Дилема-първи или последен етаж

  • 14 258
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 626
Момичета, помагайте!
По стечение на обстоятелствата трябва да се изнесем много бързо от настоящето си жилище. Тъй като стана неочаквано съответно разполагаме със сравнително малко пари. Днес бяхме по огледи и сега се колебаем между две жилища.
Едното е двустайно, но е на последен /шести/ етаж. Блока е панелен. Отгоре казаха, че имало един метър въздушна възглавница /ако си спомням правилно израза Embarassed/. Беше ремонтирано и в доста добро състояние. Но един приятел ми каза, че има опасност от течове. Даже първия въпрос беше има ли нови тапети. Защото, ако имало, значи е за да прикрие петната. Но жилището като цяло си беше поддържано и добре ремонтирано. А и огледахме стълбищната площадка, но не видяхме следи от течове /а тя не личеше да е освежавана скоро/.
Второто е тристайно, но е на първи етаж. Там ни привлече разположението на стаите, но ме притеснява, че под прозорците на кухнята и едната спалня се минава непрекъснато и ще е шумно.
Какви са недостатъците на първия или последния етаж? Чувала съм, че не трябвало да се избира първи или последен етаж, но тези бяха най-приемливи от всичките предложения. Confused

# 1
  • София
  • Мнения: 4 002
Аз бих избрала първия етаж, по-широко е, няма течове, не си зависима от асансьора. За шума - то ако е шумно нищо не може да те спаси...

# 2
  • Мнения: 3 640
Аз лично винаги съм искала последен етаж, но поради липса на подходящи оферти, когато ние купувахме, взехме на предпоследен. Най-голямото предимство на последния етаж е, че никой не ти се разхожда (или още по-лошо тича, рита топка и т.н.) над главата и не си изтръсква я покривка, я пепелник, я някой прашен китеник или одеало върху терасата ти. Покрив, ако се ремонтира качествено веднъж, повече не протича (в случай, разбира се, ако изобщо възникне проблем). Някой казват, че зимата ставало много студено, лятото много горещо - ами, правите си окачени тавани с гипсокартон и вата и си решавате и този проблем. А и климатиците вече са на доста поносими цени. Хубаво е апартаментът да е среден - по-малко външна изолация ще му трябва.  Peace
Първи етаж никога не бих си взела  ooooh! , защото: 1. всички съседи, когато се прибират или излизат, минават пред вратата ти, чакат асансьора и през това време говорят, смеят се, тръшкат врати, и, за съжаление са малко хората, които се съобразяват колко часа е (дори и посред нощ не ги притеснява да вдигат шум); 2. ако се случи да се спука тръба на отходния канал, познай къде изтича; 3. шумът от улицата на 1-вия етаж е доста по-осезаем отколкото на горните етажи, а и постоянно си като на показ на минувачите.
Това е, което се сещам, засега. Дано да съм ти била полезна. Успех при избора!   bouquet

# 3
  • Мнения: 221
1-ви етаж:
Недостатъци:
1. Има риск да ви оберат апартамента, защото е ниско и лесно да се влезе през терасата/прозореца, ако няма решетки.
2. По-студено е, защото отдолу са мазета.
3. По-шумно е.
Предимства:
1. Не те интересува асансьора.
2. Удобно е за пренасяне на мебели (ако го вземате под наем трябва да внасяте-изнасяте).

Последен етаж:
Недостатъци:
1. Кофти, ако се повреди асансьора.
2. Риск течове.
3. Земетресение (недай Боже).
Предимства:
1. Хубава панорама.
2. Съседите събират пари да се оправи покрива, ако има теч,( но не събират за изолация на тавана на мазето за да е по-топло на първия етаж).
3. Ако има въздушна възглавница е добре. По-малък е риска от теч, жега и студ.
4. По-малко шум.

Двустаен или тристаен?
По-малък = по-малко разходи.
По-голям = повече удобство + повече разход.

Избирам всеки етаж освен 1-ви, в случая избирам последен етаж.

# 4
  • Мнения: 221
Това за съседите дето тупат боклуци върху прането ти е много важен момент, направо се чудя как съм го пропуснала  newsm78 . Мммм даааааа, много си права Сън и не само за това, с целия си пост си много права...

# 5
  • Враца
  • Мнения: 5 206
Не винаги първия етаж не е застрашен от наводнения. Ние имахме ОГРОМНИ проблеми с една шахта, в която се излива мръсната вода - всички отпадъци избълваха един ден в нашата баня Sick Sick Sick
Вече не живеем там, но никога не бих живяла повече на първи етаж- всички минават пред вратата ти, всеки път когато заминавахме не знаех какво ще намерим- наводнение с отпадни води или празен апартамент. Трябва да има решетки на терасите и прозорците, но и това не спасява. Не можехме да си отворим прозорците, защото имаше 1 гараж, след това още 10 и всеки си слушаше отвратителна чалга(моля за извинения към почитателите на тази музика, но има наистина ужасни песни) или си правят нещо по колата.
поради всичко това- против първия  етаж!!!

# 6
  • Мнения: 5 626
Много ви благодаря!   bouquet  bouquet  bouquet
Май и аз съм наклонна повече за по-малкия апартамент, който е на последния етаж. По-евтин е, среден е, в по-добро техническо състояние е и едната спалня има изолация.
Предполагам, че ще сложим изолация и на останалите две и на тавана и няма да има проблеми.
Дано имаме късмет и няма някакви особени проблеми жилището /от сорта на течове, мухъл и т.н./. Praynig

# 7
  • Мнения: 3 153
Аз пък съм привърженик на 1-вите етажи:) Винаги съм живяла на 1ви и сега като си търсихме жилище едно от условията ми беше, да е пак така. Мразя високите етажи, някак си смятам, че човек е сътворен, за да ходи по земята и колкото по-близо е до нея, толкова по-добре се чувства:) Но ти ще решиш сама къде е по-подходящо за вас Peace

# 8
  • Мнения: 17 546
Живея на предпоследен етаж (7-ми) и ако ти кажа, че шумовете там се чуват три пъти повече няма да ми повярваш сигурно! Относно течовете положението между първи и последен етаж е равностойно. На първия винаги могат да те наводнят и всички съседи над теб, но понеже теча е в дома им е по-вероятно да се оправи бързо, за разлика от общия покрив, за който мнозина от входа ще откажат да дадат пари, поне докато не протече и на тях. А когато това стане и на долните етажи може и да е късно вече за ремонти на покрива... При положение, че апартамента на първия етаж е с една стая повече, а стойността му е като на другия - няма място за колебание - първия етаж! Peace А и аргументите на Petинка са напълно основателни! От 8 години сме в този апартамент, след 28 години на втория етаж и още не мога да свикна, и никога няма сигурно! Що страхове брах за децата докато поотраснат... ooooh!

# 9
  • Мнения: 5 626
При положение, че апартамента на първия етаж е с една стая повече, а стойността му е като на другия - няма място за колебание - първия етаж! Peace
Разликата в цената е 6000 евро, защото този на първия е тристаен, а последния - двустаен. А и ще трябват повече средства за ремонт и евентуално после отоплението ще е по-скъпо.  Confused

# 10
  • Мнения: 17 546
Разликата в цената е 6000 евро, защото този на първия е тристаен, а последния - двустаен. А и ще трябват повече средства за ремонт и евентуално после отоплението ще е по-скъпо.  Confused
Това не съм го разбрала!  Embarassed В случай че не разполагате с тази сума или ще ви затрудни особено много набавянето и, мисля че няма място за двоумене! Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5 626
Разликата в цената е 6000 евро, защото този на първия е тристаен, а последния - двустаен. А и ще трябват повече средства за ремонт и евентуално после отоплението ще е по-скъпо.  Confused
Това не съм го разбрала!  Embarassed В случай че не разполагате с тази сума или ще ви затрудни особено много набавянето и, мисля че няма място за двоумене! Simple Smile
То аз не съм го пояснила. Интересуват ме по-скоро опита на живеещите  на първи или последни етажи.
В интерес на истината родителите ми са на първи етаж, в момента живея на първи етаж, а и последната ми квартира беше такава. Имам идея как е на първия етаж и съм наясно с предимствата. Примерно в блока на нашите мухъла е тръгнал от последните етажи и за 15 години е стигнал до втория етаж, но първия още не е пострадал /на мен ми е малко странно, но строител казвал на майка ми, че така вървял - отгоре надолу/.
Все пак сякаш избора ми клони към по-малкия, понеже е в по-добър район, по-евтин е, по-лесно ще го отопляваме и е в по-добро техническо състояние /ще дадем по-малко пари за ремонти като се нанасяме/.
Темата пуснах, защото никога не съм живяла на последен етаж и ме интересува как е. Благодаря още веднъж на всички отзовали се! Hug

# 12
  • Мнения: 364
Виж тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188476.0

Лично мнение:
Никога не бих си купила апартамент на последен етаж в панелна сграда! Naughty
Изложила съм подробно причините в предната тема.
Успех с избора!  bouquet

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Аз малко не по темата ще се изкажа. Не можете ли да по обиколите още малко. Не знам къде живеете, но едва ли сте прегледали всички оферти които се предлагат за парите които имате. Един ден огледи ми се струват престъпно малко. Ако става въпрос за квартира - да, но жилище не се избира за един ден. Поогледайте се още малко, може да намерите оферта, която да ви харесва повече.
Приятелят ти правилно ти е казал за тапетите - с тях най-лесно се крият течове и проблеми, временно разбира се.
Никога не съм живяла нито на първи, нито на последен етаж и не мога да кажа нищо конкретно по темата. Май бих предпочела последния, но пък там ремонтите са по-скъпи - покрив, изолация.

Успех и дано си намерите най-хубавото жилище  bouquet

# 14
  • Мнения: 1 426
Ако блокът не е навътре в квартала, а опира на тротоара и прозорците гледат към улицата - не избирай първи етаж! Имаш чувството, че цялата улица ти е в хола. (Или в спалнята)

# 15
  • Мнения: 8 505
Бих избрала последния етаж.

# 16
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Бих избрала последния етаж.

Аз също съм за полседния етаж.

# 17
  • Мнения: 2 591
и двата варианта не са за препоръчване  Confused когато ние търсехме жилища, такива изобщо не оглеждахме  Rolling Eyes, но сме живяли на и на първи и на последен на квартира и мисля, че плюсовете на първия са повече!  Peace моят съвет е обаче да потърсиш среден!

# 18
  • Мнения: 479
Tърсете, търсете още! Хванете и друг брокер /мога да дам координати на една много разтропана дама/

А ина4е на първи етаж, близо до улица си е живо наказание. Улиците стават все по-натоварени и мръсни.

По-добре на последния, след като е по-поддържан и ще може по-малко да го ремонтирате. А по-нататък може и да го смените - като му дойде времето....

# 19
  • Мнения: 46 535
Аз бих избрала първи.
Външния шум се оправя с дограма.
Изолация на пода.
Решетки за сигурност.
И се приключва с проблемите.

Последният, освен всичките му недостатъци е зависим и от асансьор.
А теч ще има- 99% ...

Предимствата и на двата варианта е цената, винаги е по-ниска от тази на аналогични апартаменти по средните етажи.

# 20
  • Мнения: 1 180
Живеем на предпоследен и последен етаж /е, не е панелка/ и се чувствам прекрасно! Никой не ми се разхожда по главата, не ми тръска покривки, покрива не тече, имам гледка. Е, един-два пъти годишно спира асансьора, но се преживява! Аз не бих живяла на по-нисък от четвърти етаж! Успешен избор!

# 21
  • Мнения: 928
Само веднъж съм живяла на последен етаж - под наем. Зимата беше ужасно студено, лятото страшна жега. Апартамента беше южен, среден, над нас имаше тавански етаж. Течове - всеки път при по-проливен дъжд.
На първи етаж не съм живяла. Ти прецени  Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 2 859
освен всичко, което са изброили в предните постинги - аз се сещам за нещо, което ми е наболяло напоследък - живея на първи етаж над гаражи и всеки минава по стълбите покрай нас  ooooh! /малък блок без асансьор/ - мръсотия до шия, но това се решава с чистачка...

# 23
  • Мнения: 4 965
Аз бих избрала първи.
Външния шум се оправя с дограма.
Изолация на пода.
Решетки за сигурност.
И се приключва с проблемите.

Последният, освен всичките му недостатъци е зависим и от асансьор.
А теч ще има- 99% ...

Предимствата и на двата варианта е цената, винаги е по-ниска от тази на аналогични апартаменти по средните етажи.


Аз съм живяла и на 1-ви (но над магазини), и на последен етаж.
На последния:
1. зависим си от асансьор;
2. течовете - съседите събират пари за ремонт на покрива, но ремонтите са за твоя сметка;
3. "въздушната възглавница" - много е лесно от подпокривното пространство да се влезе в апартамента; освен това, може покривът да е здрав и да няма течове, но там да се събира навяна вода и да ти протече (това ни се е случвало); май вече няма вход, в чието подпокривно пространство да няма кутии за нет, гсм и т.н. (т.е. постоянно разни кабелджии се разхождат над главата ти); често в отдушниците влизат гълъби;
4. пак за кражбите - фактът, че няма поток от комшии по стълбите - много ги улеснява;
5. каквато и изолация да се сложи - нагряването през лятото и изстиването на плочата отгоре няма как да се предотврати;
6. среден апартамент - означава "вмъкнат" между комшиите - в панелката това е гаранция, че ще знаете взаимно кой какво и кога прави;
7. парното е слабо;
8. топлата вода се качва след поне 10 мин. ;
9. в случая става въпрос за по-малък апартамент.

Първи етаж - подчертавам, че коментирам такъв над партер и магазини - директно 1-ви "на земята" не приемам:
1. не си зависим от асансьор;
2. имаш по всяко време гореща вода и парно на макс;
3. партерът и магазините изолират и зимата е топло, а лятото по-прохладно; (всъщност, зависи и от комшиите - при нас магазините са наематели на входа и те ни правят изолации и т.н. - и на тавани, и на мазета);
4. при партер - комшиите не минават покрай вратата - ползват асансьор;
5. добра изолация, дограми, обезопасяване и т.н. реално те предпазват от шум, крадци, тупащи съседки, разхождащи се отгоре комшии и подобни;
6. не си застрахован от течове, но са по-редки и по-лесно отстраними по 2 причини: - обикновено комшиите отгоре го забелязват навреме и си го отстраняват (заради щетите и у тях); - не чакаш целият вход на добра воля да събере парите за ремонта на покрива, а си използваш застраховката или се разбираш с комшията отгоре;
7.  по-големите апартаменти често са така разположени, че стаите си граничат помежду си и имаш малко общи със съседите странични стени;
8. в случая става въпрос за по-голямо жилище.


И в 2-та варианта - най-важното е: задължително огледай входа, прецени общото състояние (то говори много и за междусъседските отношения), а не само това на апартамента. Важно е дали е поддържано, чисто, ремонтирано и т.н.
  bouquet

# 24
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Аз съм за последния етаж, ние такъв си купихме.
На първия, в панелен блок при това- мерси.... Да се орешетя цялата и да треперя да не ми нахълта някой, както се е случвало с едни съседи  Tired..На всичкото отгоре, като живеехме на 7-ия и наводнихме всички надолу и най-вече първия етаж..стичаше се по стените им  Embarassed Embarassed Embarassed

# 25
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз живея на последен и  без асансьор, но не го заменям за първи Naughty Течове като се появят, целия вход събира пари за ремонт на покрива, така че и на първи етаж ще платиш толкова. Остава един латекс или тапети, които така или иначе се ремонтират през няколко години. Харесвам простора и светлината на последния етаж, никой не ми тропа, тупа, въздухът е по-чист.

# 26
  • Мнения: 634
Преди в никакъв случай не бих избрала първия, но в днешно време- дограмата елиминира шума, зад щорите никой не те вижда какво правиш Mr. Green, решетки, СОТ, а в една панелка на последния етаж-колкото и ремонти да са правени, водата пак ще си пробие път и ще имаш течове

# 27
  • Мнения: 5 626
Само да поясня още нещо - става въпрос за Плевен и сме ограничени във времето и парите. Имаме два месеца на разположение, а и кредита, който можем да теглим е сравнително малко. Към момента това е всичко, което се предлага. Имаше и два апартамента на междинни етажи, но не бяха подходящи /единият се нуждаеше от сериозен ремонт, другия беше на 10-ти етаж от общо 15/. Брокерката ни е много точна, но това се предлага към момента на пазара, а не се знае кога ще излезе още нещо. Sad А и тя работи съвместно с други агенции, така че съм сигурна, че сме видяли всичко, което се вмества в нашите рамки.
За съжаление в нашия случай трябва да направим компромис с етажа или техническото състояние на жилището или с района, в който се намира. А огледите бяха един ден, тъй като не сме от Плевен и пътувахме.
Благодаря на всички за мненията, ще мислим още веднъж, а и ще огледаме още веднъж само двата апартамента, между които се колебаем, за да решим окончателно.

# 28
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
И аз съм си изложила мнението за последен етаж тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188476.20
Бъди сигурна, че покрива ще протече, а никой от съседите няма да даде пари. Също така откакто една позната, живееща на 14 етаж ми каза, че нямат асансьор от 6 месеца, защото пенсионерите от входа не дават пари за поддръжка, вече не съм фен на високите етажи.

# 29
  • Мнения: 1 640
При всички положения трябва да си наясно,че на 1 етаж е многооо шумно-лаещи кучета,пищящи котки,подпийнали тийнейджъри,скарали се клошари -минаващи под прозорците ти,освен това тряскащи се врати на асансьорите/или асансьора/,плачещи бебета на връщане от площадката,......Всичко това не е плод на въображението ми ,а видяна и изпитана реалност.31 години живях в панелен блок на втори етаж,а сега живея на трети.Е,ми,чува се много,а за първи етаж- ooooh! Tired-направо съжалявам хората!Аз съм мн.чувствителна на шум,затова и го разглеждам като голям проблем.
  Последният етаж-казваш по-добър район,по-добро състояние,шести етаж-не е мн.високо,ами по-добре ми звучи.

# 30
  • Мнения: 4 965
Относно орешетването: на наши познати на последен /8-ми етаж/ вече 3 пъти им влизаха в апартамента през покрива /въпреки, че имат широка тента и на прозорците към балкона имат външни щори, които са били затворени всичките пъти.
На първи и на последен, и на среден - решат ли да влизат - няма спиране.

За шума - категорично зависи от мястото и разположението на блока - досега ми се е случвало да чуя нищо /имаме хубава дограма/ освен ако н е отворен изцяло прозорецът. Peace

# 31
  • Варна
  • Мнения: 10 793
В момента съм на 1 ет. Освен че зимата е по-студено (но тази зима не го усетихме), други минуси не 
 виждам.
В началото и мен ме притесняваше факта от евентуален обир, но по-малковероятно е някой да ти бърка в ключалката на 1 ет., където се минава непрекъснато, отколкото на последния, например.  Wink Освен ако не ти влязат през терасата, но ако е остъклена или с решетки е по-трудно.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 571
kati_v, разбирам че сте в затруднено положение. Все пак разгледай офертите в www.imot.bg , за всеки случай. Ако наистина няма други подходящи оферти, отидете, вижте тези двата пак и тогава ще решите в кое жилище се чувствате по-добре Peace

# 33
  • Монреал
  • Мнения: 631
Живеем на първи етаж в триетажна кооперация. Детството ми в бабината къща - на приземен етаж.
Това, което не харесвам е, че винаги е много прашно и шумно, особено ако минава улица. Терасите си ги миех през ден. Миналата година сложихме дограма, за да изолираме до някаква степен. Сега стъклата са постоянно прашни, а ако завали и дъжд, става страшно Cry
Другото, което не харесвам е, че през зимата е по-студено. Всмисъл студен е пода.
А, освен това, няма никаква гледка...добре , че са липите пред нас, иначе щяхме да се гледаме с комшиите от отсрещния блок.
Хубавото е, че не ти се схващат краката от качване и слизане по стълби, лятото е прохладно /25 гр. без климатик/.

На последния етаж /ако блока е над 4 етажа/не бих живяла само заради височината. Страх ме е от високото и от земетресения. Само заради това.
Най харесвам мансардите под звездите. Ако и сутрин ми носят каничка с кафе никак няма да ми е лошо. Wink Laughing

# 34
  • Враца
  • Мнения: 5 206
В момента съм на 1 ет. Освен че зимата е по-студено (но тази зима не го усетихме), други минуси не 
 виждам.
В началото и мен ме притесняваше факта от евентуален обир, но по-малковероятно е някой да ти бърка в ключалката на 1 ет., където се минава непрекъснато, отколкото на последния, например.  Wink Освен ако не ти влязат през терасата, но ако е остъклена или с решетки е по-трудно.
Това не е вярно- в дома на съседката ни на първия етаж си отключиха, влязоха, заключиха и изнесоха всичко през терасата с решетки.

# 35
  • Мнения: 2 863
Живяла съм на първи, сега купуваме на последен 5 етаж в ново строителство - няма идеално, повечето аргументи за и против момичетата са ги изложили.
Понеже става въпрос за Плевен, истината е, че в по- малките градове избора не е голям, трябва да реагираш и да вземеш каквото има на пазара, т.е правиш компромиси. Според мен  най-важно е състоянието на входа, сега като съм на трети етаж, но живеем в пълна кочина и никой не дава пари за нищо, не ми е по-хубаво, за това избрахме 5 етаж в ново, където хората ще дават пари за чистачка и ще се заключва входа. Предпочитам да катеря 5 етажа, но да ми е чисто, отколкото да съм на нисък етаж и да ми е мръсно. За наводненията-  гаранция - франция, както си на първия етаж, съседа като си забрави чешмата пак отиваш на кино. А  баща ми, който живее на 1 етаж е направо "на щат" по почистрването на мазетата и всичката смард от обратните води е  в тях.... Ще си  направите покрива, ако се наложи, мои приятели го направиха в панел в София на 7 етаж и от тогава 10 години не е мръднал.... Гледайте да ви е чисто, да ви понася като цена и да ви устройва като площ.... другите проблеми не можеш да ги избегнеш.

Последна редакция: пт, 18 май 2007, 10:58 от Jaly

# 36
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Абе то е ясно решат ли да влизат - ще влязат.
А и не е задължително покрива да протече.  При нас не проточе , но пък решихме да сменим покритието  и целия вход събра пари.Въпрос на междусъседски отношения   Peace
Добре претеглете плюсовете и минусите и купете най-подходящото за вас.
Успех

# 37
  • Мнения: 4 965
 Embarassed
Сега обаче аз се замислих сериозно.
Наистина има огромна разлика между първи етаж, последен етаж и надпартерен (т.е. над други помещения и магазини, за което писах аз - това реално е 2-ри).
По тази логика излиза, че личното ми мнение е - нито първи, нито последен!
Та да попитам: в случая за какъв 1-ви етаж става дума?
А и да допълня за ниските етажи (някой го спомена вече) - зависи дали наблизо минава улица или има паркинг, или детска площадка, или тревна площ (с или без дървета и храсти) и т.н.

# 38
  • Germany
  • Мнения: 7 957
Аз бих избрала 1вия етаж. Вярно, че е по шумно, но родителите ми живеят в панел на 1вия етаж и се чува само в коридора шума от минаващи и чакащи пред асансьора хора. А шума отвън се чува и на 8 етаж. Мръсно може да е на всеки етаж, ако няма чистачка. Течове е по вероятно да има под покрива и пари за такъв голям район се събират много трудно. А аз лично не бих се колебала, ако мога да си позволя по големия апартамент. Също така, предпочитам да не е ремонтирано за да видя истинското състояние на жилището и да мога да си го направя така, както аз искам. Единственото, което би могло да ме разколебае е, ако по малкия апартамент е на по хубаво място откъм градинки, транспорт и близки и приятели.

# 39
  • Мнения: 3 164
Ще избера 1-ви етаж Peace
Рискове, не дай Боже има на всякъде Confused

# 40
  • Мнения: 4 916
Живяла съм на първи етаж - беше ужасно, още имам страх от решетки на балкона  Close Беше много шумно - беше на малка уличка, но се чуваше всяко паркиране на кола, също и как всеки един от входа се качва по стълбите, за да се прибере, чуваше се как хлапетата от блока се натискат на пейката пред входната врата, да не говорим за бълхите и кърлежите, които скачаха от градинката в стаята. Беше много студено, тъй като долу бяха мазетата и нямаше кой да топли. Но най-ужасното беше, че дърветата и храстите правеха апартамента да изглежда като тъмница - нито през лятото, нито през зимата слънцето успяваше да проникне в някоя от стаите.

Живяла съм и на последен етаж - тавана течеше, топлината от парното излизаше през същия този таван, нямаше асансьор.

Моят съвет е - не правете компромис и не се хвърляйте да купувате нещо само защото няма това, което търсите. Изчакайте  Peace все ще изкочи нещо подходящо.

# 41
  • Мнения: 29
МНОГО ПЛЮСОВЕ ВИДЯХ ЗА ПОСЛЕДНИЯ ЕТАЖ АЗ МОГА ДА ТИ ПИША ЗА ПЪРВИЯ
УДОБЕН ЧЕ МНОГО БЪРЗО СЕ ПРЕБИРАШ НЕ ЧАКАШ АСАНСЬОР КОЙТО НЯКЪДЕ ЕПОДПРЯН ЗА ПО-УДОБНО НА  НЯКОЙ СЪСЕД ИДЕАЛНИЯ ВАРИЯНТ Е НА ПОСЛЕДНИЯ ДА НЯМА ТЕЧ НО ПРИ ПАНЕЛКИ.........ТОВА Е ИЗКЛЮЧЕНО
ЕДНА ИЗОЛАЦИЯ НА ПОДА И ЩЕ ТИ Е ТОПЛО  НАПОСЛЕДНИЯ НАИСТИНА КОМШИЯТА ОТДОЛУ ЩЕ ТЕ ТОПЛИ НО НЕЗНАМ ДАЛИ СИ ИМАШ ПРЕДСТАВА КАК АСАНСЬОРА ШУМИ И В 01Ч  И В 05Ч ВСЕ ТААЯ НЯКОЙ ВСЕ ЩЪКА УЖАСНО Е  НАЙ-ВАЖНОТО Е ЧЕ ОСТАРЯВАМЕ МОЖЕ ДА Е БАВНО  НО ИДВА СТАРОСТТА  А НЯМАЛИ АСАНСЬОР ЗАБРАВИ ДА СЛЕЗЕШ ЗА ХЛЯБ  И МЛЯКО ЩЕ ЧАКАШ НЯКОЙ ПО-МЛАД ДА ТЕ НАВЕСТИ ПРЕДИ 6г НЕ МИСЛЕХ ТАКА  А СЕГА УЖАСНО МИ ТЕЖАТ СТАПАЛАТА ДОРИ И ЕДИН ПЪТ НА ДЕН ДА ГИ ИЗКАЧА

# 42
  • Мнения: 2 266
Живяла съм и на първи и на последен етаж.Определено на първи е по-добре.Ако започне да тече покрива и съседите не искат да събират пари за ремонт,какво става.В момента в нашия блок етака и тези,които живеят на последният етаж са изпаднали в ужас.А що се отнася до крадци и на последният етаж могат да те оберат.

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
никога не съм живяла в блок, но бих избрала последен ...все ми се струва, че първите етажи все ги обират, много е сенчесто, всички минават покрай вас ...на последния имате гледка, никой не ви се качва до етажа, няма да ви тропат на главата...можете да си се качвате на покрива...6 ти етаж не е много високо ... звучи добре  Laughing

# 44
  • Мнения: 583
Никога не бих взела апартамент на 1 или последен етаж - най- дорите са на 3,4 и 5 етаж.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 10 793
никога не съм живяла в блок, но бих избрала последен ...все ми се струва, че първите етажи все ги обират, много е сенчесто, всички минават покрай вас ...на последния имате гледка, никой не ви се качва до етажа, няма да ви тропат на главата...можете да си се качвате на покрива...6 ти етаж не е много високо ... звучи добре  Laughing

Решат ли да те обират, хич няма да им дреме на кой етаж си.  Whistling

Сенчесто е, да, но лятото е ОК. За минаването - зависи от разположението. Аз лично в момента изобщо не усещам неудобство - вратата е двойна и почти нищо не се чува. Зависи пак и от разположението на артамента, в момента целият ни апартамент е с южно изложение, отпред е с дървета и храсти, съответно, хора оттам не минават и е супертихо. 

С една дума и двата варианта си имат + и -  Peace

# 46
  • Мнения: 8 999
Да споделя и моя опит от първи и последен етаж. Живях на последен етаж дълги години - проблемите с покрива си бяха само наши /на съседите отдолу не им течеше и не им пукаше - много пъти сме правили ремонт на покрива, но си беше изцяло за наша сметка/. Кварталът беше шумен /в центъра/ и въпреки високия етаж, беше невъзможно да чуеш телевизора, ако са отворени прозорците, прашно, мръсно /прахта има една такава гадна особеност, че се носи с вятъра и няма значение на кой етаж си, а в кой квартал си/. За шум - не бих казала, че беше тихо - под нас живееше глутница младоци, които вдигаха купони и често се налагаше да ги усмиряваме, защото будеха децата/. После се преместихме в много тих квартал, на малка уличка, далече от булевардите - на първи жилищен етаж над гаражи /не партер/. Вярно е, че сме орешетени отвсякъде, но ми е много по-спокойно. Децата си играят долу, а аз само хвърлям едно око през терасата, за да ги видя. Е, когато се отваря входната врата на блока се чува, но този шум не може да се сравни с грохота на два натоварени булеварда, които бучат денонощно. Определено ми е много по-тихо. За топло - еднакво студено ми е както на последния, така и на първия етаж, но така и не сложихме изолации на нито едно от двете жилища - понася се, не е чак такава болка за умиране. В новото жилище е много слънчево и светло - то е двустранно ориентирано североизток - югозапад и във всеки момент от деня някъде огрява слънце. Там, където живеем на първия етаж има огромен проблем с течове от покрива /изобщо не се притеснявам, че половината съседи отказват да дадат пари за ремонт - да правят каквото искат, ако решат да ремонтират - ще дам пари, но ако се запънат и не отстранят течовете, проблемът няма да е мой.
При избора на жилище не е важно само на кой етаж е - огромно значение има изложението на стаите, кварталът /ако е тих жилищен квартал без шумни булеварди наоколо, няма никакъв проблем да живееш спокойно и на първия етаж/ и общото състояние на цялата сграда.
Когато купуваш жилище и не разполагаш с неограничени средства, а и времето те притиска, наистина изборът много се ограничава. Със сигурност ще се наложи да се направи компромис, и то не само един.
Аз бих избрала по-голямото жилище, ако разположението му е като на моето сегашно.
Топлоизолация се прави както на таван, така и на под на помещение. Един ремонтиран апартамент крие повече рискове от неремонтиран, защото никога не може да си сигурен в качеството на ремонта, ако самият ти не си купувал материалите и не си контролирал майсторите.
Успех в избора!

# 47
  • Мнения: 576
Честно да ти кажа, не бих избрала нито първи, нито последен.

# 48
  • Мнения: 4 965
никога не съм живяла в блок, но бих избрала последен ...все ми се струва, че първите етажи все ги обират, много е сенчесто, всички минават покрай вас ...на последния имате гледка, никой не ви се качва до етажа, няма да ви тропат на главата...можете да си се качвате на покрива...6 ти етаж не е много високо ... звучи добре  Laughing

За обирането - при нас бяха влизали в едни комшии на 5-тия етаж през балкона (първо разбили комшиите в съседни вход/през вратата и оттам се прехвърлили през терасата и у тези в нашия вход).
Решетки нямам - имам хубва дограма с двойно заключване и под нас има партер, а над него има и магазини, а чак тогава сме ние (т.е. доста високо).
Не е сенчесто, защото разположението е изток-запад и няма блокове или сгради, които да засенчват, а и сме по-защитени от слънцето лятото и по-закътани от студа зимата (комшиите от последните етажи се оплакват, че са като в аквариум - все отнякъде напича).
Никой не минава покрай нас (за другите етажи се качват на партера, имаме постоянна поддръжка от фирма и не е имало случай да няма асансьор по-дълго от 2-3 ч.).
За тропането - зависи какъв е блокът. У нас се чува само, ако отгоре правят купон, но досега са правили само веднъж и ни предупредиха по-рано (комшиите ни са страхотни, а и блокът е направен качествено - монолитно строителство е и не се чуват шумове).
Гледка - много е относително - зависи от квартала и това дали гледката не е основно в прозорците на съседния блок  Laughing.
Относно качването на покрива - докато живеехме на последен етаж съм се качвала - нищо интересно, освен прах и гълъби, а могат и други хора да се качват (напоследък много обири стават през покрива, а и тези от кабелната са толкова невнимателни, че в нашия вход бяха издънили някакви тръби и наводниха комшиите от последния етаж, та после се разправяха и сега никой няма достъп до покрива без уважителна причина - ключ има само домоуправителя, ама пак - в подпокривното идват техници за асансьора, кабелджии и др., а и тези антени на мобилните оператори по покривите - почти няма блок без подобни ретранслатори - са много опасни, заради постоянното излъчване).

# 49
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Препоръчвам ти последния етаж!

# 50
  • Мнения: 157
http://www.imot.bg/

Пусни тук едно търсене за Плевен. Има доста изгодни оферти.
Успех!

# 51
  • Мнения: 4 300
Обирането май не е сериозен аргумент- просто е на късмет работата. Ние живеем на 14 от 16 етаж и пак ни обраха. През вратата- едната с две касови брави, втората дървена, обикновена. А в общи линии според мен като те оберат ти е все едно дали е било през вратата или през балкона.
Сложете си СОТ, на който и етаж да живеете и проблемът ще е максимално решен.

Общи условия

Активация на акаунт