на орална хигиена
3. фактора време
Това никой не го отрича, не се коси. Тук се води диалог най- вече върху трета точка и не само за въглехидратите, а по- общо. Също така никой не се отрекъл от посещение при зъболекар, споко- няма да останете без хляб  Mr. Green

# 165
  • Мнения: 545
ludmil,

диваците са носили здрави зъби до края на живота си, поради две причини:

1) развалени зъби са означавали по-бърза смърт
2) и без това са умирали млади Simple Smile

еди
ПС не се шегувам.

# 166
  • Мнения: 1 161
ludmil,

диваците са носили здрави зъби до края на живота си, поради две причини:

1) развалени зъби са означавали по-бърза смърт
2) и без това са умирали млади Simple Smile

еди
ПС не се шегувам.
Не е съвсем така. При пътуванията си в Австралия, Уестън Прайс изследва над 200 черепа от пред-колумбийската епоха. И открива че всички са с идеални зъби.  Ако не се лъжа от 200 броя, намира един с кариес. Не споменава колко млади са били, но със сигурност не са умрели от развалени зъби...


Във музеите във Сидни и Канбера той изследва доста от черепите, с които разполагат и също намира, че са с идеални зъби:

Вижте, може да послужи в зъболекраски кабинет за модел.

# 167
  • Мнения: 545
людмил, не е редно и почтено да се сравняват така грубо нещата, това искам да кажа Simple Smile

не може да хванеш две парчета и да се опитваш да ги третираш с еднакви критерии, или да правиш толкова груб сравнителен анализ.

еди.
ПС в доста скелети на антични хорица са били открити най-различни проблеми, пряко свързани с кофти хранене или направо глад. Има и нещо друго, нарича се естествен отбор. При 'белите' той не функционира точно както би трябвало, от известно време насам. този отбор работи просто - болните измират и за това ги няма. а черепи не остават, защото са изпапкани.


но удряме на филсофски спор -исках само да дам ясен пример, че не бива да се правят кардинални изводи с лека ръка.
в случая, има по-тривиални (възможни) обяснения, ако просто се съобразим с някои разлики между начина на живот.

ПС/2 факт, не мога да публиквам снимка на изпапкан череп. от мултимедийна гледна точка печелиш. може ли да махнем черепите че все пак сме в мамешки сайт...

Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 23:22 от T3-M4

# 168
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
прав е Еди ...тези хора са живеели много по- малко от нас ... 60 - тина години ... освен това много от тях са умирали от болести свързани с хигиената, за Европа говоря .... диваците са изяждани от други диваци или зверове, умирали в битки , от глад и кой знае още от какво

# 169
  • Мнения: 1 161
Мисля си, вместо да сипват повсеместно флуор във водата и да казват, че се "грижат" за зъбите на децата ни, правителството трябва да премахне причините за гниенето на зъбите им. Като започне от храната... Вижте тази статия http://www.gorichka.bg/index.php?p=42&l=1&id=455

# 170
  • Мнения: 2 652
Мисля си, вместо да сипват повсеместно флуор във водата и да казват, че се "грижат" за зъбите на децата ни, правителството трябва да премахне причините за гниенето на зъбите им. Като започне от храната... Вижте тази статия http://www.gorichka.bg/index.php?p=42&l=1&id=455

Да, не стига, че храните са пълни с боклуци, ами и флуор сега за десерт ще ни сервират! Петицията против добавянето на флуор в питейната (забележете) вода е в подписа ми.

# 171
  • Мнения: 1 161
Истинската причина за кариеса - част 2

Ето превода на втората част от лекцията: http://video.google.com/videoplay?docid=2677498361551032529&hl=en

# 172
# 173
  • Мнения: 1 161
третата част също е преведена, не ми остава време обаче да сложа субтитрите  Confused

# 174
  • Мнения: 2 652
Людмил, много благодаря и аз. Чакам третата част с нетърпение.

# 175
  • Мнения: 1 161
Вижте тези документални материали базирани на трудът на д-р. Уестън Прайс:


Запознаване с работата на д-р. Уестън Прайс
Лекция "Причина за кариеса"
Лекция "Изследванията на д-р Прайс."
Лекция "Как да излекуваме карисеса"
Nutrition and Physical Degeneration

Последна редакция: сб, 23 фев 2008, 09:26 от Ludmil

# 176
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мерси, Людмил.  Simple Smile
Интересно е, признавам си и е много близко до ума..., но човечеството върви напред с всикчите му плюсове и минуси..., не се връща към дивачеството... И какво правим тогаз?

# 177
  • Мнения: 1 161
Мерси, Людмил.  Simple Smile
Интересно е, признавам си и е много близко до ума..., но човечеството върви напред с всикчите му плюсове и минуси..., не се връща към дивачеството... И какво правим тогаз?
Toва, което правим в момента -- плащаме много висока цена.

По-точно, плащат я децата ни. Ние имахме шанс да поживеем в свят без чалга, насилие, порнография, ментета, кока-кола и чипс, в един отминал свят с чисти и свободни черноморски плажове, с хубави паркове и планини, с малко кокетни къщички, свят със сигурност и без страх, с умерен климат. Но те няма да имат този шанс. Ние имахме избор. А те -- не. Затова, нека поне да направим този малък жест към тях -- да ги научим на здраве, да им покажем как да излекуват собствения си свят.

# 178
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

да, живяхме "по-чисто". Но и ние нямахме избор, така да се каже...

да ги научим на здраве, да им покажем как да излекуват собствения си свят.

ще ги помислят за еретици  Rolling Eyes

# 179
  • Мнения: 163
Обръщам се към всички родители от градовете Пловдив, Асеновград, Варна, Шумен, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Севлиево, а от 2008 и в Дряново, където се провежда профилактика на детския кариес чрез флуорирано мляко в детските ясли и градини.

Цитат на:  JuliaP в събота, 23 февруари 2008, 10:25

http://www.vlastta.com/misc_1_1.php?id=1617  Една статия на журналиста Слав Велев

"....Мили родители и граждани на Варна поне се радвайте, че все още не са започнали да дават на децата ви транквиланти, както практикуват в някой от софийските детски градини."
  Като заключение мога да кажа, че повечето по веригата на властта се опитват да ни внушат точно това последно изречение от статията. Опитват се да ни откажат от каквато и да е гражданска позиция и борба по наболелия въпрос за здравето на нашите деца. Питам Ви, така ли искате всичко да си остане? Или да доведем нещата до край, без значение на кой, колко му е политически или икономически неизгодно!!!
  За пореден път публично ни обвиняват в икономически интереси и болните им мозъци не могат да си представят реалност като тази,  да отделиш безвъзмездно от личното си време в преследване на истината, за благото на всички, не могат да си представят и че родителите са се организирали да съберат средства за изпечатването на информационните брошури на Комитета, защото пак от опит знаят колко много пари са нужни за това. Нямам думи...
Ако нещата вървят по тяхному, може да четем и това:
Мили родители и граждани на Варна, поне се радвайте, че все още не са уморили децата ви, поне все още . . . !!!

Нещата са в нашите ръце, ние творим реалността, иска се само категорична позиция и действия !!!

Призовавам всички, които не са съгласни на децата им да се прави масово експериментално лечение на кариеса при липса на индивидуален подход към пациента, категорично да го заявят чрез декларация за отказ от "Програма за профилактика на кариеса чрез флуорирано мляко" до директорките на съответните детски заведения или да се свържат с Инициативен комитет на родители и граждани - Варна, на roditeli_varna@abv.bg

Нека този отказ, бъде отказ от насилственото включване в програмата и обявление срещу безконтролността и ничията отговорност.
Нека ни чуят, дори и да не им се иска.

# 180
  • Мнения: 1 161
Ето още едно потвърждение, че приказките за сладкото и за бактериите, които се хранят с него и развалят зъбите е МИТ:
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=10&id=14647

# 181
  • Мнения: 19 315
Записвам се да про4ета темата.

# 182
  • Мнения: 46 535
Ето още едно потвърждение, че приказките за сладкото и за бактериите, които се хранят с него и развалят зъбите е МИТ:
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=10&id=14647

"Много добре е известно, че пълните деца, по принцип, се хранят с повече сладки лакомства."

Ако само това им е връзката, много неубеждаващо ми звучи. От личен опит и наблюдение сред познати, килата идват от тестено и бързи закуски, сладкото не е толкова определящо.

# 183
  • Мнения: 1 161
Записвам се да про4ета темата.
Изгледа ли лекциите за кариеса?

# 184
  • Мнения: 7 803
Ето още едно потвърждение, че приказките за сладкото и за бактериите, които се хранят с него и развалят зъбите е МИТ:
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=10&id=14647

"Много добре е известно, че пълните деца, по принцип, се хранят с повече сладки лакомства."

Ако само това им е връзката, много неубеждаващо ми звучи. От личен опит и наблюдение сред познати, килата идват от тестено и бързи закуски, сладкото не е толкова определящо.
м да, пържено, мазно ......... от опит с много близък, с доста кила над нормата, но не близва сладко под каквато и да е форма, даже и плодове не яде и няма нито един кариес, на 43 години е

# 185
  • Мнения: 163
Ето още едно потвърждение, че приказките за сладкото и за бактериите, които се хранят с него и развалят зъбите е МИТ:
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=10&id=14647

Отново разглеждат човека само като зъби!

Не се подвеждайте!
Клетъчният глад и излишното тегло могат да вървят ръка за ръка, точно заради празните калории на рафинираните въглехидрати: бяла захар, бяло брашно, нишесте и т.н.

Възможно е зад това изследване да стоят интересите на някоя захарна фабрика или някой от въглехидратната промишленост.

Отново няма сведения за общото здраве на изследваните.

# 186
  • Мнения: 1 947
...
За тези, които отдават значение на правилното хранене ще предложа една таблица с най-здравословното комбиниране на храните:
...
Отпечатайте я, окачете я на видно място в кухнята и нека тя ви стане кухненският наставник. По-нататък ще публикувам и подробна таблица с комбинацията на продуктите.
Людмиле, аз благодаря за тази табличка и те моля да покажеш подробната, ако е готова вече.  Hug
И да попитам - това по принципите на разделно хранене ли е или е просто здравословно?

# 187
  • Мнения: 1 161
...
За тези, които отдават значение на правилното хранене ще предложа една таблица с най-здравословното комбиниране на храните:
...
Отпечатайте я, окачете я на видно място в кухнята и нека тя ви стане кухненският наставник. По-нататък ще публикувам и подробна таблица с комбинацията на продуктите.
Людмиле, аз благодаря за тази табличка и те моля да покажеш подробната, ако е готова вече.  Hug
И да попитам - това по принципите на разделно хранене ли е или е просто здравословно?
По-скоро здравословно.

# 188
  • Мнения: 5 500
Людмиле, от къде вземаш този квас?
Аз защо си купих машина за хляб Rolling Eyesосвен да меся в нея само тестото без втасва.
Обаче гледах отчасти филмите на Прайс, няма начин просто да ям или давам на детето черен дроб от моруна, костен мозък и ферментирала риба Sick
За таблицата и аз чакам, въпреки, че са ми известни принципите горе-долу.
Хляб пека, брашното вземам от мелница, типово и бяло, от там също трици, задължително без подобрители. Не ми се купува от магазина, в началото ползвах Техра, хляба ставаше въздушен и твърд на следващия ден.
Мляко ми носят овче, козе, биволско, заксвасвам с закваската на ЕлБиБулгарикум. Може и краве, но аз не го искам.
Сирене и кашкавал от магазина. Лакрима-Пазарджик до сега най се доближава до истинския вкус на кашкавала.
Домати и краставици Био органик.
Зехтин.
Краве масло.
Лятото домашни плодове и зеленчуци,
повече от това не мога да направя за съжаление, като няма от магазина.

# 189
  • Мнения: 1 161
Людмиле, от къде вземаш този квас?
Аз защо си купих машина за хляб Rolling Eyesосвен да меся в нея само тестото без втасва.
Обаче гледах отчасти филмите на Прайс, няма начин просто да ям или давам на детето черен дроб от моруна, костен мозък и ферментирала риба Sick
За таблицата и аз чакам, въпреки, че са ми известни принципите горе-долу.
Хляб пека, брашното вземам от мелница, типово и бяло, от там също трици, задължително без подобрители. Не ми се купува от магазина, в началото ползвах Техра, хляба ставаше въздушен и твърд на следващия ден.
Мляко ми носят овче, козе, биволско, заксвасвам с закваската на ЕлБиБулгарикум. Може и краве, но аз не го искам.
Сирене и кашкавал от магазина. Лакрима-Пазарджик до сега най се доближава до истинския вкус на кашкавала.
Домати и краставици Био органик.
Зехтин.
Краве масло.
Лятото домашни плодове и зеленчуци,
повече от това не мога да направя за съжаление, като няма от магазина.

Значи, аз имах навремето такава машина, ползвах я един месец и я върнах в магазина, не ми хареса.
За да е истински здравословен и вкусен хляба трябва житото да е смляно непосредствено преди направата му, по възможност с каменна мелница, и да се замеси на ръка. Още по-добре е ако се изпече и на огън.Така домакинята влага енергията си в него. Нашите хлебчета ги правим със смляна царевица, ръж, пшеница, вътре слагаме семки, подправки и то си става направо ястие...

Писах си с този, който е правил лекцията и той каза, че това с ферментиралите риби важи за определени нации. Иначе за нас има ленено масло, Омега-3 комплекс, масло от моруна, мандраджийско масло.
Мирена ползва за закваска старо тесто, което си вкисва естествено. Но трябва нея да питаш по-подробно.

Между другото, домашният хляб, който ние правим издържа по една седмица без да се развали. Ако щете вярвайте, имаме тук едно хлебче от нашите, на една година. Втвърдило се е като кирпич, но няма и петънце от мухал и следа от разваляне.

Последна редакция: чт, 12 юни 2008, 10:33 от Ludmil

# 190
  • Мнения: 1 947
   С такава закваска са вкусните немски хлябове - казват му Sauerteig (кисело тесто).
Не са бухнали и красиви, но са фантастични на вкус и само такива си купуваме, че в
хлебопроизводството не ме бива хич.

# 191
  • в сбъднатите мечти
  • Мнения: 278
Много интересна тема!

# 192
  • Мнения: 5 500
За да е истински здравословен и вкусен хляба трябва житото да е смляно непосредствено преди направата му, по възможност с каменна мелница, и да се замеси на ръка. Още по-добре е ако се изпече и на огън.Така домакинята влага енергията си в него. Нашите хлебчета ги правим със смляна царевица, ръж, пшеница, вътре слагаме семки, подправки и то си става направо ястие...

Значи, писах си с този, който е правил лекцията и той каза, че това с ферментиралите риби важи за определени нации. Иначе за нас има ленено масло, Омега-3 комплекс, масло от моруна, мандраджийско масло.
Мирена ползва за закваска старо тесто, което си вкисва естествено. Но трябва нея да питаш по-подробно.

Между другото, домашният хляб, който ние правим издържа по една седмица без да се развали. Ако щете вярвайте, имаме тук едно хлебче от нашите, на една година. Втвърдило се е като кирпич, но няма и петънце от мухал и следа от разваляне.
Абе моя в машината си става вкусен много, обаче как да измисля рецепта без мая там newsm78
Масло от моруна от къде? Ленено да не е онова дето му тече рекламата, текна ли маслото? Омега-3?
А, къде да я намеря Мирена да я питам Laughingи ако е от старо тесто, то от какво е направено?
Моята содена питка издържа цяла седмица без да мухляса, но е с мляко. Ще взема да пробвам без, но в какво да угася содата, за това ли ползвате оцета?

# 193
  • Мнения: 2 652
AFRODDITA, защо без мая? Виж това и си направи домашна мая.

# 194
  • Мнения: 1 161
За да е истински здравословен и вкусен хляба трябва житото да е смляно непосредствено преди направата му, по възможност с каменна мелница, и да се замеси на ръка. Още по-добре е ако се изпече и на огън.Така домакинята влага енергията си в него. Нашите хлебчета ги правим със смляна царевица, ръж, пшеница, вътре слагаме семки, подправки и то си става направо ястие...

Значи, писах си с този, който е правил лекцията и той каза, че това с ферментиралите риби важи за определени нации. Иначе за нас има ленено масло, Омега-3 комплекс, масло от моруна, мандраджийско масло.
Мирена ползва за закваска старо тесто, което си вкисва естествено. Но трябва нея да питаш по-подробно.

Между другото, домашният хляб, който ние правим издържа по една седмица без да се развали. Ако щете вярвайте, имаме тук едно хлебче от нашите, на една година. Втвърдило се е като кирпич, но няма и петънце от мухал и следа от разваляне.
Абе моя в машината си става вкусен много, обаче как да измисля рецепта без мая там newsm78
Масло от моруна от къде? Ленено да не е онова дето му тече рекламата, текна ли маслото? Омега-3?
А, къде да я намеря Мирена да я питам Laughingи ако е от старо тесто, то от какво е направено?
Моята содена питка издържа цяла седмица без да мухляса, но е с мляко. Ще взема да пробвам без, но в какво да угася содата, за това ли ползвате оцета?

Миренка на arbanasi@abv.bg ще я откриеш.
Ленено масло има всякакво, но трябва да се внимава -- ако е държано на топло и е в прозрачни бутилки губи качествата си. Мирена гаси содата с вкиснало кисело мляко. Но по-добре нея питай за подробностите.

# 195
  • София
  • Мнения: 5 192
Людмил, стоматоложката, дето е против флуорирането ти е почитател, както и на младия американец от филмчетата!

# 196
  • Мнения: 352
Записвам се да следя темата.Всичко изчетох.
Благодаря!     bouquet

# 197
  • Мнения: 1 161
Людмил, стоматоложката, дето е против флуорирането ти е почитател, както и на младия американец от филмчетата!
От разговора ми с няколко стоматолози разбрах, че в медицинското училище не ги учат за начина на лекуване на зъбите с правилно хранене. Всъщност те въобще не предполагат че е възможно хората да запазват здрави зъбите си до края на живота си. Не правят и връзка между Омега-3 пълноценната храна и здравите зъби.

Книгата на Уестън Прайс трябва да бъде прочетена от всеки стоматолог. Да търсим начин да се преведе.

# 198
  • Мнения: 2 652
Людмил, стоматоложката, дето е против флуорирането ти е почитател, както и на младия американец от филмчетата!
От разговора ми с няколко стоматолози разбрах, че в медицинското училище не ги учат за начина на лекуване на зъбите с правилно хранене. Всъщност те въобще не предполагат че е възможно хората да запазват здрави зъбите си до края на живота си. Не правят и връзка между Омега-3 пълноценната храна и здравите зъби.


Не само стоматолозите не ги учат, а всички доктори изобщо. Храненето е в основата на всичко, т.е. пълноценното хранене е = на добре действаща имунна система.

# 199
  • Мнения: 1 161
Людмил, стоматоложката, дето е против флуорирането ти е почитател, както и на младия американец от филмчетата!
От разговора ми с няколко стоматолози разбрах, че в медицинското училище не ги учат за начина на лекуване на зъбите с правилно хранене. Всъщност те въобще не предполагат че е възможно хората да запазват здрави зъбите си до края на живота си. Не правят и връзка между Омега-3 пълноценната храна и здравите зъби.


Не само стоматолозите не ги учат, а всички доктори изобщо. Храненето е в основата на всичко, т.е. пълноценното хранене е = на добре действаща имунна система.
Oтново опираме до старата максима:
ЗДРАВ ПАЦИЕНТ - НЕПЕЧЕЛИВШ КЛИЕНТ

# 200
  • У дома
  • Мнения: 1 741
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт