Праz

  • 14 213
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Иzчерпаха ми се идейте, а имам доста праz. Какво мога да направя с него? Вече правих баница с праz, така че ми трябва идея zа нещо друго...
Помагайте моля. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 496
Моят мъж много обича праз с яйца и кавърма. Знаеш ли как се приготвят?

# 2
  • София
  • Мнения: 3 328
Тъкмо това купих, за да готвя довечера Simple Smile
Но към него ще сложа и 300 ситно нарязани гъбки, и на око, пак наситнени, маслинки. Всичко това, объркано с 1 - 1 и 1/2 ч. ч. ориз. Олио, сол и подправки - на вкус /лично аз слагам една комбинирана, която си приготвяме през есента, в нея има пиперка, целина, магданоз и сол, така че друга сол не слагам; който обича по-люто, може да сложи и черен пипер/.
Слагам в по-голяма тава /ако нямам време или ме мързи - иначе първо задушавам лука и гъбите предварително в тенджера, добавям ориза и маслините, после доливам вода и оставям да поври малко, да поомекне оризът, след което прехвърлям в тава и запичам/, и наливам вода - толкова, че да покрие сместа с ориза. Пека на 180-200 градуса по Целзий, докато поизври водата /все пак не напълно, защото после оризът "дръпва" още от нея и би станала съвсем суха гозбата/. Поднасям с чаша айрян или 2-3 с. л. кисело мляко на порция отстрани в чинията. Тъй като ястието е постно, може да се консумира и поизстинало. Наздраве! Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: mimi flax
Моят мъж много обича праз с яйца и кавърма. Знаеш ли как се приготвят?

Кажи за кавърмата,моля. Simple Smile

# 4
  • sofia
  • Мнения: 1 606
любимия ми кекс:
 Солен кейк (хляб) с праз и синьо сирене:

2 стръка праз - бялата му част се задушават в малко масло, 100грама синьо сирене, 200мл. течна сметана, 3 яйца, 50г. масло, 200грама брашно, 40 грама стафиди, 2ч.л. бакпулвер, 1 ч.л. сол
Брашното с бакпулвера се пресява, добавят се стафидите и задушения праз. В друга купа се смесват яйцата с течната сметана и сол и сирене на кубчета. Постепенно се сипва в брашното, смесва се добре и във форма за кекс (не от най-големите - имам предвид такава дълга), покрита с фолио (става доста гъста сместа и да не лепне) се пече около 30минути на 180.

Имаше преди време тема за праза:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=9463&highlight=%F1%EE%EB%E5%ED+%EA%E5%EA%F1

# 5
  • Мнения: 496
Karimma,
Ще ти напиша моята рецепта, но знам, че в различните краища на страната има вариации. Могат да се включат и други майчета по темата.

Продукти за 2-3 порции
200 - 300 г свинско месо
3 стръка праз
250 - 300 мл доматен сок (лятото може с пресни домати)
сол на вкус

По оригиналната рецепта трябва да изпържиш нарязаното на кубчета месо, но аз съм по здравословното хранене и го задушавам. Когато мръвчиците са готови, вадиш, посоляваш и похлупваш, за да не изстинат. Можеш да смениш мазнината (за да е по-леко ястието), а може и в същата мазнина да задушиш праза до омекване. Посоляваш, слагаш доматите и готвиш докато се сгъсти (похапва се с виличка). А, забравих да кажа, че по някое време прибавяш вътре и месцето, да си поемат взаимно от ароматите. Да ви е вкусно.

# 6
  • Мнения: 496
Цитат на: bomboto
любимия ми кекс:
 Солен кейк (хляб) с праз и синьо сирене:

Bomboto,
Имаш ли други рецепти за солени кексове? Моля те да ми напишеш, ако ти се намират някакви. Благодаря предварително.

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: mimi flax
Моят мъж много обича праз с яйца и кавърма. Знаеш ли как се приготвят?

Не. Моля те ми напиши. Simple Smile

# 8
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Ммм, момичета. Благодаря  zа идейте. Много вкусно zвичат, ще пробвам непременно. Simple Smile

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 709
Можеш в готвените ястия вместо лук да слагаш праз.

# 10
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: mimi flax
Цитат на: bomboto
любимия ми кекс:
 Солен кейк (хляб) с праз и синьо сирене:

Bomboto,
Имаш ли други рецепти за солени кексове? Моля те да ми напишеш, ако ти се намират някакви. Благодаря предварително.


Ами сещам се за няколко, ама ще почакаш до утре Grinning

Сетих и за една гръцка салата с праз:  2 стъка бялата част на праза, черен пипер на зърна, бяло вино, зехтин, 100грама черни маслини, 2 супени лъжици лимонов сок , сол.
 Празът се наразва на парчета и се задушава във виното с черния пипер докато омекне. Отцежда се, маха се пипера и в салтна чиния се смесва с останалите продукти. Много върви с черно хлебче и сирене

# 11
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: mimi flax
Karimma,
Ще ти напиша моята рецепта

Благодаря ти, Мими! Simple Smile

# 12
  • Мнения: 496
Цитат на: rosa

Не. Моля те ми напиши. Simple Smile


rosa,
Karimma поиска рецептата за кавърма и вече съм я написала. Виж по-нагоре на същата страница.
Ако питаш за праз с яйца, съвсем лесно е. Нарязваш главите праз на тънки колелца, задушаваш, посоляваш и когато омекне и остане без вода, чукваш яйчицата и готвиш още малко, докато те се "хванат". Мъжът ми го обича с чубрица, пресен магданоз и резен сирене отстрани.

# 13
  • Хасково
  • Мнения: 995
Праз с ориз
3-4 глави праз, купичка ориз, червен пипер, доматено пюре /консерва/
Нарязваш праза на лентички 1-2- см.и го задушаваш в тенджера с мазнина /може олио може и мас/
като поомекне праза слагаш ориза, след малко прибавяш червен пипер, 1/2 бебешко бурканче /може и цяло/ дом.пюре, сол на вкус доливаш с 3 части вода и оставяш да ври на слаб котлон опитваш докато се свари ориза и почти да остане на мазнина.
В това съм слагала и гъби. Може и мръвка да му се сложи ако не ядете посно.
Да ви е сладко!

# 14
  • Мнения: 3 154
Салата с праз

1 стрък праз
ок. 100 гр. сирене
1 кутийка майонеза
2-3 лъжици кисело мляко

Празът се нарязва на ситно и се стрива с мъничко сол. Прибавя се натрошеното сирене, киселото мляко и майонезата. Обърква се и... е готово за папкане Mr. Green

# 15
  • София
  • Мнения: 4 423
пробвай праз с боб

# 16
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: bubolina
пробвай праз с боб

Би ли ми написала рецептата? Благодаря предварително.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 423
значи сваряваш боба с морковче и лук до пълна готовност.оставяш настрани и започваш същинското готвене.нарязваш по-наедро около 6,7 стръка праз и започваш да ги запържваш в тавата в която  ще печеш,като омекне слагаш 1лъжица червен пипер,1чашка ориз,запържваш и слагаш около 300-400гр. домати от буркан,шише или 3,4 супени лъжици салца размита във вода,ориза бързо ще поеме доматите тогава слагаш изцедения от водата боб,разбъркваш хубаво и доливаш от бобената вода 1 към 3 спрямо количеството ориз.следват подправките-сол,джоджен,чубрица,чер пипер. разбъркваш и слагаш да се пече около 30 минути.след това - ДОБЪР АПЕТИТ.ще ми е интересно дали е станало вкусно защото тази рецепта е на покойния ми баща който беше голям кулинар. newsm10

# 18
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 709
Салата със ситно нарязан праз и настъргани моркови.
Зелева чорба със ситно нарязан праз, олио и леко запържен червен пипер (това е нещо като студена супа).

# 19
vzema6 niakoi struk praz,reje6 go  na niakolko par4eta,vsiako dulgo okolo 4,5 gm.Svariava6 gi leko,posle vadi6 sarcevinata im, i v praznoto pulni6 s topeno sirene,sled koeto gi panira6(niama da obiasniavam za poanirovkata,i baba znae),i purji6

# 20
  • Мнения: 4 244
Празена крем супа

Продукти
няколко дебели стръка праз
1 авокадо
50 гр масло
малка кофичка заквасена сметана (при нас Крем фреш)
сол, босилек
1-2 картофа (картофено пюре на прах)
Крутони (накълцани бадеми или други ядки)

Приготовление
Праза се нарязва на 3-4 см парчета, като не се ползва зелената част (листата)
Слага се да се ври в студена вода (за да остане зелен)заедно с картофите. Като поври и омекне се добавя авокадото, маслото, сметаната и подправките.
Пасира се. Оставя се на котлона за още 2 мин.
При сервиране купичките се посипват с крутони или с ядки

Да ви е сладко!

# 21
  • София
  • Мнения: 1 326
Салата с праз

1 стрък праз
ок. 100 гр. сирене
1 кутийка майонеза
2-3 лъжици кисело мляко

Празът се нарязва на ситно и се стрива с мъничко сол. Прибавя се натрошеното сирене, киселото мляко и майонезата. Обърква се и... е готово за папкане Mr. Green


Това го правя много често когато имам гости и винаги е обирало точките. newsm10

# 22
  • Мнения: 4 244
Сетих се още една

Салата с праз

Продукти
1-2 стръка праз
1 буркан домати (доматен сок)
1 шепа маслини
зехтин
сол и черен пипер

Приготовление
Праза се почиства и се нарязва на много тънки колелца. Слага се в купа за залата, посолява и напиперява се. След това се обезкостилкват маслинките и се нарязват на ивички. Добавят се към праза. Заливат се с малко зехтин. Накрая се прибавя доматения сок или ако е от буркан - накълцаните домати с сока

Да ви е сладко!
Забележка = Що ракийка изпива тая салатаааа

# 23
  • Мнения: 2 381
Картофената салата у дома се прави с праз.

Сварените и обелени картофи се нарязват на кубчета, добавя се нарязания праз, осолява се, добавя се лимонов сок или оцет и олио.

Върви и като гарнитура към риба.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 421
  Аз съм голяма почитателка на праз. Като имам го слагам навсякъде в готвените ястия вместо другият лук. Мисля, че придава много хубав вкус на ястията. В салатите също.
     
 

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Млечна супа с праз

2 стръка праз
2 средни картофа
1к.ч. ориз
1 яйце
1с.л. брашно
1ч.ч. кисело мляко - или 1п.крема сирене или топено сирене вместо последните 3 неща

Празът се нарязва на ситно,картофите на кубчета.Слагат се да врат в около 2л вода,като заври се добавя ориза и сол на вкус.Вари се до омекване на зеленчуците и готовност на ориза (около 20-30мин).От яйцето,брашното и киселото мляко се прави варена застройка и се прибавя в супата.По-мързелив вариянт (а понякога и по-вкусен) е да се разбие 1пакетче крема сирене с бульона от супата.

Праз със свинско в гювеч

6-7 по-големи стръка праз
месо в количество по желание
1ч.ч. домати за готвене
олио,сол,червен и черен пипер,едросмлян лют червен пипер,чубрица

Празът се нарязва на колелца и се слага в глинен гювеч.Добавя се месото и подправките,обърква се,залива се с доматите и малко вода и се слага във фурната за 2-3ч.

Фрикасе с праз и гъби

3-4 стръка праз
400-500гр гъби
пилешко месо
5-6 с.л. брашно
сол,чер пипер
1 жълтък
1ч.ч. кисело мляко

Пилешкото месо се сварява и се прави на порции.Гъбите се нарязват на лентички и се задушават в тенджера с малко масло.Празът се нарязва на ситно и се прибавя при гъбите да се задуши до леко омекване.Върху готовите зеленчуци се изсипва брашното,обърква се и се залива с бульона от варенето на пилето.Вари се до готовност на фрикасето и омекване на зеленчуците.Прибавят се сол и пипер,жълтъка и киселото мляко и свареното пилешко.

# 26
  • Мнения: 527
Салата
1 гл праз нарязана на ситно и разбъркана с един буркан лютеница, бързо и вкусно. Може и като гарнитура към паржолки.

# 27
  • Мнения: 1 983
оня ден гледах бон апети и ванката представяше рецепта с праз

Кюфтета от праз с пилешко

необходими продукти:

10 стръка праз лука(само бялата част)
4-5 с.л. галета
1 шепа орехи начукани
1 яйце
3-4 зърна бахар
2-3 дафинови листа
сол+черен пипер
лимонов сок

около 400-500 гр пилешки гърди

Празът се сварява и се пасира, смесва се с орехите и галетата, яйцето, бахара, солта, черния пипер и лимоновия сок. Овалват се в брашно и се изпържват.

Пилешкото се сварява, слага се в тавичка, като под всяко парче се слага по 1 дафинов лист, залива се с малко бульон и се пече.
Кюфтенцата и те се слагат в тавичка и се заливат с малко от бульона и се изпичат.
Всичко се пече в предварително загрята фурна

Дано ти хареса рецептата
 Hug

# 28
  • Мнения: 978
Karimma,  моля те издай тайната на тази домашна подправка- много ме заинтригува. Иначе идеята ти за постния праз е превъзходна!

# 29
  • Мнения: 1 253
Една измислена от мен рецепта за праз Simple Smile става супер бързо и лесно и е адски вкусно Simple Smile

Рецепта за 2-ма човека

1 пушено пилешко бутче
1-2 стръка праз (на око)
4-5 скилидки чесън
1 с.л доматено пюре (може и с каквито домати по принцип си готвиш, пак на око, но не прекалявай)
1 ч.л. червен пипер
сол на вкус
олио
дафинов лист

Нарязваш празът на колелца (не много тънки). Слагаш празът и обеленият чесън да се задушават с олио и водичка. Обезкостяваш пилешкото бутче и махаш кожата. Нарязваш го на парченца и добяваш към праза. Слагаш дафиновия лист и солта. Когато празът е почти готов добавяш доматеното пюре и червеният пипер и оставяш да поври още малко.
За около 1/2 час би трябвало да си напълно готово Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3 537
Салата
1 гл праз нарязана на ситно и разбъркана с един буркан лютеница, бързо и вкусно. Може и като гарнитура към паржолки.
Това е много вкусно,и ние правим отвреме на време.
Аз ще ти кажа моя специалитет със праз,което е любимата салатка на мъжа ми:
праз,
сварени яйца,
лимонов сок,
олио
сол,малко черен пипер/по желание/
Праза си го нарязваш на ситно,яйцата също/но не чак много ситно/Убъркваш,слагаш си подправките по вкуса ти и е готово Grinning

# 31
  • Мнения: 4 212
аз правя праз с ориз, много бързо, вкусно и мързеливо  Mr. Green

сварявам праза в подсолена вода(10 минути) задушавам го в тава на котлона, добавям ориз, бульон, 4ер пипер зърна и после пека във фурната докато изври водата.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 328
Karimma,  моля те издай тайната на тази домашна подправка- много ме заинтригува. Иначе идеята ти за постния праз е превъзходна!
Скоро я направихме за тази зима, така че - ето я: 10 връзки магданоз; 1 кг чушки, 1 кг моркови, 1 голяма глава целина с шумата, 1 кг сол. Зеленчуците и подправките се измиват добре, оставят се да се отцедят, след което се почистват, обелват и пр., и се смилат с машинка за месо. Добавя се солта, всичко се обърква добре и се сипва в буркани - може на винт, а може и с обикновени капачки тип "Омния" - без значение е, тъй като солта има ролята на консервант, бурканите не се стерилизират. Когато се слага от тази подправка, трябва да се внимава с количеството - една, най-много две супени лъжици, защото е много солена и ще се пресоли ястието. Добре е също да се сложи съвсем в края на процеса на приготвяне, за да се запазят витамините в свежите зеленчуци и подправки, което не би станало, ако ври заедно с останалите съставки на гозбата.

# 33
  • Мнения: 978
Благодаря ти. За съжаление няма да мога да я пробвам тази година тъй като нямам буркани. Но следващата ще се запася.

# 34
Праз с фасул на фурна

Предварително се сварява фасула .  (около една купичка) Вземат се 4-5 стръка праз. Нарязват се и се запържва с олио. Като поомекне се добавя червен пипер. След това се долива водичка да омекне напълно от фасула. Прибавя  сварения фасул и още малко водичка. Подправки - ч. пипер, джоджен на вкус, сол. Количеството се изсипва в тавичка и се запича във фурната до получаване зана загоряла  на     

Общи условия

Активация на акаунт