В какво жилище живеете

  • 7 560
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Кажете в какво жилище живеете от гледна точка на материала от който е изградено. Споделете какви са предимствата му или недостатъците спрямо другите материали. Може ли да се каже например че панелните жилища имат някакво предимство пред тухлата. Аз не се сещам вие ако знаете... Много ми е интересно например дали има някои от вас които живеят в дървена къща тип "американска". Дали намирате разлика в старото комунистическо тухлено строителство и новото сегашно тухлено строителство. Уж са все тухли ама има разлика от едните тухли до другите. Затова съм ги дал като различни опции. Кирпича не съм го дал като възможност макар че баща ми на село живее в кипричена къща и е много добре даже като топлоизолация ама не вярвам някои от вас да живеят в кирпичени къщи все още Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 2 952
Хубаво си дал опции и ...
А ти къде живееш, какви коментари имаш по темата - ако само статистиката те интересува, знаеш, че форума не е представителна извадка, а трябва да се обърнеш към НСИ.
Искам да кажа, че не разбирам каква ти е целта - насочи ни  Wink

# 2
  • Мнения: 212
Хубаво си дал опции и ...
А ти къде живееш, какви коментари имаш по темата - ако само статистиката те интересува, знаеш, че форума не е представителна извадка, а трябва да се обърнеш към НСИ.
Искам да кажа, че не разбирам каква ти е целта - насочи ни  Wink
Не ме интересува статистика и не правя извадки. Просто сега се преместих в тухлено жилище (стара тухла), а досега живеех в панел. Все още не мога да усетя разликата между тухлата и панела и защо тухлата е така предпочитана като материал за изграждане на жилища. От друга страна има доста материали от които човек може да си направи жилището не е само тухла на тоя свят. Тази тема може да е полезна на хора които сега си правят новото жилище. Към кой материал да се насочат. Някои може да имат избор и ние тук с коментарите си да ги насочим към най-добрия материал. Аз например много искам да живея в дървена къща защото по-добър изолатор от дървото няма. Освен това ми е интересно има ли хора които живеят още в панели и добре ли са в тези жилища или мислят скоро да се махат от тях...

# 3
  • London, baby
  • Мнения: 800
Аз живея в къща - тип несебърските, дървена...няма нищо по-хубаво от това да живееш с къща  Heart Eyes А иначе като съм на квартира живея в панелка, ужасно е просто.. всичко се чува, много влага, единственият + е , че имам вътрешна и външна изолазия и зимата е много топло Simple Smile Борис, честито Ви жилище   bouquet

# 4
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
Сега се нанасяме в нов апартамент , тухла е , но още нищо не мога да кажа , дано да нямаме оплаквания.Живяла съм в апартамент от тухлена кооперация към момента на 32-33г , жилището е на родителите ми.Там минуси не виждам.Докато бях студентка 6 год. съм живяла и в панел - УЖАССС!Панелът за мен е като картон , всичко се чува , на външните стени имаше влага ,съответно и мухъл и изстиваше бързичко...Това е от мен.

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Панелката е класика  Mr. Green Имам направена шумоизолация, топлоизолации всички възможни, пълно саниране и нито се чува нещо, нито пък има мухъл някъде или пък влага. Бих се преместила само в къща с двор, като материалът, от който е построена не ми е важен, ако не ме устройва - правя си подобренията както искам.  Родителите ми живеят в старо тухлено жилище без шумоизолация и как се чува всичко от съседите ... ама буквално можеш да чуеш за какво точно си говорят или за какво се карат. 
Проблемът на старите жилища е, че хората масово не ги поддържат по различни причини. А всичко си изисква съответната поддръжка. Ако не я правиш - започва да е руши. Виждала съм жилища в безобразно състояние както панелни, така и тухлени. Виждала съм и много некачествено ново строителство, супер маломерно, където е икономисано от всичко възможно като материали. На една позната, която живее в къща тип "американска" започнаха да се напукват стените на готовите конструкции и тя е в ужас от това. Може би не всички са такива, просто тя да е имала лош късмет. Имам и друга позната, която напусна страхотна нова тухлена къща и си построи дървена, но от тези с големите кръгли трупи, с които строят къщи в Сибир, простете невежеството, ама не знам как се наричат. Та тя твърди, че по-хубаво и топло жилище от това не е имала Simple Smile
Според мен няма голяма разлика материалът. Важно е строителят да не си е оставил ръцете и да не е правил прекалени икономии.  Всеки дом изисква грижа и ако стопаните го поддържат както трябва, ще бъде комфортно и ще изглежда добре. Съседите обаче са друга тема ...

Последна редакция: нд, 09 сеп 2007, 00:30 от Unknown_lady

# 6
  • Мнения: 459
Живеем в панел и искам НЖК.
Толкова много влага и мухъл имаме, че гледам как мебелите скоро ще си заминат.

# 7
  • Мнения: 2 211
Ново строителство - тухла. Излезе некачествено и се скапахме от ремонти, направо го построихме отново. Сега ще го сменяме пак за ново строителство от доказано добра фирма - "Филто С". Както се казва, опитите продължават.

# 8
  • Мнения: 4 916
ЕПК - не съм наясно в коя от изброените от автора опции попадам. Доволна съм.

# 9
  • Мнения: 8 999
И двамата с мъжа ми сме отраснали в стари тухлени жилища от малките тухлички, не четворки /строеж 40-42 г./ - мнооого беше прекрасно дори. Не мисля, че имаше нужда от каквато и да е шумо- или топлоизолация. Високи тавани, обширни стаи, малки антрета - какво повече му трябва на човек.
Преместихме се в ново строителство и таванът ни захлупи, буквално. Да не говорим за прословутото слягане на сградите /при нас все още продължава, а кооперацията е построена през 1995 г. - мазилката на стените непрекъснато се пропуква/, чува се всичко, дори и с модерна дограма, мисля, че топлоизолацията е направо нищожна. Издържахме 3 години и побягнахме.
Сега си купихме стара тухла /58 г./ - също от малки тухли, сложихме и ПВЦ дограма и мисля, че постигнахме съвършенството. Не смятам да слагаме изолация, за сега. Миналата зима /вярно, че беше много топла/, но четиристайно жилище отоплявахме с 1/3 капацитет на радиаторите.

# 10
  • Мнения: 3 360
Живяла съм и в панелен апартамент и в къща,а сега в тухлен апартамент.За сега последното е най-добро!В панела-студ,шум ,мухъл,много съседи CrazyВ къщата-външни стени и естествено по трудно отопляне зимата а и по -сериозна поддръжка се иска.Сега сме в тухлено жилище  с източно изложение и вътрешни стени и  съм мнооого доволна bowuu

# 11
  • Мнения: 7 201
Живеем в панел
Толкова много влага и мухъл имаме, че гледам как мебелите скоро ще си заминат.
CryИ ние в панел,при това краен-но поне си е наш!

# 12
  • Мнения: 5 178
Aз специално съм опитала екстрите на всичко Simple Smile

стара тухла, от 75 година, без забележки, но среден етаж, голям и некраен апартамент..Абе само североизточната кухня да беше с по-топло изложение ..И общите части вече са ужасни, то и повечето съседи са страшни мърльовци. Поне сега се сменят собственици все млади хора идват, дано нещата се подобрят
нова къща тухла, супер е, но всичко сам поддържаш.. с локално парно, но строена по времето когато изолацииета бяха лукс, но е компенсирано с тухлите (тухла и половина е зида, а външните 2)
Квартира от двата модела панелки - старите измазани отвън, ми добре е, но пак бързо изстива и мухъла на север е константа
Новия панел е ужаасен, (този дето е само с боичка вътре, нищо не е както трябва, при един проливен дъжд дори и вода тече от контактите
Сега сме в НС, качество средна убост, но е прекалено рано за реално мнение. Не ми хареса направата на мозайката, и сложихме гранитогрес на терасата. Абе новото си е ново, но зависи от качеството на изпълнение

# 13
  • Мнения: 1 893
Живеем в ЕПК и нямам забележки. Топло е, няма влага и най-вече е просторно. Преди няколко години се включихме в ново строителство-тухла, уж със същите квадрати като старото, но като го видях в готов вид   Sick А някои от хората, които се нанесоха, вече имат зеленясали вътрешни стени  #Crazy Сега го продаваме и ще търсим стара тухла.
А, имаме и къща, но това не е за мен  Stop Обаче малката изкарва лятото там с баба си и дядото си и е супер доволна-цял ден навън в огромен детски кът  Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 2 161
Стара класическа тухла -  дебели стени и добра шумоизилация . Доволна съм  Peace

# 15
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Стара класическа тухла, къща.

# 16
  • Мнения: 959
Средна по старост тухлена еднофамилна къща на 15г.Simple Smile
Сравнение с панел на мога да направя,защото никога не съм обитавала такова жилище.

# 17
  • Мнения: 459
Живеем в панел
Толкова много влага и мухъл имаме, че гледам как мебелите скоро ще си заминат.
CryИ ние в панел,при това краен-но поне си е наш!

Мда и нашия си е наш  Laughing , но този мухъл ще ме довърши. Мислим уж да променим положението, пък да видим.

# 18
  • Мнения: 5 393
Панелка.
Нямам мухъл.
Предимства пред тухлата-не се сещам.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 381
В панелно. Мухъл имаше само на едната тераса, която е остъклена. Това лято ремонтирахме. Но е квартира, та не ми пука много-много. Но мухълът много почна да мирише.  #Cussing out

# 20
  • София
  • Мнения: 1 951
Стара класическа тухла -  дебели стени и добра шумоизилация . Доволна съм  Peace
И ние така!

# 21
  • Мнения: 6 017
Стара класическа тухла

# 22
  • Мнения: 1 715
Стара класическа тухла, къща.
Peace

# 23
  • Мнения: 1 107
Стара класическа тухла
И аз така, но докога не знам....

# 24
  • Мнения: 6 461
Стара класическа тухла.


# 25
  • Мнения: X
... в стари тухлени жилища от малките тухлички, не четворки /строеж 40-42 г./ - мнооого беше прекрасно дори. Не мисля, че имаше нужда от каквато и да е шумо- или топлоизолация. Високи тавани, обширни стаи, малки антрета - какво повече му трябва на човек.


Ето в такова жилище жилище живея.Едно към едно.
Оплаквания нямам никакви.Няма шумо- и топлоизолация ,но и не смятам, че е нужна.

# 26
  • Мнения: 46 535
Панел '82 г.
Саниран. Изключително топъл, почти не ползваме отопление, няма влага и др. проблеми.

Живяла съм във всякакви жилища - къща, ЕПК, стар панел, нов панел, сталинска тухла и ново строителство.
Конкретно за шума - разлика няма, зависи основно от това на какви съседи ще попаднеш, от сталинкста тухла избягахме именно заради шума.
Влага имахме в сталинкста тухла и ЕПК-то, гардеробът ни беше целия в мухъл отзад  Sick

# 27
  • Мнения: 4 668
Живеем в ново тухлено жилище . С изолации и ТЕЦ !
Предимствата на новото според мен са , че общите части са много по - хубави , не мирише на старо и гадно и все пак всичко още е ново .
Сметките ни за отопление са по - ниски .
Няма хлебарки , за разлика от старата тухла , където имаше .

Недостатък - много се чуват съседите  Rolling Eyes .

Живяла съм и в панел , там други проблеми . За 2-3 лв. правеха проблем , когато трябва нещо да се подмени . В чудо се бяхме видяли  ooooh! всъщност в старите блокове все съм го имала този проблем .

# 28
  • София
  • Мнения: 607
В стара тухла, блокчето е строено през 50-те години. Външен апартамент сме - има мухъл, няма изолация, съседите са свадливи бабки на по 70-80 години. Покривът тече при всеки дъжд, а не дават пари за ремонт. Добре, че не сме на последния етаж. Верно - не се чува нищо от съседите, топло е. Но пък се борим с хлебарки.....

Сега си купихме ново строителство - ще видим как ще е.....

Израстнала съм в панел - южен апартамент, светло, без влага и мухъл, някакси уютно ми е в него. Сега само през отпуската си ходим, родителите ми живеят в него. Чува се всичко от съседите, ама съм свикнала и вече не ми прави впечатление.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 294
Топла социалистическа панелка  Laughing
Предимства пред другите - незнам  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 852
Топла социалистическа панелка  Laughing
Предимства пред другите - незнам  Mr. Green



 Peace Peace Laughing

# 31
  • Мнения: 1 897
Топла социалистическа панелка  Laughing
Предимства пред другите - незнам  Mr. Green

За едно предимство се сещам аз на соц.панелката-всички стени са стоманобетонни и при земетръс би трябвало да се 'държат добре'. Дано не се се налага да проверяваме обаче.

Иначе и  ние отскоро ще сме в НС.Ще видим как ще е.

# 32
  • Мнения: 934
Ново строителство, качествено, без забележки, чудесна гледка към Витоша.
Най-голямото му предимство е, че сме с локално отопление и нямам нищо общо с Топлофикация!

# 33
  • София
  • Мнения: 3 271
В ново тухлено, но предпочитам да съм в стара кооперация от 60-те години, тухлени - много по стабилни са, по топло държат в стаите, абе...

# 34
  • Мнения: 3 042
В тухлено жилище на почти 40 години живеем.

# 35
  • Мнения: 2 266
Трета опция.Много съм доволна.През зимата е топло.Съседи не се чуват.Няма влага,няма мухъл.

# 36
  • Мнения: 2 591
в панелка сме

# 37
  • Мнения: 461
Като пропуснем палатката по разбираеми причини, живяла съм във фургон, кирпичена къща с дървен гредоред, студентска панелка, тухлен апартамент без изолация и тухлена къща с изолация. Последното е най-доброто за в момента. Нито чувам, нито ме интересува какво става отвън.
Последното земетресение от Вранча съм го "проспала" благодарение на проектантката на къщата , която /лека й пръст/ беше възрастна рускиня и е проектирала бункери по времето на Втората световна война.
Поради земетръсната причина съм противник на варианта "американска" дървена къща въпреки, че трябва да призная - Ноевият ковчег е бил дървен  Twisted Evil
 

# 38
  • Мнения: 212
Гледам има отговорили че живеят в дървени къщи тип "американска". В Ст. Загора има една фирма която предлага изграждане на такива къщи. Много се бях запалил по едно време по такава къща. Дървените панели от които се изгражда изглеждат солидно и са с много добра изолация. Освен това дървото си е дърво - най-добрия материал за къща според мен и най-добър топлоизолатор. А и тези къщи имат отвън пластмасово покритие и буквално могат да се мият с макруч... Абе много ми е интересно как се живее в такава къща...
Никой не каза нищо и за ИТОНГ - по едно време бяха доста разпостранени тези тухли. Строят ли се още жилища от тях не знам...

# 39
  • Мнения: 500
Къща-стара,класическа. Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 609
Панел, но си мечтая за къща - тухлена. Praynig

# 41
  • Мнения: 1 671
Ново тухлено жилище.
Предимства - фамилно е.
Недостатък - първите пет години къщата "съхне", имам конденз и влага зиме.
Сега ще подхванем шестата година, ще видя как е.

# 42
  • Мнения: 3 356
Тухлена семейна кооперация.Според мен недомислена като строителство и разпределение.Ама на харизан кон-нали знаете.Както са могли свекитата ,така са строили.Имахме проблеми с мухъла.За сега се отървахме и приключваме с ремонта.Сложихме и изолация.Ще видим как ще е тази зима.За съседите не коментирам,че ще яхна метлата.

# 43
  • Мнения: 439
четвърта опция-винаги съм мислела,че в панелките се чува най-много,но сега мога да кажа,че тук е ужасно...но вече е късно,поне засега няма мърдане оттук

# 44
  • Мнения: 3 537
стара класическа тухла Mr. Green

# 45
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
В момента стара класическа тухла, в процес на очакване на  новата тухла  Mr. Green
Никога не съм живяла в панелки, с изключение на 4 години в студентски град - разлика има, по-студено е, стените винаги бяха студени, въпреки че парното беше на макс  Shocked чуваха се отгоре съседите ако се разскачат, легла скърцаха, чуваше се шуртенето на душа от банята, абе въобще купон  Mr. Green
Да не говорим, че хлебарките са най-свойствени за панелките, заради специфичната конструкция  Sick

Последна редакция: пт, 21 сеп 2007, 12:26 от Камамбер

# 46
  • Мнения: 367
Ново тухлено жилище.  Peace

# 47
  • Русе
  • Мнения: 2 354
в панелка

# 48
  • Мнения: 647
Панел.Засега ! Mr. Green

# 49
  • Мнения: 5 362
Стара класическа тухла Grinning

# 50
  • Мнения: 336
Панелка, от старите със замазка. Топъл, няма влага и мухъл, звук не се чува от съседите. Предимството на панела пред тухлата е именно металната армировка и монолитността на панела, което го прави по-устойчив на натоваране(срязване) при земетресения, ураганни ветрове и др.

# 51
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Сега в панел. В бъдеще - в дървена къща, не точно американска, по скоро възрожденска, но със съвременни материали.

# 52
  • Мнения: 83
В момента живея в стара тухлена къща, но няма ТЕЦ и е доста студено. Има камина и радиатори. Мухъл не съм виждала. Предишните 2 години живях в стара тухлена кооперация с ТЕЦ и беше доста топло, но пък като сменихме дървената дограма с пластмасова мухълът плъзна по най-невероятни места. Със съседите се чувахме идеално Simple Smile Преди това цял живот съм живяла в панелка с южни спални и хол и беше перфектно като отопление. При спряно парно температурата не падаше под 17-18 градуса. никога не е имало мухал. В скоро време се надявам да стане готов новият ни апартамент, който е с тухлени външни и междусъседски стени и преградни от  итонг. Всички ми казват, че е безумие да се пренесем преди пролетта, защото сме щели да умрем от студ, но пък от проба глава не боли  Sunglasses

# 53
  • Мнения: 891
Стара класическа тухла  Peace

# 54
  • Мнения: 712
В последните 20 години живея в жилището на родителите си, което е ЕПК и го водят по-добро от обикновения панел, но както много други неща, строени от войници пред уволнение, и тук не липсват проблеми. Че се чува, чува се, но наистина каквото и да е, иска се поддръжка.
Преди 3 години си купих апартамент ново строителство - тухла и до края на годината ще се пренеса там. Не знам дали ще е голяма разликата, освен, че тухлите са по-добър изолатор от панела и поетата топлина не се отдава толкова бързо.
Чувала съм, че има разлика в панел, правен преди 1975 и след това. По-старият бил по-дебел.

# 55
  • Мнения: 3 153
В стара тухла. Мисля, че е излишно да споделям предимствата, едва ли има някой, който не ги знае. Недостатъци-няма.

# 56
  • Мнения: 1 182
Панелка...

# 57
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Ново тухлено жилище.
Предимства - фамилно е.
Недостатък - първите пет години къщата "съхне", имам конденз и влага зиме.
Сега ще подхванем шестата година, ще видя как е.
И ние така,но мечтая за къща

# 58
# 59
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
трета опция

# 60
  • Мнения: 14 494
В стара тухла. Мисля, че е излишно да споделям предимствата, едва ли има някой, който не ги знае. Недостатъци-няма.

Peace
колкото до панела наистина зависи. живяла съм в панелно жилище и не сме имали никкави проблеми. имаше хлебарки, но такива винаги има където има тец. епк-тата пък са винаги много просторни и с хубаво разпределение. така бях харесала едно жилище като търсехме с мъжа ми....още го помня, само дето беше първи етаж и се отказахме.

# 61
  • Мнения: 534
В къща от тухли и камък

# 62
  • Мнения: 1 546
В добрата, стара панелка  Wink

# 63
# 64
  • София
  • Мнения: 981
В панелка на 14 години.Явно се води от новите.Няма влага и мухъл,няма хлебарки и не е студено.Мъжът ми мечтае да живее в къща,но аз не  Stop.

# 65
  • Мнения: 175
Новопостроена дървена норвежка къ6та  Grinning. Изолацията и е 40 см дебелина и е много топла, все пак тук има такива къ6ти строени преди пове4е от 2 века и хората си знаят работата. Надявам се БГ фирмите който се занимават с такова стройтелство да го правят с съ6тото ка4ество.

# 66
# 67
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Живеем в ново тухлено жилище,оплаквания освен от липсата на асансьор, нямам.

# 68
  • Мнения: 4 473
Няма (или аз не виждам) опция: ЕПК. Peace

# 69
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Първа опция.

# 70
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Няма (или аз не виждам) опция: ЕПК. Peace
Стрелче,вашето жилище ЕПК ли се води?

# 71
  • Мнения: 4 473
Няма (или аз не виждам) опция: ЕПК. Peace
Стрелче,вашето жилище ЕПК ли се води?

Не съм 100% сигурна, в интерес на истината, но имам такива подозрения. Embarassed

# 72
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Няма (или аз не виждам) опция: ЕПК. Peace
Стрелче,вашето жилище ЕПК ли се води?



Не съм 100% сигурна, в интерес на истината, но имам такива подозрения. Embarassed

Дано не те разочаровам,но не е.Блоковете ни са строени по едно и също време и са си чист панел. ЕПК са високите по 22 ет. на спирката на Оряхово.

# 73
  • Мнения: 3 334
опция 3 Peace
оплаквания нямам за сега Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 2 859
Гласувах! "Нова тухла" е при мен опцията.

# 75
  • по света
  • Мнения: 1 587
Ново тухлено,доволна съм.

# 76
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Средна по старост тухлена еднофамилна къща на 15г.Simple Smile
Сравнение с панел на мога да направя,защото никога не съм обитавала такова жилище.

И ние така, само че къщата ни е на 25 год.  Много съм доволна. Имаме си и прекрасен двор, не си представям живота в панел.

Общи условия

Активация на акаунт