Оплождане на котка

  • 5 990
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Здравейте, имаме си вкъщи една разгонена женска писанка, на която трябва да й търсим спешно мъжки. Може ли някой да ми обясни повече как се случват нещата? Имам предвид нашата е породиста - с родословие. Такъв мъжки ли трябва да търсим. Ако няма родословие това после ще се отрази предполагам и на цената на котенцата?
Благодаря на всички, които ще се включат

# 1
  • Мнения: X
А за котенцата, които ще се родят имате ли уредени купувачи или разчитате, че щом са породисти веднага ще бъдат купени? Какво бихте правили ако се окаже, че няма купувачи? Ако искате малките да са чистокръвни - да, трябва да намерите мъжки от същата порода.

# 2
  • Мнения: 147
Не, нямам купувачи, но нямам и намерение да бъдат на скандални цени. Ние сме с бебе, котката досега не е имала поколение. Започна много често да се разгонва. Уж отлагаме заради бебето, но май така я мъчим нея повече. Така че сигурно ще я пуснем да има едно поколение, ще изкараме периода, в който кърми и ще гледаме да ги раздаваме. Т.е дори и на по-ниски цени - просто няма да ги държим повече от необходимото заради детето само и само за някой си лев... но пък спорим с мъжа ми, че той не иска да е тоя или оня котарак.

# 3
  • Мнения: 33
Щом е с родословие предполагам сте я взели от развъдник. Свържете се с тях ако не е от България котката предполагам и тук има. И все пак запознайте се с частта, че раждането може и да мине доста тежко и котенцата може и да не бъдат продадени. Има хора и хора. Можеш да си вземеш котка и безплатно напоследък улични породисти много.

# 4
  • Мнения: 147
Ами от една жена си я взехме. При нея си беше женската. Мъжкия е от развъдник, но тя още тогава ми каза, че нещо отношението им не й е харесало. Не знам как да постъпя. Иначе след това ще я кастрираме по всяка вероятност Simple Smile

# 5
  • Мнения: 33
Нали сте запознати с кастрацията?? Това е най-безболезнения начин да се прекрати това разгонване. След като роди ще се разгони отново. Тогава няма да я пуснете отново нали? И преценете добре бебе и котенца не е добра идея. За да спечелите някоя лев ще си

# 6
  • Мнения: 33
Щом нямате документи и родословно дърво и там каквото още има не си играйте на развъдчици. Това че е персийка ангорка или не знам си какво не означава че е по-специална от хилядите на улицата и дай да и правим поколения...

# 7
  • Мнения: 147
Нали сте запознати с кастрацията?? Това е най-безболезнения начин да се прекрати това разгонване. След като роди ще се разгони отново. Тогава няма да я пуснете отново нали? И преценете добре бебе и котенца не е добра идея. За да спечелите някоя лев ще си
Знам. Написах, че ще я кастрираме, но нали е добре да роди поне веднъж.

# 8
  • Мнения: X
От здравословна гледна точка ли? Не, не е нужно. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 80
Май че идеята е да вземат "някой и някой лев" е водеща, а и ще предложат породоподобни котенца, които може и да не бъдат купени. И какво ще стане с горките животинчета замисляли ли сте се с вашия мъж или само идеята за печалба ви интересува? На всичкото отгоре сте с бебе, ако раждането е проблемно, как ще се справите? Нямате никаква представа какво значи развъждане на породисти котки, а случайно да знаете, че това става в лицензирани развъдници? Просто се опитвате да спечелите на гърба на нещастното животно, а ако нещо се обърка или не продадете евентуално родените котенца, готови ли сте да ги гледате или да им намерите подходящ добър дом, и то без да искате заплащане? Първо се ограмотете поне малко...въобще не е необходимо котката да е раждала поне веднъж, напротив всяко следващо разгонване може да доведе до рак на по-късен етап.

# 10
  • Мнения: 147
От здравословна гледна точка ли? Не, не е нужно. Simple Smile
Ами може и аз да съм се подвела, но знам, че са като нас - когато не е раждала една жена, това е предпоставка за проблеми с яйчници, кисти. Но! Може и само някакви митове и легенди да съм чувала итовс изобщо да не е вярно Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4 016
Не е нужно да ражда, просто я кастрирайте след като със сигурност разгонването свърши. 
Котката ви не е породиста, ако сте я взели просто "от една жена" - просто външно наподобява някаква порода. Както аз, ако се гримирам повечко заприличвам отдалеч на Скарлет Йохансон, ама близко не съм минала покрай нея...
Съответно котката ако беше наистина с порода - в развъдника щяха да ви обяснят много подробно, внимателно и срещу подпис и около 700-800 лева - какво, с кого, как, кога и дали въобще можете да правите с точно тази котка относно развъждането и.

# 12
  • Мнения: 508
Ако имате нужда от котета, заповядайте при нас - до контейнерите се напълни с котки. Някой остави 2-3, а сега са 20. Предполагам всички са били много желани котета, а защо са при нас сега?!
Кастрирайте си котето. Още повече, с малко дете сте, не ви трябва да се забърквате в подобни филми.

# 13
  • Мнения: 147
Благодаря на всички! Ще се свържа с развъдник и от там ще ми обяснят как се процедира Simple Smile

# 14
  • Мнения: 33
Дамите Ви казват за добро. Ветеринаря ако ви казва, че трябва да роди поне веднъж да си хвърля дипломата. Няма разлика дали ще роди или не. Знаете ли колко изхвърлени породисти има ? Една шепа хора се опитваме да спасим всички. За това говорим за кастрации, не за да ни казвате че сме злобарки.

# 15
  • Мнения: 4 016
Правилният термин на вашата котка си е Породоподобна. Ако беше с порода, както вече споменахме няколко човека, щяхте да знаете много добре в кой развъдник е взета и там щяха да ви обяснят при закупуването на животното и срещу подпис дали тази котка е разрешено да бъде оплождана или сте задължени да я кастрирате при навършване на определена възраст.
Разликата е като да си купите диамантен пръстен от Tiffany & Co или от една жена от съседния блок.
В сегашната ситуация всички ви съветваме да кастрирате животното преди да е раждало, защото ще направите още породоподобни котета, защото котарак, който е със сертифицирана порода няма да бъде допуснат до породоподобна котка.

# 16
  • Мнения: 147
Моята котка си има документи, така че не е “породоподобна”.

# 17
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
Това, че трябва да роди поне веднъж са пълни глупости. Кастрирахме моята още като беше на 5-6 месеца, веднага след първите признаци на разгонване.

# 18
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 852
Трябва със закон да се забрани на сульо и пульо да развъжда с цел "да изкара някой лев" и да чифтосва породоподобни с други подобни. А накрая някой подлъгал се тарикат да изфучи малкото котенце на улицата, осъзнал как се е набутал с непородисто животно на "скандална цена". От междусъседски развъждания се раждат много животни с малформации....Задължителна кастрация по закон!!!

Имам 2 мъжки и 1 женска котки...всички кастрирани без да оплождат/раждат поне 1 път. В чудесно здраве са. Преди много години имах котка, която решихме по старите схващания да заплодим, за да родяла един път...умря от проблеми с матката. Ветеринарът в съседния блок, който ви е казал, че котка трябва да роди поне 1 път - да си подпали публично дипломата пред блока.

# 19
  • Мнения: 80
Напълно подкрепям предишните мнения. Написах "нещастното животно" не за да коментирам условията в дома, в който я отглеждате, а с оглед проблемите, който могат да възникнат за здравето на котката вследствие на разгонванията. Ако сте гледали продължително котки, щяхте да знаете, че в случай на проблем, за малките трябва да се полагат много и то денонощни грижи. Затова ви пишем, че е трудно да се съвместява с гледане на бебе, а не от злоба, обаче вие се нахвърляте върху нас с нападки. Опитваме се да ви отговорим, споделяйки собствения си опит, но вие не приемате чуждото мнение.. Относно гледането на моите деца няма да сляза на толкова ниско ниво, за да ви отговоря както си заслужава..

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 00:13 от van4eto86

# 20
  • Мнения: 33
Може ли снимка ? Извинявам се чисто любопитство. А запознати ли сте, че котките не винаги преживяват раждането? Малките също. Често се случва майката да е толкова стресирана, че ги отхвърля. Какво правим тогава? Влезте в суматите групи из фейсбук ако искате и олх и вижте, че дългокосмести котки много, а хора които ги искат? Помислете с бебе на главата и няколко котенца и чисто финансово се отразява тежко.

# 21
  • Мнения: 147
Напълно подкрепям предишните мнения. Написах "нещастното животно" не за да коментирам условията в дома, в който я отглеждате, а с оглед проблемите, който могат да възникнат за здравето на котката вседствие на разгонванията. Ако сте гледали продължително котки, щяхте да знаете, че в случай на проблем, за малките трябва да се полагат много и то денонощни грижи. Затова ви пишем, че е трудно да се съвместява с гледане на бебе, а не от злоба, обаче вие се нахвърляте върху нас с нападки. Опитваме се да ви отговорим, споделяйки собствения си опит, но вие не приемате чуждото мнение.. Относно гледането на моите деца няма да сляза на толкова ниско ниво, за да ви отговоря както си заслужава..
Това ми е втора котка. От малки съм ги гледала. И предишната беше женска, на майка ми цял живот я тъпчеше с хапчета когато се разгонваше и така почина на 8г. Сега гледам тази, която е на 2г. Така че мога да кажа, че за продължителност имам едни 10г просто така се е случило, че аз лично малки котета не съм гледала.
Извинявам се, че бях толкова директна.

Може ли снимка ? Извинявам се чисто любопитство. А запознати ли сте, че котките не винаги преживяват раждането? Малките също. Често се случва майката да е толкова стресирана, че ги отхвърля. Какво правим тогава? Влезте в суматите групи из фейсбук ако искате и олх и вижте, че дългокосмести котки много, а хора които ги искат? Помислете с бебе на главата и няколко котенца и чисто финансово се отразява тежко.
Ами... прощавайте, но ми е смешно това за финансовата част. Мога да храня котки, както и да им направя имунизациите. Аз това изобшо не го мисля, че ще ми се отрази финансово. Simple Smile

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 11:12 от Не се сърди, човече

# 22
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
Т.е. имате нагледен пример какво се случва, като не кастрирате женска котка, и все пак още се натискате да правите малки?

Не мъчете животното с оплождания и раждания, кастрирайте я.

# 23
  • Мнения: 2 998
Направо ви се чудя на ентусиазма с малко бебе да си докарвате още грижи. Според мен ще се вкарате излишно в голям филм, ако не сте гледали новородени котенца до сега.

Моята котка си има документи, така че не е “породоподобна”.
На документите трябва да пише породата, видът (според окраската), родителите, име на развъдника и най-вероятно, че е "Pet" клас. Това го пиша само за информация.

# 24
  • Мнения: X
Махнете финансовата част. Ако майката отхвърли малките ще трябва денонощно през два часа да ги храните и обслужвате. Това е отговорност, особено с малко дете ще ви дойде в повече. Още по - голямата отговорност е какво ще правите с тях ако не дай си Боже, не се появи никой, който да иска да ги вземе. В момента си мислите, че няма такава вероятност. Как така никой няма да ми вземе породистите бебчовци. Е... вижте страниците с бездомни животни и ще видите, че всеки втори пост е с бебета хвърлени някъде си в торба.
Казвам всичко това съвсем добронамерено. Вкарвате си таралеж в гащите.
В крайна сметка ваше си е решението, ние се опитваме да ви информираме.

# 25
  • Добрич
  • Мнения: 933
Трябва със закон да се забрани на сульо и пульо да развъжда с цел "да изкара някой лев" и да чифтосва породоподобни с други подобни. А накрая някой подлъгал се тарикат да изфучи малкото котенце на улицата, осъзнал как се е набутал с непородисто животно на "скандална цена". От междусъседски развъждания се раждат много животни с малформации....Задължителна кастрация по закон!!!

Имам 2 мъжки и 1 женска котки...всички кастрирани без да оплождат/раждат поне 1 път. В чудесно здраве са. Преди много години имах котка, която решихме по старите схващания да заплодим, за да родяла един път...умря от проблеми с матката. Ветеринарът в съседния блок, който ви е казал, че котка трябва да роди поне 1 път - да си подпали публично дипломата пред блока.
И аз съм за задължеителната кастрация,освен на лицензираните развъдници.Трето кучило от 5 парченца намерих онзи ден,еднакви с предходните две,захвърлени на едно и също място,предполагам от "примерен" собственик,не успял да изкара някой лев.

# 26
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 852
И особено важен е момента с подбора на купувачи/осиновители. Не всеки с 300лв в джоба и крякащ "аууу, колко е сладко котенцето" е подходящ! Наясно ли сте как да изберете подходящите хора, така че малките котенца да не се озоват на улицата след време и някой котколюбител/организация да се чудят как са ги спасяват, да им плащат лечението и да ги задомяват?

Улиците са пълни с безброй малки котенца без шанс за нормален живот. Не давайте и своя принос в раждането на още котенца!!!

# 27
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
Моята писана е прибрана от улицата, беше на 2-3 месеца, чисто бяла, със средно дълъг косъм, едно синьо и едно кафяво/оранжево око. Беше чистичка и здравичка, току-що изритана.
Няма да публикувам нейна снимка, но изглежда така:

Скрит текст:

Е, щом някой е бил способен да изхвърли такова коте, представям си за какво става дума...

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 00:42 от Elunaria

# 28
  • Добрич
  • Мнения: 933
Никога не съм го разбирала това,да търгуваш с живот.Все едно някой да търгува с деца.Не обиждам никого,мое мнение.

# 29
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
Отвратително е, никога не бих си позволила и бих посъветвала и всеки друг да не го прави. Това съветвам сега и авторката. Струва ми се жестоко.

Скрит текст:
Чудила съм се какво става с всички котенца, кученца и други животинки по разните миризливи зоо-магазини, ако никой не ги хареса и вземе? Едва ли искам да знам отговора..

# 30
  • Мнения: X
Здравейте,
Родителите ми имат два нечистокръвни персиеца, баща и син, таткото е купен, синчето е от заплождане на малко по-чистокръвна персийка. Преди да се появи синчето, имаха и котка тип улична превъзходна.
Баща ми категорично отказва кастрации, така че персиецът и превъзходната направиха 4 котила от по 3+ котенца. Котката беше много грижовна, отгледа си ги. Малките бяха раздадени на градските снобари.
След няколко месеца котенцата масово потегляха към улиците на родните села на същите тези снобари, защото то иска грижи, не е на снимка.
Имаше много, пускани редовно на разходка да подишат чист въздух, щото било природоугодно, които попаднаха под колелата на нечий опел.
Майка им се стресираше за всяко дадено коте, търсеше го с дни из къщата и плачеше.
Женската персийка, от която се пръкна синчето, собствениците й искаха да я ползват за разплод. Заплодиха я на първо разгонване, 8 месечна възраст. Не знам дали сте забелязали, но женска котка, заплодена на първото разгонване, спира да расте. Котката беше наполовина на нашия персиец. Както и да е, стана работата. Ония разпродадоха със зор котенцата, защото им искаха бая пари, и решиха да продадат и майката, защото не е печеливша. Дотам нямаше желаещи, че от няколкостотин лв паднаха на 50 или 30, само да се отърват. Не знам какво е станало в крайна сметка.
Нямането на поколение не е причина за здравословни проблеми при никой биологичен вид. Боледуването просто стъкмистика, което е много различно от причина. Ако вет ви каже, че е здравословно котка да роди, вие му кажете да се застреля, защото това просто не е вярно, а ако той мисли, че още 1-5 котенца ще бъдат обгрижвани и лекувани при него и ще им се купува Гурме Голд от неговия магазин - същата стъкмистика сочи, че котенцата попадат масово при безотговорни хора и ядат хлебец с кисело мляко. А ветове много.
Накратко, кастрирайте котката при добър и препоръчан вет и й спестете родилните мъки, стреса и риска от ранна смърт.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 567
Моля ви, идете и си кастрирайте котката, веднага. Ако не е някакъв супер-мега-уникален-хипер индивид, ценен за поддържането или гоненето на определена линия, 'ич не ви трябва да ражда. Ще вземе да пукне, да й стане нещо .. после ще си чукате главите. Да роди за здраве е виц, който отдавна спряхме да разказваме и в който отдавна не вярваме. След като не сте запозната с изсикванията за скачка, държавните регламенти и тн, не ви трябва да се занимавате с това. Моля ви, кастрирайте котката.

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 08:55 от Elizabeth Bell

# 32
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Женските котки са изключително деликатни по отношение на туморни образувания. Вероятността некастрирана котка да развие тумори на млечната жлеза, матката или яйчниците е изключително голяма. Да не говорим колко мъчително е разгонването за самото животно. Всичко това е неглижиране на животното, колкото и да твърдите, че е добре гледано.
С хапчетата имате нагледен пример.
Кастрацията е най- хуманният акт, който един стопанин може да направи за животното си.
За раждането- момичетата са били напълно изчерпателни.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Това ми е втора котка. От малки съм ги гледала. И предишната беше женска, на майка ми цял живот я тъпчеше с хапчета когато се разгонваше и така почина на 8г.
Хапчетата са отрова и водят до рак дори по-често от постоянните разгонвания. Решението е КАСТРАЦИЯ ПРЕДИ каквото и да било раждане, колкото може по-скоро. Сто човека ви го написаха...

# 34
  • Мнения: 574
Коментарите са много на място, но за съжаление ще има още едно котило "породисти" котета с майка от една жена и баща от един развъдник, ама кой няма значение.

# 35
  • Мнения: 3 248
Здравейте, имаме си вкъщи една разгонена женска писанка, на която трябва да й търсим спешно мъжки. Може ли някой да ми обясни повече как се случват нещата? Имам предвид нашата е породиста - с родословие. Такъв мъжки ли трябва да търсим. Ако няма родословие това после ще се отрази предполагам и на цената на котенцата?
Благодаря на всички, които ще се включат

От коя федерация е издадено родословието?

Търсете мъжки задължително с родословие. И не само, но така че характеристиките на Вашата котка да се допълват с неговите характеристики. Да има селекция. Да се постигне обогатяване на генофонда на породата.

На цената да, но по-важното е, че може да се отрази на здравето им, ако таткото е кой знае с какъв произход и носител на кой знае какви явни или скрити инфекциозни и генетични заболявания. 

Преди заполождане трябва да направите и на двете котки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО:
- пресмятане на коефициент на близкородственост
- тест кръвни групи
- тест fiv-felv
- тест за генетични заболявания, характерни за породата.

Освен това, котенцата трябва да бъдат с майка си задължително ТРИ МЕСЕЦА след раждането. Ранното отделяне не се толерира и е смятано за нехуманно отношение към животните.

Това е да развъждаш породисти животни.

Другото е развъждачество, злоупотреба с животното и изкарване на един пари на гърба му.

Ако смятате, че не е по силите Ви да направите нещата така, както е редно да бъдат направени, то съветвам Ви да кастрирате животинката веднага след преминаване на разгонването. При кастрацята се премахват и матката, и яйчниците, така че след това няма как да страда от заболявания на тези органи.

# 36
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
Развъждането на животни трябва да се прави само от хора, които имат лиценз и условия за това. Домашна котка да се развъжда ми звучи толкова аматьорско и нискообразовано, "за да изкарала някой лев". Свършиха се човешките методи за изкарване на пари, затова дай да изкарваме пари от домашната котка.

За да се осинови улична котка от групите във ФБ, ще ти искат и майчиното мляко да си разкажеш, ще искат да могат да посещават животното поне в началото, за да следят как се развиват нещата в новият дом, авторката готова ли е да се ангажира с вниманието си в следващата година +/- за да се увери, че е направила добър избор със стопаните?

# 37
  • Мнения: 25 677
За да се осинови улична котка от групите във ФБ, ще ти искат и майчиното мляко да си разкажеш, ще искат да могат да посещават животното поне в началото, за да следят как се развиват нещата в новият дом, авторката готова ли е да се ангажира с вниманието си в следващата година +/- за да се увери, че е направила добър избор със стопаните?

Мдаммм... Когато си купиш или сам намериш на улицата животинче обаче, никой за нищо не те контролира. Можеш да го неглижираш, можеш да го малтретираш, можеш да го възпитаваш да напада хора (ако е куче) или да се бие с други кучета... Всичко можеш и то напълно безнаказано.

# 38
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
За съжаление е така. Няма никакъв контрол върху стопаните.. Което не означава, че трябва някой да те проверява вкъщи, но поне да се обръща внимание на сигнали и да се наказват сурово проявите на жестокости.

Все пак единомислието в темата ми дава надежда, че нещата може би отиват в положителна насока и хората малко по малко започват да променят отношението си.

Е, винаги ще има и такива Геринцa, които ги дразни силно изразеното мнение на останалите, но идеята котка да ражда вкъщи с цел "някой лев", не ги притеснява по никакъв начин. Дано тези хора стават все по-малко.

# 39
  • Мнения: 147

От коя федерация е издадено родословието?

Търсете мъжки задължително с родословие. И не само, но така че характеристиките на Вашата котка да се допълват с неговите характеристики. Да има селекция. Да се постигне обогатяване на генофонда на породата.

На цената да, но по-важното е, че може да се отрази на здравето им, ако таткото е кой знае с какъв произход и носител на кой знае какви явни или скрити инфекциозни и генетични заболявания.  

Преди заполождане трябва да направите и на двете котки ЗАДЪЛЖИТЕЛНО:
- пресмятане на коефициент на близкородственост
- тест кръвни групи
- тест fiv-felv
- тест за генетични заболявания, характерни за породата.

Освен това, котенцата трябва да бъдат с майка си задължително ТРИ МЕСЕЦА след раждането. Ранното отделяне не се толерира и е смятано за нехуманно отношение към животните.

Това е да развъждаш породисти животни.

Другото е развъждачество, злоупотреба с животното и изкарване на един пари на гърба му.

Ако смятате, че не е по силите Ви да направите нещата така, както е редно да бъдат направени, то съветвам Ви да кастрирате животинката веднага след преминаване на разгонването. При кастрацята се премахват и матката, и яйчниците, така че след това няма как да страда от заболявания на тези органи.



Благодаря за пълния отговор! От Националната Федерация по фелинология е издадено. Оказа се, че и майката, и бащата са от регистран развъдник и се свързах със собственика. Той ми обясни всичко. Simple Smile иначе и аз я взех когато беше на почти 4м точно заради кърменето Simple Smile

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 16:09 от mariangelova

# 40
  • Мнения: 3 248
От НФФе поне доскоро позволяваха първо  котило на котката без регистрация на развъдник. Консултирайте се с развъдниците, подберете заедно мъжки, направете необходимите изследвания. Подайте необходимите документи в срок към федерацията, за да може да малките да се издадат родословия. И след това преценете - ако Ви се занимава, регистрирайте развъдник. Ако не, кастрирайте.
Да, щом е от легитимен развъдник, никой не дава преди третия месец, две ваксини, чип и паспорт. Това е и което ще трябва и Вие да направите за бебетата, живот и здраве.

# 41
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
Извинявам се, че се намесвам. Стана ми интересно каква порода е котката.

Бих кастрирала домашна котка, по възможност, още преди да се разгони. Всяко разгонване увеличава рисковете от рак с 10-25%. Котката се нуждае от копулация за да овулира и без копулация фоликулите стават на кисти.

А на колко години е? Зная, че само котета от 2-5 годишни котки са признати, така да се каже, на пазара на котешка плът.

Не бих развъждала котки. Достатъчно е да отидете в някой приют за изоставени и нежелани котки малко след Коледа и ще се нагледа те на мъка и мизерия. Повечето никога не са осиновени отново,
дори с паспорт и родословно дърво, защото хората предпочитат малки котенца.

Офф - много харесвам бирманки Сийл Пойнт, но по семейна традиция осиновяване само улични и едва ли някога ще ме огрее.

# 42
  • Мнения: X
Колко лошо настроени хора има тук, не мога да повярвам.
"Трябвало да се защитават интересите на котката", кажете ми кастрацията естествен акт ли е или пък евтаназията?
Животното се разгонва защото му е биологично заложено, природата така го е създала. Да се смята, че е нещо толкова смъртоносно и опасно за животното е смешно - просто природа. Да кастрацията е по-удобното справяне с "проблема" на разгонването, раждането и последващите грижи.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Аз пък се изумявам от невежеството, което все още явно се шири. Природата така го е създала, защото в природата има естествен подбор. За теб ОК ли е да се раждат два пъти годишно по 3-4 котета? Какво ще ги правиш тези котета после? Ще ги изриташ на улицата да ги размазват колите и да ги трепят хората ли? Проблемът не са грижите по раждането и бебетата, а че на тези бебета трябва да се осигури дом след това. Улиците са пълни с нежелани животни. А честото разгонване ДОКАЗАНО увеличава риска от рак, защото това е хормонална бомба, която спохожда животното на всеки 3-4 седмици. И това не го казваме ние, а специалистите.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 348
Котката в работата, понеже не искаха да я кастрират докато кърми или е бременна, успя да роди три пъти за една година. По пет котета.

А иначе, Мейси ще остави нейната да си се разгонва и ражда естествено, после съвсем естествено ще изхвърля котетатат на улицата, където още по-природно и естествено ще ги газят, тровят и убиват. Ама нейната ще е гледана естествено.
А когато, не ако, а когато, получи пиометра, ще е естествено да си умре животното, какво толкова, природа..

И да, може да преувеличаваме малко, но пък много животни живеят точно по този начин.

# 45
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
mey_si, котката докато роди и пак е разгонена. Ти готова ли си да гледаш и търсиш домове на 20 котета годишно + да рискуваш постоянно живота на животното?

Ако пък я оставиш просто да се разгонва, това си е мъчение и за нея и за стопаните, да не говорим, че шансовете за рак са огромни при тях.

Хубаво искаш да размахваш пръст, но в случаят явно нямаш представа за какво говориш.

# 46
  • Мнения: X
Добре де, тези ваши котки къде си намират кавалери, че са все бременни? За улични котки ли става дума, дето ги качват котаците през 3 махали? Ако е за тях, кастрирайте ги.
Обожавам да слушам лекции за природата на 3 килца животинка, заобиколена от 20 еднотонни коли.

# 47
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
Колко лошо настроени хора има тук, не мога да повярвам.
"Трябвало да се защитават интересите на котката", кажете ми кастрацията естествен акт ли е или пък евтаназията?
Животното се разгонва защото му е биологично заложено, природата така го е създала. Да се смята, че е нещо толкова смъртоносно и опасно за животното е смешно - просто природа. Да кастрацията е по-удобното справяне с "проблема" на разгонването, раждането и последващите грижи.

Нито кастрацията, нито евтаназията са естествен акт. Опитомяването на котките също не е бил естествен акт. Нито това на кози, крави, овце. Котката е еволюирала с човека, но е най-адаптивното домашно животно и оцелява лесно навън ако се изхвърли. Бързо се размножава и при достатъчно храна от двойка некастрирани котки след десет години може да има поне 1000 живи котки навън. Само хиляда, защото много не оцеляват. Ако всички котета оцеляваха и се размножават за 10 години щеше да има 10 000 техни потомци навън, които активно се размножават.

Когато котката е навън и се разгони, има мъжки котараци, които да се съвкуплят с нея и да предизвикат овулация. Без полов акт овулация няма и фоликулите се събират по яйчниците и разболяват самата котка. Вече писах, че всяко разгонване без копулация увеличава риска от рак с 25%. Три четири разгонвания и рак е в кърпа вързан на котката.

Мъжките също трябва да се кастрират за да не се бият помежду си и да не разнасят котешки СПИН и още херпеси и куп други, силно заразни за котки болести.

И на мене ми е биологично заложено да забременявам и раждам, но си клъцнах тръбите за да не се тровя с хапчета и да не цвъкам повече от броя деца, които можем да отгледаме. Също за да намаля риска от рак на яйчниците.

За всеки вид животно си има подходящ вид противозачатъчни. Поровете не се кастрират, защото при тях тогава се увеличава риска от рак. На тях им слагат импланти. За котката кастрацията е вида перманентно противозачатъчни с най-много ползи и най-малко вреди.

Погледнете обявите за намиране на нов дом на породисти котки и ще видите, че има достатъчно, за всеки, който поиска такава. При нашият ветеринар има хиляди обяви със снимки. Даже си бях намерила два бирманеца, с родословно дърво, братя, но живееха в къща, а аз в апартамент и предпочетох да ги вземат хора с къща.

# 48
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Все ще се намери някой всезнайко, който е против прогреса и все дърпа назад към първобитно- общинния строй. Много неща са противоестествени, включително и хапчето против главоболие. Така ни е създала природата, да ни боли глава, защо тогава пиеш хапче?Природата ме е създала да родя естествено, но аз родих секцио, иначе можеше да станем жертва на естествения подбор. Същото важи и за ваксините, операциите, антибиотиците, летенето в космоса и въобще, почти всяко нещо, измислено и открито от човека и което сме приели за даденост в днешно време.
А това да оставиш една женска котка да се мъчи, разгонвайки се и да й причиниш рак с бездействието си в 21в не се нарича "природа", а безотговорност и нехуманност.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 348
Гал, казах, не едкаха да кастрират докато е бременна или кърми.. А тя все правеше едно от двете. Накрая я заведох и казах, че няма да чакаме повече и я кастрират както е и край. И се свърши с новите и нови бебета. Тя вече две години си живее доволна и добре нахранена.

# 50
  • Мнения: 6 745
То съвсем природно е и всяка жена да ражда на две години, докато не умре, ама нещо не го спазваме.

# 51
  • Мнения: X
Здравейте. Имаме една котка на пти две години женска, която се разгонва често и сега е бая разгонена. Мислехме си да я кастрираме, но някак ни се иска да роди първо и да ряздадем после котенцата(на нас точно така ни я подариха). Или трябва до 2-3 да намерим мъжки или да я кастрираме...
Чета тук, че майката може да отхвърли котенцата или да почине по време на раждането. Какъв е шанса това да се случи?

А като се кастрира ще стане ли заспала и неенергична? Сега котето е много мило с хората и в същото време енергично, не не се иска да го скопяваме хормонално...

# 52
  • INFJ
  • Мнения: 9 405
А защо трябва да ражда и да раздавате котенцата? Каква е идеята зад това?

# 53
  • София
  • Мнения: 8 348
Моите са кастрирани преди 3 години, все още чакам да улегнат и да спрат с белите и тичането.

# 54
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
С кастрирането белите не спират. Моят котак е скопен на 1г о вече е на 9 и пак опитва да бяга. Доста е пъргав.

Това с раздаването на котета е глупаво. Има предостатъчно бездомни навсякъде. Всичките ни котки винаги са били от улицата - прекрасни, здрави, красиви животни. Котета са се раждали само ако майката влезе бременна или я изтървем. Много е трудно да се намери дом на котета. Майка и съседката държат в мазето на входа 2-3 котки, последното намерено на 2-3 месеца и никой не го поиска. Котаракът ми и брат му бяха родени в апартамент, но непоискани и изхвърлени навън. Опитомихме го за 5-6 месеца, но брат му, който ме дава да бъде пипан още е навън в студ и пек. В момента храним и 5 котета на около 2 месеца, които са диви и не дават да бъдат пипани, но идват без майка.

Да оставяте котка да се разгонва многократно е да я осъждате на ракови заболявания и мъчителна смърт. Съветвам ви незабавно да я кастрирате и да не размножавате мизерия. Малките, сладки котенца бързо порастват и се разгонват и няма как да раждат всичките без потомството да страда и мре.

# 55
  • Мнения: 5 508
Прибрахме Сиси от улицата, оказа се бременна. Не знаех как се случват нещата, добре че бяха момичетата в котешката тема, които се усъмниха, че може да има още котета в нея след 12ч мъки ... По спешност на лекар, на косъм се разминахме с цезаровото или с по-лошото ...
Няма нужда от раждане. Това са глупави митове и легенди ...
А кастрираната котка си е все същата. В най-лошия случай има нужда от диета, защото са склонни към напълняване.
Нашите станаха по-енергични след операциите и е нормално - няма бушуващи дисбалансирани хормони, които да ги мъчат.

# 56
  • Мнения: X
Прибрахме Сиси от улицата, оказа се бременна. Не знаех как се случват нещата, добре че бяха момичетата в котешката тема, които се усъмниха, че може да има още котета в нея след 12ч мъки ... По спешност на лекар, на косъм се разминахме с цезаровото или с по-лошото ...
Няма нужда от раждане. Това са глупави митове и легенди ...
А кастрираната котка си е все същата. В най-лошия случай има нужда от диета, защото са склонни към напълняване.
Нашите станаха по-енергични след операциите и е нормално - няма бушуващи дисбалансирани хормони, които да ги мъчат.

И нашата се казва Сиси. На приятелката ми й е съвестно да я кастрираме, ама май започна да се убеждава, че трябва. Сега разгонването й мина и предполагам в следващите месец два е я кастрираме. Обаче и там има някакъв риск при женските котки да не преживее операцията... Къде в София ще го направят най-кадърно? По принцип в клиниката Какаду в Дианабад я водим за процедури

# 57
  • Мнения: 5 508
Не чакайте месец-два. Когато се разместят хормоните може да се разгонва всеки месец и да става все по-зле. Ние със Сиси се забравихме с кастрацията (кърмеше доста време, а и финансово ни беше по-трудно тогава), та последните три месеца беше почти нон-стоп разгонена с почивки по 4-5 дни. Не мога да повярвам, че хванахме момент без да е разгонена за да я кастрираме, в противен случай трябваше да й се сложи хормонална инжекция или да се кастрирапродава разгонена, което не е желателно.
За София не мога да помогна, но в котешката тема са обсъждани клиниките там.

# 58
  • София
  • Мнения: 8 348
Аз съм кастрирала в Сити Джънгъл и в св. Антим, и на двете места без проблеми.
Малък е шанса да не преживее операцията.

# 59
  • Мнения: X
В крайна сметка решихме първо да роди котката и след това да я кастрираме. Вече обещахме 3 котета ни ги поискаха семейства с деца.
Дайте идеи моля от къде да намеря мъжки или ако тука някой има, ако трябва и срещу заплащане няма значение

# 60
  • Мнения: 5 508
Жалко за котето. Тук надали ще откриете мъжки. Дано поне направите нужните изследвания на двете котки преди да я заплодите. Спинът е често срещан сред котки, живели на улицата, а той се предава лесно ... За дългият списък от болести няма да пиша. Надявам се котката да има всички ваксини и кандидатът - също.

# 61
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 294
Разходете се по улиците, ще намерите със сигурност 3 котета, като сте ги обещали. Няма нужда да си усложнявате животаи вашия, и на животното, с търсене на мъжки, оплождане, раждане...

Общи условия

Активация на акаунт