Третиноин /Ретин-А/, Ретиноидна киселина, Ретинол, Ретиноиди -Тема 13

  • 3 310
  • 52
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 817


Темата е предназначена за всички, които се интересуват от продукти съдържащи различни форми на витамин А и тяхната ефективност, правилен начин на използване и продукти с които успешно може да се комбинира.

Продуктите с ретиноиди и основно третиноин са неоспоримо доказани като ефективни и безопасни при правилна употреба в борбата с бръчките, фините линии и отпускането на кожата в следствие загубата на колаген и реално, една от малкото доказани съставки, способни да обърнат часовника в обратна посока.

Крем с третиноин/ретиноидна киселина в чист вид, не се предлага в България никакъв от няколко години. Единственият вариант е Акнатак комбинация на третиноин (0,025%) с антибиотик клиндамицин (0,1%). Акнатак се използва върху кожата за лечение на акне при пациенти на и над 12 години. Ако не страдате от акне, този вариант не е препоръчителен заради наличието на антибиотик в продукта.

Териноин е генеричното име на веществото ретиноидна киселина, което е лекарство против акне, а също така FDA (Food and Drug Administration на САЩ) одобрено за използване като противостареешо средство. Третиноин е лекарствено средство, а не козметично и в много държави можеш да се сдобиеш с него само с рецепта.
Поради особеностите и правилата, които трябва да се спазват при употребата му, не е и надали ще бъде освободено за продажба като козметика.

Факт е, че не е за всеки.
Има хора с много чувствителна кожа, които не могат да се адаптират /или им е необходим специален режим наблюдаван/изписан от дерматолог.
Има хора с различни кожни състояния, които не им позволяват да ползват толкова силно вечество или имат нужда от специален режим за адаптация наблюдаван от дерматолог.
Има хора, които не са способни да спазват режим в дългосрочен план, защото това не е продукт, който може да ползваш от време на време и употребата му изисква задължително ползване ежедневно на слънцезащита.

Крем третиноин/ретиноидна киселина в България не се педлага под никаква форма.
На пазара в страната има само козметични продукти с ретинол. При желание да се сдобиете с третинон, трябва да поръчате от чужбина.
Моля, преди да пристъпите към ползване на това лекарство, да направите подробно собствено проучване.


Някои от названията на медикамента и държавата, в която се намират
Гърция - Airol - само 0.05%
Турция - Aknelyse - 0,05% и 0,1%
Тайланд - Vitacid - 0.025%, 0.05% и 0.1%
Индия - A Ret - 0.025%, 0.05% и 0.1%
Испания - Retirides - 0,025%, 0,05%, 0,1%

Предупреждения:
- ретиноидни продукти не трябва да се използват, ако сте бременна, опитвате се да забременеете или кърмите. Ако по време на ползването установите бременност, трябва да спрете използването на продукта веднага. Ако не го направите, има риск от малформации в плода.
- ретиноидни продукти не трябва да се ползват, ако не сте способни да ползвате ежедневно и да подновявате редовно (на 2-3 часа) слънцезащита. Ползването на ретиноиди без такава увеличава рискът от появата на пигментни петна.


Информация за ретиноидите (на английски)

Adapalene е генеричното име на препарата Differin, който се използва главно за лечение на акне и няма достатъчно проучвания дали притежава същия или подобен антиейдж ефект като третиноин.


Линк към старата тема https://m.bg-mamma.com/?topic=1595844.735

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 20:26 от Daisy_D

# 1
  • София
  • Мнения: 4 332
Благодаря за новата тема. Вече доста време ползвам ретиноиди, та надали нещо ще ме изненада, но пък има хубави неща около тях и обща грижа за кожата, които се надявам да запазим и в новата тема.

# 2
  • Мнения: 69
По въпроса за подкожните пъпки, и на мен почнаха да ми избиват много като почнах испанския трет. Обикновено ми излизат 1-2 около устата преди цикъл и ги боря с лепенките на COXR, но тия избиваха по бузите, като кисти. Аз като тийнейджър не съм имала пъпки.
Една такава обаче седя месец, буквално като киста, подута...остана белег и петно.
Вкарах пак киселини в рутината, бях ги разредила много с идеята, че трета ексфолира, ползвах рядко много леки - винен пилинг, лактик5%. Та, поднових 30% вия на ТО, Pure skin на Биотрейд и си взех почистващата пяна на COXR със салицилова к-на. На две седмици ексфолирам с някоя от киселините, като гледам едната да се пада седмица преди цикъл. От септември не съм имала нито една пъпка.
Петното от оная киста е почти аут с 3 микронидлинга в домашни условия - 2 повърхностни на 0,3 мм и един CIT на 0,5 дълбочина.

# 3
  • Мнения: 2 911
Благодаря за новата тема, момичета. Аз след около 2 години смяна на различни ретинОли и ретината (все накрая отслабваше ефекта), реших да мина на трет. Целта ми е борба със затворени комедони и glass skin ефект, който чай се постигна само и основно с трет (поне он кожите, които съм виждала в интернет).

Започнах на чиста кожа да го слагам, чакам 20 мин и после хидратация. 2 пъти в седмицата, като спрях всички активи други, вкл. Вит Ц. Първоначално започна супер, веднага заглади кожата, комедони не излизаха. Белеше се леко, обаче поносимо. Втората седмица, обаче започнаха пак да се запушват комедони е то по jawline-a по дължината (там не съм имала). Май ми беше нарушена бариерата, спрях го за две седмици, възстанових, почистих при козметик ш малко след това пак започнах. Рак първата седмица супер заглаждане и после пак започва запушване и то основно по скулата и jawline. Слагам испанския -  retirides 0.025%. Не мога да преценя сега това purge ли е или от самия трет ми се запушват порите. Четох, че кремообразните запушвали и трябва такава, под формата на гел. Но с моята тънка и чувствштелна кожа, ще е много силен.
Правих и микронидлинг, с надеждата да направя колаген и да свия порите, даже се поувеличиха комедоните. Та, не знам... Как се постига тази glass скин от видеата, изпилената и чез нито едно комедонче или такова животно няма и всичко е филтри. Като, цяло кожята ми е била доста по-незапушена от сега и затова искам да разбера дали на продължавам и да изчакам purge и поне 3 метеца и да видим (с яка хидратация) или ако запушвам все повече и повече, да се върна към ретинАл. Мисля, ако върви добре, да вкарам след 3 месец пак киселините и вит Ц или не е добра идея?

Също и, за измиващи използвам мицеларното на д-р Derm и на Yassumi един оризов гел, с ниско ph. Когато кожата ми е била добре и не е запушена, рак съм.била с тях, но бих пробвала и други, изпробвани олио и гел, които не запушват, но не са и силни, мащото на моята кожа толкова и трябва. Гледам да сменям калъфкята, защото сякаш местата, където е запушено е там, където лежа на нея...

# 4
  • Мнения: 104
И при мен излизат много комедони от турския трет 0,025. Имам чувството, че положението с комедоните ми се влоши откакто го почнах. А от подкожните пъпки съм цялата в петна и вдлъбнати белези. Честно казано съжалявам, че започнах трет. Преди да го започна преди половин година кожата ми беше в пъти по-добре и толкова зле не е изглеждала както сега. Гледам снимки и видеа на хора с ужасно акне, което са излекували с трет и каква чиста и гладка кожа са постигнали. И си мисля каква хубава кожа имах преди да го започна и до какво положение ме докара. Явно трет не е за всяка кожа....

# 5
  • Мнения: 6 782
Ама то това е целта. Кожата трябва да се изчисти.
А за да се изчисти, трябва да избие нещо..

# 6
  • Мнения: 104
Уж е така, но при мен продължава половин година вече и взех да губя надежда. Самия трет запушва порите и това води до поява на затворени комедони. Те пък от своя страна се превръщат в подкожни пъпки, благодарение на трета, ако не се премахнат ръчно преди това. И така става порочен кръг. Явно има кожи, които са предразположени към образуване на затворени комедони и трябва да се поддържат с ръчно почистване поне веднъж в месеца.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 332
Как така третът запушва порите? Аз това го чувам за първи път.

# 8
  • Мнения: 1 990
Самия трет запушва порите и това води до поява на затворени комедони. Те пък от своя страна се превръщат в подкожни пъпки, благодарение на трета..
Не третиноинът запушва порите, а евентуално формулата, в която е вложен.
https://www.instagram.com/reel/C3u-3dcrrBj/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

# 9
  • Мнения: 104
Да, така е, трябваше да доуточня. На доста места попадам на информация, че кремообразната формула при някои хора води до запушване на пори и се препоръчва трет под формата на гел. Със сигурност съм решила да сменя формулата, така и така съм започнала вече... интересно ми е гелът как ще се отрази на кожата ми. Но от кремът се напълних с комедони на места, където никога не са излизали.

# 10
  • Мнения: 2 911
А кой трет е с тел формула? И аз бих сменила

# 11
  • Мнения: 6 782
Индийския трет. От емаг може да си го поръчате.
На други места не съм виждала.

# 12
  • Мнения: 104
KPP, потърси A-Ret - продават го в емаг от всичките видове проценти. Аз много се чудя дали да не вдигна процента на 0,05. Някои казват, че положението с акнето им се е подобрило драстично след качване на процента.

# 13
  • Мнения: 2 911
А дали не е много силен? Моята кожа у доста фина.

https://www.emag.bg/krem-menarini-a-ret-protiv-brychki-protiv-ak … nvs/pd/DHBB20MBM/
Този ли е индийският?

# 14
  • Мнения: 104
Този е. Но ще трябва много яка хидратация. Чета, че гелът съдържал повече алкохол и изсушавал повече лицето. За тънка и фина кожа може би най-добре ще е сандвич метода.

# 15
  • Мнения: 39 526
Аз съм с тънка кожа и ползвам индийския трет, но 0,5%. Не се оплаквам. Не правя сандвич поставяне. Мажа го три дни в седмицата. Не смятам да увеличавам, защото идва лято.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 702
Момичета, а от ретинол и ретинал може ли да се очаква същия ефект като от третиноин?

# 17
  • Мнения: 6 782
Момичета, а от ретинол и ретинал може ли да се очаква същия ефект като от третиноин?

Не, защото третиноинът е за акне, а ретинол и ретинал - не.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 332
Ретинолът по никакъв начин не може да се сравни с по-активните форми като третиноин и ретинал.
Ретиналът при мен през лятото върши почти същата работа като трета, без да има досадното белене.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 702
Да разбирам, че е по-добре да се ориентирам към ретинал на този етап?
Акне нямам, но имам разширени пори и финни линии на места. Търся по-скоро решение за порите

# 20
  • Мнения: 5 640
За порите по-скоро ниацинамид и киселини някакви. Но чистият ниацинамид (10%) при мен направи чудеса с разширени пори.

# 21
  • Мнения: 1 990
Препоръчайте хубав ниацинамид. Иначе аз започнах скинорен от около седмица, да видим как ще ми се отрази, слагам го вечер в дните без ретинАл.

# 22
  • Мнения: 2 741
Кой ретинал ползвате?

# 23
  • София
  • Мнения: 2 702
Аз ползвам сутрин хиалуронова киселина, 10% азелаинова киселина и отгоре слънцезащита. Вечер 10% ниацинамид, ретинол и нощен крем.

# 24
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
Аз ползвам сутрин хиалуронова киселина, 10% азелаинова киселина и отгоре слънцезащита. Вечер 10% ниацинамид, ретинол и нощен крем.
Може ли да споделите коя е азелаиновата киселина?

# 25
  • Мнения: 5 640
Препоръчайте хубав ниацинамид. Иначе аз започнах скинорен от около седмица, да видим как ще ми се отрази, слагам го вечер в дните без ретинАл.
На Allies of Skin беше този, който ми сви най-видимо порите, но е скъп. Аз го взех на някакво намаление (2 на цената на 1) и после се върнах на този на The Ordinary. Обаче ще дебна пак  промоция на AOS, да направя още един курс. Съвсем различна ми беше кожата с него.

# 26
  • Мнения: 2 911
При мен ниацинамидът запушва. Супер много ми е запушено лицето в момента Sad И то черни точки аз нямам, затворени комедони само. Може би е тип коменонно акне. Направо ми се плаче Sad

Забелязала съм, че когато хидратирам пубаво и положението се подобрява, но никога до ниво да нямам нито 1 комедон или само 1-2.  Пъпки и черни точки нямам нито една, само тези гадни комедони. Чела съм толкова литература, дермотолози (вкл.светила), рутини, процедури и нищо. Е, доста по-добре е положението отпреди 2 години, но пак се запушват. Дали сега от трета. Но, ето, сега понеже правих почистване на лице и не съм слагала от 2 седмици, но пак ми се запуши и то за 1 вечер, вчера ги нямах. Калъфка сменям всяка вечер. Мисля дали не е от измиващите, но съм била с тях и когато лицето ми е било почти перфектно. Имам чувството, че този трет или инициира да избиват комедоните (purge обаче всъщност не е ли с пъпки, а не с комедони) или просто запушва, защото има такива съставки.

Малко се притеснявам да пробвам гелът, защото пък кожата ми хем се запушва, хем пък и толкова бързо ми се нарушава бариерата. Но реално, третът наистина навсякъде го пишат, че е точно за комедони и има такива проучвания. Ретинолът и ретиналът,  в комбинация с киселини и хидратация подобриха положението, но в никакъв случай не решиха проблема.
Освен да започна другата седмица индийския трет, ще пробвам първо със сандвич и после директно и се надявам това да е моето нещо. Ако ней не знам вече, ще търся литература за комедонно акне, то аз вече 10 години нищо не съм намерила като решение... Sad
А имах такава перфектна кожа, явно гледайки кожите в инстаграм, тип glazed donut и си завишавам очакванията. Според вас реално ли е да има такива кожи или са филтри?

Благодаря, момичета за мнението и подкрепата!

# 27
  • Мнения: 786
Абсолютно реални са такива кожи. Ако има филтри, кожата е blur-ната, но ако виждаш ясни очертания, контури, пори, други "несъвършенства" - няма.
Ето снимка без и с филтър:
Скрит текст:

Филтърът не е професионален за лицеви фотографии, а за 3D арх. и интериорно проектиране, но в общи линии ефектът е такъв.
За комедоните и акнето:
Мога да говоря само от личен опит. Аз съм имала само комедони - когато бях млада и използвах грим. Мои приятелки, които не се гримираха имаха съвсем различна, чиста кожа, незапушени и малки пори - такава каквато имам аз сега. Вече от години колкото и където по лицето си да се опитвам да изстискам нещо, то няма какво да излезе, толкова е чисто. Според мен при редовна употреба на грим, ако не се прави редовно проф. процедурно почистване в салон, комедоните са неизбежни, а дори и да ги няма, декоративната козметика задръства и разширява порите.
Аз съм ти виждала лицето и мисля, че е много добро, но за съвършено лице аз бих изхвърлила грима.

# 28
  • Мнения: 2 911
За съжаление при мен не е от грима...
Нося грим 1-2 пъти в седмицата и то само коректор локално върху петно и малко пудра на прах. Имала съм периоди, в които 2 месеца, че и повече не слагам грим и положението е същото. Просто нещо ми стана с кожата, откакто се преместих в София,а си искам старата кожа и това ми е целта, обаче вече с години не мога да я върна.

Сега ще видим с трета. Взех и Differin, защото четох, че има по-добър ефект от него при комедони. Може би ще сменя и измиващите. Ще видим как ще е, ако до 3-4 месеца не видя разлика, ще махна ретиноидите и ще започна пак гликолова и салицилова киселина. С тях не беше перфектно положението, но поне беше поносимо.

Дразни ме, че методи, след които кожата ми ставаше като порцелан (скин бустер и микронидлинг), сега нямат абсолютно никакъв ефект. Дори и минимален. И това общо взето, стана след ковид. Той ми разбърка и хормоните и всичко...

# 29
  • Мнения: 2 741
Препоръчайте хубав ниацинамид. Иначе аз започнах скинорен от около седмица, да видим как ще ми се отрази, слагам го вечер в дните без ретинАл.
Кой ретинал ползвате?

# 30
  • София
  • Мнения: 2 702
Аз ползвам сутрин хиалуронова киселина, 10% азелаинова киселина и отгоре слънцезащита. Вечер 10% ниацинамид, ретинол и нощен крем.
Може ли да споделите коя е азелаиновата киселина?
Здравейте. Ползвам тази на Ревокс

# 31
  • Мнения: 1 990
Препоръчайте хубав ниацинамид. Иначе аз започнах скинорен от около седмица, да видим как ще ми се отрази, слагам го вечер в дните без ретинАл.
Кой ретинал ползвате?

A-Game 10 - 0,1% Ретиналов Серум, три пъти седмично на този етап.

# 32
  • Мнения: 1 990
...гледайки кожите в инстаграм, тип glazed donut и си завишавам очакванията.Според вас реално ли е да има такива кожи или са филтри?
Гледайте хората в реалния свят и в ежедневното Ви обкръжение..
https://www.instagram.com/reel/C6IIOUxL_en/?igsh=MWNud3RrODRscXNhMg==

# 33
  • Мнения: 1 033
Вече има много хубаво направени филтри, така че да не замазват другите части от лицето. Виждала съм в инстаграм клипчета на истинската кожа и после с филтъра. Друг номер е да се намажат с масла/маски/кремове и да се снимат под светлина. Чисти кожи да, но кожи без никаква поричка няма.
Иначе и на мен порите ми се свиха от ниацинамид 10%.

# 34
  • Мнения: 2 911
Аз имам предвид например ей такива кожи
https://www.instagram.com/reel/C4GSWwxI_6K/?igsh=MWN2YnYwYmV5ZGNyZw==

Мен ниацинамидът ме запушва..

# 35
  • Мнения: 104
KPP, разбирам те перфектно, защото и на мен основния ми проблем са тези проклети комедони и не съм намерила решение за тях. Не смея и да си мечтая за такава кожа като на видеата, но се замислям, че докато пиех противозачатъчни имах чиста като порцелан кожа. Със сигурност и хормоните играят голяма роля.

# 36
  • Мнения: 2 911
Със сигурност, но при мен, когато хормоните ми са били в супер "взаимоотношения" един с друг, пак е така... просто явно сме с тънки и чувствителни кожи и мръсотията в града не ни прощава

# 37
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 391
Моята кожа е плътна и нечувствителна и мръсотията пак не й прощава. Явно ще съм баба с комедони.

# 38
  • Мнения: 1 103
Как процедирате с активите лятото? Установих, че съм заформила страхотни петна, особено над горната устна. Очевидно след бременността. И сега се чудя, дали няма да направя положението по-лошо, ако ползвам киселини и ретинол лятото.

# 39
  • Мнения: 5 640
Ако кожата е ретинизирана, не е проблем да се ползват ретиноиди и през лятото. Аз лично първите 2 години спирах лятото, откакто съм на трет, си карам целогодишно и нямам проблеми. Киселини гледам да планирам вечерите, в които няма да имам престой на открито. Другите активи си ги ползвам както през зимата.
Включвам и разни глинени почистващи маски, защото ми се омазнява кожата.

# 40
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
В сайта на Авен не намирам нито една от ретинал сериите. Спират ги, реформулират ги? Някаква информация имаме ли? Изчезнаха и от по-големите онлайн магазини, които използвам.

# 41
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 761
И аз забелязах,че изчезнаха.

# 42
  • Мнения: 13
Привет, имам няколко въпроса и ще се радвам да получа помощ от вас. Аз съм на 24, със суха кожа, свити пори, кожата ми е горе долу ок, с изключение, че имам лека форма на кератозис пиларис по бузите, т. нар. гъша кожа, и имам лека текстура, която налага по-често ексфолиране. Да си купя ли крем за лице с ретинол? На каква възраст трябва да почне да се ползва? А комбинира ли се с AHA и BHA? Как е хубаво да се ползват? Защото аз си поръчах пяна на skin1004 с BHA, но още не съм я използвала? Просто четох, че ретинолът, освен всичко излющва добре мъртвите клетки. Моля за помощ!

# 43
  • София
  • Мнения: 2 346
Здравейте,
Някой ползвал ли е серумите на skincyclopedia (български, предлагат се в Lilly) и доволни ли сте?
Гледам, че имат и такъв с 1% ретинол.
https://skincyclopedia.bg/anti-aging-face-serum-with-retinol-%d0%b0nd-squalane/
Също така видях, че и Biotrade предлагат ретинол в две концентрации, както и други antiage продукти в чист (уж) вид.( заслужават ли си?)
И имате ли идея с какъв процент ретинол е кремът на Neutrogena Retinol Boost? Ползвам го ежедневно, без въвеждане и не съм получила никакви странични ефекти (парене, излющване). Не намерих инфо на флакончето.
Мерси предварително!

# 44
  • София
  • Мнения: 2 702
Този серум на скинциклопедия е ужасен. Заради сквалана все едно се мажеш с олио. Стои мазно, гадно и не попива. Много повече ми харесва серума на инофарм с 2% ретинол. Също са български и са доста сполучливи. Аз започнах въвеждане на третиноин. Интересно ми е дали ще забележа някаква разлика след време. Също така от Турция си взех крем с азелаинова киселина 20%, до сега ползвах 10. Имам още малко от старата опаковка, после сменям и него.

# 45
  • Мнения: 6 782
Този серум на скинциклопедия е ужасен. Заради сквалана все едно се мажеш с олио. Стои мазно, гадно и не попива. Много повече ми харесва серума на инофарм с 2% ретинол. Също са български и са доста сполучливи. Аз започнах въвеждане на третиноин. Интересно ми е дали ще забележа някаква разлика след време. Също така от Турция си взех крем с азелаинова киселина 20%, до сега ползвах 10. Имам още малко от старата опаковка, после сменям и него.

Те са такива. На ординари в сквален също е много мазен.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 702
Този на Инофарм не е така. Като нормален серум си е. Попива добре и не лепне.

# 47
  • Мнения: 6 782
Този на Инофарм не е така. Като нормален серум си е. Попива добре и не лепне.

Е той няма сквален.
Ние говорим за тези, които са със сквален.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 40 845
А сквалан за какво служи всъщност?

# 49
  • Мнения: 883
Здравейте,
Някой ползвал ли е серумите на skincyclopedia (български, предлагат се в Lilly) и доволни ли сте?
Гледам, че имат и такъв с 1% ретинол.
https://skincyclopedia.bg/anti-aging-face-serum-with-retinol-%d0%b0nd-squalane/
Също така видях, че и Biotrade предлагат ретинол в две концентрации, както и други antiage продукти в чист (уж) вид.( заслужават ли си?)
И имате ли идея с какъв процент ретинол е кремът на Neutrogena Retinol Boost? Ползвам го ежедневно, без въвеждане и не съм получила никакви странични ефекти (парене, излющване). Не намерих инфо на флакончето.
Мерси предварително!
Аз в момента ползвам на Биотрейд с по-ниската концентрация. Добре ми понася, нямам никаква реакция. Ползвала съм и кремове на Биотрейд и доста ми допадат.

# 50
  • Мнения: 5 640
Привет, имам няколко въпроса и ще се радвам да получа помощ от вас. Аз съм на 24, със суха кожа, свити пори, кожата ми е горе долу ок, с изключение, че имам лека форма на кератозис пиларис по бузите, т. нар. гъша кожа, и имам лека текстура, която налага по-често ексфолиране. Да си купя ли крем за лице с ретинол? На каква възраст трябва да почне да се ползва? А комбинира ли се с AHA и BHA? Как е хубаво да се ползват? Защото аз си поръчах пяна на skin1004 с BHA, но още не съм я използвала? Просто четох, че ретинолът, освен всичко излющва добре мъртвите клетки. Моля за помощ!
Комбинира се, да. Но в различни рутини. Аз от 2 години ползвам чист трет, от година и половина някъде 1% и ексфолирам на 2-3 седмици с червения пилинг на The Ordinary. Гледам вечерта преди и вечерта след пилинга да не позвам трет, а само да хидратрам и подхранвам. Четох и аз това за излющването, но не ползвам ли киселини, кожата сякаш се затлачва.
На 24 години и със суха кожа внимавайте с ретиноидите, защото ще я изсушат още повече. Може да опитате с някаква лека киселина (млечна, гликолова) по-скоро.

# 51
  • Мнения: 13
Ок, значи да не скачам на ретинол веднага. Благодаря! Simple Smile

# 52
  • Мнения: 2
Здравейте, някой ползвал ли е продукти на марката Tolpa и какво ви е мнението?

Общи условия

Активация на акаунт