Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 316
  • 776
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 3 933
Масовите купувачите не се интересуват от стандарти или удобства. Важно е да имаш жилище, било то и нискокачествено и  закупено на висока цена. Нелепостта идва от това, че се пести включително от храна, за да се купи нещо подобно. Както съм казвала и преди, повече се мисли преди да се купи килограм домати, отколкото 70 кв. жилище. Това си е чисто потребителски проблем.

Различните хора живеят при различни условия и имат различни представи за стандарти и удобства. Когато купувахме текущото ни жилище, за мен беше важно да има нужната квадратура, разпределена поносимо, да има достатъчно градски транспорт, без да е насред булевард и да мога да си го позволя. Разбира се, и други неща бяха важни, но тези бяха с най-висок приоритет. На друг човек критериите биха били други, но аз не смятам, че това ги прави по-лоши купувачи. Просто са различни.

# 631
  • Мнения: 99
Оплакват се, затова. Щом всички са доволни от цени, разпределения, архитектура и градоустройствен план, значи няма проблем в този сектор.

# 632
  • София
  • Мнения: 3 933
Оплакват се хората, които по някаква лична причина не успяват да намерят/купят имот съобразно представите и очакванията си. Обикновено е като в онази приказка дето нещо си можело да се купи:
1. С високо качество;
2. В кратък срок;
3. Евтино.
Само дето можело да се получат само 2 от трите критерия.
А освен това има хора, които само се жалват. Затова пък постоянно и на висок глас. Без значение за какво.

# 633
  • Мнения: 4 688
Това е бил строежът до Балан, не знам дали проектът е останал същия:

https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/sofiya-pak-iska-da- … c-blokove-mladost

# 634
  • Мнения: 6 378
не. всичко е на парче


най високото къмто 70 метра.

# 635
  • Мнения: 12
Здравейте, продавам апартамент и трябва да избера брокер. Колебая се м/у брокер от голяма фирма или брокер, който работи самостоятелно и има богат опит с пазара на недвижими имоти. Комисионата им е еднаква. Двамата са ми препоръчани. Какво бихте ме посъветвали? С какво да внимавам, който и от двамата да избера? Благодаря ви предварително!

# 636
  • Бургас
  • Мнения: 6 116
Срещни се и с двамата, ще усетиш с кого да работиш.

# 637
  • Мнения: 2 840
Работи и с двамата.

# 638
  • Мнения: 7
Синтезирам и накратко видеото Grinning

https://www.youtube.com/watch?v=IxjE9L7xYvk

Гост при Нейчо брокера е Радо Коев, който е бил регионален мениджър в брокерска агенция при предната икономическа криза от 2008 г. Разказва как е бил тогавашния пазар - удря кризата и пазара рязко спира. Брокери, които са работели на тогавашния пазар, не могат да се адаптират на промените и някои напускат бранша.
Да, доста говори как кризата се е отразила на бранша, но казва и някои важни неща за пазара.
1. Банките рязко обръщат "палачинката" и спират финансирането през 2008 г. Нали се сещате какво ще стане, ако и сега стане така?
2. Появяват се хора, с затруднени ситуации (госта не ги уточни какви точно, но разбирайте невъзможност да си плащаш кредита)
3. Някои продавачи са били готови да продадат на по-ниска цена, именно поради причини като да останеш без работа и да ти трябват пари.
4. ЧСИ - та и банки се напълват с много имоти
5.Спомена само за банкрутиралите строители и за хората, купили на зелено - поне всеки се сеща за някоя изоставена сграда от този период.

Мисля, че и госта доста спести като информация, но пак казвам основно говореше как кризата е повлияла на бранша, а не на обикновените хора.

Рано или късно ще се повтори и пак, на който и да не му се вярва. Разбира се, че ако съм се "набила" с половин милион лева за панелка в Люлин и работя в Бизнес Парка телефонистка, няма и да искам да чуя за безработица и вдигане на вноски по кредита. (Нищо против Люлин и кол центровете, просто говоря метафорично) Обаче фактите са факти. Имотния пазар е цикличен, а ние сме почти към края на бума. За последните 6 тримесечие има спад в сделките, а след това престоят и спад на цените.

# 639
  • Мнения: 316
А един мармот завива шоколад.....

# 640
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 361
А един мармот завива шоколад.....
А друг банкноти.

# 641
  • Мнения: 248
Гледах споменатото видео за кризата 2008 при пазара на имоти, но водещият и гостът точно това дискутираха, че няма предпоставки това да се случи в сегашната обстановка, предвид че банките са пълни с пари и кредитирането е на макс. Единствено мащабни природни или геополитически събития (които си се случват) биха могли да предизвикат чак такова "обръщане на палачинката". Но беше интересно видео със сигурност.

# 642
  • София
  • Мнения: 16 113
Телефонистката от  Бизнес парка ако остане без работа ще си намери друга и все ще върже 2та края. Но  тя и семейството и трябва да живеят някъде. Едва ли ще ги събори увеличена лихва. И под наем да е пак пари искат. А едва ли ще се върне в детската стая в Сурсулево.
Сега има много повече възможности за работа от 2008 г.
Радо Коев......, не бих му се доверявала. Познавам го от преди 2008 г, били сме колеги в друг във фирма от ресторантския бранш. Ами омагьоса собственика с големи обещания и чужди думички. Няколко месеца взема голяма за времето си заплата/10 пъти над средната за тогава/, стресираше персонала с безумни изисквания за планиране и имитиране на дейност. Накрая го изпратиха във Варна с шут. Персонала по ресторантите се успокои, напуснали заради него се върнаха и работата потръгна. 
После се чу, че е станал брокер във Варна. Имаше ми тел. и дълго време безуспешно ме уговаря да ми продаде ваканционен имот.

# 643
  • Мнения: 29
Синтезирам и накратко видеото Grinning

https://www.youtube.com/watch?v=IxjE9L7xYvk

Гост при Нейчо брокера е Радо Коев, който е бил регионален мениджър в брокерска агенция при предната икономическа криза от 2008 г. Разказва как е бил тогавашния пазар - удря кризата и пазара рязко спира. Брокери, които са работели на тогавашния пазар, не могат да се адаптират на промените и някои напускат бранша.
Да, доста говори как кризата се е отразила на бранша, но казва и някои важни неща за пазара.
1. Банките рязко обръщат "палачинката" и спират финансирането през 2008 г. Нали се сещате какво ще стане, ако и сега стане така?
2. Появяват се хора, с затруднени ситуации (госта не ги уточни какви точно, но разбирайте невъзможност да си плащаш кредита)
3. Някои продавачи са били готови да продадат на по-ниска цена, именно поради причини като да останеш без работа и да ти трябват пари.
4. ЧСИ - та и банки се напълват с много имоти
5.Спомена само за банкрутиралите строители и за хората, купили на зелено - поне всеки се сеща за някоя изоставена сграда от този период.

Мисля, че и госта доста спести като информация, но пак казвам основно говореше как кризата е повлияла на бранша, а не на обикновените хора.

Рано или късно ще се повтори и пак, на който и да не му се вярва. Разбира се, че ако съм се "набила" с половин милион лева за панелка в Люлин и работя в Бизнес Парка телефонистка, няма и да искам да чуя за безработица и вдигане на вноски по кредита. (Нищо против Люлин и кол центровете, просто говоря метафорично) Обаче фактите са факти. Имотния пазар е цикличен, а ние сме почти към края на бума. За последните 6 тримесечие има спад в сделките, а след това престоят и спад на цените.
Въпрос на време е да се успокоят нещата на имотния пазар, но не всеки има възможност да чака. Хареса ми видеото, гостът беше интересен. Единственото, което не ми допадна беше в края на разговора, че оправдаваше своя постъпка как е продал имот на купувач от друга агенция, защото защитавал интереса на своя клиент. Реално в агенцията е имало клиенти, които са искали да закупят въпросния имот. След като агенцията получава комисионна и от купувача, то те също са клиенти, с две думи защитил е интереса само на едната страна, като ощетява други две страни (на потенциалния купувач и брокера на купувача). Общо взето, така се надува балона, когато брокера каже: “можеш да вземеш много повече” на продавача. Той може да е бил прав за себе си тогава, но като страничен наблюдател от разказаното, колегите му с право са писали коментари.

# 644
  • Мнения: 3 997
Аз пак като счупена грамофонна плоча, но 2020 г. нямаше ли криза? Не остаха ли много хора без работа за продължителен период? Цикличност има, но апокалипсис ли очакваме, защо все сме така черногледи?

Общи условия

Активация на акаунт