Въпрос към майките с деца със слухови увреждания

  • 33 705
  • 160
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте, преди около месец писах тук за съмненията, че дъщеря ми, която е на 11м. вероятно има проблеми със слуха. Вчера и направиха аудиограма и резултата е 100% глухота и на двете уши. Лекарите казаха, че сега трябва да и вземем 2 слухови апарата и след около година да и направим кохлеарна имплантация на едното уше. Като на всяка майка и на мен ми е трудно да се примиря с това, но все пак аз се съмнявам във верноста на това изследване. Всъщност въпроса ми е дали някоя от вас знае колко % е сигурността в получените резултати, има ли вариант да е станала грешка или просто аз съм луда и се надявам на невъзможното. Причината да се съмнявам е че тя все пак реагира на определени звуци и шумове. Какво всъщност означава 100%? И още един въпрос - казаха да я запишем веднага в 35-та ясла в кв. Стрелбище за деца със слухови увреждания - знаете ли нещо повече за тази ясла?

# 1
  • Мнения: 2 543
Здравей, Сирта!

Съжалявам, че притесненията ви са се оказали основателни. Като родител на дете с дълбока глухота, каквото е и твоето момиченце, горещо те съветвам да направите всичко възможно да я оперират в най-скоро време. Предполагам, че сте били в ИСУЛ щом са ви казали, че ще я оперират чак след година. Тъй като това ми е добре познато, съветвам те да говориш веднага с някой от професорите, които оперират, а не с д-р Попова, Върбанова или доц. Спиридонова. Те не решават кой кога да се оперира, но масово твърдят пред родителите, че в ИСУЛ се оперира след 2 годишна възраст. Истината е, че ако говорите с професорите (проф. Ценев или проф. Кунев) има вероятност да се съгласят да оперират и по-малко дете. Другата възможност е Военна болница. Там оперират и малки деца, около годинка. Всяка от болниците си има предимства и недостатъци, така че няма да те агитирам коя да избереш. Важното е детето да се оперира възможно най-скоро. И все пак, добре е преди операцията да има около 6 месеца, в които малката да носи слуховите апарати. Този период на адаптация е важен, за да свикне да чува звуци, да не се плаши и да свикне с това да има нещо на ушите, за да може един ден като има имплант да не го сваля или хвърля (че колко са скъпииии... ooooh!). Въобще, толкова много неща имам да ти казвам, че направо ми пиши на лични, ще ти дам телефона си и ще говорим.
За яслата знам всичко, Йоан беше там година и половина. Ама, хайде, пиши ми на лични и да се чуем по телефона. Ще чакам! Hug

# 2
  • Мнения: 2 543
Ох, извинявай, забравих да напиша нещо и по въпроса за съмненията в изследването. Този въпрос и друг път сме го обсъждали тук. За съжаление, не може да има чак такава грешка в изследването. И аз си мислех, че Йоан ме е чувал или поне че е чувал някакви по-силни звуци. Сега, когато той наистина чува, мога да кажа, че без импланта и слуховия апарат, той не чува нищо. Sad Много е трудно да се разбере, докато човек не види разликата с апаратите. Децата имат силно развити други сетива, усещат вибрациите, усещат гласовете ни, когато ги докосваме, периферното им зрение е просто невероятно развито.  Не мисли за тези неща, доколкото въобще е възможно да не се мисли за тях. Детето ще чува и ще се говори! Само че, на вас ви предстои много работа! С вас сме!  bouquet

# 3
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
 Здравей, sirta.
Загубата на слуха на синът ми я открихме на същата възраст. При това изследване вероятноста за грешка е малка, не искам да ти отнемам надеждата, но просто напразните очаквания само ще ви вредят... Вероятността за грешка е в рамките на 10-20 децибела, което е нищо. Хубаво е веднага да се поръчат и сложат слуховите апаратчета, за да може да се стимулира слуховия нерв, като е добре да се носят минимум 3-4 месеца. Слухово-говорната рехабилитация, която се извършва с апаратчетата е като прелюдия към рехабилитацията, която в бъдеще ще се прави и с кохлеарния имплантант.
На този етап имплантации правят в Исул, Военна болница, мисля, че почнаха и в Правителствена, но не съм сигурна. Нашата имплантация беше във Военна болница, когата синът ми беше на 1г и 6мес. В началото на тази година оперираха и детенце на година и 3мес. Истината е, че колкото по-рано се направи имплантацията, толкова по-добре за детето, защото мозъците на дечицата в най-ранна детска възраст са много по-адаптивни. Преди имплантацията се правят изследвания да се провери дали няма някакво увреждане на кохлеата, дали е запазен слуховия нерв  - ЯМР, КТ и евокирани потенциали, тези неща и в самата болница ще ви ги обяснят. Трябва да знаете, че имплантантът не е панацея, това е електронно устройство, чрез което децата се учат да чуват, но си е дълъг процес, не става от раз... Има вътрешно и външно устройство, вътрешното се имлантира в главичката зад ушето, външното се носи на ушенцето, прилича на слухов апарат, но по-голям.
В яслата в момента ходи синът ми, на този етап са много малко дечица. Не е задължително да записваш детето на ясла, можеш да го водиш и само на рехабилитацията сутрин. За рехабилитацията се грижат две сурдопедагожки, има и една лелка, която се грижи за дечицата, много са мили, обстановката е хубава. Рехабилитацията е от 9 до към 11.30, ако запишеш детенцето в яслата, го водиш сутрин да закуси, после ги смъкват на рехабилитация и като свърши, отново ги качват по групите. Дечицата със слухови проблеми са разпръснати в различните групи с нормално чуващи деца. Ще ти пиша на лични координатите на яслата.
100% е пълна загуба на слуха, може да има някакъв остатъчен слух, който ще се опитат да стимулират със слуховите апарати. Слухово-говорната рехабилитация представлява учене на децата да чуват, да свикват със звуците, да диференцират звуци, реч и да се учат да говорят. Както и Йепе ти е написала, когато не чуват развиват много повече другите си сетива, могат да реагират на звук усещайки вибрациите с цялото си тяло или пък покриват с периферното си зрение много по-голям диапазон отколкото ние, като по този начин реагират на причинителя на звука...
Още много мога да ти пиша, питай какво те вълнува в момента и ще ти обясняваме в движение. И още нещо ... не се поддавайте на отчаянието, всички знаем колоко много боли при подобна новина и колко трудно е да се приеме, но най-важното е да се гледа напред и да се прави всичко, което е най-добро за детенцето!

# 4
  • Мнения: 2 543
Може и да си я чела, но ето една тема, в която  сме обсъждали някои от въпросите, които задаваш: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65535.0

# 5
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте отново,
преди всичко искам да благодаря на Йепе и ПетяК за топлото отношение. Пак се обръщам за съвет и мнение към всички мами дечица с проблем като нашия. Както вече ви писах в ИСУЛ казаха, че моята 11месечна Калина има 100% загуба на слуха и евентуално остатъчен слух в лявото ухо. Чух се с д-р Дончев от ВМА и той каза че сигурно другата седмица ще и направи нова аудиограма за да каже и своето мнение. Аз за добро или лошо не изчаках другата седмица и започнах да търся и други мнения - по препоръки на наш доктор работеш в немския институт по слухопротезиране Тюбинген (може и да греша името) се свързахме с д-р Петър Руев от Университетската болница в Ст. Загора, той каза че иска да я види и днес сутринта я закарахме до там - направи и аудиограма без да я приспива, тя плачеше непрекъснато, мърдаше изобщо беше абсолютен ужас и в крайна сметка той потвърди диагнозата, но каза че в лявото ухо няма никакъв слух, а има малко в дясното Shocked. Освен това ми каза че вече страшно сме закъсняли защото тя изостава в развитието си с 18 месеца, на шокирания ми поглед той отговори така - здравите деца започват да чуват от 3 месец в утробата т.е. вие сте загубили 6 м. от развитието и още докато сте била бременна и тъй като тя става на годинка в началото на другия месец сме загубили и тези 12м., това било голямо закъснение и трудно ще го наваксаме. Моля ви кажете какво знаете по този въпрос, наистина ли толкова сме закъсняли?

# 6
  • Мнения: 2 543
sirta, отсега ти казвам - забрави всички други лекари, освен ИСУЛ и Военна болница. Не казвам, че те са безгрешни, но са единствените с толкова много опит в тази област. Правителствена б-ца, Транспортна б-ца, Стара Загора, ала бала! Не случайно не сме ги споменавали, когато сме ти писали. Кохлеарна имплантация се прави само в София, само в тези 2 болници. Всички свързани с имплантацията изследвания се правят там и не могат да са грешни, просто е невъзможно. Тези изследвания измерват отговора на мозъка на звуковите дразнения, не може да грешат, колкото и да ни се иска. Аз да ти кажа съм против и да се правят по 20 аудиограми преди операцията, защото не знам какво толкова по-различно ще покажат тези от Военна и тези от ИСУЛ. Но понеже болниците са различни, явно си имат нужда от документация за операциите и затова правят повторно изследването без особено да им пука, че това е още една упойка за децата. Sad Ето тук можеш да прочетеш повече за различните слухови изследвания: http://www.jtc.org/corres/specpapers/HTYB.pdf 
Това, дето сте били закъснели с развитието още от утробата е просто абсолютна смехория! Не знам дали тези хора си дават сметка какви неща говорят! Никой никога не ми е споменавал подобно нещо, не съм го прочела в нито един сайт или книга по въпроса. Смятам, че е просто опит на лекаря да блесне пред вас. Доста глупав, между другото. И какво точно ви предложи като алтернатива? Някакво лечение? Абе... #Cussing out
Наистина, съветвам те преди да ходиш където и да било да споделиш тук, сигурна съм, че ще получиш много по-адекватни съвети от родителите, отколкото от някои специалисти.
Винаги си добре дошла да питаш за всичко. Имаш и телефоните ми. Обаждай се, ще се радвам да ти помогна с каквото и да е! Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 215
Здравей Йепе,
радвам се че ми отговори толкова бързо, точно на теб едва ли има смисъл да ти описвам как се чувствам, все още имам чувството че съм страничен наблюдател, че ще се събудя и всичко което става в последния месец няма да е истина, но уви ...Преди малко се чух с Дончев и се разбрахме да се чуем в понеделник за да определи датата. Има страшно много логика в думите ти за аудиограмите и въпреки това незнам на какво разчитам ... че ще стане чудо и ще ме кажат нещо друго. Иначе вече поръчахме слуховите апарати, взеха и отливки които ще са готови във вторник или сряда и ще стартираме. Манов ми каза че първо ще ми даде оборотни апарати докато дойдат нейните, малко ми е странно това с оборотните но ще видим. Дано поне и ги настроят правилно и да имаме късмет тя да е склонна да ги носи, ако не започваме първата битка в която на всяка цена трябва да победя.

# 8
  • Мнения: 2 543
Кой е Манов?

# 9
  • София
  • Мнения: 215
Манов е шефа на Славина - представителството на Фонак на цар асен

# 10
  • Мнения: 2 543
Не го познавам. Аз там само с Божидара съм общувала - много готина и свястна жена!

Иначе, за това, което си писала, че не можеш да приемеш ставащото и ти е трудно да повярваш - съвсем нормално е. И до ден днешен понякога, когато оставам сама и не правя нещо, което да разсейва мислите ми (а тези моменти са супер редки Crazy) все още изпадам в такива състояния, в които ми е трудно да повярвам,че всичко това се е случило с нас. Нама как, наистина е съвсем нормално. Едва ли някой живее с мисълта, че ще роди глухо дете (освен ако няма някакви предпоставки за това). Предполагам, че завинаги ще си остана изненадана от неочаквания обрат в живота ни, но вярвам, че това не е безмислено подлагане на мъки, а изпитание, което ще ни научи на много и ще ни даде много. Всичко ще бъде наред! Hug

# 11
  • Мнения: 2 531
Ieppe не познаваш г-н и г-жа Манов- и , защото основно в Пловдив работят, затова пък аз основно с него съм комуникирала тук във фонак  Hug Ех как ме е яд че загубихме техния апарат Twisted Evil
sirta би ли ми разказала по подробно за д-р в Стара Загора и аудиограмата , мъжа ми е от там и ще ми е по лесно да ходя до там за аудиограми?

# 12
  • София
  • Мнения: 215
Здравей Вени,
доктора се казва Петър Руев и работи в клиниката по УНГ в Университетската болница на Ст. Загора - ул. Арамейска 11 във високата сграда на 15 етаж. Млад доктор около 40г. На мен лично ми го препоръчаха както вече горе писах чрез приятели доктори работещи в Германия, общо взето е мил човек, но след всичко което ми каза вече не съм сигурна до колко ми е симпатичен - ако се замислим честно колко са децата в България на които е направено изследване на слуха преди 6м. и веднага са им поставени слухови апарати така че да наваксат пропуснатото до годинка newsm78. За себе си мога да ти кажа че аз подозренията около слуха на Калина ги имах точно около тази възраст но всички лекари с които споделих само пляскаха с ръце и ми казваха че съм луда #Cussing out #2gunfire а сега какво ... закъсняла съм. Не знам какво да ти кажа може би наистина е добър, или поне така твърдят други доктори.

# 13
  • Мнения: 2 543
sirta, покрай премеждията ни с Йоан се убедих, че добър специалист не значи нищо, ако не е и добър човек. Или хайде, да не е толкова крайно, ако не е успял да съхрани в себе ентусиазъм и съчувствие, а защо не и милост към децата и родителите им. Това са задължителни качества, за да може освен да е специалист, и да лекува, да помага, да има смисъл от знанията му. Отклоних се от темата, ама то тези размисли си ме съпътстват ежедневно. ooooh!
За другото си права - аз поне не знам за бебе на няколко месеца, което да е със слухови апарати. Май Ивка на Янева е най-малкото бебе (тогава беше на 9 м.), за което знам, че рано е било слухопротезирано. Но това, което ти е наговорил онзи човек, ако не пълна глупост, е най-малкото ненужно и не ви помага с нищо. Интересно ми е какво все пак ви каза? Каза ли ви, че кохлеарната имплантация е подходяща за вас? Нещо за терапия спомена ли? Нещо, с което да се опитате да преодолеете това "огромно изоставане"? Sick 

# 14
  • София
  • Мнения: 215
Здравей Йепе, той каза че е много важно да сложим веднага слухови апарати, които да носи по цял ден поне 6 м. и след което на база на развитието и да се прецени дали да остане със апаратите или да се направи имплантация, но каза че това могат да го решат само тук в софия, поне за това май мненията са що годе ако не еднакви то поне сходни.

# 15
  • Мнения: 2 543
Да, поне за това е прав.  Hug

# 16
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
 Нека и аз да се включа пак. Нямахме Интернет няколко дни...
sirta, изказването на този доктор за "изоставането" на детето е меко казано безумно. По много причини, в действителност децата започва да "чуват" още в утробата, това май е и първото им сетиво, но мозъчетата им и въобще цялата нервна система въобще не са развитни още, за да могат да "обработят" чутото. Има много теории, да си пееш над корема, да четеш и т.н.  Wink, но това са само хипотези, няма научно доказателство, че от това "чуване" в утробата на майката има някакъв дори и остатъчен несъзнателен спомен или ефект върху мозъка и т.н. Плюс това самото "чуване" не е както наяве, а е през слой вода (околоплодната течност), заглушавано от силното туптене на майчиното сърце. То май и това е основното, което чуват бебетата в утробата - майчиното сърце, затова и съществува теорията, че като новородени, когато са неспокойни и ги гушнеш до гърдите си се успокояват, защото усещат майчиния пулс... И още нещо, откъде този доктор знае кога в действителност е загубила слуха си Калина? Всеки лекар, който се занимава с това е наясно, че ако няма някакви аномалии, няма наследственост или детенцето не е боледувало от менингит или е било третирано с някои антибиотици, в останалите случаи над 90 процента не може да се установи причината от какво е възникнала глухотата и кога... Може би в утробата бебето е чувало, може да е нещо в следствие на раждането и как този доктор с лека ръка ще поставя такива "срокове на забавяне" дори и по неговата странна логика? Въобще това с чуването в корема на майката и забавянето в развитието е не само непрофесионално изказване, ама и честно казано много глупаво. Не го знам що за специалист е това, ама...
За слуховите апарати - да важно е, те стимулират слуховия нерв, доколкото разбрах при Калина има остатъчен слух. Аз ви видях в яслата, оставях сина ми  Simple Smile, учителките ми казаха, че тя реагира на някои звуци дори и без слухови апарати, значи има остатъчен слух детенцето, тоест слуховите апарчетата ще могат да се използват пълноценно. Не се притеснявай от оборотните апарати, напротив, това е голяма отстъпка, че ще ви предоставят веднага такива, ние си чакахме цял месец за нашите апаратчета. Яни е ползвал "оборотно", когато едното апаратче му се повреди и беше на ремонт. Те са абсолютно същите, към тях си се слага индивидуалната отливка на детето и готово.
Предполагам за слуховите апарати са ви обяснили, първо се носят по малко, докато свикне детето, в началото като и ги пускайте гледайте да е в по-тиха среда, да не се чуват силни шумове, за да не се стресне от звуците, постепенно се увеличават шумовете и времето на носенето, докато стигне по цял ден. Не става от раз да и ги сложиш и да ги носи цял ден, най-малкото ще я дразнят на ушенцата, кожата там не е свикнала нещо да има, всичко става постепенно, това го пиша, защото не знам този прословут доктор, кой знае още какво ви е наговорил  Crazy
Имам още да ти пиша, ама стана много дълго...

# 17
  • София
  • Мнения: 215
Здравей Петя,
аз също си помислих че си ти в яслата, но първо не бях сигурна (като се прибрахме и влязох във форума, видях отново снимката на Яни и вече бях сигурна), а и ми беше неудобно да прекъсна  разговора с учителките и да те попитам. Иначе участвах в едно упражнение с Яни, още едно момиченце което е със слухов апарат и моята фея. Естествено ние главно пречехме защото Калина все още не може да схване какво точно да прави. Много ми хареса твоята теория, толкова ви благодаря за падкрепящите думи. Като си тръгвахме от стара загора просто исках да изчезна, да ме няма, този доктор буквално ме разби, аз без това не съм особено стабилна психически в последно време, а той направо ме премаза.

# 18
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравей Диана.
Вчера се бях сетила за вас ,защо няма новини и днес като влязох видах ,че съм изостанала доста с информацията.Мислех да ти пиша да те питам какво става.Ходя на работа и съм много натоварена и затова все по-рядко влизам и пиша.Да ти казвам да не се притесняваш, няма смисъл.Знаем какво преживяваш.Но  бъди спокойна ,че си в София и можеш да направиш всичко необходимо,много по-бързо и лесно от нас в провинцията.Ние тук дори нямаме спициалист да се занимава с Криси,водя го при логопедка -сурпедагог,все пак е нещо.Поддържай връзка с Петя и Йепе.Те са страхотни  ми оказаха неоценима помощ.Страшно съм им благодарна.Кураж.
Здравейте Йепе и Пете,не мога да седна да ви пиша....все бързам....но обещавам в понеделник да направя всичко възможно.  bouquet

Последна редакция: сб, 30 сеп 2006, 22:07 от margi_vr

# 19
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте отново, ние направихме поредния куп изследвания с които май само измъчвам детентцето си и опитвам да успокоя съвестта си че съм направила всичко възможно за да и помогна. Та така, заведохме я във ВМА там д-р Дончев и направи аудиограма която показа слух на 70 децибела в лявото уше и 100 при дясното. Каза че ушетата и са пълни с ушна кал и като я изчистим слуха и ще се вдигне с още 20-30дец. Тъй като той смята че тя не се е родила глуха (остатъчния слух в едното ухо бил показател за това) препоръча да направим скенер за да се види изцяло състоянието на ушите. Е направихме го - няма никакви увруждания, изчисти и ушната кал и направи нова аудиограма - слуха в лявото ухо вече е на 80дец при дясното няма промяна Не че тези 10 дец имат толкова голямо значение, но аз толкова много залагах на неговите предпожложения за още 30, че сега пак се върнах на стартова позиция - сякаш отново и поставиха диагнозата за първи път. Той смята че тя се е родила чуваща и след това е станало нещо - вероятно била прекарала менингит инфлуенца хемофилис, които протичал като лек грип, но децата много плачели и поддържали температура, добре но тя не е плакала и не е поддържала температура, да вдигала е но рядко и за по няколко часа????? Вече незнам какво да си мисля. Все още си чакаме слуховите апарати, не ни дадоха оборотните за които Манов ми говореше в началото, сега май станала грешка и не ни били включили в пратката която пристигнала в Петък и сега...не знам, трябва да му се обадя в понеделник за да ми каже какво ще правим.
Дончев ме изпрати в техния сурдопедагогичен кабинет - при Славина ... забравих и фамилията, общо взето симпатична млада жена, иска да види Калинчето в понеделник въпреки че нямала слухови апарати за да прецени как се развива въпреки загубата на слух.
Ето оплаках ви се, а сега да ви попитам къде да я водя на рехабилитация във ВМА или ИСУЛ?
А и чували ли сте за рехабилитатор който да е склонен да посещава дома на детето. От това което изчетох, навън така го правели с идеята че детето възприема по-лесно  в собствената си среда където се чувства по-сигурно. Освен това много ми се иска да намеря такъв индивидуален рехабилитатор защото си мисля че е много мъничка да я влача всеки ден по болниците и точно в сезона който започва сега. Не че няма да го правя ако нямам друг вариант, но се надявам да излезе нещо. Много ще съм ви благодарна ако познавате такъв човек и ми дадете кординати.
Май стана прекалено дълго за което се извинявам.

# 20
  • Мнения: 2 543
Здравей, Сирта!  Hug
Съжалявам, че отново се потвърждава диагнозата на малката ти дъщеричка. Не зная каква е причината за загубата на слуха й, но смятам, че това, което ви е казал д-р Дончев е само опит за някакво обяснение, което в никакъв случай не е задължително да е вярно. Я е била болна, я не е била. Пък и честно казано, едва ли има някакво значение сега. Сега наистина най-важното е да си вземете слуховите апарати и да започнете рехабилитацията. По този въпрос ще ти пиша лично съобщение, обаче! Wink

# 21
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравей Ситра.С това което Дончев ти е казал ме навяваш на мисъл с тази диагноза :менингит инфлуенца хемофилис.Честно казано не я зная,но Криси като бебе плачеше извънредно много  и ми вдигал Т.И постоянно се дърпаше по ушенцата.Водила съм го по много лекари включително и УНГ.Защо не са го открили...И какво... оказва се ,че заради недоглеждане от страна на някой лекар последствията са за нашите дачица.Уви и то фатални.Мина една година ,примирила съм се ,но когато червейчето започне да човърка все се питам дали не съм могла нещо повече да направя тогава.А съмнението е убийствено,честно казано.Не искам да се замислям повече,защото се разстройвам много... и много ме боли!

# 22
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Сирта, не мога да ти препоръчам индивидуален рехабилитатор. Какво ви каза Дончев за имплантацията или иска да почака да види как ще тръгне малката със слуховите апарати?  Съжалявам, че са ви забавили апаратчетата и ние нашите ги чакахме около месец... Но ако решат още да ви бавят, настоявай да ви дадат оборотни. Защото малката може и бързо да свикне да ги носи, но може и да и трябва време...
Не знам и коя болница да ти препоръчам за рехабилитации, те по принцип "са на нож" двете болници... Ние ходим при Руми от Исул, но не в болницата. Тя работи с Яни откакто беше на година и два месеца и всички останали ми обясняваха колко бил малък да учи, а тя го научи на толкова неща. Но сега е претрупана с работа, има много имплантирани дечица и не знам дали ще има търпението, с което работеше преди... Таня от Военна болница също работи с едно малко момиченце, което имплантирха на година и 3мес. ...
А това, което Дончев ви е казал е малко в сферата на фантазиите, може и така да е било, може и да не е било така. Точно Дончев (както и други лекари след него) ни е казал, че ако не е наследствена, от лекарства или в резултата на болест, не може да се останови причината за загубана на слуха в над 90% от случаите. Освен, ако на скенера не е видял нещо на снимката, менингитът по принцип е възпаление на мозъчната кора, може би си личи, ако е каран  newsm78 Не разбирам...

# 23
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
Здравейте, мили момичета! Аз съвсем от скоро научих за форума, моето момченце има същия проблем, при това открит, когато той беше на 3 месеца. Когато бяхме на редовно посещение при личната лекарка, тя сметна, че не реагира на пляскане с ръце и ни изпрати в Центъра за детско здраве, откъдето доц. Христова ни изпрати при д-р Литвиненко. Той направи изследване, съвсем ново за страната (зад ушичките се забиват едни електроди и се пускат различни децибели) и след това, с абсолютно безстрастен глас ни съобщи, че малкият е глух и той повече от това не може да направи, още повече, че по мобилния го караха да слиза долу. След това ходихме в ИСУЛ при доц. Спиридонова, която се отнесе съвсем състрадателно, обясни много неща, но аз останах с впечатление, че самата тя прави операциите? Направихме ЯМР, слава Богу, имаме кохлеярния апарат и имплантация е възможна. Посъветвайте ме къде да направим операцията? Четох всичко, което сте писали, благодаря на всички ви!

# 24
  • Враца
  • Мнения: 871
Pozor ,Здравей!Въобще не се мисли,а се ориентирай към ВМА.От миналата година чакаме да се обадят за имплантация от ИСУЛ,все още неса  ... се обадили,докато само за две седмици от ВМА взеха мерки и ни имплантираха още месец април.Специалистите  там  са прекрасни  и като  професионалисти и  като хора.не се мисли....времето минава.. Ако бяхме чакали от ИСУЛ още да си чакаме.Това е моето лично мнение,вие сами преценете къде...Стискам палци! Прочети темите написани за глухотата тук във форума,ще ти бъдат от голяма полза.Успех!
П.П. Пиши повече подробности за вас,стига да не е много болезнено!   bouquet

# 25
  • Мнения: 2 543
Здравей, pozor!
Съжалявам, че и твоето момченце се нуждае от кохлеарна имплантация.  Sad Наистина, Слава Богу, че има такава възможност.
Сега за болниците - в ИСУЛ операциите ги правят проф. Ценев и проф. Кунев. Доц. Спиридонова е аудиолог и се занимава със слуховите изследвания, а по-късно прави настройките на слуховите апарати и кохлеарните импланти. Затова, преди да вземете решение, срещнете се с някой от професорите. От тях зависи кой кога ще се оперира. Те взимат това решение. Когато ние трябваше да избираме, говорихме с проф. Кунев, а на следващия ден той се беше обадил на доц. Спиридонова, за да й каже за нас. Мисля, че родителите честно биват подвеждани именно защото не се срещат с операторите. А те са много отзивчиви и мили. Никога не сме имали проблеми с тях.
Аз също смятам, че е от голяма важност детенцето да се оперира възможно най-скоро. Не си написала колко голямо е твоето момченце, но щом толкова рано сте открили проблема, предполагам не е много голямо. Сложихте ли вече слухови апарати? От колко време ги носи? Ходите ли на рехабилитация? Пиши ни за всичко, питай, а ние ще отговаряме! Hug

# 26
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравей, съжалявам, че по такъв неприятен начин са ви поднесли новината, честно казано повечето сме минали през това... Не мога да не се възхитя на педиатърката ви, която толкова рано е забелязала загубата на слуха. Нашата до последно си мислеше, че синът ми чува, защото се обръщаше на дрънкането и с ключовете, а той я виждаше с периферното си зрение...
Колкото до имплантацията, не разбрах, защо имате имплантанта? По принцип се полага безплатно, покрива го Здравната каса.
Детето ми е импланирано във Военна болница, много съм доволна и от отношение и от професионализъм и от условия. Не пишеш на каква възраст е детенцето сега, ако още е малък и е под 2г. и аз бих ти препоръчала ВМА, там правят имплантации и на по-малки деца, в ИСУЛ не знам защо изчакват да е около 2рата годинка...
Сложихте ли слухови арпарати? Какво показва аудиограмата, каква е загубата на слуха?

# 27
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
        Здравейте, мили момичета! Аз съм Галя и съм майка на малкия Венци, приятно ни е да се запознаем. Той се роди на 12 януари тази година. В осмия месец ни се появи проблем ретардация, откриха, че има нарушен кръвоток от дясната страна на сърчицето, не се храни достатъчно, не наддава и заради това постъпих в Патологията на "Шейново", уж на засилени режим и наблюдения. След три дни, в които нито един показател не се промени, д-р Ненов, на когото съм безкрайно благодарна, реши да го извади преди термина, който беше на 27 януари. Сега си мисля, че може би така той спести и други усложнения. Малкия се роди 1850гр, беше две седмици в кувьоз, седяхме един месец в болница,
после имахме много тежки колики, и т.н., и т.н.....Разказвам ви всичко това, за да ми кажете дали при някоя от вас е имало подобни проблеми, и дали глухотата, която не била наследствено заболяване, може да е причинена от този намален приток на кръв?
Доцент Спиридонова ни обясни, че целта на ЯМР е да установи дали в главичката има т. нар. Кохлеярен апарат, който всъщност улавя звуците и ги препраща по-нататък. В главичката на Венци го има и операция е възможна. Първата аудиограма в ИСУЛ я правихме на 16 май, но той беше още много малък и доцентката ни посъветва да повторим още веднъж през есента, за да сме сигурни. Този преглед е утре. Ще ви разкажа как е минал и дали се е появило нещо ново. Аз не мога да влизам редовно във форума, защото се гледаме сами и свободното ми е време е това, в което той спи(както е сега). Благодаря на всички ви предварително! Когато знаеш, че не си сама, е по-лесно да се бориш.
       ПП. Някъде четох, че подобно явление - частична или пълна загуба на слуха, се случва на 4 от 1000 дечица!

# 28
  • Мнения: 2 543
Здравей, pozor!

Не зная дали нарушения кръвопоток може да е причинител на глухотата. По-скоро си мисля, че е възможно незрялостта на бебето, и особено, ако е имало проблеми след раждането - хипоксия, лечение с антибиотици, апаратно дшане и т.н., да е причина за загубата на слух. Какво показва аудиограмата? На какви децибели реагира бебето?
Изследването с ЯМР показва не наличието на кохлеарен апарат, а дали всичко с кохлеата е наред. Електродите на кохлеарния имплант се навиват в кохлеата и ако има някакви сраствания, които причиняват глухотата, е възможно да не може да се направи имплантация. Слава Богу, вашият случай не е такъв. Hug
След като бебето е толкова малко, аз лично смятам, че никъде няма да искат да го оперират веднага и ако въобще някой се навие, по-скоро ще е от Военна б-ца. Все пак, нищо не пречи, както и по-горе ти писах, да говориш с някой от опериращите в ИСУЛ.
Ти така и не написа дали изписаха слухови апарати на бебето. Ще е интересно да споделиш, защото аз поне досега не знам за някое бебе, чиято глухота да е открита толкова рано.
Ще чакаме да пишеш как е минал прегледа! Успех ви желаем! Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 215
здравейте всички, тези дни така и не успях да се включа във форума, в петък написах дълъг пост и после се разпадна връзката и всичко пропадна. Първо искам да пожелая успех на Галя и нейното малко слънчице, дано тях да ги зарадват с добри новини. Колкото до нас, аз продължих да търся под вола теле и занесох всички изследвания на Калина при един д-р от правителствена болница - Кабакчиев - изключително мил човек, който отказа да водя детенце там защото няма смисъл от нови изследвания, той също смята че не е родена глуха, а нещо се е случило после.. и аз не знам какво и каква да си мисля вече. Утре би трябвало да ни дадат слуховите апарати и да стартираме голямата битка, дано успея да я победя а и да и ги настроят добре. Манев каза че той ще ги настройва, а дали не трябва да ги настроят лекарите? Моля ви кажете кое е по добре според вас. След като вземем апаратите смятам да се обадя на Руми пък дано се съгласи да работи с нас baby_neutral. Също така ще я заведа и до яслата, да видим какво ще каже и Радоева, пък дано се съгласи да я водим по-често от веднъж в месеца. Аз сега непрекъснато се опитвам да я науча да прави нещо като реакция на звук който е чула, но преживявам пълен провал, дори не успявам да привлеча вниманието и за повече от 1-2 минути. Изобщо се чувствам страшно некадърна и безпомощна не знам дали това което правя е правилно и ..., май стана доста дълго и объркано, но и аз така се чувствам, ако някой се сеща за съвет ще се радвам да ми го даде. Успешна седмица на всички Hug

# 30
  • Мнения: 2 543
Здравей, sirta!

Аз мисля, че е по-добре да ви настроят апаратите във фирмата. Там имат спокойствието да го направят както трябва.
За рехабилитацията - говори с Радоева и Златанова да ви приемат по-честичко. Какво е това веднъж в месеца - абсолютно несериозно звучи! Дано Руми успее да ви поеме. Въпреки, че е много натоварена, за теб ще е полезно да видиш как протича рехабилитацията и съвсем скоро ще видиш, че и сама ще успяваш да работиш с малката. Изобщо не е вярно, че си некадърна и не се справяш. Трябва си време, а и най-вероятно на Калина й е трудно да чува без апарати. Когато й сложите апаратите, ще усетиш разликата, но не веднага. При нас минаха 2-3 седмици преди Йоан да започне да реагира. Това е най-трудния период, защото именно тогава се изгражда реакцията на звук изобщо. Веднъж схване ли малката какво се иска от нея - всичко нататък е просто въпрос на време. Hug Иначе, привличането на вниманието си е трудна работа. Ще ти се наложи да правиш на маймуна известно време! Mr. Green Но, вземете апаратите и пак ще говорим! Успех!  bouquet

# 31
  • София
  • Мнения: 440
Здравей sirta, и моят опит показва, че във фирмата е по-спокойно за настройките. Само се убеди, че Манев има достатъчно време за вас, напоследък гледам е доста натоварено и там. Може да се наложи да ходите няколко пъти за настройки. За рехабилитацията не мога да те посъветвам, при нас ситуацията е доста по-различна. Желая ти търпение.

# 32
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
     Здравейте, аз пак закъснявам, но то е, защото нямам време. Сега, като е още хубаво времето, гледам да сме навън и писането все остава на заден план. Прегледът ни при доцентката потвърди резултатите от май, а именно "практическа глухота". Сега вече имаме предписани слушалки, за които досега никой от лекарите не беше споменал и за които по принцип аз научих от вас. Дори мислех, че ако не ни ги предложат, ще настоявам за тях. Предписаха ни "Фонак", с нетърпение очаквам да идем там. Доцентката ни обясни, че за операцията трябва да сме навършили година и половина, и най-подходящия сезон бил пролетно-летния, за да може той да свикни с имплантите и през есента да почнем да посещаваме специална градина, може би тази на "Орехова гора". Направи ми впечатление, че през май тя обясни, че подобни операции се правят при тях и във Военна болница, а сега дори въобще не я спомена. Тогава тя се оплака, че от Военна болница им крадат пациенти, може би заради това. Аз май съм избрала именно Военна, може би под ваше влияние. Спиридонова каза още, че в началото може да имаме проблем със слушалките, но то ще бъдело само докато свикне с тях, след това нямало да ни дава да ги махаме. Сега чета, че Sirta имат проблем - дано скоро се разреши!!!Иначе Венцислав е здраво и прекрасно детенце, ако не знаеш, че има такъв проблем, въобще няма да заподозреш. Имам въпрос - дали вашите дечица крещят? В буквалния смисъл, защото той си крещи, пее, дори на моменти си мисля, че му прави удоволствие да сменя височината и силата на звуците, които издава. И те са гърлени, не някакви неосмислени...даже не знам как да се изразя. Докато не беше установена глухотата, направлението беше за неизяснено заболяване на централната нервна система, дори не искам да се сещам какво изживяхме. А по време на бременността не съм пила нищо, може би само "Матерна", по лекарски съвет. Бременността ми беше прекрасна, освен това направих всички изследвания, биохимичен скрининг, фетална морфология,  амниоцентеза, Доплеров видеозон, сигурно има някой, който вече съм забравила, и нито един от тях не установи и най-малка възможност нещо да не е наред. След раждането той беше под наблюдение две седмици, така че, ако е имало нещо, да са го установили. Пиша всичко това, за да помогна по някакъв начин на всички майки, които ще четат по-нататък, като тайно се надявам да няма дори и една, която да има такъв проблем. Очаквам да ми отговорите, когато имате възможност, дали дечицата "пеят" и въобще звуците, които издават, дали имат нещо общо с глухотата? Благодаря на всички предварително, чакам с нетърпение!

# 33
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
pozor, Яни пищеше, имаше един период, направо ни беше побъркал, едни пронизителни писъци  Crazy Още пищи, когато иска да се изрази, а не знае как и когато е емоционален... Но по принцип бебенцата на вашата възраст преди да проговорят имат такъв период на "пищене", който не е свързан с глухотата. Чела съм и други майки да споделят, а техните деца не са с проблеми на слуха... Яни, когато открихме загубата на слуха около годинка даже бръщолевеше по бебешки, неразбрано, но с различна интонация и дължина на "думите". Аз тогава много исках да се работи върху това и върху говора, но всички ми разправяха колко бил малък още ... и май беше грешка, както и да е. Казаха ми, че това са неосъзнати лепети и всички дечица минават предз това, независимо от слуха...
Може и да имате проблеми със слуховите апаратчета, може и да нямате. Дори и да е трудно в началото, за един месец децата свикват. Важно е да е добра настройката, да е по-тиха в началото, като ги пускате в началото да е тиха обстановката, като се избягват силни шумове, за да не се стресира детето. В началото се носят по малко, лека-полека се увеличава и времето на носене и по-шумната среда, докато накрая детето свикне да ги носи постоянно. Спомням си, че дори вече когато синът ми беше свикнал с апаратчетата и силните звуци, дълго време продължихме да ги изключваме в метрото...
Поръчайте ги, стават за около месец, след това посетете яслата на "Орехова гора" да се уговорите да ходите там на рехабилитация. За имплантациите и това, че ВМА крадат на Исул пациенти е просто смешно. Пациентите сами се ориентират къде да идат. Докато в Исул не се научат да се държат по-любезно и културно, хората ще им бягат, всеки предпочита по-човешко отношение... Радвам се, че с вас са се държали добре.
А на какво се дължи глухотата... в повечето случаи не се разбира. И бих ви посъветвала да не задълбавате в тази насока, просто няма смисъл, само нерви, мъка, самообвинения и болка, а полза - никаква. Най-добре гледайте напред и какво най-добро да направите за Венци  Hug

sirta, исках само да ти напиша да настояваш в яслата да ходите по веднъж седмично, това веднъж месечно е несериозно. Яни като бебе, на година и месец - два, започнахме да посещаваме яслата по веднъж седмично, честно казано и това беше недостатъчно... И не се отчайвай, че не успяваш да и привлечеш вниманието, това е най-трудното в началото. Спомням си, че Яни ако успееше да внимава 10-15мин. Руми беше истински щастлива и се хвалеше. Те са толкова мънички още, ще свикнат. Лека-полека, свикват. само търпение трябва   bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 215
здравей pozor, по повод крещенето искам да ти кажа че и ние минахме през този период - беше на 4-5м. когато започна да крещи, не да плаче а просто да крещи, сякаш се опиваше от собствения си глас. в квартала бяхме известни като глъсът. После изведнъж спря да вика беше на 10м. - просто престана така изведнъж. Не зная дали това има някаква връзка с глухотата но и тя крещеше много, а другите деца в градинката, които са с възраст близка до нейната не крещяха newsm78.
Петя, аз вчера ходих на на родителската среща във ВМА, мислех че ще те видя, но от една от майките разбрах че няма да идваш. На всички се оплаках за мъкиге си със слуховите апарати, всички ме успокоиха че този период ще отмине - нали вече сте извървяли този етап от пътя. Колкото до рехабилитацията със Светла се разбрахме да се виждаме по-често, а също така ще я водя и при Славина от ВМА. Опитах се да се свържа с Руми, даже отидох до ИСУЛ и помолих Спиридонова за съдействие но за жалост тя вече работи само с имплантирани деца. дано след като я имплантираме да име време и за нас, а сега ще се борим без нея. Уговорих се с Божидара от Фонак да отидем в Понеделник и да и видят апаратите и да намалят левия. Аз все пак си мисля че има проблем с отливката на левия, защото все ми свири и не успявам да го сложа като хората, а с десния се справям от раз и тя не го закача. Днес успяхме да стоим с тях цял половин час  baby_neutral дано успеем да се справим.

# 35
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Не знам дали е от отливката, тя Божидара перфектно взима проби за отливката... Щом свири, значи не е сложен добре, трябва да го напъхаш по-добре в ушето, нали са ти показали как, издърпваш ушето напрад - все едно и теглиш ухото, така се отваря каналчето и с леко завъртане пъхаш отливката. Натискаш хубаво докато спре да пищи, не се притеснявай, не ги боли, въпреки, че отстрани изглежда страшно садистично. Ако случайно и се зачервява ушната мида, може първо да си купуш обикновен вазелин, както е писала Йепе и да слагаш по малко на отливката, като внимаваш да не влезе в тръбичката. Нормално е в началото малко да са им по-зачервени ушичките, защото още не са свикнали на дразнението. нека го намалят малко, явно я дразни, като посвикне ще го засилят. Успех  Hug
п.п. не бяхме на родителската за пореден път, Яни беше болен...

# 36
  • Мнения: 2 543
Здравейте! Hug
 
pozor, Йоан също крещеше, а мога да кажа, че и сега понякога си крещи. Аз лично го отдавам на това, че така чува гласа си и се радва! Понякога е наистина прекалено силно, но пък не е нещо тревожно, така че не му го забранявам.
За слуховите апарати - предполагам, че не се ви ги изписали първия път, защото бебето е било много малко, а доколкото знам (понеже нямам такъв опит) апаратите се слагат около 6-ия месец. Може и да греша. Радвам се, че сега вече ще ги получите. За бебетата е много по-лесно да се адаптират, много по-естествено се научават да слушат и дори да повтарят. Не зная дали изобщо има рехабилитатор, обучен да помага на толкова малки бебета (защото от това, което съм гледала като видеоматериали, за малките бебета рехабилитацията е съвсем различна), но ако се запишете в кореспондентския курс на Джон Трейси Клиник, ще ви бъде много полезно. Те изпращат по пощата материали, в които дават идеи за игри с бебето, които да го учат да слуша и чува. Сайтът им е www.jtc.org.
По повод болниците, мисля че е добра идея да се въздържаме от това да си препоръчваме къде да се отиде. Не за друго - така е в цял свят! Можем да споделяме опита си, но не се смята за добър тон това да се отрича една или друга болница, а също и фирмите, произвеждащи различните импланти, само заради нашия лош опит с тях. Моля ви, не го приемайте като опит за наставление - просто, и двете болници си имат плюсове и минуси, родителите трябва сами да изберат.  bouquet
sirta, апаратът може и да пищи, защото са му прекалено засилени високите честоти. Мисля, че една настройка ще оправи нещата. Не разбрах, говорихте ли лично с Руми? Не се доверявайте само на информацията на лекарите. Те не отговарят за работата на Руми. Ако тя лично не ви е отказала, обадете й се и говорете. Все пак Калина е кандидат за операция. Не е просто дете със слухови апарати. Функцията на Руми е да следи кандидатите и да участва в решението за това дали са подходящи за операция или могат да развият говор и със слухови апрати. Това в случай, че не ви е отказала тя лично. newsm78

# 37
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
По повод болниците, мисля че е добра идея да се въздържаме от това да си препоръчваме къде да се отиде.

Йепе, ако упрекът ти е насочен към мен, не си права. Знаеш, че не си позволявам да коментирам с негативизъм никоя от болниците. Когато ги сравнявам, винаги съм отчитала и добрите и лошите страни. Просто тези коментари, как им се крадат пациентите ми омръзнаха, това е вече втора година. Все едно още не могат да свикнат, че има и други места, където се имплантират хора със загуба на слуха. Не е и само ВМА, в Правителствена също работят, в Пловдив също, май и за Варна нещо съм чувала... Много ми е неприятно това противопоставяне между болниците, не би трябвало да е така... И ако някога съм препоръчвала ВМА винаги е било с идеята, че там имплантират по-малки деца, както беше при нас.
Колкото до апаратчетата, на Яни пищяха, защото бяха засилили обратната връзка, когато я намалиха, положението се нормализира.
sirta, ако ползваш английски, непременно послушай съвета на Йепе за Джон Трейси клиник. Хората са невероятно отзивчиви, напълно безплатно изпращат материали и видеокасети как да се работи с детето.
Между другото Йепе, помниш ли филма от Джон Трейси клиник за бебетата, там имаше бебе, на видима възраст под 6м със слухови апаратчета, или се бъркам  newsm78

# 38
  • Мнения: 2 543
Не, не, нямам предвид теб, а всички нас. Малко по-нагоре и Маргото казва, че е по-добре хич да не си губят времето с ИСУЛ, а да вървят направо във Военна б-ца. Аз също не искам никое дете да бъде бавено и както знаеш, също често казвам, че най-вероятно по-бързо ще бъдат оперирани във Военна. То това вече за никой не е тайна! Но пък се насажда откровено негативно отношение към ИСУЛ, което може и да е заслужено - не съм им адвокат, но просто не е редно така буквално да изразяваме негативните си емоции. Ти сама знаеш, че аз имам забележки и към двете болници, и към двете фирми и вече сама не знам къде е по-добре и кое е за предпочитане. Просто, четейки в чуждестранни форуми, тези теми са табу, защото не е прието така открито да се квалифицират болниците и фирмите. (Дори в един форум, като се регистрирах получих и-мейл, в който ме молеха да избягвам квалификации или пък пропаганда за фирмите, производители на импланти). И двете болници, впрочем, си имат досатъчно пациенти, та едва ли много им дреме за етиката на писане в И-нет, ама пък ние не сме като тях, нали?  Hug Аз си знаех, че ще прозвучи като упрек, но не е така, повярвайте. Просто, молба да спазваме определен добър тон!  bouquet

# 39
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравейте!И аз успях за малко да отделя от времето си,за да седна пред комп.
Йепе ,нали в тази държава имаме свобода на словото....и моето мнение за ИСУЛ за съжаление е такова.Има много добри специалисти там,в това няма и съмнение,тя е болница с традиций,но просто ние получихме нужното внимание , а за отношението да не говорим.Дадоха на Криси упойващите медикаменти в 8,00  той заспа след 15 минути и до 11,30 не получихме никакво внимание.Криси спи на ръцете ми в коридора ,а те ни отминават като пътен знак.Той се събуди и се наложи втори път да го упойват,въпреки ,че бяхме единствените този ден за аудиограма,е нормално ли е това....никога няма да забравя Спиридонова как ми каза :ами да ,глух е,ще му сложим апаратчета и ще видим какво ще стане.Сякаш света се срина...но не искам да спомням.Докато се обадих във ВМА ,и казах какво е положението с нас само след две седмици ми се обадиха да ходим за имплантация.Представяте си как се почувствах,помислих си че бог е чул молбите ми най-после и идва светлинка и в нашия тунел.Затова изказвам моето лично мнение.Но всеки трябва сам да прецени ,а де не се ръководи от други мнения.Убедени съм ,че и в ИСУЛ са страхотни спициалисти,просто аз нямах възможноста да стигна до тях.А за Руми нямам думи,тя е супер ..всички го знаем.Това е форум в който всеки за се изкаже , а не да злепоставя някой.
А за крещенето и Криси издаваше някакви звукове,но аз ги определях като викане.дори и сега си вика...и то на висок глас викаше....и той трудно свикна с апаратчета,един месец бяха мъки...аз ги слагам ,той ги сваля,но трябва търпение на това се убедих.
И сега ни е трудно,когато иска нещо ...сочи го,ядосва се ако не можем да го познаем,нервира се и когато му го дадем ,пляска с ръце и казва "баво"Светът ни се върти около тях ,това е истината...
На всички желая само хубави неща!

# 40
  • Мнения: 2 543
Марги, Петя и всички, които засегнах с мнението си! Разберете, и аз имам какво да кажа за всяка от болниците, и за двете фирми, но не си го позволявам. Не защото няма свобода на словото, а защото така мога да подведа някого. Споделяла съм на четири очи с Петя неща, които не бих написала във форума (защото я познавам отдавна, чувствам я близка, и защото по едно и също време рабрахме за глухотата на децата си и избирахме болниците и фирмите). Не бих ги написала, защото родителите трябва да имат свобода да избират, а не да се водят от чуждите мнения по въпроса. Много е субективно какво ми харесва на мен и какво ще му хареса на някой друг. Още повече, че много от нещата се разбират от родителите впоследствие. За голямо съжаление кохлеарната имплантация не е просто операция, с която проблемът се разрешава. След нея следват множество настройки, които са от огромно значение и от които зависи как ще чуват децата ни, рехабилитация, която също би трябвало да се организира от клиниките, проследяване на развитието на детето чрез периодични аудиограми, поддръжка на апаратите, не дай си Боже може да се наложи и реимплантация, финансови въпроси и емоционални, също. Това са все неща, за които би трябвало да се грижи екипът от клиниката и служителите на фирмата. Аспектите са толкова много и различни, че едва ли мога да ги изброя без да пропусна някой. Както сами разбирате, никоя от болниците не може да се похвали с покриване на всички изисквания за клиника за кохлеарни имплантации. Ето защо ми се струва нередно в прав текст да се казва на някой къде да ходи! И защото форумът го четат и хора, които не пишат в него! Отговорни сме за това, което си говорим, защото може някой да го прочете и да не се замисли. А за кохлеарната имплантация, знаете, трябва да се мисли. Пак казвам, няма нищо лошо в това да споделим опита си, пък нека родителите сами си решат. Но да не ги съветваме къде да ходят.
И накрая - това беше просто молба. Ако не го смятате за необходимо, не го спазвайте. Все пак, наистина сме свободна страна. Написах всичко това с най-добри чуства към всички вас! Дано сте ме разбрали правилно Hug

# 41
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте ето ме пак тук, при нас програмата е пълна - тя вече е и болна #Crazy , от сутринта повръща на фонтан, няма други признаци но е много кисела и раздразнителна и явно и е зле. Апаратите в създалата се ситуация остават на заден план, дано поне не се обезводни baby_neutral, че тя и без това няма много от къде да топи. За отливките на Калина - пробите не  и ги взе Божидара, а една друга руса жена чието име не зная. Божидара и сложи първия път апаратите, но след това като говорих с нея тя каза че е възможно да има и проблем с отливката. Не зная какъв е проблема но съм сигурна че го има с левия апарат - него го сваля много повече, за десния почти забравя на моменти. Хайде толкоз от мен за сега отивам да видя как е госпойцата че много съм се шашнала с това повръщане. Целувки на всички и усмихнат и слънчев слетобед

# 42
  • Мнения: 2 543
sirta, бързо оздравяване. Разбира се, сега апаратите са на втори план. Не е изключено да има проблем и с отливката, разбира се. Каквото и да е, дано скоро го отстраните и да усетите ползата от апаратите.  bouquet

# 43
  • Мнения: 2 531
Мами да ви попитам, забелязвате ли конденз в тръбичките на отливките на апаратаите? А носите ли ги и навън в по хладно време? 

# 44
  • Мнения: 2 543
Понякога има конденз в тръбичките. Добре е да се следи това нещо и да подсушават (ние нямаме от тези неща, с които се продухват тръбничките, но се продават по фирмите). Кондензът пречи на чуването.
Носим си апаратите абсолютно винаги и навсякъде. Не съм забелязала да има някаква промяна в зависимост от атмосферните условия.

# 45
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравейте!Ситра ,аз от Славина закупих детския комплект за подръжка на слуховите апарати 60лв беше.В него има помпичка за продухване,която отделно струваше 8 лв.Само да не съм забравила с точност,но мисля че толкова беше.И дано скоро ни зарадваш  с оздравяване.
Йепе ,абсолютно права си ,че не трябва да влияем на чуждото мнение,но в случая аз съм пристрастна и за това се извинявам ако съм сгрешила с нещо.Просто много ми се събра с Криси и ме мъчи и ми тежи и неискам на никого да се случи това което ние преживяхме.А дори и сега във Враца знаят само ИСУЛ за слухови проблеми и всички пращат там.Ние тук нямаме информираност и когато разберем и за други болници,така се явяват противоречията,малко и системата е виновна.Но ние трябва да сме заедно..защото помощта която с Петя ми оказахте ,не може да се сравни с нищо.За което съм ви безкрайно благодарна,макър ,че не се чуваме често знайте , че вие сте едни от най-близките ми хора.Ние с Криси имаме и друг проблем ,но ще пиша в седмичната тема ,за ми помогнат повече хора ако знаят ,защото това си е нашата темичка ..на слуховите апарати.   bouquet

# 46
  • Мнения: 2 543
Аз да ви кажа, от много време Йоан не е имал конденз в тръбичката. Затова и не съм си купила онези джаджи. Какво друго съдържа този комплект, Марги? Аз сега единственото, което правя е да почиствам отливката с таблети, и честичко я пъхам заедно с импланта в контейнерчето за изсмукване на влага. Може би няма да е лошо да полагам повече грижи за слуховия апарат. Embarassed
Иначе, Марги, не си сгрешила, няма какво да те извиняваме! Hug На всички емоциите ни са в повечко, защото става въпрос за децата ни. Може да се каже, че всички сме пристрастни, защото изборът ни до голяма степен е бил измъчен. Предпочитам да не си спомням дори през какво сме минали. Аз също ви имам за много близки и последното, което съм искала е да ви засегна. Но вие си знаете, че е така! Hug

# 47
  • Враца
  • Мнения: 871
Йепе,честно казано този комплект не си заслужаваше парите.Освем помпичката имаше и таблетки ..почистващи за отливките и изсмукване на влагата и от щипките за захващане за дрешките,като прибавим и помпичката,откъде измислиха 60 лв..сигурно заради хубавата чантичка на Фонак!  Rolling Eyes

# 48
  • Враца
  • Мнения: 871
   bouquet Желая ти от все сърце много здраве и късмет!   bouquet

# 49
  • Мнения: 2 531
Йепе,честно казано този комплект не си заслужаваше парите.Освем помпичката имаше и таблетки ..почистващи за отливките и изсмукване на влагата и от щипките за захващане за дрешките,като прибавим и помпичката,откъде измислиха 60 лв..сигурно заради хубавата чантичка на Фонак!  Rolling Eyes
То винаги е така при специализираните технически срадства! Цените са им умножени.... пъти!
Аз си кпих такава щипка, но да ви кажа много неудобна- като закача двата апарата и после на дрехата при всако въртене има вероятност да се дърпа! Освен това на всички деца в градината им е много интересна и с удоволствие я подръпват/така каза г-жата/ #Cussing out Аз лично сложих вместо нея една от връзките за очила - почти по същия начин се захваща на апаратите ,двата са вързани един за друг и ако падне 1 ще увисне на другия! И е доста по лека! НО след 1 ден в градината с нея ми я върнаха скъсана #Cussing out И госпожата горката- вдига рамене - не знае какво е станало !Та провеждаме сериозни разговори със синко да си ги пази и да не ги дава на други деца! А в петък отивам да го взема и гледам кутийките празни- направо ми призля Sick госпожата вдига рамене- аз съм втора смяна нищо не занам! Викаме го ицо и си ги вади от джобовете на панталона хууубавооо отъркаляни с пясък/то в джоба му половин пясъчник събран/ Малее добре че работат , едва ги изчистих и па разговор да ги дава винаги на г-жата и т.н...  Не знам до кога ще продължим така  Просто за 1г3м. сме сменили 5 бр. апарти, от които единия чак в англия го ремонтираха!
А конденз ни се получаваше като беше захладняло- направо капки вода в тръбичката виждах!

# 50
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте, ние нали още се учим да носим апарати и не сме излизали навън с тях та проблема с конденза ми е чужд, но явно ние ще трябва да си купим помпичка. Колкото до щипката с ластиците и ния си я купихме но още не сме я пробвали.  Калина все още не е добре, много е отпаднала и кисела, вчера я заведох на лекар тя ни изписа сиропче и свещички против повръщане и като че има някакъв ефект, но от вчера сутринта до сега не е яла нищо, само 1 обикновенна бисквита Sad и много ме е страх да не отпадне съвсем. Хайде целувки на всички и успешна и усмихната седмица въпреки лошото и мрачно време newsm10

# 51
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Аз пък не помня да ми се е събирал конденз в тръбичките... Когато миех отливките, тогава съм посушавала с помпичка. Ние тогава помпичка не купихме, защото точно в този момент хич нямахме излишни 8лв, а Божидара ни каза, че същата работа върши например помпичка за нос. Помпички за нос в къщи - изобилие  Crazy Най-удачна се оказа на Камера, тя е с един тънък допълнителен накрайник отпред, който продухва тръбичката много добре, пък са и евтини. Сега в комплекта с имплантанта върви и истинска помпичка, но по-добър ефект при подсушаването, не усещам... sirta , може би по-често трябва да ги слагате в бурканче с подсушаваща таблетка, да изсмуква влагата. Иначе апаратчетата ги носихме по всяко време, той като свикна с тях, не съм ги махала. При по-влажно време слагах шапка, но избирах по-широки като модел, за да не допира апарата, да не пищи... Ходихте ли днес да направят нова настройка? Пожелавам ви бързо оздравяване на малката   bouquet
Вени, голям проблем са ви апаратите, ама за мен госпожите са виновни. И на мен ми прави впечатление, че често децата проявяват интерес към щипката на държача, а не към имплантанта, то нали е с картинка... Но като им се каже, не се пипа, за това и това и те разбират. А на госпожите явно хич не им се занимава  Sad

# 52
  • София
  • Мнения: 215
аз явно нещо съвсем не съм в час - какви таблетки, какви бурканчета? Embarassed за първи път от вас чувам за това, защо ли нищо не са ми казали от Славина newsm78? Когато мъжът ми отиде да вземе въпросната щипка е питал Божидара с какво да почистваме отливките и тя му казала на този етап с мокра кърпичка от нейните. Утре ще ходим да и видят апарати, отливки и всичко друго и подробно ще разпитам. Днес тя определено е малко по-добре но продължава да не иска нищо да яде, но далеч по големия проблем е че от днес отказа да носи десния апарат Naughty, левия не го закача толкова но десния сваля непрекъснато. Явно не от настройката а просто постепенно свиква с тях или Бог знае какво и е. Само дето аз вече съвсем се ошашках  Tired Face

# 53
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами самата отливка веднъж седмично се почиства като се остави през нощта в бурканче с почистваща таблетка, те са едни разтворими, май се слагаше по половин таблетка, не помня вече... И е хубаво отвреме на време апаратчетата да се слагат в сух бурган с капачка на винт с подсушаваща таблетка, която изсмуква влагата, ако някъде се е насъбрала. Може и отливките да ги сложите , ако кондензрат много влага и не успеете да ги подсушите. Честно казано при последните ми опити да сложа на Яни слуховия апарат, нямах почистваща таблетка и отливката се изми перфектно с топла вода и сапун  Rolling Eyes... След като се измие отливката, преди да се сложи на апаратчето трябва да е много добре подсушена, да няма никакви капчици. Това с почистването с влажна кърпа на отливката си е нож с две остриета, защото трябва да се пази да не попадне влага в тръбичката (да не би оттам да ви идва конденза?), пък и бебешките кърпи са с лосион и то си остава от него... Не знам... По-добре за всекидневно почистване суха памучна кърпа според мен, то няма от какво толкова да се замърси отливката отвън, освен, ако не слагате вазелин, за да не и дразни на ушето, но и тогава със суха кърпа ще е по-лесно почистването...

# 54
  • Мнения: 2 543
Петя, въпросът за конденза го зададе Вени, ти май се обърка, че е от sirta! Simple Smile
sirta, вероятно още свиква малката. Но, както ти беше писала Петя, ако от самото начало са ви направили максимална настройка, може и от това да е. Помоли ги, ако може, да не го засилват от самото наало, а да кажем, да ходите за 2-3 седмици по веднъж да ви го засилват, докато стигнете максималната сила. Хайде, дано по-бързо оздравява малката!

# 55
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Вярно съм си объркала  Crazy, голяма съм кукундрела, чак и имената в болт подчертавам  Laughing

# 56
  • Мнения: 2 543
Хи хи! Не си сама! Mr. Green И аз съм от отбора! Crazy

# 57
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравейте ,не сте само вие....и аз исках да поздравя Вечерница за рождения ден и как съм го пратила в нашата темичка... ooooh!  Криси взе да си ходи горе долу нормално ..малко накуцва още ,но се надавям да е само навехване.Задвижила съм нещата и ще го водя на ортопед,само изчаквам да ми дадат направление,че 25 не са ми излишни.При все  джобния процесор който купих за 2500 лв вече не ми върши работа.Кърши се буксата и се вади.А Боби каза ,че няма поправяне ,нов кабел който е към 180 евро.И ние си преминахме на оргиналния вариант и купуваме батери..Толкова пари...ужас.Поздрави на всички...   bouquet

# 58
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Хаха, Марги, аз се чудех откъде го изкопа този плуващ надпис с цветя при това  Laughing
Надявам се при Криси всичко да е наред, той и Яни ходи малко тромаво, ама май е от обувките, той по-скоро тича тромаво, то не е и тромаво, някакво странно е  и ние скоро ще посещаваме ортопед. Аз съм доволна от Драганов, приема в поликлиниката на Военна болница, вземете си направление и му се обади да си уговориш час, ако успеете да съчетаете посещение и настройка едновременно ще е добре. За проблемът ви с джобния процесор - той би трябвало да е в гаранция, бъди по-нахална и звънни там в Мебос, този кабел не го ли поема гаранцията, би трябвало да го поеме, егати...

# 59
  • Мнения: 2 543
Марги, кабелите трябва да се поемат от гаранцията! Йоан е скъсал вече поне 4 кабела и му ги сменят безплатно! Ега ти и тарикатите, ако това не ви дават!  Close Притеснявай ги! Не стига, че не ви смениха процесора, а ви накараха да си го купите, ми сега и кабелите ще си купувате! Насмети ги там! Ако трябва, кажи им, че знаеш, че в другата фирма ги сменят безплатно и заменят единия процесор с друг, ако има нужа, пак беплатно, и да не се правят много на тарикати, защото не от излишък на пари сте си купили детския процесор!!! Close Ей, ядосах се! Stop

# 60
  • Враца
  • Мнения: 871
Джобния вариант го водят "аксесоар" и не ни дадоха гаранция за него.А кабелчето е разервното и за него Боби казва,че няма оправяне.  newsm78. Сега запазих час за Криси за ортопед.Във Враца един път месечно идва д-р Алексиев от детска ортопедия в Горна Баня.Има добри отзиви за него.Денат ми даде координатите на една наша мама-от Враца.И тя ми даде тази информация.Без този форум незная какво щях да правя.Толкова добри думи,помощ и отзивчивост не бях срещала.А и за Драганов не съм се отказала.Ще използвам всички резерви....

# 61
  • Мнения: 2 543
Ама, Мрги, как ще е аксесоар? Това е направо безобразие! Ега ти аксесоара за 2500 лв.!!!!  ooooh! Не, това си е чиста измама, за да не ви дадат гаранция! Мисля, че трябва веднага да оспорите това нещо и ако трябва, дори кажете, че ще пишете до централата на Кохлиър и въобще не ги оставяйте така ви изнудват! Това не е аксесоар, а е процесор!!! ooooh!

# 62
  • Враца
  • Мнения: 871
И на мен ми се видя много нереално това...но нали все гледаме добре да е,да не се караме с хората.А те си мислят ,че ние от провинцията ядем доматите с колците..и то в случая май така и стана  Thinking Йепе вие с джобния вариант ли бяхте?Защото казваш ,че Йоанчо е късал кабелчетата...

# 63
  • Мнения: 2 543
Ние сме с този вариант, на който кутията за батерии е отделена от самия процесор. Има един къс кабел, който свързва процесора с магнита и един дълъг, който свързва процесора с кутията за батерии. Обикновено късаме късия кабел (явно това им е слабо място на Мед Ел на процесорите), но и дългия да скъсаме, пак се заменя безплатно с нов, докато е в гаранция. Но пък аз предполагам, че като поотраснат децата вече няма така да се късат кабелите, защото поне нашия се къса заради беснеенето на Йоан.
Всъщност, сега като се замислих за процесорите, се сетих, че на Мед Ел това, което са сменили на едно наше познато момиченце не е самия процесор, а просто му бяха дали една по-специфична кутия за батерии, при която всичко е на тялото, а на главата е само магнита. Т.е. самият процесор си е останал същия. Но това още повече задължава тези да ви дадат гаранция, защото сте си купили цял нов процесор!!! Нали не ползвахте нищо от стария, когато бяхте с този детския? 

# 64
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Марги, не би трябвало да е аксесоар, това си е вид техника, а за нея си има гаранция. И смяната на кабела трябва да е безплатна, бъди по-нахална, пак ти казвам, звъни им по телефоните, а като дойдете в София направо им се тропнете. Вчера на Теди Янева са и подменили сума ти неща по процесора, наккрая се оказало, че е кабелът явно, сменили и него, без проблем, без нищо. Ама сигурно , защото сте по-далече и гледат да минат метър, ти досаждай, не оставяй така нещата. За 2500 ще сменят един кабел, егати...

# 65
  • Мнения: 2 543
Аз четох днес в сайта на Кохлиър - ми, не е аксесоар това! В никакъв случай! Не че не го знаех и преди, де! Марги, непременно говорете с тях! Ако трябва, ще помагаме с преводи и каквото трябва! Само от чужбинските си шефове се притесняват тия, ей!  #Cussing out

# 66
  • Враца
  • Мнения: 871
Това което купихме представлява ето това  http://images11.snimka.bg/001467592-big.jpg  малко е мътна снимката,но каката се оправя с резолюцийте,а сега не беше в нас.Да не се чудите това черното какво е,това е скоч.Увивахме буксата за да не се кърши.Тя пък взе да се вади.С първото кабелче изкарахме няколко месеца,а сега  пък сега взе да се вади цялото кабелче.Отгоре е дисплейчето а отпрад копченцата за управление ,пуск и стоп и степените за увеличаване на звука.И другия  край на кабелчето  се включва към другата част от имплантанта зад ушенцето и прилича на слухово апаратче ,но с кабелче.

# 67
  • Мнения: 2 543
Марги, това, което е на ухото ли е процесорът или това на ухото е само микрофон, който улавя звуците, пък самият процесор е в кутията, която се носи на тялото? Понеже чета в нета, ама не мога да разбера.

# 68
  • Мнения: 2 543
Марги, аз мисля, че разбрах каква е работата - значи, процесорът си е същият, който си е и иначе, а контролерът е отделно и се свързват с дълъг кабел. Така ли е? Дори и така да е, това не може да е аксесоар и според мен е редно да ви дадат гаранция. Наистина, обади им се и без да се караш с тях поискай да ти обяснят дали навсякъде е така и кажи, че непременно ще се обадиш в чужбина, за да ти отговорят на този въпрос. Пък ние ще питаме нашата приятелка Мери от Щатите как стои там въпроса! Hug

# 69
  • Враца
  • Мнения: 871
Точно така е.На горната част правят настройките,а долната е с батерийте и управлението.Ще се обадя,но когато Боби ни даде второто кабелче/което е било резервно ,но не са ни го били дали с комплекта...забравили/ каза ,че не подлежат на ремонт. и струвало около 180 евро.Даже и на фактурата пишеше аксесоар ,но аз настоях и дописаха джобен контролер и аксесоари.Казваш ,че може да го поправят ли.Ние така го побългарявахме...увивахме първо с тиксо ,но то е хлъзгаво и после взехме със скоч.Но и така малко само да се размести и се изключва.И сега купуваме батерий ..тук има само на панасоник на 1,7 лв една.Те оговарят на същия номер 675 -1,4 V Като оргиналните,но излиза много скъпо..Нали затова дадохме 2500 да му е леко и да не купуваме постоянно батерий.А дали е възможно с друг да го подменат или този ще ремонтират...чудя се.Затова не ми се обажда.зная как ще ме отрежат...но ще пробвам.А гаранция не ни дадоха.Ние бяхме първите които го закупуват,не зная има ли други въобще повече.

# 70
  • Мнения: 2 543
Не, няма как да се ремонтират кабелите. Но нашите кабели се покриват от гаранцията, независимо дали е дългия кабел, който свързва процесора с кутията за батерии или късият, който свързва процесора с магнита. Независимо, че това нещо са го нарекли аксесоар, то е електронен уред и е редно да има гаранция. Друг е въпросът какво покрива тя.  Confused Другото, което акълът ми не го побира е, какви са тези кабели за 180 евро!!! Shocked
А този контролер работи с презареждащи се батерии ли? Иначе, можете да си купувате батерии от тук. Във фирма "Анка" една кутия с 60 батерии струва 66 лв. Това е май най-евтиния вариант, а батериите са Райовак, които са най-добрите за имплантите, от опит го казвам. Hug

# 71
  • Мнения: 2 543
Марги, лоши новини. Confused Вчера ми се обади Мери и я помолих да провери в нета за тези неща. Тя първоначално реагира точно като мен, а после провери и каза, че наистина и там нещата стоят по същия начин. В Щатите за същия кабел цената е 215$, цената на контролера е 1500& и също е без гаранция. Shocked Тя беше не по-малко шокирана, защото нейната Ния е с детски процесор от самото начало, но от по-стария модел на Нуклеус, и техните кабели струват около 28$.  Shocked Дори първоначално като й  разказах и тя предложи да ви купи кабел от там и да ви прати, но... уви, оказа се, че явно тези новите са страшна цифромания! Sad  Ето тк можеш да видиш ценоразписа: http://www.cochlearamericas.com/PDFs/FreedomFUZ166.pdf Честно казано, аз лично не вдиях някъде да пише, че контролерите са аксесоари. Мисля, че трябва още веднъж да се провери. Thinking

# 72
  • Враца
  • Мнения: 871
Ох,Йепе наистина нашата е много объркана,пак ще досаждам,но докато се намери решение ще трябва да закупуваме батерий  от еднократните за имплантанта.Нашите са 1,4 V  №675 малки кръглички.Ако тези за които казваш  са същите ще се свържем да ми помогнеш при закупуването защото във Враца избиват зъбите.1,60 или 1,70 мога да ги намеря.Провери тези и ми кажи дали са подходящи за да не тая напразни надежди. Ние ще дойдем след 10 ноември защото тогава могат да ни дадат направление за невролог.Декември нали ни изтича РЕЛК и да ги съчетаем ходенията до София,че всичко е разход.Поздрави!

# 73
  • Мнения: 2 543
Марги, същите са батериите. (само дето на снимката не се вижда, че са 1.4 V)


Защо не си казала досега, че имате такъв проблем?! Обадете се като дойдете, ще ви заведа до фирмата да купим. Ние опитвахме различни батерии, но тези "Rayovac" издържат най-дълго време. Когато се купуват по едно блистерче, са по-скъпички, но когато е цяла кутия, излизат по 1.10 лв., което си е направо евтиния в сравнение с вашите. ooooh!

Последна редакция: чт, 02 ное 2006, 22:52 от Ieppe

# 74
 LaughingХей. здравейте.ieppe как си.Опитвам се да те открия, как сте ?Прати ми телефона си,как е Йоан.Сега прочетох темата,и искам да кажа на мамата, която я е започнала, че няма нищо страшно.Аз също съм майка на дете с КИС.Знам и често се сещам за онези моменти, в които разбрах за първи път.Беше ужасно тежко, особенно,когато ти идва изневиделица и се чудиш как може точно на теб да ти се случи.Но знаеш ли сега, след близо 3 години, какво си мисля....Иления/така се казва дъщеря ми/,вече си е супер,чува перфектно,няма звук,който да не и прави впечатление.От половин година почна и лека полека да говори.Но процесът е страшно бавен и говора идва малко по късно.Но сега всичко и е наред,като че ли малко ти олеква от мъката след първите "мамо"тате"дай" и т.н.Пи тай каквото искаш, знам че Ieppe i PETIAK,са ти обяснили всичко.Те са хора,от които аз имах огромна нужда тогава ,когато разбрах за глухотата.Хубаво е ,че си се сетила да потърсиш някаква помощ тук,може би и на мен щеше да ми бъде по -леко тогава ако се бях сетила.

# 75
  • Мнения: 2 543
Бубе, толкова пъти си мислех за вас!  Hug Ще ти пратя смс с номера си! Целувки за дечицата!!!  Hug (или вземи се регистрирай, мога да ти пиша лично съобщение с телефоните си).

# 76
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте всички, ние пак сме на линия. Благодаря за топлите и обнадеждаващи думи на  анел. Действително не знам как щях да се чувствам ако ги нямаше, йепе, петя и марги които ми даваха надежда в най черните ми моменти. Пак ви благодаря за подкрепата.  Hug Днес ходихме до Славина да видят отливките, защото апаратите не и стояха зад ушите а стърчаха пред тях като антени.  Sad Божидара като я видя се стаписа  #Crazy- оказа се че ни били прекалено дълги тръбичките и затова са се обръщали така и съответно тя как да свикне с тях. Направо ми иде да  #2gunfire, ама айде пак от нас мина и се държах кротко и прилично. Все още нямат таблетки за почистване и обезвлажняване и продължаваме с мокрите кърпички.
Марги стискам палци да намерите бързо решение на вашите проблеми, не мога да взема никакво отношение защото все още не знам за каво точно говорите. Тселувки на всички

# 77
  • Мнения: 2 543
Еееее, sirta, това с тръбичките не ми беше хрумнало! Всъщност, не би ми минало никога през ума, защото първите отливки ни ги постави на апаратите доц. Спиридонова и аз видях как ги измери и прецени колко да ги отреже. След това и ние процедирахме така.
Хайде, дано сега вече няма проблеми и малката бързичко да свикне! Hug

# 78
  • Мнения: 644
На всички майчета привет от нас с Ивета   bouquet
Скоро не съм писала,ала никакво желание нямах,незнам защо,може би,защото всичко е ок.Thinking Ива се опитва да говори.Най новата и думичка е''здрасти''толкова сладко го казва,че немога да ви опиша.На мама отличничката Heart Eyes


Sirta здравей и добре си ни дошла.
Ние с теб се запознахме във ВMA,на родителската среща,ако се сещаш-седях до тебе.
Много се радвам,че все пак се разбра от какво е тази непоносимост към апаратите най-накрая  Whistling  Ще видиш,че лека полека детенце ще започне да свиква с тях,а има и друго нещо,че щом и направите и операцията всичко ще бъде много по различно-в добрия смисъл  Heart EyesПосле сама ще си го иска.С Ивета поне беше така   Hug
Поздрави      bouquet

# 79
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Ieppe вече се регистрирах.Днес толкоз се зарадвах че те срещнах тук, че бързо бързо написах отговор от ANEL.Вече съм бубица.

# 80
  • София
  • Мнения: 440
Здравейте, съчувствам ви на патилата, но повече ви се радвам, че сте един екип за взаимопомощ и съвети. Моята дъщеря загуби слуха си на 7-годишна възраст, точно когато завършваше първи клас. И аз като ANEL изпитах големи затруднения през последната една година. Като се започне от отношението на доцентката в ИСУЛ, до това детето да продължи образованието си в същото училище и клас. Добре, че познавам Нина от предишни специализирани занимания, та тя ни упъти как да постъпим. Но най-много ми липсва, че не мога да установя контакти с други майки на деца с подобни слухови проблеми. Различен е подхода при по-големите деца, които вече говорят добре, отколкото при малките като вашите. Сигурно щях да си спестя много ядове, ако имаше с кого да си обменям опит.
Сега вече мога спокойно да се похваля, че бавно се постига видим напредък. Работим с рехабилитатор в училището за деца с увреден слух. Диляна се научи много добре да чете по устните, справя се много успешно в различни ситуации и запази отличния си говор. А с апарата си свикна за около 9 месеца - 1 година напълно. Точно както е написала Tediiva - търси си апарата и се научи сама да си го поставя и управлява.
Сигурна съм, че и вашите дечица ще напреднат с чуването и говора и ви желая цялото необходимо търпение да работите с тях.
Ще продължавам да следя с интерес темата и ако мога с нещо да съм ви от помощ, много ще се радвам.

# 81
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Винаги ,когато си поставяме някаква цел, се опитваме да преодоляваме нещата и проблемите, които я спъват.   Няма нищо по тежко от това да преодолаваш тези неща, когато става въпрос за дете.Но пък и именно това ни прави силни.А още по уверени и щастливи се чувстваме, когато виждаш резултат.А резултат винаги има.Към тези деца, изискваниата понякога са непосилни за тях.Но нали именно за това сме ние.Да им даваме и показваме нашата увереност, за да бъдат и те по уверени.Аз съм изключително щастлива, че имам такова дете, което прави  и се занимава с , а и се справя със задачи, които за децата на нейната възраст не си и представят.В момента Иления (така се казва голямата ми дъщеря)e на 5 години.Тя започна да учи на 2г.и 6м.Кажете ми кое дете на тази възраст има подобни занимания.Да трудно ми беше, а сега започвам да мисля, какво ли се е въртяло в главицата й,колко ли трудно и е било .Така че не ни е трудно сама на нас, и на тях.Но свикват, създават някаква ранна самодисциплина, която съм сигурна ,че ще им е от полза.Децата ще са добре, даже супер,ние да му мислим.Ох ,не знам в днешния забързан начин на живот как ще оцеляваме психически- ние.Те ще се справят,ще намерят своята пътека, сигурна съм.

# 82
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Сирта, това за тръбичките и на мен не ми беше хрумнало, доста малоумно ми се струва, ще ме извинявате  ooooh! Ми как няма да пищи, като то не може сигурно въобще хубаво да влеза в ушето, като опъва тръбичката, ужас... При нас Божидара свърши всичко и сме много доволни, ама сега във фирмата има и едни нови лели  Confused... Добре все пак, че всичко се е оправило, дано сега малката свикне бързо с тях и да не я дразнят.

# 83
  • Мнения: 2 543
Бубе, добре дошла във форума! Ще се радваме да ни пишеш по-честичко! Hug

milena_d, за съжаление не познавам родители на късно оглушали дечица. Във форума, обаче, пише една млада дама, ydomusch, която е изгубила слуха си в в тийнейджърска възраст. Ако искаш, можеш да се свържеш с нея - сигурна съм, че ще се радва да ти помогне с каквото може. А каква е вашата загуба на слух? Какво показва аудиограмата?

# 84
  • София
  • Мнения: 440
Ieppe, благодария ти за отговора. С ydomusch вече установихме контакт и се познаваме и обменяме информации от взаимна полза.
Иначе загубата на слуха на Диляна е вследствие на увреждане от вирус. На лявото ухо е 90 dB, а на дясното - 60 dB. На практика тя се справя много добре, защото чете по устните и когато говорящия е наблизо почти няма проблем. Но за училище или за говор отдалече или в шумна среда - не чува. Лекарят й ми обясни, че чува колкото една 70-годишна баба. Носи един слухов апарат на по-добре чуващото ухо. Лечение - то всъщност няма, а е профилактика да не се повтори увредата, защото тогава съвсем ще загуби слуха. Рехабилитацията е, защото още се учи на нови думи и за да не забрави да говори правилно. Така че третирането на нашия проблем е по-скоро като при възрастните, отколкото като при деца. Но Диляна е само на 9 години и се сблъскваме с всички проблеми покрай интегрирането в училище. А рехабилитаторката в нашия случай е и в ролята на ресурсен учител.

# 85
  • Мнения: 2 543
Milena, желая ви успех във всичко! Ще се радваме да споделяш с нас радостите и тревогите си! Hug

# 86
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Ieppe, ще пиша по-често, обещавам,но знаеш, че засега нямам много свободно време,когато ги гледам и двете.Само вечер,каго си легнат съм по свободна.В момента Анеле болна, кашля и поддържа темп,сополки и т.н.Не мога да и сваля темп.,пие BIODROXIL със силно зачервено гърло е.

# 87
  • София
  • Мнения: 323
Здравейте всички. Здравей milena d. Обръщам се по-конкретно към теб, защото случая ни е идентичен по отношение на децата. Преди години, когато голямата ми дъщеря беше на 6 години, загуби частично слуха си след поредица от вирусни инфекции. На едното и ухо загубата на слух беше почти 100%. Другото и ухо бе сравнително добре- там загубата беше малка. Затова не е носила слухов апарат. Но по отношение на профилактиката, то такава беше налице. В продължение на всичките години до сега. А сега тя е на 12. Включвам се в темата, за да ви дам мъничко надежда. Чудеса се случват. При нас се случи. При последната аудиограма, преди около 4 месеца, се оказа че детето чува почти 100% с увреденото си ухо. Още има проблем с някакво налягане, но какво от това. Лекарката каза, че това е много рядко срещано, но все пак се случва. Така че, повече надежда и успех с лечението.

# 88
  • София
  • Мнения: 440
Ieppe и desinansitoni, благодаря ви за окуражителните думи. Засега се справяме доста спокойно. Другата седмица ще ходим на поредна аудиограма. По-нататък пак ще пиша. Пожелавам на вас и останалите пишещи в темата здраве и положителни емоции.

# 89
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте всички, включвам се да ви се похваля че днес ще правим прощапулник,  Grinning да видим какво ще си избере Калинката. Иначе сега тя носи по-спокойно апаратите, пак ги сваля често но не е това което беше и не пищи така истерично. Сега обаче ни притеснява много това че още не е оздравяла - вече 20 дни дриска и не иска да яде. Специално яденето се превърна в пълен кошмар, само като види лъжица и започва да пищи. Вчера я водих за пореден път на лекар - отслабнала е с 500гр., което при нейните преди месец8,750 си е направо драстично. #Crazy  Сега сме на много строга безмлечна диета пък да видим какво ще излезе.
Tediiva честита ви нова думичка, само се опитвам да си представя колко сте щастливи, дай боже всеки ден с по някоя нова дума да ви радва. baby_neutral
Колкото до нашето обучение, май не се справям особено добре,  Embarassed но пък давам всичко на което съм способна, все още не съм успяла да я науча на нищо, а и тя не ми обръща особено внимание,  ooooh! общо взето си мисля че ако успея с нещо да и привлеча вниманието за повече от 30 - 40 сек ще започним да напредваме, но за сега това е кауза пердута. Хайде целувки на всички пък после ще докладвам каква си е избрала малката девойка да бъде Wink

# 90
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
sirta, хубав прощрапулник ви желя и бързо оздравяване на малката  Hug
За обучението и преди ти писах, малка е още куклата, много търпение и постояноство трябват в началото, пък и после... При Яни първият резултат, че е разбрал въобще нещо, какво искаме от него го видяхме след месец-два рехабилитация всеки ден, направо се бях отчаяла, но лека-полека нещата си вървят, така че търпение и упоритост  Simple Smile

# 91
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте само да докладвам, че ще си имаме художнико-писателка.  newsm78. Взе си четка и химикалка????. Иначе все още не е оздрявяла и е станала ужасно лигава за което съм виновна само аз Embarassed - в момента в който не стане нейното започва да се тръшка и да реве сърцераздирателно, но аз си го направих това - от както разбрах за проблема и пренебрегнах всички правила, сякаш с това ще компенсирам загубата и и сега бера плодовете на собствената си глупост. Това от мен, желая на всички усмихната и пълна с радостни новини седмица

# 92
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Може ли да споделя нещо с теб?НЕ Я ПРАВИ ТАЗИ ГРЕШКА!!!И аз като теб в началото като разбрах за глухотата,стараейки се да компенсираме, започнахме лудо да осъществяваме всяка нейна прищевка........Какво стана обаче после?До такава степен свикна да и се угажда, че изпадаше в истинска детска истерия, отказваше тотално с дни( не с часове)да я обучавам.При рехабилитаторката беш перфектна, но вкъщи се връщаше различно дете.Дори съм се чувствала неудобно от учителката,когато я не сме си направили домашните, я не сме си научили думичките.И се започна едно лудо обещаване за еди какво си ,ако направи еди що си.Бабите встремежа си да и е леко,я ожалваха жива.Сама не можеш да се бориш,сам войнът не е войн.Но един ден просто реших, че не може така да продължават нещата, събрах една "кръгла"семейна маса, на която забраних да се толерира по какъвто и да било начин, нейното детско инатче.А повярвай ми, страшно добре усещат настроенията ти , и много умело се нагаждат към тях.Вадят душата с памук-като се казва.Но си има времена и места ,при койтое нормално да ги награждаваме.Сега Иления е едно дисциплинирано малко човече,носещо цялото щастие на мама.

# 93
Здравейте,
пише Ви майка на момиченце на 3 г. имплантирано на 15 март тази година.
Моля Ви за съдействие- оказа се,че в България няма толкова добри специалисти за настройване; ако знаете къде в чужбина можем да отидем за настройка, моля свържете ни?Успех на всички майки и дечица! Ще се справим!Ако искате ми се обадете-0888959392

# 94
  • Мнения: 2 543
Здравейте,
пише Ви майка на момиченце на 3 г. имплантирано на 15 март тази година.
Моля Ви за съдействие- оказа се,че в България няма толкова добри специалисти за настройване; ако знаете къде в чужбина можем да отидем за настройка, моля свържете ни?Успех на всички майки и дечица! Ще се справим!Ако искате ми се обадете-0888959392

Здравейте и добре дошла!
Ако искате да сме Ви максимално полезни, регистрирайте се във форума и ще обсъдим вариантите за настройка в чужбина. Ще се радваме, ако се присъедините към нашата малка общност, защото ни предстои сериозна борба за нашите деца и колкото повече са заангажираните родители, толкова по-големи са шансовете да успеем.
Разкажете ни нещо повече за вашия случай. Колко голямо е детенцето, къде е оперирано, в кой град живеете? Simple Smile

# 95
  • Мнения: 644
Алекс,Милена добре дошли в нашият форум.
За да Ви стане по ясно за този ни проблем можете да прочетете темата''Деца с увреден слух''там доста сме писали и ще придобиете някаква представа какво Ви предстои(на Милена).
Можете да си задавате въпросите там   Peace
Успех и на двете Ви    bouquet



# 96
  • Мнения: 27
Здравейте!!!
Никога не съм си представяла, 4е ще стигна и аз до този проблем/както и вси4ки вие предполагам/. Симът ми е на 5 месеца, от 3 месе4ен запо4на нашето ходене по мъките. Първо му се поду единия тестис, имаха съмнение за тумор.Обиколихме вси4ки лекари във Варна и опряхме до Сф. Отидохме в Пирогов, оперираха ни, оказа се стафилококова инфекция. След това 7 дена беше на Амикацин и терцеф. После още 10 на Бисептол. Тъкмо се поуспокоихме и след месец и 1/2/т.е. от една седмица насам/ пак тръгнехме по лекари. На оперирания тестис му се появи една подутина, голяма колкото грахово зърно.Казаха, 4е засега няма нищо притеснително, можело да е кон4е. Оба4е, от известно време имах някакви притеснения, 4е не до4ува. Днес му направиха изследвния със специална апаратура и се оказа, 4е има увреден слухов нерв. Което най-вероятно ще се окаже от Амикацина!!!!!!!! Правихме го при д-р Папуров във Варна, който има една от най-съвременно оборудваните клиники. Каза ни да ходим във ВМА-Сф за нови изследвания, където упоявали бебетата, за да стоят мирни. Вси4ко ни дойде като гръм от ясно небе, а най-лошото е , 4е може нещата да са необратими/не да си Боже/.
Кажете някой минал ли е по нашия път, със съмнения за увреждане от антибиотици и какво то4но се прави, когато е увреден суховия нерв? И за тези изследвания, необходимо ли е да е приспано бебето, за да са то4ни?
Благодаря предварително!

# 97
  • Мнения: 2 563
Здравейте!!!
Никога не съм си представяла, 4е ще стигна и аз до този проблем/както и вси4ки вие предполагам/. Симът ми е на 5 месеца, от 3 месе4ен запо4на нашето ходене по мъките. Първо му се поду единия тестис, имаха съмнение за тумор.Обиколихме вси4ки лекари във Варна и опряхме до Сф. Отидохме в Пирогов, оперираха ни, оказа се стафилококова инфекция. След това 7 дена беше на Амикацин и терцеф. После още 10 на Бисептол. Тъкмо се поуспокоихме и след месец и 1/2/т.е. от една седмица насам/ пак тръгнехме по лекари. На оперирания тестис му се появи една подутина, голяма колкото грахово зърно.Казаха, 4е засега няма нищо притеснително, можело да е кон4е. Оба4е, от известно време имах някакви притеснения, 4е не до4ува. Днес му направиха изследвния със специална апаратура и се оказа, 4е има увреден слухов нерв. Което най-вероятно ще се окаже от Амикацина!!!!!!!! Правихме го при д-р Папуров във Варна, който има една от най-съвременно оборудваните клиники. Каза ни да ходим във ВМА-Сф за нови изследвания, където упоявали бебетата, за да стоят мирни. Вси4ко ни дойде като гръм от ясно небе, а най-лошото е , 4е може нещата да са необратими/не да си Боже/.
Кажете някой минал ли е по нашия път, със съмнения за увреждане от антибиотици и какво то4но се прави, когато е увреден суховия нерв? И за тези изследвания, необходимо ли е да е приспано бебето, за да са то4ни?
Благодаря предварително!

Много съжалявам за случилото се.  Cry

Споделям какво научих скоро, четейки блога на едно бебе с имплантация от САЩ, който ме накара да се поразровя. Амикацин и другите аминогликозидни антибиотици са ототоксични, тоест увреждат слуха. Това се знае, но новост за мен беше, че дефект в митохондриалното ни ДНК (което наследяваме от майките си), предразполага към увреждане от ототоксични антибиотици. Тоест, ако детето има такъв дефект, ототоксичните антибиотици са особено опасни за него, защото отключват слухова загуба.

# 98
  • Мнения: 2 543
Здравей, vaa!
Съжалявам за многобройните ви проблеми и се надявам, че за всяко от тях ще се намери някакъв лек. Колкото до слуховата загуба - сигурна ли си, че става въпрос за увреда на слуховия нерв? Има голяма разлика между това какво точно е увредено - вътрешното ухо (кохлеата) или слуховия нерв. Лично аз не съм срещала все още детенце с увреден слухов нерв и искрено се надявам, че и при вас не се касае за това. Глухотата, причинена от увреждане във вътрешното ухо също се нарича невросензорна и е възможно да не сте разбрали точно какъв е вашия случай. Казвам всичко това, защото има голяма разлика между тези два вида увреждане. За съжаление и двата са необратими, но ми се струва рано да говорим категорично, преди да се направят необходимите изследвания. Те действително се правят под упойка, но за щастие са кратки и дечицата скоро се възстановяват от упойката. Ако нещо по-специално искаш да научиш, не се колебай да ни питаш! Желая ви успех и дано тревогите ви се окажат напразни!   bouquet

# 99
  • Мнения: 2 543
Упс, обърках темата! Embarassed

# 100
  • Мнения: 27
Zdrasti Ieppe!
Изследването, което ни правиха включваше изследване на 3 -те 4асти на ухото-4ук4е и наковалня, средно ухо и слухов нерв. При първите нямаше отклонения, казаха ни 4е проблем има със слуховия нерв-до колкото знам изследването е за това какви импулси приема кората на мозъка. А съм абсолютно сигурна, 4е преди бебето ми 4уваше, защото се стряскаше от най-малкия шум, опитваше се да казва "АГУ", а сега ме гледа и не издава никакви подобни звуци, не се обръща на свиркането на игра4ки,не реагира по посока на звука. А за амикацина го има в страни4ните ефекти увреждането на слуха. Той не е напълно глух, определено 4ува и се стряска понякога, но какво достига до мозъка му и как го възприема.....един Господ знае! Какво друго да кажа, просто искам да ги разстрелям тия лекари #2gunfire #Cussing out #2gunfire

# 101
  • Враца
  • Мнения: 871
 vaa .... За съжаление и на нас ни е поставян Амикацин...   Cry и резултата....Загуба на слуховия нерв!  #2gunfireНе губи кураж...ние сме тук и ще те подкрепяме...всички сме минали по твоя път...ужасно трудно и болезнено е...Бъди силна..и кураж.. Hug

# 102
  • Мнения: 27
Здрасти Марги ВР!
Кажи ми какъв е слу4ая при вас, сигурна ли си 4е е от амикацина, колко е било голямо детето и каква доза и колко време я е приемало? Какво то4но сте направили?

# 103
  • Мнения: 2 543
vaa .... За съжаление и на нас ни е поставян Амикацин...   Cry и резултата....Загуба на слуховия нерв!  #2gunfireНе губи кураж...ние сме тук и ще те подкрепяме...всички сме минали по твоя път...ужасно трудно и болезнено е...Бъди силна..и кураж.. Hug

Марги, на Криси не му е увреден слуховия нерв. Той е с увредено вътрешно ухо, също както и всички останали дечица с импланти. Поне аз не знам за някое, чийто слухов е нерв е увреден, още повече, че имплантът е приложим само при частично увреден слухов нерв.

Ето една опростена схема, която показва устройството на ухото и причините за глухота: http://www.centillion-bg.com/bg/ci/sluh.htm

# 104
  • Мнения: 25
Здравейте!Чак сега се заровиш тук и първото което ми се наби на очи е АМИКАЦИН.И нашият проблем със слуха дойде от него на едногодишна възраст .Но при нас са увредени от него клетките на кохлеата слуховия нерв -не.Разбрах че ако възниква проблем то става още с първата инжекция следващите не увреждат това което вече е увредено за най голям наш ужас.За съжаление това не може да се върне назад както с повечето други клетки.Начина е имплант и то възможно най бързо (ние много закъсняхме) но доколкото знам наистина трябва да е съхранен сл. нерв .Желая ви успех и много късмет newsm10.

# 105
  • Мнения: 27
Здравей Livel!
Вие какви изследвания правихте и как разбрахте, 4е са увредени ресни4естите клетки на кохлеата? До каква степен беше увреждането и мислиш ли , 4е е резултат от АМИКАЦИНА? Кога сте сложили имплант, че казваш, че сте закъсняли?
Сигурно ставам досадна с въпросите си, но просто не мога да се примиря с това положение. Трябва да има начин, трябва да има Господ! Praynig

# 106
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Vaa, защо чакате , отиди на лекар. Грабваш детето и идваш в София да му се направи едно аудиологично изследване. Хем ти ще се успокоиш, все пак нямаш сериозно основание да мислиш, че детенцето не чува. Има различини степени на увреждане на слуха....дано поне не сте с пълна загуба. но и тогава има алтернатива - имплант. Тъй, че не се бави. HugУспех, и дано да не е нещо сериозно
Знаеш ли, нямаш време да задаваш въпроси, защо, как. Установи първа какво му е точно на детето със слуха и после действай. Тук има много такива като теб. И аз като тебе побърквах от въпроси докторите като разбрах диагнозата на детето ми."Защо, от какво." И какво.....нищо. Казаха си ми го:" Ама, какво значение има причината за глухотата, нещата са необратими за съжаление. Гответе детето за имплантация." и да знаеш и за не знаеш причината, няма друг изход. А за съжаление няма да си последната и единствена майка на дете, увредено от антибиотиците. Те се ползват постоянно, в момент на живот и смърт, не мислиш колко са вредни и какви последствия могат да направят.Всички днаем кака и колко увреждат, но пак сини ги изписват , ние си ги купуваме. Защо не оспорваме? Еми не всички сме доктори. Преди една година малката ми дъщеря изпадна в тежкко комоцио, три дена не знаеха от какво е , три дена тя беше неадекватна, три дена бях на ръба да се пръсна от мъка, три дена света около мен не съществуваше. И за миг не съм се помисляла да оспорвам терапията на докторите. За радост на цялото семейство тя сега е една малка лудетина. Господ поне тогава се смили над мен и ми я върна здрава, макари бавно. Та исках да кажа - тогава просто нямах друг избор, кавото и д ами кажеха бях съгласна.

Последна редакция: ср, 27 юни 2007, 20:12 от bubica

# 107
  • Враца
  • Мнения: 871
Марги, на Криси не му е увреден слуховия нерв. Той е с увредено вътрешно ухо, също както и всички останали дечица с импланти. Поне аз не знам за някое, чийто слухов е нерв е увреден, още повече, че имплантът е приложим само при частично увреден слухов нерв.
Леле .... и досега съм в такава заблуда.... и никой досега да не ми разясни....имам впредвид лекарите....какъв е проблема досега...честно казано съм  много объркана...Лони и в крайна сметка какъм е проблема при нас...Какво ти е мнението...А настина си права при евокираните потенциали показва степента на загуба на слуховия нерв и дали е възможна имплантация...Но защо съм била в такава заблуда...може би защото гледам напред.... а ,не се връщам назад.А Амикацина ни е бит още при раждането...Беше проблемно и казаха ,че е нагълтал околоплодна вода и имал пневмония...плюс левостранната хемипареза и мозъчния кръвоизлив и задушаването и загубата на тонове преди раждането...Факторите за загуба на слуха са много и затова не се връщам назад....много е болезнено и не искам да си припомням.Радвам се и на най-малките напредъци...Ето сутринта ми подаде шишето и ми каза "бова"..това е боза ..нямах си място от радост във 5,00 сутринта...   Party
Ваа,гледай напред и тръгвай по пътя по който трябва....не се мъчи..И знай тук ще намериш такава подкрепа ,каквато никъде другаде няма...ние сме с теб!  Hug

# 108
  • Мнения: 27
тръгваме по изследвания-кажете ми какво и къде могат да ни направят, кои са най-добрите лекари, какви са изследванията, помогнете с имена, телефони..Минали сте по този път, раз4итам на вас!!!

# 109
  • Враца
  • Мнения: 871
Аз отивам нощна смяна....ако до утре не са ти казали....ще ти ги дам ...като се върна...Успех!

# 110
# 111
  • София
  • Мнения: 440
vaa, моята дъщеря загуби слуха си без антибиотик, а от вирус. Двама съвсем различни специалисти ми обясниха, че вирусът уврежда слуховите нерви и от това е загубата на слуха. Аз от своя страна не се задълбочавах повече да търся обяснението. Статистически нашият случай е много рядък, така ми казаха. Но за мен приоритет беше бързо да търсим решение, така както са те посъветвали и другите майки.
За специалисти се въздържам да давам препоръка, аз съм много недоволна от ИСУЛ и ние побягнахме оттам, та не смея нищо да кажа. Освен това моето дете е голямо и подхода е различен.
Не се поддавай на отчаяние и лоши мисли, а се въоръжи с търпение. Желая ти успех!

# 112
  • Мнения: 27
Милена_Д, вие правихте ли ЯМР, как диагностицираха увреждането на слуховия нерв? Тя с имплант ли е или само с външен слухов апарат?
Много питам сигурно, но просто искам да знам всички възможности, с нет-а лягаме и с нет-а ставаме от 3 дена насам. В понеделник най-вероятно ще ходим в Сф, във ВМА, но искам да знам какво ме 4ака и от какви грешки да се пазя. Кажете за лекарите там, кой става и кой не?

# 113
  • София
  • Мнения: 440
vaa, Диляна беше на 7 г. когато загуби слуха, просто престана да чува. Ей тъй на - един прекрасен ден, не ни чува. Без да се оплаква от болни уши, без хрема, без нищо. Като отидохме на ушен лекар - ушите леко възпалени, гърлото леко възпалено и до вечерта получи и хрема. И така, ... писала съм някъде по темите как 3 месеца ни мотаха лекрите, сега няма пак да повтарям.  Диагностицирането беше аудиограма - като при възрастен, с малки разлики все пак, нали е дете. Носи слухов апарат, за деца се предписват задушни апарати.
За бебета, обаче е съвсем различно диагностицирането, а и след това рехабилитацията. Затова ще ти кажат другите майки. Аз просто нямам този опит.

# 114
  • Мнения: 2 543
Милена_Д, вие правихте ли ЯМР, как диагностицираха увреждането на слуховия нерв? Тя с имплант ли е или само с външен слухов апарат?
Много питам сигурно, но просто искам да знам всички възможности, с нет-а лягаме и с нет-а ставаме от 3 дена насам. В понеделник най-вероятно ще ходим в Сф, във ВМА, но искам да знам какво ме 4ака и от какви грешки да се пазя. Кажете за лекарите там, кой става и кой не?

vaa, ако ползваш английски език, мога да ти пратя сайт, в който има обяснени подробно всички тестове, които се правят на децата. Ако не ползваш, с радост бих ти помогнала с превода. ЯМР се прави, за да се установи дали няма физиологична причина за глухотата - някакво увреждане на някоя от частите на ухото. Дали е увреден слуховият нерв се разбира от аудиологичните тестове.
Милена, на мен не ми стана ясно какво точно е увреждането на слуха на твоята дъщеричка. Щом използва слухови апарати, вероятно и на нея е увредено вътрешното ухо, а не слуховият нерв... Thinking
Боби, няма ли те да кажеш ти какво мислиш? Blush

# 115
  • Мнения: 27
Ползвам англйиски. Пращай! Кажете ми при кой лекар да ходим в ВМА, с направлението за хоспитализация ще могат ли да ни направят ЯМР или трябва друго направление да взема?

# 116
  • Враца
  • Мнения: 871
Ваа пратиха ли ти координатите ...или да ти ги пращам.?

# 117
  • Мнения: 27
Нямам никакви координати, прати ми мо0ля те. при кой лекар, какво ще ми трябва за там?Ако имаш icq, може и там-моето е 25619524.

# 118
  • Мнения: 2 543
http://www.jtc.org/corres/specpapers/HTYB.pdf - това е за видовете изследвания на слуха.

Иначе, ще ти кажа как обикновено процедират лекарите. Първо се прави аудиологичното изследване. В зависимост от резултатите от него се решава какво да се прави натам. ЯМР и скенер обикновено се назначават, след като се установи невросензорна глухота, за да се види дали няма някакви сраствания в кохлеата, което да пречи на поставянето на кохлеарен имплант. Към това обикновено се пристъпва, ако детето чува звуци със сила повече от 80-90 децибела. Добре е предварително да се уговорите с лекарите как да постъпите. Ако е възможно да ви направят всички изследвания наведнъж (аудиологичен тест, скенер и ЯМР) би било чудесно, за да не приспивате после пак бебенцето. Доколкото си спомням, направлението за аудологичното излседване ни даде личната лекарка, а за скенер и ЯМР трябваше да вземем направление от детски невролог (т.е. личният лекар ви праща на невролог, а той - на скенер и ЯМР). Нека, който е минал по този път по-скоро, да сподели. И да, моля някоя от майките на деца, имплантирани във ВМА да даде актуални координати, защото не знам какво става там  - дали още д-р Дончев е аудиолог и т.н.

# 119
  • Враца
  • Мнения: 871
За съжаление....д.р Дончев го няма ....Зеленска го замества засега... но дали тя ще остане...Първо джипито да ти  направление за УНГ,а после той ще ти даде за скенер и невролог.А пък невролога за ЯМР.Това беше процедурата при нас.Ще ти изпратя координатите за ВМА ако искаш и на д-р Спиридонова от ИСУЛ,но тях май вече ги дадоха...

# 120
  • Мнения: 30
Аз прегледах на бързо темата,така че може и да съм пропуснала нещо важно. Искам само да ви кажа, че мнението на специалистите,които работят с децата с увреден слух не е без значение.Напротив! Нищо против съветите на родители минали по този път, за съжаление, но в крайна сметка има хора,които пет години учат как да работят с тези деца.Става въпрос за слухово - речевите рехабилитатори и сурдопедагозите. Потърсете и тях. Тези от тях, които работят като рехабилитатори към ИСУЛ и ВМА могат да ви бъдат полезни. Освен това в София се намира първото и най-голямо училище с детска градина за деца в увредн слух (и то не само в България, а на целия Балкански полустров). Мисля,че и там да звъннете за помощ,няма да ви откажат. Рехабилитаторът на децата с кохлеарни имплантатни системи в ИСУЛ е точно от това училище. Никой няма да ви пренебрегне и да ви обърне гръб.
www. deafschool.hit.bg

# 121
  • Мнения: 2 543
wild plum, със сигурност си пропуснал(а) много важни неща от темата! Абсолютно всички деца тук работят със сурдопедагог. Тъй като това е форум за взаимопомощ между родители, съвсем нормално е да обсъждаме и работата на рехабилитаторите. Абсолютно съгласна съм, че тези специаслисти са от първостепенна важност за прогресирането на децата ни. Лично аз никога не съм пренепрегвала техните препоръки и съвети, дори и когато не съм била съгласна с тях. За съжаление, обаче, що се отнася до работата с деца с импланти, подготвените сурдопедагози се броят на пръстите на едната ми ръка и с увеличаването на броя на имплантираните деца, нуждата от тях става все по-остра. Така че, на родителите не им остава нищо друго, освен да се справят според силите и възможностите си.
Не разбирам каква е тази засилена реклама на ССУ за деца с увреден слух, но провеждана по този начин изглежда натрапена и не особено примамлива. Макар, че моето дете е в градината към  училището, не съм съгласна с много от написаното.  Tired

# 122
[Здравейте на всички майки преживяли моята болка.
Казвам се Румяна от Пловдив и на 31.07.07 при иследване на слуховите потенциали, казаха че синът ми,който е на 2 годинки е глух. Моля ви дайте ми съвет къде да търсим помощ, при кои доктори? Четох от форума, че много се споменава доц. Спиридонова, при нея ли да отидем. Тук в Пловдив няма специалисти за тази диагноза. Моля ви за телефони и информация.
Голямо нещастие!!!

# 123
  • Мнения: 2 543
Здравей, РумиА!
Нещастие? По-добре бързо забрави тази дума - няма да ти е от полза в идните няколко години. Предизвикателство е думата, която ти трябва. Simple Smile В началото е трудно, но тръгнеш ли по пътя, ще видиш колко скоро ще се увериш, че няма нищо страшно в отглеждането на дете с увреден слух. А когато чуеш първите му думички, ще усетиш двойна радост!  Hug
В София изследвания на слуха се правят на две места - в ИСУЛ и Военна болница. Важно е да го направите, за да разберете колко точно е увреден слухът на сина ти и какви слухови апарати ще са му необходими. За да ти пратя телефони на лекари, обаче, ще трябва да се регистрираш, за да ти ги напиша в лично съобщение.
Кажи какво показа изследването в Пловдив? Искаш ли да знаеш още нещо? Питай - затова сме тук!  bouquet

# 124
  • Мнения: 121
.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 15:03 от Mame*

# 125
  • Мнения: 2 543
Руми, писах ти.  bouquet

Ще помоля някой от останалите родители да напише на Руми телефони на новия аудиолог във Военна б-ца, защото аз имам само телефона на д-р Дончев.

# 126
  • Мнения: 121
.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 15:04 от Mame*

# 127
  • Мнения: 2 543
Руми, недей да бързаш с това. Поинтересувай се за всички останали възможности, включително и детенцето да си остане в тази ясла, където е в момента. Не е необходимо непременно детето да учи в специална градина - зависи как ще започне да се справя със слуховите апарати и как ще потръгнат нещата. Моят съвет е да не правиш нищо засега. Ако учителките нямат нищо против синът ти да остане засега в тази ясла, нека да остане, а ти междувременно проучи нещата. Аз също ще разпитам как стоят нещата в Пловдив.
Нека засега имаш само грижата да направите изследванията, после ще му мислиш!

# 128
  • Мнения: 121
А за слуховите апаратчета, кои са най-добрите. Сега ми дадоха един документ, с който отидох в социални грижи и там ми казаха, че отпускат целева помощ за 2 бр. апаратчета. След десет дни с документ, който пък ще ми дадат те да отида в лицензирана фирма и да си поръчам апаратчета.Но дали ще имам избор или те ще ми дадат някакви, дали мога да избера, най добрите и най-съвременните, или ако искам други трябва да си ги платя?
Как е при вас и кои са най- съвременните апаратчета?

# 129
  • Мнения: 2 543
Какви слухови апарати ще са най-добри за сина ти ще стане ясно, когато направите аудиограмата. Не е задължително най-съвременните апарати да са най-подходящи. Обикновено лекарите препоръчват марка и модел апарати. С парите, които социалните ви отпуснат, ще отидете във фирмата за слухови апарати. Обикновено се налага да доплатите някаква сума, за да покрие разликата до цената на слуховите апарати. Изчакай изследването.   bouquet

# 130
  • Мнения: 950
Мисля че сумата  която ще ти отпуснат е около 1000 лв за 2 слухови апаратчета , дали ще се вместите в тая сума или ще изберете по-скъпи /и тогава ще се доплаща/ самите лекари -аудиолози ще те питат какви са ви финансовите възможности ,и  ще ви кажат какви модели са подходящи за слуховата загуба на детето и едва тогава ще бъдете наясно какво да изберете.

# 131
  • Мнения: 25
Здравейте и от мен .Отдавна не съм преглеждала форума не се чувствам добре но това не е от значение .Привет на съгражданката и много съжалявам че ги е сполетял нашия проблем.Има хубави сл. апаратчета и най вероятно ще трябва доста да си доплатите (поне при нас беше така).Относно градината поне спорет мен е груба грешка да преместиш детето а и никой няма право да ви накара.С слухови апаратчета или с имплант за детенцето ще е добре да чува нормална реч newsm78 поне аз мисля така .Ако искаш тел. на лекари в ВМА а вече имам и другите от нашите майки ще ти ги пратя.
Повече кураж и всичко ще придобие по нормален изглед .Макар и аз още да не съм се успокоила вече съм наясно че нямам избор а и не може назад и заради нас и заради децата.Късмет.

# 132
  • Мнения: 2 543
livel, какво стана? Ходихте ли в ИСУЛ?

# 133
  • Мнения: 2 563
Аз продавам два апарата на ВИДЕКС. И двата са от най-мощните задушни, Senso Vita и Senso P38. P38 е на 6 години и му е сменян ключ за смяна на програмата, а другият е на две години, като последните осем месеца не е ползван и няма никакви ремонти по него.

И двата са съвместими с ФМ системата ми (но за P38 трябва нова обувка), която също бих искала да продам, но след като я ремонтирам.

Планирах да даря тези неща и да зарадвам някого, но не мога да си го позволя за съжаление. Sad

АНКА, вносителите на ВИДЕКС имат офис в София и дистрибутори из страната. За ремонт са били в повечето случаи коректни, а настройки правят безплатно в изолирани кабинки в офиса си в София.

Пишете ми тук или на лично съобщение.

# 134
  • Мнения: 2 531
Руми, здравей , и ние сме от Пловдив. Сина ми е със средно намален слух и в момента е със апарати Старки които струват 340 лв. Имахме доста проблами със "свикването" . Тъй като загубихме няколко се наложи да си закупя допълнително 3 бр. В последствие единия си го намерих и сега имам един в повече  на Сименс. Пиши с каква сл. загуба е твоето дете. Мога да ти дам координати на д-р Димов в Пловдив, които е аудиолог и  е компетентен по въпросите за апаратите!

# 135
  • Мнения: 121
.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 15:06 от Mame*

# 136
  • Мнения: 2 563
Здравейте, изследването на стволовите потенциали ни направиха в Пловдив при доц.Йовчев и д-р Марков, но не ми казаха какви децибели е слуховата загуба на синът ми. Казаха  само, че е повече от половината, но не е пълна загубата, че имал много малко слух. За мен това беше не напълно компетентен отговор. Смятам, че от изследването се разбира на колко децибела може би чува синът ми, както разбирам са ви казали на вас.
А за слуховите апарати, говорих с хората, които предлагат Фонакс -швейцарските слухови апаратчета. Какво ви е мнението за тях, някой ползвал ли ги е? Даже ме уверяват, че ако детето има запазен малко слух в едното ушенце, ще може да се научи да чува и да говори и без имплант,а само с апаратчета. Много се надявам. Много ме е страх от операцията. Чета постоянно за този кохлеарен имплант, има и много рискове. А и може ли цял живот да живее с тази машина в главичката, все пак е машина, какво ще стане след 10-20 г. А и нали черепа на детето расте. Сигурно и вие сте си задавали тези въпроси?????
Моля за съвет!

Руми -

Тук повечето деца носят апарати на Фонак, които са от най-добрите в света. Не знам защо само аз бях с Видекс, датски, които също са отлични.  Като избираш апарати гледай да са не само добра марка, но и да са свестни дистрибуторите и да са ти наблизо, защото ще ходиш там по много. Другите добри европейски марки са Сименс и Отикон, но не знам какви представители имат тук.

Операцията за кохлеарен имлант не е страшна въобще, а това, че главичката му расте няма значение. На мен ми поставиха имплант преди 2 месеца и разликата между имплант и апарат е от небето до земята. Но дали да му се сложи имплант решавате ти и докторите. Успех!

# 137
  • Мнения: 950
Чета постоянно за този кохлеарен имплант, има и много рискове. А и може ли цял живот да живее с тази машина в главичката, все пак е машина, какво ще стане след 10-20 г. А и нали черепа на детето расте. Сигурно и вие сте си задавали тези въпроси?????
Моля за съвет!
Да задавала съм си тези въпроси  и наистина е трудно да вземеш решение особенно като става въпрос за детето ти ,но сега не съжалявам че направихме този избор.
Риск има във всичко , но решението си е ваше .
За  това , че черепа расте - на мен ми обясниха че кохлеата/където е електрода на инпланта / не се променя с годините ,така че това не е проблем.
А никой не може да каже какво ще стане след 10 или 20 години ,аз лично съм спряла да мисля в такъв дългосрочен план , пък виждаш че медицината се развива бързо не се знае какво ново ще излезе по- нататък.

Последна редакция: вт, 07 авг 2007, 15:16 от FEN

# 138
  • Мнения: 121
.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 15:08 от Mame*

# 139
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте всички,
RumiA, прекрасно ми е ясно как се чувстваш, но както ти е писала Ieppe с времето свикваш и започваш да се радваш на дребни неща, които родителите на чуващи деца дори не забелязват, казвам го с твърдата убеденост на родител на чуващо дете и дете с увреден слух. За съжаление не мога да ти пратя телефони на новата аудиоложка във ВМА, защото отдавна не съм ходила там и даже не я познавам.
Иначе при нас няма кой знае какво ново, все ми се струва че сме зациклили, имаше един период в който всеки ден ми струваше по-различна от предходния, но сега май не е така, иначе почти непрекъснато си бърбори на някакъв собствен език, но започна да префасонира някои от малкото думи които знаеше - вместо баба - мапа, вместо сип - тии, но иначе пък започна да казва прекрасно тата и тате, категорично прескача к, като буква и в резултат, кака става на а-а, но пък започна да казва много чисто д - дай, диди.
Абе и аз не знам какво да си мисля вече, ту се радвам, ту си мисля че нищо не върви.
Хайде стига толкова, че нещо, май започна да ми личи киселото настроение

# 140
  • Мнения: 2 543
Момичета, ще ви помоля да споделяме ежедневните си тревоги и радости в темата "Деца с увреден слух", защото тя е създадена с тази цел. Така се затрудняват останалите участници във форума да следят написаното и съответно - възможно е пишещите да не получат отговори на въпросите си. За новите участници - това е темата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=162426.0. Благодаря ви.  bouquet
sirta, Руми - ще ви пиша там. Simple Smile

# 141
# 142
  • Мнения: 29
Здравейте отново,
преди всичко искам да благодаря на Йепе и ПетяК за топлото отношение. Пак се обръщам за съвет и мнение към всички мами дечица с проблем като нашия. Както вече ви писах в ИСУЛ казаха, че моята 11месечна Калина има 100% загуба на слуха и евентуално остатъчен слух в лявото ухо. Чух се с д-р Дончев от ВМА и той каза че сигурно другата седмица ще и направи нова аудиограма за да каже и своето мнение. Аз за добро или лошо не изчаках другата седмица и започнах да търся и други мнения - по препоръки на наш доктор работеш в немския институт по слухопротезиране Тюбинген (може и да греша името) се свързахме с д-р Петър Руев от Университетската болница в Ст. Загора, той каза че иска да я види и днес сутринта я закарахме до там - направи и аудиограма без да я приспива, тя плачеше непрекъснато, мърдаше изобщо беше абсолютен ужас и в крайна сметка той потвърди диагнозата, но каза че в лявото ухо няма никакъв слух, а има малко в дясното Shocked. Освен това ми каза че вече страшно сме закъсняли защото тя изостава в развитието си с 18 месеца, на шокирания ми поглед той отговори така - здравите деца започват да чуват от 3 месец в утробата т.е. вие сте загубили 6 м. от развитието и още докато сте била бременна и тъй като тя става на годинка в началото на другия месец сме загубили и тези 12м., това било голямо закъснение и трудно ще го наваксаме. Моля ви кажете какво знаете по този въпрос, наистина ли толкова сме закъсняли?
Цитат
Цитат

# 143
# 144
Здравей Ситра.С това което Дончев ти е казал ме навяваш на мисъл с тази диагноза :менингит инфлуенца хемофилис.Честно казано не я зная,но Криси като бебе плачеше извънредно много  и ми вдигал Т.И постоянно се дърпаше по ушенцата.Водила съм го по много лекари включително и УНГ.Защо не са го открили...И какво... оказва се ,че заради недоглеждане от страна на някой лекар последствията са за нашите дачица.Уви и то фатални.Мина една година ,примирила съм се ,но когато червейчето започне да човърка все се питам дали не съм могла нещо повече да направя тогава.А съмнението е убийствено,честно казано.Не искам да се замислям повече,защото се разстройвам много... и много ме боли!

# 145
 Здравейте!!!Аз използвам  слухов апарат  само на  марка" Widex"- Дания ,много съм доволна  и до днес го  нося ,с тях всичко чувам, как вали дъжд,птиците как  чуруликат ,капките как капят на мивката ,абсалютно всичко .Загубата на слуха ми е 80 децибела на лявото ухо ,а на другото е още повече.Работя само с един апарат . От дете нося   апаратче , но да ви кажа, че трябва непрекъснато тренировки  на думичките с картинки  и на речта ,  думичките няколко пъти се повтарят докато възприеме  думичката  която я произнасяте на детето ,знам че е много трудно ,затова трябва търпение и кураж и най вече надежда  и силна воля да започне да говори детето нормално и макар и на срички .Слава богу ,че медицината е напреднала доста и все още напредва .Те са измислили и най микроскопични вътреканални апаратчета   ,които се поставят навътре в ухото и са много дискретни .Така че майки ,дишайте спокойно   и няма от какво да се притеснявате .Всички сме равни на този свят! Попаднах на този сайт благодарение на майката на Криси ,запознахме се в болницата докато чаках Д-р Павлова да ми даде рецептата на сина ми .Лично и благодаря !Криси ме привлече с неговия  чар ,ум и наблюдателност ,той е едно страхотно   емоционално дете ,който  ще стане един  голям мъж.

# 146
Здравейте продавам 2 нови слухови апарата Видекс B12 - VC задушни програмируеми по 200 лева.

# 147
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравей Kedi !   bouquet Радвам се,че се запознахме.макар и за кратко ,успяхме да разговаряме и най-вече ,че успя да ни откриеш!  Peace Сама ще се убедиш ,че тук можеш да разчиташ на всичко... от  съвет ..било... то и до материална помощ.А за останалите мами  ..това е една прекрасна и красива жена... и ако не ми беше казала ,че има нарушене на слуха,нямаше да позная по нищо не личеше..тъй ,че наистина вярвам ,че нашите дечица могат да  израснат и да говорят както всички други..наистина ,по-бавно... но щом така трябва..така да бъде...Понякога и малки жестове ми връщат надеждата..защото ..нали знаете ,червейчето на съмнението непрекъснато ни човърка....
Kedi ,регистрирай се ,за да можем да общуваме..да ти пишем, убедена съм ,че можеш да ни бъдеш много полезна...  Hug

# 148
Oh mami dosega ne sam se vklyu4vala v tiq tiq temi ama na 23 noemvri ni zpratiha vav sofiq  za specifi4noto izsledvane na sina mi izpratiha ni v sofiq pri docent Spiridonova .Vkraina smetka ne go prispivaha ami mu napravihsa audiograma i ni kazaha 4e dosta mu sa procentite 4e ne 4uva slojihme aparat4eta oba4e se pritesnqvam dali 6te zapo4ne da govori.Vnas sme mnogo pritesneni za6toto Marti e ve4e na 3 6 mesecada ne bi da sme zakusneli.Ina4e docent Spiridonova kaza 4e dogodina sigorno 6te mu napravqt Kohlearna implantaciq dali sas tazai operaciq deteto 6te 4uva po dobre.Napravo mi idva da otida da gramna doktorite koito go obarkaha kogato be6e bebe.

# 149
  • Мнения: 2 543
Здравей, Мариана Тодорова!
А каква е загубата на слух на детето ви? Щом са говорили за имплантация, значи е голяма. А защо чак догодина операция? Не е малко детето никак. Трябва да започне незабавно да посещава сурдопедагог, който да го учи да слуша с апаратите и ако наистина има нужда от имплантация, да се погрижите това да стане възможно най-скоро. На 3 години и половина е детенцето, нали не съм разбрала грешно?
Моля те, напиши ни нещо повече, за да сме ти по-полезни.

# 150
Da Martie naistina  na 3 6  meseca no ne sami kazvali za takiva rabotisamo mi kazaha za logoped az poneje ne sam ot Sofiq i napravo neznam kakvo da pravq. a za procentite docent Spiridonova ne ni kaza kolko sa procentite za6to kaza 4e bili visoki i zatova ne ni gi kazvala za da ne ni pla6i.
a drugiqt mesec 6te hodime vav Sofiq na pregled da vidi kak e dali svikva s aparatite  i dali e zapo4nal da 4uva s tqh i da goviri a be izob6to dali ima nqkakav napredak. I togava eventualno 6te mu nasro4i operaciq. A ina4e zapo4na da svikva s aparatite dori hodi na detskata s tqh naistina si mislq 4e zapo4va da 4uva no govora mnogo me pritesnqva. Ako moje da mi kajete ne6to pove4e 6te sam vi mnogo blagodarna.

# 151
Днес говорих със ресурсния учител на детската градина и тя ми каза 4е  във на6ия град няма сурдопедгози.  Аз вече казах 4е не не съм от София аз живея в Добрич  има една госпожа  която в момента учи в София сурдо педагогика и ми казаха 4е ще я помолят да започне да се занимава с моят сион ама се притеснявам заштото тя ще се учи на него, и незнам направо какво да правя.Ще помоля ако има някои майки от Добрич със такъв проблем като нашия нека да ми пишат. А пък и вие от форума даваите акоп можете някакви съвети Моля  ви.

# 152
  • Мнения: 2 543
Здравей, Мариана!
Не знам какво да кажа за всичко, което си написала... Как така не са ви казали колко е загубата на слух? Имате ли изследването у себе си? Най-малкото там пише на кои децибели е имало реакция детето. Да не ви стряскат?! Мен много повече би ме стреснало да не знам нищо.  Shocked Направо не знам... Защото и на нас доц. Спиридонова ни е правила това изследване, но определено знаехме още в самото начало колко чува и колко не чува Йоан.
Другото, което страшно ме озадачи е това, че се очаква след един месец със слухови апарати детето да започне да говори. Това просто е невъзможно. Дано не ти звучи стряскащо и объркващо, но моето дете е вече от 3 години слухопротезирано и знам, че такова нещо с проговаряне веднага не може да има. След един месец може да започне да реагира детето на звуци, може дори то самото да се опита да издава някакви звуци, но да говори...  Rolling Eyes
Ще ти кажа какво си мисля, че става, защото не мога да съм сигурна. Предполагам,ч е детето наистина има голяма загуба на слух и са му предписали слухови апарати, за да видят за няколко месеца до каква степен ще му помогнат. И ако видят (но поне след 6 месеца), че няма да са му достатъчни, за да развие нормална реч, ще препоръчат имплантация. Така се процедира на повечето места по света, така е и в ИСУЛ, така беше и в нашия случай. Съжалявам,ч е не са ти обяснили подробно какво правят, защото са те оставили с впечатлението, че едва ли не още със слагането на апаратите трябва да има резултат, и то толкова голям... Нито това е вярно, нито пък е вярно, че ако не реагира от самото начало, значи не му помагат. Трябват и няколко настройки на апаратите, за да се види кое как е. Рехабилитацията е задължителна и мисля, че е добра идея да проверите във Варна щом няма специалист в Добрич. Аз сега не се сещам за родители от Добрич. Дано ако има някой, се включи с информация.
Надявам се, че няма да те притесня допълнително, а ще съм ти полезна с нещата, които ти казвам. Ако искаш някакви идеи за занимания с детето, кажи. Поздрави!

# 153
  • София
  • Мнения: 215
Здравей Мариана,
аз също съм доста учудена от това което пишеш че са ти казали newsm78. Предполагам че от притеснение не си разбрала добре нещата. Аз не бих могла да добавя нещо повече от това което ти е  написала Ieppe, само бих те посъветвала да се свържеш и с ВМА да ви направят и там аудиограма да сравниш нещата и ако не заради друго поне на теб да ти стане ясно за каква точно загуба става дума. Детето ти е достатъчно голямо за да помислите за по-скорошна имплантация. Това естествено е лично моето мнение, което е доста субективно, но за това пък има специалисти които да си кажат мнението.
Бих искала да ти предложа да пишеш в другата ни тема - Деца с увреден слух, където въпросите ти ще видят и повече майки.

# 154
Здравеите иепе и сирта много ви благодаря за отговорите но аз наистина съм много притеснена и наистина в момента незнам какво да правя. Искам да ви попитам лично теб иепе твоето дете изговаряше ли някакви думички и вие кога разбрахте че детето не чува и наистина ако имаш възмойност да ми кажеш някакви упражнения. Марти в момента изговаря някои думички даже сварзва визречение няколко думички ,като например мамо даи вода или коко мати пиш. Но тои си ги казваше тия думчки още преди да му сложим апаратите. Поздрави на всички.

# 155
  • Мнения: 2 543
Мариана, заповядай в другата тема - там четат повече родители. Ето ти линк към едно място в нея, където съм описала някои неща, които се правят в самото начало с децата.http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223455.msg5828231#msg5828231
Но аз отново се учудвам на написаните от теб неща... Може би още едно изследване във ВМА няма да ви е излишно... Или може би, една игрова аудиограма в свободно звуково поле, след като детето се научи да реагира с апаратите? Не, че е невъзможно да се научи да чете по устните, но ако казва ясно тези неща, които изброи... не знам какво да си мисля... От друга страна, не съм чувала изследването да греши... Възможно ли е по-късно да е настъпила загубата на слух? Боледувал ли е от нещо малкия? Лекували ли са го с антибиотици и какви? Ти боледувала ли си по време на бременността? И как всъщност установихте, че не чува?

# 156
здрасти на всички . МаЙка съм на нечуващо дете .Разбрах  ме преди три  месеца ,Иванчо е на две и вече има кохлеарен инплант.Но сме от град Монтана и се опасявам че  нямаме   логопет ,сурдопедагок ,и специализирана  децка .Моля ако има други майки  в моята област  с подобен проблем да пишат .
Благадаря  предварително

# 157
  • Враца
  • Мнения: 871
Ние сме от Враца....май сме най-близо...ще се свържем чрез Л.С.

# 158
Съжалявам но не зная какво значи Л.С.Пишете нещо повече за вас .Aз от скоро влизам в този форум.
Иванчо беше опериран на пети септември  а процесора ще сложат на пети октомври.И поле какво.....
Някои знае ли нещо повече.Имаме ли шанс да развием нормален говор,да ходим на нормално училище  , да бъде като връсниците си....... Моля пише те.

# 159
  • Мнения: 2 543
poni4kata, добре дошла!
Л.С. означава лично съобщение. За да получаваш такива, трябва да си регистрирана във форума. Освен личните съобщения (което е нещо като поща вътре във форума), регистрацията има и други предимства - по-лесно ще следиш темите, които те интересуват и ще можеш да използваш всички функции, които предлага форумът.
Ако искаш да общуваш с повече родители на деца с увреден слух, заповядай в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=330154.0

# 160

Общи условия

Активация на акаунт