Лесен и удобен начин да подредите дома си!!! (личен опит)

  • 5 102
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 249
Нямам идея дали е коментирано тук... Но на мен тази система много ми помогна. Момичетата от www.gotvetesmen.com имат огромна заслуга за което Simple Smile.
Има преведени стъпките тук - http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?PHPSESSID=348c8f99a7f … 68&board=16.0
За тези, които се оправят с английския - ето и сайта - http://groups.yahoo.com/group/FlyLadyMentors/
Надявам се това да помогне на някои от вас. Ако има желаещи нека си организираме и тук клуб на FlyLady

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Това сериозно ли е? Thinking

# 2
  • Мнения: 4 520
Доколкото прочетох, не ми се стори много лесно, нито удобно - напротив, доста трудоемко ми се видя, а за част от процедурите пък хич нямам време... Thinking

# 3
  • Мнения: 4 916
Идеята не  е лоша, но аз вечер нямам сили да си легна в леглото, какво остава да подреждам списанията. Може би е добро за жена, която си е вкъщи по цял ден  Peace

# 4
# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Имаше тема за ФлайЛейди някъде назад... имаше доста ентусиасти, както и добри идеи. Търсачка Peace

# 6
  • France
  • Мнения: 726
Надявам се да не съм крайна в преценката си, но тази "система" не е за българката, а за дебелата и мазна американка, която поради излишък на сексуална енергия се чуди какво да прави за да не яде.

# 7
  • Мнения: 249
Имаше тема за ФлайЛейди някъде назад... имаше доста ентусиасти, както и добри идеи. Търсачка Peace
Е извиних се предварително ... Не съм търсила ако трябва да бъда откровена.
Надявам се да не съм крайна в преценката си, но тази "система" не е за българката, а за дебелата и мазна американка, която поради излишък на сексуална енергия се чуди какво да прави за да не яде.
Нито съм дебела, нито мазна, съвсем не американка... сексуалната енергия я употребявам по предназначение, но все пак хитринките в тази система ми спестяват много време и ми помагат в ежедневието. Ако не си пробвала не бързай с крайните изказвания. Не може да критикуваш нещо без да си пробвала дали работи. А американките (понеже съм тук) хич не си търсят нещо да правят вместо да ядат!!! Те просто го правят! Crazy А пък и 90% от тях си имат жена, която им чисти. Така, че едва ли ще се тормозят с мисли какво да правят за да не ядат Sick.

# 8
  • Мнения: 46 526
Не само, че не ми се вижда лесно, ами и би погълнало цялото ми внимание  Crazy

Имам си мой начин, едва ли ще успея да го систематизирам така, защото повечето неща правя машинално. Пък и не виждам смисъл, всяка жена върши нещата по свой ред, който й е удобен, написаното ми звучи като мания ...

# 9
  • Мнения: 360
Честно казано основни принципи в тази система ми бяха особено полезни, разбира се не всичко де. Crazy

# 10
  • Мнения: 3 810
мдааа, хареса ми и установих че някой неща правя. Но това за чистата мивка не е сред тях. Mr. GreenАко се пробвам- мъжа ми ще е най- доволен.
Най- полезна ми се стори седмичната програма, но там липсват основни елементи от ежедневието ми и може би е добре да си ги допълня- разходки с децата, форумстване, сваляне и четене на Ел. книги...а и когато децата се разболеят...системата не отива ли на кино?
Но определено ще пробвам постъпковото разчистване на дома. Иначе го правя по малко по- различен начин.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Разби ме описанието за мивката, просто занемях, та чак не разбрах защо чиниите да се слагат под мивката   Joy Joy

# 12
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Надявам се да не съм крайна в преценката си, но тази "система" не е за българката, а за дебелата и мазна американка, която поради излишък на сексуална енергия се чуди какво да прави за да не яде.

Ма много искам да те видя как изглеждаш ти Sick Значи ли според тебе, че жената трябва да е дебела , за да не е ангажирана с нещо друго?
Баси комплексарката дето си ooooh!

# 13
  • France
  • Мнения: 726
Не разбирам, защо американците трябва да ни учат как да поддържаме дома си?
Горките, много са ограничени. Учат ги на елементарни неща.
Направих си труда пак да прочета "учението", но ми се видя смешно.
Уважавам мнението на авторката и желанието й да сподели, но за съжаление при мен не може да "сработи".Но ще следя темата.

Сиатъл, без нападки, излагаш се. Между другото, изглеждам като манекенка

# 14
  • Мнения: 48
3. измий си зъбите
До тук прочетох,звучи глупаво,та чак обидно!

# 15
  • Мнения: 14 492
не съм и очаквала друг тип коментари, макар че не мислех че ще се стигне до чак такива грозни изрази. българите се мислим все за най-знаещите -"о това съм го чувала, о това не виждам какво ще помогне" и нямаме никакво чувство на единство и готовност да се подкрепяме взаимно в неща, които може да са елементарни но не винаги се справяме с тях. и естествено не си го признаваме.
и ми се повдига като чуя или прочета колко били ограничени американците. а са най-проспериращата нация сигурно. и може да ограничени но поне са положително настроени към нещата от живота, не ги е срам да си признаят че не се справят с едната мръсна мивка и са готови вместо да съдят да подкрепят човека. а ние щото сме много знаещи и можещи за това сме на този хал.
Venera26 благодаря ти за хубавата препратка към преведените статии. и съжалявам че добронамерено даваш идеи и информация а вместо това получаваш обиди. именно това отношение ме кара и мен много често да се замислям дали да не стягам куфара. и да отида и да стана ограничена американка с мръсна мивка, която има нужда да я учат на елементарни неща.

# 16
  • Мнения: 4 916

Не се засягай. Аз например си имам някаква моя система за чистене, която изключва прибирането на списания вечер преди лягане и търкане на банята с обувки и грим. Но все някак съм се организирала и чистя без таймер  Peace

# 17
  • France
  • Мнения: 726
Ще си позволя да отговоря на нападките, отправени към мен.
Първо, американската нация не е "просперираща"- САЩ имат външен дълг няколко трилиона(!!!) долара. Те са най-големият длъжник в света. Според редица проучвания, след 10г стандартът значително ще падне.
Второ, никого не съм обидила тук, нали всички сме българи? Ако някои от вас се чустват повече американки, тяхна работа. Според мен, средностатистическият българин, и европеец, са по-културна нация от някои други.
И трето. Подчертах, че уважавам споделеното от авторката.
Всяка от вас може да намери нещо полезно в системата. Но при мен не върши работа.

# 18
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
 newsm78

# 19
  • Мнения: 249
Ох, честно казано съжалявам, че пуснах темата!!! Българки - американки. Що за простотия! Просто споделих, че тази система работи за мен, и за Мен е лесна и удобна. Не съм карала никой да я прави или вярва в нея, не казвам също, че ще е удобна за всички... Както и да е.
не съм и очаквала друг тип коментари, макар че не мислех че ще се стигне до чак такива грозни изрази. българите се мислим все за най-знаещите -"о това съм го чувала, о това не виждам какво ще помогне" и нямаме никакво чувство на единство и готовност да се подкрепяме взаимно в неща, които може да са елементарни но не винаги се справяме с тях. и естествено не си го признаваме.
и ми се повдига като чуя или прочета колко били ограничени американците. а са най-проспериращата нация сигурно. и може да ограничени но поне са положително настроени към нещата от живота, не ги е срам да си признаят че не се справят с едната мръсна мивка и са готови вместо да съдят да подкрепят човека. а ние щото сме много знаещи и можещи за това сме на този хал.
Venera26 благодаря ти за хубавата препратка към преведените статии. и съжалявам че добронамерено даваш идеи и информация а вместо това получаваш обиди. именно това отношение ме кара и мен много често да се замислям дали да не стягам куфара. и да отида и да стана ограничена американка с мръсна мивка, която има нужда да я учат на елементарни неща.

  bouquet

# 20
  • Мнения: 249
Ще си позволя да отговоря на нападките, отправени към мен.
Първо, американската нация не е "просперираща"- САЩ имат външен дълг няколко трилиона(!!!) долара. Те са най-големият длъжник в света. Според редица проучвания, след 10г стандартът значително ще падне.
Второ, никого не съм обидила тук, нали всички сме българи? Ако някои от вас се чустват повече американки, тяхна работа. Според мен, средностатистическият българин, и европеец, са по-културна нация от някои други.
И трето. Подчертах, че уважавам споделеното от авторката.
Всяка от вас може да намери нещо полезно в системата. Но при мен не върши работа.

Първо - това не е тема българки vs американки!!! Просперитета на една нация не се определя от външния дълг на страната! Управляващите правят този дълг, не мазната американка, която се чуди какво да яде.
Второ - не си обидила никой, но ти си, която започна да сравняваш и даваш мнения как тази система била само за американки, които да се намират на работа между храненията.
Трето - Благодаря. И аз уважавам твоето мнение, въпреки, че не мисля като теб.

# 21
  • Мнения: 3 810
Абе да ви кажа честно- дрес пробвах някой работи и беше по- прибрано, но бях много изнервена, а и не седанах на компа.
И не се джафкайте. Или четете информацията и ако нещо ви допада- коментирате или ако ви отблъсква не влизайте

# 22
  • Мнения: X
Благодаря ти за линковете. Изчетох с интерес препоръките и да си призная, има доста полезни неща. Макар и написани като съвети по психотерапия, има доста ценни препоръки, които ми напомниха, че аз доста от тях съм ги спазвала и преди. Просто ми хареса, че са структурирани на едно място. Това за "горещата точка" в една стая е абсолютно вярно и съм сигурна, че всеки си има такава вкъщи. При мен е една ниша под прозореца в спалнята, която е затрупана с книги на земята и върху нея кутии с разни неща, дамските ми чанти за седмицата, по някоя дреха отгоре...

Между другото, забелязала съм, че ако не си подготвям някои неща от вечерта /описаната в книгата "вечерна рутина"/, на сутринта всичко си остава така разхвърляно и се трупа до вечерта. Пример: ако оставя чинии от вечерта, ме мързи сутрин да ставам по-рано да ги мия. Ако от вечерта съм си заредила машината за кафе, приготвила съм дрехи и малка закуска, имам време да се поизлежавам в леглото с кафето, да погледам сутрешния блок, да си проверя мейлите и на спокойствие да се приготвя за излизане.

Това за чистата мивка, за мен важи с пълна сила. Ако мивката ми е пълна с чинии, в кухнята настъпва хаос. Не знам как става това.

Така че, съветите са писани като за американци, но в самата система има голяма доза полезност. Естествено, че няма да си лепя бележки под огледалото и да ги чета по две минути, нито ще си напомням да си обуя обувки, но някои правила са полезни.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
Прочетох отгоре-отгоре...

Излиза, че някои от нещата ги правя без да съм се образовала. Мислех, че е наследената от майка ми мания за подреденост, а то било система. Задължително подреждам всичко по местата му всяка вечер /уикендите и на обяд, когато сложа детето да сип/. Мивките ми никога не са мръсни, а това да са, ми е едно от най-гнусните неща на света.

Имам 3 купи, в които държа боклуци и периодично ги ревизирам, изхвърлям и прочие... 

Е, понякога ми се случва цял ден да изкарам по пижама и под 'оправяне на леглото' разбирам да изпъна завивката, но всеки според възможностите си  Wink

# 24
  • Мнения: 1 858
Аз не работя и по цял ден съм вкъщи с детето. С домакинските задължения се справям точно по този начин но не знае, че това е "система". Определено се чувствам добре и домакинската работа не ми дотяга. Само дето правя каквото правя 30мин. и после почивам и 30 мин. и къщата свети и всичко си е на мястото.

# 25
  • Мнения: 143
Прочетох само малко и ми се вижда смешно. Така или иначе, който чисти и  поддържа един дом си има някаква рутина и система. А ако някой е мърляв, едва ли ще стане по-чист ако му кажеш да си изчисти мивката сто пъти. Установих, че явно съм много умна щом си чистя и подреждам къщата всяка вечер, изхвърлям листчета и други боклучки без да са ме научили в някакъв сайт.

# 26
  • Мнения: 14 492
Установих, че явно съм много умна щом си чистя и подреждам къщата всяка вечер, изхвърлям листчета и други боклучки без да са ме научили в някакъв сайт.

аз пък си знам че съм умна ама не си мия чиниите вечер. и сутрин не ги мия Blush

# 27
  • Мнения: X
Прочетох само малко и ми се вижда смешно. Така или иначе, който чисти и  поддържа един дом си има някаква рутина и система. А ако някой е мърляв, едва ли ще стане по-чист ако му кажеш да си изчисти мивката сто пъти. Установих, че явно съм много умна щом си чистя и подреждам къщата всяка вечер, изхвърлям листчета и други боклучки без да са ме научили в някакъв сайт.

То много хора така казват за всичко. Аз съм умен, на мен съвети не ми трябват. Пък и не става въпрос за мърлявост, а за оптимизиране на времето. Системата е интересно четиво, да си свери часовника човек.  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 899
Преди известно време бях попаднала на тази система и много ми допадна. Някои от нещата си ми станаха навик и определено се чувствам улеснена. А чистата и лъсната мивка наистина ме радва Simple Smile

Трябва да си препрочета подробностите, благодаря на авторката, че ми я припомни с темата си   bouquet

# 29
  • Мнения: 261
И аз благодаря на авторката  bouquet!Момичето искаше да ни помогне! Hug
Който е перфектен-може да се похвали.Аплодираме го smile3501!Но не е радно да напада.Какво има да се умува толкова Naughty
На мен лично ми хареса това с горещите точки в дома.
Например ,ако всичко в спалнята ми е на 6 -обрана прахосмукачка,подредени гардероби и тоалетка и т.н,а леглото е разхвърляно-като отвориш вратата-изглежда неподредена.
Детската също,ако има разхвъряни играчки по пода, дори и леглата да са оправени и по бюрото на сина ми няма нищо разхвърляно.
За кухнята е ясно-колкото и да чиста,ако мивката е пълна,край!Набива се в очите.
Хола май е най-лесен.Чиста масичка с букета отгоре и подредени калъфи на дивана.Ако са разбутани и на масата има разни празни чаши,дистонционни и  изгорели до половината свещи-веднага изглежда разхвърляно.
Друг е въпроса,че по принцип детските играчки тук-таме из дома ни,направо си ни харесва,защото си спомням времето,когато седях сред подредения си дом и ронех горчиви сълзи.Защото мечтаех да има кой да разхвърля играчки и да лепи ръчички по излъсканите ми витрини .Пък сега им се карам,че тъкмо изчистя стъклената маса и ШЛЯП -една ръчичка Grinning
Но това  е:hug:Шантава работа!То си е част от пеизажа!(моите нервни изблици)
Щастието е необяснимо нещо.Всеки се чувства щастлив от неща,които друг неразбира и няма нужда постоянно да се анализират нещата.Желая ви много любов на всички   bouquet

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Аз нещо не се вдъхнових от FlyLady Stop
На който му харесва, нека пробва, що нападате авторката..............

# 31
  • Мнения: 1 800
Изглежда вдъхновяващо, но аз знам че няма да го следвам, не съм толкова организирана и постоянна... и аз оставам чинии, че и по-големи неща Laughing ... Сега за първи път от 4 години съм по свободна и затова се лутам толкова из бг-мамма, с предишния ми график нямах време да видя дори мъжа ми през седмицата, та камо ли за подредби и нагласи, чистехме кой кога може и колкото може...Хубава система е все пак, за тези които искат, различни неща работят за различни хора... Аз едно време, като млада булка, всичко което не беше на мястото си, неизлъскано и неизмито ме дразнеше, но мъжа ми все ми повтаряше да се успокоя, че неговата любов не е пропорционална на колко е чисто в къщи Heart Eyes,  но е страхотно да има такива постинги и  нови идеи   bouquet

# 32
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Аз нещо не се вдъхнових от FlyLady Stop
На който му харесва, нека пробва, що нападате авторката..............
Peace
А аз съм го и пробвала, после зарязах, че бях започнала вече да се вманиачавам  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 3 591
аз каквото и да правя винаги почистването е мисия невъзможна...
снощи преди да вкарам децата в банята събирам играчките - казах си - сега за 10 минути ще ги събера... на 4тата кутия с играчки които съм събрала чувам кака зад гърба ми се изсипват предните 3  #Crazy ....
като заспаха децата ги събрах, измих пода...сутринта отварям очи от познатия звук на разпиляване на играчки.....
стигнах до извода, че ако искам да няма играчки по пода трябва да им намаля броя...ако всеки има по 1 играчка само ще трябва да прибирам само 3 , нали ? Simple Smile

ей това всичкото в стил FlyLady  Simple Smile
Примерно нейното решение за намаляване на камарите с пране:
Ако си изхвърля половината дрехи от гардероба, определено количеството пране ще намалее значително. Е да де, ама тя има ли представа какво е камара с пране на 5 членно семейство...  колкото и да го намаля ,всеки като хвърли по един чифт бельо, чорапи, тениски, блузи, панталони, якета и т.н. напълвам 2 коша  Shocked така,ч е и да изхръля всичко от гардероба пак няма да намалее прането  ooooh!
Или да забърша мивката... много е хубаво усещането ...не че след 10 минути в нея не е пльосната една чиния от спагети и доматения сос е омазал не само "в", ами и около мивката...МИ НЯМА ДА Я МИЯ ПАК! ще си играя с децата. Ще цапам с тях, ще  мажа и ще я измия "друг път"!
...

обаче имам едно много ценно нещо в цялата система - направи няколко дребни неща - толкова, колкото да можеш да си кажеш - днес чистих! дали ще е събирането на играчките и измиването на пода или забърсването  на тоалетната докато децата се къпят във ваната - нещо между другото ...и получи самочувствието,че можеш да имаш контрол над нещата - не е нужно да си перфектен  Laughing

аз вече свикнах и с петната по диваните, и с намазаното фъстъчено масло по пода, с рисунките с течен шоколад по стените.... ми сега как да грабна парцала и да чистя! нали това е творчеството на детето  Naughty

когато много ми дотежи,че е разхвърляно решавам проблема много бързо - качваме се в колата и отиваме някъде  Hug така не го гледам и си представям една чиста къща Simple Smile
от време на време идва чистачка докато ни няма - прибираме се, ахкаме колко е лъснато всичко...за 5 минути обаче безпорядъка е превзел ситуацията Simple Smile

ще имам време и за системи... когато децата пораснат и почна да се чудя какво да правя докато ги няма. Дотогава ще се радвам на разхвърляната си къща и на децата и ще почиствам колкото да мога да си намеря дрехите и да имам чисти чинии да се нахраним/да живеят миялната машина, сушилнята, мировълновата печка и пералнята!"

П.С. Ако някой види пералня, дето сама сгъва и глади дрехите - купувам я веднага! По възможност да ги прибира в гардеробите

# 34
  • Мнения: 3 810
хехе,  [desi] много си права...
Моя позната е с много чиста кухня, защото не готви...
Естествено ако няма хора в жилищото, няма да е пръснато, колкото повече жители, толкова по- пръснато...
Не може да има универсална система.

Аз зарязах тази система, защото се изнервям, че някой след мен не я спазва...а и не ми остава време за разходки и компа...

Общи условия

Активация на акаунт