Прахосмукачка - Стандартен, HEPA или Воден филтър?

  • 56 139
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  Здравейте момичета, поздрави за прекрасният форум. Това е уникално място в нета, където хората не се карат и се държат цивилизовано  ( може би защото тук мъжете са малцинство Wink ).

  Ще купувам прахосмукачка на моето мамче, за да мога да взма нейната стара руска трошка в моята мрачна квартира Simple Smile
  Та въпросът ми е към всички притежатели на прахосмукачки с HEPA филтър. Искам да разбера заслужава ли си или това е поредният маркетингов трик на производителите. Убеден съм, че тези филтри са хубаво и полезно нещо, но това не значи че си заслужава да бъдат купени. Интересува ме как седи въпросът с подръжката и дълготрайноста им. За момента съм се насочил към това:
Samsung SC8421 - в зависимост от екстрите 179 - 289лв

Във тази моделна линия имат прахосмукачки с и без HEPA филтър. Иначе принципът е на така популярните тук циклон, само че циклон приставката не е на дръжката, а е самият подобен на кана контейнер за прах. Дилемата е с или без въпросният филтър. Без ще е добре заради независимоста от консумативи и по-лесната подржка.

  Друг вариянт, който ми привлече вниманието са прахосмукачките с воден филтри на Zelmer (напълно изключвам вариянта с перящите):
Zelmer 819.0 Delfin - приблизително 282лв

Тук съм малко по-скептичен, заради разправиите с досадното миене след всяко почистване. Искам да попитам, ако тук има собственици на този или друг подобен модел да споделят впечатления.
Ще съм благодарен на всички споделили опита си в тази обвита в загадки тема Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 472
Естествено, хепа филтрите са хубаво нещо - прахта не се връща обратно в стаята. Но преди това трябва да се убедиш, че има резервни, защото много фирми не внасят.Аз имам с хепафилтри и докато чистя стаята се пречиства и въздуха в нея. Хубаво нещо е. Обикновенно са и много мощни, така че изсмукват и най-финната прах.

# 2
Ами това с фините частици прах е наистина важно, но "ако ще е гарга да е рошава" и може би да се мине директно на воден филтър е по-доброто решение. Все ми се струва, че тези HEPA филтри са ефективни доста малко време след, което намаляват смукателната мощност на прахосмукачката. Затова съм пуснал и темата, за да може собственичките на такива прахосмукачки да ме ориентират. Доста ще ми е любопитно да чуя мнение на някой, който ползва Zelmer Delfin (прахосмукачката от пъредният ми пост).

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
с воден.
Нямам я, само си мечтая за нея.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
И на мен ми предстои подобен избор, така че ще следя с интерес.
Споделяйте момичета!

# 5
  • София
  • Мнения: 472
Да допълня - моята освен с хепа филтър е  и с воден филтър. Комбинацията от двете е по-ефективна.

# 6
  • Мнения: 2 885
Miele c HEPA филтър - много доволна. Специално заради мъника я купих от немско.

# 7
  • Мнения: 814
Ползвам прахосмукачка с воден филтър на Цептер от години и съм доволна, не връща прах в жилището, може да се ползва и течен ароматизатор. И е лесна за поддържане, не се нуждае от смяна на торбички.

# 8
  • Мнения: 789
И нашата е с HEPA филтър. Заради бебето я избрахме, наистина не връща прах в стаята, докато се чисти. Аз първо исках с воден филтър, но четох, че се разпръскват фини капчици вода и после се въдели някакви дребни гадинки, та не било добре. От година я имаме и не съм забелязала да има проблеми с филтъра или с нещо друго.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Ние от 1 година имаме втората - Zelmer 819.0 Delfin.
Недостатък е , че е по-маломощна като е с водния филтър. Също почистването е малко по-сложно, защото трябва да се мие, далеч по-лесно е да не се занимаваш да разглабяш и миеш всеки път, не че кой знае какво, ама .... Аз като леко мързел  Blush понякога слагам въздушния филтър, но мъжо чинно си чисти винаги с водния...

# 10
Ние от 1 година имаме втората - Zelmer 819.0 Delfin.
Недостатък е , че е по-маломощна като е с водния филтър. Също почистването е малко по-сложно, защото трябва да се мие, далеч по-лесно е да не се занимаваш да разглабяш и миеш всеки път, не че кой знае какво, ама .... Аз като леко мързел  Blush понякога слагам въздушния филтър, но мъжо чинно си чисти винаги с водния...
    Ами почти твърдо съм се насочил към някоя, конвенционална прахосмукачка. При останалите винаги има едно НО. Не се вдига прах с тях, но или трудно се почиства или няма достатъчна мощност или има ограничение за някой нещ които може да чиси и незнам какво си още. Според мен, ако ще се купува прахосмукачка използваща вода по-добре да е от скъпите rainbow или karcher, като въпросната прахосмукачка (колкото и да се опитват да ни убедят собственичките на rainbow) не стават за ежедневна употреба. Тоест вингаи си трябва една нормална прахосмукачк за да почистиш набързо. Моето мнение е, че нормалната прахосмукачка е най-добрият избор за хора които нямат алергични проблеми или малко дете. Ако греша ме поправете, но след всичко изчетено достигнах до този извод Rolling Eyes

ПП: Все пак трябва да признаем че големите компании имат огромни маркетингови отдели, на които плащат да ни убедят, че ако не си вземем прахосмукачка с еди какво си, ще се разболеем на секундата и най-вероятно ще умрем в ужасни мъки. Нашите майки едва ли са използвали свръх технологични средства за почистване, но пак сме станали хора Simple Smile В сферата в която работя, съм виждал как отдавна изестни и прилагани технологии просто излизат на пазара с ново и лъскаво име и народа се скъсва да ги купува, защото вътрешно е убеден, че не може да жиевее без тях.
  Е не разбирам от прахосмукачки много и затова съм пуснал темата не искам на никой да натрапвам мнението си.

Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 11:44 от Elvis

# 11
  • Мнения: 22 948
Ползвам прахосмукачка с воден филтър на Цептер от години и съм доволна, не връща прах в жилището, може да се ползва и течен ароматизатор. И е лесна за поддържане, не се нуждае от смяна на торбички.
Е тази има и аз и не я понасям.По неудобна прахосмукачка няма.Моя пиятелка имаше и 2 пъти се чупи нещо и влиза в сервиза.Сменям я при първа възможност.А по темата-Хепа филтър.

# 12
  • Мнения: 19 490
От две години ползвам втория посочен от теб модел Zelmer. Много съм доволна. Прахосмукачката има и воден и НЕРА филтър. Втория струва някъде към 17 лв. и се сменя на 100 часа работа на прахосмукачката или след 1 година. Много съм доволна. Това е компромис между сериозно почистване, лесна поддръжка на самата прахосмукачка и недотам притеснителна цена. Иначе и аз се колебаех да си взема Рейнбоу, но първо сумата ме отказа, второ наистина този "танк" не е за всекидневно почистване. Освен това Zelmera има и един накрайник който се нарича "турбочетка", който има едни спиралодидни четчици, които адски добре почистват килими, матраци и т.н. Въпросното чудо струва 36 лв. Сигурно има и по-добри прахосмукачки, но тази ми е удобна и съм много доволна от нея. Поддържам къща от 250 кв.м- без проблем. С една дума - препоръчвам ти я.

# 13
  • Мнения: 124
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09017282Вчера си купихме такава и днес я пробвах.Много съм доволна всичкия боклук се събира във циклон филтъра които е на самата тръба и го изтупваш в кофата.Като изчистих цялата къща/три стай/ Laughing и провирих торбичката в нея няма нищо. Hug.Има удобна друга приставка 3в 1 и регулиране на мощноста и дръжката е доста дълга и не се навеждам а чистя права.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Кажете, моля ви къде да прочета повече за НЕРА филтрите. Разбрах, че има такива едва от тази тема. Embarassed

# 15
  • София
  • Мнения: 3 912
От две-три години имам Керхер с воден филтър и хепа-филтър. Много съм доволна.

Почистването и е елементарно (за разлика от Делонги или Рейнбоу) - водата е в правоъгълен контейнер, като частта която завихря водата се вади с едно движение. Изливам мръсната вода в тоалетната чиния и изплаквам на чешмата - 1 минута работа.

Прахосмукачката е лека, нищо че изглежда като танк - вероятно е 2-3 килограма.

Не знам колко струват филтрите. До сега не съм сменяла.

Има опция за изсмукване на течности, която не съм пробвала.

# 16
От две-три години имам Керхер с воден филтър и хепа-филтър. Много съм доволна.
....

Raya тази ли имаш в предвид:
SE 3001


или тази:
DS 5500

И двете ги има в Технополис. Цените са им еднакви 500лв.

SE 3001 и DS 5500

Не занм защо не е популярна тази марка във форума. Аз съм работил с машини на Karcher и мога да кажа че са невероятно качествена и надеждна изработка, а и цената им е доста по-приемлива от rainbow.

Последна редакция: пн, 29 яну 2007, 22:27 от Elvis

# 17
  • Мнения: 163
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09017286 аз си купих такава и съм много доволна

# 18
  • София
  • Мнения: 3 912
Elvis,

Втората имам. Страхотна машинка.

офф: Малкият умира от кеф да смуче с нея - голяма игра пада.

# 19
  • Мнения: 5 539
И аз имам Делфин-а от втората снимка. Много съм доволна. Досега съм я ползвала само с водния филтър, но има и вариант с торбичка. Някъде вътре има и Хепа-филтър. Наистина почистването после е малко досадно, но пък да видиш цялата мръсотия, която си премахнал, действа удовлетворяващо Mr. Green
Никога повече торбички, разликата е осезаема!

eli6 откъде купи турбочетка за Зелмер-а? На нас не ни предложиха такава, когато купувахме нашата.
Между другото, нашата струваше 260 лв. в Ритони преди половин година. Там имаше и най-голям избор на прахосмучки

# 20
  • Мнения: 19 490
И аз имам Делфин-а от втората снимка. Много съм доволна. Досега съм я ползвала само с водния филтър, но има и вариант с торбичка. Някъде вътре има и Хепа-филтър. Наистина почистването после е малко досадно, но пък да видиш цялата мръсотия, която си премахнал, действа удовлетворяващо Mr. Green
Никога повече торбички, разликата е осезаема!

eli6 откъде купи турбочетка за Зелмер-а? На нас не ни предложиха такава, когато купувахме нашата.
Между другото, нашата струваше 260 лв. в Ритони преди половин година. Там имаше и най-голям избор на прахосмучки

Ами този магазин не ми е известен за съжаление. Аз от София си я купих от Денси център - там ги има. А за цената на самата прахосмукачка не си  спомням много точно. Виждала съм такъв Зелмер и в Технополис. Турбочетката обаче със сигурност е 36 лв и върши страхотна работа. Някакви други турбочетки, май за друг модел прахосмукачка които иматсобствен мотор обаче, се продаваха за 60 и нещо лева. Дано съм ти била полезна.

# 21
А какво представлява тази турбо четка? Какъв и е принципа на работа и за какво се ползва?

# 22
  • Мнения: 19 490
А какво представлява тази турбо четка? Какъв и е принципа на работа и за какво се ползва?
Изглежда като обикновен накрайник за килими, но е по-тежка и вътре има спиралвидни четчици, които се въртят много бързо при работа на прахосмукачката, като по този начин "разресват" текстилните повърхности. Килимите ги чистя само с нея, защото иначе разни влакънца, косми и др. не винаги успешно се отстраняват.

# 23
eli6 благодаря за разяснението, това звучи наистина полезно, ако четката се върти достатъчно мощно за да не се спира при допирането и в повърхноста на килима.
  А някой може ли да обясни какво представляват перящите прахосмукачи? Пак ли някакви четки се въртят или просто се впръсква вода под голямо нялягане? Винаги ми е било чудно как прахосмукачка пере! После мокро ли остава, ако под килима е паркет няма ли да се прецака?

# 24
  • Мнения: 22 948
А какво представлява тази турбо четка? Какъв и е принципа на работа и за какво се ползва?
Изглежда като обикновен накрайник за килими, но е по-тежка и вътре има спиралвидни четчици, които се въртят много бързо при работа на прахосмукачката, като по този начин "разресват" текстилните повърхности. Килимите ги чистя само с нея, защото иначе разни влакънца, косми и др. не винаги успешно се отстраняват.
И аз препоръчвам такава четка.

# 25
  Ами да наистина изглеждат полезни.
  За прахосмукачкaтa Samsung - тaзи от първата снимка в началото на темата, пише единствено, че е с три накрайника, но не знам дали сред тях има турбо-четка. Дали отделно се продават турбо четки за моделите на Samsung? За тези със циклон филтъра също се споменава за три накрайника и нищо повече! Може ли някоя мама да споедели нещо по въпроса, в този форум доста са разпространени прахосмукачките с циклон филтър, на Samsung, а предполагам че накрайниците са съвместими.

ПП: А никой ли няма да каже нещо по въпроса за перящите прахосмукачки Simple Smile
Перат ли изобщо или само мокрят (както имаше изказване в друга подобна тема). А дори и да прат, това неизбежно мокрене не създава ли проблеми?!

# 26
  • Мнения: 3 360
Elvis ,темата ми е много полезна и на мен!И аз в момента се колебая каква точно прахосмукачка да избера,така че дано се включат и с още полезни мнения..Относно перящите прахосмукачки аз не бих те посъветвала да вземаш такава.Да пере?-Не!Впръсква вода с препарат и веднага я изсмуква,като не остава мястото абсолютно сухо.Трябва да се чисти с четка ,за да може да се изпере...
Моля ви за ориентир/последно/-за този модел какво  мислите...Или  подобен ми препоръчайте ,но до 300 лв
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09017286

# 27
  tutti Това е истината според мен. Този тип прахосмукачки на Samsung ми се виждат доста хитро конструирани. Центробежните филтри вършат чудеса не само при прахосмукачките. При предходните модели циклонът се намира до ръкохватката, което ми се струва малко неудобно. Тук вече нещата са получили развитие и филтъра си е в самата прахосмукачка под формата на кана.
  И аз съм се спрял на подобен модел, само че си изградих мнение против HEPA филтрите и за момента смятам да купя най-евтиният от тази серия (този от първата картинка в темата) - по този начин майками ще е независима от консумативи, а със сигурност няма да има проблеми заради липсата на прословутият филтър. На по-скъпите модели от избраната от мен прахосмукачка, започват да добавят всевъзможни глезотии, като infrared управление, разни индикатори, дисплеи, HEPA филтър и тн... Благодарение на тях последният модел от този вид прахосмукачки достига цена от над 500лв, като в комплекта се включва и Турбо четка. Мисля като купувам да поискам да разгледам тази най-скъпата и при положение, че накрайниците са съвместими, да поръчам от сервиза една турбо четка - струвами се че тази инвестиция си заслужава за разлика от другите щуротий, които освен че не са толкова полезни намаляват и надеждноста на цялостното изделие.

ПП: Все пак се надявам Samsung да произвеждат качествено прахосмукачките си защото това няма как да знам  Wink

Последна редакция: ср, 07 фев 2007, 22:24 от Elvis

# 28
  • София
  • Мнения: 2 079
Включвам се в темата и препоръчвам горещо на всички Т А З И   П Р А Х О С М У К А Ч К А . Полска е, Zelmer 1500.0 Twister, 135 лева в магазин Денси. Има възможност и електрическа турбочетка да се включи в нея (68 лева струва) или обикновена турбочетка (36 лева е тя). Маркучът й е армиран и практически много трудно се къса.  Naughty Обира всичко де-що види по пътя си, защото има много добра всмукателна способност.  Peace
Прахосмукачката е с нормален филтър, но може да й се сложи и НЕРА филтър, ако искат собствениците. Има възможност да се избира и с хартиена или постоянна торба да е (продават се и двете в комплекта).
Аз имам прахосмукачката от няколко месеца и съм много доволна!  Hug

# 29
  • Мнения: 5 539
Прахосмукачката от линка на Радостинчето я ползват моите родители. Имат я вече 5-6 години и върши чудесна работа. Като за по-нисък клас клас прахосмукачки е супер. Има и 3 допълнителни приставки, които са поместени вътре в корпуса, за да не ги губи човек Laughing

# 30
  • Мнения: 3 360
Благодаря на всички ви-бяхте ми полезни  bouquetДнес си купих тази-Ей-страхотна е! newsm44Успех в избора и на вас Peace

# 31
  • Мнения: 1 558
Благодаря на всички ви-бяхте ми полезни  bouquetДнес си купих тази-Ей-страхотна е! newsm44Успех в избора и на вас Peace

Подкрепям - наистина върши невероятна работа!

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Благодаря на всички ви-бяхте ми полезни  bouquetДнес си купих тази-Ей-страхотна е! newsm44Успех в избора и на вас Peace

Вчера ми купиха същата   newsm44  СУПЕР Е ! С всички екстри е! Невероятна прахосмукачка! За пръв път чистенето ми достави удоволствие.

# 33
  • Мнения: 22 948
Благодаря на всички ви-бяхте ми полезни  bouquetДнес си купих тази-Ей-страхотна е! newsm44Успех в избора и на вас Peace

Вчера ми купиха същата   newsm44  СУПЕР Е ! С всички екстри е! Невероятна прахосмукачка! За пръв път чистенето ми достави удоволствие.
Тази е водната,нали.А можеш ли ориентировъчно да ми кажеш колко тежи като се напълни?Аз имам подобна на ЦЕПТЕР с воден филтър,но тежи ужасно,много е тромава и искам да си взема нова,но пак с воден филтър,че на детето му откриха алергии от прах и разни подобни.

# 34
Деси грешиш, Samsunga си е обикновена прахосмукачка.

Сега погледнах прахосмукачикте с воден филтър и положението е следното:
Zepter 9 kg + 2L
Karcher 8,5 + 2L
Zelmer Model 819   10,1 kg + ?L не съм сигурен колко вода се добавя, защото на страницата на Zelmer не е дадено в спецификацията, но мисля че някъде четох че става на въпрос за под 1L.
  Съжалявам, но нямаш късмет Sad Както гледам всички водни са доста тежки.

# 35
  • Мнения: 22 948
Деси грешиш, Samsunga си е обикновена прахосмукачка.

Сега погледнах прахосмукачикте с воден филтър и положението е следното:
Zepter 9 kg + 2L
Karcher 8,5 + 2L
Zelmer Model 819   10,1 kg + ?L не съм сигурен колко вода се добавя, защото на страницата на Zelmer не е дадено в спецификацията, но мисля че някъде четох че става на въпрос за под 1L.
  Съжалявам, но нямаш късмет Sad Както гледам всички водни са доста тежки.
Е този топуз на ЦЕПТЕР-Клинзи е моя..Хичне съм доволна.. ConfusedМерси,Елвис...

# 36
  • Мнения: 3 360
Elvis благодаря!Отговорил си отново компетентно преди мен!
ДесиХ2 -не,не тежи много и е адски лесна за обслужваме.Почистването става  за секунди ,което е огромно облекчение!Има и управление от дръжката,което ти спестява много движения -нагоре-надолу...Ако имаш въпроси-питай-насреща съм!С две думи-удоволствие е да чистиш с тази машина Laughing

# 37
  • France
  • Мнения: 726
имам прахосмукачка с воден и НЕРА филтър,въздухът се прочисти,а се мие за 1-2 минути

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
имам прахосмукачка с воден и НЕРА филтър,въздухът се прочисти,а се мие за 1-2 минути

Дай повече данни - марка, модел

# 39
  • Мнения: 27
Наистинаа, pechovska , моля за повече инфо за тази прахосмукачка, иначе ми се струва добро попадение! newsm78

Общи условия

Активация на акаунт