(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 55)

  • 44 069
  • 762
  •   2
Отговори
# 720
  • Мнения: 99
Аз няколко години отглеждам домати в чували от храна за домашни любимци. Поливането е в събота и неделя, през дъното, на капилярен принцип. В чувала на дъното има 4-литрова пластмасова кутия, с 3 дупки, през които излизат фитилчета, чрез които се изсмуква водата. Две поливки - едната в събота, като отида, която пръстта дръпва бързо, и в неделя, преди да си тръгна, за запас за следващите дни. Кутията стои на дъното с плътно затворен капак и се пълни чрез тръбичка, по-точно парче маркуч. Въздухът излиза през паралелна тръбичка, по-тъничка. Трябва повечко пръст, а и торчица, за да не остане с мижав добив - 25-30 литра за домати... стандартно кофите са по-малки - 10-15. Може би може да се компенсира с повече торене, не съм сигурна. За тикви не зная какво е изискването за количество пръст. Имам една книга за отглеждане на зеленчуци в саксии, но не ми е тук под ръка... Но вероятно информация може да се намери и в интернет, като се потърси "container gardening" заедно със съответния зеленчук.

# 721
  • Пловдив
  • Мнения: 195
Някой отглеждал ли е чайот? Интересуват ме разни тънкости - чупят ли се върховете, чистят ли се разклонения? Ей такива подробности.

# 722
  • Мнения: 4 221
Има кой да ги полива. Баба ми нали си е там. Просто не знам какви корени имат и ще им бъде ли достатъчна тая кофа, че да се развият. Те са от малките 4 кг май ги водят.
Предните години ги бях напълнила само с пръст от градината и си мисля, че това беше причината да не се развиват добре черита. Почвата много бързо ставаше супер сбита и като камък. Аз ги поливах с течна тор,  но нямаше резултат. Сега има и някаква угнила тор и затова мисля пак да се занимавам с тях

# 723
  • Мнения: 1 213
Тези кофи са много малки за зеленчуци. Може да гледате разсад или някакви цветя върбинки, латинки, мушката...

# 724
  • София
  • Мнения: 3 168
Горе-долу колко голям съд е реалистичен за да се развива нормално домат? И за чери, и за нормален питам.
Идеята ми е да опитам на балкона да гледам 3-5 корена. Пространството не е проблем, но се чудя колко големи саксии да са? Изобщо има ли смисъл такова упражнение? Основната цел е с децата да градинарстваме, не очаквам кофи реколта разбира се, но все пак някое и друго доматче като резултат.

# 725
  • Мнения: 99
Горе-долу колко голям съд е реалистичен за да се развива нормално домат? И за чери, и за нормален питам.
Идеята ми е да опитам на балкона да гледам 3-5 корена. Пространството не е проблем, но се чудя колко големи саксии да са? Изобщо има ли смисъл такова упражнение? Основната цел е с децата да градинарстваме, не очаквам кофи реколта разбира се, но все пак някое и друго доматче като резултат.

Около 20 литра за чери,  около 35 + за нормален домат. Трябва светла тераса (светлина отгоре) и да се следи за болести, а и за разни насекоми, защото разнасят вируси, които скапват растението. Искам да кажа, че с нормалните сортове има риск човек да се изгърби, да мъкне пръст, да дондурка растението и накрая нищо да не се получи. Ако нямате опит с домати в градината, по-добре започнете с балконско чери за начало - по-малки съдове, по-малко хамалогия и по-голяма вероятност да си отгледате доматчетата.

# 726
  • Мнения: 4 221
Леле, 35+ литра за домати 😳. Аз в такава кофа, че и по-малка съм сложила касис 😂. И арония мисля да сложа в такава кофа.
За балкон и децата да се радват на доматчета,г ледайте наистина черита джуджета.Ето от този вид 
Скрит текст:
Те остават нисички и раждат много. Миналата година в стори на Ирина Тенчева видях детето и да си бере от такива ниски черита. Една голяма купа си напълни детето.
Аз също мислих да купя семена за такива тази година да ги пробвам, но имам семена за много видове черита и май няма да взимам.Дали са вкусни обаче не знам. Такива черита джуджета пускат по някое време и в Лидл.
Също който знае да каже дали ще стане с пълзящи в саксия.

# 727
  • София
  • Мнения: 315
Аз взех семена за такива доматки джуджета в саксия, че ми писна от черитата последните години.



Засяти са преди дни за разсад, спят под похлупак Blush Ще ви държа в течение.

# 728
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Какъв сорт са тези и стават и за градината предполагам?
Мила устойчиво Чери ли са? Търся някакви сладки, не прекалено малки, устойчиви черита,  дъщеря ми ги яде като бонбони.

# 729
  • Мнения: 4 221
Ето виж ги https://www.agrogradina.bg/index.php?route=product/search&search … D0%BC%D0%B0%D1%82
Червените са Вилма, жълтите Ацтек , оранжевите Венус.
Аз това си купих днес
Скрит текст:
Исках и една къпинка да взема, но нито една не беше тръгнала да пуска листенца. Тая ягода на нищо не прилича дано се развие, че е 5 лв, а е само един корен.
Имаше цариградско грозде чудих се да взема ли? На какво има вкус? Аз май никога не съм яла🤔 Стават ли големи храстите?

Сортови семена хубава фирма ли са? Днес гледах семена на цветя техни и се чудих да купя ли?
Тоя грах се чудя да го сложа ли за ден във вода преди да го сложа в земята.

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 23:17 от Morkovelka99

# 730
  • Мнения: 452
Миналата година от Бриколаж и аз взех две коренчета от бялата ягода, но не успяха да се хванат.
От там ли са нещата, че искам и аз бяло френско грозде?

# 731
  • София
  • Мнения: 12 239
Аз съм много доволна от Мила и тази година пак съм ги предвидила. Раждат много, не боледуват и размера ми допада също. Самите растения стават огромни обаче, имай го предвид.
Ето тези са Мила, а съседните Тайко.
Скрит текст:

Някой пита за слонова нога, миналата година садих, но не забелязах някаква огромна разлика с другите едри сортове. То не бяха и много коренчета обаче.

# 732
  • Мнения: 3 881
Kога се правеше разсада на физалиса? Още семена не съм купила, а имам и поръчки ако стане разсада да им дам Simple Smile

Чери Мила се хареса у дома, върза ужасно много, но изведнъж в жегите даде фира, единствено то се разболя .. Тази година взех някакво професионално чери, да го видим какво ще излезе. Дятито, щото е мързеливо и не си реже салата като е самичко,  беше основния консуматор на черито .. От торбичката в купичката мие и хапва

# 733
  • Мнения: 4 221
От Бриколаж са храстите и другите неща,да.Имаше от всички видове френско грозде, цариградско, тази година са пуснали и 3 нови вида малини- оранжева, черна, и смесицата между малина-къпина. Не купих от тях, защото пак не бяха тръгнали да се развиват и към 12 лв струваха. Има и комплекти тая година от 5 корена пак са към 15 лв.
И аз от миналата година искам от тези бели ягоди. Във фейсбук една жена предлагаше, но не пожела да ми изпрати малко бройки и си останах без.Взех само една за проба, а и защото не ми прилича на живо нещото в пакета. В някои пакети имаше като мухъл в други изобщо не личеше има ли корен. Доста ги огледах докато си избера, че и охраната по едно врене тръгна след мен 😂🙈🤦Тази фирма с храстите са малко лъжливи, но да видим какво ще стане.

# 734
  • Мнения: 630
Аз имам бяла ягода, не е нищо особено, по-скоро е розова, с дребни и доста меки плодове. От един корен доста бързо се размножи.
До сега не съм отглеждал домати по два корена на кол, как се садят, може ли по два в кофичка и после направо в земята или така ще им е тясно. Но така ще ми е доста по-удобно при правенето на разсада. Или всеки корен в отделна кофичка и после ги слагам един до друг?

Общи условия

Активация на акаунт