Два обединени апартамента - разпределение

  • 3 214
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 83
Здравейте,
пълни сте с идеи и рационален подход, моля за помощ Simple Smile
Живеем в стандартен панелен двустаен апартамент, преди време купихме съседната гарсониера. Искаме вече да ползваме и двата апартамента, желанието ни е най-вече да направим две отделни тийн стаи.
Няма да е необходимо никакво отваряне на нови проходи, двата апартамента имат общи дълги, свързани тераси, ще минаваме оттам Simple Smile Блокът е саниран, дограмата е хубава, всички помещения са топли, светли, така че това не е фактор при разпределението.
И така - мислим да обединим Тераса 4 и Кухня 2 и това да е едната тийн стая, другата да е Хол 2. В кухня 2 сега има кухненски шкафове, което ще махнем, Спалня 1 да си остане спалня, Хол 1 (който е сегашната детска стая) да стане на истински хол. Нямаме идея за Тераса 2 - голяма, дълбока е, също за антрето, дали да не направим някаква миниатюрна кухненска част там.
Въобще някой правил ли е, виждал ли е подобно разпределение, специфично е и не попадам на нищо в нета.
Качвам схема с размери, с червено съм оградила гарсониерата, която досега не сме ползвали Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 38 632
Тераса 2 - офис! С тия хоум офиси на днешно време аз лично си мечтая за това.

# 2
  • Мнения: 8 913
Не ми допада идеята да се движите през терасите, ами зимата? И то точно децата ще тичат до стаите си през терасите (дори и остълени да са).
Гледам, че входните ви врати са ъглови, можете ли да се разерете със съседите да заградите едно квадратче от площадката, така, че с една входна врата да имате достъп  и до двата апартамента ( а техните входни врати са излишни. И по този начин да си минавате през сегашните входни врати?
Ако децата са по-големички, направо не правете никакви ремонти, ами им дайте да живеят в гарсониерата, на тях едва ли ще им трябва вашия хол? Отвреме на време ще си ходите на гости, какво пък.
В панел не си струва да правите отвори за врати.

# 3
  • Мнения: 83
Терасите са остъклени, с дебела изолация, приличат повече на стаи, отколкото на тераси.
Децата ни са на 13 и 11 г., момиче и момче.
Без ремонт няма да се размине, най-малкото защото втора кухня ни е излишна, искаме там да е спалня/дневна.

# 4
  • София
  • Мнения: 759
Аз бих направила в антрето на гарсониерата гардероб/килер, ако има място. Втора, дори и миниатюрна, кухненска част ми се вижда излишна, още повече би била свързана с доста работа и разходи при преправянето.

# 5
  • Мнения: 1 521
Направата на още една кухня е излишно за мен, а и много трудоемко.
Не може ли хол 1 да стане ваша спалня, а спалня 1 да се обедини с кухня 1 и да стане една голяма всекидневна за по-голямо удобство?

# 6
  • София
  • Мнения: 12 012
Направата на още една кухня е излишно за мен, а и много трудоемко.
Не може ли хол 1 да стане ваша спалня, а спалня 1 да се обедини с кухня 1 и да стане една голяма всекидневна за по-голямо удобство?

Ако не направят друг достъп до стаите на децата, ще трябва те да минават през спалнята на родителите.

# 7
  • Мнения: 83
Направата на още една кухня е излишно за мен, а и много трудоемко.
Не може ли хол 1 да стане ваша спалня, а спалня 1 да се обедини с кухня 1 и да стане една голяма всекидневна за по-голямо удобство?
За такъв вариант не сме се сещали, но Хол 1 да бъде наша спалня... голям е, излишно голям за нас.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 012
Може Кухня 1 да стане ваша спалня, а спалня 1 да стане кухня. Тогава може да мислите и за обединяване на кухнята с Хол 1.
Ако изобщо е възможно да се преместят тръбите за водата и канала.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 109
На мен ми звучи добре планът.
Само не разбрах защо ви тревожи Тераса 2. Тя нали е усвоена и е част от хола? Нали през нея ще се влиза в гарсониерата?

# 10
  • Мнения: 83
На мен ми звучи добре планът.
Само не разбрах защо ви тревожи Тераса 2. Тя нали е усвоена и е част от хола? Нали през нея ще се влиза в гарсониерата?
Тя не е усвоена, самостоятелна е, наистина май подходяща за кабинет. Стои неизползвана, там имам едно цвете и маса за гладене.
През нея ще се излиза да - Тераса 3, после Тераса 2 и Тераса 4 е пътят от единия до другия апартамент.

А тази мини кухня в антрето, която на всички не ви се струва добра идея - тръбите са там, в същата стена, която разделя антрето от Кухня 2. Две чаши, три чинии да има да се измият ще трябва да се носят през целия път до Кухня 1 или да си останат там на място, мръсни завинаги Simple Smile Това ми е довода ЗА.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 176
За мен е абсурд да поддържам две кухни, една едва чистя.
В случая бих продала двата апартамента и бих взела нещо, което да ме устройва изцяло, но изглежда не е опция за вас.
Кухня 2 и хол 2 ми изглеждат прилично за дневен тракт, ако има технологично как да се направи поне врата на вътрешната стена на хол 2. Съответно останалите 3 стаи да са спални.

# 12
  • София
  • Мнения: 759
А тази мини кухня в антрето, която на всички не ви се струва добра идея - тръбите са там, в същата стена, която разделя антрето от Кухня 2. Две чаши, три чинии да има да се измият ще трябва да се носят през целия път до Кухня 1 или да си останат там на място, мръсни завинаги Simple Smile Това ми е довода ЗА.

Разсмяхте ме. Да, това си е проблем с тийновете.
Като гледам схемата, виждам и по-кратък път до кухнята на големия - през входните врати. Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 6 109
Аз бих направила килер/гардеробна/складово помещение в това антре.
Ако си мислиш, че тийновете ще си мият чашите, защото ще имат близо кухня, лъжеш се.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 426
При два тийна, и аз си мисля, че в антрето на гарсониерата ще е добре да се изкара една малка мивка и да се сложат шкаф с няколко чаши и чинии, микровълнова и най-важното - хладилник, дори и малък. Като се сетя какво потребление на безалкохолни падаше по тийн-годините вкъщи, по-добре да имат заредени напитки в близост, отколкото за всяка чаша да обикалят чак до другия край на другото жилище. Ако пият примерно 3 в 1 и чай, не е лошо и една кана за вода да има там, че докато си донесат чашата от сегашната кухня, ще изстине.

# 15
  • Мнения: 46 557
Нашето разпределение е почти 1:1, но за съжаление гарсониерата не се продава и нямаме такива хубави тераси, всички са като номер 1. Това не ми пречи да съм мислила много пъти как ще го направя, ако я купим Trollface
В момента кухнята ни е детска, а боксът е в тъмната част на хола. Т.е. това е съвсем възможно да се направи.
Ето това бих направила аз:
Скрит текст:
+ Тераса 2 присъединявам към хола. Тераса 4 става зимна/лятна градина с масички/столчета/цветя.
Пералня и сушилня в коридора на 2-стайния, в гардеробната, като се свърже вентилацията с тази на банята.

Едната баня остава за тийновете, ще са близо и до кухнята.
Другата баня е изцяло на разположението на родителите, които ще имат пълна самостоятелност в другата част. Егоист съм, знам Trollface

Иначе става и кухня 2 + балкон за едното дете, хол 2 за другото (но за 1 човек това е абсолютно излишно), хол 1 си е хол, кухня 1 си е кухня, спалня 1 - ваша спалня.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 16:37 от Не се сърди, човече

# 16
  • Мнения: 68 961
За мен най-добре е към всички стаи да се влиза от общ коридор. Това през терасите да се обикаля-все едно пак сте в различни апартаменти, щом нямате лесен достъп до останалите стаи, не се чувате когато си подвиквате и т.н.

# 17
  • Мнения: 8 913
Децата са сравнително големи, още колко години ще ви трябва четиристаен - те ще тръгнат по свой път, даже ще са щастливи сами да живеят в гарсониерата, въобще не и махайте кухнята. В дългосрочен план, може децата да се оженят и някое да се настани в двустайния, а родителите може да минат в гарсониерата?

Направете го с минимално чупене на панели.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 632
Сори, ама като каже някой "децата са големи", направо изтръпвам. Голямото е на 13, така че има още поне 7 г докато отлети. Малкото е на 11, поне още 9. Ако останат в университет тук, и повече. Прекрасно са решили да обединят апартаментите. След 10 г може да направят друг ремонт, има време.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 1 862
Едни познати имаха два апартамента като вас. Малкия си го направиха изцяло на дневна с кухня и баня за гости, по-големия си го направиха на три спални едната с голям дрешник. Техните деца дори бяха малки тогава. Сега когато децата им си имат собствени семейства, хората просто си направиха едната стая от големия апартамент на всекидневна, а малкия апартамент продадоха.
Така си нямаха проблеми със съседи, не кърртиха, разбиваха и разни неща, които биха нарушили конструкцията на сградата и съответно си нямаха проблеми със закона.
Щом апартаментите са ви на един етаж и един до друг направете единия дневна част, а в другия да са само спални. Ако направите от двата апартамента един, без документално да сте го оформили бихте имали проблеми и с някой заядлив съсед и с изплащане на застраховка ако недай си Боже имате някаква щета или пък вие нанесете щета на съседи от вашия апартамент. Помислете добре.

# 20
  • Мнения: 8 913
От друга страна не е добре да се бутат панелни стени. Трудно се и режат.
Авторката сигурно не иска да си ги превръща и по документи в едно жилище?

# 21
  • Мнения: 83
Нямаме желание да ги обединяваме по документи, а всъщност и ситуацията не е такава, няма да правим нищо извънредно. Архитектурно двата апартамента ги разделяше едно матирано стъкло. Когато ни санираха блока помолихме майсторите да не зазиждат със стена, а ние си поставихме параван от ПВЦ панели, който върши работа колкото да не се гледаме с квартирантите.
Някой ден наистина може да продадем единия, другия, двата.
Желанието ни е да действаме колкото се може по-неизвазивно Simple Smile.
Това, което някои от вас предложиха - кухнеската част да се направи в тъмната част на Хол 1 - по нашия край не е популярно Simple Smile. Тук във форума много съм чела за такива разпределения, живеем в Русе, около нас никой не е правил такова разместване, явно и на местно ниво има някакви моди Sunglasses
Чета внимателно и с интерес всичките ви идеи, благодаря ви Simple Smile

# 22
  • Мнения: 46 557
Цитат
Това, което някои от вас предложиха - кухнеската част да се направи в тъмната част на Хол 1 - по нашия край не е популярно Simple Smile. Тук във форума много съм чела за такива разпределения, живеем в Русе, около нас никой не е правил такова разместване, явно и на местно ниво има някакви моди
И при нас отскоро го срещам, обичайно се мести на балкона, което за мен не е ок, защото е по-тясно.
Ние го направихме преди 18 г. в тъмната част на хола и съм много доволна. Но аз по принцип не харесвам отделните кухни, особено в малки стаи.

# 23
  • Мнения: 1 589

кухня 1- детска
спалня 1 - детска
хол 1- хол
хол 2 - кухня + трапезария
кухня 2+тераса 4 - спалня
антре - мокро помнещение
тераса 1 и 2 си остават тераси или влизат към стаите

# 24
  • Мнения: 30
Бих ви препоръчала да се обърнете към архитект и/или интериорен дизайнер с цел да постигнете максимално оползотворяване на пространствата. Моят интериорен дизайнер (който е и архитект) ми беше предложил няколко варианта за разпределения, за които аз никога нямаше да се сетя Simple Smile

# 25
  • София
  • Мнения: 6 109
Човече, не разбрах при първия ти вариант къде ще входът на обединеното жилище. Този на едностайния или на гарсониерата?

# 26
  • гр. София
  • Мнения: 141
Аз бих помислила върху такъв вариант с общо антре.

# 27
  • Мнения: 8 913
в този вариант гарсониерата вече няма балкон, след време не може да се продаде.

# 28
  • София
  • Мнения: 16 103
в този вариант гарсониерата вече няма балкон, след време не може да се продаде.
   
Защо да не може да се продаде?
Балкона ще е готов усвоен,  купувачите само ще си го пребоядисат.
Вместо тепърва да правят изолации и дограми.
В последното предложение единствено ме притеснява  навлизането в общия коридор на етажа.
А това е забранено заради пожари.

# 29
  • Мнения: 83
Аз бих помислила върху такъв вариант с общо антре.


Да обединим двете стаи и двете тераси на гарсониерата в едно общо помещение ли? Това ще е голямо къртене, не бива...

# 30
  • гр. София
  • Мнения: 141
Аз бих помислила върху такъв вариант с общо антре.


Да обединим двете стаи и двете тераси на гарсониерата в едно общо помещение ли? Това ще е голямо къртене, не бива...

Не, нямах това предвид, а избиването на един свод около метър между хола и кухня. Като хола си остава хол - дневна, а кухнята си остава кухня с тераса. Без други къртения, само вход от хола към кухнята. Виждала съм подобно сдвояване на тристаен с едностаен. Доста сполучливо. Само че бяха усвоили метър от общите части за общ вход. Незнам в случая дали е възможно. Само споделям идея.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Това с избиването на свод си е престъпно. Ако се прави, задължително се прави с много дебела стоманена конструкция, която да компенсира такъв огромен отвор и разбира се случва след съответното официално разрешение.

https://www.youtube.com/watch?v=Zqhqh5DMgWQ
https://www.youtube.com/watch?v=aQ_dLmn3zyQ
https://www.youtube.com/watch?v=jXFGy6ZtMn8

Мисля, че е излишно да кажа, че тази конструкция трябва да се изчисли от инженер.

Ако не се направи както трябва, не само, че може да не издържи някой ден на земетресение, но по-често започват да се появяват пукнатини както при вас, така и при съседите.

# 32
  • гр. София
  • Мнения: 141
Мисля, че е излишно да казвам, че това е само опция, която  е напълно възможна, след съответните разрешения и архитектурно одобрение.
Също е излишни да казвам, че няма блок в България, който да не е надупчен като швейцарско сирене без никакви документи.
Както и е излишно да казвам, че същите тези блокове не падат като круши всеки ден.
Също е излишно да казвам, че има разбира се, носещи елементи, които не бива да се рушат, но за това си има архитекти, с които авторката да се съветва. Simple Smile

# 33
  • Мнения: 68 961
Ми то в панела всички стени са носещи. Без на банята стеничките, и без фасадната стена / при някои /.

# 34
  • София
  • Мнения: 10 366
Аз бих избегнала по всички възможни начини обединен хол и кухня. В момента съм така, страхотно неудобно ми е. Миризми винаги има, от хола се виждат натуриите в кухнята по време на готвене, а и още една отделна стая си е предимство. Например идват гости и остават да преспят в хола, а домашните сутрин не се налага да ги чакат, за да си пуснат едно кафе.

# 35
  • Мнения: 83
Точно с такава цел пуснах темата - събиране на идеи Simple Smile.
Към момента желанието ни е за самостоятелни кухня, хол и три спални - толкова са на брой и помещенията. Кухня 1 и Спалня 1 са наскоро ремонтирани, няма причина да правим промени по тях, те вероятно ще си запазят предназначението. Остава да разпределим рационално Хол 1, Хол 2 и Кухня 2 на хол и две спални.
За къртенето, събарянето на стена - желанието ни е да съборим частично стената между Кухня 2 и Тераса 4. Желанието ни също е да го направим законно Simple Smile, още повече че блокът ни вече има издаден технически паспорт (строен е края на 80-те години), което вероятно поражда след себе си някакви допълнителни отговорности и задължения за нас като собственици.
Имате ли опит, запознати ли сте с процедурата по искане на разрешение за такъв тип усвояване?

# 36
  • София
  • Мнения: 10 366
Сетих се нещо друго, живяла съм в апартамент, където се излизаше на балкон пред спалня и е гадно. Тамън се преобличаш и някой цъфне отпред на прозореца. За тераса три говоря, помислете го.
На мен ми хареса идеята за трите спални в единия край, гарсониерата остава за хол с балкон (ако има място и за масичка с пейка/столове още по-добре) и обединена кухня 2 с тераса 4. В антрето бих сложила пералня със сушилна или някакъв по-дълбок гардероб или шкаф, да ми прибира прахосмукачки, куфари, рядко носени дрехи и обувки, такива неща. Или провизии.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
За къртенето, събарянето на стена - желанието ни е да съборим частично стената между Кухня 2 и Тераса 4. Желанието ни също е да го направим законно Simple Smile, още повече че блокът ни вече има издаден технически паспорт (строен е края на 80-те години), което вероятно поражда след себе си някакви допълнителни отговорности и задължения за нас като собственици.
Имате ли опит, запознати ли сте с процедурата по искане на разрешение за такъв тип усвояване?
https://renovirai.com/uslugi/ukrepvane-na-konstruktivni-elementi/
https://renovirai.com/metalni-konstrukcii/

Не ги познавам, нито съм ги ползвал, за да ги препоръчвам, но с оглед на това което виждам в техния сайт изглеждат като хора, които биха свършили много повече работа от средностатистическия пишман майстор по обектите. Или просто потърсете фирми с подобна дейност.

В общи линии аз, ако бях на ваше място щях да поискам инженер който да изчисли усилията и какви метални греди трябва да се поставят и как. Значение има и на кой етаж сте, тъй като натоварването на ниските етажи е много по-голямо върху носещите елементи спрямо на горните. Вероятно такива фирми биха били и запознати с получване на разрешение за въпросния ремонт.

По спомени от четено по върпоса - първо се правят изчисленията/проект и на база на него се получва разрешение за подобна реконструкция.

Скрит текст:
Цитат
"Това, разбира се, може да стане само с одобрен проект изготвен от инженер-конструктор с опит в областта на преустройствените ремонти. Задължително условие е той да е добре запознат с работата на различните видове стоманобетонни и зидани/тухлени конструкции. Нашият екип има богат опит и предлага както проектиране, така и изпълнене на ремонтните дейности."

В сегашния апартамент, техническия ръководител даде разрешение за максимум 25мм отвор в носеща стена, без засягане на арматурата, какво остава за правенето на отвор с размерите на врата.

Подобни конструкции се правят и когато искате да махнете стария, малък прозорец и да го замените с "френски".

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 01:48 от julian

# 38
  • София
  • Мнения: 6 109
При вариантът хол и кухня в гарсониерата и спални в едностайния трябва да се ползват входовете на двете жилища + стълбището или хол 1 да е преходен.
Иначе се стига до избеване на стени.

# 39
  • София
  • Мнения: 16 103
А не може ли да си минават през терасите?
Поне в началото авторката спомена такова намерение.
Май писа, че са усвоени и само 1 преградна стеничка трябва да се махне.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 109
А не може ли да си минават през терасите?
Поне в началото авторката спомена такова намерение.
Май писа, че са усвоени и само 1 преградна стеничка трябва да се махне.
Може, но тогава хол 1 става преходен, а той ще е нечия стая. Не е много удобно.

Общи условия

Активация на акаунт