Генно-модифицираните храни

  • 11 808
  • 110
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Едно предаване по бг ТВ ме провокира да пусна тази тема. Оказа се, че в Бг тези храни са забранени, но дори и да има такива на пазара/което не е изключено/ те не са обозначени с етикет.
Гледайки, разбрах че аз не знам всъщност с какво точно се храня тук в ДЕ и как да различавам тези храни, защото бих предпочела да ги избягвам. При вас как е?? Как се различават тези храни от другите и с какво и как са обозначени те?? И какво е вашето мнение за Генно-модифицираните храни??

Поздрави,
dezita  bouquet

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да си призная и аз не знам как да ги различавам.  Thinking
Мнението ми е, че ги има и на българският пазар, но хората не знаят, а и няма достатъчен контрол, ако са забранени.

# 2
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Цитат
има и на българският пазар, но хората не знаят, а и няма достатъчен контрол, ако са забранени
точно това беше заключението от направените проверки от предаването.

Но все се надявам някоя от мамите тук да знае как да ги различаване тези храни. Бях чула, че са забранени в ДЕ, но май не ми се вярва много....

# 3
  • Мнения: 847
Да ,и аз гледах това предаване по БТВ-На 4исто...то4но преди обяд днес...Наистина е страшно,още пове4е като казаха 4е използват 4овешки ген и го слагат на прасе... #Crazy
Във Франция такива храни бяха забранени...Сега са прокарали някакъв закон 4е са разрешени ,но е задължително на етикета да пише съставката...соя,мод.нишесте и т.н...Можем да ги разли4им единствено по това-OMG-така е съкращението на френски...санкциите са много големи за фирми които не са спазили изискванията за етикетите...
Върха в предаването беше за домата-как му се вкарва ген от риба за да не измръзва.. #Crazy
Не знам как ще се оправим в БГ (аз сега съм тук с малкия)...освен да се храним с еко продукти -няма друг на4ин...
Как да ги разли4аваме-по Етикета-като видиш някоя странна съставка...,нишесте,свински желатин,и разни такива ,това е,лошото е 4е понякога не се пишат истинските названия ,за да не се плашат клиентите...В4ера купих сирене за малкия ,под формата на мляко ,и вътре 4ак като му го дадох про4етох 4е има свински желатин...и това е продукт който идва от Полша... ooooh!

# 4
  • Мнения: 461
В Германия са забранени, наскоро даже имаше скандал с американска царевица, която се продава в суперите и се е промушила през контрола. Е нея я извзеха, но колко ли други неща има?...
Според мен повечето идват от Америка.
Тук намерих нещо по въпроса:

http://www.netlink.de/gen/fagand.html

# 5
  • Мнения: 1 559
В Германия са забранени


Аз мисля ,че и тук са забранени newsm78,бях гледала или чела нещо по въпроса... Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 2 907
Генно мдифицираните храни за съжаление не са забранени. Миналата година в Германия се прие закон за спонсориране и активиране на развитието на генната разработка в хранително-вкусовата промишленост, а за сметка на това се каза, 4е фондовете спонсориращи БИО-производителите ще бъдат ограни4ени. Това е след като Меркел дойде на власт, вси4ко постигнато в момента бива разрушавано и най-брутално оср***! Във Франция хавата е по4ти същата, само където не се говори толкова високо по въпроса.

# 7
  • Мнения: 6 167
приемам, че в БГ няма генно модифицирани храни, освен, ако не са внос.
и да има това е някакъв скандален единичен случай.

просто фермера в бг е твърде беден, да се занимава в генно модифициране. те пари нямат за фураж и торове.. генно модифициране.
най-много да са изпуснали от контрол хормоните за по-бърз растеж, това не е генно модифициране.

определно не знам как да различавам генно модифицираната храна.
и съм много раздвоена в позицията си за или против.
въпросът е много сложен.

# 8
  • Мнения: 3 491
Т.нар. органични храни не са ли генно немодифицирани?

# 9
  • Мнения: 6 167
друг в-с е точно какво е генно модифициране?
защото всяка кръстоска е на практика генно модифициране.
менделовата генетика си е чисто генно модифициране. май.


за генно модифициране приемам видове, въху които специално е повлиян генома, отнемайки/добавяйки гени.  тоест, взимам домат, махам му гена за семки ( примерно де!), и почвам да произвеждам домати без семки. това ли е генно модифициране?!

# 10
  • Мнения: 3 491
И аз го знам така, както описва Lennie. Монсанто произвеждат такива семена. В България института по пшеницата и слънчогледа в Генерал Тошево, и този по царевица (ама къде беше  newsm78) би трябвало да разработват нещо подобно, но сигурно имат ограничения.
Преди време нали имаше търговска война между САЩ о Европейския съюз за тези семена и храни, явно ЕС са разхлабили режима.

# 11
  • Мнения: 6 167
И аз го знам така, както описва Lennie. Монсанто произвеждат такива семена. В България института по пшеницата и слънчогледа в Генерал Тошево, и този по царевица (ама къде беше  newsm78) би трябвало да разработват нещо подобно, но сигурно имат ограничения.
Преди време нали имаше търговска война между САЩ о Европейския съюз за тези семена и храни, явно ЕС са разхлабили режима.


аз имам приятелка в института по физиология на растенията на БАН, и за малко да работя там след като завърших. мисля, че нищо не правят тези институти ( както и тези, които споменаваш).
нашите сортове и тн излизат по-скъпо от вносните. или поне нещо такова си спомням.
фермерите купуват сортове, които са по-евтини и изобщо не са за нашите ширини.
затова.. мисля, че дори и да има генно модифицирани видове.. това е силно преувеличено.
но информацията ми е от 2000г. от тогава доста вода изтече... newsm78

защото, ако си фермер би трябвало да си извикаш специалист от някой от тези институти, да ти направят оценка на почвата, да ти направят един рисърч , след което да ти предложат съответни сортове за условията. тези сортове могат и да са генно модифицирани.
но това е идеален вариант - едва ли някой го прави, въпреки, че имах приятелка, която работеше на 'частно', точно по такива типове оценки. но тов ане е масово.

# 12
  • Мнения: 3 491
Аз за себе си не съм намерила повод да се притеснявам за тези генно модифицирани семена и растителни храни. Виж, от хормоните и антибиотиците в месото ме е страх, а пък нямам намерение да правя децата вегетарианци. Доста кофти статия четох скоро, и затова все се взирам по опаковките на месо, да пише нещо поне малко с малко успокояващо, като "няма антибиотици", "пасли трева", макар че и там не знам каква е гаранцията.

# 13
  • Мнения: 6 167
Аз за себе си не съм намерила повод да се притеснявам за тези генно модифицирани семена и растителни храни. Виж, от хормоните и антибиотиците в месото ме е страх, а пък нямам намерение да правя децата вегетарианци. Доста кофти статия четох скоро, и затова все се взирам по опаковките на месо, да пише нещо поне малко с малко успокояващо, като "няма антибиотици", "пасли трева", макар че и там не знам каква е гаранцията.

аз също съм на това мнение  Peace
четох, че към 60-70% от теглото на едно пиле са хормони и други химикали.
освен това за крехкост се слагат какви ли не... неща.  Sad
не е нормално едно бяло месо на пиле да се .. друска така.
едно селско пиле е много по-жилаво и .. тн.

и аз гледам да купувам яйца от свободни кокошки и тн..

другата ми надежда за по-чисто месо ( в сравнение с пилешкото, което е мн. компрометирано) е пуешкото. то все още май запазва някакви по-нормални параметри.. не знам дали е така...

# 14
  • Мнения: 7 837
Аз съм чела, специално за пилетата, че дори нощем им включват осветление, за да ги залъгват, че е ден и да не спят  Rolling Eyes Всичко опира до повече хванене и по-бърз растеж...

Мисля че в БГ е забранено даването на антибиотиции хормони, но знам поне двама производители, които го правеха преди. Контролът е много слаб...

# 15
  • Мнения: 847
приемам, че в БГ няма генно модифицирани храни, освен, ако не са внос.
и да има това е някакъв скандален единичен случай.

просто фермера в бг е твърде беден, да се занимава в генно модифициране. те пари нямат за фураж и торове.. генно модифициране.
най-много да са изпуснали от контрол хормоните за по-бърз растеж, това не е генно модифициране.

определно не знам как да различавам генно модифицираната храна.
и съм много раздвоена в позицията си за или против.
въпросът е много сложен.

Лени не искам да те убидя ,а и не съм на ти с биология,биотехнологии и про4ие...но в БГ нещата са доста напред...поне от това което видях по репортажа..80% от засятите земеделски площи са с генно модифицирани семена-затова и изнасяме толкова малко на запад или където и да е другаде..
Изказаха се от предаването-у4ени и изследователи -4е сме на Първо място в някакво си изследване и търсене за такива храни...Та хи4 не сме назад,и на фермерите им излиза по евтено такива храни ,отколкото 4истите...Но това е мое мнение и не искам да засегна никого .. Peace
В БГ са забранени много неща ,но пак си стават...

# 16
  • Мнения: 3 491
Аз съм чела, специално за пилетата, че дори нощем им включват осветление, за да ги залъгват, че е ден и да не спят  Rolling Eyes Всичко опира до повече хванене и по-бърз растеж...

Мисля че в БГ е забранено даването на антибиотиции хормони, но знам поне двама производители, които го правеха преди. Контролът е много слаб...
О да, така са пилетата, никога не спят, стил "Ню Йорк". Mr. Green И това хич не е отскоро, за България говоря, може и сега да е така. Моите родители работеха в птицекомбинат и като бях дете, живеехме във ведомствено жилище на територията на птицекомбината. Никога не ни спираше тока заради тези кокошки, "да бъде ден" беше абсолютен приоритет.
А за тукашните ферми за масово производство на месо четох, че животните се отглеждат при абсолютно неприродосъобразни условия. Нормативното изискване за големината на клетка е кокошката да може да се завърти в нея с разперени криле.  Само по себе си не е кой знае какво пространство дори за една кокошка. На него обаче се тъпчат 6. При кравите не е по-розово положението.
Резултатът е: чести боледувания, които се третират по 2 начина: 1.тъпкане с антибиотици. 2.тъпкане с храна и хормони, за да се увеличи растежа и намали продължителността на живота, т.е. животното да бъде заклано по-бързо. Това е месото, което се предлага в Макдоналдс. Sick
Затова някои хора вече пощуряват на тема органично, природно, локално, не толкова масово производство, и според мене имат основания.

# 17
  • Мнения: 6 167
приемам, че в БГ няма генно модифицирани храни, освен, ако не са внос.
и да има това е някакъв скандален единичен случай.

просто фермера в бг е твърде беден, да се занимава в генно модифициране. те пари нямат за фураж и торове.. генно модифициране.
най-много да са изпуснали от контрол хормоните за по-бърз растеж, това не е генно модифициране.

определно не знам как да различавам генно модифицираната храна.
и съм много раздвоена в позицията си за или против.
въпросът е много сложен.

Лени не искам да те,а и не съм на ти с биология,биотехнологии и про4ие...но в БГ нещата са доста напред...поне от това което видях по репортажа..80% от засятите земеделски площи са с генно модифицирани семена-затова и изнасяме толкова малко на запад или където и да е другаде..
Изказаха се от предаването-у4ени и изследователи -4е сме на Първо място в някакво си изследване и търсене за такива храни...Та хи4 не сме назад,и на фермерите им излиза по евтено такива храни ,отколкотjavascript:void(0);
Удебелено 4истите...Но това е мое мнение и не искам да засегна никого .. Peace
В БГ са забранени много неща ,но пак си стават...

хехе, не, изобщо не се засягам!))))
от какво....щом сме се изучили да модифицираме генно храни, явно информацията ми е  остаряла.  Peace

# 18
  • Мнения: 6 167
Аз съм чела, специално за пилетата, че дори нощем им включват осветление, за да ги залъгват, че е ден и да не спят  Rolling Eyes Всичко опира до повече хванене и по-бърз растеж...

Мисля че в БГ е забранено даването на антибиотиции хормони, но знам поне двама производители, които го правеха преди. Контролът е много слаб...
О да, така са пилетата, никога не спят, стил "Ню Йорк". Mr. Green И това хич не е отскоро, за България говоря, може и сега да е така. Моите родители работеха в птицекомбинат и като бях дете, живеехме във ведомствено жилище на територията на птицекомбината. Никога не ни спираше тока заради тези кокошки, "да бъде ден" беше абсолютен приоритет.
А за тукашните ферми за масово производство на месо четох, че животните се отглеждат при абсолютно неприродосъобразни условия. Нормативното изискване за големината на клетка е кокошката да може да се завърти в нея с разперени криле.  Само по себе си не е кой знае какво пространство дори за една кокошка. На него обаче се тъпчат 6. При кравите не е по-розово положението.
Резултатът е: чести боледувания, които се третират по 2 начина: 1.тъпкане с антибиотици. 2.тъпкане с храна и хормони, за да се увеличи растежа и намали продължителността на живота, т.е. животното да бъде заклано по-бързо. Това е месото, което се предлага в Макдоналдс. Sick
Затова някои хора вече пощуряват на тема органично, природно, локално, не толкова масово производство, и според мене имат основания.

естествено и телетата ги държат така. на тясно, да не мърдат, да нямат мускулна маса, месото да е по-крехко, това е идеята.
отврат  Sick горките животни.

# 19
  • Мнения: 2 093
За сьжеление тук модифицираните храни се продават на пазара или по точно са включени в сьстава на много продукти- виждала сьм ги в креем чийз  или по нашенски крема (модифициранни млечни сьставки) , мюслета или сериали( модифицирани зьрненеи сьставки) и др. Сигорна сьм че и в щатите е сьщото. Единствено се надявам че има закон, който задьлжава производителя да пише че храната сьдьржа модифициран продукт, защото това е единствения начин за нас да разберем че ядем тези храни. Според мен нещата стават много потайно  и ние като потребители сме абсолютно неимформирани, да не говорим че и медиите не коментират тази тема. Има един много разпространен сериал "чирио",популярен за бебата ( над 9 месеца), който сьщо сьдьржа нещо модифицирано. След като прочетох, спрях да давам на Криси, защото нямам никакво доверие и ме яд че нищо не се говори на тази тема. Според мен Европейския сьюз е много по отговорен в това отношение, а и от вашите отговори виждам, че тези храни са забранени за сега.

# 20
  • Мнения: 4 399
Личното ми мнение за тези храни е крайно отрицателно. Има случаи в които са направо опасни, ако си спомням правилно беше доказано за генно модифицирани домати че са отровни. А за вредата им в екологичен смисъл, не ми се мисли.  #Cussing out

За съжаление, голямата борба между ЕС и САЩ по въпроса за генно модифицираните храни приключи миналата година с едно решение, което позволява продажбата на такива продукти в границите на ЕС. Трябва да са обозначени на етикета, но не знам как, досега не съм виждала такива етикети.

приемам, че в БГ няма генно модифицирани храни, освен, ако не са внос.
и да има това е някакъв скандален единичен случай.

просто фермера в бг е твърде беден, да се занимава в генно модифициране. те пари нямат за фураж и торове.. генно модифициране.
най-много да са изпуснали от контрол хормоните за по-бърз растеж, това не е генно модифициране.

определно не знам как да различавам генно модифицираната храна.
и съм много раздвоена в позицията си за или против.
въпросът е много сложен.


Не съм съгласна и с една дума от това което си написала. В БГ не само че се внасят генно модифицирани храни, но миналата година във вестниците се писа че има експериментални полета с такива насаждения. Нещо което е много опасно.
Въпросът никак не е сложен. Единственото предимство на генно манипулираните култури/животни е че се отглеждат по-лесно и дават по-високи добиви. От там нататък започват големите недостатъци и се стига до там че са опасни за здравето.

# 21
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Днес попитах за тези храни тук. Забранени са и има голям контрол.

# 22
  • Мнения: 1 910
Днес попитах за тези храни тук. Забранени са и има голям контрол.

Kalinka, а как ти обесняват 'gemodificeerde' по етикетите на разни храни? Защото според мен точно това си е. Преди го нямаше това 'модифицирано' и между другото все по-често го виждам на етикети. И аз, като Vjara знам, че ЕС отстъпиха под натиска на САЩ. Та на твоите хора информацията да не им е остаряла?

# 23
  • Germany
  • Мнения: 1 262
И какво пише на етикета??? някоя мама от ДЕ дали не знае? Rolling Eyes Много бих искала да знам, защото смятам да ги избягвам тези храни Crossing Arms

Поздрави  bouquet

# 24
  • Мнения: 4 399
И какво пише на етикета??? някоя мама от ДЕ дали не знае? Rolling Eyes Много бих искала да знам, защото смятам да ги избягвам тези храни Crossing Arms

Поздрави  bouquet

Както писах и по-нагоре, не съм виждала такива етикети. Виждала съм обаче храни с етикета 'gen frei', тези са немодифицираните, търси от тях.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Преди време нали имаше търговска война между САЩ о Европейския съюз за тези семена и храни, явно ЕС са разхлабили режима.
Преди време Щатите негодуваха, че в Европа беше забранена тази храна. В следствие Европейците махнаха забраната, но остана условието, изрично да е описано, че храната е генно модифицирана. До колкото знам, въпреки отбоя в Европа, все още не е популярна. Може би и затова не сме я виждали по магазините  newsm78
Интересна тема. Дали няма някой с информация от извора  Flutter

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Хъх, какво намерих в сайта на тукашната Food Standarts Agency

Цитат
Will the label tell me if the food is GM?
The Agency supports consumer choice. We recognise that some people will want to choose not to buy or eat GM foods, however carefully they have been assessed for safety.

In the EU, if a food contains or consists of genetically modified organisms (GMOs), or contains ingredients produced from GMOs, this must be indicated on the label. For GM products sold 'loose', information must be displayed immediately next to the food to indicate that it is GM.

On 18 April 2004, new rules for GM labelling came into force in all EU Member States. These cover all GM food and animal feed, regardless of the presence of any GM material in the final product.

This means products such as flour, oils and glucose syrups have to be labelled as GM if they are from a GM source. Products produced with GM technology (cheese produced with GM enzymes, for example) do not have to be labelled.

Products such as meat, milk and eggs from animals fed on GM animal feed also don’t need labelling.

Any intentional use of GM ingredients at any level must be labelled. But there is no need to label small amounts of GM ingredients (below 0.9% for approved GM varieties and 0.5% for unapproved GM varieties that have received a favourable assessment from an EC scientific committee) that are accidentally present in a food.

Кой мислеше, че не хапваме генно модифицирана храна в Европа  Confused

# 27
  • Мнения: X
Трябва да накарам майка ми да намине насам и да драсне два реда тук. Mr. Green
Тя е експерт по безопасност на храните и винаги й е било много смешно като разни неразбиращи по темата хора се изказват много "компетентно" по медиите и даже са готови на доста груб словесен бой.  Mr. Green
Не се шашкайте толкова. В една голяма част генно-модифицираните храни са подобрени сортове храни.   Wink  Медиите и някои хора излишно създават паника.   
 

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 04:19 от Анонимен

# 28
  • Мнения: 461
немодифицирано
 

модифицирано


 Laughing

# 29
  • Мнения: 4 399
Хъх, какво намерих в сайта на тукашната Food Standarts Agency

.....
Кой мислеше, че не хапваме генно модифицирана храна в Европа  Confused

Хм,  Thinking това звучи много неприятно...

# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
По повод етикетите намерих пак в същият сайт нещо доста интересно! Важи за цялата ЕО:

Цитат
What are the rules for labelling foods that contain GM ingredients?
A food that contains or consists of genetically modified (GM) ingredients must say so on the label. However, labelling isn't required for:

small amounts of genetically modified (GM) ingredients that are accidentally present in non-GM food (below 0.9% for GM crop varieties that have been approved for sale and 0.5% for GM varieties that have received a favourable assessment from a European Commission scientific committee but have not yet been formally approved)
food from animals, such as meat, milk, eggs, that have been given GM feed
food produced with help from a GM processing aid, such as chymosin, which is used to make some hard cheeses
Some food manufacturers are labelling their food as ‘GM-free’. However, there is no legally agreed definition in Europe of what this term means. Any food on sale labelled ‘GM-free’ is subject to the general requirements of food law, in particular the Food Safety Act 1990. This Act makes it an offence to describe, by way of labelling or advertising, a food falsely, or in a way likely to mislead as to its nature, substance or quality.

# 31
  • Мнения: 2 292
деzита , аz четох наскоро , че в ДЕ се сади все по малко генномодиф. царевица , която се полzва само zа фураж и бяха иzброени zа кои кравеферми. Млякото отивало zа Кампина и Хумана. Има доста информация в едно списание, което радават беzплатно в Алнатура. Може и да има онлайн http://www.alnatura.de/a10000.php
Аz откак zабременях (преди 2 г. ) вzех доста внимателно да иzбирам храните и да се интересувам. Вече в ксщи всичко, което се купува zа храна е био, та няма опасност от генно модифицирани. Постепенно се стигна до всичко  Wink Вече био храни има въс всеки супермаркет (поне млечни иzделия и zеленчуци), месо телешко, пуешко и свинсо вzимам от Едека, пилешко от Фамила. Риба, агнешко, кайма от алнатура ... Цените са доста по високи, но не иzлиzа по скъпо като цяло, zащото се купуват по малки количества, не се преяжда и не се иzхвърля храна  Hug

# 32
  • Мнения: 1 363

Аз пък какво намерих за Англия

http://www.ncbe.reading.ac.uk/NCBE/GMFOOD/shops.html

# 33
  • Мнения: 2 825
Направо ме разбихте с тези генномодифицирани храни в Европа  ooooh! и аз си мислях, че са забранени тука.
Уж чета етикетите и гледам какво купувам, но до сега не съм виждала обозначения за ГМ  Confused

# 34
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Цитат
и аз си мислях, че са забранени тука

ами то и аз така си мислех, но.... ooooh!

# 35
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Цитат
и аз си мислях, че са забранени тука

ами то и аз така си мислех, но.... ooooh!
И аз се присъединявам към мислещите  Embarassed
Добре, че пусна темата да се информираме  Crazy

# 36
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Аз от позиция на новак в чужбина реших да се информирам от отдавна прибиваващите аджеба кво ядем в къщи...

# 37
  • Мнения: 2 907
Напълно съгласна с вивита! Ние също минахме на БИО, купувам двойно по-малки коли4ества, но раз4итам на обещаното ка4ество. А и проблемът на небио храните е не само, 4е може да са евентуално генно модифицирани, ами пове4ето дори и да не са, са претъпкани с химикали ( консерванти,оцветители, всякакви Е-та, ...) А и да не забравяме отровата аспартам, която се намира във всеки втори продукт. Ето един интересен линк с Е-тата: http://www.analytica-bg.com/a_shop/index.php?targ=useful/e.html

# 38
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ИМа ГМО в България:

http://www.zazemiata.org/gmo/actual_bg.php

http://www.bluelink.net/gmo/bg/hotnews.shtml

# 39
  • Мнения: 511
A genetically modified food is a food product developed from a different genetically modified organism (GMO) such as a crop plant, animal or microorganisms, such as yeast. Genetically modified foods produced by genetic engineering have been available since the 1990s. The principal ingredients of GM foods derived from plants are soybean, maize, canola, cocoa beans, and cottonseed oil.

Some governments, such as those in the European Union and Japan, have emphasised risks over benefits from GM foods and require mandatory labeling and traceability, while others, such as the United States, have no such requirements. This has led to the United States claiming that bans on the sale of GM products violate free trade agreements and has resulted in trade wars over the requirements for GM food products.[1] Many scientific institutions, even in the European Union and Japan, however, do not judge the risk of unintended changes in composition of GM foods to exceed the risk currently exhibited by conventional crops.[2]
Four countries represent 99% of total GM surface in 2001: United States (68%), Argentina (22%), Canada (6%) and China (3%). It is estimated that 70% of products on U.S. grocery shelves include GM-derived ingredients
In August 1998 widespread concern, especially in Europe, was sparked by remarks by nutrition researcher, Dr Árpád Pusztai, regarding some of his research into the safety of GM foods.

Pusztai claimed his experiments showed that rats fed on potatoes genetically engineered to express a lectin from snowdrop had suffered serious damage to their immune systems and shown stunted growth. The lectin expressed by the genetically modified potatoes is toxic to insects and nematodes and is allegedly toxic to mammals. He was criticized by leading British politicians.......

The general principle of producing a GMO is to add novel genetic material into an organism's genome to cause both new and useful traits. Often these novel traits would not be possible by conventional breeding.

The origins of genetic engineering represent a series of sequential scientific advances from the discovery of DNA to the production of the first recombinant bacteria (E .coli) expressing a frog gene in 1973.[3] This led to concerns in the scientific community about the possible risks from genetic engineering and led to biologists meeting at the Asilomar Conference in Pacific Grove, California. The recommendations laid out from this conference were that government oversight of recombinant DNA research should be established until the technology was deemed safe.[4][5] Herbert Boyer then founded the first company to use recombinant DNA technology, Genentech, and in 1978 the company announced that it had produced a strain of E. coli that could produce the human insulin protein.[6][7] Herbert Boyer then founded the first company to use recombinant DNA technology, Genentech, and in 1978 the company announced that it had produced a strain of E. coli that could produce the human insulin protein.[8]

The first commercially grown genetically modified food crop was a tomato created by California company Calgene called the FlavrSavr.This tomato was made more resistant to rotting, by adding an antisense gene which interferes with the production of the enzyme polygalacturonase. Calgene submitted it to the U.S. Food and Drug Administration (FDA) for assessment in 1992; the agency determined that the FlavrSavr was in fact a tomato, did not constitute a health hazard, and did not need special labeling. Calgene was allowed to release it into the market in 1994, where it was welcomed by consumers who purchased the fruit at two to five times the price of standard tomatoes. However, production problems, and competition from a conventionally bred Long-Shelf-Life (LSL) variety prevented the product from becoming profitable, and Calgene was bought by Monsanto in 1995.Monsanto Company (NYSE: MON) is a multinational agricultural biotechnology corporation. It is the world's leading producer of the herbicide glyphosate, marketed as its flagship product, Roundup. Monsanto is also by far the leading producer of genetically engineered (GE) seed, holding 70%–100% market share for various crops. A variant of the FlavrSavr was used by Zeneca to produce tomato paste which was sold in Europe during the summer of 1996. Its labelling and pricing were designed as a marketing experiment which proved that, at the time, European consumers would accept genetically engineered foods. This attitude would be drastically changed after outbreaks of Mad cow disease weakened consumer trust in government regulators, and protesters rallied against the introduction of Monsanto's Roundup-Ready soybeans.

The next GM crops included insect protected cotton, introduced into the United States and Australia in 1997, and herbicide tolerant soybeans. These crops have been widely adopted both in the United States, and in countries that (unlike the European Union) depend heavily on unsubsidised farming (e.g. the Australian cotton industry). They have also been extensively planted in several developing countries (Argentina, Brazil, South Africa, India, and China) where agriculture is a major part of the total economy. Other successful GM crops include insect protected maize and herbicide tolerant maize cotton and rapeseed varieties.


# 40
  • Мнения: 486
За САЩ - сайт със списъци на продукти съдържащи генетично модифицирани съставки:

http://www.truefoodnow.org/shoppersguide/guide_printable.html

Като гледам колко видове формула и бебешки храни съдържат GMO, ми настръхват косите! #Cussing out

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 18:12 от Ellie

# 41
  • Мнения: 2 195
Хм , и аз чух за първи път за това по бг. телевизия.Май не съм виждала тук(или по-скоро не съм обръщала внимание).
Толкова ли са вредни тия храни в крайна сметка?

# 42
  • Мнения: 11 321
Аз затова пазарувам от няколко месеца насам само био. Поне да има вкус храната.
Иначе все едно ядеш мукава

# 43
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ели, благодаря за линка. Прочетох там и първо помислих, че органичните бебешки продукти, които купувам "Earth's Best", са с ГМО, но после видях, че гледам в грешната колонка.
Но пък формулата ни е с ГМО. Браво.

# 44
  • Мнения: 274
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.

# 45
  • Мнения: 2 761
Не съм гледала предаването,но в Бг се отглежда ГМО царевица.Особено тази на фирма "Пионер".Както и ГМО слън4оглед-масово.Сега малко са ги ограни4или,поради трудности с продажбите на ГМО-продукти,но както става в БГ-то такива продукти стоят по слкадовете известно време и после мистериозно из4езват в магазините.Информацията е от агрономи,които се занимават то4но с това.Генното модифициране излиза доста по-евтино на фермера,за6тото сортовете са устой4иви на неблагоприятни условия и дават високи добиви.Не6то,което трудно се постига в на6ите географски 6ирини с нормални сортове.

За Германия-ако иска6 да си до някава степен сигурна-само Био или пък наскоро се наткнах в РЕВЕ-то (бив6иа Мини мал) на консерви царецица и разни др. ,на които пи6е6е Кейн Гентехник.Аз за всеки слу4ай не ям царевица,6тото каква е гаранцията,4е на 4истите сега полета някога не е имало ГМО.4етох скоро,4е и рапицата е ГМО.Уж сяли такава само за био-гориво,дето после го изнасиали,ама знае ли 4овек.Ами меда от рапица?От къде да се знае къде са пасли п4елите?Или пък олиото?

# 46
  • Мнения: 2 292
 kogato modificirash edin gen, ti vsastnost promeniash edin beltak. Taka che s hranata poemash nov beltak,koito ne si ial dosega..

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт

# 48
  • Мнения: 11 321
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт
Secretgarden, точно за това става въпрос. Как се селектира един сорт - по пътя на логиката стигаме до генно модифициране, нали? Wink

# 49
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ami specialno plodovete mnogo lesno se poznavat koi sa GM. Sled kato nqmat semki sa takiva, inache kak shte se vazproizvejdat.


Не е задължително- гроздето без семки е селектиран сорт
Secretgarden, точно за това става въпрос. Как се селектира един сорт - по пътя на логиката стигаме до генно модифициране, нали? Wink


Не съвсем....хората от край време променят сортове с разни кръстоски без да се бърка по гените......от една дива ябълка с присадки и разни щуротии се прави хубав сорт ябълки....а грозде не можеш да си посадиш- дали със семки или не- гроздето се сади от клонка......странно, но факт....сега ще попитате отгде таз клонка....ами от друг грозд, ако изчезнат лозята и останат само семки няма да може да се засади грозде.....

# 50
  • Мнения: 1 178
спомням си, че моя дядо правеше такава кръстоска, имаше специално наименование, но не мога да се сетя в момента,
zа целта се правеше раzреz в клона на лоzята, и там се поставяше клонче от друга лоzя,
пак нещо такова правше и с овощните дръвчета,

да ви кажа, от иzвестно време сравнявам био с обиковенните храни (само на вкус), при морковите и картофите неzабеляzвам никаква раzлика, особенно при морковите, които консумирам сурови, е ами и биото имат вкус на сапун Sick

# 51
  • Мнения: 2 761
Едно е да се селектира един сорт в рамките на вида,а съвсем друго да се вкарват 4ужди гени.
Кръстостването или опра6ването в природата може да се извър6и от вятара и насекомите .Мендел напр. е оставял да се самоопра6ат разли4ни сортове грах,но във вси4ки поколения се наблудават белези характерни за всеки сорт,т.е. няма отклонения.
Генното модифициране само работи със  законите на Мендел,само 4е там дале4 не е само в рамките на един вид и е с помо6та на 4овека.Пък как се отразява това това на организма-ами о6те не е проу4ено до край,но и информацията,която има в гоогле е достатъ4на да избягвам тези продукти.
Др. един е въпроса до колко са 4исти ве4е останалите храни,след като може да се извър6и кръстосване на ГМ с нормални сортове пак от вятара и насекомите.

Последна редакция: ср, 29 ное 2006, 10:50 от Omega

# 52
  • Мнения: 2 761
megstar,това за което говори6 е присаждане с калем,прави се и при ово6тните,но не е генно инжинерство!
Ина4е за вкуса и на  и био-то си абсолютно права.На мен вси4ко тук ми докарва на картон и няма ни6то об6то с това,което ям в Бг-то(от градината).Да не говорим,4е уж е био ,пък не се разваля на 2-3 ден.

# 53
  • Мнения: 511
спомням си, че моя дядо правеше такава кръстоска, имаше специално наименование, но не мога да се сетя в момента,
zа целта се правеше раzреz в клона на лоzята, и там се поставяше клонче от друга лоzя,
пак нещо такова правше и с овощните дръвчета,

да ви кажа, от иzвестно време сравнявам био с обиковенните храни (само на вкус), при морковите и картофите неzабеляzвам никаква раzлика, особенно при морковите, които консумирам сурови, е ами и биото имат вкус на сапун Sick
По разговорному се казва калем.
А иначе по този начин овошките се облагородяват като се присаждат на подложка.Така са получени нектарините- /м/у слива и праскова, вишнап -м/у череша и вишна и много други овощни видове/, но това не става от веднъж.Многократно докато се получи желаното качество на плода.Няма нищо общо с генно модифициране. ГМХ са главно да се постигне издръжливост  при различни климатични условия, например в Англия ако не са модифицирани доматите, салатите, ягоди, и и мн.др. те просто биха изгнили. Затова биоземеделието налага използването на местни породи животни, растения характерни за географските ширини на дадена страна, защото те са се селектирали по естествен начин, с времето/еволюирали/ и са се приспособили. Генното инженерство дава възможност да се отглеждат растения и животни във всяка част на земята, за да се избегне зависимостта на дадена страна от внос на определен продукт, което пак опира до икономически интереси т.е до пари.
Хубаво е да се дават повече пари за храна, но поне да е качествена. Лошото е че в България още няма /или поне аз не съм срещала/ органични храни.
Аз си мисля, че ГМХ ще продължават да се разпространяват и ще стават още по-масови, защото ще бъдат по-евтини.
Изобщо темата има много страни и гледни точки за някои тези храни са бъдещето за други ни обричат.

# 54
  • Мнения: 11 321
.
Хубаво е да се дават повече пари за храна, но поне да е качествена. Лошото е че в България още няма /или поне аз не съм срещала/ органични храни.
.

Иванова, не ми казвай, че не си срещала органични храни. Може би на широкия пазар да не си, но на малките базарчета, дето бабета продават мляко или яйца - това са при всички положения органични храни. Или пак от такива - да си вземеш червиви ябълки.
А тия дето си гледат кравичка, прасе, козичка - нима те нямат органични храни. Thinking

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Объркала се е , вероятно е имала предвид Био- земеделие

# 56
  • Мнения: 511

[/quote]
Иванова, не ми казвай, че не си срещала органични храни. Може би на широкия пазар да не си, но на малките базарчета, дето бабета продават мляко или яйца - това са при всички положения органични храни. Или пак от такива - да си вземеш червиви ябълки.
А тия дето си гледат кравичка, прасе, козичка - нима те нямат органични храни. Thinking
[/quote]
 
Аз под органични храни разбирам- сертифицирани такива.
От тия пазарчета аз най- много се пазя.
Защото тия кравички, кокошчици и др. не се знае какви антибиотици са лекувани, с какви смески са хранени и да не изброявам още колко неща може има. Вярно, гледат се при по- добри условия от големите производители, но това не ги прави екологично чисти.
Не съм маниачка, аз също предпочитам "селското производство", но това не е органична /биологична/ храна.
Когато казах, че не съм срещала имах в предвид в супермаркетите, където в остналите европейски държави има такива продукти и кой да следи дали те се произвеждат според законовите изисквания.


Според мен е наивно да се мисли,че бабките произвеждат органични продукти.

# 57
  • Мнения: 11 321
Вярно, гледат се при по- добри условия от големите производители, но това не ги прави екологично чисти.
Не съм маниачка, аз също предпочитам "селското производство", но това не е органична /биологична/ храна.

Е да де, ама все пак са по-малкото зло, нали? Wink  Peace

# 58
# 59
# 60
  • Мнения: 4 399
Хич, ама хич нямам вяра на пазарчетата. Това че там плодовете и зеленчуците не са в индустриални количества, не значи че не са обработвани химически, нито пък че пилетата и кравите са отглеждани в естествени условия и са яли естествени фуражи. Дори не означава че растенията или животните които отглеждат не са генно модифицирани. Единствения начин да си сигурна че продукцията е биологична чиста е да купуваш такава от контролирани райони. А бабите по пазарчетата никой не ги контролира. Или поне не в този смисъл.

Нагоре вече е уточнено, но и аз да повторя че няма връзка между селекцията и генното модифициране.

# 61
# 62
  • Мнения: 810
За английски говорящите, ако искате да научите още:

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=1322347

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5386438

# 63
  • Мнения: 2 242
Хванах края на репортажа и не успях да разбера всичко – но като че ли ЕС ни се е скарал че много ограничаваме отглеждането на генно –модифицирани храни и от 7 забрани щели да останат само 2 Shocked.
Репортажа завърши с това че не само че пазара ни ще бъде залят от ГМ домати, краставици и т.н., но и рано или късно ще изчезнат прочути и уникални български сортове (култивирани столетия), защото всички производители ще се насочат към по-лесното и доходното!

Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 12:37 от Slavi

# 64
  • Мнения: 884
За САЩ - сайт със списъци на продукти съдържащи генетично модифицирани съставки:

http://www.truefoodnow.org/shoppersguide/guide_printable.html

Като гледам колко видове формула и бебешки храни съдържат GMO, ми настръхват косите! #Cussing out

Ellie,страхотен сайт!Благодаря   bouquet ! Направо не мога да повярвам за формулата!Хващам се за главата като чета! Докато живеехме в NY имахме до нас Whole Foods и пазаряхме много често от там,много добро качество на продуктите!За съжаление в UK ги няма,чух че щели да отварят 1 магазин в централен Лондон,ама кой да ти ходи до там.... Иначе ми се е случвало да намеря забравена маруля в хладилника след месец и да изглежда свежа  Shocked
slavi производителите естествено ,че ще предпочетат да оберат 4-5 реколти с домати вместо 1-2( за голямо съжаление) лошото е ,че няма информираност  сред  потребителите,че няма ''зелени'' пазари ,които са под контрол.Иначе много хора биха купили 1 кг. ,,чисти'' домати за 5 лв,вместо 5кг. модифицирани за 5 лв.примерно.Поне така мисля аз..

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 18:19 от macoball

# 65
  • Мнения: 884
Като стана въпрос и за бебешки /детски снакс при нас има 1 много хубава марка http://www.organix.com/ .Малкия много ги обича,но като си бяхме в Бг почерпахме негови приятелчета и хич не им се хареса  Laughing

# 66
  • Мнения: 720
ami lo6a rabota s tesi xrani,rabotata e 4e mnogo malko xora isob6to se samisliat kakvo slagat v ustata si ,a o6te po lo6o s kakvo xraniat dezata si...slava Bogu ne sam ot tiax.tuk v london 80%ot xranata koiato pasaruvame e ekologi4no 4ista(organic ).dosta po skupo ni islisa no vajnoto e 4e xranata e po 4ista i ka4estvena.s radost sabeliasax 4e i v BG sapo4vat da proisvejdat ve4e makar i mnogo na4alno bio xrani.kato sme tam vse se 4udia to4no ot kade da kupia selen4ucite i plodovete...vse gledam niakoia babka na pasara s nadejda 4e e po dobro.

# 67
  • Мнения: 720
a......i sabravix sa bebocite prepora4vam (koito moje da si go posvoli)puretata na HIPP.estestveno niama po xubavo ot presnite mandji no vse pak ....

# 68
  • Мнения: 2 292
Хванах края на репортажа и не успях да разбера всичко – но като че ли ЕС ни се е скарал че много ограничаваме отглеждането на генно –модифицирани храни и от 7 забрани щели да останат само 2 Shocked.
Репортажа завърши с това че не само че пазара ни ще бъде залят от ГМ домати, краставици и т.н., но и рано или късно ще изчезнат прочути и уникални български сортове (култивирани столетия), защото всички производители ще се насочат към по-лесното и доходното!

Все някой друг ни е виновен на нас, българите. Сега е ЕС.

# 69
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Щатите пък притиснаха ЕС за ГМ храни, това го коментирахме по-горе. Нормално е като се влиза в даден съюз да се следват правилата в него, особенно ако част от парите на съюза ще се ползват за съживяване на БГ селско стопанство. Аз защо не бях привърженик да се присъединяваме, но това е друга тема...
А organic означава ли, че не е и ГМ  newsm78

# 70
  • Мнения: 720
da organig osna4ava 4e e free ot vsi4ko ne naturalno,naprimer plodovete i selen4ucite se otglejdat na po4va koiato e sus strog kontrol i isiskvania.ni6to ne se praska s vredna ximia ,opasni preparati i otrovi.t.e.otglejdat se  i se predpasvat 4res naturalni i besvrsdni na4ini.satova i cenata im rasbira se e po skapa,no truda na tesi xora vse pak si struva.mojete da vidite www.whyorganic.org

# 71
  • Мнения: 109
Аз много повече се притеснявам за хормоните и антибиотиците в месото, отколкото за ГМ. Нали ядем домати, ядем и риба  - ми то е все едно да ги ядем заедно  Mr. Green Mr. Green
А иначе, бабата на Женския пазар, не я знаеш - може да си гледала доматите в Бухово или Кремиковци. А отдолу под доматите и има хранилище за радиоактивни отпадаци. Според мен това е по-опасно.
Аз лично вече трета година си гледам доматите и краставиците за салатата - ей ама и аз една фермерка се извъдих  Mr. Green Mr. Green, баща ми не може да повярва  Hug
А месото купувам от Amish-ите, или поне когато мога. То си е съвсем истинско  Laughing

# 72
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В доматите има ли хормони ...след смесването на гените  newsm78 ....ох...ако няма защо има етикет HORMONSUZDUR ,...на турска фирма , продава ГМО- домати...надписа означава "без хормони"  newsm78

# 73
  • Мнения: 1 238
Аз да попитам- а яйца, които са снесени от кокошка, която е яла генномодифицирана храна? Или пък мляко, което идва от крава, която се е хранила пак със същото?

# 74
  • Мнения: 511
В доматите има ли хормони ...след смесването на гените  newsm78 ....ох...ако няма защо има етикет HORMONSUZDUR ,...на турска фирма , продава ГМО- домати...надписа означава "без хормони"  newsm78

Генното модифициране може и да не се съчетава с хормонална стимулация, така че етикета може да дава вярна информация.

Аз да попитам- а яйца, които са снесени от кокошка, която е яла генномодифицирана храна? Или пък мляко, което идва от крава, която се е хранила пак със същото?

Генните изменения си вървят и в продуктите.

Тази тема, не може да се изкоментира докрай защото нещата се въртят в порочен кръг.

# 75
  • Мнения: 1 238
Тук при нас редовно в супера има едни грамадни пиперки по три в опаковка- червена, жълта и зелена. Едни такива дебели и яки, мама мия! Идват по принцип от Холандия. Също и едни такива грамадни червени домати и и краставици. Де да знаех как ги произвеждат тези неща в Холандия  newsm78 newsm78 Shocked Shocked Ама купувам де...де ще ида...харесвам не харесвам тва е положението. Друго няма. Всъщност има и екологични и съм купувала, но честно- не виждам разлика.......поне на вкус няма разлика. За мене де.

# 76
  • Мнения: 511
Тук при нас редовно в супера има едни грамадни пиперки по три в опаковка- червена, жълта и зелена. Едни такива дебели и яки, мама мия! Идват по принцип от Холандия. Също и едни такива грамадни червени домати и и краставици.

Оооох колко добре ги познавам, колко "пълнени чушки" съм правила.Права си, че няма много избор, но ако имаш възможност си купувай органик и избягвай Холандско производство, те са на първо място в Европа по използване на азотни торове и всякакви други химии.

# 77
  • Мнения: 85
Хайде и аз да се включа.
Тази тема за генномодифицираните храни нас много ни вълнува, от както пристигнахме в Канада станахме спецове по органик храна и генномодифицирана Mr. Green . Месо не ядеме пак по същата причина, хапвахме риба, обаче сега след проучване Laughing разбрахме че и рибата си хапва генномодифицирани работи в развъдниците и честно казано съвсем се обърках, щеше ми се поне нея да оставим в менюто, толкоз неща изключихме Laughing Дайте съвет за качествена риба Laughing
А за хормони в доматите досега не бях чувала #Crazy защо и хормони?! След разбъркването на гените или преди ги слагат #Crazy

PS. Между другото за млечните произведения и яйцата най-добре да са сертифайт органик, щото за другите въобще не е ясно какво слагаш в устата си.

# 78
  • Мнения: 636
da organig osna4ava 4e e free ot vsi4ko ne naturalno,naprimer plodovete i selen4ucite se otglejdat na po4va koiato e sus strog kontrol i isiskvania.ni6to ne se praska s vredna ximia ,opasni preparati i otrovi.t.e.otglejdat se  i se predpasvat 4res naturalni i besvrsdni na4ini.satova i cenata im rasbira se e po skapa,no truda na tesi xora vse pak si struva.mojete da vidite www.whyorganic.org

На теория. На практика обаче, чрез опрашването и други естествени процеси има постоянна обмяна между модифицираните и "немодифицираните" плодове и зеленчуци, почвата също. Казват, че едно модифицирано семенце да попадне при натуралните, последните вече са заразени. Затова едва ли вече може да се говори за натурална храна  ooooh!

В доматите, за да се запази свежестта им дълготрайно, имало хормони от паяци бляк  Sick

# 79
  • Мнения: 1 238
Цитат
В доматите, за да се запази свежестта им дълготрайно, имало хормони от паяци бляк

Добре де, аз редовно слушам какви ли не гнусотии! И не само относно генномодифицираните храни. Всички други продукти, които са произведени във фабрики, всички боамачи, които продават като полуфабрикати, замразени пици, манджи, манджи на прах, супи на прах, бульончета на прах изобщо къде е качеството днес по принцип? Индустрията вече ни е превзела! Кой от вас използва само и единствено сол и пипер за яденето си и евт. някоя суха подправка? Не ползвате ли разните му там миксове от подправки, бульони и изобщо Господ знае какво друго. Питам се, има ли изобщо нещо в този свят днес, което да е 100 процента естествено, ей така расло в дивата природа? Не. Въпросът е, че никой не може да даде гаранция до колко всички тези химии, които ядем са опасни за здравето ни. Може би човекът ще привикне към всичко с времето си. Щом казват, че човешката възрастова граница се е повишила, значи няма да умрем току тъй утре.

# 80
  • Мнения: 2 292
Цитат
В доматите, за да се запази свежестта им дълготрайно, имало хормони от паяци бляк

Добре де, аз редовно слушам какви ли не гнусотии! И не само относно генномодифицираните храни. Всички други продукти, които са произведени във фабрики, всички боамачи, които продават като полуфабрикати, замразени пици, манджи, манджи на прах, супи на прах, бульончета на прах изобщо къде е качеството днес по принцип? Индустрията вече ни е превзела! Кой от вас използва само и единствено сол и пипер за яденето си и евт. някоя суха подправка? Не ползвате ли разните му там миксове от подправки, бульони и изобщо Господ знае какво друго. Питам се, има ли изобщо нещо в този свят днес, което да е 100 процента естествено, ей така расло в дивата природа? Не. Въпросът е, че никой не може да даде гаранция до колко всички тези химии, които ядем са опасни за здравето ни. Може би човекът ще привикне към всичко с времето си. Щом казват, че човешката възрастова граница се е повишила, значи няма да умрем току тъй утре.

полzвам сол, пипер, ким , канела и ..., zехтин , българска чубрица, сушен джоджен (от бг) ... други подправки в кухнята нямам. Ако нещо ми потрябва вzимам естествените смлени подправки или пресни ... магданоz, копър, джоджен ...

# 81
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз много повече се притеснявам за хормоните и антибиотиците в месото, отколкото за ГМ. Нали ядем домати, ядем и риба  - ми то е все едно да ги ядем заедно  Mr. Green Mr. Green
А иначе, бабата на Женския пазар, не я знаеш - може да си гледала доматите в Бухово или Кремиковци. А отдолу под доматите и има хранилище за радиоактивни отпадаци. Според мен това е по-опасно.
Аз лично вече трета година си гледам доматите и краставиците за салатата - ей ама и аз една фермерка се извъдих  Mr. Green Mr. Green, баща ми не може да повярва  Hug


Въобще не съм съгласна с теб, ами ако си алергична към риба? Автоматично развиваш алергия към доматите Close, ето тук е основния проблем, за това последните 10-15 години има бум на алергиите. Едно е да кръстосаш два сорта за да подобриш единия, друго е да кръстосаш риба и домат.
Продуктите на пазара поне се надяваме, че някой ги проверява  или чисто и просто ще си купя домати юни, а не януари и ще съм сигурна, че не са с хормони и нитрати.
Колкото да това, че си отглеждаш сама зеленчуците, също не е сигурно че семената не са генно-модифицирани.

# 82
  • Мнения: X
В тази тема не съм се записала още.... Peace

# 83
  • Мнения: 5 713
всички боамачи, които продават като полуфабрикати, замразени пици, манджи, манджи на прах, супи на прах, бульончета на прах изобщо къде е качеството днес по принцип? Индустрията вече ни е превзела! Кой от вас използва само и единствено сол и пипер за яденето си и евт. някоя суха подправка? Не ползвате ли разните му там миксове от подправки, бульони и изобщо Господ знае какво друго.
Не, не ползвам нищо от това, което си изброила. Свиква се, а и не ми липсват. Даже солта и черния пипер съм намалила, да не кажа изключила. Но пък сухи подправки имам около 30 вида. Simple Smile

В тази тема не съм се записала още.... Peace
То и аз.

# 84
  • Мнения: 486
Цитат
В доматите, за да се запази свежестта им дълготрайно, имало хормони от паяци бляк

Добре де, аз редовно слушам какви ли не гнусотии! И не само относно генномодифицираните храни. Всички други продукти, които са произведени във фабрики, всички боамачи, които продават като полуфабрикати, замразени пици, манджи, манджи на прах, супи на прах, бульончета на прах изобщо къде е качеството днес по принцип? Индустрията вече ни е превзела! Кой от вас използва само и единствено сол и пипер за яденето си и евт. някоя суха подправка? Не ползвате ли разните му там миксове от подправки, бульони и изобщо Господ знае какво друго. Питам се, има ли изобщо нещо в този свят днес, което да е 100 процента естествено, ей така расло в дивата природа? Не. Въпросът е, че никой не може да даде гаранция до колко всички тези химии, които ядем са опасни за здравето ни. Може би човекът ще привикне към всичко с времето си. Щом казват, че човешката възрастова граница се е повишила, значи няма да умрем току тъй утре.

полzвам сол, пипер, ким , канела и ..., zехтин , българска чубрица, сушен джоджен (от бг) ... други подправки в кухнята нямам. Ако нещо ми потрябва вzимам естествените смлени подправки или пресни ... магданоz, копър, джоджен ...

Доматите знам, че имат добавен ген от рибата flounder (не се сещам как се казва на български Embarassed), който предпазва от измръзване.

Аз също не ползвам полуфабрикати, готови сосове, бульони и т.н. Днес обаче четох, че се отглежда ГМ захарно цвекло #Cussing out, тъй че ще трябва да се замисля и за захарта. За тези които използват олио от рапица  - също масово е генно-модифицирана.

# 85
  • Мнения: 85

 Кой от вас използва само и единствено сол и пипер за яденето си и евт. някоя суха подправка? Не ползвате ли разните му там миксове от подправки, бульони и изобщо Господ знае какво друго.

Аз използвам само и единствено сол /морска/ и черен/ червен пипер, кимион, канела, джоджен и чубрица, не купувам никакви смески, прахчета сосове и тем подобни вегети бегети ........ полуфабрикати, пици и др.
И на мен не ми липсват и не се чуствам ощетена.
  А за сиренето имате ли някаква информация? Купуваме от гръцки магазин но забелязахме, че е произведено в Канада/Албърта а се води гриик стайл!?

# 86
Като чета,направо ми се изправят косите,ми то нищо не става,за ядене; Angry
Как може и бебешката храна,и тя ГМ,/за щатите говоря/,има ли въобще"чиста"формула newsm78

# 87
  • Мнения: 720
ами това озна4ава само едно не6то -да консумираме само екологи4но 4иста храна.по4ти вси4ко което пазарувам е organic food,от захарта (кафявя),вси4ки зелен4уци и плодове,млякото,яицата ...до хляба и олиото.по скъпо е разбира се но и контрола и ка4еството са на доста по голямо ниво.просто идеятя и философията на еко продукцията е то4но това колкото може по натурално ,колкото може по естествено и природосъобразно.тук в англия в момента има все по голям избор и предлагане на еко храни,а и не само храни.аз дори скоро си поръ4ах по интернет еко козметика ,а децата си къпя от 3 години само с органик 6ампоан и сапуни.там положението е съ6тото като при храните-натъпкано с вредни парфуми и химия.про4итали ли сте съдържанята на козметиките  #Crazy.....

# 88
  • Мнения: 486
Има вече и organic formula, почти навсякъде се продава тази на Similac , а има и други.

# 89
  • Мнения: 720
да HIPP е органик формула мляко,те произвеждат и бебе6ки органик храни и ка6и4ки.

# 90
  • Мнения: 109
Въобще не съм съгласна с теб, ами ако си алергична към риба? Автоматично развиваш алергия към доматите Close, ето тук е основния проблем, за това последните 10-15 години има бум на алергиите. Едно е да кръстосаш два сорта за да подобриш единия, друго е да кръстосаш риба и домат.
Продуктите на пазара поне се надяваме, че някой ги проверява  или чисто и просто ще си купя домати юни, а не януари и ще съм сигурна, че не са с хормони и нитрати.
Колкото да това, че си отглеждаш сама зеленчуците, също не е сигурно че семената не са генно-модифицирани.

Да де, ама нали правиш разлика между гени и алергени. Двете не са еднозначни, така че ако има гени на риба, това не означава, че има и алергени такива  Grinning Grinning
А за доматите - аз изобщо не съч луда на тема екологично хранене. То прекаленото взиране в храните си е болест, че и име си имаше.  Thinking Ако ми остане време ще потърся и ще пратя линк. Пък и на повечето места въздухът е толкова мръсен  Naughty че отиде по дяволите екологичното хранене.
А пък доматите - ми то е повече хоби, аз има 4 стръкчета, не цяла градина. А си е кеф да си откъснеш, собсвтено производство  Mr. Green

А на теб съм ти сърдита  заради сусамките  #2gunfire. Откакто прочетох рецептата само те са ми главата  Sick Знаеш ли колко ги обичам? Как да пазя диета сега, кажи ми  #Crazy

Мисля да ги пробвам за Великден   chef и ще пиша отзиви  Joy

# 91
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз си мисля, че ГМо не са толкова страшни, ако има смесени само растителни гени, но ако има и животински, тогава вече аз лично се плаша ....

# 92
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Растителни гени се смесват вече години, беше ми странно защо последните години морковите са толкова големи, сочни и сладки, оказва се че е пипан сорт, комбинация на тиква с морков. Житото, което се сее вече 15-20год почти на всякъде в света също е плод на генното инженерство. И аз това като че ли по го приемам, в крайна сметка и ашладисването е познато от хилядолетия, може да не е на генно ниво, но пак си комбинация на видове и сортове.
Виж комбинацията с животински гени за мен си е, като да отваряме кутията на Пандора. Може да звучи крайно, но това е моето мнение.

Век, де, за сусамките те разбирам напълно и аз ги правя и ги изяждаме за един ден Wink, вкусното си е вкусно.

# 93
  • Мнения: 563
Момичета, извинете за офф-а : дайте рецептата за тези сусамки Praynig

# 94
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Момичета, извинете за офф-а : дайте рецептата за тези сусамки Praynig

Ето

# 95
  • Мнения: 563
Момичета, извинете за офф-а : дайте рецептата за тези сусамки Praynig

Ето

Благодаря ти  bouquet

# 96
  • Мнения: 641
Колкото да това, че си отглеждаш сама зеленчуците, също не е сигурно че семената не са генно-модифицирани.

А как да разбера дали са ГМО?
Ето държа едно пакетче семена тиквички: бяла тиквичка, нежна и с много добри вкусови качества:D, сеитбена норма, сади се еди кога си, разсажда се еди кога, бере се еди кога, тегло, партида, годност/трайност, сорт, производител/вносител (не е упоменато)... не пише ГМО, но и не пише изрично, че не е newsm78.
Само това не разбрах що е: "България К89%", да не е ГМО по подразбиране.

# 97
  • Мнения: 5 476
Аз много повече се притеснявам за хормоните и антибиотиците в месото,

  Наскоро гледах едно предаване по италианската телевизия,в което от ветеринарния контрол споделяха точно за наличието на много хормони и антибиотици в месото. Peace Показаха и проверки по различни магазини за Био храна.При изследването на продуктите,продавани там (зеленчуци,плодове),се оказа ,че 80 % са същите както в обикновен супермаркет. Rolling Eyes Само с двойно по-висока цена. #Cussing out
 
 

# 98
  • Мнения: 2 563
Аз много повече се притеснявам за хормоните и антибиотиците в месото,

  Наскоро гледах едно предаване по италианската телевизия,в което от ветеринарния контрол споделяха точно за наличието на много хормони и антибиотици в месото. Peace Показаха и проверки по различни магазини за Био храна.При изследването на продуктите,продавани там (зеленчуци,плодове),се оказа ,че 80 % са същите както в обикновен супермаркет. Rolling Eyes Само с двойно по-висока цена. #Cussing out
 
 

Добре, а точно какви са ефектите от антибиотиците и хормоните в месото? Пред време четох едно изследване за хормоните, които приемаме с храната и връзката им с рака, плашещо беше...

# 99
  • Мнения: 5 476
Единственото,което казаха е,че има започнати съдебни дела от родители на деца,които в следствие на хормоните са се развили неправилно. Twisted Evil
 Имаше момченца,на които през пубертета са започнали да им растат гърди. Shocked
 Както и ,че вероятно постоянно увеличаващия се процент на затлъстелите са дължи точно на хормоните.
  Съответно антибиотиците  бяха посочени като виновник за многото алергии...
   ooooh! 
  Изобщо след това предаване ...се чудех какво да купувам вече... #Cussing out

# 100
  • Мнения: 486
Имаше момченца,на които през пубертета са започнали да им растат гърди. Shocked
 Както и ,че вероятно постоянно увеличаващия се процент на затлъстелите са дължи точно на хормоните.

Също и момиченца (в доста преди пубертетна възраст - някои на 18 месеца!) с наедряване на гърдите и/или менструация! Shocked Дължи се на естрогена, който добавят в храната на пилетата и телетата.

# 101
  • Мнения: 5 476
изобщо не е за приказване... #Crazy Sick

# 102
  • Мнения: 85
Направо съм потресена!!! Shocked Shocked

# 103
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

Ако семената са наше производство, не се притеснявай, но ако са внос и искаш да си сигурна питай в магазина, от който си ги купила.
ГМО семена дават плод, но не и семе.

# 104
  • Мнения: 720
добре де ...пак 6те се повторя(първия път без много успех Simple Smile)след вси4ко което 4етете и пи6ете тука не мислите ли 4е трябва да купувате екологи4на organic храна и месо.там не6тата са възможно по натурални и задължително без GM,антибиотици,химии,хормони и какво ли не.знам 4е за бг това е о6те труден въпрос (въпреки 4е и там сега има няколко еко стопански организации)но навън които сте има голям избор от еко храни по магазините.само един малък пример за UK,навремето когато имаха проблеми с лудата крава,няма6е нито един слу4аи от органик фермите!!

# 105
  • Мнения: 641
Тeopr , благодаря Hug!
Остава да им се обадя за да попитам производители ли са или вносители (съмнявам се в последното ама знаеш ли...).
Разшифровах и К89%= кълняемост 89%.

NICOLE B. , аз за себе си съм убедена отдавна, че е по-добре органична храна, остава да убедя и съпружеството. Тази година дори ще шетам на баба в градината Grinning, пък да видим как ще се разберем, че са възрастни и въпреки това доста "на ти" с химията Mr. Green.

# 106
  • Мнения: X
, пък да видим как ще се разберем, че са възрастни и въпреки това доста "на ти" с химията Mr. Green.
И моите баба и дядо от много години слагаха амониева селитра на щяло и не-щяло. Някакви течни торове, някакви добавки, които им препоръчваха от аптеката...дали има нещо напълно чисто и натурално от напълно не-запознати с формули баби и дядовци?! newsm78

# 107
  • Гърция
  • Мнения: 2 348

Някои неща взимаме от тези магазини, но не всичко.

# 108
  • Мнения: 720
[ПАЛЕ4КА това за съпружеското тяло ти пожелавам успех,моя мъж не го оставих на мира и до спорове стигахме ама това ве4е е минало,тои по принцип си ме слу6а Wink.та сега заедно си пазаруваме органик  Peace

а за бабите и дядовците   Laughingясно ми е,аз дори бях намерила по интернет еко препарати за градинарството.но понеже ни6то не разбирам  Embarassed(ме4тата ми е мое собствено производство в голямата къ6та която 6те живея Praynig...ме4ти но с вяра.)та дори и да ги поръ4ам какво да и обясня на моята баба  newsm78 как се ползват .но моми4ета ако вие разбирате  bouquetдеиствайте....не ги оставяите да си пръскат с разни ужасии,ровете се в градините .аз съ6то съ сигурност 6тях да се намеся но за съжаление не става от англия.,та само се надявам на6ата баба да не е пръскала с агресивни не6та 4е лятото и изяваме цялото производство.

# 109
  • Мнения: 109
Теорг, мерси много за рецептата. Сусамките получиха страхотни признания.  Hug Включително и от зъболекаря ми  Mr. Green
А пък за храните - не можем да се опазим съвсем. То знаете ли какво дишаме  ooooh!

# 110
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Теорг, мерси много за рецептата. Сусамките получиха страхотни признания.  Hug Включително и от зъболекаря ми  Mr. Green


Радвам се, че са ти харесали и се надявам да няма счупени зъби Wink.

Общи условия

Активация на акаунт