Лукумадес

  • 15 423
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 373
Laughing Момичета искам да благодаря за рецептата и да се ИЗВИНЯ, че не мога да намеря кои и в коя тема ми я беше пуснал (някой, чиято позната е гъркиня... Embarassed ) Неловко ми и се извинявам, че не мога лично да благодаря!!!
Благодарение на тази рецепта...мммммммм Grinning , прекарахме една страхотна неделна глезанковска закуска Stuck Out Tongue

# 1
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Ами дай да я видим, тази рецепта.  cook

# 2
  • Мнения: 373
Цитат на: irena petkova
Ами дай да я видим, тази рецепта.  cook
Ето я: Laughing

Лукумадес

ПРОДУКТИ
2ч.ч.брашно
3ч.л.бакпулвер
4с.л.захар
4с.л.масло(разтопено)
12с.л.прясно мляко
1яйце
олио за пържене
Сироп от захар или мед
Пудра захар и канела за поръсване

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Брашно то се пресява.Смесва се с бакпулвера,добавя се захарта,маслото,млякото и яйцето.Бърка се добре докато се получи еднородна смес.В тиган се слага повече олио и когато се затопли добре вътре пускаме с чаена лъжица от тестото.Пържат се на умерен котлон докато се подуят и изплуват върху олиото.Вадят се с решетъчна лъжица,заливат се със сироп от захар или мед и се поръсват с пудра захар и канела.
Аз полях с меден сироп и поръсих с канела и орехи. След 10-на мин. поеха сиропа и станаха- мммммммммм

пак ви казвам, разглезете неделно любимите
 People Angel

# 3
  • Мнения: 7 821
Радвам се, че са ти харесали  Grinning .

# 4
  • Мнения: 6 243
Може ли в този ред на мисли да помоля ЕлиПр да даде и рецепта за галоктобуреко. Много вкусно нещо, ама като се опитах да го направя по една рецепта в книга, нищо не стана. За тези, които не са го опитвали - това е сиропирана като баклава млечна баница. Страхотия!!!

# 5
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Ако Ellypr няма - аз ще ти я дам рецептата, обаче ще почакаш до утре. Изпитана и мноого вкусна.

# 6
  • Мнения: 6 243
Давай я, щом е изпитана. Аз точно такава търся. И ще почакам до утре, естествено.  #Onfire  #Onfire  #Onfire

# 7
тези "лукумадес"са като българските бухти-нищо особено Simple Smile
а те гъркините се "пишат"-големи домакини, но като вългарките оправни няма Laughing

# 8
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: anezinis
тези "лукумадес"са като българските бухти-нищо особено Simple Smile
а те гъркините се "пишат"-големи домакини, но като вългарките оправни няма Laughing


аз пък от личен допир с доста гъркини мога да ти споделя, че напратив - поне моите познати доста си ги бива. Grinning И вкусът на л;укумадес не е точно като на бухтите, но има нещо общо. В крайна сметка както всички знаем има балканска кухня.

# 9
Цитат на: anezinis
тези "лукумадес"са като българските бухти-нищо особено Simple Smile
а те гъркините се "пишат"-големи домакини, но като вългарките оправни няма Laughing


като ученичка и студентка имах приятелки гъркини. бяха студентки тук и често им ходех на гости. е там каквото съм яла....още като се присетя и се окапвам  Simple Smile бива си ги. и на 18-19 всичките се справяха чудесно с готвенето а аз бях доста смотана  Confused

# 10
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Ето ме с рецептата за "Галактобуреко" - демек млечна баница в превод. Grinning

 Нужни продукти:
 1 пакет кори за баница, масло за намазване;
 КРЕМ:литър мляко 250гр. захар, 120гр. грис, 4 жълтъка, по 1 ч.л. лимонова и портокалова кора
 СИРОП: 500гр. захар ( в оригиналната рецепта е 750, обаче на мен ми се струва прекалено), 2 чаши вода - чаени, сока на половин лимон и пожелание канела.

Млякото, грис и захар на бавен огън да заврат и бъркайте, докато се сгъсти. Махате от огъня и добавяте лимоновата и портокалова кора и жълтъците един по един .
 Разделяте корите на 2 части. Едната половина служи за подложка - т.е всяка кора от тази половина се маже с масло и в тава. Отгоре изсипвате крема, върху него другата половина кори по същия начин всяка намазана с масло и отгоре намазвате пак с масло. С тънък остър нож ги нарязвате на ромбчета и печете на 160 градуса около час - час и нещо - докато покафенеят.
 През това време си приготвяте сиропа, който завира на бавен огън и ври 10-ина минути. ИЗсипвате го още топъл върху топлата баница. Оставяте да се охлади (колкото повече- толкова повече Grinning като не покривате с нищо - трябва да поеме целия сироп. При сервиране, ако искате посипете с канела.

Това е . Изобщо не е сложно, а наистина е вкусно Grinning

# 11
  • Мнения: 6 243
В момента се предлагат кори от по 400 и 500 г. От кои да взема? (да не говорим, че скоро видях и кори от 300 г.)

# 12
  • sofia
  • Мнения: 1 606
И тези от 400г. и тези от 500г.ти вършат работа. Аз обикновено купувам от 500г. Grinning

# 13
  • Мнения: 1 399
Малко извън темата, ама искам да попитам запознатите с гръцката кухня за нещо. Става въпрос за нещо като "пастет", маже се на припечени филии. Сякаш има сирене в него и е леко пикантно...Доколкото чух от сервитьора, името звучеше нещо като "тирокафтария" Embarassed . Не ми се смейте ако не е точно така, но се надявам ако го знаете, да се сетите за какво говоря. Някой знае ли точната рецепта?

# 14
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: stella
Малко извън темата, ама искам да попитам запознатите с гръцката кухня за нещо. Става въпрос за нещо като "пастет", маже се на припечени филии. Сякаш има сирене в него и е леко пикантно...Доколкото чух от сервитьора, името звучеше нещо като "тирокафтария" Embarassed . Не ми се смейте ако не е точно така, но се надявам ако го знаете, да се сетите за какво говоря. Някой знае ли точната рецепта?



Сещам се за нещо подобно, ама незнам дали е точно това. Прави се от сирене, счукан чесън, зехтин и риган. Нещо такова ли е?

# 15
  • Мнения: 1 399
Цитат на: bomboto

Сещам се за нещо подобно, ама незнам дали е точно това. Прави се от сирене, счукан чесън, зехтин и риган. Нещо такова ли е?
Може и това де е. Аз съм го опитвала в Гърция, в едно ресторантче и така и не разбрах точно какво има вътре, освен сиренето. Но това звучи добре, ще го опитам. Благодаря!

# 16
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Има  още едно подобно - сирене, лук, босилек, зехтин и чесън. Лукът (арпаджик или пресен) заедно с босилек се смилат в блендер , добавят се в сиренето, постепенно се налива зехтина и накрая по желание чесън.

# 17
  • Мнения: 1 399
Благодаря и за втората рецепта! Супер си Grinning

# 18
Казва се "хтипити",а в някои части на Гърция-"тиросалата"(салата от сирене).Приготвя се по следния начин:
400гр.сирене
1-2скилидки чесън
2-3с.л.кисело мляко или майонеза
1с.л.зехтин
1бр.люта чушка(без семките)
Сиренето и млякото(майонезата)се разбиват с блендер,добавя се счукания чесън и накълцаната люта чушка.Разбъркава се добре.Сипва се в чиния и се полива със зехтина.

Приятен апетит Laughing

# 19
  • Мнения: 1 399
Благодаря и на теб, Госте Simple Smile .
Това ще да е, защото сякаш не усетих аромат на някакви подправки - босилек или риган и т.н., ама незнам. То и накълцана люта чушка не видях, ама сигурно и тя е минала през блендера за по-лесно. Все пак и трите рецепти са чудесни, ще ги опитам непременно. Мерси! Simple Smile
Ама че задръстих темата от благодарности Laughing

# 20
  • Мнения: 7 821
Цитат на: gost
Казва се "хтипити",а в някои части на Гърция-"тиросалата"(салата от сирене).Приготвя се по следния начин:
400гр.сирене
1-2скилидки чесън
2-3с.л.кисело мляко или майонеза
1с.л.зехтин
1бр.люта чушка(без семките)
Сиренето и млякото(майонезата)се разбиват с блендер,добавя се счукания чесън и накълцаната люта чушка.Разбъркава се добре.Сипва се в чиния и се полива със зехтина.

Приятен апетит Laughing


Значи реши да пишеш а  Wink  Grinning ?

# 21
  • Мнения: 3 927
Ellypr,

а сладките със суровите бадеми получиха ли ти се??? беше се зарекла, че ще ги правиш.....оставих си ги за догодина, че сега наблегнах само на курабийките....

# 22
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Taneto
Ellypr,

а сладките със суровите бадеми получиха ли ти се??? беше се зарекла, че ще ги правиш.....оставих си ги за догодина, че сега наблегнах само на курабийките....
Аз ги правих Laughing Обаче понеже за някакви други сладки, пак с много масло, разправяха майките че лепнело, аз реших да го намаля. И тестото стана много ронливо, та не можах да го оформя като сплескани орехчета. Накрая обаче направих едни плоски бисквитки, но станаха много вкусни Grinning . Дори една приятелка преди два-три дни ме пита кога пак ще правя, че много й се хапвали Simple Smile  /бях дала една чиния на майка ми и тя я почерпила/.  Може пък да опитам, този път без корекции в рецептата Wink

# 23
  • Мнения: 3 927
ок
значи ще спазвам всичко Simple Smile

# 24
  • Мнения: 7 821
Цитат на: Taneto
Ellypr,

а сладките със суровите бадеми получиха ли ти се??? беше се зарекла, че ще ги правиш.....оставих си ги за догодина, че сега наблегнах само на курабийките....


Направих ги, точно по рецептата и станаха много хубави! Според мен ще станат много хубави и с други ядки  Grinning .

# 25
  • Мнения: 6 243
Няма ли кой да прекръсти тая тема на "Гръцка кухня" Wink

# 26
  • Мнения: 7 821
Цитат на: sladka hapka
Няма ли кой да прекръсти тая тема на "Гръцка кухня" Wink


Вярно така стана  Wink . Може да си направим тема за чужда кухня, аз си падам да експериментирам, в умерени граници  Wink  Grinning .

# 27
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: Ellypr
Цитат на: sladka hapka
Няма ли кой да прекръсти тая тема на "Гръцка кухня" Wink


Вярно така стана  Wink . Може да си направим тема за чужда кухня, аз си падам да експериментирам, в умерени граници  Wink  Grinning .


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3172
Има вече подобна тема, ама малко позанемарена. Така че мама Фин ако и идва такава идея може да попремести оттук туй-онуй.  Grinning

# 28
  • Мнения: 373
Цитат на: Ellypr
Цитат на: Taneto
Ellypr,

а сладките със суровите бадеми получиха ли ти се??? беше се зарекла, че ще ги правиш.....оставих си ги за догодина, че сега наблегнах само на курабийките....


Направих ги, точно по рецептата и станаха много хубави! Според мен ще станат много хубави и с други ядки  Grinning .
ЕЕЕЕЕЕЕ, лично вече ти благодаря за Лукумадес Stuck Out Tongue
А я ми дайте и рецептата за тези сладки с бадемки, моля те ! Да не са страхотните Курабиедес???

# 29
  • Мнения: 373
Цитат на: bomboto
Ето ме с рецептата за "Галактобуреко" - демек млечна баница в превод. Grinning

 Нужни продукти:
 1 пакет кори за баница, масло за намазване;
 КРЕМ:литър мляко 250гр. захар, 120гр. грис, 4 жълтъка, по 1 ч.л. лимонова и портокалова кора
 СИРОП: 500гр. захар ( в оригиналната рецепта е 750, обаче на мен ми се струва прекалено), 2 чаши вода - чаени, сока на половин лимон и пожелание канела.

Млякото, грис и захар на бавен огън да заврат и бъркайте, докато се сгъсти. Махате от огъня и добавяте лимоновата и портокалова кора и жълтъците един по един .
 Разделяте корите на 2 части. Едната половина служи за подложка - т.е всяка кора от тази половина се маже с масло и в тава. Отгоре изсипвате крема, върху него другата половина кори по същия начин всяка намазана с масло и отгоре намазвате пак с масло. С тънък остър нож ги нарязвате на ромбчета и печете на 160 градуса около час - час и нещо - докато покафенеят.
 През това време си приготвяте сиропа, който завира на бавен огън и ври 10-ина минути. ИЗсипвате го още топъл върху топлата баница. Оставяте да се охлади (колкото повече- толкова повече Grinning като не покривате с нищо - трябва да поеме целия сироп. При сервиране, ако искате посипете с канела.

Това е . Изобщо не е сложно, а наистина е вкусно Grinning
Момичета с какво мога да заместя гриса? Във Франция съм и не знам къде да намеря грис Embarassed а рецептата изглежда супер!!!

# 30
Грисът може да се замести с нишесте,но трябва да се внимава сместа да не стане лепкава.Успех Stuck Out Tongue

# 31
  • Мнения: 3 634
Цитат на: bomboto
Цитат на: Ellypr
Цитат на: sladka hapka
Няма ли кой да прекръсти тая тема на "Гръцка кухня" Wink


Вярно така стана  Wink . Може да си направим тема за чужда кухня, аз си падам да експериментирам, в умерени граници  Wink  Grinning .


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3172
Има вече подобна тема, ама малко позанемарена. Така че мама Фин ако и идва такава идея може да попремести оттук туй-онуй.  Grinning


Ами то не може да се мести от една тема в друга... Мога да я прекръстя тази ако искате...

# 32
  • Мнения: 373
Цитат на: gost
Грисът може да се замести с нишесте,но трябва да се внимава сместа да не стане лепкава.Успех Stuck Out Tongue
Ама аз и нишесте не знам какв Embarassed о е тук...

# 33
  • Мнения: 1 399
Цитат на: DolceVita
Ама аз и нишесте не знам какв Embarassed о е тук...
С нишестето се правят кремчета. Значи търсиш някакъв крем на прах /то вътре си е чисто нишесте, с есенция, оцветено и евентуално може да има сухо мляко/. Приготвяш го и използваш този крем. Гледай обаче да е крем, който се приготвя с варене, защото има такива които само се разбиват с миксера, но не знам после като мине през фурната какво ще стане.
А за грис - потърси дали няма бебешки каши с грис и пробвай с такава. То вътре има и мляко. Тук съм мяркала такава на "Милупа", ама не съм купувала, че сме вече големи.

# 34
  • Мнения: 7 821
Цитат на: DolceVita
А я ми дайте и рецептата за тези сладки с бадемки, моля те ! Да не са страхотните Курабиедес???


НОВОГОДИШНИ КУРАБИЙКИ

1ч.ч.масло
1/2ч.ч.пудра захар
1жълтък
1с.л.коняк
3ч.ч.брашно
1бакпулвер(1ч.л.)
125гр.бадеми(обелени)
1/2кг пудра захар (за поръсване)

Разбиваме маслото с миксер до побеляване,добавяме бавно пудрата захар,жълтъка и коняка.Бакпулвера се смесва с брашното и се прибавя към маслената смес.Слагат се и бадемите(накълцани).Тестото се замесва и ако е необходимо се добавя още брашно.Оформят се топчета с големината на орех.Притискат се леко,да станат дискчета и отгоре се слага цял бадем.Поставят се в намаслена тава.Пекат се на умерена фурна за 25мин.
Съдът в който ще се поставят се поръсва с част от пудрата захар,отгоре редим готовите курабии(докато са още топли) и поръсваме с останалата захар.
P.S. Пудрата захар НЕ трябва да се замества с обикновена захар.Бадемите НЕ трябва да са печени предварително.За по-лесно обелване на суровите бадеми, варим вода в джезве махаме я от котлона и изсипваме вътре бадемите, покриваме съдът за няколко минути,след това люспите се отстраняват много лесно.Коняка може да се замести САМО с бренди.В Гърция под умерена фурна имат предвид около 200градуса.


Това е рецептата  Wink , иначе грис трябва да има по щандовете с кремове и брашно, а аз си мисля, че крема може да се направи и с брашно, ако греша, госта Wink  да ме поправи  Grinning .

# 35
  • Мнения: 6 243
Dolche Vita, не може да няма грис във Франция. Търси го в супермаркетите на секцията със зърнените продукти. На английски е Grits, сигурно и във Франция има от продуктите на Quaker's - те имат всякакви зърнени работи.

# 36
търси в магазина на щанда или за брашна или за сладкарските работи

ако така и не намериш можеш да сложиш 4 - 5 с.л- брашно вместо грис и ще стане като домашен крем

с такъв крем съм правила баница с крем и пудра захар отгоре

# 37
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: sladka hapka
Dolche Vita, не може да няма грис във Франция. Търси го в супермаркетите на секцията със зърнените продукти. На английски е Grits, сигурно и във Франция има от продуктите на Quaker's - те имат всякакви зърнени работи.


Може би все пак ще го намериш с названието "semolina" Grinning

Общи условия

Активация на акаунт