За или против кухнята да е в хола

  • 14 286
  • 139
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 11 781
Аз съм против кухнята да бъде в хола,дали чрез барплот,в някоя чупка и т.н.Предпочитам кухнята и миризмите и да са си отделно.
Но във вашия случай щом живеете в малко жилище и искате да спечелите още една стая за детенце,дерзайте,За.  Но заложи на хубав/мощен абсорбатор.Успех!  bouquet

# 106
  • София
  • Мнения: 2 114
От доста време се обсъжда това За или Против. Изчетох всички отговори. Чудя се само дали dessie07 не си направи междувременно избора? Иначе наистина е нормално да има различни мнения, защото начина на живот на хората е различен.
1. Удобство. Откакто се роди детето, съм си вкъщи, следователно кухненските дейности са доста по-голяма част от деня ми, а гостите намаляха. Затова предпочитам да мога да бъда с детето и съпруга ми вечер, да си стоя в светлата всекидневна денем и да си следя готвенето.
2. Стойност. Направихме такова преустройство още щом се нанесохме в жилището, но не наведнъж - първо прекарахме тръбите за чиста и мръсна вода (струваше по-малко от 200 лв преди 2 години, засега нямаме никакъв проблем). После си сменихме настилката в коридора и хола.(цената зависи от настилката най-вече. При нас врачански камък и ламиниран паркет - камъка е ок. 30лв/кв.м. и горе-долу толкова е поставянето му.)  После си направихме кухненските мебели (ок. 4000 с уредите, но и ако си сменяш жилището, както някой беше посъветвал, пак ще правиш кухненски шкафове, така че този разход няма как да отпадне)  и чак тогава преформихме старата кухня в детска (къртене на плочки и на стари шкафове си го направихме ние, сложихме латекс пак ние и само застлахме пода с корк (ок 500 лв), преместихме му леглото и сега рита топка наволя в стаята си, а да, сменихме вратата  и радиатора, но това не е задължително.
3. Законност. Не знам за закона, но всичко си зависи от отношенията със съседите - ако искат, могат да се заядат и с това, че ви скърца пода, това законно ли е и колко по-дразнещо е от отваряне на врати на кухненски шкафове, например? Не сме избивали стени.
4. Миризми. Кухненските миризми от съседи няколко етажа по-надолу се хващат и през банята и през вратичката за тръбите, която е до банята...едва ли моето преустройство ще наруши "баланса". Аспираторът ми е мощен (Faber), но пак си има аромат на готвено. Проветрявам, това е проблем само през зимата, иначе лятото така или иначе си държа отворено.
5. Изложението на детската. При нас северо-източно, повече на изток. Но не мисля, че след кърмаческа възраст има някакво значение, защото кое дете стои в една стая - той е навсякъде и предимно при мен, а аз съм в слънчевата следобед наша всекидневна (като старите одаи, където се е готвело, ядяло и събирало цялото семейство). Разбира се, ако човек си строи къща, купупа апартамент и има избор има и много по-близки до идеалното варианти, но ако става въпрос, както тук, за преустройство на двустайна панелка с голям хол - мисля, че това е добрият вариант.
6. Спалня в хола. И аз не бих го предпочела, защото, например, като дойдат баби да видят любимо внуче, къде да бъдат настанени? А и човек трябва да си има място, където да се преоблече, да си държи дрехите, след време, когато детето порасне, няма да го гоним, че ние ще си лягаме...
7. Тераси. Не съм и не бих се лишила от терасата на хола...искам въздух, цветя...Като ти избият нервите, да има да отвориш една врата и да илезеш, а да не ти се налага да скачаш от прозореца:))))))))

# 107
  • Мнения: 1 632
И ние сме с този вариант.Не ни стигнаха парите за по-голямо жилище,и това беше единственното решение.И не съжелявам-за сега!

# 108
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 491
По принцип аз съм твърд противник на това, кухнята да ти е в хола.
Но това се отнася за случайте, в които имаш свободни помещения, а правиш изгъзици с барплотове насред хола си.
Когато става дума обаче за добиване на още една стая за детенцето - ЗА!

Това е и моето мнение. Не ми е приятно напр. да отида на гости и да ме посрещнат в кухнята  Crossing Arms И ако домакинята все още пържи кюфтетата... Не ми говорете, че мощните аспиратори спасяват всичко и не мирише  Naughty
Но... компромис може би бих направила  Thinking И ще чакам гости, да пържим кюфтета заедно  Mr. Green

# 109
  • Мнения: 689
Така... и аз да изкажа мнението си по въпроса. Не прочетох всички постове, но сигурно има и други, които мислят като мен.
Ами жилищата не се подаряват/обикновено/, а се продават, така че всеки според възможностите си. И аз знам кое и как е хубаво, но обстоятелствата са ме принудили да живея в две стаи, от които едната е хол + кухненски бокс, а другата - спалня за нас и детето.
Живот и здраве като мога да си позволя голямо жилище, ще имам и отделни стаи за всичко - за гости, за готвене, за сън и т.н.

# 110
  • Мнения: 1 069
Аз съм- ЗА! Нашето жилище така си е проектирано, вече 10г сме в него и съм доволна. Ако трябваше да готвя в отделна кухня, сигурно съвсем нямаше да имам желание да го правя.

# 111
  • Мнения: 1 679
Готвя често и ако кухнята е в хола ми - това ще е проблем.
Понякога се налага компромис.

# 112
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ние в момента ремонтираме етаж от къща и ще се местим. Надявам се до лятото да сме готови. Разполагаме с три стаи и баня. Затова и при нас ще е така. Спалня, детска и другата една стая - 2 в 1, но просто защото нямаме избор - като вас. Но определено съм за отделна кухня и отделен хол при възможност. Точно в момента имаме майстори и ни правят окачения таван там. То ще е кухненски бокс, малък и хол, като има и барплот.

# 113
  • Мнения: 4 916
Въпрос на възможности - едва ли има някой, който е съчетал дневна, кухня и трапезария в едно, ако е можел да си позволи три отделни помещения.

Пък аз като бях студентка живях в една стая, която ми беше 4 в 1 - спалня, хол, кухня, трапезария...  Mr. Green

# 114
  • Мнения: 250
Ами когато няма избор....ЗА. Но по принцип уюта(атмосферата) за мен в две такива стаи трябва да е различен(-на).

# 115
  • София
  • Мнения: 163
По съвет на архитекта, който ни проектира обзавеждането ги разделяме с голям стъклен портал, тъй като какъвто и аспиратор да се сложи - миризми винаги има

Може ли някаква снимка на въпроснаия стъклен портал (може и на лични). Ние сме в процес на чуденка как да си отделим тъмния кухненски бокс и това ми се струва доста добро решение...

# 116
  • Мнения: 3 334
 и аз съм ЗА,а относно готвенето единственото ми спасение+аспиратора за момента ми е ароматизатора в контакта.Няма начин,не може и да не се готви. Confused

# 117
  • Мнения: 1 186
Напълно съм ЗА Peace...много е удобно особенно ако имаш малко дете ,защото така дори да решиш да сготвиш детето ще ти е пред погледа..вместо да ходите из стаите...най-вече зимно време Peace

# 118
  • Den Haag
  • Мнения: 1 846
И унас е така, аз съм за  Peace

# 119
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Абсолютно за! Така можеш да си почиваш и готвиш в уютното помещение! Успех!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт